Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire Μέρος Ι


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

αντε βαλτην και πες εντυπωσεις, αν και νομιζω οτι με την 7.9 θα μεινω αρκετα (μεχρι τουλαχιστον να ειναι λειτουργικη η 8.0)

Παιδιά τη δοκίμασα (LeeDroid) και πραγματικά μπορώ να πω ότι είναι άψογη!

 

Δεν πείραξα τον επεξεργαστή, αλλά και πάλι πηγαίνει σφαίρα!

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Πραγματι και εγω απο χτες ειμαι με τη leedroid 2.2f και ειναι πολυ καλη.κανενα προβλημα και κανενα κολλημα.εκανα wipe πριν φλασαρω και restore με το titanium και ολα οκ.
Link to comment
Share on other sites

Πραγματι και εγω απο χτες ειμαι με τη leedroid 2.2f και ειναι πολυ καλη.κανενα προβλημα και κανενα κολλημα.εκανα wipe πριν φλασαρω και restore με το titanium και ολα οκ.

 

οταν κανεις restore, στο market εμφανιζονται οι εφαρμογες ωστε να μπορουν να κανουν τα updates οταν ειναι διαθεσιμα?

όνειρα σα τα καράβια

στα ρηχά ξεπέσατε

σας τα πήραν τα ταξίδια

και στην άμμο δέσατε

Link to comment
Share on other sites

Πραγματι και εγω απο χτες ειμαι με τη leedroid 2.2f και ειναι πολυ καλη.κανενα προβλημα και κανενα κολλημα.εκανα wipe πριν φλασαρω και restore με το titanium και ολα οκ.

παιδια ποσο μνημη ελευθερη εχετε για προγ/τα?

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω τόσα θετικά για τις custom rom και συγκεκριμένα για την LeeDroid και ψήνομαι να την δοκιμάσω. Έχω όμως κάποιες ερωτήσεις:

 

1. Πρώτα περνάω τη ROM και μετά το RADIO με τον ίδιο τρόπο; Είμαι με την επίσημη ROM και Radio 5.09.05.30_2 πρέπει όπωσδήποτε να περάσω το 5.11.05.27;

2. Στον οδηγό που διάβασα στην πρώτη σελίδα στο βήμα 6 αναφέρει

"Μόλις μπούμε στην οθόνη του Recovery, χρησιμοποιώντας το trackball επιλέγουμε το 'backup and restore' και πατώντας το trackball μπαίνουμε στο μενού. Έπειτα επιλέγουμε ’Backup‘"

Αυτό είναι το λεγόμενο Nandroid Backup;

3. Συνεχίζοντας στο βήμα 8 αναφέρει

"Συνεχίζουμε στο 'mounts and storage' όπου επιλέγουμε το 'format sd-ext'.

Αυτό το βήμα είναι απαραίτητο αν θέλω να εκμεταλευτώ τη δυνατότητα A2SD+ της ROM; Αν εγώ θέλω να περάσω την LeeDrOiD v2.2f No A2SD πρέπει να κάνω αυτό που λέει το παραπάνω βήμα;

4. Κάποιος που την έχει δοκιμάσει θα ήθελα να μου απαντήσει αν τα ελληνικά υποστηρίζονται πλήρως και αν υπάρχει ελληνικό αλφαριθμητικό πληκτρολόγιο καθώς είναι το μόνο που με βολεύει.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Trust no one!
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω τόσα θετικά για τις custom rom και συγκεκριμένα για την LeeDroid και ψήνομαι να την δοκιμάσω. Έχω όμως κάποιες ερωτήσεις:

 

1. Πρώτα περνάω τη ROM και μετά το RADIO με τον ίδιο τρόπο; Είμαι με την επίσημη ROM και Radio 5.09.05.30_2 πρέπει όπωσδήποτε να περάσω το 5.11.05.27;

2. Στον οδηγό που διάβασα στην πρώτη σελίδα στο βήμα 6 αναφέρει

"Μόλις μπούμε στην οθόνη του Recovery, χρησιμοποιώντας το trackball επιλέγουμε το 'backup and restore' και πατώντας το trackball μπαίνουμε στο μενού. Έπειτα επιλέγουμε ’Backup‘"

Αυτό είναι το λεγόμενο Nandroid Backup;

3. Συνεχίζοντας στο βήμα 8 αναφέρει

"Συνεχίζουμε στο 'mounts and storage' όπου επιλέγουμε το 'format sd-ext'.

Αυτό το βήμα είναι απαραίτητο αν θέλω να εκμεταλευτώ τη δυνατότητα A2SD+ της ROM; Αν εγώ θέλω να περάσω την LeeDrOiD v2.2f No A2SD πρέπει να κάνω αυτό που λέει το παραπάνω βήμα;

4. Κάποιος που την έχει δοκιμάσει θα ήθελα να μου απαντήσει αν τα ελληνικά υποστηρίζονται πλήρως και αν υπάρχει ελληνικό αλφαριθμητικό πληκτρολόγιο καθώς είναι το μόνο που με βολεύει.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

1.δεν ειναι υποχρεωτικο να περασεις radio κραταει αυτο που εχεις και εγω το ιδιο με εσενα εχω και το αφησα οπως ειναι και ειναι οκ

2.ναι

3.ενας πιο ευκολος τροπος που εκανα και εγω ειναι αφου εισαι root πριν φλασαρεις βαλε το rom manager και εκει εχει επιλογη να φορμαρεις την sd.βαζεις εχτ 512mb και 0 swap και οκ.απλα πρεπει να εχεις αντιγραψει την sd στο pc γιατι θα σβηστουν ολα.γιατι οχι a2sd+;δεν θελεις τον εξτρα χωρο;

4.ναι

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω τόσα θετικά για τις custom rom και συγκεκριμένα για την LeeDroid και ψήνομαι να την δοκιμάσω. Έχω όμως κάποιες ερωτήσεις:

 

leedroid 2.2f user to the rescue! :D

 

1. Πρώτα περνάω τη ROM και μετά το RADIO με τον ίδιο τρόπο; Είμαι με την επίσημη ROM και Radio 5.09.05.30_2 πρέπει όπωσδήποτε να περάσω το 5.11.05.27;

 

Ακριβώς, περνάς την rom από το zip και μετά το radio από το αντίστοιχο zip. Προσωπικά έμεινα με το radio που είχε η συσκευή (5.09.05.30_2) χωρίς να ανανεώσω. Δεν ξέρω αν είναι απαραίτητο, πάντως δεν είχα ποτέ πρόβλημα με το σήμα ή με την μπαταρία οπότε επέλεξα να το αφήσω μέσα.

 

2. Στον οδηγό που διάβασα στην πρώτη σελίδα στο βήμα 6 αναφέρει

"Μόλις μπούμε στην οθόνη του Recovery, χρησιμοποιώντας το trackball επιλέγουμε το 'backup and restore' και πατώντας το trackball μπαίνουμε στο μενού. Έπειτα επιλέγουμε ’Backup‘"

Αυτό είναι το λεγόμενο Nandroid Backup;

 

Ακριβώς! Μην ξεχάσεις βέβαια να περάσεις το clockwork mod recovery. ;)

 

3. Συνεχίζοντας στο βήμα 8 αναφέρει

"Συνεχίζουμε στο 'mounts and storage' όπου επιλέγουμε το 'format sd-ext'.

Αυτό το βήμα είναι απαραίτητο αν θέλω να εκμεταλευτώ τη δυνατότητα A2SD+ της ROM; Αν εγώ θέλω να περάσω την LeeDrOiD v2.2f No A2SD πρέπει να κάνω αυτό που λέει το παραπάνω βήμα;

 

Αν περάσεις την No A2SD τότε δεν θα υποστηρίζει εγκατάσταση των εφαρμογών στην κάρτα, οπότε δεν χρειάζεσαι ext3 partition. Προσωπική μου άποψη, αν σε ενδιαφέρει να περάσεις μόνο 5-10 apps τότε πέρασε την No A2SD, αν όμως είσαι "heavy" user ενεργοποίησε ext3, είναι αρκετά απλό. Χρειάζεσαι μόνο ένα 512mb partition σε ext3 μέσω linux όμως, τα win δεν σε αφήνουν να το κάνεις. Εγώ το έκανα με ένα live cd του PartedMagic και το Gparted. κάποιοι λένε πως τα 512mb είναι το maximum για να έχεις καλύτερη απόδοση, άλλοι πως μπορείς να βάλεις όσο θέλεις, καλού κακού το άφησα στα 512.

 

edit: ξέχασα να αναφέρω και το οτι μπορείς να φορμάρεις μέσω rom manager όπως είπε και ο ΚΟΝΝ, εμένα όμως δεν μου είχε δουλέψει και αναγκαστικά το έκανα από gparted.

 

4. Κάποιος που την έχει δοκιμάσει θα ήθελα να μου απαντήσει αν τα ελληνικά υποστηρίζονται πλήρως και αν υπάρχει ελληνικό αλφαριθμητικό πληκτρολόγιο καθώς είναι το μόνο που με βολεύει.

 

Πλήρη υποστήρηξη Ελληνικών, το πληκτρολόγιο που έχει είναι πανομοιότυπο με αυτό της stock rom. Υπάρχει και το HTC IME Mod που -νομίζω- σου δίνει κάτι παραπάνω (έτοιμα smilies κ.λπ.) αλλά δεν το έχω δοκιμάσει. Προσοχή όμως, μην αλλάξεις γλώσσα ποτέ στα Αγγλικά, αφού το έκανα (στην leedroid2.1 νομίζω) δεν βρήκα τρόπο να το ξαναγυρίσω στα Ελληνικά, δεν μπορούσα να γράψω 160 χαρακτήρες sms και χρειάστηκα να κάνω restore από το titanium backup για να τα ξαναβάλω.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

You're welcome :cool:

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

Παίδες ευχαριστώ πολύ και τους δυο. Μπορώ να πω υπήρξατε κατατοπιστικότατοι και υπέραναλυτικοί. Θα ποστάρω εντυπώσεις.
Trust no one!
Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα desire το οποιο εχει windows mobile 6.1. Δε ξερω γιατι το εκανε αυτος που το εκανε αλλα πως μπορω να γυρισω σε Android? Η εγγυηση εχει χαθει?
Link to comment
Share on other sites

Τι πρέπει να κάνω για να συγχρονίσω της επαφές μου με της επαφές στο gmail.

Θέλω ότι έχω στο κινητό (απο επαφές) να το ανεβάσω στο gmail και αν κάνω κάποια αλλαγή να περνάει αυτόματα και στο gmail ή το αντίστροφο. Γίνετε ?

Edited by agriniopk
Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα desire το οποιο εχει windows mobile 6.1. Δε ξερω γιατι το εκανε αυτος που το εκανε αλλα πως μπορω να γυρισω σε Android? Η εγγυηση εχει χαθει?

 

εισαι σιγουρος οτι ειναι desire ή μήπως είναι καμια κινεζικη απομιμηση γιατι εχω ακουσει οτι κυκλοφορει κατι τετοιο.

ΜΙΑ ΖΩΗ ΑΕΚ!!!

HTC G1 rooted CYANOGENMOD 6.1.0

HTC DESIRE MIUI 1.4.29 Data2Ext

Link to comment
Share on other sites

Ερώτησις. :grin: Στη Leedroid 2.2f το undervoltage λειτουργεί out of the box ή πρέπει να περάσω το script που έχει στα addon?
Link to comment
Share on other sites

εισαι σιγουρος οτι ειναι desire ή μήπως είναι καμια κινεζικη απομιμηση γιατι εχω ακουσει οτι κυκλοφορει κατι τετοιο.

 

Το κινητο ειναι branded οποτε σιγουρα ειναι αυθεντικο desire.

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα desire το οποιο εχει windows mobile 6.1. Δε ξερω γιατι το εκανε αυτος που το εκανε αλλα πως μπορω να γυρισω σε Android? Η εγγυηση εχει χαθει?

 

Ποιος ειναι τόσο κουλός για να κάνει κάτι τέτοιο;;;

 

Recovery εχει; Αν ναι, ειναι πανευκολο να φλασάρεις μια rom.

HTC Desire Root User
Link to comment
Share on other sites

Πολύ αμφιβάλλω για αυτό...

 

Κι εγώ νομίζω ότι κάποιο άλλο HTC είναι.

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω με μεγάλη προσοχή όλα αυτά τα ενδιαφέροντα που γράφετε παιδιά αλλα ακόμα δέν έχω λύσει τις βασικές μου απορίες.Μπορεί κάποιος να μου πεί γιατί όταν κάνω εισαγωγή μιάς καινούργιας επαφής στην κάρτα SIM δέν μου επιτρέπει να γράψω παραπάνω απο έξη (6) χαρακτήρες;Σε άλλο τηλέφωνο στην ίδια SIM μπορώ.Τί πρέπει να κάνω; Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας.Ειναι το πρωτο μου ποστ εδω και ομολογω οτι διαβασα και τις 500 σελιδες!Μου πηρε βεβαια δυο τρεις μερες αλλα μου αρεσε γιατι εμαθα για το κινητο που θα αποκτησω αυριο απο πλαισιο κρητης.Το μονο που με προβληματιζει ειναι μηπως ειναι κανα branded.Τα υπολοιπα με ψαξιμο,με πολυτιμες πληροφοριες απο εδω θα τα καταφερω..Μονο μην το ανοιξω και δω μεσα κανα Τ-mobile στην οθονη γιατι θα τρελαθω.Απ'οτι καταλαβα το πρωτο υποπτο ειναι αν δεν εχει την SD μεσα και αν γραφει κανα αλλο λογοτυπο στην οθονη εκκινησης εκτος απο αυτο της HTC..Σκεφτομαι να το ανοιξω πριν το πληρωσω για να μην την πατησω..Καλως σας βρηκα στο ομορφο αυτο φορουμ!:)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας.Ειναι το πρωτο μου ποστ εδω και ομολογω οτι διαβασα και τις 500 σελιδες!Μου πηρε βεβαια δυο τρεις μερες αλλα μου αρεσε γιατι εμαθα για το κινητο που θα αποκτησω αυριο απο πλαισιο κρητης.Το μονο που με προβληματιζει ειναι μηπως ειναι κανα branded.Τα υπολοιπα με ψαξιμο,με πολυτιμες πληροφοριες απο εδω θα τα καταφερω..Μονο μην το ανοιξω και δω μεσα κανα Τ-mobile στην οθονη γιατι θα τρελαθω.Απ'οτι καταλαβα το πρωτο υποπτο ειναι αν δεν εχει την SD μεσα και αν γραφει κανα αλλο λογοτυπο στην οθονη εκκινησης εκτος απο αυτο της HTC..Σκεφτομαι να το ανοιξω πριν το πληρωσω για να μην την πατησω..Καλως σας βρηκα στο ομορφο αυτο φορουμ!:)

 

Ρώτησε τους και αφού σου πουν πως δεν είναι branded, πες τους πως για σιγουριά θέλεις να το ανοίξεις μπροστά τους. Εύκολο είναι, είσαι πελάτης :lol:

Link to comment
Share on other sites

Mε προβληματιζει και το θεμα AMOLED με SLCD τωρα...Θελω ΑΜΟLED απ'οτι λενε οι περισσοτεροι εδω.αλλα αυτο ειναι θεμα τυχης...Mπορω απο την συσκευασια να το καταλαβω?Σε παλιοτερα μυνηματα διαβασα ενα χρηστη οτι ειχε και την εκδοση 2.2 froyo και AMOLED αλλα το κουτι απ'εξω δεν εγραφε τιποτα για τον τυπο της οθονης. Edited by mitsios
Link to comment
Share on other sites

Mε προβληματιζει και το θεμα AMOLED με SLCD τωρα...Θελω ΑΜΟLED απ'οτι λενε οι περισσοτεροι εδω.αλλα αυτο ειναι θεμα τυχης...Mπορω απο την συσκευασια να το καταλαβω?Σε παλιοτερα μυνηματα διαβασα ενα χρηστη οτι ειχε και την εκδοση 2.2 froyo και AMOLED αλλα το κουτι απ'εξω δεν εγραφε τιποτα για τον τυπο της οθονης.

 

Με amoled δεν παίζει να βρεις καινούριο, αλλά μην σε προβληματίζει γιατι και η slcd ειναι εξαιρετική.

Link to comment
Share on other sites

ειμαι και εγω να πάρω ενα μεταχειρισμένο 3 εβδομάδων και αν δεν ειχε πέσει το μάτι μου οτι βγαινει και desire με άλλη οθόνη ουτε που θα το καταλαβαινα... :lol:

λογικά s-lcd θα εχει.

απο οτι διαβασα αυτές τις μέρες ειναι λιγο πιο sharp , πιο καλη σε φωτεινά εικόνες (web browsing) και η htc λέει οτι ειναι πιο καλή στην κατανάλωση αν και αυτό παίζει τι δειχνει πιο πολυ η οθόνη μαύρο ή άσπρο(σε άσπρο εχει μειωμένη κατανάλωση,σε μαυρα εχει η amoled πιο καλη κατανάλωση)

 

τι να κάνω και εγω;

http://img24.imageshack.us/img24/8241/image1ph.jpg

 

Κάθε εθνικό οικοδόμημα,κατά συνέπεια και το ελληνικό πρέπει να στηριχθεί σε τρεις στύλους: Τη θρησκεία, την παιδεία και την δικαιοσύνη.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...