Jump to content

[Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι, κατάλαβα πως κάνει επίλυση τριγώνου στην ουσία. Εννοούσα πως με την κάμερα στοχέυεις, ψάχνοντας στην απόσταση που θες το πάτωμα. Και επειδή το δοκίμασα, ελάχιστες κινήσεις αλλάζουν κατά πολύ την απόσταση (άσε που ρυθμίζεις και το ύψος στο οποίο βρίσκεται το κινητό, που κι αυτό κατά προσέγγιση είναι). Μπορεί να προσφέρει μεγαλύτερη ακρίβεια συγκριτικά με το GPS, αλλά δεν με καλύπτει. Τέλος πάντων, όπως φαίνεται την κορδέλα δεν υπάρχει τρόπος να την γλιτώσω :)
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά τελικά στη μαμά εφαρμογή μυνηνατων σε ics / jelly been υπάρχει τρόπος για 160 χαρακτήρες;

 

Για δες αν σε εξυπηρετεί αυτό που βρήκα μέσα στο νήμα του Nexus..:

 

Όσοι έχετε 4.1 και θέλετε 160 χαρακτήρες στα sms χωρίς 3rd party app, απλά φλασάρετε μέσω cwm recovery αυτό το zip. Όλα δουλεύουν σωστά. Συμβατό με όλες τις 4.1 roms (deodexed)

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Για δες αν σε εξυπηρετεί αυτό που βρήκα μέσα στο νήμα του Nexus..:

 

 

 

:)

 

ναι εκανε τη δουλεια μια χαρα, ευχαριστω.

Motorola Moto G

Nexus S, SlimJB 2.0, Beladus 7.1

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το plugin που σου ζητάει να κατεβάσεις είναι ασφαλές; Στα σχόλια γράφει κάποιος πως τρέχει στο παρασκήνιο όλη την ώρα..

 

Επειδή την κατέβασα την εφαρμογή, και δοκίμασα στην τύχη να βάλω Alpha και μου ζητάει να κατεβάσει ένα "Vitamio Plugin"..

 

Sorry νόμισα κατά το κατέβασμα της εφαρμογής. Θυμήθηκα ότι την είχα παλιά την εφαρμογή και την ξύλωσα γιατί μετά την εγκατάσταση αυτό του plugin το κινητό έκανε συνεχή reset.

 

Οντως ζηταει το "Vitamio Plugin". Αξιζει ή να το ξηλωσω?

 

Στις περισσότερες custom που πέρασα το είχα εγκαταστήσει χωρίς κανένα πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Δεν μετράει με την κάμερα. Η κάμερα απλά χρησιμοποιείται για να δείχνεις κάποια σημεία. Μετράει με βάση την γνωστή απόσταση που του δίνεις και την κλίση του κινητού όταν μετράς. Η ακρίβεια του είναι καλύτερη απο το GPS (με 9 δορυφόρους η μεγαλύτερη ακρίβεια που έχω δει είναι 3m). Το smart tools τα πάει σαφώς καλύτερα. Δεν μπορείς να κάνεις τίποτα καλύτερο με ενα τηλέφωνο.

Θα περιμένουμε το ευρωπαϊκό Galileo, το οποίο θα δίνει ακρίβεια 30 cm.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Παιδια χαιρετω. Μεχρι και την 4.0.3 χρησιμοποιουσα το Lock Screen για off και κλειδωμα της οθονης ταυτοχρονα. Με την 4.0.4 εχει αλλαξει η λειτουργια του και κανει μονο κλειδωμα και off μετα απο λιγα δευτερολεπτα. Κατα την ενεργοποιηση του Widget εχει μονο την επιλογη κλειδωμα οθονης. Το εχει ψαξει κανεις, ή υπαρχει καποια άλλη εφαρμογη που να κανει ταυτοχροναι off και lock?
Link to comment
Share on other sites

Θα περιμένουμε το ευρωπαϊκό Galileo, το οποίο θα δίνει ακρίβεια 30 cm.

 

Πότε θα ξεκινήσει αυτό?

Με το ρωσικό τι παίζει?

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

Το Glonass δεν συνεργάζεται με αυτούς τους δέκτες. Το σφάλμα του GPS οφείλεται αποκλειστικά και μόνο στον αλγόριθμο που δίνει ο δορυφόρος για ευνόητους λόγους. Με το που ξεκινήσει την εμπορική του διάθεση του Galileo το πιο λογικό είναι να απαλείψει και το σφάλμα η ΗΠΑ από τον δικό της σύστημα. Να σημειώσω ότι GPS και Galileo είναι απολύτως συμβατά.
Link to comment
Share on other sites

Πριν λιγο δοκιμασα δυο εφαρμογουλες για σεισμους, το earthquake alert και το earthquakes.

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.joshclemm.android.quake&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5qb3NoY2xlbW0uYW5kcm9pZC5xdWFrZSJd

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.topstcn.eq&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS50b3BzdGNuLmVxIl0.

 

Το δευτερο εχω την εντυπωση πως ειναι πιο αξιοπιστο και ακριβες απο το earquake alert.

Τα εχει δοκιμασει κανεις αλλος για να το διασταυρωσει?

 

Το 2ο είναι καλύτερο, εμένα μ'αρέσει και το "quake alert!"

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

εχω το skype σε ένα sg3, ενω είναι ανοιχτό κάποια στιγμή και μετα απο κάποιες ώρες, αυτο εξαφανίζετε, και πρέπει να το τρέξω πάλι απο την αρχή

 

Πρέπει να ρυθμίσω κάτι που μου διαφεύγει.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει εφαρμογή που να καθαρίζει υπολείμματα από παλιές εφαρμογές στην ΚΥΡΙΑ ΜΝΉΜΗ του κινητού και να ΜΗΝ χρειάζεται root?
Link to comment
Share on other sites

Με data η με wifi.

Βρισκει την τοποθεσια σου και μεσα απο τις ρυθμισεις το ρυθμιζεις εσυ.

Δηλαδη σε ποιες χωρες θες να ψαχνει για σεισμους η ακομα και παγκοσμια,

απο ποσα ριχτερ και πανω θες να σε ειδοποιει για σεισμους, βαθος σεισμου, αποστασεις κλπ.

 

ααα εγω νομιζα οτι σε ειδοποιει οταν εχει σεισμο..οτι νιωθει κουνημα πχ...

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

εχω το skype σε ένα sg3, ενω είναι ανοιχτό κάποια στιγμή και μετα απο κάποιες ώρες, αυτο εξαφανίζετε, και πρέπει να το τρέξω πάλι απο την αρχή

 

Πρέπει να ρυθμίσω κάτι που μου διαφεύγει.

 

Έχω το ίδιο πρόβλημα εδώ και 1 μήνα σχεδόν..

Galaxy S2 - 4.0.4 ics.

Μάλλον είναι θέμα της εφαρμογής, δεν εξηγείται αλλιώς.

Link to comment
Share on other sites

Έχω το ίδιο πρόβλημα εδώ και 1 μήνα σχεδόν..

Galaxy S2 - 4.0.4 ics.

Μάλλον είναι θέμα της εφαρμογής, δεν εξηγείται αλλιώς.

 

Ναι, συμβαίνει εδώ και πολύ καιρό. Παρόλο που το χρειαζόμουνα μόλις σήμερα βρήκα χρόνο να ψάξω για λύση.

 

Εδώ (σελίδα 16)

http://community.skype.com/t5/Android/Skype-Keep-Auto-Closing-After-a-Few-Minutes-of-Inactivity/td-p/846868/page/16

 

Κάντε uninstall και εγκαταστήστε την παλίοτερη έκδοση 2.7.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, συμβαίνει εδώ και πολύ καιρό. Παρόλο που το χρειαζόμουνα μόλις σήμερα βρήκα χρόνο να ψάξω για λύση.

 

Κάντε uninstall και εγκαταστήστε την παλίοτερη έκδοση 2.7.

Χα-Χα

έβαλε η Microsoft το χέρι της στο skype και το πρόκοψε και αυτό.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Το Glonass δεν συνεργάζεται με αυτούς τους δέκτες. Το σφάλμα του GPS οφείλεται αποκλειστικά και μόνο στον αλγόριθμο που δίνει ο δορυφόρος για ευνόητους λόγους. Με το που ξεκινήσει την εμπορική του διάθεση του Galileo το πιο λογικό είναι να απαλείψει και το σφάλμα η ΗΠΑ από τον δικό της σύστημα. Να σημειώσω ότι GPS και Galileo είναι απολύτως συμβατά.

Υπάρχουν συσκευές που συνεργάζονται . πόση απόκλιση έχει το Glonass ?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν συσκευές που συνεργάζονται . πόση απόκλιση έχει το Glonass ?

Το Glonass έχει απόκλιση 4,5 με 7,5 μέτρα.

Το GPS έχει 3 μέτρα

και το Galileo θα έχει 1 όταν θα είναι διαθέσιμο.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Gallileo και Glonass δεν είναι εμπορικά διαθέσιμα ακόμα. Οι συσκεύες που είναι συμβατές με το ρωσικό και το δυτικό σύστημα έχουν 2 ξεχωριστούς δέκτες και είναι ελάχιστες.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια νεος στο Android, να ρωτησω ..επειδη ειμαι λατρης του Sense , και εχω αυτη τη στιγμη το Galaxy , πειτε μου μια εφαρμογη καιρου σαν του HTC αν θελετε οπου να εχει τα παρακατω χαρακτηριστικα:

  • Στα Ελληνικα
  • Να βρισκει την τοποθεσια σου αυτοματα(και αν γινεται στα ελληνικα γραμμενη) πχ Χαλανδρι και οχι Chalandrion
  • Να ειναι animated (sense like :P )

 

Eβαλα το GoWeather EX και το μονο που δεν μ αρεσε ηταν το οτι ηταν στα Αγγλικα . Οχι οτι με χαλαει αλλα θα προτιμουσα ελληνικα..

 

Επειτα αν δεν σας κανει κοπο , θα ηθελα στα ελληνικα εναν unlocker σαν του Sense 3.+ (αυτο με το δακτυλιο και τις 4 συντομευσεις)

 

Ευχαριστώ πολυ!:)

Samsung Note Series Fan! :happy:

Samsung [Note 4] N910F in White!

Samsung [Note 2] N7100 in Blue

..Inspiration doesn't wait..

Link to comment
Share on other sites

Παιδια νεος στο Android, να ρωτησω ..επειδη ειμαι λατρης του Sense , και εχω αυτη τη στιγμη το Galaxy , πειτε μου μια εφαρμογη καιρου σαν του HTC αν θελετε οπου να εχει τα παρακατω χαρακτηριστικα:

  • Στα Ελληνικα
  • Να βρισκει την τοποθεσια σου αυτοματα(και αν γινεται στα ελληνικα γραμμενη) πχ Χαλανδρι και οχι Chalandrion
  • Να ειναι animated (sense like :P )

Fancy Widgets

Link to comment
Share on other sites

Παιδια νεος στο Android, να ρωτησω ..επειδη ειμαι λατρης του Sense , και εχω αυτη τη στιγμη το Galaxy , πειτε μου μια εφαρμογη καιρου σαν του HTC αν θελετε οπου να εχει τα παρακατω χαρακτηριστικα:

  • Στα Ελληνικα
  • Να βρισκει την τοποθεσια σου αυτοματα(και αν γινεται στα ελληνικα γραμμενη) πχ Χαλανδρι και οχι Chalandrion
  • Να ειναι animated (sense like :P )

 

Eβαλα το GoWeather EX και το μονο που δεν μ αρεσε ηταν το οτι ηταν στα Αγγλικα . Οχι οτι με χαλαει αλλα θα προτιμουσα ελληνικα..

 

Επειτα αν δεν σας κανει κοπο , θα ηθελα στα ελληνικα εναν unlocker σαν του Sense 3.+ (αυτο με το δακτυλιο και τις 4 συντομευσεις)

 

Ευχαριστώ πολυ!:)

 

Για τον καιρο, beautifull widgets και για το κλειδωμα/ξεκλειδωμα widget locker.

Κανουν και τα 2 οτι ακριβως ζητας μονο που ειναι επι πληρωμη..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Θα περιμένουμε το ευρωπαϊκό Galileo, το οποίο θα δίνει ακρίβεια 30 cm.

 

Το οποίο αυτή τη στιγμή έχει 2 απο τους 30 δορυφόρους που θα έχει συνολικά. Και προβλήματα χρηματοδότησης... ;)

Link to comment
Share on other sites

Το οποίο αυτή τη στιγμή έχει 2 απο τους 30 δορυφόρους που θα έχει συνολικά. Και προβλήματα χρηματοδότησης... ;)

Δυστυχώς έχεις δίκαιο. Περιμένουμε το 2019.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Παιδια νεος στο Android, να ρωτησω ..επειδη ειμαι λατρης του Sense , και εχω αυτη τη στιγμη το Galaxy , πειτε μου μια εφαρμογη καιρου σαν του HTC αν θελετε οπου να εχει τα παρακατω χαρακτηριστικα:

  • Στα Ελληνικα
  • Να βρισκει την τοποθεσια σου αυτοματα(και αν γινεται στα ελληνικα γραμμενη) πχ Χαλανδρι και οχι Chalandrion
  • Να ειναι animated (sense like :P )

 

Eβαλα το GoWeather EX και το μονο που δεν μ αρεσε ηταν το οτι ηταν στα Αγγλικα . Οχι οτι με χαλαει αλλα θα προτιμουσα ελληνικα..

 

Επειτα αν δεν σας κανει κοπο , θα ηθελα στα ελληνικα εναν unlocker σαν του Sense 3.+ (αυτο με το δακτυλιο και τις 4 συντομευσεις)

 

Ευχαριστώ πολυ!:)

 

 

 

 

 

 

 

Fancy Widgets

 

 

 

 

 

 

 

Για τον καιρο, beautifull widgets και για το κλειδωμα/ξεκλειδωμα widget locker.

Κανουν και τα 2 οτι ακριβως ζητας μονο που ειναι επι πληρωμη..

 

Κανενα απο ολα αυτα δεν λειτουργει σαν το Sense... μοιαζουν εμφανισιακα, αλλα μην περιμενετε συννεφα & αχτιδες ηλιου να περνουν μπροστα απο την οθονη...!!!

Προς το παρον δεν εξομειωνεται το Sense, ουτε μεσα σε rom, ουτε σε widget... μου λειπει κι εμενα!!! (παλιος χρηστης HD2):p

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...