Jump to content

[Android - προτάσεις] Εφαρμογές γραφείου και παραγωγικότητας


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

το σκετο tasks μπαινει και μεσα στο λογαριασμο google σαν google task και δυο μερες τωρα ολα καλα και σε auto sync και σε manual mode.για να δουμε...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

παιδιά καλημέρα , έχω ένα πρόβλημα και θα ήθελα την βοήθεια σας. προσπαθώ να συνδέσω το e-mail που έχω στην hol(pop3)και ενώ περνάω όλες τις ρυθμίσεις σωστά, όταν πάει να συνδεθεί με τον διακομιστή των εξερχόμενων μου βγάζει το παρακάτω μήνυμα. (αδυναμία ολοκλήρωσης:δεν είναι δυνατή η ασφαλής σύνδεση με τον διακομιστή.javax.net.ssl.sslprotoco lexception ssl handshake adorted......) , με τον διακομιστή εισερχομένων συνδέεται κανονικά και προχωράει.σε άλλο smartphone με ics που δοκίμασα ολοκληρώνεται κανονικά η διαδικασία,στο δικό μου με τίποτα , τι μπορεί να φταίει???(όλοι οι υπόλοιποι λογαριασμοί gmail και hotmail έχουν συνδεθεί κανονικά)

το ερώτημα το έχω και στο επίσημο lg l7 p700 αλλά επειδή δεν πήρα κάποια απάντηση το βάζω και εδώ μήπως κάποιος με βοηθήσει

Link to comment
Share on other sites

Την καλησπέρα μου σε όλους... Υπάρχει τρόπος να επεξεργάζομαι αρχεία word - excel απο android phone ή tablet τα οποία έχω αποθηκευμένα σε pc (win7) και να αποθηκεύνται οι αλλαγές; Με το es file explorer μπορώ να τα δώ μέσω lan, να τα επεξεργαστώ, (office suite pro) αλλα δεν μπορώ να αποθηκεύσω τις αλλαγές παρα μόνο να αποθηκεύσω το αρχείο σα νέο στην android συσκευή
Link to comment
Share on other sites

Την καλησπέρα μου σε όλους... Υπάρχει τρόπος να επεξεργάζομαι αρχεία word - excel απο android phone ή tablet τα οποία έχω αποθηκευμένα σε pc (win7) και να αποθηκεύνται οι αλλαγές; Με το es file explorer μπορώ να τα δώ μέσω lan, να τα επεξεργαστώ, (office suite pro) αλλα δεν μπορώ να αποθηκεύσω τις αλλαγές παρα μόνο να αποθηκεύσω το αρχείο σα νέο στην android συσκευή

 

για να αποθηκεύσεις τις αλλαγές μέσω LAN θα πρέπει να ρυθμίσεις στον υπολογιστή σου στα κοινόχρηστα αρχεία να μπορούν να κάνουν τροποποίηση άλλοι χρήστες. δεν είναι θέμα του κινητού σου δηλαδή. για όταν είσαι μακρυά από το σπίτι χρησιμοποίησε κάποια cloud υπηρεσία πχ Dropbox

Link to comment
Share on other sites

Προχθες εκανα συγχρονισμο με το gtasks και χαθηκαν οι περισσοτερες εργασιες.Επισης, αλλες φαινονταν στο pc και αλλες στην συσκευη.Δημιουργησα ετσι για να δω τι παιζει, μια νεα list απο το pc και μετα απο 5-6 συγχρονισμους εμφανιστηκαν στο gtasks του galaxy.

Δεν μπορω να καταλαβω τι γινεται :confused:

Και με ειχε βολεψει παρα πολυ μεχρι τωρα...

 

Πρόσφατα προσπάθησα να συγχρονίσω google calendar και μου έσβησε τα πάντα του συγκεκριμένου ημερολογίου...

Δεν βρήκα ούτε το λόγο ούτε λύση, απλά συμπλήρωσα τα νέα συμβάντα... Έχασα όμως ημερολόγιο ενός χρόνου.

Σβήστηκε μόνο το προσωπικό ημερολόγιο (δευτερεύοντα δεν έπαθαν κάτι) και δεν είχα auto sync. Είχε να συγχρονιστεί καμιά βδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

για να αποθηκεύσεις τις αλλαγές μέσω LAN θα πρέπει να ρυθμίσεις στον υπολογιστή σου στα κοινόχρηστα αρχεία να μπορούν να κάνουν τροποποίηση άλλοι χρήστες. δεν είναι θέμα του κινητού σου δηλαδή. για όταν είσαι μακρυά από το σπίτι χρησιμοποίησε κάποια cloud υπηρεσία πχ Dropbox

 

εχω δώσει στα κοινόχρηστα αρχεία δικαίωμα επεξεργασίας σε όλους, απλά ρωτάω αν υπάρχει κάποια εφαρμογή που να μπορεί να αποθηκεύσει τις αλλαγές στο pc. Mε es file explorer και office suite pro που προσπάθησα βλέπω τα αρχεία τα επεξεργάζομαι αλλα δεν αποθηκεύονται οι αλλαγές στο pc

Link to comment
Share on other sites

Κάποια εφαρμογή για αρχεία excel που να υποστηρίζει και checklists μέσα στο αρχείο; είχα καταλήξει στο documents to go που δεν μου αλλοίωση του φόρματ από τα κελιά μετά από save στο pc, αλλά δυστυχώς δεν υποστηρίζει checklists και σκάλωσα...
Link to comment
Share on other sites

εχω δώσει στα κοινόχρηστα αρχεία δικαίωμα επεξεργασίας σε όλους, απλά ρωτάω αν υπάρχει κάποια εφαρμογή που να μπορεί να αποθηκεύσει τις αλλαγές στο pc. Mε es file explorer και office suite pro που προσπάθησα βλέπω τα αρχεία τα επεξεργάζομαι αλλα δεν αποθηκεύονται οι αλλαγές στο pc

 

Αυτό που απάντησαν και οι παραπάνω.

Χρησιμοποιήσε το dropbox.

Ανοίγεις το αρχείο με το word στο pc, το σώσεις και αυτόματα αποθηκεύεται στο cloud.

Το ανοίγεις από το κινητό ή το tablet με το documents to go (αυτό χρησιμοποιω εγώ), και βλέπεις τις αλλαγές που μόλις έκανες. Μόλις το σώσεις, το απαλλαγμένο αρχείο ανεβαίνει πάλι στο dropbox.

Το μόνο που πρέπει να κανεις είναι τα αρχεία στο pc να είναι στο φάκελλο του dropbox για να συγχρονίζονται αυτόματα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

έχω κατεβάσει σχεδόν όλα τα προγράμματα που είναι για backup επαφών και ημερολογίου.

έψαξα και στο http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=287456 αλλά δυστυχώς δεν βρήκα ΚΑΜΙΑ εφαρμογή που να κάνει τα εξής:

1) Να σώζει όλα τα πεδία από τις επαφές

2) Να σώζει όλες τις μικρό-φωτογραφίες από τις επαφές

3) Να έχει επιλογή το format που θα τα σώσει (xls, csv, gmail, κτλ)

4) Να μπορείς το παραγόμενο αρχείο να το στείλεις με mail ή dropbox κτλ

5) Να σώσει και ημερολόγιο

6) Να αναγνωρίζει Ελληνικούς χαρακτήρες

7) Να είναι και αυτόνομα διαχειρίσιμο... μιας και θα έχει και τις φωτογραφίες των επαφών

8) Να μπορεί να χειριστεί τις περίπου 3000 επαφές που έχω

9) Να μπορείς να κάνεις backup μόνο από το τηλ τις επαφές ή και να βάλεις και από facebook ή whatsapp κτλ και να ΜΗΝ τα σώζει απ' όλα.

 

Αν κάποιος μπορεί να μου δώσει μία βοήθεια.... θα ήμουν υπόχρεος!

 

 

δεν με νοιάζει αν είναι με πληρωμή ή όχι...απλά να δουλεύει σωστά!

 

στο iphone είχα μια τέτοια εφαρμογή και μάλιστα δωρεάν!

Edited by morfikos
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

Βρήκα μία χρήσιμη εφαρμογή https://play.google.com/store/apps/details?id=com.punsoftware.backup&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5wdW5zb2Z0d2FyZS5iYWNrdXAiXQ..

και τα ερωτήματά μου είναι τα εξής:

1) Υπάρχει τρόπος να βρούμε που σώζει τι, για να πάρουμε σε ένα txt πχ την λίστα για να την έχουμε? Για να μην χρειάζεται να έχεις την εφαρμογή ή για να προσθέσεις ή να αφαιρέσεις εύκολα ότι θες.

2) Με πιο τρόπο μπορώ να κατεβάσω τα .apk που με αφορούν local στο pc μου. Είτε από το play είτε από κάποιο folder μέσα από το κινητό (λογικά κάπου αποθηκεύονται)

 

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

@morfikos

Για εφαρμογή ημερολογίου χρησιμοποιώ το calengoo, με το οποίο μπορείς να κάνεις backup. Για τις επαφές χρησιμοποιώ το gobackup. Για επιπλέον ασφάλεια και τις επαφές και το ημερολόγιο, τα συγχρονίζω με τη Google. Πιστεύω να σε κάλυψα.

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει καμιά εφαρμογή για παρακολούθηση μετοχών, ΓΔ κτλ? Αν υπήρχε και widget ακόμη καλύτερα...
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει καμιά εφαρμογή για παρακολούθηση μετοχών, ΓΔ κτλ? Αν υπήρχε και widget ακόμη καλύτερα...

greek stocks

in.gr finance

widget νομιζω δεν εχει το In.gr

Link to comment
Share on other sites

Στο Maildroid πως μπορούμε να ρυθμίσουμε το hotmail να δουλεύει σωστά; Δεν με ενδιαφέρει να έχει push. Με ενδιαφέρει όποια email διαβάζω στο κινητό, να φαίνονται διαβασμένα και στο server και το αντίστροφο, κάτι που δεν γίνεται με τις αυτόματες ρυθμίσεις.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχετε δοκιμάσει να προβαλλετε pps η ppt με ήχο στο android...

Έχει κανείς καμιά ιδέα με ποιό app και πως γίνετα; (με ήχο).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

 

Πως μπορω να προσθεσω στο mail που εχει η συσκευη μου εναν λογαριασμο yahoo που εχω. Τα εχω καταφερει με hotmail και με το εταιρικο email αλλα με τον λαγαριασμο yahoo τι κανουμε;

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

To yahoo έχει και δικιά του εφαρμογή για να τσεκάρεις τα mail σου.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αν έκανες μια αναζήτηση αυτά σχετικά θέματα, θα έβρισκες την απάντηση.

Πριν στο κλειδώσουν, ρίξε μια ματιά στο Officesuite.

ONEPLUS 12 16/512gb: rooted

Blackview Tab 11 tablet 8/128gb

Amazon Fire stick 4k max

Link to comment
Share on other sites

εφαρμογη για να στελνουμε φαξ δωρεαν;

 

Την ιδια ερωτηση ηθελα να κανω και γω!

Αν ξερει καποιος καποια εφαρμογη για να στελνουμε φαξ;

Desktop.

Ultrabook Samsung Ativ Book 7.

Samsung Galaxy Note 3.

LG G2.

Link to comment
Share on other sites

Την ιδια ερωτηση ηθελα να κανω και γω!

Αν ξερει καποιος καποια εφαρμογη για να στελνουμε φαξ;

http://www.androidzoom.com/android_applications/communication/faxcore-mobile-client-beta_bzsss.html

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] Εφαρμογές γραφείου και παραγωγικότητας

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...