Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire Μέρος Ι


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημερα bibis.προσωπικα να σου πω οτι δεν ειδα καποια συμαντικη διαφορα στη 8 4v.,οπως και αλλοι που την αναβαθμισαν επισης.για τη cpu εννοεις να πειραχτει με καποιο patchακι κι οχι με setcpu που χρησιμοποιουν οι περισσοτεροι;αυτο δε το γνωριζω...

 

Καλημέρα εχω κ εγω την Aurax 8.3 και ειπα να δοκιμάσω τον special kernel μου δούλεψε χωρις κολληματα κτλ. αλλα μολις έμπαινε σε sleep mode το κινητο έκλεινε κ έπρεπε να βγάλω την μπαταρία.. τι μπορεί να φταίει?

 

ari μαλλον δε το υποστηριζει ο επεξεργαστης (καποιο θεμα με το undervolt)οπως αναφερεται και πιο πριν εδω και στο forum της aurax.δε μπορω να σκεφτω κατι αλλο γιατι σα προβλημα δε το εχω ακουσει...δοκιμασε καποιον αλλο kernel απο αυτους που προτινονται...

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Το backup το έκανα απο leedroid και χρησιμοποίησα την επιλογή"Backup all user apps+system data" και μετά έκανα το αντίστοιχο restore σε miui και aurax.Λές καλύτερα να κάνω μόνο"Backup all user apps"??Thanks!

 

Εγώ λέω κανεις backup τα πάντα (μπορεί να σου χρειαστεί αν κάποια στιγμή επιστρέψεις στην ίδια rom και δε θέλεις να κάνεις nandroid) και απλά δίνεις προσοχή στο restore. Σε καμία περίπτωση δεν επαναφέρεις τα πάντα, γι αυτό σου έσκαγαν τα FCs. Κάνε restore πρώτα user data, μετά πάτα restore user+system αλλά πρίν το πατήσεις κάνει deselect all και διάλεξε με προσοχή ο,τι μπορείς να επαναφέρεις. Πχ τα πράσινα είναι συνήθως οκ ενώ τα κόκκινα όχι. Restore σε wifi, bluetooth pairings, accoutns κλπ κάνεις άφοβα (και γενικά ό,τι έχει το σηματάκι του titanium), τα υπόλοιπα προσεκτικά.

 

Οκ το δοκιμάζω τώρα..μια τελευταία ερώτηση αν γνωρίζεις:στην miui πώς μπορώ να έχω το μενού στα Αγγλικά και τα Ελληνικά σαν δεύτερη γλώσσα μόνο για γραφή και αναζήτηση καταλόγου?Πρέπει υποχρεωτικά να περάσω το"πακέτο"με τα Ελληνικά?Ευχαριστώ

 

αν θες αγγλικά σου προτείνω την MIUI-au (μπές http://www.miui-au.com), έχει και ενσωματομένο το htc-ime mod που περιλαμβάνει ελληνικά και γενικά είναι πλήρης και πολύ σταθερη

Edited by whatever123

Device: HTC Desire

Radio: 32.44.00.32U_5.09.05.30_2

ROM: StarBurst Froyo HTC 2.29.405 Stable Data2SD

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σκέφτομαι να δοκιμάσω μια hd rom υπάρχουν αρκετές στο xda, μπορείται να μου προτεινεται καποια η οποια θα είναι σταθερη κ γρήγορη? ( στο xda χάνεις την μπάλα ο καθένας λεέι οτι θέλει)!
nokia 3310 - nokia 5130 - sharp gx 25 - k750i - nokia e66 - nokia 5800 - motorola milestone - htc desire-iphone 3gs - ideos x5 - lg optimus black - lg optimus 2x - iphone 4 16gb - galaxy s2 - 4s - s3 - iphone5 - lg g2 - lumia 1020 - note 2 - note 3 - 5s - iphone 6 (asus fonepad 3g 8gb) - lg v10 black - s7 edge
Link to comment
Share on other sites

Αν καποιος που εχει ασχοληθει με αρκετες rom μπορει να μας πει περιληπτικα τι μειονεκτηματα και τι πλεονεκτηματα καθως και δυνατοτητες εχει καθε μια που δοκιμασε θα ηταν πολυ χρησιμο.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σκέφτομαι να δοκιμάσω μια hd rom υπάρχουν αρκετές στο xda, μπορείται να μου προτεινεται καποια η οποια θα είναι σταθερη κ γρήγορη? ( στο xda χάνεις την μπάλα ο καθένας λεέι οτι θέλει)!

 

 

 

Εγω εχω βαλει την insertcoin 1.8h HD και ειμαι ικανοποιημενος. Καθολου lag και απο μπαταρια μια χαρα παει.

υπαρχει σε HD (μικρο font)και Ζ

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=861690

HTC DESIRE AMOLED

DHD BAADNWZ V1.8 ROM

32.54.00.32U_5.14.05.17 RADIO

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω βαλει την insertcoin 1.8h HD και ειμαι ικανοποιημενος. Καθολου lag και απο μπαταρια μια χαρα παει.

υπαρχει σε HD (μικρο font)και Ζ

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=861690

 

Αν καταλαβα καλα αυτη ειναι σαν του HD αλλα μεγαλυτερη γραμματοσειρα ?

 

http://baadnewz.lcdc.sk/Desire_Z_Base/InsertCoinZ/

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι σαν το κανονικο desire (ειναι port απο το desire z που εχει ιδια οθονη με το desire) και κανει και rotate στο sense

HTC DESIRE AMOLED

DHD BAADNWZ V1.8 ROM

32.54.00.32U_5.14.05.17 RADIO

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποια rom σαν την original αλλα με μεγαλυτερα fonts ? Ευχαριστω.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

 

-------------------------

 

Τώρα σχετικά με το πρόβλημα στο χώρο που είχα. Έβαλα την εφαρμογή Move2SD Enabler και μετέφερα ότι μπορούσα σε SD - Αυτό μου δημιούργησε ένα χώρο (έχω περίπου 55 εφαρμογές) στα 24 ΜΒ ελεύθερο. Για να έχω παραπάνω, υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να κάνω;

 

Ευχαριστώ για την βοήθεια σε όλους, ειδικά η ιδέα για Ξυλόκαστρο, ήταν μια πολύ καλή πρόταση :rolleyes:

Μπορείς να περάσεις μία ROM η οποία να είναι A2SD, έτσι ώστε όλες οι εφαρμογές να εγκαθίστανται αυτόματα στο ext3 partition της SD.

Link to comment
Share on other sites

Γειά χαρά σε όλους. Έχω περάσει την AuraxTSense v8.3 και έχω ext3 partision στην sd. Για να ενεργοποιηθεί το data2whatever πρεπει να περάσω αυτό http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=867049 σύμφωνά με τις οδηγίες που δίνει ή όχι;
Link to comment
Share on other sites

Γειά χαρά σε όλους. Έχω περάσει την AuraxTSense v8.3 και έχω ext3 partision στην sd. Για να ενεργοποιηθεί το data2whatever πρεπει να περάσω αυτό http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=867049 σύμφωνά με τις οδηγίες που δίνει ή όχι;

 

Ναι αυτό, πέρασε την 0.2,οι άλλες ειναι για τέστ ακόμα, απλά πρέπει να κάνεις wipe τα πάντα, να περάσεις πάλι την rom (φλάσαρε την v8.4 πλέον) και πριν κάνεις reboot φλασάρεις και το Data2whatever και είσαι κομπλέ. Το λένε και οι οδηγίες του. Εγώ έχω το Partision ext4 αλλα και ext3 δεν θα έχει κανένα πρόβλημα.

Edited by argiris77
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους,

 

Χρησιμοποιω τον ES file explorer. Πως μπορω να δω σε ποια paths (τηλ. ή SD card)

αποθηκευονται οι εφαρμογες που περναω στο κινητο? Γιατι κανω search μεσα απο

αυτον τον explorer για ηδη εγκατεστημενες εφαρμογες και δε βρισκει κατι.

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Χρησιμοποιω τον ES file explorer. Πως μπορω να δω σε ποια paths (τηλ. ή SD card)

αποθηκευονται οι εφαρμογες που περναω στο κινητο? Γιατι κανω search μεσα απο

αυτον τον explorer για ηδη εγκατεστημενες εφαρμογες και δε βρισκει κατι.

 

/system/app/

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

/system/app/

 

αυτο ειναι το προβλημα οτι στο path που λες δε βλεπω τα apps που εχω κατεβασει

εγω παρα μονο τα ηδη εγκατεστημενα εξ αρχης

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα bibis.προσωπικα να σου πω οτι δεν ειδα καποια συμαντικη διαφορα στη 8 4v.,οπως και αλλοι που την αναβαθμισαν επισης.για τη cpu εννοεις να πειραχτει με καποιο patchακι κι οχι με setcpu που χρησιμοποιουν οι περισσοτεροι;αυτο δε το γνωριζω...

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

 

Καλησπέρα!ναι είπα μήπως μπορεί να ρυθμιστεί μέσα απο κάποιο μενου στη ρομ που δεν το έχω ανακαλύψει...για να μην φορτώνω app. Θα ήθελα λίγο το min του cpu να ανεβάσω γιατί στην αρχή οταν είμαι στην lock screen και ανοίγω πάει λίγο κολλημένα και ειπα μηπως φταίει αυτο.

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

HTC Rooted Desire

rom:<StarBurst 1.3.0....950gb internal memory:lol:

kernel:<2.6.32.15-leedroid_2.2f snq@drone#1

radio:<32.44.00.32U_5.09.05.30_2

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!ναι είπα μήπως μπορεί να ρυθμιστεί μέσα απο κάποιο μενου στη ρομ που δεν το έχω ανακαλύψει...για να μην φορτώνω app. Θα ήθελα λίγο το min του cpu να ανεβάσω γιατί στην αρχή οταν είμαι στην lock screen και ανοίγω πάει λίγο κολλημένα και ειπα μηπως φταίει αυτο.

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

 

οχι...δεν εχει καποια ρυθμιση μεσα απο το μενου...κι εμενα ετσι κανει μολις το ξεκλειδωνω για 1-2 δευτερολεπτα...

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό, πέρασε την 0.2,οι άλλες ειναι για τέστ ακόμα, απλά πρέπει να κάνεις wipe τα πάντα, να περάσεις πάλι την rom (φλάσαρε την v8.4 πλέον) και πριν κάνεις reboot φλασάρεις και το Data2whatever και είσαι κομπλέ. Το λένε και οι οδηγίες του. Εγώ έχω το Partision ext4 αλλα και ext3 δεν θα έχει κανένα πρόβλημα.

 

Προσπαθησα να περάσω την 8,4 και το Data2whatever αλλα μου κολησε στο εικονιδιο htc quietly briliant εκανα όλα τα wipes σωστα, στην συνέχεια έβγαλα την μπαταρία ξαναέκανα wipe partition και cash μου μπούταρε αλλα μου έβγαζε σφάλματα και ουσιαστικά έμενε κανα 5λεπτο στο unlock sim τι μπορει να πήγε στραβα? έχω απλη κάρτα 8 gb ext3...

nokia 3310 - nokia 5130 - sharp gx 25 - k750i - nokia e66 - nokia 5800 - motorola milestone - htc desire-iphone 3gs - ideos x5 - lg optimus black - lg optimus 2x - iphone 4 16gb - galaxy s2 - 4s - s3 - iphone5 - lg g2 - lumia 1020 - note 2 - note 3 - 5s - iphone 6 (asus fonepad 3g 8gb) - lg v10 black - s7 edge
Link to comment
Share on other sites

το ιδιο ακριβως και σε μενα....ακριβως ομως οπως τα λες εσυ aris....δε ξερω αν το υποστηριζει η 8.4 και αν ο argiris εχει την 8.3...εκτος αν φταει η καρτα μας. Edited by elthis

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

το ιδιο ακριβως και σε μενα....ακριβως ομως οπως τα λες εσυ aris....δε ξερω αν το υποστηριζει η 8.4 και αν ο argiris εχει την 8.3...εκτος αν φταει η καρτα μας.

 

Μάλλον πρέπει να φταίει η κάρτα...αλλα απο οτι διαβασα στο xda δεν ειναι ευχαριστημένοι όσοι πέρασν την 8,4.

nokia 3310 - nokia 5130 - sharp gx 25 - k750i - nokia e66 - nokia 5800 - motorola milestone - htc desire-iphone 3gs - ideos x5 - lg optimus black - lg optimus 2x - iphone 4 16gb - galaxy s2 - 4s - s3 - iphone5 - lg g2 - lumia 1020 - note 2 - note 3 - 5s - iphone 6 (asus fonepad 3g 8gb) - lg v10 black - s7 edge
Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλύτερα να δοκιμάσετε και με άλλη κάρτα. Εγώ με την κάρτα - μια τοσίμπα 8gb class4 - που είχα πριν μου παρουσίασε πολλά προβλήματα και κολούσε κατά την εκκίνηση σε αλλαγή rom, σε πολλές που δοκίμασα. Ειχα ρωτήσει και πιο παλιά εδώ τι μπορεί να φταίει-θυμάται και ο φίλος kollatos. Ακόμα και με δύο 4 Gb class 2 που δοκίμαζα μετά όλα λειτουργούσαν κανονικά. Ε μετά αγόρασα μια sandisk 8gb και ολα. κομπλέ. 'Εχω περασμένη την aurax 8.4 με ext4 1024 και όλα λειτουργούν κανονικά.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους,

 

Χρησιμοποιω τον ES file explorer. Πως μπορω να δω σε ποια paths (τηλ. ή SD card)

αποθηκευονται οι εφαρμογες που περναω στο κινητο? Γιατι κανω search μεσα απο

αυτον τον explorer για ηδη εγκατεστημενες εφαρμογες και δε βρισκει κατι.

 

Ευχαριστω

 

/data/app ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ψαχνομαι τώρα τελευταία να rootαρω και εγώ τη συσκευή μου γιατί ο ελεύθερος χώρος της συσκευής μου τελειώνει....

Για ν κάνω ροοτ κ ν περάσω μια Rom θα πρέπει ν χάσω όλες τις επαφές μου κ τις εφαρμογές μου;

Δεν γίνεται να τα σώσω καπως;

 

Ευχαριστώ για τη βοήθεια...

My Device:

Smartphone: iPhone 14 Pro

Πώληση: Τίποτα Ζήτηση: Τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ψαχνομαι τώρα τελευταία να rootαρω και εγώ τη συσκευή μου γιατί ο ελεύθερος χώρος της συσκευής μου τελειώνει....

Για ν κάνω ροοτ κ ν περάσω μια Rom θα πρέπει ν χάσω όλες τις επαφές μου κ τις εφαρμογές μου;

Δεν γίνεται να τα σώσω καπως;

 

Ευχαριστώ για τη βοήθεια...

 

Με το να κανεις root δε χανεις τπτ απολυτως.για να βαλεις αλλη rom αν θελησεις,κατεβαζεις απο market πχ το titanium back up και τα σωζεις ολα.οταν περασεις τη νεα rom τα επαναφερεις.επαφες απο google account και εισαι οκ.

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

/data/app ;)

 

Το /data/app και το /system/app δεν το βλέπεις με ES File explorer όμως... μήπως έχω χάσει κάτι εδώ;

 

Η ερώτηση είναι που βλέπεις τις εφαρμογές που κάνεις move to sd card; Γιατί αυτό με ενδιαφέρει και εμένα... νιώθω πολύ Noob αλλά όσο το έψαξα δεν βρήκα κάτι (επικρατεί και ένα χάος στην sdcard... εδώ λες κάτι ξέρουν αυτοί στο iOS και δεν σε αφήνουν να πειράζεις πολλά).

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...