Jump to content

[Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Απο εδω και περα λεω, οταν περναω νεα εκδοση, κι ας μη χρειαζομαι πλοηγηση, να βγαινω εξω κατω απο τον ουρανο, να κανω καμια βολτα κανα τεταρτακι, και να πιανει τους δορυφορους.

Ωστε οταν το χρειαστω πραγματικα, να μπορει να κλειδωσει σχετικα συντομα.

 

χρησιμοποιω το sygic απο την εκδοση 10 μεχρι σημερα στη 13 ναι πραγματι τη πρωτη φορα που το εγκαθιστουσα γιατι αλλαζα συχνα roms στο κινητο μου επαιρνε κανα 5 λεπτο με 7λεπτο να κλειδωσει δορυφορους αλλα απο εκει και επειτα δεν ξαναεπαιρνε πάνω απο 20 δευτερολεπτα να κλειδωσει δορυφορους. Βεβαια επειδη βλεπω γραφεις να "να βγαινω εξω κατω απο τον ουρανο" μεσα σε σπιτι κανενα gps που να ξερω και σιγουρα κανενα gps κινητου δεν θα σε βρει δορυφορους

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είχα το xperia neo v, είχα κατεβάσει το dont panic της mireo και είχα αγοράσει τον 2012.03 χάρτη.

Τώρα πήρα το nexus 4 εγκατέστησα πάλι το πρόγραμμα αλλά μου έχει μόνο τον 2012.09 χάρτη να κατεβάσω που πρέπει να τον αγοράσω πάλι, που μπορώ να βρω τον 2012.03 να τον περάσω;

 

καποιος παιδια;

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα ! χρησιμοποιω το galaxy s3 σαν πλοηγο για περιπου 10 ωρες με αποτελεσμα η θερμοκρασια του να φτανει τους 60 λογω του οτι βρισκεται στο τζαμι του αυτοκινητου λετε να εχω προβλημα στο μελλον με την συσκευη ?

 

 

Πρόταση: Αγοράζεις βάση αεραγωγού, το βάζεις εκεί, και τον ανοίγεις λίγο να το φυσάει από πίσω. Εμένα με βοήθησε.

Link to comment
Share on other sites

Μια απορία. Αν έχεις επιλεγμένο την "Χρήση ασυρμάτων δικτύων" δεν χρεώνεσαι. Αν πας όμως στο εξωτερικό παίζει καμιά χρέωση;;;Δεν λέω να χεις ενεργοποιημένα και τα δεδομένα.
Link to comment
Share on other sites

Μια απορία. Αν έχεις επιλεγμένο την "Χρήση ασυρμάτων δικτύων" δεν χρεώνεσαι. Αν πας όμως στο εξωτερικό παίζει καμιά χρέωση;;;Δεν λέω να χεις ενεργοποιημένα και τα δεδομένα.

 

Όχι φυσικά

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Μια απορία. Αν έχεις επιλεγμένο την "Χρήση ασυρμάτων δικτύων" δεν χρεώνεσαι. Αν πας όμως στο εξωτερικό παίζει καμιά χρέωση;;;Δεν λέω να χεις ενεργοποιημένα και τα δεδομένα.

 

Αν μπαίνεις μόνο μέσω wifi όπου και να είσαι δεν θα έχεις καμία επιπλέον χρέωση.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Αν μπαίνεις μόνο μέσω wifi όπου και να είσαι δεν θα έχεις καμία επιπλέον χρέωση.

 

Ok παιδιά thnx!Σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω το google maps σαν βοηθητικό μέσο και δεν θα ήθελα να την ακούσω με καμιά χρέωση. Και επειδή αν δεν έχω επιλεγμένο την χρήση ασυρμάτων δικτύων, στίγμα δεν θα μου βγάλει ποτέ....

Link to comment
Share on other sites

Ok παιδιά thnx!Σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω το google maps σαν βοηθητικό μέσο και δεν θα ήθελα να την ακούσω με καμιά χρέωση. Και επειδή αν δεν έχω επιλεγμένο την χρήση ασυρμάτων δικτύων, στίγμα δεν θα μου βγάλει ποτέ....

 

Δεν είναι το gps fix το πρόβλημα σου σε αυτή την περίπτωση. Το google maps λειτουργεί online κυρίως. Εκτός κι αν ξέρεις εκ των προτέρων σε ποια περιοχή θα είσαι και κάνεις διαθέσιμη την περιοχή για offline περιήγηση.

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι το gps fix το πρόβλημα σου σε αυτή την περίπτωση. Το google maps λειτουργεί online κυρίως. Εκτός κι αν ξέρεις εκ των προτέρων σε ποια περιοχή θα είσαι και κάνεις διαθέσιμη την περιοχή για offline περιήγηση.

 

Αυτό το έχω σετάρει μιας και ήδη έχω αποθηκευμένη την περιοχή για offline περιήγηση. Το θέμα με τα δίκτυα με απασχολούσε μόνο. ;)

Link to comment
Share on other sites

Nαι, επειδή, όπως ξαναέγραψα, είτε full είτε όχι, το ίδιο κάνει. Ορίστε και μια φωτο από full:

http://i45.tinypic.com/15my0z6.jpg

 

Βγήκε και το Update του Sygic 13.1.1.

Με μια γρήγορη ματιά είδα ότι δεν βγάζει κομμένη την οθόνη, αλλά δεν δοκίμασα ακόμα σε κατάσταση πλοήγησης.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα εγώ χρησιμοποιώ το MapFactor Navigator το οποίο ειναι και δωρεάν :)

 

καλησπέρα, δώσε μας μερικές πληροφορίες ακόμη......

είναι σταθερό; (είδα ότι είναι beta)

το κατέβασες απο google play;

είναι πράγματι free ή μετά πρέπει να πληρώνεις για κάθε δυνατότητα;

απο Ελληνικούς χάρτες πως πάει;

πως σου φαίνεται σαν εμπειρία αφού το έχεις χρησιμοποιήσει;

η παιδεία απλά... https://www.ipedia.gr

η γνώμη σου μετράει... https://www.24net.gr

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα εγώ χρησιμοποιώ το MapFactor Navigator το οποίο ειναι και δωρεάν :)

Του έκανα μια δοκιμή και η επιλογή διαδρομής που κάνει είναι στη κυριολεξία για τα σκουπίδια.

Χρησιμοποίησα δωρεάν χάρτη openmap ο οποίος από ότι είδα έχει σωστά τις μονοδρομήσεις. Οπότε υποθέτω ότι δεν φταίει ο χάρτης για τους απίστευτους κύκλους αλλά το πρόγραμμα.

Θα φταίει και ο χάρτης γιατί σε κάποιο σημείο ενώ ανεβαινε τη Συγγρού προς Αθήνα ξαφνικά κάνει επιτόπου στροφή αριστερά και κατηφορίζει προς Φάληρο. Προφανώς πηδώντας το κάγκελο. Και όλα αυτά σε διαδρομή Φάληρο-Δάφνη.

Δέχεται και χάρτες tom tom. Θα είναι καλύτερα;

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, δώσε μας μερικές πληροφορίες ακόμη......

είναι σταθερό; (είδα ότι είναι beta)

το κατέβασες απο google play;

είναι πράγματι free ή μετά πρέπει να πληρώνεις για κάθε δυνατότητα;

απο Ελληνικούς χάρτες πως πάει;

πως σου φαίνεται σαν εμπειρία αφού το έχεις χρησιμοποιήσει;

 

Καλησπέρα ειναι πολύ σταθερό για beta δεν μου έκανε πρόβλημα ακομη

Ναι απο το play

Είναι δωρεάν όλο προς το παρών

Είμαι από Κύπρο και ο χάρτης είναι αρκετά καλος υπάρχει και customize για να σου δειχνει απο κατω στον χάρτη την ώρα, ημέρα, ταχύτητα, σε πόση ώρα φτάνεις στο προορισμο, πόσα km μέινανε, σε πόσους δορυφόρους είσαι συνδεδεμένος κτλ

Μου άρεσε πολύ για δωρεάν δωρεάν navigation

Mπόρεις να το δοκιμάσεις για τους χάρτες της ελλαδας. Υπάρχει και κάτι για speed cameras που νομίζω είναι για καμερές ταχύτητας αλλά εδώ στην Κύπρο δεν τις χρησιμοποιούν αν θα το δοκίμασεις έλεγξε το και αυτό και πες μας τι ειναι.

 

Του έκανα μια δοκιμή και η επιλογή διαδρομής που κάνει είναι στη κυριολεξία για τα σκουπίδια.

Χρησιμοποίησα δωρεάν χάρτη openmap ο οποίος από ότι είδα έχει σωστά τις μονοδρομήσεις. Οπότε υποθέτω ότι δεν φταίει ο χάρτης για τους απίστευτους κύκλους αλλά το πρόγραμμα.

Θα φταίει και ο χάρτης γιατί σε κάποιο σημείο ενώ ανεβαινε τη Συγγρού προς Αθήνα ξαφνικά κάνει επιτόπου στροφή αριστερά και κατηφορίζει προς Φάληρο. Προφανώς πηδώντας το κάγκελο. Και όλα αυτά σε διαδρομή Φάληρο-Δάφνη.

Δέχεται και χάρτες tom tom. Θα είναι καλύτερα;

 

Δεν γνωρίζω γιατί είμαι απο Κύπρο και δουλεύει μέχρι τώρα μια χαρά με τους δωρεάν χάρτες. Οι τομ τομ λογικά δεν είναι δωρεάν

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by kollatos
Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω γιατί είμαι απο Κύπρο και δουλεύει μέχρι τώρα μια χαρά με τους δωρεάν χάρτες. Οι τομ τομ λογικά δεν είναι δωρεάν

Τι σημασία έχει από που είσαι. Όταν πας από τη μια άκρη της Λευκωσίας στην άλλη σε πάει κανονικά ή μέσω ...Λεμεσσού; Για να πάρεις θαλασσινό αέρα. Στην Αθήνα πάντως είναι χάλια η διαδρομή που επιλέγει.

Link to comment
Share on other sites

Τι σημασία έχει από που είσαι. Όταν πας από τη μια άκρη της Λευκωσίας στην άλλη σε πάει κανονικά ή μέσω ...Λεμεσσού; Για να πάρεις θαλασσινό αέρα. Στην Αθήνα πάντως είναι χάλια η διαδρομή που επιλέγει.

 

Όχι αλλά υπάρχει μια ρύθμιση στο προφιλ αυτοκινήτων και επιλέγεις αν θα σου δείξει το συντομο δρόμο,το φθηνό η το γρήγορο. Μπορει να επιρεάζει και αυτό

Link to comment
Share on other sites

Βγήκε και το Update του Sygic 13.1.1.

Με μια γρήγορη ματιά είδα ότι δεν βγάζει κομμένη την οθόνη, αλλά δεν δοκίμασα ακόμα σε κατάσταση πλοήγησης.

 

Μόλις το πέρασα και εγώ. Τα ίδια κάνει πάλι...

Link to comment
Share on other sites

ΒΟΗΘΕΙΑ!!!!!

Αγορασα το Amoi N821 και δεν μπορω να περασω προγραμμα πλοηγησης.Εχω δοκιμασει 3 διαφορετικα (Navicom που το ειχα στην προηγουμενη συσκευή, Sigyc και Ndrive) και γινεται το εξης: το Navicom μου ζηταει κατι αναβαθμησει να του κανω, παταω να τις κανει αλλα παρολα αυτα δεν ανοιγει,δηλαδη ξεκιναει και μετα μου βγαζει μηνυμα "Navicom has stoped", ενω για τα αλλα δυο αναγνωριζει οτι ειναι πειρατικα............

καμια προταση?

Link to comment
Share on other sites

ΒΟΗΘΕΙΑ!!!!!

Αγορασα το Amoi N821 και δεν μπορω να περασω προγραμμα πλοηγησης.Εχω δοκιμασει 3 διαφορετικα (Navicom που το ειχα στην προηγουμενη συσκευή, Sigyc και Ndrive) και γινεται το εξης: το Navicom μου ζηταει κατι αναβαθμησει να του κανω, παταω να τις κανει αλλα παρολα αυτα δεν ανοιγει,δηλαδη ξεκιναει και μετα μου βγαζει μηνυμα "Navicom has stoped", ενω για τα αλλα δυο αναγνωριζει οτι ειναι πειρατικα............

καμια προταση?

 

Αν θέλεις κάποια βοήθεια σχετικά με τα προγράμματα, πρώτα αγόρασέ τα και μετά πολύ ευχαρίστως να σε βοηθήσουμε.

Στο παρών forum οποιαδήποτε συζήτηση για πειρατικό λογισμικό απλά απαγορεύετε.

 

Ευχαριστώ.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις κάποια βοήθεια σχετικά με τα προγράμματα, πρώτα αγόρασέ τα και μετά πολύ ευχαρίστως να σε βοηθήσουμε.

Στο παρών forum οποιαδήποτε συζήτηση για πειρατικό λογισμικό απλά απαγορεύετε.

 

Ευχαριστώ.

 

Μαλλον βγηκα offside..............

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον βγηκα offside..............

 

offside-offtopic-of forum :lol:

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια πρόταση για καλη εφαρμογή για προπόνηση με ποδήλατο;

Runtastic - Endomondo - SportsTracker αλλά δεν είναι το κατάλληλο θέμα. Καλύτερα στις Προτάσεις για γενικές εφαρμογές.

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Λόγω μεγέθους του θρεντ μπορεί κάποιος να προτείνει άμεσα το καλύτερο/α πρόγραμμα για Ελλάδα;
Link to comment
Share on other sites

Λόγω μεγέθους του θρεντ μπορεί κάποιος να προτείνει άμεσα το καλύτερο/α πρόγραμμα για Ελλάδα;

 

IGo.

 

 

 

 

 

 

.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...