Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire Μέρος Ι


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 12,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

τι πρεπει να κανω για να αποθηκεύονται οι εφαρμογες στην κάρτα μνήμης?

 

Ωχ θα σε δείρουνε... :lol:

 

Λοιπόν, εκτός του ότι καλό είναι να διαβάζουμε και λίγο το forum, γιατί αυτό έχει απαντηθεί πολλάκις, για να μεταφέρεις τις εφαρμογές στην SD πρέπει να καταρχάς να υποστηρίζεται κάτι τέτοιο από την ίδια την εφαρμογή. Για να το διαπιστώσεις, πας ρυθμίσεις-εφαρμογές-διαχείριση εφαρμογών-βρίσκεις και πατάς αυτή που σε ενδιαφέρει. Εκεί βλέπεις αν είναι ενεργό ή όχι το κουμπί "Μετακίνηση στην κάρτα SD" και αν είναι και το πατήσεις τότε η εφαρμογή θα μεταφερθεί στην κάρτα.

 

Αυτός είναι ο επίσημος τρόπος.

 

Υπάρχει επίσης και αυτός ο τρόπος, ο οποίος σου επιτρέπει να μεταφέρεις στην SD ΌΛΕΣ τις εφαρμογές και όχι μόνο όσες το υποστηρίζουν επισήμως.

 

Το κακό με τους παραπάνω τρόπους είναι ότι δεν μεταφέρεται ολόκληρη η εφαρμογή αλλά μόνο ένα μέρος της, αφήνοντας πράγματα και στην εσωτερική μνήμη του τηλεφώνου.

 

Για να αντιμετωπιστεί και αυτό πρέπει να προβείς σε λύση rooting του τηλεφώνου και εγκατάστασης ROM που να υποστηρίζει A2SD με ext3 partition (στην ουσία κάνει το τηλέφωνο να βλέπει ένα μέρος της SD σαν εσωτερική μνήμη). (Πληροφορίες στο πρώτο post αυτού του topic.)

Link to comment
Share on other sites

τι πρεπει να κανω για να αποθηκεύονται οι εφαρμογες στην κάρτα μνήμης?

Να διαβάσεις την πρώτη σελίδα του thread, ίσως?

Υπάρχει κάποιο forum μόνο για εφαρμογές ???

Αν ψάχνεις για επίσημες εφαρμογές και το τι κάνει η κάθε μια υπάρχει αντίστοιχο thread εδώ,

αν πάλι ψάχνεις για σπασμένες εφαρμογές τότε πρέπει να κοιτάξεις αλλού.:X

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει πουθενά το Swype με ελληνικά? :'( Έχω φάει τον τόπο..Πήρε ο πατέρας μου σήμερα το Galaxy S και ένας απ' τους λόγους που ήθελα να του δώσω το Desire και να πάρω το Galaxy ήταν αυτός... (αλλα το τσουτσέκι δεν ήθελε το Desire :mad: )
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει πουθενά το Swype με ελληνικά? :'( Έχω φάει τον τόπο..Πήρε ο πατέρας μου σήμερα το Galaxy S και ένας απ' τους λόγους που ήθελα να του δώσω το Desire και να πάρω το Galaxy ήταν αυτός... (αλλα το τσουτσέκι δεν ήθελε το Desire :mad: )

 

http://rapidshare.com/files/427431159/Swype_1.60.36.8214_WVGA.apk

 

ειναι beta και διανέμεται δωρεάν απο την ίδια την εταιρία δεν νομίζω να παραβιάζεται κανένας κανόνας του forum

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχει κανεις δει αυτο το error σε pdf αρχειο "PDF

viewer does not support files with this type of

security" στο pc δουλευει κανονικα κ με το adobe 9.2 απο market ανοιγει αλλα δε δειχνει τιποτα

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα την Leedroid 2.2d με αρκετές "εκπτώσεις", footprints, teeter, stocks κτλ και πραγματικά το κινητό είναι εξαιρετικό.

 

Ακολούθησα και τις οδηγίες του OculatusAbis για το setcpu αλλά δυστυχώς το δικό μου Desire έγινε αρκετά luggy ειδικά από την μετάβαση αναμονή σε operational. Δεν πειράζει, από μπαταρία πάει καλά έτσι κι αλλιώς με το ήδη υπάρχον kernel της Leedroid. [Edit] τελικά λύθηκε, δεν έφταιγε το setcpu αλλά το widget του. Μόλις το αφαίρεσα όλα μέλι γάλα!

 

Δυστυχώς αν και googlισα βρήκα διφορούμενες απόψεις στα παρακάτω:

1. Ο kernel της Leedroid έχει το sdfix?

2. Ο kerrnel του Richardtrip είναι μόνο για ο/c ή έχει καλύτερη διαχείριση undervoltage?

Edited by dekerz
Link to comment
Share on other sites

http://rapidshare.com/files/427431159/Swype_1.60.36.8214_WVGA.apk

 

ειναι beta και διανέμεται δωρεάν απο την ίδια την εταιρία δεν νομίζω να παραβιάζεται κανένας κανόνας του forum

 

Ευχαριστώ πολύ φίλε!Όμως ενώ ενεργοποιώ το swype απ' τις ρυθμίσεις, όταν πάω να γράψω μήνυμα έχει τον κανονικό τρόπο :confused: Πρέπει να κάνω κάτι άλλο συγκεκριμένο;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ φίλε!Όμως ενώ ενεργοποιώ το swype απ' τις ρυθμίσεις, όταν πάω να γράψω μήνυμα έχει τον κανονικό τρόπο :confused: Πρέπει να κάνω κάτι άλλο συγκεκριμένο;

 

άνοιξε ένα μήνυμα σου, εκεί που λέει "πιέστε για σύνθεση" στο σημείο που γράφουμε κράτα πατημένο το δάχτυλο σου θα εμφανιστεί ενα

παράθυρό "Μέθοδος εισόδου" διαλεξε το swype

 

αν κατάλαβα καλά την ερώτηση σου

Link to comment
Share on other sites

Ρε guys υπάρχει κανένας τρόπος να βάλω σε δίκτυο το PC με το Desire για να μπορώ να βλέπω κοινόχρηστους φακέλους και να ανοίγω αρχεία κατευθείαν στο κινητό! Πείτε μου ότι το κάνει κι αυτό!
Link to comment
Share on other sites

Ρε guys υπάρχει κανένας τρόπος να βάλω σε δίκτυο το PC με το Desire για να μπορώ να βλέπω κοινόχρηστους φακέλους και να ανοίγω αρχεία κατευθείαν στο κινητό! Πείτε μου ότι το κάνει κι αυτό!

 

Βεβαίως το κάνει φίλε billylinos, κατεβασε απο το market το free "ES File Explorer" και μέσα θα βρεις ξεχωριστό tab για Lan :cool:

Η καλύτερη στιγμή για να κάνεις κάτι είναι Τώρα !! :dash:
Link to comment
Share on other sites

Εχει βγει κατι τετοιο σε σχεση με το desire? Απο οσο θυμαμαι το θεμα υπηρχε στο galaxy s και για εκει ειχε βγει ενα fix και μαλιστα σε apk για ευκολη εγκατασταση

Aυτό το fix κάνει τρομερή δουλειά.Προσωπικά τρέχω desire build στο hd2 από την sd και πολλές φορές όταν άκουγα μουσική στο background και έκανα και κάτι ακόμη υπήρχαν κολλήματα.Πλέον με αυτό το fix το πρόβλημα διορθώθηκε.Επίσης και στο source kernel του desire hd που κυκλοφόρησε η htc,είναι διορθωμένο εξ`αρχής.

Link to comment
Share on other sites

Ρε guys υπάρχει κανένας τρόπος να βάλω σε δίκτυο το PC με το Desire για να μπορώ να βλέπω κοινόχρηστους φακέλους και να ανοίγω αρχεία κατευθείαν στο κινητό! Πείτε μου ότι το κάνει κι αυτό!

 

Αν θες να ανοίγεις αρχεία του pc, απο κάθε πρόγραμμα, τότε πρέπει να βάλεις το CiFs. Π.χ. εισαι στον RockPlayer και θες να δεις ταινίες που έχεις σε έναν φάκελο του υπολοστιγή.

 

Κάνεις mount έναν φάκελο του δικτύου σε έναν φάκελο της κάρτας, και το κινητο τον βλέπει σαν να ήταν τοπικά.

 

Ενοοειται πως no root, no party.

Edited by David
HTC Desire Root User
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας εχω το htc desire,backup μνημης κινητου στην sd memory card πως γινεται?ρωτω γιατι στην εκδοση 2.1 υπηρχε η εφαρμογη Απορρητο,οπου μεσα της ηταν η Δημιουργια αντιγραφου,ενω στην εκδοση 2.2 δεν υπαρχει. Σας ευχαριστω ολους. :O
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας εχω το htc desire,backup μνημης κινητου στην sd memory card πως γινεται?ρωτω γιατι στην εκδοση 2.1 υπηρχε η εφαρμογη Απορρητο,οπου μεσα της ηταν η Δημιουργια αντιγραφου,ενω στην εκδοση 2.2 δεν υπαρχει. Σας ευχαριστω ολους. :O

 

Πλέον δεν υπάρχει αυτό το μενού οπότε δεν μπορείς να κάνεις backup χειροκίνητα, αλλά νομίζω ότι κάνει backup μόνο του.

Επειδή τώρα έχω την rom του Desire HD δεν μπορώ να το τσεκάρω και να σου πώ σίγουρα οπότε περίμενε απάντηση και από κανένα άλλο μέλος.

Edited by kollatos

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

θέλω να εγκαταστήσω την εφαρμογή winamp (beta), μετά απο αρκετές προσπάθειες και restart την κατεβάζει αλλά η εγκατάσταση δεν πετυχαίνει.......τι μπορεί να συμβαίνει;

ο ελεύθερος χώρος στο τηλέφωνο είναι κάπου 13 MB, λέτε να φταίει αυτό;

 

Εχω δοκιμάσει και το κόλπο με το unmount mount της κάρτας που είπε κάποιος φίλος λίγες σελίδες πρίν, αλλά δεν πιάνει.

Edited by gassim
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάστε όσοι είστε rooted τον καινούργιο kernel του richard v5 που έχει ενσωματωμένο το sd card fix με readhead 128 απλά καταπληκτικός μου δίνει με setcpu interactive στην prerooted sence rom του tepic 1598-1615 στο quadrant και read στην micro sd 16gb class2 toshiba 14-15 mb/sec!
noikia 5130-nokia3210-ericsson T28-ericsson T39m-nokia7210-Eten m500-MioA701-Omnia i900-HTC Diamond2-HTCDesire-HtcDesireHD-HtcSensation-Iphone4-Samsung GalaxyS2-Samsung Galaxy S3-Samsung Galaxy Note 2-Samsung Galaxy Note3-Meizu pro 5-Samsung Galaxy Note 4
Link to comment
Share on other sites

μια ερωτησουλα...

κατα την προετοιμασια για ρουτ με unrevoked, συνδεουμε τη συσκευη με την επιλογη φορτιση μονο ή μοναδα δισκου?

εχω ακολουθησει ολα τα βηματα αλλα τρεχοντας το unrevoked δεν μου βλεπει τη συσκευη...

 

edit: ολα οκ....

Edited by jpsih
Link to comment
Share on other sites

θέλω να εγκαταστήσω την εφαρμογή winamp (beta), μετά απο αρκετές προσπάθειες και restart την κατεβάζει αλλά η εγκατάσταση δεν πετυχαίνει.......τι μπορεί να συμβαίνει;

ο ελεύθερος χώρος στο τηλέφωνο είναι κάπου 13 MB, λέτε να φταίει αυτό;

 

Εχω δοκιμάσει και το κόλπο με το unmount mount της κάρτας που είπε κάποιος φίλος λίγες σελίδες πρίν, αλλά δεν πιάνει.

Εμένα μια χαρά εγκαταστάθηκε. Από χώρο είσαι οκ μιας και που η εφαρμογή πιάνει 1.55ΜΒ...

 

Δοκίκμασες να την κατεβάσεις με 3G?

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάστε όσοι είστε rooted τον καινούργιο kernel του richard v5 που έχει ενσωματωμένο το sd card fix με readhead 128 απλά καταπληκτικός μου δίνει με setcpu interactive στην prerooted sence rom του tepic 1598-1615 στο quadrant και read στην micro sd 16gb class2 toshiba 14-15 mb/sec!

 

say that again :confused::ninja:

 

κάτι τέτεια διαβάζω και δεν θέλω να κάνω root :p

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση.

Ψαχνω να το αγορασω σε καλη τιμη και το βρηκα στο αγγλικο αμαζον αλλα δεν εχω ιδεα τι παιζει με τις αγορες απο κει.

Σας παραθετω το λινκ και ας μου πει καποιος που ξερει αν ειναι αξιοπιστο και αν στελνει ελλαδα.

Επισης αν καποιος ξερει καποιο αξιοπιστο μαγαζι ας μου το πει.

Ευχαριστω παιδια!

Λινκ

Edited by sakis890
Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση.

Ψαχνω να το αγορασω σε καλη τιμη και το βρηκα στο αγγλικο αμαζον αλλα δεν εχω ιδεα τι παιζει με τις αγορες απο κει.

Σας παραθετω το λινκ και ας μου πει καποιος που ξερει αν ειναι αξιοπιστο και αν στελνει ελλαδα.

Επισης αν καποιος ξερει καποιο αξιοπιστο μαγαζι ας μου το πει.

Ευχαριστω παιδια!

Λινκ

 

420 ευρω συν μεταφορικα δεν νομιζω οτι ειναι καλη τιμη. Το μαγαζι αυτο θεωρειται πολυ αξιοπιστο παντως.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...