Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire Μέρος Ι


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Από χθες είμαι με την DeFrost 1.7 και undervoltaged kernel και είναι όλα μια χαρά. Το Froyo είναι ΣΦΑΙΡΑ.

 

Αυτό μου ακούγεται ωραίο. Το undervoltaged... σημαίνει χειρότερος χρονισμός cpu; Μπα ε..; Μήπως σημαίνει περισσότερη διάρκεια μπαταρίας λόγω undervolting? Κάπου δεν θα χάνει όμως..;

 

Hint για το πως να βάλουμε την 1.7 και τι κάνουμε με το αρχείο του undervolted kernel;

Edited by jastonas
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Από χθες είμαι με την DeFrost 1.7 και undervoltaged kernel και είναι όλα μια χαρά. Το Froyo είναι ΣΦΑΙΡΑ.

το video recording το έφτιαξαν;; αν ναι έφυγα και γω για froyo!! :D

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το βίντεο δουλεύει μια χαρά.

 

Ο kernel για undervolt του CPU κάνει ακριβώς αυτό που λέει, προγραμματίζει κάθε power state του CPU να ζητάει 50mV λιγότερα.

 

Με τα ίδια voltage settings και άλλον kernel το CPU ανεβαίνει έως τα 1.267 GHz, οπότε νομίζω είναι safe settings αν μείνεις στις stock συχνότητες.

 

Θα μπορούσα να φτιάξω αύριο το μεσημέρι έναν οδηγό πως πας από stock Desire σε DeFrost 1.7 με undervoltaged kernel, αν ενδιαφέρεται αρκετός κόσμος και να κανονίσει κάποιος mod να γίνει sticky/info thread.

Link to comment
Share on other sites

Γράψε όμως και ότι όποιος την περάσει δεν θα έχει ραδιόφωνο και ότι έχει παρατηρηθεί ηχώ στις κλήσεις και ότι στο youtube βγάζει μια πρασινωπή γραμμή και φυσικά δεν θα έχουν και το Sense UI που για πάρα πολλούς είναι χρήσιμο(για παράδειγμα για να μπορούν να κάνουν ένα copy/paste μέσα σε ένα mail)

斯塔夫罗斯 :O

Link to comment
Share on other sites

Γράψε όμως και ότι όποιος την περάσει δεν θα έχει ραδιόφωνο και ότι έχει παρατηρηθεί ηχώ στις κλήσεις και ότι στο youtube βγάζει μια πρασινωπή γραμμή και φυσικά δεν θα έχουν και το Sense UI που για πάρα πολλούς είναι χρήσιμο(για παράδειγμα για να μπορούν να κάνουν ένα copy/paste μέσα σε ένα mail)

 

Επίσης δε δουλεύει το Google Goggles.

Ηχώ δεν υπάρχει με το τελευταίο Radio, η ποιότητα κλήσεων είναι άψογη.

Τα υπόλοιπα ισχύουν.

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσα να φτιάξω αύριο το μεσημέρι έναν οδηγό πως πας από stock Desire σε DeFrost 1.7 με undervoltaged kernel, αν ενδιαφέρεται αρκετός κόσμος και να κανονίσει κάποιος mod να γίνει sticky/info thread.

 

Ωραία ιδέα. Απλά ίσως θα ήταν καλό να αφήσεις και επιλογές στον κόσμο με stock voltage/timings συν τα πειραγμένα, παραθέτοντας και τα pros/cons.

 

υ.γ.Φαντάζομαι στο "από stock desire" δεν θα είναι το ίδιο από να το έχεις κάνει και root?...

Link to comment
Share on other sites

Επίσης δε δουλεύει το Google Goggles.

Ηχώ δεν υπάρχει με το τελευταίο Radio, η ποιότητα κλήσεων είναι άψογη.

Τα υπόλοιπα ισχύουν.

Μα το λέει και ο ίδιος ο δημιουργός της rom ότι έχει ηχώ.Εγώ πάντως θα προτείνω να προτιμήσει να μείνει ακόμα με stock rom αφού είναι νέος χρήστης και αργότερα όταν θα έχει βγάλει και η HTC 2,2 rom τότε να περάσει μια custom που θα στηρίζεται πάνω σε αυτή.Πάντως μετά από πολλές συσκευές της HTC που έχω περάσει,το Desire είναι ίσως η μοναδική συσκευή στην οποία οι custom roms δεν κάνουν την διαφορά

斯塔夫罗斯 :O

Link to comment
Share on other sites

Γιώργος εδώ νέος κάτοχος Android Κινητού (desire). Ωραία με τα δωρεάν applications. Τα άλλα που τα αγοράζεις, που είναι; Η λίστα είναι γεμάτη μόνο με δωρεάν.

 

Π.χ. ψάχνω παιχνίδια παλιά που έμαθα πως υπάρχουν (quake, duke nukem 3d, κτλπ).

 

Πηγαίνω κάπου αλλού εκτός από το market για να ψάξω; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Μα το λέει και ο ίδιος ο δημιουργός της rom ότι έχει ηχώ.Εγώ πάντως θα προτείνω να προτιμήσει να μείνει ακόμα με stock rom αφού είναι νέος χρήστης και αργότερα όταν θα έχει βγάλει και η HTC 2,2 rom τότε να περάσει μια custom που θα στηρίζεται πάνω σε αυτή.Πάντως μετά από πολλές συσκευές της HTC που έχω περάσει,το Desire είναι ίσως η μοναδική συσκευή στην οποία οι custom roms δεν κάνουν την διαφορά

 

Θα συμφωνήσω μαζί σου Σταύρο.εχω δοκιμάσει 3 μέχρι τώρα και τελικά κατέληξα σε μια η οποία είναι σαν την μαμα με sense δηλαδή,η οποία εκτός κάποια προγράμματα,έχει και έτοιμο apps2sd.πέραν τούτου θέλω να κάνω και μια ερώτηση.

Προσπάθησα να βάλω και πάλι την εργοστασιακή ρομ,αλλά δεν την δέχεται.δεν μπορεί να γίνει εγκατάσταση.εχω έκδοση 0.80 και δοκίμασα αυτή που δίνει ο Πάνος στο navimania.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω μαζί σου Σταύρο.εχω δοκιμάσει 3 μέχρι τώρα και τελικά κατέληξα σε μια η οποία είναι σαν την μαμα με sense δηλαδή,η οποία εκτός κάποια προγράμματα,έχει και έτοιμο apps2sd.πέραν τούτου θέλω να κάνω και μια ερώτηση.

Προσπάθησα να βάλω και πάλι την εργοστασιακή ρομ,αλλά δεν την δέχεται.δεν μπορεί να γίνει εγκατάσταση.εχω έκδοση 0.80 και δοκίμασα αυτή που δίνει ο Πάνος στο navimania.

Ηλία εδώ είσαι http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=6710092&postcount=4 ,λέει τι κάνεις αν έχεις 0,8 bootloader.

Αυτό που δίνει ο Πάνος είναι για bootloader 0.75

斯塔夫罗斯 :O

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ.θα το δοκιμάσω και θα ενημερώσω.:)

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεχε στη λίστα με τις rom μην πας εκεί που λέει Desire αλλά στο bravo και είναι η πρώτη που θα βρεις

斯塔夫罗斯 :O

Link to comment
Share on other sites

εχετε δοκιμασει τη shadowfrost?ti λενε οι 2.2 δεν εχω προλαβει να δοκιμασω καποια ακομα

[sIGPIC][/sIGPIC] Aλέξης

rotary power

Link to comment
Share on other sites

Ελληνικά έχουν αυτές που δοκιμάσατε; Ρωτάω γιατί η shadowfrost 1.4 που έβαλα εγώ δεν τα είχε σαν επιλογή ούτε καν με το morelocale.
Link to comment
Share on other sites

Γιώργος εδώ νέος κάτοχος Android Κινητού (desire). Ωραία με τα δωρεάν applications. Τα άλλα που τα αγοράζεις, που είναι; Η λίστα είναι γεμάτη μόνο με δωρεάν.

 

Π.χ. ψάχνω παιχνίδια παλιά που έμαθα πως υπάρχουν (quake, duke nukem 3d, κτλπ).

 

Πηγαίνω κάπου αλλού εκτός από το market για να ψάξω; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Έχει ξαναγραφτεί αρκετές φορές πως με την μαμά rom εδώ στην Ελλάδα δεν μπορείς να δεις τις paid εφραρμογές παρά μόνο τις free. Αν δεν κάνω λάθος μόνο σε rooted κινητό μπορείς να τις δεις όλες.

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Έχει ξαναγραφτεί αρκετές φορές πως με την μαμά rom εδώ στην Ελλάδα δεν μπορείς να δεις τις paid εφραρμογές παρά μόνο τις free. Αν δεν κάνω λάθος μόνο σε rooted κινητό μπορείς να τις δεις όλες.

 

ή αν χρησιμοποιήσεις σε μαμίσια rom μια κάρτα sim από χώρα στις οποίες υπάρχουν paid apps(π.χ. Η.Π.Α. ,Αγγλία,Γερμανία κτλ)

斯塔夫罗斯 :O

Link to comment
Share on other sites

παιδια μπορει να βοηθησει καποιος?το desire δεν διαβαζει την καρτα μνημης βγαζει ενδειξη η καρτα μνημης αφαιρεθηκε
Link to comment
Share on other sites

παιδια μηπως μπορειτε να μου στειλετε με πμ το λινκ για να κατεβασω την εφαρμογη beautiful widgets γιατι δεν το βρισκω πουθενα? σας ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Γιαννη εμενα μου ερχεται κανονικα αναφορα,στην πανω μπαρα που μου λεει οτι το μηνυμα εσταλει.Ψαξου με τις ρυθμισεις.Με την μαμα εφαρμογη.Τωρα βεβαια χτησιμοποιω το handcent και ειναι ακομα καλυτερα τα πραγματα.

 

καλησπερα

εχω τρελαθει λιγακι..

εχω εγκαταστησει το handceνt sms για τα μηνυματα και ενω εχω ενεργοποιημενο να παιρνω αναφορα παραδοσης, απο τοτε που χρησιμοποιω την εφαρμογη δεν παιρνω..

κανω κατι λαθος???

Να γελάτε ,....... γιατί είναι μεταδοτικό !!!!!!:lol:
Link to comment
Share on other sites

ειμαι μελλοντικος κατοχος desire και ασχετος απο android,γι αυτο χρειαζομαι τη βοηθεια σας.αν δεν κανω root στη συσκευη μου θα μπορω να περασω οποια εφαρμογη θελω,οπως εκανα μεχρι τωρα στο windows;

 

το gps του κινητου τι λεει;

My History:

Ericsson 337-Ericsson 768-Nokia 5110-Ericsson 788-Nokia 8210-Nokia 8510-Nokia 6510-Sharp Gx20-Sharp SH703-Nokia 6288-Samsung i560-HTC Diamond-Nokia E51-HTC Hero-HTC Legend-Sony Xperia S-Sony Xperia Z1-HTC 10-Samsung Note 9-Samsung Galaxy S23 UTRA

Link to comment
Share on other sites

Σαν να μη μας τα λεει κσλα η μπσταρια του desire...το φορτισα με πληρη φορτιση και με κλειστο το τηλεφωνο και η μπαταρια μετα απο ελαχιστη χρηση,ισα που αντεξε 7 ωρες.Ελεος με τις κωλομπαταριες των Htc
...Εχω προβλημα και ξερω πως το ξερω...
Link to comment
Share on other sites

ειμαι μελλοντικος κατοχος desire και ασχετος απο android,γι αυτο χρειαζομαι τη βοηθεια σας.αν δεν κανω root στη συσκευη μου θα μπορω να περασω οποια εφαρμογη θελω,οπως εκανα μεχρι τωρα στο windows;

 

το gps του κινητου τι λεει;

 

θα μπορεις να περασεις οτι εφαρμογη απο free και απο επι πληρωμη (αφου τις βρεις;))

το μονο προβλημα ειναι οτι δεν χωρανε παρα πολλες εφαρμογες στην μνημη, κατι που θα λυθει αμεσα με την επερχομενη αναβαθμιση οπου οι εφαρμογες θα αποθηκευονται στην καρτα sd..

 

το gps απο τις λιγες δοκιμες που εχω κανει ειναι εξαιρετικο....

 

Σαν να μη μας τα λεει κσλα η μπσταρια του desire...το φορτισα με πληρη φορτιση και με κλειστο το τηλεφωνο και η μπαταρια μετα απο ελαχιστη χρηση,ισα που αντεξε 7 ωρες.Ελεος με τις κωλομπαταριες των Htc

 

καποιο προβληματακι πρεπει να υπαρχει... εμενα με μετρια και κλειστα(wifi, bt οταν δεν τα χρειαζομαι) βγαζει 1.5-2 μερες..

Link to comment
Share on other sites

ειμαι μελλοντικος κατοχος desire και ασχετος απο android,γι αυτο χρειαζομαι τη βοηθεια σας.αν δεν κανω root στη συσκευη μου θα μπορω να περασω οποια εφαρμογη θελω,οπως εκανα μεχρι τωρα στο windows;

 

το gps του κινητου τι λεει;

Ακόμα και να μην κάνεις θα μπορείς να εγκαθιστάς σχεδόν ότι θες...

Το GPS αρκετά καλό. Βάλε Sygιc και NDrive...

Edited by odigon
Phillips Diga-->Panasonic GD52-->Motorola C33-->Nokia 5210-->Nokia 6600-->HP iPaq 6515-->HP iPaq 6915-->Fujitsu Siemens T830-->HTC TyTn-->Nokia 6110 Nav-->Samsung i900 Omnia-->Nokia 5800XM-->Samsung Omnia i8910 HD-->HTC Hero-->Samsung i900 Omnia(again)-->HTC HD2 Leo-->HTC Desire-->Samsung Galaxy S2 i9100 --> :X
Link to comment
Share on other sites

Σαν να μη μας τα λεει κσλα η μπσταρια του desire...το φορτισα με πληρη φορτιση και με κλειστο το τηλεφωνο και η μπαταρια μετα απο ελαχιστη χρηση,ισα που αντεξε 7 ωρες.Ελεος με τις κωλομπαταριες των Htc

Δοκίμασε να απενεργοποιήσεις το auto sync....και μετά αυτά...

 

http://blog.three.co.uk/2010/05/24/htc-desire-tips-to-boost-battery-life/

http://djleekee.wordpress.com/2010/06/09/htc-desire-tips-to-improve-battery-life/

Phillips Diga-->Panasonic GD52-->Motorola C33-->Nokia 5210-->Nokia 6600-->HP iPaq 6515-->HP iPaq 6915-->Fujitsu Siemens T830-->HTC TyTn-->Nokia 6110 Nav-->Samsung i900 Omnia-->Nokia 5800XM-->Samsung Omnia i8910 HD-->HTC Hero-->Samsung i900 Omnia(again)-->HTC HD2 Leo-->HTC Desire-->Samsung Galaxy S2 i9100 --> :X
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...