Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire Μέρος Ι


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ερώτηση : φίλος έκανε πρόσφατα root με το unrevoked και όλα καλά...σήμερα με πήρε αγχωμένος, ότι του βγήκε νέο update (έκδοση .5 αν θυμάμαι καλά) και ενώ κάνει reboot δεν του την περνάει...(λογικό φαντάζομαι λόγω custom recovery/clockworkmod)...επειδή δεν πολυπαρακολουθώ τα του desire (είστε πολύ πίσω :p ) πάιζει κάτι άλλο από το να βρει την νέα stock ROM και να την φλασάρει από την recovery?? αν όντως είναι μόνο αυτή η λύση, όποιος μπορεί και θέλει ας μας δώσει ένα λινκ της ROM...

thaaanks..;)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

ερώτηση : φίλος έκανε πρόσφατα root με το unrevoked και όλα καλά...σήμερα με πήρε αγχωμένος, ότι του βγήκε νέο update (έκδοση .5 αν θυμάμαι καλά) και ενώ κάνει reboot δεν του την περνάει...(λογικό φαντάζομαι λόγω custom recovery/clockworkmod)...επειδή δεν πολυπαρακολουθώ τα του desire (είστε πολύ πίσω :p ) πάιζει κάτι άλλο από το να βρει την νέα stock ROM και να την φλασάρει από την recovery?? αν όντως είναι μόνο αυτή η λύση, όποιος μπορεί και θέλει ας μας δώσει ένα λινκ της ROM...

thaaanks..;)

 

Σιγα το update πες του. Δεν υπαρχει λογος να ασχοληθει και δε νομιζω να εχει βγει ακομη η τελευταια σε rooted. Πες του να ψαξει στο xda για τις rom του teppic. Ειναι stock με μερικα tweaks πολυ χρησιμα αφου δε θελει να παει σε custom. Πες επισης να μην ξαναπροσπαθησει ota update με rooted συσκευη

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Device: HTC Desire

Radio: 32.44.00.32U_5.09.05.30_2

ROM: StarBurst Froyo HTC 2.29.405 Stable Data2SD

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

 

μετα από μερικές μερες συμβιωσης με το κινητο μπορώ να πω οτι είναι καταπληκτικό με μοναδικό μελανο σημειο την μπαταρία φυσικά και λίγο το εξωτερικό του ηχείο.

αντεμετωπίζω ένα πρόβλημα και δεν ξέρω αν είναι φυσιολογικό. Προσπαθώ να κάνω update το λογισμικό πατώντας το έλεγχο τώρα και μου βγάζει τον κύκλο που λέει έλεγχο συνέχεια χωρίς ποτε να μου έχει δείξει τίποτα. Το έχω αφήσει μέχρι μισή ώρα αλλά δεν κάνει τίποτα και καταλήγω στο να κάνω cancel.

1)είναι φυσιολογικό?τώρα έχω την 2.29.405.2

2)πως λειτουργεί ο έλεγχος των updates και τι είναι το OTA update?

Link to comment
Share on other sites

Everything Is Possible....
Link to comment
Share on other sites

Ξέρουμε ότι στην Ελλάδα δεν έχουμε paid εφαρμογές. Όλοι όσοι τις βλεπουμε και πρέπει να τις κάνουμε μεσω google checkout ποια διεύθυνση πρέπει να βάλουμε, κατά τη δημιουργία του checkout; : Έχει χώρα, διευθυνση, τηλέφωνο για επαλήθευση και άλλα πολλά στοιχεία. Οπότε τι κάνουμε εκεί; Βάζουμε τα πραγματικά και μετά, κατά την αγορά, βάζουμε τα ψεύτικα για να μπορέσουμε να αγοράσουμε;

 

μμμ απαξ και φτιαξεις το google check-out και δουλευειει στο κινητο δεν εχει να κανεις τπτ αλλο, οπου βλεπεις paid app Και θες να την αγορασεις την αγοραζεις

όνειρα σα τα καράβια

στα ρηχά ξεπέσατε

σας τα πήραν τα ταξίδια

και στην άμμο δέσατε

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω να αγοράσω ένα Desire και έχω κοιτάξει στο skroutz.gr....Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει κάποιος πως γίνεται ορισμένα καταστήματα να το πουλάνε 384Ε και άλλα μέχρι και 500???

 

Υπάρχει κάποια διαφορά στη ποιότητα ή στα χαρακτηριστικά των συσκευών??

Please ας βοηθήσει κάποιος ή ας μου προτείνει ένα μαγαζί από το οποίο πήρε το δικό του Desire.....!

My Device:

Smartphone: iPhone 14 Pro

Πώληση: Τίποτα Ζήτηση: Τίποτα

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ψάχνω να αγοράσω ένα Desire και έχω κοιτάξει στο skroutz.gr....Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει κάποιος πως γίνεται ορισμένα καταστήματα να το πουλάνε 384Ε και άλλα μέχρι και 500???

 

Υπάρχει κάποια διαφορά στη ποιότητα ή στα χαρακτηριστικά των συσκευών??

 

Όχι δεν υπάρχει διαφορά φυσικά στις συσκευές. Απλά κάποια καταστήματα τις φέρνουν από το εξωτερικό χωρίς τη μεσολάβηση της ελληνικής αντιπροσωπείας ενώ κάποιες άλλες συσκευές έχουν έρθει επίσημα στην Ελλάδα και έχουν ελληνικά γράμματα στο κουτί. Και με τις δύο μπορείς να έχεις ελληνικό μενού. Αυτό που σε νοιάζει είναι να μην είναι παραεισαγωγής, δηλαδή να μην είναι συσκευές που προορίζονται για αγορές εκτός Ευρώπης γιατί δεν ισχύει η εγγύηση για αυτές στη χώρα μας.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια για το θεμα μπαταρια που αναφερει ο φιλος πιο πανω?υπαρχει καποια καλη μπαταρια να του βαλουμε το εχει ψαξει κανεις?
Link to comment
Share on other sites

Και με δικό του hboot για όσους θέλουν. Με 330+mb για /data, μπορεί κανείς να αποχωρηστεί το apps2sd. Εγώ που είμαι ήδη s-off και μπορώ με ένα flash απο fastboot θα το κάνω.

Το θέμα είναι, απο που τρέχουν πιο γρήγορα οι εφαρμογές; Απο sd ή απο internal nand;

Link to comment
Share on other sites

παιδια μια ερωτησουλα-ποιες custom ρομ καταναλωνουν περισσοτερη μπαταρια η ειναι αναλογα με την χρηση που κανεις στο κινητο?εγω π.χ εχω την miui 12.24 κ το κινητο δεν μου κραταει ουτε μια μερα αλλα δεν τον αφηνω κ σε ησυχια...:O

ευχαριστω:)

Everything Is Possible....
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
παιδια μια ερωτησουλα-ποιες custom ρομ καταναλωνουν περισσοτερη μπαταρια η ειναι αναλογα με την χρηση που κανεις στο κινητο?

 

Όπως είναι λογικό... και τα δύο παίζουν το ρόλο τους.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

 

Προσοχη γιατι διαβαζω στο thread οτι σε πολλους κανει wipe στο fat partition της sd σε καθε reboot! !

 

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Device: HTC Desire

Radio: 32.44.00.32U_5.09.05.30_2

ROM: StarBurst Froyo HTC 2.29.405 Stable Data2SD

Link to comment
Share on other sites

Εννοω οτι εχει ενα bug και σβηνει ο, τι εχεις στην sd! Φωτογραφιες, τα παντα.. ποιος htc_ime mod λες? Της oxygen ή εχει και αντιστοιχο η leedroid?

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Device: HTC Desire

Radio: 32.44.00.32U_5.09.05.30_2

ROM: StarBurst Froyo HTC 2.29.405 Stable Data2SD

Link to comment
Share on other sites

Μετά απο χρήση της Leedoid 2.3b για 10 περίπου μέρες, έχω να πω οτι την βρίσκω αργή (998Mhz χρήση) , με lag ειδικά κατα την επαναφορά απο κλειστή οθόνη. Με οποιον governor κι αν δοκίμασα, με 245min/max, το κινητό για 2-3 δευτερόλεπτα σέρνεται. Και τα quadrant ειναι χαμηλά επίσης.

 

Κατα την γνώμη μου η 2.2f ειναι η καλυτερη LeeDroid ever :)

HTC Desire Root User
Link to comment
Share on other sites

Αυτά μπορούμε να τα σώσουμε αντιγράφοντας την sd στο pc και μετά που θα περάσουμε τη rom να τα αντιγραψουμε; Αν όχι με ποιον τρόπο; Της oxygen εννοώ. Είναι εντάξει; An τη βάλουμε ειναι σταθερή όπως η leedroid;

 

Ναι μπορεις να τα σωσεις, γι αυτο προειδοποιησα! Αλλα στη θεση σου θα περιμενα καμια versiom ακομα γιατι αν ειναι να στα σβηνει ολα σε καθε restart.. εκτος κ αν βαλεις την rc3. Εγω ακομα εχω την 1. 0. 4 με htc_ime και ειμαι ευχαριστημενος.

 

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Device: HTC Desire

Radio: 32.44.00.32U_5.09.05.30_2

ROM: StarBurst Froyo HTC 2.29.405 Stable Data2SD

Link to comment
Share on other sites

Και με δικό του hboot για όσους θέλουν. Με 330+mb για /data, μπορεί κανείς να αποχωρηστεί το apps2sd. Εγώ που είμαι ήδη s-off και μπορώ με ένα flash απο fastboot θα το κάνω.

Το θέμα είναι, απο που τρέχουν πιο γρήγορα οι εφαρμογές; Απο sd ή απο internal nand;

 

πολύ σωστά, αυτό είναι το θέμα.

στην δική μου περίπτωση που έχω μια 16άρα class2 sandisk κάρτα όταν πριν μερικές μέρες έβαλα custom partitions και μίκρυνα μόνος μου την oxygen (έβγαλα ότι δεν χρειαζόμουν πχ το latinIME ήταν 16 γλώσσες δεν το ήθελα, έβαλα το παλιό που έπιανε μόνο 500KB, το music.apk δε το ήθελα αφού έχω το playerpro, ομοίως email.apk, zeam, calculator) και έβαλα τα υπόλοιπα MB στα data, και ΕΠΑΘΑ ΤΗΝ ΠΛΑΚΑ ΜΟΥ. :blink:

 

μηδέν κόλλημα και το μόνο που σκέφτομαι είναι πως τόσο καιρό το χα στο slow motion!:lol:

 

σχετικά με το custom mtd image για την oxygen, τα 10 MB cache είναι λίγα, 30-40 είναι μια χαρά για κανένα παιχνίδι που θα τα χρειαστεί!

Link to comment
Share on other sites

Προσοχη γιατι διαβαζω στο thread οτι σε πολλους κανει wipe στο fat partition της sd σε καθε reboot! !

 

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

 

μεχρι τωρα δεν μου εχει κανει τπτ .

το μονο που μου κανει ειναι οτι εγω δουλευω με τον ADW launcher & μου κλεινει καποιες φορες

Link to comment
Share on other sites

Τελικα τις εφαρμογες

Wallme live wallpaper & profile widget

Που μπορουμε να τα βρουμε;

Να γελάτε ,....... γιατί είναι μεταδοτικό !!!!!!:lol:
Link to comment
Share on other sites

Ξέρουμε ότι στην Ελλάδα δεν έχουμε paid εφαρμογές. Όλοι όσοι τις βλεπουμε και πρέπει να τις κάνουμε μεσω google checkout ποια διεύθυνση πρέπει να βάλουμε, κατά τη δημιουργία του checkout; : Έχει χώρα, διευθυνση, τηλέφωνο για επαλήθευση και άλλα πολλά στοιχεία. Οπότε τι κάνουμε εκεί; Βάζουμε τα πραγματικά και μετά, κατά την αγορά, βάζουμε τα ψεύτικα για να μπορέσουμε να αγοράσουμε;

 

Εγω παντως εβαλα μια βραζιλιανικη διευθυνση στην τυχη που βρηκα απο το πανεπιστημιο του Ριο και παιζει μια χαρα :)...

Link to comment
Share on other sites

Λίγο πριν την νέα χρονιά, μου έχει μπει η μπρίζα να αλλάξω κινητό. Οι λόγοι αρκετοί, εν ολίγης όμως:

 

Πολύ πολύ πολύ (είπα πολύ;) απογοητευμένος με την απόδοση του Hero. Υπερβολικά αργό, κακή μπαταρία και τελευταία η touch screen μάλλον τα έχει παίξει αφού δεν πατιέται ότι είναι στο κάτω μέρος. Και είτε θα πρέπει να το πάω για service ή ... να πάρω κάτι άλλο.

 

Έψαξα λίγο τις επιλογές που δίνει η HTC (είμαι in love με το SenseUI) και επειδή δεν θέλω να δώσω εκ νέου 500+ ευρώ για το νέο Desire HD, σκέφτομαι να πάω στο παλιότερο πια, Desire σκέτο. Ο βασικός λόγος είναι πως ο επεξεργαστής του είναι από όσο έχω διαβάσει πολύ γρήγορος άρα θεωρητικά πάντα, θα μου κρατήσει ένα - ενάμισι χρόνο τουλάχιστον.

 

Διάβασα τις τελευταίες 25 σελίδες, και είδα πως γενικότερα τα παράπονα σας είναι η μπαταρία που όμως κάποιο παλικάρι πρότεινε αυτή: http://www.batteryupgrade.gr/shopBrowser.php?shopGroupId=93442175&tracker=adwords_gr_PDA&langId=10&gclid=CMbWp9jcjKYCFcoifAodwVMmsA#/assortmentProductId/46322008/shopGroupId/70418404 - Φαντάζομαι αυτό θα λύσει το όποιο θέμα υπάρχει και το πάνω μέρος όπου υπάρχει ένα εξόγκωμα, προσωπικά δεν με ενοχλεί. Η 2.2 είδα πως παίζει επίσημα, ξέρει κανείς αν θα μπορούμε να περιμένουμε επίσημα και την επόμενη έκδοση (πχ για το Hero η επίσημη βελόνα κόλλησε στην 2.1)

 

Αυτά, αν κάποιος έχει απαντήσεις, ας γράψει :)

 

ΥΓ

 

Τελευταία ενημέρωση για το ... Ελληνικό Market έχουμε; Ακόμα μας έχουν στο φτήσιμο;

 

ΥΓ2

 

Αυτό που παραμένει να μην υπάρχει στα HTC Phones, είναι μια καλύτερη οθόνη. Ειδικά τουλάχιστον στo Hero μου, δεν ξέρω πως ανταποκρίνεται σε αυτό το Desire, αν είμαι έξω σε ηλιόλουστη μέρα, δεν βλέπω τίποτα στο κινητό !!!

 

Καλή χρονιά να έχουμε όλοι!

Edited by lanc3lot

---------------

 

https://www.redball.gr = Από οπαδούς, για οπαδούς, μπες στην Γαύρικη παρέα σήμερα!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολους και χρονια πολλα!

 

Εχω το Desire, το οποιο υπεραγαπω :p αλλα εχω ενα θεματακι με την μικρη μνημη του κινητου (οχι με την sd!)

Για τις επαφες μου χρησιμοποιω το google contacts οποτε στα "προσωπα" του κινητου μου οι πληροφοριες που παιρνει ειναι απο την google και οχι απο την μνημη του κινητου. Επισης εχω συνδεσει τις επαφες μου με το Facebook for HTC sense. Το προβλημα που εχω ειναι οτι με αυτον τον τροπο καταναλωνεται απιστευτα μεγαλη ποσοτητα μνημης του κινητου, γυρω στα 40 MB, αφηνοντας μου ελαχιστη μνημη για να βαλω αλλες εφαρμογες. Εχω το 2.2 φυσικα κ εχω μεταφερει οσες μπορω στην sd αλλα και παλι ειμαι λιγο στριμοκωλα! Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι, αν μεταφερω τις επαφες μου στην μνημη του τηλεφωνου και απενεργοποιησω την επιλογη να τις παιρνει απο το google contacts θα ελευθερωθει χωρος;

Ή μηπως ο μονος τροπος που μπορω να ελευθερωσω χωρο ειναι να κανω root την συσκευη;

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Η oxygen όντως είχε ένα bug που σε κάποιους έσβηνε αρχεία από sd αλλά διορθώθηκε! Όποιος θέλει μια ωραία gingerbread χωρίς βιντεοσκόπηση.. μπορεί να την τσεκάρει.
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...