Jump to content

[Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Περιμενε να σου απαντησει πρωτα καποιος που την εχει.

Ψιλοβαριεμαι να την κατεβαζω τωρα για να το ψαξω... :p

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γκαλερι το λεει το HTC αλλα δεν τα βλεπω...

 

Εγω ακρη δεν ειχα βγαλει ποτε. Βαλε το quick pick ενναλακτικα για να κανεις την δουλεια σου, μιας και σε αυτο ρυθμιζεις χειροκινητα τις διαδρομες που θελεις να διαβαζει.

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

θελω καποια εφαρμογη με την οποια να αποθηκευω τα μηνυματα μου στο gmail,το ειχα κανει παλαιοτερα αλλα δεν θυμαμαι με ποια!

 

υ.γ. περασα απο το μαρκετ το sms to gmail τελικα και ειναι οκ.

Edited by jnr
Link to comment
Share on other sites

Σαν χθες μου φαίνεται που πριν 2 χρόνια είχα στείλει mail στην εξυπηρέτηση της Εθνικής (κι ένα εξάμηνο μετά είχα ξαναστείλει) για την Android εφαρμογή και μου είχαν πει ότι την ετοιμάζουν... Μπορεί να πέρασαν 2 ολόκληρα χρόνια αλλά τα κατάφεραν... Με μεγάλη συγκίνηση παραθέτω το link:

https://play.google.com/store/apps/details?id=mbanking.NBG&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsIm1iYW5raW5nLk5CRyJd

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα - πάλι - να αναφέρω ότι δεν είμαι root!οπότε το reboot το ξεχνάω?

 

Ξέρω γω..

 

Και γιατί δεν γίνεσαι root? Γιατί να χάνεις τόσες πολλές απ τις δυνατότητες της συσκευής σου? Ποτέ δεν το κατάλαβα.

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

Σαν χθες μου φαίνεται που πριν 2 χρόνια είχα στείλει mail στην εξυπηρέτηση της Εθνικής (κι ένα εξάμηνο μετά είχα ξαναστείλει) για την Android εφαρμογή και μου είχαν πει ότι την ετοιμάζουν... Μπορεί να πέρασαν 2 ολόκληρα χρόνια αλλά τα κατάφεραν... Με μεγάλη συγκίνηση παραθέτω το link:

https://play.google.com/store/apps/details?id=mbanking.NBG&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsIm1iYW5raW5nLk5CRyJd

 

Ποτέ μου δεν την χώνεψα αυτή την τράπεζα. Νοοτροπία δημοσίου υπαλλήλου. Η Eurobank και η Πειραιώς είναι πολύ πιο μπροστά σε αυτά τα θέματα.

Link to comment
Share on other sites

Σαν χθες μου φαίνεται που πριν 2 χρόνια είχα στείλει mail στην εξυπηρέτηση της Εθνικής (κι ένα εξάμηνο μετά είχα ξαναστείλει) για την Android εφαρμογή και μου είχαν πει ότι την ετοιμάζουν... Μπορεί να πέρασαν 2 ολόκληρα χρόνια αλλά τα κατάφεραν... Με μεγάλη συγκίνηση παραθέτω το link:

https://play.google.com/store/apps/details?id=mbanking.NBG&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsIm1iYW5raW5nLk5CRyJd

 

 

Σαν να βλέπεις ένα iPhone application είναι. Φοβερή έμπνευση.

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

παιδες καμια εφαρμογη για στοιχημα??? ενοοω να δινει προγνψστικα στοιχεια η προτασεις!

 

επισης ποια θεωρειτε καλυτερη εφαρμογη για live scores με ειδοποιησεις ομως???

Link to comment
Share on other sites

παιδες καμια εφαρμογη για στοιχημα??? ενοοω να δινει προγνψστικα στοιχεια η προτασεις!

 

επισης ποια θεωρειτε καλυτερη εφαρμογη για live scores με ειδοποιησεις ομως???

 

Fotmob για αποτελέσματα (μόνο ποδόσφαιρο) και για προγνωστικά kingbet.

Link to comment
Share on other sites

παιδες καμια εφαρμογη για στοιχημα??? ενοοω να δινει προγνψστικα στοιχεια η προτασεις!

 

επισης ποια θεωρειτε καλυτερη εφαρμογη για live scores με ειδοποιησεις ομως???

 

Kingbet για προγνωστικα και futbol24 για livescores. Και στο brower μπορεις να βαλεις www.betscore.mobi σου βγαζει live και αποτελεσματα με κωδικους οπαπ.

Edited by tsigo21
Link to comment
Share on other sites

Σαν χθες μου φαίνεται που πριν 2 χρόνια είχα στείλει mail στην εξυπηρέτηση της Εθνικής (κι ένα εξάμηνο μετά είχα ξαναστείλει) για την Android εφαρμογή και μου είχαν πει ότι την ετοιμάζουν... Μπορεί να πέρασαν 2 ολόκληρα χρόνια αλλά τα κατάφεραν... Με μεγάλη συγκίνηση παραθέτω το link:

https://play.google.com/store/apps/details?id=mbanking.NBG&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsIm1iYW5raW5nLk5CRyJd

 

Η συγκινηση κατέκλισε και εμένα (ευχαριστούμε για την ενημέρωση ) καθως είχα κάνει νύξεις πέρυσι στην υπηρεσία τους ... όμως δεν έχει ή δεν είδα αποθήκευση μιας κίνησης που κάνεις .

Κάλιο αργά παρά ποτέ .

είναι και γρήγορη εφαρμογή ίσως να κάνει και γρηγορώτερη την κίνηση και από το pc !!! αρκεί να είναι ασφαλής :cry:

Γιώργος//ROM: Omega XT v16/RADIO:2.14/NATIVE ANDROID ROMS

pinterest,instagram,EyeEm,flickr

Link to comment
Share on other sites

παιδες καμια εφαρμογη για στοιχημα??? ενοοω να δινει προγνψστικα στοιχεια η προτασεις!

 

επισης ποια θεωρειτε καλυτερη εφαρμογη για live scores με ειδοποιησεις ομως???

 

Επίσης για livescores πολύ καλό είναι και το http://m.escore.gr/

Μπορείς να το βάλεις σαν σελιδοδείκτη. Φορτώνει πολύ γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

καποια εφαρμογη για επανακτηση διεγραμμενων αρχειων υπαρχει;:!:

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=fahrbot.apps.undelete

Δεν την έχω δουλέψει όμως για να σου πω αν κάνει δουλειά

Link to comment
Share on other sites

Ποτέ μου δεν την χώνεψα αυτή την τράπεζα. Νοοτροπία δημοσίου υπαλλήλου. Η Eurobank και η Πειραιώς είναι πολύ πιο μπροστά σε αυτά τα θέματα.

 

Ισχύει.. Με την Πειραιώς που έχω συναλλαγές είναι και η εφαρμογή της πάρα πολύ καλή κ γενικά με πολύ καλές υπηρεσίες. Η Εθνική αργεί πολύ.

 

Σαν να βλέπεις ένα iPhone application είναι. Φοβερή έμπνευση.

 

Όντως!! Οπότε ξέρουμε ότι δεν ασχολούνταν με το design 2 χρόνια!

 

Η συγκινηση κατέκλισε και εμένα (ευχαριστούμε για την ενημέρωση ) καθως είχα κάνει νύξεις πέρυσι στην υπηρεσία τους ... όμως δεν έχει ή δεν είδα αποθήκευση μιας κίνησης που κάνεις .

Κάλιο αργά παρά ποτέ .

είναι και γρήγορη εφαρμογή ίσως να κάνει και γρηγορώτερη την κίνηση και από το pc !!! αρκεί να είναι ασφαλής :cry:

 

Όντως το πολύ καλό είναι πως είναι ταχύτατη. Το κακό ότι της λείπουν πολλές υπηρεσίες με κυριότερη την μεταφορά σε άλλη τράπεζα. Αλλά όντως κάλλιο αργά παρά ποτέ!! Ελπίζω να τη βελτιώσουν.

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Το Glonass δεν συνεργάζεται με αυτούς τους δέκτες. Το σφάλμα του GPS οφείλεται αποκλειστικά και μόνο στον αλγόριθμο που δίνει ο δορυφόρος για ευνόητους λόγους. Με το που ξεκινήσει την εμπορική του διάθεση του Galileo το πιο λογικό είναι να απαλείψει και το σφάλμα η ΗΠΑ από τον δικό της σύστημα. Να σημειώσω ότι GPS και Galileo είναι απολύτως συμβατά.

 

Οι δορυφόροι δεν δίνουν αλγόριθμους , στοιχιώδης αριθμούς δίνουν , 4 συγκεκριμένα που έχει να κάνει με την τοποθεσία του δορυφόρου στο σύστημα αναφοράς κλπ κλπ κλπ

Από την δεκαετία του 80 οι τοπογράφοι χρησιμοποιούν το GPS για την Γεωδαισία με ακρίβεια 2,5 εκατοστών ... απλά η παραμονή σε ένα σημείο είναι πολύωρη , από μερικά λεπτά εως μερικές ώρες ...

http://www.imageshack.gr/files/sazwsmc2u6io8pdczlh2.gif
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους.

 

Η επιλογη Αντιγραφα ασφαλειας ολων των εφαρμογων του χρηστη & Δεδομενων Συστηματος του Titanium Βackup εχει καποια σχεση με το Nandroid Backup? Δηλ. για να κρατησω backup της συσκευης μου ωστε να δοκιμασω αλλες roms θα πρεπει να κανω και τα 2 backup (Nandroid & Titanium) ή οχι?

 

Επισης και στις 2 περιπτωσεις, τα folders με mp3s, videos, φωτογραφιες, ringtones, notifications κλπ. "αγγιζονται", ή πρεπει να τα κραταω εγω στον δισκο μου?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αν κανείς nandroid backup ατην ουσία παίρνεις ένα στιγμιότυπο του κινητού σου σαν αντίγραφο με όλες τις ρυθμίσεις του συστήματος τις εφαρμογές σου και τις ρυθμίσεις τους, τα πάντα δηλαδή και τον kernel κλπ . Ενώ το titanium backup μπορείς να το κανείς restore και σε μια διαφορετική ρομ που να έχει όμως το ίδιο base με μια άλλη δηλαδή από μια ics 4.0.3 σε μια άλλη ics 4.0.3 καμία φορά βέβαια ακόμη και σε αυτές τις περιπτώσεις αν κανείς επαναφορά ρυθμίσεων συστήματος μπορεί να δημιουργηθούν προβλήματα συμβατότητας και να έχεις fc.

Όσον αφορά τους φακέλους με φωτό και μουσική δεν επηρεάζονται στα wipe που γίνονται αλλά επειδή πίτερ δεν ξέρεις αν είναι κάτι αγαπημένο που δύσκολα θα το ξαναβρείς καλύτερα κανε το και ένα backup στον υπολογιστή καλού κακού...

noikia 5130-nokia3210-ericsson T28-ericsson T39m-nokia7210-Eten m500-MioA701-Omnia i900-HTC Diamond2-HTCDesire-HtcDesireHD-HtcSensation-Iphone4-Samsung GalaxyS2-Samsung Galaxy S3-Samsung Galaxy Note 2-Samsung Galaxy Note3-Meizu pro 5-Samsung Galaxy Note 4
Link to comment
Share on other sites

Αν κανείς nandroid backup ατην ουσία παίρνεις ένα στιγμιότυπο του κινητού σου σαν αντίγραφο με όλες τις ρυθμίσεις του συστήματος τις εφαρμογές σου και τις ρυθμίσεις τους, τα πάντα δηλαδή και τον kernel κλπ . Ενώ το titanium backup μπορείς να το κανείς restore και σε μια διαφορετική ρομ που να έχει όμως το ίδιο base με μια άλλη δηλαδή από μια ics 4.0.3 σε μια άλλη ics 4.0.3 καμία φορά βέβαια ακόμη και σε αυτές τις περιπτώσεις αν κανείς επαναφορά ρυθμίσεων συστήματος μπορεί να δημιουργηθούν προβλήματα συμβατότητας και να έχεις fc.

Όσον αφορά τους φακέλους με φωτό και μουσική δεν επηρεάζονται στα wipe που γίνονται αλλά επειδή πίτερ δεν ξέρεις αν είναι κάτι αγαπημένο που δύσκολα θα το ξαναβρείς καλύτερα κανε το και ένα backup στον υπολογιστή καλού κακού...

 

...σαν να λεμε δηλαδη οτι κανουν το ιδιο πραγμα για διαφορετικη χρηση ομως... σωστα? Ουσιαστικα θα μπορεσω να χρησιμοποιησω και την μια περιπτωση και την αλλη μονο αν επαναφερω την rom που πηρα το backup... σε αλλες μαλλον θα εχω προβληματακια (εως προβληματαρες...) καταλαβα καλα?

Edited by stabill
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

...σαν να λεμε δηλαδη οτι κανουν το ιδιο πραγμα για διαφορετικη χρηση ομως... σωστα? Ουσιαστικα θα μπορεσω να χρησιμοποιησω και την μια περιπτωση και την αλλη μονο αν επαναφερω την rom που πηρα το backup... σε αλλες μαλλον θα εχω προβληματακια (εως προβληματαρες...) καταλαβα καλα?

 

το Nandroid ειναι ενα image του συστηματος (kernel + rom) μαζι με τις εφαρμογες και τις ρυθμισεις τη στιγμη που το πηρες, ειναι το ιδιο πραγμα που κανει στον υπολογιστη το acronis trueimage.

οταν το κανεις επαναφορα διαγραφει οτιδηποτε υπρχει πριν και περναει το image που εχεις παρει.

το χρησιμοποιουμε οταν πχ εχουμε μια σταθερη και λειτουργικη ρομ και θελουμε να δοκιμασουμε κατι αλλο, περνουμε το nandroid και εαν δε μας αρεσει το καινουργιο το επαναφερουμε.

 

το titanium παιρνει backup τις εφαρμογες του συστηματος και του χρηση μαζι με τα δεδομενα τους.

δεν λαμβανει υποψη kernel και ρομ.

μπορουμε να κανουμε επαναφορα τις εφαρμογες χρηστη στη πλειοψηφια των ρομ που κυκλοφορουν αλλα επαναφορα στις εφαρμογες συστηματος κατα βαση πρεπει να γινεται μονο σε ιδια ρομ η νεοτερη της.

πχ απο cm10.1 σε cm10.2

 

με το titanium μπορουμε να επαναφερουμε εφαμοργες (χρηστη και συστηματος) που υπαρχουν σε nandroid.

Motorola Moto G

Nexus S, SlimJB 2.0, Beladus 7.1

Link to comment
Share on other sites

το Nandroid ειναι ενα image του συστηματος (kernel + rom) μαζι με τις εφαρμογες και τις ρυθμισεις τη στιγμη που το πηρες, ειναι το ιδιο πραγμα που κανει στον υπολογιστη το acronis trueimage.

οταν το κανεις επαναφορα διαγραφει οτιδηποτε υπρχει πριν και περναει το image που εχεις παρει.

το χρησιμοποιουμε οταν πχ εχουμε μια σταθερη και λειτουργικη ρομ και θελουμε να δοκιμασουμε κατι αλλο, περνουμε το nandroid και εαν δε μας αρεσει το καινουργιο το επαναφερουμε.

 

το titanium παιρνει backup τις εφαρμογες του συστηματος και του χρηση μαζι με τα δεδομενα τους.

δεν λαμβανει υποψη kernel και ρομ.

μπορουμε να κανουμε επαναφορα τις εφαρμογες χρηστη στη πλειοψηφια των ρομ που κυκλοφορουν αλλα επαναφορα στις εφαρμογες συστηματος κατα βαση πρεπει να γινεται μονο σε ιδια ρομ η νεοτερη της.

πχ απο cm10.1 σε cm10.2

 

με το titanium μπορουμε να επαναφερουμε εφαμοργες (χρηστη και συστηματος) που υπαρχουν σε nandroid.

 

Νομιζω οτι καταλαβα... κανοντας ενα nandroid backup της official ICS που εχω τωρα, μπορω να κανω οτι θελω, να βαλω οποια rom θελω και μετα αν δεν μου αρεσει, ξαναφλασαρω την official κι επαναφερω το nandroid backup... τα λεω καλα??? (το root παραμενει?)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι καταλαβα... κανοντας ενα nandroid backup της official ICS που εχω τωρα, μπορω να κανω οτι θελω, να βαλω οποια rom θελω και μετα αν δεν μου αρεσει, ξαναφλασαρω την official κι επαναφερω το nandroid backup... τα λεω καλα??? (το root παραμενει?)

καλα τα λες, αλλα δε χρειαζεται να ξαναφλασαρεις την official απλα περνας το nandroid και τελειωσες.

το τηλεφωνο ερχεται στη κατασταση που ηταν ακριβως οπως ηταν οταν πηρες το nandroid (εφαρμογες, ρυθμισεις, τα παντα).

το root δεν αλλαζει.

 

υποψη οτι το nandroid θελει αρκετο ελευθερο χωρο στην sd, μπορει και πανω απο 1GB.

Motorola Moto G

Nexus S, SlimJB 2.0, Beladus 7.1

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...