Jump to content

Τρομακτικές Ιστορίες - Φαντασμάτων άπαντα


gkr41
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πριν μερικούς μήνες είχαν έρθει κάτι φίλοι μου Μιλάνο και είπα να τους ξεναγήσω παρά τον χάλια καιρό(χιόνιζε τότε).Τους πήγα στα βασικότερα αξιοθέατα της πόλης με συνοδεία την ψηφιακή μου φωτογραφική και βγάζαμε φωτογραφίες σαν να είμασταν Ιάπωνες :p

Εκεί που ήμαστε στο Κάστρο Σφορτσέσκο,ένα μεσαιωνικό κάστρο στο κέντρο του μιλάνου, αποφάσισα να βγάλλω μία φωτογραφία της -πρώην- τάφρου που περικλείει το κάστρο και βγήκε η παρακάτω φωτογραφία :

http://gr.rossoalice.it/fm/anteprima.php?filename=/usr/local/disco1_alice/sp/pe/specfor21/PA/Castello%20Sfortzesco.jpg

 

Αυτό που έχω μέσα στο τετράγωνο τί μπορεί να είναι ;

Να πώ ότι σε καμία άλλη φωτό δεν υπάρχει κάτι παρόμοιο(έβγαλα φωτογραφίες δευτερόλεπτα πριν και μετά αυτή την λήψη σε άλλα σημεία) και ότι οι αστραφτερές κουκίδες έιναι αντανακλάσεις του φλάς στην βροχή/χιόνι.

Αν κάποιος ασχολείται με Photoshop και μπορεί να βοηθήσει καλοδεχούμενος :cool:

 

Εγώ να προσθέσω ότι είμασταν μόνο οι 3 μας εκεί(οι φίλοι μου 4-5 μέτρα πίσω από εμένα), δεν είχε ομίχλη, και δεν κάπνιζε κανείς.

Τα πάντα ήταν διαφορετικά, πριν αλλάξουν όλα.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

να παρετε να διαβασετε την σειρα "ανεξειγητο" ειναι σε τομους θα σας πεταχτουν τα ματια εξω ειναι πολυ χεσμεντε..

οποιος τα εχει διαβασει (αν θυμαμαι καλα πρεπει να ειναι 4 τομοι) μπορει να το επιβεβαιωσει........

Link to comment
Share on other sites

Δεν παιζει να εινα ομιχλη?
Οι υπογραφές μπορούν να περιέχουν 1 εικόνα, η οποία ωστόσο δεν θα πρέπει να έχει διαστάσεις μεγαλύτερες από 420 x 150 pixels και το μέγεθός της δεν θα πρέπει να ξεπερνά τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

Χμ, ενδιαφέρουσα εικόνα. Θα μπορούσαν να είναι «χαμοδράκια», δηλαδή φωτεινές πηγές (κατά την λαογραφία μας) που εμφανίζονται από το πουθενά σε διάφορος χώρους (πχ. δάσος) και εξαφανίζονται το ίδιο ξαφνικά λίγες στιγμές αργότερα.

 

Όσον αφορά το Photoshop αξίζει να παίξεις λίγο με τα Levels ώστε να κάνεις την εικόνα αρκετά πιο φωτεινή, το ενδιαφέρον σημείο είναι πως ορισμένες από της «μπάλες» φαίνονται να σηκώνονται από το έδαφος αφήνοντας μια χαρακτηριστική «ουρά» motion-trailing όπως συνελήφθησαν από το φακό.

 

Από εκεί και πέρα βέβαια δεν αποκλείω πότε την πιθανότητα της απάτης (συγγνώμη δεν σε προσβάλλω και δεν έχω λόγο να αμφισβητήσω τα λόγια σου, απλά στο συγκεκριμένο χώρο έχω δει πολλά..) αλλά σίγουρα τότε είναι μια από τις πιο πετυχημένες.

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

@Brutus

Oμίχλη δεν υπήρχε πουθενά στην περιοχή (αν προσέξεις είναι καθαρή η εικόνα στο βάθος, και η απόσταση είναι αρκετά μεγάλη).

 

@DirectX

Θα δοκιμάσω να παίξω λίγο με τα επίπεδα φωτεινότητας και θα την ξαναποστάρω, αλλά δεν πολυασχολούμαι με το Photoshop και δεν εγγυόμαι αποτελέσματα ;)

Όσο για τις νιφάδες, δεν το είχα προσέξει μέχρι που το ανέφερες...

 

Για την γνησιότητα της εικόνας πρωσυπογράφω (εκτός το κόκκινο ορθογώνιο ;) :) ) μιας και δεν μου την έδωσε κάποιος αλλά την έβγαλλα μόνος μου.

Τα πάντα ήταν διαφορετικά, πριν αλλάξουν όλα.
Link to comment
Share on other sites

Ok, ..Επίσης το σύννεφο μου φαίνεται να σχηματίζει μια νεκροκεφαλή με κουκούλα (Χάρος;) αλλά εντάξει το μυαλό μας είναι εθισμένο να προσωποποιεί & ταυτίζει φυσικούς σχηματισμούς σε πρόσωπα.. (παίξτε λίγο με τα Sketch->Halftone Pattern του Photoshop), από την άλλη πλευρά θυμίζει το φαινόμενο Simulacra όπου οι φυσικοί σχηματισμοί του χώρου αποτυπώνουν κάποια οντότητα που επιδρά σε αυτούς (!), βέβαια η μορφή αυτή με λίγο περισσότερη ανάλυση φαίνεται να αποτυπώνεται στον τοίχο αριστερά ως συνέχεια του νέφους (!!)

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

Καλα τι προσπαθουσες να βγαλεις ακριβως?
Οι υπογραφές μπορούν να περιέχουν 1 εικόνα, η οποία ωστόσο δεν θα πρέπει να έχει διαστάσεις μεγαλύτερες από 420 x 150 pixels και το μέγεθός της δεν θα πρέπει να ξεπερνά τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθούσα να βγάλλω φωτογραφία την τάφρο (το γράφω παραπάνω ;) ) αλλά προφανώς παραήταν σκοτάδι για να φανεί καλά.

 

DirectX με το εργαλείο που πρότεινες δεν κατάφερα να κάνω κάτι, έπαιξα μόνο με τα levels(στις 2 πρώτες φωτό) και με τα curves(στην τρίτη φωτό).

Στην πρώτη προσπάθησα να απομονώσω το "σύνεφο" που δεν έχει πίσω του τον τοίχο, στην δεύτερη το κομμάτι που έχει πίσω του τον τοίχο και στην τρίτη προσπάθησα να το τονίσω όλο...

http://gr.rossoalice.it/fm/anteprima.php?filename=/usr/local/disco1_alice/sp/pe/specfor21/PA/Sforcesco2a.jpg

http://gr.rossoalice.it/fm/anteprima.php?filename=/usr/local/disco1_alice/sp/pe/specfor21/PA/Sforcesco2b.jpg

http://gr.rossoalice.it/fm/anteprima.php?filename=/usr/local/disco1_alice/sp/pe/specfor21/PA/Sforcesco2c.jpg

Τα πάντα ήταν διαφορετικά, πριν αλλάξουν όλα.
Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου θημιζει με τον κακο απο το scream!
Οι υπογραφές μπορούν να περιέχουν 1 εικόνα, η οποία ωστόσο δεν θα πρέπει να έχει διαστάσεις μεγαλύτερες από 420 x 150 pixels και το μέγεθός της δεν θα πρέπει να ξεπερνά τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

Δεν καπνίζει κανείς από τους 3 μας PowerZ.

Άσε που είναι πολύ μεγάλο για να ήταν καπνός.Για να καταλάβετε το μέγεθος η απόσταση από εμένα και τον απέναντι τοίχο είναι γύρω στα 10 μέτρα, και έτσι όπως το καταλαβαίνω, το κόκκινο τετράγωνο είναι τουλάχιστον 1.5Μχ1.5Μ

Τα πάντα ήταν διαφορετικά, πριν αλλάξουν όλα.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος PowerZ ( 3 Ιούν. 2004 , 20:47)

 

οι φωτογραφιες σου ειναι σαν να βλεπω ταινια τρομου..

καλα ποθ βρισκεσαι ? σε καναν στειχιωμενο πυργο ?

 

Σε πύργο βρίσκομαι, τώρα αν είναι στοιχειομένος ή όχι είναι υπό αναζήτηση ακόμη :p

Για να πάρεις μία ιδέα για το κάστρο πήγαινε εδώ και αν δεν ξέρεις ιταλικά έχει επιλογή γλώσσας πάνω αριστερά&δεξιά ;)

Τα πάντα ήταν διαφορετικά, πριν αλλάξουν όλα.
Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Samsung E700: SAMSUNG-SGH-E700/BSI UP.Browser/6.1.0.6 (GUI) MMP/1.0)

 

Αρχικό Μήνυμα από aggelopas

Mporei na egine ionismos(diegersi) ton morion tou aera..

Se koufana e..?

 

Sigoura auto einai! ;-)

Φιλία είναι μια ψυχή που ζει σε δύο σώματα.

 

Αριστοτέλης.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος aggelopas ( 3 Ιούν. 2004 , 21:11)

 

Mporei na egine ionismos(diegersi) ton morion tou aera..

Se koufana e..?

 

Αν μου εξηγήσεις τί μπορεί να το προκάλεσε και γιατί το "είδε" η φωτογραφική μου μηχανή και όχι εγώ, δεν θα με κουφάνεις, τουναντίων θα με βοηθήσεις στην διελεύκανση της φωτό ;)

Τα πάντα ήταν διαφορετικά, πριν αλλάξουν όλα.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος SpecFor21 ( 3 Ιούν. 2004 , 20:50)

 

Προσπαθούσα να βγάλλω φωτογραφία την τάφρο (το γράφω παραπάνω ;) ) αλλά προφανώς παραήταν σκοτάδι για να φανεί καλά.

 

DirectX με το εργαλείο που πρότεινες δεν κατάφερα να κάνω κάτι, έπαιξα μόνο με τα levels(στις 2 πρώτες φωτό) και με τα curves(στην τρίτη φωτό).

Στην πρώτη προσπάθησα να απομονώσω το "σύνεφο" που δεν έχει πίσω του τον τοίχο, στην δεύτερη το κομμάτι που έχει πίσω του τον τοίχο και στην τρίτη προσπάθησα να το τονίσω όλο...

 

[..]

 

 

Δεν πειράζει, το πέτυχες μιας χαρά (ειδικά η 3 photo είναι ακριβός αυτό που έβλεπα) και με τα Levels απλά με το Sketch tool που σου πρότεινα γινόταν πιο καθαρό ή μάλλον εντονότερο – κατά κάποιο - τρόπο το νέφος, ήσσονος σημασίας ζήτημα βέβαια!

 

Τώρα το τι ακριβώς είναι .. (πάντως καμία φορά τα CCD δεν δουλεύουν σωστά σε απόλυτο σκοτάδι –έχω δει κάποια artifacts και στην δικιά μου ψηφιακή φωτογραφίζοντας νύκτα αλλά καθόλου σε τέτοια μορφή).

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Melkor ( 1 Ιούν. 2004 , 01:46)

 

File mou mia kai eisai apo thessalonikh tha mporousa na se steilw na biwseis mia pragmatika tromaktikh peripeteia se kapoia merh kai na mas th dihghtheis

 

ΚΑΛΟ!!! :lol: :D :happy: ;)

Μια ζωή χωρίς αγάπη είναι σαν το σωρό τις στάχτες πάνω στο εγκαταλειμμένο τζάκι

όπου η φωτιά έχει σβήσει, το γέλιο έχει σιγήσει και το φως έχει χαθεί. :D :baby: :*

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος SpecFor21 ( 3 Ιούν. 2004 , 21:41)

 

Δεν καπνίζει κανείς από τους 3 μας PowerZ.

Άσε που είναι πολύ μεγάλο για να ήταν καπνός.Για να καταλάβετε το μέγεθος η απόσταση από εμένα και τον απέναντι τοίχο είναι γύρω στα 10 μέτρα, και έτσι όπως το καταλαβαίνω, το κόκκινο τετράγωνο είναι τουλάχιστον 1.5Μχ1.5Μ

 

Μήπως είναι απλά λόγω της υγρασίας??? :happy:

Μια ζωή χωρίς αγάπη είναι σαν το σωρό τις στάχτες πάνω στο εγκαταλειμμένο τζάκι

όπου η φωτιά έχει σβήσει, το γέλιο έχει σιγήσει και το φως έχει χαθεί. :D :baby: :*

Link to comment
Share on other sites

Μήπως είχε κρύο και η ομίχλη-φάντασμα ήταν η άχνα σας?

Φυσική σε μικρές καθημερινές δόσεις! fysikhblog.wordpress.com

spread it out!

Link to comment
Share on other sites

αντι να προσπαθουμε να αναλυσουμε μια φωτο σε τοσες σελιδες δ λεει κανεις καμια τρομακτικη ιστορια ? Τις ξεχασαμε τελειως......
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...