Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire Μέρος Ι


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με δεδομένο ότι η 2.10.405.2 που έχεις στο pc είναι η επίσημη της HTC που ξεκινάει με RUU_* κλπ δοκίμασε να την περάσεις κανονικά στο κινητό δηλαδή τρέχοντας το .exe.

Αν σου βγάλει το οποιοδήποτε σφάλμα ότι πχ έχεις πιο νέα έκδοση στο κινητό ή κάτι άλλο τότε πριν κάνεις exit το πρόγραμμα πήγαινε στο run των windows

και γράψε %tmp% και πάτα enter όταν ανοίξει θα πρέπει να βρεις, ανάμεσα στους διάφορους φακέλους, 2 με όνομα κάτι αριθμούς και αρκετό μήκος.

Άνοιξέ τους και ψάξε για ένα αρχείο rom.zip το οποίο αν το ανοίξεις (μην το ξεζιπάρεις) θα δεις μέσα διάφορα αρχεία πχ. android-info.txt, boot.img, radio.img κλπ.

Αυτό μετονόμασέ το σε PB99IMG.zip και βάλτο στην κάρτα και κάνε ότι και πριν.

 

Έτσι θα περάσεις την 2.10.405.2 χωρίς να κολλήσει πουθενά.

 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την υπομονή σου. Μη με παρεξηγείς γέρος άνθρωπος είμαι.

Την rom την βρήκα στο πρώτο post. Έκανα ότι μου είπες και στο τηλέφωνο βγαίνει το εξής μήνυμα:

Main version is older!

update fail!

 

Αν μετά από root κάνω εγκατάσταση την rom με τον rom manager ονομάζοντας την update.zip θα λειτουργήσει;

Edited by volaras
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ πολύ. Θα πρέπει να αλλάξω και το radio και αν ναι ποιo;

 

Εγώ έχω το 32.48.00.32U_5.11.05.14 χωρίς να έχω προβλήματα.

Αν θέλεις, βάζεις και το πιο πρόσφατο τσέκαρε εδώ:)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δύο γρήγορες ερωτήσεις:

 

1ον: Διάβαζα στο net κάποιοα πράγματα για το nandroid backup (μιας και δεν είχα ιδέα..) αλλά δεν κατάλαβα καλά, περαν από τη ROM κάνει backup και όλα τα user apps ή όχι? Μηνύματα κλπ? :blink:

 

EDIT:

Επίσης πάω να το κάνω απο clockwork recovery και πέρνω το σφάλμα:

ClockworkMod Recovery v.2.5.0.7

E: can't mount dev/block/mmcblk0 (or dev/block/mmcblk0p1)

(Invalid argument)

Can't mount /sdcard

Μυρίζομαι οτι φταίει οτι εκανα το fat32 format σε mac, απ οτι διαβασα μολις σε ενα αλλο forum..

 

2ον: Παρατήρησα στο Titanium backup ότι τα data του στην εσωτερική μνήμη έχουν φτάσει τα 7MB :/ είναι ασφαλές να κάνω clear data? Τι πληροφορία περιέχουν..?

Edited by whatever123

Device: HTC Desire

Radio: 32.44.00.32U_5.09.05.30_2

ROM: StarBurst Froyo HTC 2.29.405 Stable Data2SD

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δύο γρήγορες ερωτήσεις:

 

1ον: Διάβαζα στο net κάποιοα πράγματα για το nandroid backup (μιας και δεν είχα ιδέα..) αλλά δεν κατάλαβα καλά, περαν από τη ROM κάνει backup και όλα τα user apps ή όχι? Μηνύματα κλπ? :blink:

 

2ον: Παρατήρησα στο Titanium backup ότι τα data του στην εσωτερική μνήμη έχουν φτάσει τα 7MB :/ είναι ασφαλές να κάνω clear data? Τι πληροφορία περιέχουν..?

 

Το nandroid backup είναι image του τηλεφώνου σου.περιέχει τα παντα.δεν επιλέγεις εσυ τι κρατας ούτε τι επαναφερεις

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την υπομονή σου. Μη με παρεξηγείς γέρος άνθρωπος είμαι.

Την rom την βρήκα στο πρώτο post. Έκανα ότι μου είπες και στο τηλέφωνο βγαίνει το εξής μήνυμα:

Main version is older!

update fail!

 

Αν μετά από root κάνω εγκατάσταση την rom με τον rom manager ονομάζοντας την update.zip θα λειτουργήσει;

Ναι κανονικά.

Πως μπορώ να δω τι radio φοραω, το quick system info λέει unknown

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

RTFM

Παιδιά δύο γρήγορες ερωτήσεις:

 

1ον: Διάβαζα στο net κάποιοα πράγματα για το nandroid backup (μιας και δεν είχα ιδέα..) αλλά δεν κατάλαβα καλά, περαν από τη ROM κάνει backup και όλα τα user apps ή όχι? Μηνύματα κλπ? :blink:

 

2ον: Παρατήρησα στο Titanium backup ότι τα data του στην εσωτερική μνήμη έχουν φτάσει τα 7MB :/ είναι ασφαλές να κάνω clear data? Τι πληροφορία περιέχουν..?

1ο. Κάνει backup τα πάντα, όπως το ghost των windows.

2o. Καλύτερα μην το κάνεις, απλά κρατάει στα data ρυθμίσεις και διάφορες πληροφορίες σχετικά με το πρόγραμμα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

 

RTFM

.

 

ευχαριστώ για την απάντηση

έχω διαβάσει όλο το post και το παρακολουθώ συνεχεια.

έχω την μαμά rom χωρίς το τελευταίο update και είμαι root, όπου και να δω, quick system info, android system info, μου βγάζει radio unknown, εκτος και αν έχει βγει καμια unknown έκδοση κάτι δεν πάει καλά

Link to comment
Share on other sites

Στις ρυθμίσεις στις πληροφορίες τηλεφώνου λέει έκδοση βασικού φάσματος(baseband version).Αυτη είναι η έκδοση του radio

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Στις ρυθμίσεις στις πληροφορίες τηλεφώνου λέει έκδοση βασικού φάσματος(baseband version).Αυτη είναι η έκδοση του radio

 

τι λες τώρα θόλωσα με τόσα που ψάχνω και δεν το έβλεπα μες στα μούτρα μου. παω να του περάσω την rcmxhd καλή μου τύχη

Link to comment
Share on other sites

τι λες τώρα θόλωσα με τόσα που ψάχνω και δεν το έβλεπα μες στα μούτρα μου. παω να του περάσω την rcmxhd καλή μου τύχη

κατάλαβες τώρα γιατί έγραψα αυτό που έγραψα?

καλή τύχη με την rcmixhd και να θυμάσαι ότι θέλει αρκετή ώρα την πρώτη φορά για να στρώσει το κινητό λόγω ότι φτιάχνει πολλά με τα scriptάκια που έχει.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Έχει συμβεί σε κάποιον από εσάς το εξής χαζό:

ΜΟΝΟ σήμερα αλλάζει η ένταση του ήχου κλήσης του κινητού μου. Ενώ από το μενού settings/sound/volume έχω πάντα την μπάρα του ringtone τέρμα δεξιά (full ένταση), μετά από ώρα αυτή μειώνεται αυτόματα περίπου στο 1/4 της έντασης με αποτέλεσμα να χάνω εισερχόμενες κλήσεις.

Αυτό, παρουσιάστηκε ξαφνικά σήμερα, ενώ δεν έχω περάσει κάποια εφαρρμογή είτε σήμερα ή χτες, η οποία να δημιουργεί αυτό το πρόβλημα.

 

Κανείς, κάποια ιδέα τί μπορεί να στυμβαίνει;

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Το πλαίσιο νομίζω το έχει.

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

και δεν εχει καμια διαφορα απο το αλλο?? μπαταρια.. βγαζει μια μερα τουλαχιστον?? και κατι αλλο τα ακυστικα του ειναι με καρφι η με usb?και τι περιεχει μεσα το κουτι του..?? ευχαριστω!!!
Link to comment
Share on other sites

καλα εχει περασει κανενας τη DHD RC1 εχω 2 ωρεσ που εχω σπασει τα νευρα μου να τη φλασαρω

τα παντα wipe κανονικα. 512 κ 1g ext 2 και 3 kai μου πεταει συνεχεια E: failure at line 15 set perm 2000 2000 0771 sd ext local instalation aborted ξανα wipe βαζω τη defrost σε 5 λεπτα ετοιμο το τηλ. ξαναφλασαρω την RC1 παλι τα ιδια.τσεκαρισμενο md5 και verification of .τωρα κατεβαζω την RC2 να δω

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα εχω ενα προβλημα εχει γεμιση η μνημη του κινητου και δεν μαφινει να μεταφερω παιχνιδια και εφαρμογες στην καρτα μνημης, γιατι το κανει αυτο?tv out υποστηριζει?

 

Καλησπέρα...

Ως νέος κάτοχος, έψαξα στο θέμα για λύση στο πρόβλημα που λέει ο φίλος αλλά άκρη δεν έχω βγάλει...

Εν ολίγοις, νορμάλ τρόπος για να επιλεγεί μια και καλή και να εγκαθιστά όλες τις εφαρμογές-παιχνίδια στην εξωτερική μνήμη που έχω βάλει, δεν υπάρχει...??

Συγνώμη αλλά αν από τα λίγα που διάβασα εδώ μέσα, κατάλαβα σωστά και πρέπει να κάνουμε διαμόρφωση και partition κλπ κλπ ή να περνάμε νέα rom για να εγκαθιστά στην μνήμη SD, είναι μεγάλο φάουλ της htc και δεν έχει νόημα όλο αυτό...

Δλδ κάποιος που δεν έχει πρόσβαση και γνώσεις και παίρνει το κινητό που είναι για μένα σούπερ, θα πρέπει να το τροποποιήσει αν θέλει να το τιγκάρει με εφαρμογές και παιχνίδια γτ αλλιώς με καμιά 10αριά η εσωτερική μνήμη πιάνει ταβάνι...??? :X

Ο επιμένων νικά...
Link to comment
Share on other sites

EDIT:

Επίσης πάω να το κάνω απο clockwork recovery και πέρνω το σφάλμα:

ClockworkMod Recovery v.2.5.0.7

E: can't mount dev/block/mmcblk0 (or dev/block/mmcblk0p1)

(Invalid argument)

Can't mount /sdcard

Μυρίζομαι οτι φταίει οτι εκανα το fat32 format σε mac, απ οτι διαβασα μολις σε ενα αλλο forum..

Μπαταρια εχεις;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα...

Ως νέος κάτοχος, έψαξα στο θέμα για λύση στο πρόβλημα που λέει ο φίλος αλλά άκρη δεν έχω βγάλει...

Εν ολίγοις, νορμάλ τρόπος για να επιλεγεί μια και καλή και να εγκαθιστά όλες τις εφαρμογές-παιχνίδια στην εξωτερική μνήμη που έχω βάλει, δεν υπάρχει...??

Συγνώμη αλλά αν από τα λίγα που διάβασα εδώ μέσα, κατάλαβα σωστά και πρέπει να κάνουμε διαμόρφωση και partition κλπ κλπ ή να περνάμε νέα rom για να εγκαθιστά στην μνήμη SD, είναι μεγάλο φάουλ της htc και δεν έχει νόημα όλο αυτό...

Δλδ κάποιος που δεν έχει πρόσβαση και γνώσεις και παίρνει το κινητό που είναι για μένα σούπερ, θα πρέπει να το τροποποιήσει αν θέλει να το τιγκάρει με εφαρμογές και παιχνίδια γτ αλλιώς με καμιά 10αριά η εσωτερική μνήμη πιάνει ταβάνι...??? :X

 

Βασικά κάποιος που παίρνει αυτό το κινητό (και δίνει τόσα λεφτά) υποτίθεται πως ξέρει τι παίρνει και πως να το δουλέψει.

Αν δεν ξέρει τι παίρνει ας μην το πάρει, υπάρχουν χίλιες δυο άλλες επιλογές.

 

Δεν λέω ότι η HTC έχει κάνει καλή δουλειά αλλά σκέψου ότι το λειτουργικό είναι ευθύνη της Google οπότε δεν μπορεί

να ρίχνουμε τα βάρη στην HTC.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα...

Ως νέος κάτοχος, έψαξα στο θέμα για λύση στο πρόβλημα που λέει ο φίλος αλλά άκρη δεν έχω βγάλει...

Εν ολίγοις, νορμάλ τρόπος για να επιλεγεί μια και καλή και να εγκαθιστά όλες τις εφαρμογές-παιχνίδια στην εξωτερική μνήμη που έχω βάλει, δεν υπάρχει...??

Συγνώμη αλλά αν από τα λίγα που διάβασα εδώ μέσα, κατάλαβα σωστά και πρέπει να κάνουμε διαμόρφωση και partition κλπ κλπ ή να περνάμε νέα rom για να εγκαθιστά στην μνήμη SD, είναι μεγάλο φάουλ της htc και δεν έχει νόημα όλο αυτό...

Δλδ κάποιος που δεν έχει πρόσβαση και γνώσεις και παίρνει το κινητό που είναι για μένα σούπερ, θα πρέπει να το τροποποιήσει αν θέλει να το τιγκάρει με εφαρμογές και παιχνίδια γτ αλλιώς με καμιά 10αριά η εσωτερική μνήμη πιάνει ταβάνι...??? :X

 

Φίλε μου,κι εσύ ούτε μια μικρή έρευνά δεν έκανες πριν δώσεις τα λεφτακια σου?αυτά έτσι είναι από γεννησιμιου του android προ ετων

 

Sent from my Milestone

Motorola m3688,nokia 6110, nokia 6150, nokia 3410, ericsson w700, ericsson w610, samsung g810,nokia n73 m.e., Samsung omnia hd,iphone 3gs,nokia n79, motorola milestone,motorola defy,Motorola Atrix, samsung galaxy note,Samsung Galaxy note 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα...

Ως νέος κάτοχος, έψαξα στο θέμα για λύση στο πρόβλημα που λέει ο φίλος αλλά άκρη δεν έχω βγάλει...

Εν ολίγοις, νορμάλ τρόπος για να επιλεγεί μια και καλή και να εγκαθιστά όλες τις εφαρμογές-παιχνίδια στην εξωτερική μνήμη που έχω βάλει, δεν υπάρχει...??

Συγνώμη αλλά αν από τα λίγα που διάβασα εδώ μέσα, κατάλαβα σωστά και πρέπει να κάνουμε διαμόρφωση και partition κλπ κλπ ή να περνάμε νέα rom για να εγκαθιστά στην μνήμη SD, είναι μεγάλο φάουλ της htc και δεν έχει νόημα όλο αυτό...

Δλδ κάποιος που δεν έχει πρόσβαση και γνώσεις και παίρνει το κινητό που είναι για μένα σούπερ, θα πρέπει να το τροποποιήσει αν θέλει να το τιγκάρει με εφαρμογές και παιχνίδια γτ αλλιώς με καμιά 10αριά η εσωτερική μνήμη πιάνει ταβάνι...??? :X

 

έ οχι και μια δεκαρια εφαρμογές, υπερβάλλεις νομίζω.. Το πρόβλημα δεν είναι της HTC, έτσι λειτουργούν τα περισσότερα android phones. Αν θέλεις κάτι παραπάνω θα πρέπει να το "πειράξεις" :X

 

Μπαταρια εχεις;

 

Ναι, τελικά όντως έφταιγε το format σε fat32 που είχα κάνει στο mac. Επίσης η sd είχε ένα partition 200mb που στα linux το ονόμαζε boot.. Το έσβησα ξαναφορμαρα και όλα κομπλέ ;) έγινε και το backup!

Device: HTC Desire

Radio: 32.44.00.32U_5.09.05.30_2

ROM: StarBurst Froyo HTC 2.29.405 Stable Data2SD

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχει βάλει κανείς το Data2ext ή το Data2sd?Υπάρχει τελικά διαφορά στην ταχύτητα του κινητού ή μόνο το quadrant βγάζει μεγαλύτερο score?
Link to comment
Share on other sites

υπάρχει διαφορά (τουλάχιστον εγώ είδα) απλά όχι τόσο χαοτική όσο δείχνει το quadrant.

βασικά το κινητό μου φαίνεται πιο σβέλτο με το data2ext.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει διαφορά (τουλάχιστον εγώ είδα) απλά όχι τόσο χαοτική όσο δείχνει το quadrant.

βασικά το κινητό μου φαίνεται πιο σβέλτο με το data2ext.

 

Η εσωτερική μνήμη που κερδίζεις είναι σημαντική?

Λέω να κάνω και γω το data2ext αλλά με class4 κάρτα νομίζω δεν θα δω βελτιωση

Link to comment
Share on other sites

Η εσωτερική μνήμη που κερδίζεις είναι σημαντική?

Λέω να κάνω και γω το data2ext αλλά με class4 κάρτα νομίζω δεν θα δω βελτιωση

 

τι εννοείς αν είναι σημαντική?

εγώ πάντως με class2 κάρτα είδα διαφορά.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο αλλα με τη DHD ROM που έχω βάλει, έκανα κανονικά register στο HTC HUB μέσα απ' τη ROM και μπορώ πλέον κανονικά να μπαίνω στο htcsense.com ..Η εντολή για κουδούνισμα λειτουργεί κανονικά..Μένει να κάνω να δουλέψει και η αναζήτηση συσκευής... (πραγματικά δεν ξέρω αν έχει ξαναναφερθεί κάτι τέτοιο..)
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...