Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire Μέρος Ι


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με την AuraxTSense το κινητό σερνόταν. Είχα ασυνήθιστη πτώση της αυτονομίας και πρόβλημα στην ποιότητα ήχου στις κλήσεις. Ξαναγύρισα στη LeeDroid 2.3d και είμαι ήσυχος :rolleyes:

 

 

Tην ίδια ακριβώς εμπειρία είχα κι εγώ. Με την Aurax 8.3 το κινητό είχε εμφανείς καθυστερήσεις και μείωση αυτονομίας.

 

Εβαλα την Leedroid και λειτουργεί πολυ στρωτά. Από αυτονομία νορμαλ πράγματα (με νορμάλ προς βαριά χρήση, έχω 40% στο τέλος της ημέρας)

My devices: Mi 10T Pro, Sony Xperia Z Ultra

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Tην ίδια ακριβώς εμπειρία είχα κι εγώ. Με την Aurax 8.3 το κινητό είχε εμφανείς καθυστερήσεις και μείωση αυτονομίας.

 

Εβαλα την Leedroid και λειτουργεί πολυ στρωτά. Από αυτονομία νορμαλ πράγματα (με νορμάλ προς βαριά χρήση, έχω 40% στο τέλος της ημέρας)

 

Αποφάσισα να αλλάξω ROM και από τη LeeDroid 2.3d είπα να βάλω την AuraxTSense 8.3 την οποία αντικατέστησα αργότερα με την 8.4

 

Με την AuraxTSense το κινητό σερνόταν. Είχα ασυνήθιστη πτώση της αυτονομίας και πρόβλημα στην ποιότητα ήχου στις κλήσεις. Ξαναγύρισα στη LeeDroid 2.3d και είμαι ήσυχος :rolleyes:

 

Δεν ξέρω τι εμπειρία έχετε εσείς από Sense ROMs αλλά νομίζω πως η LeeDroid είναι πολύ "τίμια" ROM. Επίσης δεν έχω ασχοληθεί τόσο πολύ με HD ROMs γιατί νομίζω πως δεν υπάρχει κάποιος σοβαρός λόγος για να τις εγκαταστήσω.

 

κατι τελικα πρεπει να παιζει απο συσκευη σε συσκευη.η μαλλον οπως εχει αναφερθει απο επεξεργαστη σε επεξεργαστη.δε γινεται να εχει η ιδια rom (οποιαδηποτε) αλλη συμπεριφορα σε καθε κινητο.βεβαια πρεπει να τις κρινουμε μετα απο clean install,χωρις να εγκαταστησουμε κατι μεσα κι επισης χωρις διαφορετικους kernels.προσωπικα την aurax τη βρηκα λιγο πιο γρηγορη,με καλυτερη μπαταρια και με το data2sd.zip να της δινει 810 internal!φυσικα η επομενη αγαπημενη μου ειναι η leedroid...;)

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή με το που το βάζεις στο αυτι σου σβήνει και όταν το βγάζεις δεν ανάβει;; η το σβηνεις εσυ από πάνω και μετά δεν ανάβει μόνο του;;

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

οχι με το που παταω κληση σβηνει και δεν ανοιγει η οθονη.....και να πατησω το power παλι δεν ανοιγει...

Edited by ippo88
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά,

 

χθες αγόρασα Desire για δώρο (έρχεται και του Αγ. Βαλεντίνου:)), και έκανα root για να βλέπει τα paid apps και μόνο για αυτό. Ακολούθησα τις οδηγίες της πρώτης σελίδας με επιτυχία, μπράβο για την ενημέρωση! Μετά όμως διαπίστωσα με μεγάλη έκπληξη οτι το root είναι μόνιμο και μη αναστρέψιμο, καμία σχέση δηλαδή με το Xperia X10 και το Zte Blade που έχω εμπειρία.. Μπορώ να πω οτι ταράχτηκα γιατί το κινητό δεν είναι για μένα και θα στεναχωρηθώ πολύ αν χρειαστεί service και της το επιστρέψουν σαν πειραγμένο :( :(. Οπότε έχω τις ακόλουθες σύντομες ερωτήσεις:

 

1. τώρα που είναι rooted τα επίσημα ΟΤΑ updates θα περνούν κανονικά;

2. Η τελευταία επίσημη rom που υπάρχει στην αρχική σελίδα για κατέβασμα θα κάνει για το συγκεκριμένο Desire; Αγορασμένο από Πλαίσιο (δηλαδή unbranded και ελληνική έκδοση) και προφανώς με SLCD.

3. Κάπου διάβασα οτι τελικά υπάρχει και προσωρινό root. Ισχύει; Είναι stable;

4. Αν γίνει unroot με φλασάρισμα επίσημης rom θα είναι 100% εντάξει με εγγυήσεις και τέτοια; Ή θα παραμείνει το πείραγμα στο bootloader;

 

Και μια πρόταση. Μπορεί να νύσταζα και να μη διάβασα όσο θα έπρεπε, αλλά ίσως θα πρέπει στο πρώτο θέμα να τονιστεί λίγο παραπάνω οτι το root στο Desire πειράζει το bootloader και για να επανέλθει θα πρέπει να σβηστούν ολα, και η διαδικασία unroot δεν είναι τελείως απλή.

 

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά,

 

χθες αγόρασα Desire για δώρο (έρχεται και του Αγ. Βαλεντίνου:)), και έκανα root για να βλέπει τα paid apps και μόνο για αυτό. Ακολούθησα τις οδηγίες της πρώτης σελίδας με επιτυχία, μπράβο για την ενημέρωση! Μετά όμως διαπίστωσα με μεγάλη έκπληξη οτι το root είναι μόνιμο και μη αναστρέψιμο, καμία σχέση δηλαδή με το Xperia X10 και το Zte Blade που έχω εμπειρία.. Μπορώ να πω οτι ταράχτηκα γιατί το κινητό δεν είναι για μένα και θα στεναχωρηθώ πολύ αν χρειαστεί service και της το επιστρέψουν σαν πειραγμένο :( :(. Οπότε έχω τις ακόλουθες σύντομες ερωτήσεις:

 

1. τώρα που είναι rooted τα επίσημα ΟΤΑ updates θα περνούν κανονικά;

2. Η τελευταία επίσημη rom που υπάρχει στην αρχική σελίδα για κατέβασμα θα κάνει για το συγκεκριμένο Desire; Αγορασμένο από Πλαίσιο (δηλαδή unbranded και ελληνική έκδοση) και προφανώς με SLCD.

3. Κάπου διάβασα οτι τελικά υπάρχει και προσωρινό root. Ισχύει; Είναι stable;

4. Αν γίνει unroot με φλασάρισμα επίσημης rom θα είναι 100% εντάξει με εγγυήσεις και τέτοια; Ή θα παραμείνει το πείραγμα στο bootloader;

 

Και μια πρόταση. Μπορεί να νύσταζα και να μη διάβασα όσο θα έπρεπε, αλλά ίσως θα πρέπει στο πρώτο θέμα να τονιστεί λίγο παραπάνω οτι το root στο Desire πειράζει το bootloader και για να επανέλθει θα πρέπει να σβηστούν ολα, και η διαδικασία unroot δεν είναι τελείως απλή.

 

Ευχαριστώ πολύ.

 

1.οχι.θα πρεπει να εισαι unroot

2.ναι.

3.ναι!

4.θα εισαι 100% οκ!

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

1.οχι.θα πρεπει να εισαι unroot

2.ναι.

3.ναι!

4.θα εισαι 100% οκ!

 

Ευχαριστώ για τη γρήγορη απάντηση!

 

Το temp root είναι αυτό, σωστά; http://android.modaco.com/content/htc-desire-z-desirez-modaco-com/322658/19-nov-r14-visionary-one-click-root/

 

4. Να κάνω unroot με την απλή μέθοδο (τρέχω το RUU και με HTC Sync), ή με το πιο ψαγμένο όπου το κάνω rename σε χχχχ.zip και το τρέχω από το recovery;

 

Και πάλι thanks, θα κάνω unroot, προτιμώ την ηρεμία μου αφού δεν είναι για μένα το κινητό!

Link to comment
Share on other sites

Επειδη βαρεθηκα λιγο με το sense εδω και 7 μηνες με το leedroid και AuraxTSense, ποια MIUI rom μου προτεινετε να βαλω?

 

Αποφασισα να βαλω την MIUI DEV D2W 1.2.4 αλλα απο οτι βλεπω ελληνικη υποστιριξη εχει μεχρι την 1.1.26. Θα δουλεψει σωστα? Ξερει καποιος να μου πει?

Edited by GeorgeX21
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τη γρήγορη απάντηση!

 

Το temp root είναι αυτό, σωστά; http://android.modaco.com/content/htc-desire-z-desirez-modaco-com/322658/19-nov-r14-visionary-one-click-root/

 

4. Να κάνω unroot με την απλή μέθοδο (τρέχω το RUU και με HTC Sync), ή με το πιο ψαγμένο όπου το κάνω rename σε χχχχ.zip και το τρέχω από το recovery;

 

Και πάλι thanks, θα κάνω unroot, προτιμώ την ηρεμία μου αφού δεν είναι για μένα το κινητό!

 

αυτο ειναι νομιζω arismastrokostas αν και δε το εχω κανει(λειτουργει ομως απ οσο εχω ακουσει).κανε τον οδηγο στη πρωτη σελιδα '10 βήματα για να περάσουμε official ROM'' και θα ειναι σα καινουριο..

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

αυτο ειναι νομιζω arismastrokostas αν και δε το εχω κανει(λειτουργει ομως απ οσο εχω ακουσει).κανε τον οδηγο στη πρωτη σελιδα '10 βήματα για να περάσουμε official ROM'' και θα ειναι σα καινουριο..

 

λειτουργεί μια χαρά .Το έχω εγώ.:)

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά aurax 8.4 με data2sd ειναι οτι καλυτερο εχω δοκιμάσει!Φοβερη μπαταρια, χωρις κολλήματα και 950 mb εσωτερική μνημη!
nokia 3310 - nokia 5130 - sharp gx 25 - k750i - nokia e66 - nokia 5800 - motorola milestone - htc desire-iphone 3gs - ideos x5 - lg optimus black - lg optimus 2x - iphone 4 16gb - galaxy s2 - 4s - s3 - iphone5 - lg g2 - lumia 1020 - note 2 - note 3 - 5s - iphone 6 (asus fonepad 3g 8gb) - lg v10 black - s7 edge
Link to comment
Share on other sites

αυτή τη στιγμή είμαι με miui 1.1.26 με data2whatever και 888mb εσωτερική, μιλάμε αυτά τα scriptακια μας έχουν λύσει τα χέρια..και τον αποθηκευτικό χώρο:D
Link to comment
Share on other sites

πολυ σωστα πλέον πιστεύω οτι έχουμε ένα πλήρες κινητό!Τώρα περιμένουμε να δούμε τι θα κάνουν τα πυρηνοκίνητα (dual core) κινητα!
nokia 3310 - nokia 5130 - sharp gx 25 - k750i - nokia e66 - nokia 5800 - motorola milestone - htc desire-iphone 3gs - ideos x5 - lg optimus black - lg optimus 2x - iphone 4 16gb - galaxy s2 - 4s - s3 - iphone5 - lg g2 - lumia 1020 - note 2 - note 3 - 5s - iphone 6 (asus fonepad 3g 8gb) - lg v10 black - s7 edge
Link to comment
Share on other sites

για πειτε γνωμες:)

 

Αν ισχύσουν αυτά τα specs νομίζω ότι είναι απογοητευτικά και κατατάσουν τη συσκευή σε mid range επίπεδο. Το chipset 8250 είναι ακριβώς το ίδιο με αυτό που φοράει τώρα το desire και το ίδιο και η adreno 200. Αν αναλογιστεί κανείς το πόσο γρήγορα προχωράει η τεχνολογία στα smartphones, αυτά τα χαρακτηριστικά είναι πανάρχαια.. Νομίζω ότι ο πρώτος snapdragon 8250 εμφανίστηκέ το 2009!!

 

Πάντως μεχρι να βγεί η επίσημη ανακοίνωση εγώ παραμένω επιφυλακτικός.

Link to comment
Share on other sites

για πειτε γνωμες:)

 

Θεωρώ ότι απέχουν αρκετά από τα πραγματικά specs, αν βγει Desire 2 με τέτοια χαρακτηριστικά

είναι σαν υποβάθμηση για την εταιρία και θέλω να πιστεύω ότι δεν κάνει τέτοιο λάθος η HTC.

 

@ippo88: Σε παρακαλώ να μην χρησιμοποιείς κεφαλαία στα μηνύματά σου γιατί απαγορεύονται από τους Ο.Π.Χ.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα...:)

 

Αγόρασε ένας φίλος μου το desire και προσπαθεί να περάσει τις επαφές του από το SEκ550 στο desire, αλλά δεν τα καταφέρνει... Έχετε κάποια βοήθεια?:O

Be the change you wish to see in the world! 🧿

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι απέχουν αρκετά από τα πραγματικά specs, αν βγει Desire 2 με τέτοια χαρακτηριστικά

είναι σαν υποβάθμηση για την εταιρία και θέλω να πιστεύω ότι δεν κάνει τέτοιο λάθος η HTC.

 

@ippo88: Σε παρακαλώ να μην χρησιμοποιείς κεφαλαία στα μηνύματά σου γιατί απαγορεύονται από τους Ο.Π.Χ.

 

Αντρεα καλησπερα:)

για να βαλω data2 sd η data2whatever πρεπει να εχω ext4 η μπορω & με ext3

αυτη την στιγμη φοραω την insertcoin hd αλλα δεν κολαω να την αλαξω

ευχαριστω:)

Edited by timos1968
Link to comment
Share on other sites

Tελικά, ήταν πολύ απλό... Τις πέρασε, απλά πατώντας αποστολή όλων... ;)

 

Ευχαριστώ πάντως...:)

Be the change you wish to see in the world! 🧿

Link to comment
Share on other sites

HELP

 

Ενω τρεχω το unrEVOked οταν φτασει στο σημειο που κανει reboot το τηλεφωνο

εμφανιζει το μνμ : Comunications with phone unexpectedly interrupted. Try again

 

 

Και ετσι δεν ολοκληρωνεται ποτε το root του τηλεφωνου.

Ξερει κανεις γιατι μπορει να συμβαινει?

Link to comment
Share on other sites

Αντρεα καλησπερα:)

για να βαλω data2 sd η data2whatever πρεπει να εχω ext4 η μπορω & με ext3

αυτη την στιγμη φοραω την insertcoin hd αλλα δεν κολαω να την αλαξω

ευχαριστω:)

Απ' ότι ξέρω και οι 2 επιλογές κάνουν μόνες τους format το ext partition σε ext4.

(Για το d2we είμαι σίγουρος γιατί το είχα δουλέψει, αλλά και το d2sd νομίζω πως έχει την ίδια δυνατότητα).

HELP

 

Ενω τρεχω το unrEVOked οταν φτασει στο σημειο που κανει reboot το τηλεφωνο

εμφανιζει το μνμ : Comunications with phone unexpectedly interrupted. Try again

 

 

Και ετσι δεν ολοκληρωνεται ποτε το root του τηλεφωνου.

Ξερει κανεις γιατι μπορει να συμβαινει?

 

Αν θέλεις δώσε μας περισσότερες λεπτομέρειες πχ τι λειτουργικό έχεις, αν έβαλες τους drivers για το hboot κλπ.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις δώσε μας περισσότερες λεπτομέρειες πχ τι λειτουργικό έχεις, αν έβαλες τους drivers για το hboot κλπ.

 

Εχω Froyo και εχω βαλει τους drivers για το hboot.

Εχω διαβασει ξανα και ξανα οτι γραφει στο λινκ της πρωτης σελιδας,

και ακολουθω πιστα τη διαδικασια.

 

Καμια ιδεα?

 

ΕDIT: Βρεθηκε λυση. εφταιγε εφαρμογη απο τον υπολογιστη

Edited by georgemoto
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς αν το data2whatever λειτουργεί με oxygen 1.0.4? Στις δοκιμασμένες roms αναφέρει μόνο την RC4. Για να το βάλω κάνω απλά τα wipes και flash απο recovery ή πρέπει να περάσω ξανά τη rom?
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς αν το data2whatever λειτουργεί με oxygen 1.0.4? Στις δοκιμασμένες roms αναφέρει μόνο την RC4. Για να το βάλω κάνω απλά τα wipes και flash απο recovery ή πρέπει να περάσω ξανά τη rom?

 

Το τελευταιο update γραφει οτι oxygen fixed αλλα ειναι tested.για να το περασεις,ναι,πρεπει απ την αρχη να τη περασεις...

 

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς αν το data2whatever λειτουργεί με oxygen 1.0.4? Στις δοκιμασμένες roms αναφέρει μόνο την RC4. Για να το βάλω κάνω απλά τα wipes και flash απο recovery ή πρέπει να περάσω ξανά τη rom?

 

Το εχω βαλει με την 1.04 και λειτουργει, αλλα με lag. Περνας τη rom παλι, και αμεσως μετα πριν βγεις απο το recovery φλασαρεις και το data2we και μετα reboot. Και πες μας μετα πως σου δουλευει!

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...