Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire Μέρος Ι


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστω.Καποια στιγμη πρεπει να αποφασισω να κανω το ...αλμα σε root μονος μου.Αν κατι δεν παει καλα υπαρχει κινδυνος ζημιας στην συσεκυη ?

 

ετσι λεγεται,περισσοτερο βεβαια για να αποτρεπουν πολλους να κανουν βλακειες και του κεφαλιου τους..αν ακολουθησεις τις οδηγιες δε θα εχεις κανενα προβλημα.επισης το root ειναι το αρχικο πειραγμα.υποθετικα οσο πιο πολυ προχωρησεις στο πειραγμα υπαρχουν περισσοτερες πιθανοτητες να παθει κατι το κινητο.απο τη δικη μου εμπειρια ομως και να κολλησει καπου(οπως ετυχε σε μενα καποια στιγμη οταν το εκανα s-off)επανερχεται αν τρεξεις την official οπως λενε οι οδηγιες στη 1η σελιδα.το root πλεον ειναι (σχεδον) απαραιτητο και αφοβο...

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Χθες αγόρασα το Desire (Πλαίσιο) και έχω τις εξής απορίες (Δεν βρήκα καθαρές απαντήσεις στο forum):

 

1. Μετέφερα ένα αρχείο excel στο desire αλλά δεν βλέπω τα άλλα φύλλα (sheets) του αρχείου εκτός του πρώτου (με το Quickoffice). Πως μπορεί να γίνει κάτι?

2. Πως μπορώ να συνδέομαι στο internet μόνο κάθε φορά που το συνδέω στο laptop (ή pc) για ενημέρωση καιρού και download προγραμμάτων από το store, αφού του έκοψα την δυνατότητα πρόσβασης μέσω δικτύου κινητής, ώστε να μην χρεώνομαι τρελά?

3. To notepad (σημειωματάριο) απ' ότι κατάλαβα δεν υπάρχει και μόνο από το store μπορούμε να το βρούμε, σωστά?

 

Υ.Γ. Το κινητό είναι όπως το αγόρασα από rom.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

2. Πως μπορώ να συνδέομαι στο internet μόνο κάθε φορά που το συνδέω στο laptop (ή pc) για ενημέρωση καιρού και download προγραμμάτων από το store, αφού του έκοψα την δυνατότητα πρόσβασης μέσω δικτύου κινητής, ώστε να μην χρεώνομαι τρελά?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Εκτος απο ασυρματα μεσω wifi μπορεις αν εχεις internet στο pc να συνδεθεις και στο κινητο επιλεγοντας απο Ρυθμισεις /συνδεση σε pc το USB tethering.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Χθες αγόρασα το Desire (Πλαίσιο) και έχω τις εξής απορίες (Δεν βρήκα καθαρές απαντήσεις στο forum):

 

1. Μετέφερα ένα αρχείο excel στο desire αλλά δεν βλέπω τα άλλα φύλλα (sheets) του αρχείου εκτός του πρώτου (με το Quickoffice). Πως μπορεί να γίνει κάτι?

2. Πως μπορώ να συνδέομαι στο internet μόνο κάθε φορά που το συνδέω στο laptop (ή pc) για ενημέρωση καιρού και download προγραμμάτων από το store, αφού του έκοψα την δυνατότητα πρόσβασης μέσω δικτύου κινητής, ώστε να μην χρεώνομαι τρελά?

3. To notepad (σημειωματάριο) απ' ότι κατάλαβα δεν υπάρχει και μόνο από το store μπορούμε να το βρούμε, σωστά?

 

Υ.Γ. Το κινητό είναι όπως το αγόρασα από rom.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

1.αν και δε το εχω σαν εφαρμογη νομιζω οτι χρειαζεσαι την pro εκδοση που ειναι επι πληρωμη για να εχεις περισσοτερες δυνατοτητες.

2.εννοεις να περνεις ιντερνετ απο pc/laptop ενσυρματα;(απαντηθηκε απο γιαννη;))

3.εχει πολλες εφορμογες notepad στο market και απ οτι θυμαμαι δεν υπηρχε εξ αρχης σαν εφαρμογη στη μαμα.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Εκτος απο ασυρματα μεσω wifi μπορεις αν εχεις internet στο pc να συνδεθεις και στο κινητο επιλεγοντας απο Ρυθμισεις /συνδεση σε pc το USB tethering.

Κατ' αρχήν ευχαριστώ. Όταν το επιλέγω γράφει "Αδύνατη η ενεργοποίηση. Η εφαρμογή απαιτεί πρόσβαση σε δίκτυο Ενεργοποίηση δικτύου κινητής τηλεφωνίας για λήψη δεδομένων" Το έχω συνδεμένο με το καλώδιό του με τον φορητό αλλά έχω αποτσεκάρει το "Δίκτυο κινητής τηλεφωνίας" επειδή πιστεύω ότι θα χρεώσει μέσω δικτύου και δεν θα μπει μέσω του φορητού.

 

@elthis

2. Ακριβώς!

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν ευχαριστώ. Όταν το επιλέγω γράφει "Αδύνατη η ενεργοποίηση. Η εφαρμογή απαιτεί πρόσβαση σε δίκτυο Ενεργοποίηση δικτύου κινητής τηλεφωνίας για λήψη δεδομένων" Το έχω συνδεμένο με το καλώδιό του με τον φορητό αλλά έχω αποτσεκάρει το "Δίκτυο κινητής τηλεφωνίας" επειδή πιστεύω ότι θα χρεώσει μέσω δικτύου και δεν θα μπει μέσω του φορητού.

 

 

Ευχαριστώ.

 

Κατι αλλο παιζει...Εμενα μια χαρα μου μπαινει internet στη δουλεια που δεν εχω ασυρματο.Με ιδιες ρυθμισεις οπως εσυ.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν ευχαριστώ. Όταν το επιλέγω γράφει "Αδύνατη η ενεργοποίηση. Η εφαρμογή απαιτεί πρόσβαση σε δίκτυο Ενεργοποίηση δικτύου κινητής τηλεφωνίας για λήψη δεδομένων" Το έχω συνδεμένο με το καλώδιό του με τον φορητό αλλά έχω αποτσεκάρει το "Δίκτυο κινητής τηλεφωνίας" επειδή πιστεύω ότι θα χρεώσει μέσω δικτύου και δεν θα μπει μέσω του φορητού.

 

 

δεν εχεις αδικο...το δοκιμασα τωρα και οντως ετσι λεει.μηπως τελικα ειναι για να δινεις εσυ ιντερνετ στον υπολογιστη σου;;;μαλλον...ας δουμε τι θα μας απαντησουν οι καταλληλοι ανθρωποι εδω μεσα...

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Κατι αλλο παιζει...Εμενα μια χαρα μου μπαινει internet στη δουλεια που δεν εχω ασυρματο.Με ιδιες ρυθμισεις οπως εσυ.

Παρατηρώ ότι μόλις τικάρω το "Δίκτυο κινητής τηλεφωνίας" ενεργοποιείται για τικ και το "USB tethering". Ενώ διαφορετικά (με το "Δίκτυο κινητής τηλεφωνίας" απενεργοποιημένο, απενεργοποιείται και το "USB tethering"). Το θέμα είναι ότι μπαίνοντας στο ιντερνετ μέσω του φορητού (με καλώδιο) πως θα ξέρω ότι δεν χρησιμοποιεί το δίκτυο κινητής αλλά το internet του conn-x?

Link to comment
Share on other sites

δεν εχεις αδικο...το δοκιμασα τωρα και οντως ετσι λεει.μηπως τελικα ειναι για να δινεις εσυ ιντερνετ στον υπολογιστη σου;;;μαλλον...ας δουμε τι θα μας απαντησουν οι καταλληλοι ανθρωποι εδω μεσα...

 

Με τις απλες ROMs, μονο το κινητό μπορεί να δίνει ιντερνετ ΣΤΟΝ υπολογιστή. Με τις HD roms, το κινητό μπορεί να παίρνει ίντενρετ ΑΠ'ΤΟΝ υπολογιστή.

 

Αν ειναι αναγκαίο να έχει ίντερνετ στο κινητό απο το ίντερνετ του υπολογιστή, τότε βάλε μια HD Rom. Δουλεύουν υπέροχα :)

HTC Desire Root User
Link to comment
Share on other sites

καλημερα. γνωριζει καποιος αν υπαρχει εφαρμογη που να μπορω να βλεπω πανω στο εικονιδιο της μπαταριας σε τι ποσοστο βρισκεται? π.χ. 70%, 40% κλπ ?

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Με τις απλες ROMs, μονο το κινητό μπορεί να δίνει ιντερνετ ΣΤΟΝ υπολογιστή. Με τις HD roms, το κινητό μπορεί να παίρνει ίντενρετ ΑΠ'ΤΟΝ υπολογιστή.

 

Αν ειναι αναγκαίο να έχει ίντερνετ στο κινητό απο το ίντερνετ του υπολογιστή, τότε βάλε μια HD Rom. Δουλεύουν υπέροχα :)

 

Σωστα.Οταν το δοκιμασα ειχα αυτη την rom.

 

καλημερα. γνωριζει καποιος αν υπαρχει εφαρμογη που να μπορω να βλεπω πανω στο εικονιδιο της μπαταριας σε τι ποσοστο βρισκεται? π.χ. 70%, 40% κλπ ?

 

ευχαριστω

 

Βattery widget απο market .

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα. γνωριζει καποιος αν υπαρχει εφαρμογη που να μπορω να βλεπω πανω στο εικονιδιο της μπαταριας σε τι ποσοστο βρισκεται? π.χ. 70%, 40% κλπ ?

 

ευχαριστω

 

battery widget...;)

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Να ξανακανω μια ερωτηση μηπως δεν την διατυπωσα σωστα..

 

Το κινητο μου ηταν root και το γυρισα σε εργοστασιακη rom

 

Η καρτα μνημης εχει τα παρακατω και υπαρχουν και φακελοι απο την root στιγμη.

Μηπως μπορω να περασω αλλη rom οπως ειναι τωρα ?

 

Ευχαριστω.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Να ξανακανω μια ερωτηση μηπως δεν την διατυπωσα σωστα..

 

Το κινητο μου ηταν root και το γυρισα σε εργοστασιακη rom

 

Η καρτα μνημης εχει τα παρακατω και υπαρχουν και φακελοι απο την root στιγμη.

Μηπως μπορω να περασω αλλη rom οπως ειναι τωρα ?

 

Ευχαριστω.

Γιάννη, άμα δεν έχεις root δεν περνάς άλλη rom, απλά. Τι ψάχνεις αν υπάρχουν φάκελοι στην κάρτα μνήμης, αυτή δεν έχει καμμία σχέση με την εσωτερική μνήμη!

Link to comment
Share on other sites

Να ξανακανω μια ερωτηση μηπως δεν την διατυπωσα σωστα..

 

Το κινητο μου ηταν root και το γυρισα σε εργοστασιακη rom

 

Η καρτα μνημης εχει τα παρακατω και υπαρχουν και φακελοι απο την root στιγμη.

Μηπως μπορω να περασω αλλη rom οπως ειναι τωρα ?

 

Ευχαριστω.

 

αφου γυρισες στην εργοστασιακη δε θα υπαρχει το εικονιδιο με τα δικαιωματα superuser,σωστα;αρα δεν εισαι root και πρεπει να ξανακανεις τη διαδικασια!ο φακελος που ειναι στη καρτα σου απλα δε σβηστηκε...

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη, άμα δεν έχεις root δεν περνάς άλλη rom, απλά. Τι ψάχνεις αν υπάρχουν φάκελοι στην κάρτα μνήμης, αυτή δεν έχει καμμία σχέση με την εσωτερική μνήμη!

 

αφου γυρισες στην εργοστασιακη δε θα υπαρχει το εικονιδιο με τα δικαιωματα superuser,σωστα;αρα δεν εισαι root και πρεπει να ξανακανεις τη διαδικασια!ο φακελος που ειναι στη καρτα σου απλα δε σβηστηκε...

 

 

Ενταξει παιδα....Καταλαβα.

 

Φοβαμαι οσο και αν ειναι ανλυτικοι οι οδηγοι να δοκιμασω...

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

για να περασω το radio θελει παλι back up......??? κ θα τα χασω ολα τα δεδομενα κ ξανα restore μετα...?

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!!! θα ηθελα να ρωτησω πως μπορω να εχω ελληνικα στο κινητο μου χωρις ομως να το κανω root...εχω επανω το Morelocale 2..οκ τα μηνυματα ειναι στα ελληνικα αλλα ολα τα μενου στα αγκλικα...εκτως απο κατι ακυρα μενου που ειναι ελληγνικα...υπαρχει λυση?μου ηρθε απο γερμανια και εχει μαμα software num : 2,33,161,2...ευχαριστω πολυ :)
Link to comment
Share on other sites

για να περασω το radio θελει παλι back up......??? κ θα τα χασω ολα τα δεδομενα κ ξανα restore μετα...?

Όχι με το radio δεν χάνεις τίποτα!

Καλημερα!!! θα ηθελα να ρωτησω πως μπορω να εχω ελληνικα στο κινητο μου χωρις ομως να το κανω root...εχω επανω το Morelocale 2..οκ τα μηνυματα ειναι στα ελληνικα αλλα ολα τα μενου στα αγκλικα...εκτως απο κατι ακυρα μενου που ειναι ελληγνικα...υπαρχει λυση?μου ηρθε απο γερμανια και εχει μαμα software num : 2,33,161,2...ευχαριστω πολυ :)

Κατά 99% για να μην έχει τα ελληνικά είναι branded οπότε το root είναι μονόδρομος.

 

@costsa41: Μιας και η διαδικασία για τα επιπλέον partition είναι η ίδια με την απλή για το 1 partition δεν νομίζω να κάτσω να γράψω νέο οδηγό.

Η λύση είναι να κατεβάσεις το iso του gparted, να το κάψεις σε ένα cd και να ξεκινήσεις το pc από το δισκάκι αυτό.

Και μετά απλά τρέχεις το πρόγραμμα και φτιάχνεις τα νέα partition. Το interface είναι πάνω κάτω το ίδιο οπότε δεν θα σε δυσκολέψει!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Όχι με το radio δεν χάνεις τίποτα!

 

Κατά 99% για να μην έχει τα ελληνικά είναι branded οπότε το root είναι μονόδρομος.

 

@costsa41: Μιας και η διαδικασία για τα επιπλέον partition είναι η ίδια με την απλή για το 1 partition δεν νομίζω να κάτσω να γράψω νέο οδηγό.

Η λύση είναι να κατεβάσεις το iso του gparted, να το κάψεις σε ένα cd και να ξεκινήσεις το pc από το δισκάκι αυτό.

Και μετά απλά τρέχεις το πρόγραμμα και φτιάχνεις τα νέα partition. Το interface είναι πάνω κάτω το ίδιο οπότε δεν θα σε δυσκολέψει!

 

τι ειναι branded?:blink: παντως γενικα δεν εχω κανενα αλλο προβλημα και ειμαι υπερευχαριστημενος :D

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!!! θα ηθελα να ρωτησω πως μπορω να εχω ελληνικα στο κινητο μου χωρις ομως να το κανω root...εχω επανω το Morelocale 2..οκ τα μηνυματα ειναι στα ελληνικα αλλα ολα τα μενου στα αγκλικα...εκτως απο κατι ακυρα μενου που ειναι ελληγνικα...υπαρχει λυση?μου ηρθε απο γερμανια και εχει μαμα software num : 2,33,161,2...ευχαριστω πολυ :)

 

Δοκίμασε να κάνεις επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων. Ίσως με ελληνική sim μέσα να αναγνωρίσει κατευθείαν τα ελληνικά... Σίγουρα σε κινητό που δεν είναι κάποιας εταιρείας (πχ tmobile) γίνεται αυτό που σου λέω.

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Close your eyes, look into the dream

Winds of change, will winds of fortune bring...

Link to comment
Share on other sites

τι ειναι branded?:blink: παντως γενικα δεν εχω κανενα αλλο προβλημα και ειμαι υπερευχαριστημενος :D

 

Γράφει πουθενά T-Mobile ή γενικά κάτι άσχετο (εκτός HTC δηλαδή)?

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Γράφει πουθενά T-Mobile ή γενικά κάτι άσχετο (εκτός HTC δηλαδή)?

 

 

στο κουτακι του λες ετσι?οχι τιποτα απολυτως..απλα πισω ειναι ολα στα αγγλικα..και ειναι με την slcd την οθονη...αλλα οχι δεν λεει tmobile vonafone sprint...Η καμια εταιρια:p

και τελικα δεν ειναι ολα στα αγγλικα αλλααααα στα γερμανικα

Edited by kollatos
Link to comment
Share on other sites

στο κουτακι του λες ετσι?οχι τιποτα απολυτως..απλα πισω ειναι ολα στα αγγλικα..και ειναι με την slcd την οθονη...αλλα οχι δεν λεει tmobile vonafone sprint...Η καμια εταιρια:p

και τελικα δεν ειναι ολα στα αγγλικα αλλααααα στα γερμανικα

 

Δεν ξέρω ίσως να είναι μόνο για Γερμανία οπότε και έχουν αφαιρέσει τις υπόλοιπες γλώσσες.

Anyway και πάλι η μόνη λύση είναι το root και του περνάς την επίσημη WWE έκδοση που έχει και τα ελληνικά.

 

Βέβαια υπάρχει και εναλλακτικός τρόπος αλλά δεν ξέρω αν θα πετύχει. Αν θες λεπτομέρειες στείλε μου pm.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επειδή μέσα στην βδομάδα έλεγα να το παραγγείλω το Desire μιας και στα 370 είναι καλή προσφορά.Είδα ότι κυκλοφορεί με 2 τύπους οθονών...Με Amoled και S-LCD.Ποιά είναι καλύτερη από τις 2.Υπάρχει περίπτωση να πετύχω Amoled τώρα?

Now: Xiaomi Mi A1 / Xiaomi Mipad 2

Βefore: Xiaomi Redmi Note 2/Xiaomi Redmi Note 3 pro/Meizu M2 Note

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...