Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος Ι)


NTROPIC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 7,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μόλις δοκίμασα αυτο που είπες με τη φωτογραφική.

Με μια λέξη... ΤΕΛΕΙΟ!

Δεν ξέρω ποια κινητά έχουν κάτι παρόμοιο,το παλιό μου πάντως δεν είχε κάτι τέτοιο.Θυμάμαι ο ξαδερφός μου είχε ένα sony ericsson αρκετά παλιά αλλά αν θυμάμαι καλά έβγαζε μέχρι 3/3

Εκείνο που δεν έχει η κάμερα πάντως είναι φλας.Κακό αυτό.

Μαρία
Link to comment
Share on other sites

Tony σ ευχαριστούμε για τα tips.

Κι εγώ θα συμφωνήσω ότι η συσκευή σε hardware είναι καλύτερη από HTC.

Αυτό το ήξερα από το πρώτο ΟΜΝΙΑ όταν έβλεπα συγκριτικες φωτογραφίες και βίντεο, σε σχέση με το HD1.

Γενικά εκεί που δεν τα παει καλά η samsung είναι στο ότι θέλει να χρησιμοποιεί στα smart phones την ιδια τακτική με τα συμβατικά μοντέλα που βγάζει τόσα χρόνια.

Πρέπει κάποια στιγμή να καταλάβουν ότι πρόκειται για μια άλλη κατηγορία με κοινό που έχει διαφορετικές απαιτήσεις.

 

Η μπαταρία μου βγάζει την μέρα άνετα χωρίς να κλεινω ποτέ wifi & 3G.

Αυτός πρέπει να είναι ο στόχος όταν μιλάμε για κομπιούτερ τσέπης.

Τα τριημερα των συμβατικών κινητών θα πρέπει να τα ξεχάσουν όσοι είναι νέοι σε τετοιες συσκευές.

Εκτός και αν θέλουν να κάνουν παρόμοια χρήση.

 

Το Galaxy αν είχε λίγο πιο ακριβή κατασκευή εξωτερικά, δηλαδή ένα πραγματικό μεταλλικό πλαίσιο γύρω από την οθόνη και ένα πίσω καπάκι από πλαστικό ματ βαριάς κατασκευής θα πουλαγε ακόμα περισσότερο.

Δυστυχώς αυτοί που παίρνουν τις αποφάσεις δεν αφουγκραζονται τις επιταγές της διεθνούς πελατιας τους.

Ήθελα να ξερά γιατί οι Κορεατες δεν παρακινουνται από τις αυτοκινητοβοιομηχανιες τους που δίνουν τα σχέδια σε διάσημους Ιταλους σχεδιαστές.

Αφού ξέρουν, εκεί στην Ανατολή δεν τα πανε καλά στον τομέα αυτό.

 

Για να δούμε θα ξεπεράσουν τις παιδικές ασθαινιες στα επόμενα μοντέλα τους η θα συνεχίσουν έτσι.

 

Διάβαζα σήμερα ότι κάποιες μεγάλες εταιρίες κοινητης τηλεφωνίας στην Ευρώπη σκέπτονται να λανσαρουν δική τους συσκευή και λειτουργικό.

Κι αυτό σε Linux.

Λέτε να δούμε κάτι διαφορετικό σε σχεδιασμό από τις αμερικανικές και απωανατολιτικες χοντροκοπιες? Αν και η ΝΟΚΙΑ τόσα χρόνια κουτάκια σχεδιάζει με ελάχιστες εξαιρέσεις.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Έκατσα και κάτω από την μπάρα και την πήγα λίγο δεξιά στα 1100 ελπίζω να μην έχω θέμα...τ'ωρα μου λέει πως έχω 728mb available από 1090..αυτό που ομολογώ δεν έχω πολυκαταλάβει τι στο καλό κάνει αυτή η μπάρα αν μπορεί ας απαντήσει κάποιος όσο πιο απλά μπορεί..

 

Θα προσπαθήσω...: Με τη μπάρα διαλέγεις πόσο χώρο από τα 2 GB που έχει συνολικά για applications και αρχεία συστήματος θα κλέψεις για να βάλεις το σύστημα του lagfix και να τα μεταφέρεις όλα εκεί.

Τα υπόλοιπα από τα 2 GB παραμένουν αχρησιμοποίητα όταν δουλεύει το lagfix (αναγκαίο κακό/ θυσία). Αλλά πρέπει να έχεις χώρο για μπορείς να το απεγκαταστήσεις αν θέλεις (ας πούμε πρίν το φρόγιο). Αν δεν υπάρχει αυτός ο αχρησιμοποίητος χώρος του μαμίσιου συστήματος, δε θα χωράει να αντιγράψει το σύστημα και γυρίσει στην αρχική κατάσταση.

Με λίγα λόγια, όσο πιο δεξιά βάλεις τη μπάρα τόσο περισσότερο χώρο θα έχεις μετά το lagfix για εγκατάσταση εφαρμογών, αλλά δε θα μπορείς να το βγάλεις εύκολα, θα πρέπει να σβήσεις τα πάντα ώστε ο χώρος του συστήματος να είναι κάτω από 500 ΜΒ (2 GB - 1.5 GB)...

Όσο πιο αριστερά το βάλεις τόσο πιο εύκολα θα βγεί, αλλά δε θα έχεις άπειρο χώρο για εφαρμογές.

Γι'αυτό λέει βάλτο κάπου στη μέση.

Αλλά όπως είπα, εγώ με 8 σελίδες εφαρμογών είμαι στα 400 ΜΒ ακόμα. Έχει ΠΟΛΥ μνήμη το κινητό μας, περισσότερο απ'τα άλλα android όπως το Desire.

 

Όλο αυτό θα αλλάξει στη μελοντική έκδοση του lagfix η οποία θα χρησιμοποιεί τα 6GB της /sdcard, οπότε και να μην το εμπεδώσεις δεν πειράζει.. :)

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα κι εγώ αυτό με το πανόραμα, αλλά ρε παιδιά τραβάει μόνο σε vga ανάλυση;;; Ένα άλλο τιπ είναι οταν σκρολαρεις την notification bar δεξιά αριστερά χωρίς να την ανοίξεις αλλάζει η φωτεινότητα της οθόνης. Το έχει προσέξει κάνεις αυτό;

 

Sent from my Galaxy S

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα κι εγώ αυτό με το πανόραμα, αλλά ρε παιδιά τραβάει μόνο σε vga ανάλυση;;; Ένα άλλο τιπ είναι οταν σκρολαρεις την notification bar δεξιά αριστερά χωρίς να την ανοίξεις αλλάζει η φωτεινότητα της οθόνης. Το έχει προσέξει κάνεις αυτό;

 

Sent from my Galaxy S

 

Nαι, είναι παλιό κόλπο, αν έχεις απενεργοποιημένο το auto brightness γίνεται :)

- Alex
Link to comment
Share on other sites

παιδια εγω ανακαλυψα σημερα αλλαγη γλωσσας οταν ειμαι στα μηνυματα με κανονικο πληκτρολογιο (οχι swype και απο τη μαμισια εφαρμογη)..δεν θυμαμαι αν εχει αναφερθει

κανω ενα γρηγορο slide απο τα κουμπια ?123 πανω βελος Α και Q , γρηγορα ομως και αποτομα...!!με βολευει παρα πολυ γιατι δεν χρησιμοποιω swype..!!:D

Link to comment
Share on other sites

ξερουμε εαν με την ελευση του froyo θα χρειαζεται το lagfix?
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση που μπορεί να ειναι χαζη...

Όταν κατεβάζουμε διάφορα απο το ιντερνετ δεν κινδυνευουμε απο ιους;

Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση;

Μαρία
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση που μπορεί να ειναι χαζη...

Όταν κατεβάζουμε διάφορα απο το ιντερνετ δεν κινδυνευουμε απο ιους;

Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση;

 

Όχι Μαρία. Μην ανησυχείς. Δεν τους ενδιαφέρουν τα κινητά τηλέφωνα προς το παρών. Κίνδυνος υπάρχει άπο εφαρμογές αλλά κι αυτός πολύ μικρος.

Σπάνια κατεβάζουμε από το κινητό πράγματα που είναι επικίνδυνα. Όχι ότι δεν μπορεί να γίνει, αλλά τόσα χρόνια μόνο στο iphone είχε συμβεί και με άλλο τρόπο.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

παιδια εγω ανακαλυψα σημερα αλλαγη γλωσσας οταν ειμαι στα μηνυματα με κανονικο πληκτρολογιο (οχι swype και απο τη μαμισια εφαρμογη)..δεν θυμαμαι αν εχει αναφερθει

κανω ενα γρηγορο slide απο τα κουμπια ?123 πανω βελος Α και Q , γρηγορα ομως και αποτομα...!!με βολευει παρα πολυ γιατι δεν χρησιμοποιω swype..!!:D

 

 

Χμμ φαινεται πολυ καλο αλλα οσο κι αν προσπαθησα δεν μπορω να το κανω. Η δεν πιανει σε ολα τα firmware (εχω ξαναποσταρει οτι ειμαι με απαρχαιωμενο version ελεω αναμονης για ελευση FroYo) η θελει πολυ δεξιοτεχνια:p

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

παιδια εγω ανακαλυψα σημερα αλλαγη γλωσσας οταν ειμαι στα μηνυματα με κανονικο πληκτρολογιο (οχι swype και απο τη μαμισια εφαρμογη)..δεν θυμαμαι αν εχει αναφερθει

κανω ενα γρηγορο slide απο τα κουμπια ?123 πανω βελος Α και Q , γρηγορα ομως και αποτομα...!!με βολευει παρα πολυ γιατι δεν χρησιμοποιω swype..!!:D

 

Τζαμι!!!!! Σε μενα λειτουργει!!!! Να σαι καλα!!!!!:)

Link to comment
Share on other sites

Τζαμι!!!!! Σε μενα λειτουργει!!!! Να σαι καλα!!!!!:)

 

αααααα πολυ χαιρομαι που εδωσα και εγω κατι εδω μεσα....

οσο για το firmware jm1 ειναι...με jf3 που ειχα αρχικα δεν το δοκιμασα....:D

Link to comment
Share on other sites

Θα προσπαθήσω...: Με τη μπάρα διαλέγεις πόσο χώρο από τα 2 GB που έχει συνολικά για applications και αρχεία συστήματος θα κλέψεις για να βάλεις το σύστημα του lagfix και να τα μεταφέρεις όλα εκεί.

Τα υπόλοιπα από τα 2 GB παραμένουν αχρησιμοποίητα όταν δουλεύει το lagfix (αναγκαίο κακό/ θυσία). Αλλά πρέπει να έχεις χώρο για μπορείς να το απεγκαταστήσεις αν θέλεις (ας πούμε πρίν το φρόγιο). Αν δεν υπάρχει αυτός ο αχρησιμοποίητος χώρος του μαμίσιου συστήματος, δε θα χωράει να αντιγράψει το σύστημα και γυρίσει στην αρχική κατάσταση.

Με λίγα λόγια, όσο πιο δεξιά βάλεις τη μπάρα τόσο περισσότερο χώρο θα έχεις μετά το lagfix για εγκατάσταση εφαρμογών, αλλά δε θα μπορείς να το βγάλεις εύκολα, θα πρέπει να σβήσεις τα πάντα ώστε ο χώρος του συστήματος να είναι κάτω από 500 ΜΒ (2 GB - 1.5 GB)...

Όσο πιο αριστερά το βάλεις τόσο πιο εύκολα θα βγεί, αλλά δε θα έχεις άπειρο χώρο για εφαρμογές.

Γι'αυτό λέει βάλτο κάπου στη μέση.

Αλλά όπως είπα, εγώ με 8 σελίδες εφαρμογών είμαι στα 400 ΜΒ ακόμα. Έχει ΠΟΛΥ μνήμη το κινητό μας, περισσότερο απ'τα άλλα android όπως το Desire.

 

Όλο αυτό θα αλλάξει στη μελοντική έκδοση του lagfix η οποία θα χρησιμοποιεί τα 6GB της /sdcard, οπότε και να μην το εμπεδώσεις δεν πειράζει.. :)

 

Νασαι καλά! Μία ερώτηση μόνο για να το καταλάβω καλύτερα...αν πας την μπάρα τέρμα δεξιά πόσο χώρο έχεις για να περνάς εφαρμογές; 1, 5 ή 2 mb;

Σε ευχαριστώ που μπήκες στον κόπο!

 

Sent from my Galaxy S

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Εχω πρόβλημα με τα ελληνικά ονόματα αρχείων mp3... δεν τα εμφανίζε σε κανένα mp3 player...

 

Ενώ από τα αρχεία φαίνονται κανονικά !!!

 

Υπάρχει λύση ?

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα εχω κατεβασει το kies αλλα δεν μπορει να συδεθει με το galaxy βοηθηστε αν γνωριζεται γιατι εχω τη συσκευη 2 μερες και εχω αρκετεσ αποριες

δεν γνωριζω τιποτα ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα εχω κατεβασει το kies αλλα δεν μπορει να συδεθει με το galaxy βοηθηστε αν γνωριζεται γιατι εχω τη συσκευη 2 μερες και εχω αρκετεσ αποριες

δεν γνωριζω τιποτα ευχαριστω

 

Καλως ηρθες φιλε και καλοριζικο το κινητο. Αφου εισαι καινουργιος θα πρεπει (επιβαλλεται θα ελεγα) να ξεκινησεις ενα συστηματικο διαβασμα των προηγουμενων σελιδων. Το ξερω οτι ειναι δυσκολο και χρονοβορο, αλλα πιστεψε με μολις τελειωσεις το διαβασμα θα εισαι πολλες κλασεις επανω σε γνωσεις για το κινητο.

 

Το προβλημα σου ειναι γνωστο και μη εξαιρετεο, το εχουν αντιμετωπισει οι περισοτεροι εδω μεσα (σχεδον ολοι) και θα βρεις απαντησεις και αποψεις σε προηγουμενες σελιδες. Επισης θα βρεις drivers για win7 32αρια και 64αρια οπως και το αρχειο για την τελευταια εκδοση του kies. Κανε ενα search με τη λεξη kies και...ξεκινα!

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την απαντηση και θα τα διαβασω για να μαθω αλλα αν μπορουσεσ να βοηθησεις πως να το συνδεσω γιατι δεν βρηκα τιποτα μεχρι τωρα αναρωτιεμαι τι να φταιει εχω κανει κανονικα την εγκατασταση του kies και εχω τα vista 32αρια
Link to comment
Share on other sites

ξερουμε εαν με την ελευση του froyo θα χρειαζεται το lagfix?

 

αγνωστο εντελως..σε beta παντως που εχουν κυκλοφορησει δεν εχει φτοιαχτει..αρα δυστυχως η απαντηση που ταιριαζει στο ερωτημα σου βαση του οτι θα ειναι διαθεσιμο το froyo σε 3 μερες ειναι ναι..

Link to comment
Share on other sites

οτι θα ειναι διαθεσιμο το froyo σε 3 μερες ειναι ναι..

 

Εμένα για το Vibrant μου μήπως γνωρίζετε πότε θα είναι διαθέσιμη η Froyo;

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους! Μετά φαίνεται το ταρακούνημα που έπαθε με την εγκατάσταση του lag fix μου έβγαλε και μένα τις γιορτές στο daily briefing! Lol

 

Sent from my Galaxy S

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

παιδια εγω ανακαλυψα σημερα αλλαγη γλωσσας οταν ειμαι στα μηνυματα με κανονικο πληκτρολογιο (οχι swype και απο τη μαμισια εφαρμογη)..δεν θυμαμαι αν εχει αναφερθει

κανω ενα γρηγορο slide απο τα κουμπια ?123 πανω βελος Α και Q , γρηγορα ομως και αποτομα...!!με βολευει παρα πολυ γιατι δεν χρησιμοποιω swype..!!:D

 

Το ίδιο ακριβώς δηλαδή με το Swype. Μπράβο, φοβερό τιπ γι'αυτούς που έχουν ελληνικό πληκτρολόγιο! :up:

 

Μπορώ να επιβεβαιώσω, αν και δεν έχω ελληνικό πληκτρολόγιο, ότι δουλεύει και με όλες τις μη-λατινικές (QWERTY) γλώσσες (Δοκίμασα με κορεάτικα).

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Ενα tip που δεν το ξέρουν όλοι

Πως προσθέτουμε apps χωρις να έχουμε μαζί μας το τηλέφωνο.

Πάμε στο http://www.appbrain.com

συνδεόμαστε με τον λογαριασμό που εχουμε στην google και ανοίγουμε όποια εφαρμογή θέλουμε, διαβάζουμε τις λεπτομέρειες (αν δεν ξέρετε αγγλικά με τον μεταφραστή) και αν μας αρέσει πατάμε το κουμπί install.

Aν έχετε κατεβάσει το Fast Web Installer τότε δεν κάνετε τίποτε άλλο.

Οταν ανοίξετε το τηλ θα τα βρείτε όλα μέσα ετοιμα.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος Ι)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...