Jump to content

[Android - προτάσεις] Εφαρμογές γραφείου και παραγωγικότητας


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ένα ημερολόγιο που δεν έχει πρόσβαση σε επαφές, emails και δίκτυο είναι κουτσουρεμένο. Δεν λέω ότι δεν υπάρχει κάποιο τέτοιο - που να δίνει έμφαση στην ιδιωτικότητα, αλλά προσωπικά δεν ξέρω κανένα. Νομίζω αργά ή γρήγορα θα πρέπει να πάρεις απόφαση να εμπιστευτείς κάποιον: τη google, την microsoft, την apple, κάποιον κατασκευαστή εφαρμογής...

Το offline είναι καλό - το cloud όμως καλύτερο :)

Ευχαριστώ για την ανταπόκριση.

Πιστεύετε οτι το πρόγραμμα xPrivasy μπορεί να βοηθήσει?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Δεν ειμαι σιγουρος αν ειμαι στο σωστο τοπικ,αν οχι πειτε μου.

Πως μπορω με το titanium backup να κανω backup το πως ειναι οι εφαρμογες στις αρχικες οθονες και στο συρταρι εφαρμογων;

Ευχαριστω πολυ

 

Αν γινεται επισης να κανω backup και κωδικους wifi και τετοια..

Edited by D_Angelos
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι σιγουρος αν ειμαι στο σωστο τοπικ,αν οχι πειτε μου.

Πως μπορω με το titanium backup να κανω backup το πως ειναι οι εφαρμογες στις αρχικες οθονες και στο συρταρι εφαρμογων;

Ευχαριστω πολυ

 

Αυτό μπορείς να το κάνεις και μέσω του launcher που χρησιμοποιείς. Οι περισσότεροι δίνουν τη δυνατότητα να κάνεις backup.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι σιγουρος αν ειμαι στο σωστο τοπικ,αν οχι πειτε μου.

Πως μπορω με το titanium backup να κανω backup το πως ειναι οι εφαρμογες στις αρχικες οθονες και στο συρταρι εφαρμογων;

Ευχαριστω πολυ

 

Αν γινεται επισης να κανω backup και κωδικους wifi και τετοια..

Για τους κωδικούς WiFi θα πας στο μενού κι εκεί κάπου προς τη μέση λέει να κάνεις export to xml.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Ποια η γνώμη σας?

 

Gnotes vs keep

 

Φιλικά

Δημήτρης

 

Χρησιμοποιώ και τα δύο.

Νομίζω όμως το gnotes είναι λίγο καλύτερο γιατί έχει και κατηγορίες. Παρόλα αυτά χρησιμοποιώ πιο πολύ το keep. Θέμα γούστου είναι.

Edited by karx
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω εδώ και καιρό ενα πρόγραμμα σημειώσεων και stickys στην επιφανεια εργασίας αλλά δεν βρίσκω κάποιο με δυνατότητα cloud Με το Pc .Πχ το colonote εχει cloud αλλα μόνο μεταξυ φορητών συσκευών. το 7stickys πάλι που εχω στο pc είναι φοβερο αλλά δεν εχει για android....κανείς κάτι???
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

Προσπάθησα να στείλω με προώθηση + ΄1 συνημμένο αρχείο, 2 email απο το Samsung Galaxy S4. Νομίζοντας οτι τα έχω στείλει επειδή τα έβλεπα στα απεσταλμένα...την επόμενη μέρα στο mail της δουλειάς έλαβα το εξής: (Τα ΧΧΧ είναι στοιχεία παραλήπτη και τα δικά μου...) Τα email δεν πήγαν τελικά και χρειάστηκε να τα στείλω απο το pc. Τι σημαίνει το παρακάτω μήπως πρέπει να κάνω κάποια ρύθμιση...? Με τρομάζει λίγο αυτό γιατί σκέφτομαι μήπως δεν φεύγουν κι άλλα...

 

Η παράδοση στους ακόλουθους παραλήπτες ή λίστες διανομής απέτυχε:

 

ΧΧΧΧ

Το μήνυμά σας δεν παραδόθηκε λόγω πολιτικών ασφαλείας. Το Microsoft Exchange δεν θα επιχειρήσει να παραδώσει ξανά αυτό το μήνυμα εκ μέρους σας. Δώστε το ακόλουθο διαγνωστικό κείμενο στο διαχειριστή συστήματος.

 

Ο ακόλουθος οργανισμός απέρριψε το μήνυμά σας: ΧΧΧ.ΧΧΧ.gr.

 

 

Πληροφορίες διάγνωσης για διαχειριστές:

 

Διακομιστής δημιουργίας: ΧΧΧ.ΧΧΧ.gr

 

ΧΧΧ.ΧΧΧ.gr

ΧΧΧ.ΧΧΧ.gr#550 5.7.1 Unable to relay ##

 

Αρχικές κεφαλίδες μηνύματος:

 

Received: from ΧΧΧ.ΧΧΧ.gr ([fe80::a401:4ce0:58e4:be24]) by

ΧΧΧ.ΧΧΧ.gr.gr ([172.18.20.76]) with mapi; Tue, 3 Sep 2013 21:45:56

+0300

From: ΧΧΧ.ΧΧΧ.gr

To:<ΧΧΧ.ΧΧΧ.gr>

Date: Tue, 3 Sep 2013 21:45:33 +0300

Subject: =?utf-8?B?zqDPgc6/z4nOuC46IM6gzpXOoc6Zzp/OlM6ZzprOnyBDT1NNT1RFIA==?=

=?utf-8?B?zqPOlc6gzqTOlc6czpLOoc6Zzp/OpSAjzpTOmc6fzqHOmM6pzqPOlc6ZzqMj?=

Thread-Topic: =?utf-8?B?zqDPgc6/z4nOuC46IM6gzpXOoc6Zzp/OlM6ZzprOnyBDT1NNT1RFIA==?=

=?utf-8?B?zqPOlc6gzqTOlc6czpLOoc6Zzp/OpSAjzpTOmc6fzqHOmM6pzqPOlc6ZzqMj?=

Thread-Index: Ac6o1dKpFQR3U246R1KxNC+1fXyNpg==

Message-ID: <rapp8m15544sbx8ihmmtstdw.1378233875434@email.android.com>

Reply-To:<ΧΧΧ.ΧΧΧ.gr>

Accept-Language: el-GR, en-US

Content-Language: el-GR

X-MS-Has-Attach: yes

X-MS-TNEF-Correlator:

acceptlanguage: el-GR, en-US

Content-Type: multipart/mixed;

boundary="_004_rapp8m15544sbx8ihmmtstdw1378233875434emailandroidcom_"

MIME-Version: 1.0

Bazinga!!!
Link to comment
Share on other sites

Ποια εφαρμογή έχει τη δυνατότητα για σύνθετες αναζητήσεις σε όλα τα πεδία των επαφών;

Παραδείγματα:

1. Εύρεση όσων επαφών μένουν στην Χ πόλη.

2. Εύρεση όσων επαφών το τηλέφωνο περιέχει τα νούμερα "222"

3. Εύρεση όσων επαφών το επάγγελμα είναι "Γιατρός"

4. Εύρεση όσων επαφών έχουν το όνομα "Νίκος"

5. Εύρεση όσων επαφών υπάρχει στις σημειώσεις η λέξη "ΧΧΧΧ"

6. Εύρεση όσων επαφών έχουν email στο gmail

κλπ.

 

Το Aurora για παράδειγμα δεν έχει αυτή τη δυνατότητα από ότι καταλαβαίνω.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

Προσπάθησα να στείλω με προώθηση + ΄1 συνημμένο αρχείο, 2 email απο το Samsung Galaxy S4. Νομίζοντας οτι τα έχω στείλει επειδή τα έβλεπα στα απεσταλμένα...την επόμενη μέρα στο mail της δουλειάς έλαβα το εξής: (Τα ΧΧΧ είναι στοιχεία παραλήπτη και τα δικά μου...) Τα email δεν πήγαν τελικά και χρειάστηκε να τα στείλω απο το pc. Τι σημαίνει το παρακάτω μήπως πρέπει να κάνω κάποια ρύθμιση...? Με τρομάζει λίγο αυτό γιατί σκέφτομαι μήπως δεν φεύγουν κι άλλα...

 

Η παράδοση στους ακόλουθους παραλήπτες ή λίστες διανομής απέτυχε:

 

ΧΧΧΧ

Το μήνυμά σας δεν παραδόθηκε λόγω πολιτικών ασφαλείας. Το Microsoft Exchange δεν θα επιχειρήσει να παραδώσει ξανά αυτό το μήνυμα εκ μέρους σας. Δώστε το ακόλουθο διαγνωστικό κείμενο στο διαχειριστή συστήματος.

 

Ο ακόλουθος οργανισμός απέρριψε το μήνυμά σας: ΧΧΧ.ΧΧΧ.gr.

 

 

Πληροφορίες διάγνωσης για διαχειριστές:

 

Διακομιστής δημιουργίας: ΧΧΧ.ΧΧΧ.gr

 

ΧΧΧ.ΧΧΧ.gr

ΧΧΧ.ΧΧΧ.gr#550 5.7.1 Unable to relay ##

 

Αρχικές κεφαλίδες μηνύματος:

 

Received: from ΧΧΧ.ΧΧΧ.gr ([fe80::a401:4ce0:58e4:be24]) by

ΧΧΧ.ΧΧΧ.gr.gr ([172.18.20.76]) with mapi; Tue, 3 Sep 2013 21:45:56

+0300

From: ΧΧΧ.ΧΧΧ.gr

To:<ΧΧΧ.ΧΧΧ.gr>

Date: Tue, 3 Sep 2013 21:45:33 +0300

Subject: =?utf-8?B?zqDPgc6/z4nOuC46IM6gzpXOoc6Zzp/OlM6ZzprOnyBDT1NNT1RFIA==?=

=?utf-8?B?zqPOlc6gzqTOlc6czpLOoc6Zzp/OpSAjzpTOmc6fzqHOmM6pzqPOlc6ZzqMj?=

Thread-Topic: =?utf-8?B?zqDPgc6/z4nOuC46IM6gzpXOoc6Zzp/OlM6ZzprOnyBDT1NNT1RFIA==?=

=?utf-8?B?zqPOlc6gzqTOlc6czpLOoc6Zzp/OpSAjzpTOmc6fzqHOmM6pzqPOlc6ZzqMj?=

Thread-Index: Ac6o1dKpFQR3U246R1KxNC+1fXyNpg==

Message-ID: <rapp8m15544sbx8ihmmtstdw.1378233875434@email.android.com>

Reply-To:<ΧΧΧ.ΧΧΧ.gr>

Accept-Language: el-GR, en-US

Content-Language: el-GR

X-MS-Has-Attach: yes

X-MS-TNEF-Correlator:

acceptlanguage: el-GR, en-US

Content-Type: multipart/mixed;

boundary="_004_rapp8m15544sbx8ihmmtstdw1378233875434emailandroidcom_"

MIME-Version: 1.0

 

μμμμμμ.... μου μοιάζει σαν να μην έχεις ρυθμίσει σωστό τον λογαριασμό (κυρίως το SSL που προφανώς χρησιμοποιεί ο mail server σου)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

Προσπάθησα να στείλω με προώθηση + ΄1 συνημμένο αρχείο, 2 email απο το Samsung Galaxy S4. Νομίζοντας οτι τα έχω στείλει επειδή τα έβλεπα στα απεσταλμένα...την επόμενη μέρα στο mail της δουλειάς έλαβα το εξής: (Τα ΧΧΧ είναι στοιχεία παραλήπτη και τα δικά μου...) Τα email δεν πήγαν τελικά και χρειάστηκε να τα στείλω απο το pc. Τι σημαίνει το παρακάτω μήπως πρέπει να κάνω κάποια ρύθμιση...? Με τρομάζει λίγο αυτό γιατί σκέφτομαι μήπως δεν φεύγουν κι άλλα...

[...]

ΧΧΧ.ΧΧΧ.gr

ΧΧΧ.ΧΧΧ.gr#550 5.7.1 Unable to relay ##

[...]

 

Όπως σου λέει και στο μήνυμα, ο σέρβερ σου δεν δέχτηκε να παραδώσει το μήνυμα (πιθανότητα εξαιτίας του εξωτερικού δικτύου από το οποίο συνδέεσαι). Η λύση σχεδόν πάντα είναι να ενεργοποιήσεις ταυτοποίηση και στα εξερχόμενα μηνύματα. Βεβαίως εξαρτάται από το πώς έχει στηθεί ο σέρβερ, αλλά αυτή είναι μια συνήθης πολιτική.

Εάν δε σου δουλέψει, μίλα με τον διαχειριστή, αυτή είναι η δουλειά του :)

 

Ποια εφαρμογή έχει τη δυνατότητα για σύνθετες αναζητήσεις σε όλα τα πεδία των επαφών;

Παραδείγματα:

1. Εύρεση όσων επαφών μένουν στην Χ πόλη.

2. Εύρεση όσων επαφών το τηλέφωνο περιέχει τα νούμερα "222"

3. Εύρεση όσων επαφών το επάγγελμα είναι "Γιατρός"

4. Εύρεση όσων επαφών έχουν το όνομα "Νίκος"

5. Εύρεση όσων επαφών υπάρχει στις σημειώσεις η λέξη "ΧΧΧΧ"

6. Εύρεση όσων επαφών έχουν email στο gmail

κλπ.

 

Το Aurora για παράδειγμα δεν έχει αυτή τη δυνατότητα από ότι καταλαβαίνω.

 

Ο Dialer One κάνει κάποια από αυτά, αλλά έχω καιρό να τον χρησιμοποιήσω για να σου πω με βεβαιότητα.

Link to comment
Share on other sites

Στο xperia υπάρχει ένα application που λέγεται top contacts και εμφάνιζε τα 5 τελευταία νούμερα που κάλεσες.

Δυστυχώς το αποσύρανε. Υπάρχει κάτι αντίστοιχο;

Edited by blkik
Link to comment
Share on other sites

Που υπάρχει; Μόνο προεκγαταστημένο σε Xperia

To έχουν αφαιρέσει από το play και δεν το βρήκα και πουθενά αλλού.

 

Edit: Τελικα βρήκα to .apk στο backup που είχα πάρει στο xperia Go με το myphone manager

Αν το θέλει κάποιος άλλος πείτε να το ανεβάσω.

Edited by blkik
Link to comment
Share on other sites

Κάποια καλή και δωρεάν εφαρμογή για pdf; Έχω δοκιμάσει το κλασσικό adobe reader και το ebook droid έως τώρα.

 

Δοκίμασε το Aldiko το οποίο συν τοις άλλοις είναι και πολύ καλό ebook reader.

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω εφαρμογή για document annotation (pdf, doc). Έχει κανείς να προτείνει κάτι;

Για pdf που χρησιμοποιώ κατά κόρον, το ezpdf νομίζω είναι απ'τα καλύτερα! Τώρα για doc, έχω κι εγώ την ίδια απορία.

 

Γενικότερα έχω αγορασμένο το smart office, αλλά είναι πολύ φτωχό και σκέφτομαι να περάσω σε κάποια άλλη αντίστοιχη εφαρμογή. Ποιο προτείνετε; Το free kingsoft office που δοκίμασα είναι αρκετά πλήρες, αλλά θα ήθελα να ακούσω γενικότερα γνώμες για το καλύτερο office suite...

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Γενικότερα έχω αγορασμένο το smart office, αλλά είναι πολύ φτωχό και σκέφτομαι να περάσω σε κάποια άλλη αντίστοιχη εφαρμογή. Ποιο προτείνετε; Το free kingsoft office που δοκίμασα είναι αρκετά πλήρες, αλλά θα ήθελα να ακούσω γενικότερα γνώμες για το καλύτερο office suite...

Κοίταξε, έχω αγορασμένα και τα 3 πολύ γνωστά της κατηγορίας (Docs2go, OfficeSuite, QuickOffice) συν το SmartOffice και είχα δοκιμάσει και το Kingsoft. Εμένα μου άλλαζε λίγο μορφοποίηση σε ένα Word και το είχα αλλάξει γι' αυτό αλλά έχει περάσει καιρός από τότε οπότε πιθανόν έχει βελτιωθεί.

Από τα υπόλοιπα, εγώ αν διάλεγα ένα θα αγόραζα το OfficeSuite. Το Docs2go έχει καιρό να δει σοβαρή αναβάθμιση και παρότι είναι καλό δεν είναι εύχρηστο. Το QuickOffice το έχω δουλέψει λιγότερο.

Το OfficeSuite έχει τη σοβαρότερη υποστήριξη από όλα με συχνά updates από όταν το δουλεύω και το παρακολουθώ, κάνει πάρα πολύ καλή δουλειά, με πολλές επιλογές και με το εργονομικότερο περιβάλλον. Το μόνο που μου έχει κάνει είναι να βλέπω κάποια χρώματα από μαρκαρισμένα κελιά σε ένα excel σε πιο ανοιχτό τόνο αλλά μόνο αυτό. Όχι άλλη μορφοποίηση. Θεωρώ πως έχει τα λιγότερα θέματα.

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους!

Μηπως εχει να μου προτεινει καποιος ποια εφαρμογη για μπορει να ανοιξει αρχεια word,excel κ.α

ακριβως οπως εμφανιζονται στον υπολογιστη.

Link to comment
Share on other sites

+1 για το Office Suite, εγώ το αγόρασα μια φορά και το χρησιμοποιοώ σε 3 συσκευές ταυτόχρονα (το docs2go δεν το υποστηρίζει).

 

Δεν ξέρω αν το αλλάξανε αλλά στην εγκατάσταση (και σε κάποιες ενημερώσεις) σου ζητάει να εγκαταστήσει εξτρα office fonts τα οποία όμως είναι επί πληρωμή - εγώ δεν τα έβαλα και δεν είχα κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα μετα απο χρονια χρηστης του iphone μεταφερθηκα στο android και εχω ενα προβλημα επειδη λειτουργω χρονια το hotmail Πλεον Outlook.com εχω φτιαξει φακέλους με μαιλ που χρειαζομαι , το προβλημα ειναι οτι οταν το σεταρω στην εφαρμογη μαιλ δεν μου εμφανιζει τους φακελους που εχω στο Outlook,υπαρχει καποιος τροπος οπως στο Iphone να φενονται τα μαιλ(εκτος της επιλογης να κατεβασω την εφαρμογη για το outlook) . ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] Εφαρμογές γραφείου και παραγωγικότητας

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...