Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire Μέρος Ι


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παίδες επειδή είμαι αρχάριος με το android θα ήθελα κάποιες απαντήσεις σχετικά με το root σε HTC Desire.

  1. Αν κάνω root μόνο θα παίρνω τις αναβαθμίσεις από την HTC?
  2. Θα μπορώ να επαναφέρω το κινητό στην προηγούμενη κατάσταση με hard reset?
  3. Υπάρχει φόβος να πάθει κάτι το κινητό μου από θέμα ασφάλειας σβήνοντας κάποιες εφαρμογές που έχω εγκαταστήσει εγώ?
  4. Αλλάζει το μενού του κινητού μου και η όλη λειτουργία του όσον αφορά το πόσο γρήγορο είναι, κολλήματα κτλ?

 

Τα ρωτάω αυτά για να κατεβάσω από το Market εφαρμογή που μου δίνει την δυνατότητα να κάνω όπου θέλω εγώ εγκατάσταση τις εφαρμογές μιας και δεν έχει αρκετή μνήμη το κινητό για τον λόγο αυτό.

Ευχαριστώ.

 

1) Ναί!

2) Νομίζω ναί..

3) Ούτε κάν φίλε!

4) Επίσης όχι!

 

Το 'χω rooted απο τότε που το πήρα..Κανένα πρόβλημα,καμία δυσλειτουργία..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

μια μικρη διευκρινηση παιδια...

το ρουτ εχει γινει, διαβασα και καταλαβα πως μπορεις να φλασαρεις νεα ρομ...

χανομαι λιγο σε 2 θεματακια..

1. μετα το ρουτ και πριν φλασαρω custom rom πρεπει να κανω κατι αλλο? (εχω μπερδευτει με nandroid και backup μεσω titanium..) δεν θα ηθελα παντως να χασω καποια προγραμματακια οπως τα 2 gps που εχω..

2. διαβασα επισης για τη διαδικασια δημιουργιας ext3 στην καρτα sd. αυτο που θελω να ρωτησω ειναι τι ακριβως πρεπει να κρατησω πριν φορμαριστει η καρτα.. να κανω ενα copy-paste με οτι περιεχει η sd στο pc? ή αρκει να κρατησω μονο φωτο-μουσικη και καποια εγγραφα που θελω? επισης η δημιουργια του ext3 γινεται πριν ή μετα το φλασαρισμα της νεας ρομ?

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

μια μικρη διευκρινηση παιδια...

το ρουτ εχει γινει, διαβασα και καταλαβα πως μπορεις να φλασαρεις νεα ρομ...

χανομαι λιγο σε 2 θεματακια..

1. μετα το ρουτ και πριν φλασαρω custom rom πρεπει να κανω κατι αλλο? (εχω μπερδευτει με nandroid και backup μεσω titanium..) δεν θα ηθελα παντως να χασω καποια προγραμματακια οπως τα 2 gps που εχω..

2. διαβασα επισης για τη διαδικασια δημιουργιας ext3 στην καρτα sd. αυτο που θελω να ρωτησω ειναι τι ακριβως πρεπει να κρατησω πριν φορμαριστει η καρτα.. να κανω ενα copy-paste με οτι περιεχει η sd στο pc? ή αρκει να κρατησω μονο φωτο-μουσικη και καποια εγγραφα που θελω? επισης η δημιουργια του ext3 γινεται πριν ή μετα το φλασαρισμα της νεας ρομ?

 

ευχαριστω

 

1. Κάνεις πρώτα back up με το titanium (Menu/batch κτλ.)

2. Μεταφέρεις ότι έχει (όλα) η sd σου στο pc.

3. Φτιάχνεις το ext3 partition με το Rom Manager. (512Μb ext3, 0mb swap)

4. Επαναφέρεις αυτά που έσωσες ξανά στην sd.

5. Πριν το flashάρισμα κάνεις ένα backup από το recovery menu.

6. Flashάρεις μια ROM που έχει δυνατότητες a2sd+

7. Μόλις τα καταφέρεις επαναφέρεις με το titanium τα apps σου.

 

Αυτά είναι σε γενικές γραμμές αυτά που πρέπει να κάνεις. Για λεπτομέρειες στην πρώτη σελίδα και εδώ: http://www.htcdesireforum.com/htc-desire-how-to/%28guide%29-rootin-flashing-rom/

Link to comment
Share on other sites

Ένα mini λεξικό όρων για τους πιο αρχάριους.

 

Τι είναι:

Root - Μέθοδος ξεκλειδώματος λειτουργικού Android για την απόκτηση SU (Super User) Rights. noob fact: Κάτι σα το run as administrator που έχουν τα windows. Απαιτείται για να περάσουμε custom Rom.

 

(Custom) Rom - noob fact: Είναι στην ουσία το "λειτουργικό" του κινητού μας. Βάζουμε custom Rom γιατί έχουν επιπλέον δυνατότητες του stock (Froyo 2.2)

 

a2sd/a2sd+ - noob fact: To πέρασμα των apps στην sd. Το a2sd το έχει το stock froyo αλλά μόνο αν το έχει ενεργοποιήσει ο δημιουργός της εφαρμογής. Ακόμη κι αν μεταφέρουμε την εφαρμογή στην sd σημαντικό μέρος παραμένει στην internal μνήμη. To a2sd+ υπάρχει μόνο σε custom roms, όχι σε όλα, και μεταφέρει ΟΛΑ τα apps στην sd εφόσον αυτή έχει ext3 partition.

 

S-off - Η HTC έχει προσθέσει extra ασφάλεια κάνοντας read only το /system και /recovery partition. Βάζοντας το κινητό μας σε S-Off αφαιρούμε αυτή την προστασία. Κερδίζουμε κάνοντας S-Off (Security OFF) το ότι μπορούμε να αφαιρέσουμε stock εφαρμογές. H αφαίρεση πραγματοποιείται μέσω του adb (Android Debug Bridge) ή με την χρήση του app Root Explorer.

 

Root Explorer - App που επιτρέπει την εξερεύνηση του root κομματιού κι εφόσον έχει γίνει S-Off την απόκτηση Write δικαιωμάτων σ'αυτό.

 

Titanium Backup - App που επιτρέπει το backup των εφαρμογών μας αλλά και των δεδομένων τους στην sd. Μπορεί να το κάνει με batch.

 

Rom Manager - App απόλυτης διαχείρισης ROM. Πλήρες recovery/backup. Επιτρέπει επίσης τη δημιουργία ext3 partition στην sd.

Link to comment
Share on other sites

Για την μπαταρία έχουμε κανα νέο?Κάποιος να δοκίμασε κάποια extended?Πραγματικά το τηλεφωνάκι δε θέλω να το αλλάξω αλλα λειτουργώντας παράλληλα ένα Galaxy -του οποίου η μπαταρία απλά δε λέει να τελειώσει (σήμερα είναι η 3η μέρα που βγάζει με μία φόρτιση και το λειτουργώ εντατικά)- , το σκέφτομαι.... :(

Έχω κάνει την αλχημεία με το SetCPU όταν είναι σβηστή η οθόνη να λειτουργεί στα 245MHz αλλα και πάλι βγάζει maximum 30 ώρες..

Link to comment
Share on other sites

Για την μπαταρία έχουμε κανα νέο?Κάποιος να δοκίμασε κάποια extended?Πραγματικά το τηλεφωνάκι δε θέλω να το αλλάξω αλλα λειτουργώντας παράλληλα ένα Galaxy -του οποίου η μπαταρία απλά δε λέει να τελειώσει (σήμερα είναι η 3η μέρα που βγάζει με μία φόρτιση και το λειτουργώ εντατικά)- , το σκέφτομαι.... :(

Έχω κάνει την αλχημεία με το SetCPU όταν είναι σβηστή η οθόνη να λειτουργεί στα 245MHz αλλα και πάλι βγάζει maximum 30 ώρες..

 

E άσχημα ειναι; Το θέμα ειναι να σε βγάζει μια μέρα σε φουλ χρήση.

 

Τα βράδια το φορτίζεις έτσι κι αλλιώς.

HTC Desire Root User
Link to comment
Share on other sites

Εμένα παλι με φυσιολογή χρήση και σε 3g μόνιμα μου βγάζει άνετα 1,5 μέρα ίσως και 2. Με εντατική χρηση και wifi on και ψαξιμο και κατεβασμα απο market και σερφάρισμα στο internet με σελίδες που χρησιμοποιουν αρκετά flash μου βγαζει 1 μερα γεμάτη. το ιδιο εχω ακουσει και απο φιλους που εχουν και το galaxy αλλα και το iphone. πανω κατω στα ιδια ειναι.
Link to comment
Share on other sites

Για την μπαταρία έχουμε κανα νέο?Κάποιος να δοκίμασε κάποια extended?Πραγματικά το τηλεφωνάκι δε θέλω να το αλλάξω αλλα λειτουργώντας παράλληλα ένα Galaxy -του οποίου η μπαταρία απλά δε λέει να τελειώσει (σήμερα είναι η 3η μέρα που βγάζει με μία φόρτιση και το λειτουργώ εντατικά)- , το σκέφτομαι.... :(

Έχω κάνει την αλχημεία με το SetCPU όταν είναι σβηστή η οθόνη να λειτουργεί στα 245MHz αλλα και πάλι βγάζει maximum 30 ώρες..

Καλιμπράρισμα έκανες στην μπαταρία?

 

*δες λίγο και τη μπαταρία της Seidio...

Edited by OculatusAbis
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω ίσως γλυκάθηκα με το Galaxy..Το φόρτισα Πέμπτη βράδυ..Αυτή τη στιγμή που γράφω η μπαταρία είναι στο 32% με 1:22 λεπτά κλήσεις,30 λεπτά video κλήσεις,περίπου 1 ώρα τη μέρα WiFi για market,surfing κλπ,γύρω στα 50 μυνήματα (25 λήφθέντα 25 σταλθέντα) και γενικά πολύ συχνό πασπάτεμα :p Με την ίδια χρήση (εκτός των videoκλήσεων) το Desire ήθελε φόρτιση Παρασκευή απόγευμα... :confused:
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω ίσως γλυκάθηκα με το Galaxy..Το φόρτισα Πέμπτη βράδυ..Αυτή τη στιγμή που γράφω η μπαταρία είναι στο 32% με 1:22 λεπτά κλήσεις,30 λεπτά video κλήσεις,περίπου 1 ώρα τη μέρα WiFi για market,surfing κλπ,γύρω στα 50 μυνήματα (25 λήφθέντα 25 σταλθέντα) και γενικά πολύ συχνό πασπάτεμα :p Με την ίδια χρήση (εκτός των videoκλήσεων) το Desire ήθελε φόρτιση Παρασκευή απόγευμα... :confused:

Μια χαρα ειναι μπαταρια σου. που το προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειναι μπαταρια σου. που το προβλημα?

 

Η μπαταρία που κράτησε 3 μέρες είναι του Galaxy..Αυτή που δεν κράτησε ούτε μέρα είναι του Desire :D

Καλιμπράρισμα έκανες στην μπαταρία?

 

*δες λίγο και τη μπαταρία της Seidio...

Τί εννοείς καλιμπράρισμα φίλε?

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μία χιλιοειπωμένη ερώτηση, αλλά ή δεν έχω καταλάβει καλά ή κάτι έχει πάει στραβά στη συσκευή μου:

Βάζοντας κάποια custom rom στη συσκευή μας (συγκεκριμένα αυτή της υπογραφής μου) και έχοντας κάνει partition με ext3 σε κάποια sd κάρτα, αυτόματα όλες οι εφαρμογές εγκαθίστονται σε αυτήν ή χρειάζεται να κάνουμε και κάτι άλλο;

 

Ρωτάω γιατί στην αρχή φαίνονταν ότι όλες οι εφαρμογές από το Market εγκαθίστονταν στην sd, αλλά σήμερα μπαίνοντας στο Quick System Info είδα ότι η εσωτερική μου από εκεί που ήταν συνεχώς 103Mb πλέον είναι στα 80Mb !!

Εκτός και αν έχουν μείνει τίποτα temp αρχεία και γι' αυτό άλλαξε η χωρητικότητά της, οπότε θα πρέπει να ψάξω ποια είναι αυτά και να τα σβήσω χειροκίνητα.

 

Ευχαριστώ.

 

μηπως θα μπορουσε κανεις να δωσει μια απαντηση εδω, γιατι και εγω την ιδια απορια εχω...

Link to comment
Share on other sites

μηπως θα μπορουσε κανεις να δωσει μια απαντηση εδω, γιατι και εγω την ιδια απορια εχω...

 

Αυτόματα μπαίνουν! Βάζεις την ΡΟΜ και ξεκινάς να εγκαθιστάς χωρίς να πειράξεις ΤΙΠΟΤΑ!

 

Απλα επειδη κάποια κομμάτια τους μπαίνουν ΚΑΙ στην εσωτερική μνήμη, μειώνεται σιγά σιγά. Πολυ πιο αργά απο οτι χωρις app2SD+.

 

Μετα απο 100 εφαρμογές θα έχει πέσει ας πουμε στα 50-60ΜΒ.

HTC Desire Root User
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα στο forum.

Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα και θέλω τη βοήθειά σας. Κάνοντας flash την καινούργια έκδοση του Leedroid 2.2e από 2.2d που είχα, το κινητό κρεμάει στην αρχική οθόνη του HTC. Ξέρω πως υπάρχει λύση κάνοντας flash το bootfix όμως δεν το είχα κάνει copy στη κάρτα νωρίτερα και φυσικά τώρα δεν έχω πρόσβαση στην κάρτα.

Προσπάθησα να κάνω restore το 2.2d από nandroid backup που είχα στη κάρτα όμως μου βγάζει MD5 mismatch. Έχω όλα τα αρχεία της κάρτας μου στο υπολογιστή μου καθώς και backup της stock rom επίσης στον υπολογιστή όμως δεν έχω πρόσβαση στη κάρτα. Τι μπορώ να κάνω?

(ίσως το md5 mismatch βγαίνει γιατί πρόσθεσα μερικούς χαρακτήρες στο όνομα του φακέλου του backup???)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα στο forum.

Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα και θέλω τη βοήθειά σας. Κάνοντας flash την καινούργια έκδοση του Leedroid 2.2e από 2.2d που είχα, το κινητό κρεμάει στην αρχική οθόνη του HTC. Ξέρω πως υπάρχει λύση κάνοντας flash το bootfix όμως δεν το είχα κάνει copy στη κάρτα νωρίτερα και φυσικά τώρα δεν έχω πρόσβαση στην κάρτα.

Προσπάθησα να κάνω restore το 2.2d από nandroid backup που είχα στη κάρτα όμως μου βγάζει MD5 mismatch. Έχω όλα τα αρχεία της κάρτας μου στο υπολογιστή μου καθώς και backup της stock rom επίσης στον υπολογιστή όμως δεν έχω πρόσβαση στη κάρτα. Τι μπορώ να κάνω?

(ίσως το md5 mismatch βγαίνει γιατί πρόσθεσα μερικούς χαρακτήρες στο όνομα του φακέλου του backup???)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια!!

 

Κάνε reboot σε recovery και συνέδεσε το καλώδιο USB.

Περίμενε 30 δευτερόλεπτα, και μετά γράψε στο pc (πρέπει να έχεις εγκαταστήσει το adb)

adb shell mount /sdcard
adb push bootfix.zip /sdcard

 

Τώρα μπορείς να δεις το αρχείο για φλασάρισμα στην κάρτα σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα στο forum.

Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα και θέλω τη βοήθειά σας. Κάνοντας flash την καινούργια έκδοση του Leedroid 2.2e από 2.2d που είχα, το κινητό κρεμάει στην αρχική οθόνη του HTC. Ξέρω πως υπάρχει λύση κάνοντας flash το bootfix όμως δεν το είχα κάνει copy στη κάρτα νωρίτερα και φυσικά τώρα δεν έχω πρόσβαση στην κάρτα.

Προσπάθησα να κάνω restore το 2.2d από nandroid backup που είχα στη κάρτα όμως μου βγάζει MD5 mismatch. Έχω όλα τα αρχεία της κάρτας μου στο υπολογιστή μου καθώς και backup της stock rom επίσης στον υπολογιστή όμως δεν έχω πρόσβαση στη κάρτα. Τι μπορώ να κάνω?

(ίσως το md5 mismatch βγαίνει γιατί πρόσθεσα μερικούς χαρακτήρες στο όνομα του φακέλου του backup???)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια!!

 

Αν δεν θέλεις να μπλέξεις με το adb όπως ολόσωστα αναφέρθηκε παραπάνω, σύνδεσε την κάρτα με το pc με άλλο τρόπο (άλλο κινητό που υποστηρίζει sd, card reader, sd usb adapter) και πέρασε το bootfix του LeeDrOiD χύμα στην κάρτα. Flashάρισε και λογικά είσαι έτοιμος.

 

Το πρόβλημα στο boot συμβαίνει γιατί προσπαθεί το κινητό να ξεκινήσει με μεγάλο o/c και η συσκευή σου δεν το "αντέχει".

Link to comment
Share on other sites

πριν λιγες μερες ειχα αναφερθει στο γεγονος οτι το καπακι δεν εφαρμοζε καλα και οτι υπηρχε ενα κουδουνισμα στο πισω μερος της συσκευης...

 

Την παρασκευη πηγα στην HTC τους ειπα το προβλημα μου και μετα απο ελεγχο που εγινε απο τον τεχνικο μου το αντικαταστησανε. Το κουδουνισμα εξακολουθει να υπαρχει αλλα σε πολυ μικροτερο βαθμο, εως καθολου κυριως οταν κρατας το power button, οπως ειχε συστησει ενας φιλος στο φορουμ, μιας και ο θορυβος προερχετε απο το κουμπι.

T.T. Is Watching U ! ! ! ;)
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν θέλεις να μπλέξεις με το adb όπως ολόσωστα αναφέρθηκε παραπάνω, σύνδεσε την κάρτα με το pc με άλλο τρόπο (άλλο κινητό που υποστηρίζει sd, card reader, sd usb adapter) και πέρασε το bootfix του LeeDrOiD χύμα στην κάρτα. Flashάρισε και λογικά είσαι έτοιμος.

 

Το πρόβλημα στο boot συμβαίνει γιατί προσπαθεί το κινητό να ξεκινήσει με μεγάλο o/c και η συσκευή σου δεν το "αντέχει".

 

Ούτε adb χρειάζεται, ούτε άλλη συσκευή!

 

Απλά μπορεί να μπεί στο recovery κι από κεί να πάει στο storage and mount και να επιλέξει το mount usb storage, και τέλος.

Το pc θα δει κανονικά την κάρτα όπως αν το τηλέφωνο ήταν αναμένο.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες το Market δουλεύει καλά ή επειδή έκανα root το Desire δεν μπορώ να κατεβάσω εφαρμογές γρήγορα όπως πριν?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα στο forum.

Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα και θέλω τη βοήθειά σας. Κάνοντας flash την καινούργια έκδοση του Leedroid 2.2e από 2.2d που είχα, το κινητό κρεμάει στην αρχική οθόνη του HTC. Ξέρω πως υπάρχει λύση κάνοντας flash το bootfix όμως δεν το είχα κάνει copy στη κάρτα νωρίτερα και φυσικά τώρα δεν έχω πρόσβαση στην κάρτα.

Προσπάθησα να κάνω restore το 2.2d από nandroid backup που είχα στη κάρτα όμως μου βγάζει MD5 mismatch. Έχω όλα τα αρχεία της κάρτας μου στο υπολογιστή μου καθώς και backup της stock rom επίσης στον υπολογιστή όμως δεν έχω πρόσβαση στη κάρτα. Τι μπορώ να κάνω?

(ίσως το md5 mismatch βγαίνει γιατί πρόσθεσα μερικούς χαρακτήρες στο όνομα του φακέλου του backup???)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια!!

 

Γι αυτό πρέπει πάντα νά εχουμε κι ενα ξεχωριστο card reader.

 

Αλλα μην ανησυχεις. Απο το clockword recovery menu, μπορει μια χαρά να δει το pc την κάρτα σαν δίσκο.

 

Πας στο "partitions menu" και πατάς το Mount USB storage και εισαι έτοιμος :D

 

Edit: Με προλάβανε τα παιδιά :)

Edited by David
HTC Desire Root User
Link to comment
Share on other sites

Παίδες το Market δουλεύει καλά ή επειδή έκανα root το Desire δεν μπορώ να κατεβάσω εφαρμογές γρήγορα όπως πριν?

 

και χωρις ρουτ και με ρουτ εδω και 10 μερες μου χει βγαλει την πιστη...

δεν λεει να κατεβει τιποτα απο wifi.. με 3g μια στο τοσο μπορει να κατεβασει κατι..

εχει καταντησει αρκετα ενοχλητικο..

 

ρε παιδια το market enabler επηρεαζει και τα apn?

Edited by jpsih
Link to comment
Share on other sites

Ούτε adb χρειάζεται, ούτε άλλη συσκευή!

 

Απλά μπορεί να μπεί στο recovery κι από κεί να πάει στο storage and mount και να επιλέξει το mount usb storage, και τέλος.

Το pc θα δει κανονικά την κάρτα όπως αν το τηλέφωνο ήταν αναμένο.

 

Το έκανα και όλα λειτουργούν ρολόι.

Σας ευχαριστώ όλους για την άμεση βοήθεια. Δεν ξέρω τι θα έκανα χωρίς εσάς.

Πείτε μου κάτι τελευταίο. Όλοι το ίδιο hardware δεν έχουμε στο desire? Γιατί κάποια κάποια αντέχουν και κάποια όχι το o/c στο 2.2e toy Leedroid?

Link to comment
Share on other sites

Το έκανα και όλα λειτουργούν ρολόι.

Σας ευχαριστώ όλους για την άμεση βοήθεια. Δεν ξέρω τι θα έκανα χωρίς εσάς.

Πείτε μου κάτι τελευταίο. Όλοι το ίδιο hardware δεν έχουμε στο desire? Γιατί κάποια κάποια αντέχουν και κάποια όχι το o/c στο 2.2e toy Leedroid?

 

Οι CPUs βγαίνουν απο το ίδιο wafer. Άλλες αντέχουν περισσότερο, άλλες λιγότερο. Αυτό που ειναι σίγουρο ειναι ότι αντέχουν τα 998MHz. Γι αυτό και τις πουλάνε ως τόσο.

Το ίδιο ισχύει και για τις CPUs των υπολογιστών.

 

Για όποιον δεν γνωρίζει, Wafer ειναι αυτό:

 

http://download.intel.com/pressroom/images/manufacturing/45nm_wafer_photo_1.jpg

HTC Desire Root User
Link to comment
Share on other sites

Ούτε adb χρειάζεται, ούτε άλλη συσκευή!

 

Απλά μπορεί να μπεί στο recovery κι από κεί να πάει στο storage and mount και να επιλέξει το mount usb storage, και τέλος.

Το pc θα δει κανονικά την κάρτα όπως αν το τηλέφωνο ήταν αναμένο.

 

Πωπω σωστά το είχα ξεχάσει, αν και το είχα χρησιμοποιήσει πρόσφατα...:O

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...