Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος Ι)


NTROPIC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

με ψησατε,θα το παρω...

αληθεια η διαρκεια μπαταριας τι λεει?υποψιν,χρησιμοποιω συχνα wifi.το desire δε με χει αφησει ικανοποιημενο στο θεμα αυτο.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

με ψησατε,θα το παρω...

αληθεια η διαρκεια μπαταριας τι λεει?υποψιν,χρησιμοποιω συχνα wifi.το desire δε με χει αφησει ικανοποιημενο στο θεμα αυτο.

 

Λίγο καλύτερη μπαταρία απ'το Desire κατά τη γνώμη μου

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Ναι, δεν είναι η επίσημη ακόμα, πρέπει να βάλεις το Kies σε test mode. Επειδή βγήκε όπως και η JM1 πρώτα στην Αγγλία, αν είσαι στην Αγγλία δε χρειάζεται να κάνεις τίποτα παραπάνω από το να το βάλεις στο test mode... (Ctrl-Alt-U-P).

Ιδού.. :

[ATTACH]16975[/ATTACH]

 

Εγώ θα περιμένω την επίσημη έκδοση, αλλά όποιος θέλει (hitech? :)), μπορεί να το δοκιμάσει αλλάζοντας το registry του Kies όπως είχαμε πει παλιότερα, κοιτάξτε τί λένε τα παιδιά στο XDA.

 

Απ'ότι φαίνεται πάντως δεν φτιάξανε ακόμα τον JIT... αλλά ίσως να είναι καλύτερο από το JP3.

ναι , είχα κάνει το comment πρίν διαβάσω τα posts του xda

Link to comment
Share on other sites

Λίγο καλύτερη μπαταρία απ'το Desire κατά τη γνώμη μου

 

θετικο αυτο:)

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Αν ήταν επίσημη θα είχαμε ανακοινώσεις από την samsung.

 

Στο xda διάβασα και κάτι άλλο που δεν ξέρω κατα πόσο στέκει, αλλά εξηγεί αυτό που διαπίστωσα από την δοκιμή της JP3. Δηλαδή ότι δεν είναι εντυπωσιακά γρήγορη όσο το froyo στο nexus η στο desire.

 

Κάποιος ισχυρίζεται ότι το froyo φτιαχθηκε από την Google, βασιζόμενο στις προδιαγραφές του nexus και για να τρέχει το ίδιο γρήγορα η ακόμα περισσότερο στο galaxy του οποίου ο επεξεργαστης έχει καλύτερες προδιαγραφές, θα έπρεπε να γίνουν κάποιες προσαρμογές.

 

Bullshit. The Snapdragon is SLOWER than a H-bird or OMAP clock for clock. Slower memory subsystem, fewer pipelines, smaller cache, the works. It's a budget chipset, kind of like comparing a laptop chipset with integrated graphics to a desktop system with separate graphics card.

 

Why it scores ludicrous amounts in Linpack/Quadrant with Froyo is because the guys at Google BUILT Froyo for the Snapdragon. HTC was able to take all that work, tweak it a bit to make it work with Sense, and release it. They didn't have to spend much time or money at all.

 

On the other hand, Samsung and Motorola need to do their own full-on JIT compiler from scratch to take advantage of their respective chipsets, and they're probably not spending a lot of money on that when Gingerbread is just around the corner. And they CAN'T spend a lot of time on it, since everyone is screaming for a 2.2 update ASAP.

 

What's coming out of both companies is a pretty basic, un-optimized version of the JIT compiler...it's still faster than 2.1, there's a lot of nice new features in 2.2 that are still worth upgrading for, but hasn't been hand-tuned for performance to the degree the base Google code-drop was for a Snapdragon.

 

I doubt it will ever be, as I'd imagine that most of their software engineering is going towards Gingerbread, as it should be.

Last edited by Croak; Today at 01:16 PM..

 

Με λίγα λόγια μάλλον τόσο η google όσο και η samsung δεν ενδιαφέρονται να προσαρμόσουν το os ώστε να έχει την ίδια απόδοση σε όλες τις συσκευές η τουλάχιστον ανάλογα με τα spects του επεξεργαστη τους.

Αν είναι έτσι, θεωρούν ότι οι νέοι στα android δεν θα πάρουν χαμπάρι τίποτα και οι ψαγμενοι θα βρουν τρόπους χακαροντας την συσκευή τους να βελτιώσουν τις επιδόσεις μόνοι τους.

 

Θα περιμένουμε την τελική έκδοση να δούμε κατα πόσο ισχύει κάτι τέτοιο.

Τουλάχιστον από τις δοκιμές μου η μοναδική διάφορα της JP3 froyo από την 2.1 JM είναι στην διαχείριση της μνήμης και πιθανώς στην ταχύτητα του browsing κάτι που δεν μπορώ να είμαι σίγουρος αφού για να το τσεκαρω θα πρέπει να έχω δυο συσκευές δίπλα δίπλα.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Μια απορία: To Galaxy μου το αγόρασα στην Ελλάδα αλλά λόγω δουλειάς θα περάσω καποιον καιρό στην Ανατολική Ευρώπη όπου δεν κυκλοφορεί το μοντέλο αυτό. Όταν έρθει η ώρα για το Froyo στην Ελλάδα, υπάρχει περίπτωση το KIES να μη μου δώσει την αναβάθμιση λόγω IP μου εκτός Ελλάδος;
Link to comment
Share on other sites

Μια απορία: To Galaxy μου το αγόρασα στην Ελλάδα αλλά λόγω δουλειάς θα περάσω καποιον καιρό στην Ανατολική Ευρώπη όπου δεν κυκλοφορεί το μοντέλο αυτό. Όταν έρθει η ώρα για το Froyo στην Ελλάδα, υπάρχει περίπτωση το KIES να μη μου δώσει την αναβάθμιση λόγω IP μου εκτός Ελλάδος;

 

Όχι, το Kies διαβάζει μόνο το product code του τηλεφώνου, δε θα έχεις πρόβλημα. Αν και το επίσημο φρόγιο θα βγει παντού υποτίθεται, και στην ανατολική ευρώπη και στην ελλάδα...

 

Btw... η ελλάδα δεν είναι ανατολική ευρώπη? :P

- Alex
Link to comment
Share on other sites

επειδη δεν εχω ασχοληθει με το galaxy s..περα του οτι δεν εχει flash στην καμερα..κατα τ αλλα ειστε ευχαριστημενοι οσοι το εχετε? τα αξιζει τα λεφτα του? εχω Ν900 και το βαρεθηκα και θελω νεα συσκευη..εχει κανενα προβλημα? το προτεινετε?
Link to comment
Share on other sites

επειδη δεν εχω ασχοληθει με το galaxy s..περα του οτι δεν εχει flash στην καμερα..κατα τ αλλα ειστε ευχαριστημενοι οσοι το εχετε? τα αξιζει τα λεφτα του? εχω Ν900 και το βαρεθηκα και θελω νεα συσκευη..εχει κανενα προβλημα? το προτεινετε?

 

Προσωπικά, ερχόμενος από Nokia, είναι το καλύτερο τηλέφωνο που είχα ποτέ. Άλλοι διαφωνούν. Πρέπει να το δεις από κοντά για να αποφασίσεις.. πήγαινε σ'ενα μαγαζί και ζήτα να παίξεις λίγο, νομίζω έτσι δε θα σε πάρει κανένας στο λαιμό του.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μια ερώτηση η οποία μπορεί και να έχει ήδη απαντηθεί, πως ξέρεις ότι έχει

πετύχει το one click root?

 

Ευχαριστώ

Γιώργος

iPHONE 6S Plus, iPAD Air 2

http://www.triakilakodika.gr/ (δεν είναι δικό μου αλλά είναι φοβερό)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μια ερώτηση η οποία μπορεί και να έχει ήδη απαντηθεί, πως ξέρεις ότι έχει

πετύχει το one click root?

 

Ευχαριστώ

 

Έχεις το superuser icon με τον Ninja? Αν ναι, λογικά έχεις root. Βάλε ενα terminal emulator και γράψε 'su', αν δε σου βγάλει λάθος και πεταχτεί ο ninja ζητώντας σου άδεια superuser, έχεις root.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Btw... η ελλάδα δεν είναι ανατολική ευρώπη? :P

off-topic, αλλά μια και το ανέφερες, γεωγραφικά η Ελλάδα είναι νότια ή νοτιοανατολική Ευρώπη, αλλά πολιτικά, πολιτισμικά και οικονομικά είναι δυτική Ευρώπη. Συνήθως η ταξινόμηση γίνεται με αυτά τα κριτήρια και όχι τη γεωγραφία.

Link to comment
Share on other sites

off-topic, αλλά μια και το ανέφερες, γεωγραφικά η Ελλάδα είναι νότια ή νοτιοανατολική Ευρώπη, αλλά πολιτικά, πολιτισμικά και οικονομικά είναι δυτική Ευρώπη. Συνήθως η ταξινόμηση γίνεται με αυτά τα κριτήρια και όχι τη γεωγραφία.

 

Το οικονομικά μ'άρεσε...

Η ταξινόμηση που κάνουν οι Έλληνες γίνεται μ'αυτά τα κριτήρια. Όλος ο υπόλοιπος κόσμος μας θεωρεί ανατολική Ευρώπη.

 

Αλλά ναι, όπως είπες, off-topic.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Όχι, το Kies διαβάζει μόνο το product code του τηλεφώνου, δε θα έχεις πρόβλημα. Αν και το επίσημο φρόγιο θα βγει παντού υποτίθεται, και στην ανατολική ευρώπη και στην ελλάδα...

 

Btw... η ελλάδα δεν είναι ανατολική ευρώπη? :P

 

Ευχαριστώ. Το είχα έννοια...

Όσο για την Ελλάδα, εξαρτάται από που το βλέπεις... :p

Link to comment
Share on other sites

μια βοήθεια αν ξέρει κάποιος

ποιός είναι ο καλύτερος τρόπος για να κάνω sync το ημερολόγιο από outlook (εκτός του να κάνω sync μέσω google calendar);

έχω σβήσει τα πάντα από το κινητό αλλά μέσω Kies προσπαθεί να κάνει sync από το κινητό προς το outlook μόνο (να μου σβήσει δηλαδή τα events από το outlook)

Edited by kodorevi8ulis
Link to comment
Share on other sites

μια βοήθεια αν ξέρει κάποιος

ποιός είναι ο καλύτερος τρόπος για να κάνω sync το ημερολόγιο από outlook (εκτός του να κάνω sync μέσω google calendar);

έχω σβήσει τα πάντα από το κινητό αλλά μέσω Kies προσπαθεί να κάνει sync από το κινητό προς το outlook μόνο (να μου σβήσει δηλαδή τα events από το outlook)

 

Αυτό βοηθάει καθόλου; http://www.androidtapp.com/how-to-synch-your-outlook-calendar-google-calendar-and-android-phone-calendar/

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Παιδες καλησπέρα η μαμιτια η rom του galaxy ποια ειναι? και πως μπορω να την βρω? ΣΟΣ
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολους!Σημερα πηρα στα χερια μου το δικο μου galaxy s.Eλπιζω ολα να πανε καλα!

Αρχικα θα ηθελα να κανω καποιες ερωτησεις μιας και ειναι η πρωτη φορα που παιρνω ενα smartphone εκτος το htcp3300 που ειχα παλιοτερα.Ποση ωρα πρεπει αρχικα να φορτιστει το κινητο?Πρεπει να ειναι κλειστο?Επισης μηπως πρεπει να περασω καποιο antivirus για να προστατευεται το κινητο κατα την πλοηγηση?Απ το android market ολες οι εφαρμογεσ ειναι εγκεκριμενες?Δηλαδη μπορω να κατεβασω οποια εφαρμογη θελω χωρις να υπαρχει περιπτωση να επειρεαστει αρνητικα το τηλ.? Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

α) αν κανουμε hard reset χανουμε και το root?

β) copy paste μια σημειωση η μια προταση απο τον explorer πως κανουμε?

γ)free εφαρμογη για να μικραίνουν τα εικονιδια η να αφαιρεσουμε τις γραμματοσειρες υπαρχει?

δ)το bluetooth πως γινετε να ειναι μονιμως ορατη η συσκευη και οχι για καποια δευτερολεπτα?

ε)οταν κανουνε απεγκατασταση ενα προγραμμα μενουν <<σκουπιδια >>οπως στα wm?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδες καλησπέρα η μαμιτια η rom του galaxy ποια ειναι? και πως μπορω να την βρω? ΣΟΣ

 

Δεν υπάρχει μαμίσια ROM (firmware). Κάθε χώρα και ανάλογα πότε το αγόρασες, δίνει δικό της firmware. π.χ. στην Αγγλία μπορείς να βρεις το XXJF3 ή το XXJM1, στην Ελλάδα ο Γερμανός δίνει τώρα το XWJG1, αλλά μαγαζιά το παραγγείλανε από αλλού και έχουν άλλη έκδοση... Τί ακριβώς θες να κάνεις;

 

Γεια σε ολους!Σημερα πηρα στα χερια μου το δικο μου galaxy s.Eλπιζω ολα να πανε καλα!

Αρχικα θα ηθελα να κανω καποιες ερωτησεις μιας και ειναι η πρωτη φορα που παιρνω ενα smartphone εκτος το htcp3300 που ειχα παλιοτερα.Ποση ωρα πρεπει αρχικα να φορτιστει το κινητο?Πρεπει να ειναι κλειστο?Επισης μηπως πρεπει να περασω καποιο antivirus για να προστατευεται το κινητο κατα την πλοηγηση?Απ το android market ολες οι εφαρμογεσ ειναι εγκεκριμενες?Δηλαδη μπορω να κατεβασω οποια εφαρμογη θελω χωρις να υπαρχει περιπτωση να επειρεαστει αρνητικα το τηλ.? Ευχαριστω.

 

Δε νομίζω ότι οι καινούριες μπαταρίες έχουν ώρα φόρτισης.. απλά αστο να φορτίσει μέχρι τέρμα (κλειστό ή ανοιχτό δεν έχει σημασία), και μετά ξεφόρτισέ το τελείως 5-6 φορές για να "δυναμώσει" η μπαταρία. Antivirus δε χρειάζεται, δεν έχει επικίνδυνους ιούς το android σε στυλ windows. Το τελευταίο όχι, οποιοσδήποτε μπορεί να ανεβάσει εφαρμογή στο market, αλλά αν δεις και δε σου κάνει ή δε δουλεύει καλά ή σου τρώει μπαταρία ξέρω γω ή κάνει force close, απλά την κάνεις uninstall... δεν είναι windows το android.

 

α) αν κανουμε hard reset χανουμε και το root?

β) copy paste μια σημειωση η μια προταση απο τον explorer πως κανουμε?

γ)free εφαρμογη για να μικραίνουν τα εικονιδια η να αφαιρεσουμε τις γραμματοσειρες υπαρχει?

δ)το bluetooth πως γινετε να ειναι μονιμως ορατη η συσκευη και οχι για καποια δευτερολεπτα?

ε)οταν κανουνε απεγκατασταση ενα προγραμμα μενουν <<σκουπιδια >>οπως στα wm?

 

1) Τί εννοείς hard reset? To root θα χαθεί αν βάλεις κάποιο άλλο firmware ή μέρος του. Αν απλά κάνεις factory reset, δε χάνεται.

2) Πάτα το menu key, more, και select text (ή το αντίστοιχο αν έχεις ελληνική locale, βαριέμαι να το αλλάξω για να δω πως λέγεται στα ελληνικά τώρα :P)

3) Δεν ξέρω.

4) Δε γίνεται, αλλά αν κάνεις μια συσκευή pair τη θυμάται για πάντα, και όχι μόνο τα 2 λεπτά που είναι για αναζήτηση.

5) Όχι, αλλά σε πολλά μένει το data folder με κάποιες ρυθμίσεις σε περίπτωση που θες να το ξαναβάλεις ή να κάνεις update. Αν θες το σβήνεις μόνος σου.

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει μαμίσια ROM (firmware). Κάθε χώρα και ανάλογα πότε το αγόρασες, δίνει δικό της firmware. π.χ. στην Αγγλία μπορείς να βρεις το XXJF3 ή το XXJM1, στην Ελλάδα ο Γερμανός δίνει τώρα το XWJG1, αλλά μαγαζιά το παραγγείλανε από αλλού και έχουν άλλη έκδοση... Τί ακριβώς θες να κάνεις;

 

 

 

Δε νομίζω ότι οι καινούριες μπαταρίες έχουν ώρα φόρτισης.. απλά αστο να φορτίσει μέχρι τέρμα (κλειστό ή ανοιχτό δεν έχει σημασία), και μετά ξεφόρτισέ το τελείως 5-6 φορές για να "δυναμώσει" η μπαταρία. Antivirus δε χρειάζεται, δεν έχει επικίνδυνους ιούς το android σε στυλ windows. Το τελευταίο όχι, οποιοσδήποτε μπορεί να ανεβάσει εφαρμογή στο market, αλλά αν δεις και δε σου κάνει ή δε δουλεύει καλά ή σου τρώει μπαταρία ξέρω γω ή κάνει force close, απλά την κάνεις uninstall... δεν είναι windows το android.

 

καλέ μου φιλε tyxerakia σε ευχαριστω που παντα βοηθας, αλλα αυτη του Γερμανου που θα την βρω?

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

καλέ μου φιλε tyxerakia σε ευχαριστω που παντα βοηθας, αλλα αυτη του Γερμανου που θα την βρω?

 

Έφτιαξα ένα αρχείο πριν μια βδομάδα με τα αρχεία του Ελληνικού κινητού, και είναι εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3284268#post3284268

 

Όταν κάνεις flash, θα πρέπει επίσης να διαλέξεις το COS product code, πατώντας *#272*ΩΩΛΛ# όπου ΩΩΛΛ η ώρα και τα λεπτά πάνω δεξιά στην οθόνη σου εκείνη τη στιγμή.

 

Αν και κάποιοι φίλοι έχουν αναφέρει προβλήματα με τα SMS γραμμένα με swype, με το firmware του Γερμανού...

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Έφτιαξα ένα αρχείο πριν μια βδομάδα με τα αρχεία του Ελληνικού κινητού, και είναι εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3284268#post3284268

 

Όταν κάνεις flash, θα πρέπει επίσης να διαλέξεις το COS product code, πατώντας *#272*ΩΩΛΛ# όπου ΩΩΛΛ η ώρα και τα λεπτά πάνω δεξιά στην οθόνη σου εκείνη τη στιγμή.

 

Αν και κάποιοι φίλοι έχουν αναφέρει προβλήματα με το Swype, με το firmware του Γερμανού...

καταρχην ευχαριστω για τις ανωθι απαντησεις και το θεμα navigation

και εγω απο γερμανο το εχω το μονο προβλημα με το swype δεν αναγνωριζει τις βρισιες τουλαχιστον στα ελληνικα :lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

καταρχην ευχαριστω για τις ανωθι απαντησεις και το θεμα navigation

και εγω απο γερμανο το εχω το μονο προβλημα με το swype δεν αναγνωριζει τις βρισιες τουλαχιστον στα ελληνικα :lol:

 

Απλά γράψε τη βρισιά μια φορά με το χέρι (πλήκτρο-πλήκτρο), και μετά το space το swype θα το θυμάται, και θα μπορείς να βρίζεις άνετα :) Μήνυμα μπορείς να στείλεις γραμμένο με swype εσύ? (Με το μαμίσιο app, όχι handcent ή κάτι τέτοιο)

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα και απο μενα! Μια ερωτηση ενδιαφερομαι και γω να αγορασω το Galaxy συμφερει να το παραγγειλω μεσω αμαζον η να το αγορασω απο ελλαδα ?
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος Ι)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...