Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος Ι)


NTROPIC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μόλις 3 σελίδες πίσω, #4746 (και άπειρες φορές πριν απ'αυτό... :))

 

 

 

# Άνοιξε τον Dialer

# Πληκτρολόγησε *#*#4636#*#*.

# Πάτα το Phone Information.

# Μετά πάτα το Menu button, ξέρεις, το αριστερό κάτω.

# Πάτα More.

# Τέλος πάτα Disable data connection για να αποσυνδεθεί τελείως, ή καλύτερα Disable data on boot για να μη συνδεθεί στο επόμενο reboot. (Μπορείς και τα 2 μαζί).

 

Reboot, και πες μας.

Δυστυχώς... Αν και δε μπήκε με το Boot, μόλις πέρασα APNs ξανασυνδέθηκε και δε κλείνει με τίποτα. :(

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

 

6 στις 10 φορες συνδέεται τις υπόλοιπες 4 μετά απο ανάκτηση των drivers. Οταν δεν συνδέεται δεν μου το αναγνωρίζει ποτέ σαν εξωτερικό drive.

Βοήθησε με όμως λίγο, όταν λες να το κάνω mount από τα windows τι εννοείς, πως το κάνω.

Mount μονο σε mac ξέρω.

Αν τα καταφέρω με βγάζεις από μεγάλο κόπο με τους κολοdrivers

 

Γιατί να μην τα καταφέρεις; Σύνδεσέ το σε mass storage mode, και πάνω αριστερά θα βγει το σηματάκι του USB. Τράβα με το δάχτυλό σου κάτω το notification bar, και θα λέει USB connected, και αν έχει συνδεθεί σωστά, από κάτω ακριβώς θα γράφει με μικρότερα γράμματα "Select to copy files to/from your computer". (Aν δεν το δεις αυτό με τη μία - μερικές φορές συμβαίνει - βγάλε το USB, ξαναβάλτο, και κοίτα πάλι, θα υπάρχει). Πάτα εκεί πάνω, και θα σου δώσει επιλογή για Mount. Μόλις το κάνεις αυτό, το pc σου θα βλέπει το τηλέφωνο σαν flash drive.

Όταν τελειώσεις τις αντιγραφές, κάνε "ασφαλή κατάργηση" από το task bar, μετά ξανατράβα κάτω τη μπάρα, και πάτα "Turn off USB storage". Μετά από λίγο που θα κάνει το media scanning, μπορείς να αφαιρέσεις το USB με ασφάλεια. (Βαριέμαι να κάνω reboot στα ελληνικά για να δω τις ελληνικές εκφράσεις, sorry :))

 

Ο παραπάνω είναι ο σωστός τρόπος για μεταφορά υλικού σε mass storage mode. Πιο απλά φυσικά γίνεται με το adb, που δε χρειάζεται ούτε κατάργηση ούτε τίποτα... αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία.

 

παιδιά το τηλέφωνο μπορεί να παίξει ταινίες divx? θέλω να δω το 24 με υπότιτλους. θα έχω πρόβλημα?

 

Φυσικά και μπορεί, και είναι και divx certified. Κατέβασε τον mvideoplayer , (τζάμπα στο μάρκετ), είναι ίσως o καλύτερος player για το Galaxy επειδή έχουμε τόσο καλό system player, που χρησιμοποιεί. Πιό ολοκληρωμένη εφαρμογή είναι ο Rockplayer, αλλά είναι κατά τη γνώμη μου αχρείαστα βαρύς για το κινητό μας... αν και ανώτερος γενικά. Για άλλα android είναι no.1.

 

Δυστυχώς... Αν και δε μπήκε με το Boot, μόλις πέρασα APNs ξανασυνδέθηκε και δε κλείνει με τίποτα. :(

 

Eμ.. καλά, ο σκοπός σου δεν ήταν να τον κλείσεις; Γιατί ξαναπέρασες APN???

 

OK, δοκίμασε και το εξής: πέρνα ένα δεύτερο APN τύπου internet, με άκυρες τιμές. Δηλαδή Όνομα: "Akyro", ΑPN: "Mpourda", Typos APN: Internet.

Σώσε το, και όταν θες να κλείσεις το internet, διάλεξέ αυτό αντί για της Cosmote.

Edited by mirrorofsorrow
Μην κάνεις συνεχόμενα ποστ. Χρησιμοποίησε το πλήκτρο "Τροποποίηση"
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Eμ.. καλά, ο σκοπός σου δεν ήταν να τον κλείσεις; Γιατί ξαναπέρασες APN???

 

Μα, θέλω να χρησιμοποιώ το 3G, απλά αυτό δουλεύει συνέχεια και δε μπορώ να το κλείσω και να το χρησιμοποιώ|ανοίγω όποτε θέλω.

Link to comment
Share on other sites

Μα, θέλω να χρησιμοποιώ το 3G, απλά αυτό δουλεύει συνέχεια και δε μπορώ να το κλείσω και να το χρησιμοποιώ|ανοίγω όποτε θέλω.

 

Ok, δοκίμασε αυτό που έγραψα από πάνω... είναι μια λύση μέχρι να βγεί το φρόγιο που έχει αυτή τη λειτουργία... Φταίει η sim της cosmote :)

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Ok, δοκίμασε αυτό που έγραψα από πάνω... είναι μια λύση μέχρι να βγεί το φρόγιο που έχει αυτή τη λειτουργία... Φταίει η sim της cosmote :)

 

Δεν αποθηκεύει νέο APN :blink:

 

Anyway. Θα περιμένω έως να βγει η Froyo. Σε ευχαριστώ για την όλη βοήθεια. :)

 

Πότε περιμένουμε τη Froyo;

Link to comment
Share on other sites

Μετά από τη συμβουλή σου εβαλα κιεγώ το autokiller με ρλυθμιση aggressive και μου φαίνεται οτι πάει καλύτερα από το minifree, λες να ειναι η ιδέα μου;

 

 

6 στις 10 φορες συνδέεται τις υπόλοιπες 4 μετά απο ανάκτηση των drivers. Οταν δεν συνδέεται δεν μου το αναγνωρίζει ποτέ σαν εξωτερικό drive.

Βοήθησε με όμως λίγο, όταν λες να το κάνω mount από τα windows τι εννοείς, πως το κάνω.

Mount μονο σε mac ξέρω.

Αν τα καταφέρω με βγάζεις από μεγάλο κόπο με τους κολοdrivers

 

Και εγώ σε aggressive το έχω και πάει καλά! Το πρόβλημα μου με το minfree ήταν ότι όταν ανοιγα το κινητό έκανε κάτι λαγκαρισματακια για λίγο..

 

Sent from my Galaxy S

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε η θήκη της PDair τελικά, και οι βλάκες κάνανε λάθος και μου στείλανε τη flip case ενώ παρήγγειλα την κάθετη θήκη... πάλι στο περίμενε μέχρι τη Δευτέρα... oh well. Τουλάχιστον ήταν ευγενικοί. :blink:
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Από Expansys το πήρες?

Το άνοιξες ή το γύρισες κατευθείαν? Ρωτάω για να πεις καμιά γνώμη για την ποιότητα κατασκευής...

Και αν το πήρες από Expansys πόσα μεταφορικά σου χρεώνουν εκεί?

Link to comment
Share on other sites

Από Expansys το πήρες?

Το άνοιξες ή το γύρισες κατευθείαν? Ρωτάω για να πεις καμιά γνώμη για την ποιότητα κατασκευής...

Και αν το πήρες από Expansys πόσα μεταφορικά σου χρεώνουν εκεί?

 

Δεν το πήρα από Expansys, αλλά από Electroxpress μέσω ebay. Φαίνεται πολύ καλή ποιότητα πάντως... και μυρίζει δερματίλα ωραία :) Μπαίνει ωραία το τηλέφωνο μέσα... αλλά δε με βολεύουν καθόλου οι flip θήκες... πάντως έχει και θέσεις για κάρτες η συγκεκριμένη... Αρκετά εντυπωσιασμένος από την εταιρεία, περιμένω τώρα με ανυπομονησία την αλλαγή. Όταν τους έγραψα ότι κάνανε λάθος, είπανε ότι μου στέλνουν τη σωστή κατευθείαν, και όταν την πάρω και βεβαιωθώ ότι είναι αυτή που ήθελα, να στείλω την άλλη πίσω και θα μου πληρώσουν και το ταχυδρομείο (!)... οπότε την έχω ακομα, και τη δοκίμασα στα γρήγορα (δεν είναι σφραγισμένο το κουτί :))

 

Αυτήν εδώ μου στείλανε κατά λάθος: http://www.pdair.com/catalog/product_info.php?cPath=10100000_10000000_11000993&products_id=30920

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κάποιος τον ηλιακό φορτιστή TurboX του Πλαισίου? Τι mA δίνει?...και ας γράψει μια γνώμη...

 

Αγόρασα φιλε μου τον ηλιακό απο τον πλαίσιο...οι ανθρωποι ειναι τοσο βλακες που η συσκευασια περιλαμβανει ενα σωρο adaptorakia εκτος του galaxy που είναι πλεον κ ο πιο κλασικος για τα περισσοτερα κινητα! οπότε ψαχνω για adaptora....αν βρεισ κατι και εσυ ενημέρωσε!!

 

σου μιλάω για αυτόν:

http://www.plaisio.gr/Cell-Phones-Internet/Mobile-Telephone/Chargers/Turbo-X-Solar-Sl-01-LET-01.htm

Edited by gp30169

Γιώργος

S24 Ultra | iPhone 15 Pro Max iPad Pro 12.9

Link to comment
Share on other sites

Πόσα mA δίνει? Τι γράφει ακριβώς στο αυτοκόλλητο?

Το πιο κοινό βύσμα πάντως δεν είναι του Galaxy S (micro USB) αλλά το mini USB. Φαντάζομαι mini USB θα είχε στη συσκευασία...

 

Ένα καλώδιο USB σε micro USB το βρίσκεις παντού πάντως...μπες στο skroutz και θα βρεις διάφορα...απλώς το μήκος του καλωδίου είναι το ζήτημα να μην είναι πολύ μεγάλο και πρέπει να το τυλίγεις μέσα στο αμάξι...:cool:

 

# Τυχεράκια (και βάσει ονόματος αλλά και παραγγελίας (!) :p ) αυτήν παράγγειλες κανονικά?

http://www.pdair.com/catalog/product_info.php?cPath=10100000_10000000_11000993&products_id=30921

Όντως η Book type βολεύει καλύτερα για πολύωρη χρήση...έχει και άνοιγμα για την κάμερα χωρίς να τραβήξεις το κάλυμμα...

Edited by DirectorCK
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν πας σε κάποιο κατάστημα, τα περισσότερα κινητά παίρνουν micro USB βύσμα? Mini USB παίρνουν...απλώς τα νεότερα δέχονται τέτοιο βύσμα και ακόμα η αγορά δεν έχει γεμίσει από αυτά...δεν εννοώ τα smartphones αλλά το σύνολο των κινητών...όσο για τον φορτιστή δεν είναι και τόσο καινούργιος, γιαυτό και δεν έχει...
Link to comment
Share on other sites

Γιατί να μην τα καταφέρεις; Σύνδεσέ το σε mass storage mode, και πάνω αριστερά θα βγει το σηματάκι του USB. Τράβα με το δάχτυλό σου κάτω το notification bar, και θα λέει USB connected, και αν έχει συνδεθεί σωστά, από κάτω ακριβώς θα γράφει με μικρότερα γράμματα "Select to copy files to/from your computer". (Aν δεν το δεις αυτό με τη μία - μερικές φορές συμβαίνει - βγάλε το USB, ξαναβάλτο, και κοίτα πάλι, θα υπάρχει). Πάτα εκεί πάνω, και θα σου δώσει επιλογή για Mount. Μόλις το κάνεις αυτό, το pc σου θα βλέπει το τηλέφωνο σαν flash drive.

 

Ωρες ωρες είμαι απερίγραπτος, το είχα να συνδέεται αυτόματα στο Kies.

Ούτε καν πήγε το μυαλό μου εκεί.

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Μα, θέλω να χρησιμοποιώ το 3G, απλά αυτό δουλεύει συνέχεια και δε μπορώ να το κλείσω και να το χρησιμοποιώ|ανοίγω όποτε θέλω.
Δοκίμασε το extended controls ή το apndroid, κάνουν ακριβώς αυτό που θέλεις.

Μετά από τη συμβουλή σου εβαλα κιεγώ το autokiller με ρλυθμιση aggressive και μου φαίνεται οτι πάει καλύτερα από το minifree, λες να ειναι η ιδέα μου;
Έχω βάλει το advanced task killer εδώ και πολλές μέρες να κλείνει εφαρμογές όταν σβήνει η οθόνη, στη ρύθμιση aggresive και έχει βελτιωθεί πολύ η κατάσταση. Το συνιστώ σε όσους έχουν πρόβλημα με την ταχύτητα του κινητού (απόκριση κυρίως) και δεν θέλουν να μπλέξουν με hacks τύπου lagfix κλπ.
Link to comment
Share on other sites

Πόσα mA δίνει? Τι γράφει ακριβώς στο αυτοκόλλητο?

Το πιο κοινό βύσμα πάντως δεν είναι του Galaxy S (micro USB) αλλά το mini USB. Φαντάζομαι mini USB θα είχε στη συσκευασία...

 

Ένα καλώδιο USB σε micro USB το βρίσκεις παντού πάντως...μπες στο skroutz και θα βρεις διάφορα...απλώς το μήκος του καλωδίου είναι το ζήτημα να μην είναι πολύ μεγάλο και πρέπει να το τυλίγεις μέσα στο αμάξι...:cool:

 

Δεν ειναι τοσο ευκολο να βρεις τετοιο καλωδιο γτ η μια του ακρη ειναι η micro usb αλλά η αλλη του αυτη της φωτο. δν ειναι η αριστερη υποδοχη. απο αυτην φορτιζει ο φορτιστης.

Τα χαρακτηριστικα του δε τα ξερω κ δε μπορω να τα δω κιολασ αυτη τη στιγμη γτ δεν ειμαι σπιτι.

Γιώργος

S24 Ultra | iPhone 15 Pro Max iPad Pro 12.9

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλω ξερει καποιος να μου πει γιατι οταν κανω κληση σβηνει η οθονη

και πρεπει να παταω το μεσαιο πληκτρο για να μου εμφανισει την οθονη και μετα να πατησω το κουμπι για να κανω τερματισμο της κλησης

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παίδες,

το έχω από χθες και......:yahoo::yahoo::yahoo:

 

μήπως ξέρετε πως σε ένα wi-fi δίκτυο ρυθμίζουμε τις παραμέτρους (ip,dns, κλπ.) μόνοι μας?

 

thanks!!!

Time hominem unius libri
Link to comment
Share on other sites

Παρακαλω ξερει καποιος να μου πει γιατι οταν κανω κληση σβηνει η οθονη

και πρεπει να παταω το μεσαιο πληκτρο για να μου εμφανισει την οθονη και μετα να πατησω το κουμπι για να κανω τερματισμο της κλησης

 

accelerometer λεγεται...οταν το εχεις καθετα και καλα στο αυτι σου σβηνει για οικονομια μπαταριας...αν το πας οριζοντια θα ξαναφωτισει....

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε παρακαλώ συνοπτικά να αναφέρετε αν και πόσες Custom Roms υπάρχουν για το Galaxy και εάν υπάρχει καμμιά με το κλασικό Google Android.

 

Επιδη σκέφτομαι να το πάρω σήμερα , είναι ενα στοιχείο που θα με βοηθήσει να αποφασίσω

Edited by Billeridis
Δγιαδόσται !!!11! :https://www.thepressproject.gr/
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παίδες,

το έχω από χθες και......:yahoo::yahoo::yahoo:

 

μήπως ξέρετε πως σε ένα wi-fi δίκτυο ρυθμίζουμε τις παραμέτρους (ip,dns, κλπ.) μόνοι μας?

 

thanks!!!

 

Δοκιμασες να πας στα settings-wireless and network- wi-fi settings και να πατησεις το αριστερο soft key και να πατησεις advanced?

Link to comment
Share on other sites

Για το φίλο που έχει πρόβλημα με τα APN:

Μήπως έχεις περάσει το market enabler? Αν ναι και έχεις επιλέξει άλλον πάροχο (π.χ. T mobile USA) ΔΕΝ μπορείς να αλλάξεις APN. Θα πρέπει να τρέξεις το market enabler, να αλλάξεις τη ρύθμιση στο δικό σου πάροχο και μετά να αλλάξεις και να σώσεις τα APN...

Ειμαι σχεδόν σίγουρος πως αυτό είναι το πρόβλημά σου...

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους.

 

είμαι κάτοχος μέχρι στιγμής windows mobile HTC και σκέπτομαι να πάρω android το samsung.

θα ήθελα να ρωτήσω μιας και το έχετε χρησιμοποίηση αν θα είναι ομαλή η μετάβαση μου και εντυπώσεις από τη συσκευή

 

ζητώ συγγνώμη αν είμαι off topic

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος Ι)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...