Jump to content

Τρομακτικές Ιστορίες - Φαντασμάτων άπαντα


gkr41
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Η δική σου πηγή που είναι;

 

 

Το «Dei Gratia» οδήγησε το «Mary Celeste» στο λιμάνι του Γιβραλτάρ και από εκεί και πέρα οι φημολογίες για το πλοίο-φάντασμα άρχισαν να διαδίδονται, τροφοδοτούμενες από τη μόνιμη αγάπη του κοινού για τα παράξενα αινίγματα. Σύντομα οι αφηγήσεις διάνθισαν τα πραγματικά περιστατικά, προσθέτοντας όλο και περισσότερα μυστηριώδη στοιχεία: το τσάι στην τραπεζαρία ήταν ακόμη ζεστό· αβγά με μπέικον ήταν σερβιρισμένα στο τραπέζι· ένα ματωμένο ξίφος βρέθηκε κάτω από το κρεβάτι του καπετάνιου και ούτω καθεξής. Κάποιες από αυτές τις φημολογίες οφείλονται σε ένα διήγημα το οποίο ο Αρθουρ Κόναν Ντόιλ κυκλοφόρησε λίγο αργότερα εμπνευσμένος από το συμβάν. Αλλες είναι άγνωστης προέλευσης, αρκετές όμως - σκόπιμα ή μη - επαναλήφθηκαν από τον Τύπο της εποχής εντείνοντας τη σύγχυση.

 

Το πλήρωμα του «Mary Celeste» δεν βρέθηκε ποτέ και ως σήμερα καμία θεωρία γύρω από το γεγονός που οδήγησε στην εγκατάλειψη του πλοίου δεν έχει γίνει πλήρως αποδεκτή. Η πιθανότερη εξήγηση είναι ότι το οινόπνευμα του φορτίου προκάλεσε κάποια έκρηξη, αναγκάζοντας το πλήρωμα να καταφύγει προσωρινά στη σωστική λέμβο, η οποία, για κάποιον λόγο, αποκόπηκε από αυτό, μη δίνοντας την ευκαιρία στους ναυτικούς να επιστρέψουν. Το 2005 ο γερμανός ιστορικός Αϊχελ Βίζε σε συνεργασία με επιστήμονες του University College του Λονδίνου προέβησαν σε ένα πείραμα για να στηρίξουν τη «θεωρία του οινοπνεύματος». Κατασκεύασαν ένα ομοίωμα του αμπαριού του πλοίου και έδειξαν ότι οι αναθυμιάσεις από το οινόπνευμα θα μπορούσαν να προκαλέσουν έκρηξη η οποία θα άφηνε άθικτα τα βαρέλια και το πλοίο, αλλά θα δημιουργούσε φλόγες ικανές να πανικοβάλουν τον καπετάνιο και τους ναυτικούς του.

 

 

 

http://tovima.dolnet.gr/print_article.php?e=B&f=15082&m=H03&aa=1

Link to comment
Share on other sites

 

Το πλήρωμα του «Mary Celeste» δεν βρέθηκε ποτέ και ως σήμερα καμία θεωρία γύρω από το γεγονός που οδήγησε στην εγκατάλειψη του πλοίου δεν έχει γίνει πλήρως αποδεκτή. Η πιθανότερη εξήγηση είναι ότι το οινόπνευμα του φορτίου προκάλεσε κάποια έκρηξη, αναγκάζοντας το πλήρωμα να καταφύγει προσωρινά στη σωστική λέμβο, η οποία, για κάποιον λόγο, αποκόπηκε από αυτό, μη δίνοντας την ευκαιρία στους ναυτικούς να επιστρέψουν. Το 2005 ο γερμανός ιστορικός Αϊχελ Βίζε σε συνεργασία με επιστήμονες του University College του Λονδίνου προέβησαν σε ένα πείραμα για να στηρίξουν τη «θεωρία του οινοπνεύματος». Κατασκεύασαν ένα ομοίωμα του αμπαριού του πλοίου και έδειξαν ότι οι αναθυμιάσεις από το οινόπνευμα θα μπορούσαν να προκαλέσουν έκρηξη η οποία θα άφηνε άθικτα τα βαρέλια και το πλοίο, αλλά θα δημιουργούσε φλόγες ικανές να πανικοβάλουν τον καπετάνιο και τους ναυτικούς του.

Μας δουλεύεις? :p

Link to comment
Share on other sites

Το «Dei Gratia» οδήγησε το «Mary Celeste» στο λιμάνι του Γιβραλτάρ και από εκεί και πέρα οι φημολογίες για το πλοίο-φάντασμα άρχισαν να διαδίδονται, τροφοδοτούμενες από τη μόνιμη αγάπη του κοινού για τα παράξενα αινίγματα. Σύντομα οι αφηγήσεις διάνθισαν τα πραγματικά περιστατικά, προσθέτοντας όλο και περισσότερα μυστηριώδη στοιχεία: το τσάι στην τραπεζαρία ήταν ακόμη ζεστό· αβγά με μπέικον ήταν σερβιρισμένα στο τραπέζι· ένα ματωμένο ξίφος βρέθηκε κάτω από το κρεβάτι του καπετάνιου και ούτω καθεξής. Κάποιες από αυτές τις φημολογίες οφείλονται σε ένα διήγημα το οποίο ο Αρθουρ Κόναν Ντόιλ κυκλοφόρησε λίγο αργότερα εμπνευσμένος από το συμβάν. Αλλες είναι άγνωστης προέλευσης, αρκετές όμως - σκόπιμα ή μη - επαναλήφθηκαν από τον Τύπο της εποχής εντείνοντας τη σύγχυση.

 

Το πλήρωμα του «Mary Celeste» δεν βρέθηκε ποτέ και ως σήμερα καμία θεωρία γύρω από το γεγονός που οδήγησε στην εγκατάλειψη του πλοίου δεν έχει γίνει πλήρως αποδεκτή. Η πιθανότερη εξήγηση είναι ότι το οινόπνευμα του φορτίου προκάλεσε κάποια έκρηξη, αναγκάζοντας το πλήρωμα να καταφύγει προσωρινά στη σωστική λέμβο, η οποία, για κάποιον λόγο, αποκόπηκε από αυτό, μη δίνοντας την ευκαιρία στους ναυτικούς να επιστρέψουν. Το 2005 ο γερμανός ιστορικός Αϊχελ Βίζε σε συνεργασία με επιστήμονες του University College του Λονδίνου προέβησαν σε ένα πείραμα για να στηρίξουν τη «θεωρία του οινοπνεύματος». Κατασκεύασαν ένα ομοίωμα του αμπαριού του πλοίου και έδειξαν ότι οι αναθυμιάσεις από το οινόπνευμα θα μπορούσαν να προκαλέσουν έκρηξη η οποία θα άφηνε άθικτα τα βαρέλια και το πλοίο, αλλά θα δημιουργούσε φλόγες ικανές να πανικοβάλουν τον καπετάνιο και τους ναυτικούς του.

 

 

 

http://tovima.dolnet.gr/print_article.php?e=B&f=15082&m=H03&aa=1

Ακόμα και το ίδιο το άρθρο που παραθέτεις, επιβεβαίωνει τα περί urban legend...

Link to comment
Share on other sites

http://www.imdb.com/title/tt0288477/

 

 

Η wikipedia δεν ειναι καθολου αξιόπιστη πηγη...:)

http://www.youtube.com/watch?v=i4aunojrI7U

Link to comment
Share on other sites

sugnomh alla tora ti sxesh exei to GHOSTSHIP patata tou hollywood me to MERY SELEST:wacko:oso afora gia to mary selest h mery selest whatever:O to diabazo apo mikros eite se periodika eite se ntokumanter kai einai ma paraeinai true story
Από 1/9/2009 απαγορεύεται η γραφή σε greeklish και η γραφή τύπου sms.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εδω και αρκετες δεκαετιες λοιπον,προκυπτουν στοιχεια ,απο ιατρικους φακελλους νοσοκομειων ,μαιευτηριων ,αλλα και νεκροτομειων ,καποια πραγματα ακρως ενδιαφεροντα !

 

Εαν λαβουμε υπ`οψιν ,οτι το ιατρικο επαγγελμα ,εχει αλλοτριωθει

τα τελευταια 30 χρονια ,(χαριν αναισθησιας και χρηματικων απολαβων)

γυρναμε πισω ,στα χρονια εκεινα ,που ο ιατρος ,τηρουσε τον Ιπποκρατειο

ορκο του ,και συμπεριφεροταν ως γνησιος επιστημων ,τοσο στην προσωπικη

οσο και στην δημοσια ζωη του.

 

Χωρις τα λαβυρινθωδη συμφεροντα ,και τους κρατικος μηχανισμους σε

προγεννετικο σταδιο,ανθουσε το ιατρικο επαγγελμα,μεσω ανθρωπιστων

ιατρων ,που το βοηθησαν αλλωστε ,να εδραιωθει και να φθασει σε

περιοπτη θεση !Μετα ,αρχισαν οι υπερογκες αμοιβες ,τα "φακελλακια",

η επιστημη των "χασαπηδων",και η γενικοτερη αναισθησια προς τον

πασχοντα συνανθρωπο -πλην ελαχιστων εξαιρεσεων δυστυχως.

Το θεμα ειναι ,οτι ιατρικα αρχεια (σχεδον εξαφανισμενα πλεον σημερα),

αποδεικνυουν την υπαρξη παραδοξων φαινομενων ,που ανακαλυφθηκαν

μετα απο επισκεψεις ,γεννες και θανατους ,συνανθρωπων μας (αν μπορει

κανεις να τους πει ετσι).

Αναφερω καποια απο τα περιστατικα ,που ,ειναι και τα πιο περιεργα !

 

Ετος 1902 ,Αθηνα

 

Η Κα Ε.Μ. ,ετοιμογεννη ,παρουσια της μητερας της ,μιας μαμης ,και φυσικα του μαιευτηρα ,φερνει στον κοσμο ενα κοριτσακι ,υγιεστατο .Υπαρχει

ομως κατι που αναστατωνει τους παρευρισκομενους !

 

Το μωρο ,εχει δυο μικρα οστεινα εξογκωματα στο επανω μερος του

κεφαλιου (κερατακια),καθως και σκορπιες φολιδες (λεπια) στην πλατη ,

τους αγκωνες ,και τα γονατα !Ο γιατρος το αποδιδει στην αναφορα του,

ως αγνωστη νοσο ,την οποια προσπαθει να θεραπευσει μετα απο την

περιοδο της λοχειας ,χωρις αποτελεσμα !

 

Το παιδι μεγαλωνει ,και μαζι του ,τα παραδοξα χαρακτηριστικα !

Γυρω στο 1917 ,αποφασιζεται να γινει ταξιδι στο εξωτερικο ,προκειμενου

ν`απαλαχθει το κοριτσι μεσω χειρουργικων επεμβασεων ,απο τον εφιαλτη!

Ας σημειωθει ,οτι ,η μεχρι τοτε ζωη του κοριτσιου ,δεν ηταν οτι πιο

φυσιολογικο ,ειχαν προκληθει διαφορα κομπλεξ ,ενω υπηρχε και μια εντονη ταση φυγης μεσα του ,απροσδιοριστη !

 

Κατα την διαρκεια του ταξιδιου ,προς την Αγγλια ,υπηρξε μια εσωτερικη

αναστατωση της κοπελας ,που ανησυχησε τους γονεις αλλα και τον γιατρο ,σε σημειο να

αναγκαστουν να την κλειδωσουν στην καμπινα του καραβιου ,οπου

διεμεναν.

 

Αφου αφιχθησαν στην Αγγλια ,μεταφερθηκαν στα προαστεια του

Λονδινου ,οπου και ειχαν ενοικιασει επαυλη ,για το διαστημα που θα χρειαζοταν ,εως οτου ολοκληρωνονταν οι επεμβασεις .

Η κοπελλα συνηθιζε να κανει τον πρωινο της περιπατο ,παρεα με τους

γονεις της ,σε κοντινο δασος .

Εκει ,παρατηρησαν οτι ηρεμουσε ,ξεχνουσε οτιδηποτε,και αρχισε μερα

με την ημερα να καθεται περισσοτερες ωρες ,μαζευοντας αγριολουλουδα

και μιλωντας στα πουλια !

 

Ενδιαμεσα ,γινονταν επισκεψεις Αγγλων ιατρων ,φαρμακευτικες αγωγες

και θεραπειες ,μηπως και αποφευχθει τελικα ,η επικινδυνη εγχειρηση

για την αφαιρεση των κερατων (τα οποια ειχαν φθασει τα 10εκ.).

Η κοπελια ,μετα απο μερικες εβδομαδες ,ειχε αλλαξει αρκετα ,

θυμιζε περισσοτερο νεραιδα του δασους-στο οποιο και παρεμενε πλεον

πολλες ωρες-παρα ενα ευγενους καταγωγης κοριτσι .

 

Καποιο πρωινο ,την ωρα που περπατουσε λιγο πιο μπροστα απο τους

γονεις της που συζητουσαν με τον γιατρο ,την ειδαν να ανασηκωνεται

ελαφρα απο το εδαφος ,και να εξαφανιζεται σταδιακα μεσα σε λιγα

δευτερολεπτα ,σα να ηταν φαντασμα !

 

Αδικως την αναζητησαν σε ολη την Αγγλια !Εξι μηνες και περισσοτερο κρατησαν οι ερευνες ,που εφθασαν μεχρι την Σκωτια ,αλλα και την Γαλλια!

Μετα απο εναν χρονο ,ο πατερας μαραζωσε απ`τον πονο ,και πεθανε .

Η μητερα της ,επαθε φυματιωση ,η, κατι τετοιο ,και μετα απο λιγο ,πεθανε

και εκεινη !

 

Ο γιατρος ,που δεν μπορουσε ακομη να πιστεψει αυτο που ειχε συμβει

μπροστα στα ματια του ,αποφασισε να ερευνησει το συμβαν ,ζητωντας

βοηθεια απο πνευματιστες της εποχης !Δεν βρηκε τιποτα απολυτως!

Αρκεστηκε ,στο να καταγραψει οτι ειχε γινει ,στον ιατρικο φακελλο

της οικογενειας ,και βιαστηκε να τον καταχωνιασει στην αρχειοθηκη του!

 

1957 Λονδινο

 

Οι αρχες της πολης ,συνελαβαν μια κοπελα,που περιφεροταν γυμνη ,στους

αγρους των δυτικων προαστειων !Εκεινη ,μιλουσε μια ακαταλαβιστικη

γλωσσα ,και οταν της εδωσαν φαγητο ,παρολο που εδειχνε πεινασμενη,

δεν το αγγιξε !Εδειξε ιδιαιτερη προτιμιση στα φρουτα ,το μελι και τους ξηρους καρπους !Η ηλικια της ηταν περιπου 15 ετων !

 

Μετα απο 3 χρονια παραμονη σε ιδρυμα επανενταξης ,μιλωντας Ελληνικα,

ειπε στους Αγγλους ιατρους ,οτι εχει οικογενεια και παιδια ,καπου βαθια μεσα στο δασος -εκει που ειχε εξαφανιστει-και οτι πρεπει να επιστρεψει πισω !

Ειδοποιηθηκε ο υπερηλικας πλεον γιατρος της τοτε οικογενειας (1917)

ο οποιος δεν πιστευε στα ματια του ,οταν φθανοντας στην Αγγλια ,

αναγνωρισε την μικρη του ασθενη ,χωρις τα γεννετικα της χαρακτηριστικα

"κουσουρια" πλεον !

 

Η κοπελα επεστρεψε στην Ελλαδα ,αρχισε μια "φυσιολογικη"ζωη ,υπο την

προστασια του γιατρου ,και,τα ιχνη της χαθηκαν ,οταν μετα απο λιγα χρονια ο γιατρος απεβιωσε ,αφηνοντας ομως πισω του ενα πολυ ενδιαφερον αρχειο !Λετε να ξαναφυγε ,για εκει ,απ`οπου ειχε ερθει ?

Link to comment
Share on other sites

Πάντως σχετικά με την αύρα, η αδερφή μου σε σχετικά μικρή ηλικία μπορούσε να δει την αύρα οποιουδήποτε ανθρώπου, αρκεί να στεκόταν ακίνητος σε λευκό φόντο...βέβαια το έκοψε γιατί μια φίλη μας που ασχολείται με μεταφυσικά την απέτρεψε, διότι της είπε ότι είναι αρκετά μικρή για τέτοια θέματα....και προσωπικά επειδή πολλές φορές χάνομαι στις σκέψεις μου κοιτώντας επίμονα ένα συγκεκριμένο σημείο/αντικείμενο έχω προσέξει σε ελάχιστες περιπτώσεις ένα φωτεινό περίγραμμα...αλλά δεν είχα σκεφτεί μέχρι τώρα ότι μπορεί να είναι αύρα...αυτά

P!nk it Up...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Wirelessly posted (:!:!Wireless Power!:!:: Nokia3650/1.0 SymbianOS/6.1 Series60/1.2 Profile/MIDP-1.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

 

 

Exw kai mia fotografia apo to agio oros ston gnwsto "dromo twn aggelwn" alla auti de prwkeite na tin dimosieusw. Kai se ekeini ti fotografia tipota den einai tis fantasias mou, fenontai ola ksekathara.

 

 

Νομιζω ότι άργησα 4 χρόνια.. :lol: Την έχεις ακόμα όμως??

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ki egw twra tha sas po ti diki mou istoria i opoia sinebi se emena prin apo peripou deka xronia

itane nixta ki egw koimomoun otan ksafnika aisthanthika mia entoni anagki na sikothw apo to krebati mou kai na pao stin kouzina gia na pio ligo nero....!ekei loipon p proxorousa psilonistagmeni akouw kapoious thoribous san ta trizei i porta kai san na kouniountai oi karekles kai na pigainoun pera dothe...!anoiksa tin porta mias kai itan kleisti kai ayto p antikrisa de tha to ksexasw pote.....itan ena mayro koulouriasmeno pragma kato apo to trapezi kai edeixne arketa fobismeno tha elega...mono p ipirxe ena problima..!epeidi fainotan oti de xwrouse kai poli kala se ayto to simeio pigaine apo dw ki apo kei kounage kai tis karekles kai to trapezi ta opoia mesa sti nixta p ola einai irema ekanan poli thoribo..!ayto to mayro pragma emene ekei kai den edeixne oti tha figei kiolas..i karekla kouniotan kai etrize sto patoma kai parola ayta kanenas den edeikse oti ta akouse oute oti paei na ksipnisei gia na dei ti simbainei.....apo ekeini tin nixta (parolo p twra eimai arketa megali) den tolmaw na pao moni m to bradi stin kouzina kai opote thelo na pao na pio nero i kati tetoio telospantos anabw prwta to fos tou diadromou,meta tis kouzinas kai meta afou dw pos ola einai ok mpaino mesa kano ti douleia mou kai pao trexontas pisw ksana sto domatio..!ayti tin istoria den tin exw pei pouthana basismeni sto gegonos oti tote imoun poli mikri..peripou pente xronon..kai kaneis dfe tha me pistepsei..to poli poli na arxisoun na me koroideyoun kai etsi de tha kataferoun tpt..!to xeirotero einai pos den iparxei tropos na mathw an ola ayta itan tis fantasias mou,ta eida ston ipno mou i sinebisan stin pragmatikotita...pantos den eimai treli ...

kai thimamai poli kala ayta p eginan..kaneis de mporei na me katalabei para mono aytoi p exoun biosei paromoies katastaseis...!!episis i karekla to proi eixe thasi ligo periergi..!

den patage kai sta tessera tis podia kai eixe girei ptos ena ntoulapi p iparxei ekei konta san kapoios na tin esprokse...!!!!!!!!!!!!!!!aytaaaaaaaaaaaaa...........!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

καλα,αν μου συνεβαινε παρομοια κατασταση εμενα ή θα ειχα φυγει τρεχοντας ή μπορει και να επιανε συζητηση με το μαυρο πραγμα(lost μου θυμιζει αυτο το μαυρο).

ισως να ηταν και της φαντασιας σου.ησουν 5 χρονων και μπορει απλα να τα φανταστηκες.δεν ειναι περιεργο.δεν λεω οτι μπορει να μην ειναι αληθεια...μπρρρρ!!!

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ είχα βιώσει μια τρομακτική κατάσταση όταν ήμουν περίπου 5 (νομίζω την έχω αναφέρει και εδώ).Καλά κάνεις και δε λες την εμπειρία σου σε κανέναν...Εγώ που την έχω αποκαλύψει δεν κέρδισα κάτι.Όλοι σχεδόν λένε ότι το φαντάστηκα ή το ονειρεύτηκα επειδή ήμουν πολύ μικρός(ότι σου είπε εσένα ο mol:happy:).Δεν λέω, όταν ήμουν μικρός φανταζόμουν αρκετά πράγματα αλλά τώρα που μεγάλωσα καταλαβαίνω ότι δεν ήταν αλήθεια.Αυτό όμως είναι άλλο.Πάντα ήξερα ότι αυτό που έγινε ήταν πραγματικότητα...
Link to comment
Share on other sites

Όσο είμαστε παιδιά έχουμε και μια έκτη αίσθηση που όσο μεγαλώνουμε την χάνουμε. Σύμφωνα με έρευνες, με αυτή την αίσθηση ακούμε και βλέπουμε πράγματα που δεν τα βλέπουν οι άλλοι.

 

Βέβαια αυτά που είδατε και οι 2 ήταν της φαντασίας σας. Όσο αληθοφανές κι αν σας φάνηκε.

Destiny found.
Link to comment
Share on other sites

Όσο είμαστε παιδιά έχουμε και μια έκτη αίσθηση που όσο μεγαλώνουμε την χάνουμε.

Ναι, το λένε φαντασία, σε συνδιασμό με συγκεχυμένες αναμνήσεις από cartoon, comics και κινηματογραφικά έργα! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Όσο είμαστε παιδιά έχουμε και μια έκτη αίσθηση που όσο μεγαλώνουμε την χάνουμε. Σύμφωνα με έρευνες, με αυτή την αίσθηση ακούμε και βλέπουμε πράγματα που δεν τα βλέπουν οι άλλοι.

 

Βέβαια αυτά που είδατε και οι 2 ήταν της φαντασίας σας. Όσο αληθοφανές κι αν σας φάνηκε.

 

Απλά να συμπληρώσω ότι δεν ΕΙΔΑ κάτι απλά αλλά το ΕΝΙΩΣΑ πρώτα.Όσοι είχαν διαβάσει αυτό που είχα γράψει θα καταλάβουν.Επίσης απλά αδυνατώ να δεχτώ ότι ήταν της φαντασίας μου.Είναι από τις πιο ζωντανές ΑΝΑΜΝΗΣΕΙΣ που έχω.Και οφείλω να ομολογήσω ότι απορώ με το πόσο απόλυτη είσαι λέγοντας "αυτά που είδατε και οι 2 ήταν της φαντασίας σας".Είναι παράλογο αφού δεν ξέρεις τι συνέβει να εκφράζεσαι έτσι, δεν νομίζεις;

Link to comment
Share on other sites

Απλά να συμπληρώσω ότι δεν ΕΙΔΑ κάτι απλά αλλά το ΕΝΙΩΣΑ πρώτα.Όσοι είχαν διαβάσει αυτό που είχα γράψει θα καταλάβουν.Επίσης απλά αδυνατώ να δεχτώ ότι ήταν της φαντασίας μου.Είναι από τις πιο ζωντανές ΑΝΑΜΝΗΣΕΙΣ που έχω.Και οφείλω να ομολογήσω ότι απορώ με το πόσο απόλυτη είσαι λέγοντας "αυτά που είδατε και οι 2 ήταν της φαντασίας σας".Είναι παράλογο αφού δεν ξέρεις τι συνέβει να εκφράζεσαι έτσι, δεν νομίζεις;

 

Για μένα, είναι παράλογο να προσπαθήσετε να πείσετε ότι αυτό που είδατε ΗΤΑΝ αληθινό μια και οι ίδιοι δεν γνωρίζετε τι ακριβώς ήταν!

 

Μαύρο πλάσμα κάτω από τραπέζια που κουνάει καρέκλες;;;;

Μπορώ να είμαι σε πολλά θέματα ανοιχτή και να δέχομαι ότι αυτά που γνωρίζω μπορεί και να μην είναι έτσι όπως νομίζω. Αλλά μαύρα πλάσματα κάτω από τραπέζια, πλασματάκια που σε πνίγουν την ώρα που κοιμάσαι, φαντάσματα που ανάβουν τον θερμοσίφωνα κλπ δεν με πείθουν.

Destiny found.
Link to comment
Share on other sites

Απλά να συμπληρώσω ότι δεν ΕΙΔΑ κάτι απλά αλλά το ΕΝΙΩΣΑ πρώτα.Όσοι είχαν διαβάσει αυτό που είχα γράψει θα καταλάβουν.Επίσης απλά αδυνατώ να δεχτώ ότι ήταν της φαντασίας μου.Είναι από τις πιο ζωντανές ΑΝΑΜΝΗΣΕΙΣ που έχω.Και οφείλω να ομολογήσω ότι απορώ με το πόσο απόλυτη είσαι λέγοντας "αυτά που είδατε και οι 2 ήταν της φαντασίας σας".Είναι παράλογο αφού δεν ξέρεις τι συνέβει να εκφράζεσαι έτσι, δεν νομίζεις;

Από τη στιγμή που ο ίδιος δε λες τι έγινε, πως περιμένεις να σε πάρουν στα σοβαρά οι άλλοι; Τέτοια γενικόλογα λέω κι εγώ όσα θες...

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που ο ίδιος δε λες τι έγινε, πως περιμένεις να σε πάρουν στα σοβαρά οι άλλοι; Τέτοια γενικόλογα λέω κι εγώ όσα θες...

 

Το έχω αναφέρει παλαιότερα(ναι σε αυτό το φόρουμ!).Αυτή τη δουλειά θα κάνουμε κάθε χρόνο;Θα επαναλαμβάνουμε τα ποστ μας;Τεσπα δεν θα μπω στη διαδικασία να προσπαθήσω να πείσω κάποιον σε ένα φορουμ.Είπα την εμπειρία μου, πιστεύω πως ήταν αληθινή και φυσικά από την στιγμή που την ποσταρα θα δεχθώ και κριτική αλλά το να μου λέει κάποιος ότι "αυτό που είδες δεν υπήρχε", ε όχι δεν το δέχομαι.

 

Και για να τελειώσει το off-topic όταν βρω χρόνο θα ξαναποσταρω τι έγινε για να μην λένε μερικοί ότι θέλουν περι γενικόλογων.

Link to comment
Share on other sites

Άκυρο τότε. Διάβασα στα γρήγορα το ποστ και νόμισα πως έλεγες πως το έχεις πει μόνο σε άτομα εκτός forum. Sorry.
Link to comment
Share on other sites

Να πω κ εγώ τι μου συνέβη εχθές...Κ εγώ δε το πα σε κάποιον,το μόνο άτομο που το πα,δε το πίστεψε...Λοιπόν,ήμουν στο χωριό μου.Το σπίτι μας έχει 2 ορόφους,στον κάτω η κουζίνα και το κατώγι,και πάνω τα υπνοδωμάτια και το καθιστικό με την τηλεόραση...Στο σπίτι ήμουν εγώ μόνος στον πάνω όροφο,η γιαγιά μου είχε πάει σε μια θεία μου να δώσει κάτι ρούχα,κ ο παππούς μου με την άλλη θεία μου,ήταν κάτω κ έτρωγαν...

Εγώ ήμουν στο καθιστικό κ έβλεπα τηλεόραση...Ξαφνικά,με κλειστή τν πόρτα του δωματίου,άκουσα κάποιον να βαριανασαίνει...Αυτό συνεχίστηκε για ώρα,κ επειδή άρχισα να φοβάμαι,άνοιξα την πόρτα της παλιάς μας κουζίνας,να δω τι ήταν αυτό...Σταμάτησε τη στιγμή που άνοιγα την πόρτα.Ύστερα τίποτα...

Δεν έχω την απαίτηση να με πιστέψετε.Κάποιοι ίσως πουν πως είμαι μικρός ακόμα και ότι είχα παραισθήσεις.Δε το νομίζω όμως...

Link to comment
Share on other sites

Να πω κ εγώ τι μου συνέβη εχθές...Κ εγώ δε το πα σε κάποιον,το μόνο άτομο που το πα,δε το πίστεψε...Λοιπόν,ήμουν στο χωριό μου.Το σπίτι μας έχει 2 ορόφους,στον κάτω η κουζίνα και το κατώγι,και πάνω τα υπνοδωμάτια και το καθιστικό με την τηλεόραση...Στο σπίτι ήμουν εγώ μόνος στον πάνω όροφο,η γιαγιά μου είχε πάει σε μια θεία μου να δώσει κάτι ρούχα,κ ο παππούς μου με την άλλη θεία μου,ήταν κάτω κ έτρωγαν...

Εγώ ήμουν στο καθιστικό κ έβλεπα τηλεόραση...Ξαφνικά,με κλειστή τν πόρτα του δωματίου,άκουσα κάποιον να βαριανασαίνει...Αυτό συνεχίστηκε για ώρα,κ επειδή άρχισα να φοβάμαι,άνοιξα την πόρτα της παλιάς μας κουζίνας,να δω τι ήταν αυτό...Σταμάτησε τη στιγμή που άνοιγα την πόρτα.Ύστερα τίποτα...

Δεν έχω την απαίτηση να με πιστέψετε.Κάποιοι ίσως πουν πως είμαι μικρός ακόμα και ότι είχα παραισθήσεις.Δε το νομίζω όμως...

Είσαι σε σπίτι στο χωριό κι ακούς κάποιον να βαριανασαίνει, κ το πρώτο που σκέφτεσαι είναι ότι είναι φάντασμα;

Αν ήταν κανάς γέρος που πάθαινε έμφραγμα τον έκαψες :p

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Είσαι σε σπίτι στο χωριό κι ακούς κάποιον να βαριανασαίνει, κ το πρώτο που σκέφτεσαι είναι ότι είναι φάντασμα;

Αν ήταν κανάς γέρος που πάθαινε έμφραγμα τον έκαψες :p

 

:p:lol:

 

αν είναι όμως τπτ άλλο. . . :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Καλα ολα αυτα αλλα,

Πως μπορειτε να ζητε μετα απο αυτα που σας συνεβησαν, εννοω τις διαφορες εμπειριες απο οσους αναφερανε μια δικια τους ιστορια.

Συμφωνα με ερευνες τετοιου ιδους εμπειριες δημιουργουν ψυχολογικα προβληματα τα οποια ειναι σιγουρο οτι θα σε βασανιζουν για ολη σου τη ζωη.

Περα απο αυτο, αν θα ειχα ποτε μου μια τετοια εμπειρα το μονο σιγουρο ειναι το οτι θα πεθαινα απο καρδιακη προσβολη! το μονο σιγουρο!

 

Οποτε ενα μεγαλο Μπραβο σε οσους εχουν τα κοτσια και το αναφερουν κιολας!

(..λεμε τωρα)

 

Υγ: μερικες απο τις ιστοριες ειμαι σιγουρος πως με εναν αμερικανο σκηνοθετη θα σπασουν ταμεια. (αν δεν τα εχουν σπασει ηδη.. δε βλεπω πολλες ταινιες)

 

Παντα φιλικα.

[sIGPIC][/sIGPIC] Φραπεδάκι ολέε

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...