Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος Ι)


NTROPIC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πατάς ταυτόχρονα volume up , home , power μέχρι να ανοίξει. Θα σου εμφανίσει ένα μπλέ μενού. Με τα volume up,down επιλέγεις wipe data / factory reset και home. Μετά reboot system now και home και λογικά θα γίνει όπως το πήρες.

Το εκανα και ευτυχως ανοιξε.Κατα πασα πιθανοτητα ομως εχουν μεινει 'υπολειματα' απο καποια widget που ειχα βγαλει μπροστα στις οθονες και στις θεσεις που τα ειχα αυτα λεει οτι δεν μπορει να τα φορτωσει.Το αλλο παλι που μου εκανε εντυπωση ειναι οτι εχει μεινει το ειδονιδιο 'δικαιωματα' μεσα στις εφαρμογες το οποιο ειχε εμανιστει μετα το root καθως και στις πληροφοριες του τηλεφωνου στην εκδοση kernel λεει root@SE-S603#2.Σημαινει οτι η συσκευη ειναι ακομη root?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Είπα σήμερα να δοκιμάσω το one click lag fix και φαίνεται ότι το κινητό πάει καλύτερα (είχα κάνει root με άλλο τρόπο παλιότερα). Θα φανεί τις επόμενες μέρες αν όντως ισχύει κάτι τέτοιο.

 

Σχετικά με το gps δοκίμασα να πειράξω το gps.conf όπως αναφέρεται εδώ: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=731462

Αλλάζοντας τον ntp server από north-america.pool.ntp.org σε europe.pool.ntp.org (γίνεται με το root explorer και χρειάζεται reboot) το gps δουλεύει σαφώς καλύτερα. Πλέον βρίσκει σήμα και σε εσωτερικούς χώρους, ενώ έξω κλειδώνει εύκολα τουλάχιστον 5 δορυφόρους (μετά από λίγο ακόμα περισσότερους). Όποιος έχει κάνει root και έχει διάθεση θα πρότεινα να πειραματιστεί, ούτως ή άλλως είναι ένα απλό text αρχείο και τίποτα περισσότερο.

Tο εκανα κι εγω και με το gps status νομιζω οτι ειναι πολυ καλυτερη η κατασταση...θα δοκιμασω να βαλω αντι για europe και gr καποια στιγμη...Μια ερωτηση μονο:το root explorer ειναι προγραμμα?

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβω, πήγες να περάσεις το lag fix και ενώ αυτό καθυστερούσε να ξανανοίξει εσύ πάτησες κάποιο πλήκτρο;

 

Sent from my Galaxy S[/quote

Το ειχα περασει αυτο οταν το εκανα root και απλα πηγα να του κανω ενα test μεσα απο το oclf(δεν θυμαμαι τι ακριβως ελεγε παντως ηταν κατι σχετικο με test καπου στην μεση του oclf)και κολλησε το συμπαν

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβω, πήγες να περάσεις το lag fix και ενώ αυτό καθυστερούσε να ξανανοίξει εσύ πάτησες κάποιο πλήκτρο;

 

Sent from my Galaxy S

 

Μάλλον κάτι τέτοιο έγινε, δεν υπάρχει περίπτωση το lag fix από μόνο του να δημιουργήσει πρόβλημα στην εγκατάσταση.

 

Αν καταφέρει να κάνει hard reset με τις οδηγίες που του έδωσε ο φίλος θα επανέλθει γιατί το one click lag fix φεύγει με την επαναφορά των εργοστασιακών ρυθμίσεων.

 

Σήμερα την πατησα κι εγώ και έκανα hard reset χωρίς λόγο. Αιτα τα πιο ηλίθια ρουτερ Net Gear.

 

Πέρασα το τελευταίο lag fix και μόλις έκανε auto reboot μετα την απεγκατασταση της παλιοτερης εκδοσης δεν συνδέονταν με τίποτα με το ρουτερ ενώ το έβλεπε.

Δοκίμασα κανά δυο restart τίποτα.

Και έκανα hard reset γιατί υπεθεσα ότι κάτι έγινε στην αντιγραφή των αρχείων του συστήματος.

 

Φυσικά και μετά το hard reset δεν συνδέονταν. Ευτυχώς μου ήλθε η ιδέα να κάνω επανεκινηση στο ρουτερ.

Τι είχε συμβεί;

Την ώρα που γίνεται η διαδικασία μπαίνει se fly mode.

Επειδή είχα ανοικτά την ώρα εκείνη λάπτοπ, tv, net book, iPad το ρουτερ δεν έδινε ip στο galaxy.

Και τώρα κάθομαι και στηνω από την αρχή.

 

Μεγάλο μείον των android να μην μπορείς να πάρεις ολοκληρομενο backup.

Σε iPhone η windows mobile θα ήταν υπόθεση 15 λεπτών η επαναφορά της συσκευής στην προηγούμενη κατάσταση.

Τώρα έχω να βάλω όλες τις ρυθμίσεις στις εφαρμογές από την αρχή.

Να περάσω καμία 20αρια φορές ID και passwords.

 

Κάτι είχα ακούσει ότι στο froyo υπάρχει αυτή η δυνατότητα. Ξέρει κανείς τίποτα;

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια κσερει κανεισ πωσ μπορο να δο αθτη τιν αναθεματισμενη εσωτερικη μνημη των 2 mb ποθ εχει το τηλεφωνο, ολλα τα aPPS εκει πανε αλλα δεν φενονται πουθενα!

 

Kαλά λέει ο vipercubic, άκου "κσερει"... είπαμε, κάνε μια προσπάθεια.

Αnyway, αυτό που θες να δεις γίνεται μόνο με root, δε μπορείς αλλιώς να δεις αυτό το κομμάτι γιατί είναι system partition.

 

Το εκανα και ευτυχως ανοιξε.Κατα πασα πιθανοτητα ομως εχουν μεινει 'υπολειματα' απο καποια widget που ειχα βγαλει μπροστα στις οθονες και στις θεσεις που τα ειχα αυτα λεει οτι δεν μπορει να τα φορτωσει.Το αλλο παλι που μου εκανε εντυπωση ειναι οτι εχει μεινει το ειδονιδιο 'δικαιωματα' μεσα στις εφαρμογες το οποιο ειχε εμανιστει μετα το root καθως και στις πληροφοριες του τηλεφωνου στην εκδοση kernel λεει root@SE-S603#2.Σημαινει οτι η συσκευη ειναι ακομη root?

 

Nαι, είσαι ακόμα root, αλλά όχι επειδή λέει αυτό εκεί στο kernel, αυτό το έλεγε από πριν. Απλά το factory reset δε σβήνει το κομμάτι που έχει το root.

 

Μεγάλο μείον των android να μην μπορείς να πάρεις ολοκληρομενο backup.

 

 

Bάλε το rom manager Kώστα νομίζω θα βρεις την υγειά σου :)

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Το εκανα και ευτυχως ανοιξε.Κατα πασα πιθανοτητα ομως εχουν μεινει 'υπολειματα' απο καποια widget που ειχα βγαλει μπροστα στις οθονες και στις θεσεις που τα ειχα αυτα λεει οτι δεν μπορει να τα φορτωσει.Το αλλο παλι που μου εκανε εντυπωση ειναι οτι εχει μεινει το ειδονιδιο 'δικαιωματα' μεσα στις εφαρμογες το οποιο ειχε εμανιστει μετα το root καθως και στις πληροφοριες του τηλεφωνου στην εκδοση kernel λεει root@SE-S603#2.Σημαινει οτι η συσκευη ειναι ακομη root?

Είχε φάει και εμένα κόλλημα μια φορά και σταματούσε στο λογότυπο χωρίς να κάνει τίποτα άλλο και είχα αναγκαστεί να κάνω hard reset για να δουλέψει. Όλα τα υπόλοιπα σου δουλεύουν εντάξει;

 

Εμένα π.χ δεν μπορούσε να κάνει registration το λογαριασμό του gmail και έπρεπε να γίνει reset και από τα settings του android για να το δεχτεί. Επίσης μετά την επανεγκατάσταση του one click lag fix από το market, δε μου είχε ενεργή καμία επιλογή lag fix και για να διορθωθεί έπρεπε να επιλέξω το restore boot animation.

 

Αν έχεις κάποιο από τα παραπάνω θέματα δοκίμασε αυτά που σου γράφω :)

 

EDIT: Είχα θέμα με τα widgets όπως αναφέρεις και εσύ και με το reset από τη συσκευή έφυγαν και αυτά Settings--> Privacy--> Factory data reset

Edited by QTiVoCo
Link to comment
Share on other sites

Alex με τον rom manager μπορώ να αντιγραψω την ρομ μου οπως είναι στημένη και να την επαναφερω από εκεί?

Αν το έχεις κάνει γράψε δυο λόγια.

 

EDIT

 

Toν είχα περάσει όταν είχα πρώτο παρει το galaxy και είχα επιχειρήσει να πάρω backup αλλά μου έκανε ότι και τώρα.

Με το πατησα για να αρχίσει η διαδικασία μπήκε σε recovery mode και έμεινε στο reboot now.

Οπότε το απεγκατεστησα γιατί δεν μου γέμισε το μάτι.

Τώρα δεν μασησα και το επανέλαβα. Ξεκίνησε η διαδικασία και περιμένω πως θα παει γιατί παει πολύ αργά στην αρχή. Τώρα πήρε φωτιά για να δούμε.

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι από εμένα!! Μπορώ να κάνω flashing το froyo, χωρίς να λειτουργεί ο συνδυασμός των τριών κουμπιών, αλλά μέσω του adb?

Υπάρχει τρόπος να διορθώσω το συνδυασμό των τριών κουμπιών?

Ευχαριστώ..

Link to comment
Share on other sites

Alex με τον rom manager μπορώ να αντιγραψω την ρομ μου οπως είναι στημένη και να την επαναφερω από εκεί?

Αν το έχεις κάνει γράψε δυο λόγια.

 

EDIT

 

Toν είχα περάσει όταν είχα πρώτο παρει το galaxy και είχα επιχειρήσει να πάρω backup αλλά μου έκανε ότι και τώρα.

Με το πατησα για να αρχίσει η διαδικασία μπήκε σε recovery mode και έμεινε στο reboot now.

Οπότε το απεγκατεστησα γιατί δεν μου γέμισε το μάτι.

Τώρα δεν μασησα και το επανέλαβα. Ξεκίνησε η διαδικασία και περιμένω πως θα παει γιατί παει πολύ αργά στην αρχή. Τώρα πήρε φωτιά για να δούμε.

 

Έλα, ναι, αυτό κάνει. Δε μου έχει τύχει να κάνω ολική επαναφορά ακόμα, αλλά έχω κάνει backup τα πάντα επιτυχώς... πες μου που κολλάς να σου δώσω οδηγίες... Πρέπει να βάλεις πρώτα το clockwork με το πρώτο κουμπί όπως λέει... και μετά το backup παίρνει κανένα δεκάλεπτο.

 

Καλημέρα κι από εμένα!! Μπορώ να κάνω flashing το froyo, χωρίς να λειτουργεί ο συνδυασμός των τριών κουμπιών, αλλά μέσω του adb?

Υπάρχει τρόπος να διορθώσω το συνδυασμό των τριών κουμπιών?

Ευχαριστώ..

adb reboot download για download mode...

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Έλα, ναι, αυτό κάνει. Δε μου έχει τύχει να κάνω ολική επαναφορά ακόμα, αλλά έχω κάνει backup τα πάντα επιτυχώς... πες μου που κολλάς να σου δώσω οδηγίες... Πρέπει να βάλεις πρώτα το clockwork με το πρώτο κουμπί όπως λέει... και μετά το backup παίρνει κανένα δεκάλεπτο.

 

 

adb reboot download για download mode...

 

Το titanium μου κάνει νερά και δεν κάνει τα αυτόματα backup που του ζητάω..δεν έχω βέβαια το donate version αλλά δεν θα έπρεπε να γίνονται; Το rom manager που αναφέρεις κάνει για αυτή την δουλειά;

 

Sent from my Galaxy S

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Μπάμπη μας έβγαλες τα μάτια :blink:

 

Πατημένο το hardware key (home) --> Διαχείριση Εργασιών -->Σύνοψη

 

Ρε παιδιά εμένα RAM έχει μόνο 326!!

Εσας;

Μαρία
Link to comment
Share on other sites

Eπειδη και στο lap-top στο σπιτι αφου κατεβασε - εγκατεστησε την νεα εκδοση1.5.3 και ειπα ολα οκ ΦΤΟΥΥΥΥ ΚΙΕΣ ΚΑΚΑ......

Μολις το ξαναανοιξα βγαζει οπως και σε μερικους τυπους sto XDA ενα fatal error και κρασσαρει και κλεινει αφου τελικα δεν εγινε και η αναβαθμιση!!!

Αυτο διαβασα γινεται στα 64bit windows οπως εχω εγω τωρα.

Γι αυτο παρτε την νεα εκδοση 1.5.3 σε exe για να τελειωνουμε με αυτο!

Απεγκατασταση το παλιο και εκ νεου εγκατασταση το νεο......:)

 

http://www.megaupload.com/?d=17489KPQ

Bασιλη,απο που το ξετρυπωσες βρε θηριο?(αμαν εκανα με το kies)

 

Tο εκανα κι εγω και με το gps status νομιζω οτι ειναι πολυ καλυτερη η κατασταση...θα δοκιμασω να βαλω αντι για europe και gr καποια στιγμη...Μια ερωτηση μονο:το root explorer ειναι προγραμμα?

O root explorer ειναι file manager,πρεπει να εισαι root για να τον βαλεις και μεσω αυτου μπορεις να μπεις στα αρχεια του συστηματος(εκτος των αλλων που μπορει να κανει).

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ τήν απλή του titanium έχω (υπάρχει κι άλλη;) και μου δουλεύει καλά το schedule. Τώρα όσον αφορά το rom manager tyxerakia, τι παραπάνω κάνει από το titanium; Ρωτάο αν κσερεις.
Αντώνης.
Link to comment
Share on other sites

Για το rom manager η το titanium back up χρειαζεται να ειμαστε root/superuser?:blink:

 

Ηθελα και γω να ρωτησω καποια στιγμη τον Αλεξ και μου δωθηκε η ευκαιρια τωρα μεσα απο αυτα που εγραψαν τα παιδια.Μπορουμε να αποθηκευσουμε τα παντα (εφαρμογες,αριθμους τηλεφωνων,μυνηματα,photos,videos κτλ) και αν χρειαστει να κανουμε hard reset να μπορεσουμε να τα ξαναπερασουμε ακριβως οπως ηταν?Η απλα ζηταω πολλα?:O

 

Μην βαρατε ρε παιδια τελειο δεν θα ήτο?:p

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Διαβαζω στο manual οτι για να παιξει divx αρχεια πρεπει να κανουμε register με τον κωδικο που δινει το κινητο κλπ.Ωραια βρηκα τον κωδικο,μπηκα στην σελιδα που γραφει μεσω του pc μου και..και μετα τι?δεν μπορεσα να βγαλω ακρη.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά,

 

σ΄αυτο εδώ το βίντεο:

http://www.youtube.com/watch?v=w8D2GO-96F4&feature=related

 

προς το τέλος, 8λεπτά και 09 δευτερόλεπτα ενεργοποιεί ένα πολύ καλό προγραμματακι για να δεί το υπόλοιπο ζωής της μπαταρίας. Ποιο είναι αυτό το πρόγραμμα;

 

Σας ευχαριστώ.

 

Υ.Γ: Δοκίμασα χτες της TrialVersion του Navigon και μάλλον απογοητευτηκα. Μου κατέβασε βέβαια όλη την Ευρώπη αλλά δεν ξέρω, δεν μου φαίνεται και πολύ σόι το πρόγραμμα. Πάω για Destinator μου φαίνεται...

Don't ask, what your country can do for you!

Ask what you, can do for your country!

Link to comment
Share on other sites

Διαβαζω στο manual οτι για να παιξει divx αρχεια πρεπει να κανουμε register με τον κωδικο που δινει το κινητο κλπ.Ωραια βρηκα τον κωδικο,μπηκα στην σελιδα που γραφει μεσω του pc μου και..και μετα τι?δεν μπορεσα να βγαλω ακρη.

θελει μια διαδικασια που περιλαμβανει εισαγωγη του κωδικου σε divx player ποτυ εχεις εγκατεστημενο στον υπολογιστη σου,μετα να κατεβασεις ενα βιντεακι απο το site να το μεταφερεις στο κινητο και οταν το παιξεις θα εχει γινει το registration

 

κατεβασε καλυτερα απο το market τον mvideo player,που παιζει σχεδον τα παντα και υποστιριζει και εξωτερικους υποτιτλους και δοκιμαζοντας το με αρχειο mkv 720p το επαιξε κανονικα!!!(με μονο περιορισμο να ειναι στερεοφωνικος ο ηχος,mp3 η aac και οχι καποιας μορφης ac3 η dts)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά,

 

σ΄αυτο εδώ το βίντεο:

http://www.youtube.com/watch?v=w8D2GO-96F4&feature=related

 

προς το τέλος, 8λεπτά και 09 δευτερόλεπτα ενεργοποιεί ένα πολύ καλό προγραμματακι για να δεί το υπόλοιπο ζωής της μπαταρίας. Ποιο είναι αυτό το πρόγραμμα;

 

Σας ευχαριστώ.

 

Υ.Γ: Δοκίμασα χτες της TrialVersion του Navigon και μάλλον απογοητευτηκα. Μου κατέβασε βέβαια όλη την Ευρώπη αλλά δεν ξέρω, δεν μου φαίνεται και πολύ σόι το πρόγραμμα. Πάω για Destinator μου φαίνεται...

 

Πήγαινε settings-->about phone-->battery use. Δεν ειναι εξτρα εφαρμογη, υπαρχει στο κινητο σου. Το μενου το εχω αγγλικα αλλα φανταζομαι καταλαβες πως το βρισκεις.

 

Για gps δοκιμασα το sygic 10 και σε σχεση με το destinator που ειχα στο Ν95 το βρηκα αρκετα ανωτερο ετσι σε μια προχειρη χρηση που του εκανα

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά προσπαθώ να βρω και εγώ μια άκρη και δεν έχω καταλάβει τι γίνεται ακριβώς με το Multitasking. Όταν ανοίγω μια εφαρμογή και πατήσω το δεξί βελάκι υποτίθεται ότι κλείνει, ενώ εάν πατήσω το μεσαίο κουμπί υποτίθεται ότι συνεχίζει να εκτελείται το background (τα λέω σωστά?). Αυτό πάντως εμένα δεν μου δουλεύει. Πολλές φορές είμαι σε μια εφαρμογή και πατώντας το μεσαίο κουμπί γυρνάω στο μενού αλλά κλείνει και η εφαρμογή.

Βέβαια για να δω ποιες εφαρμογές είναι ανοιχτές πρέπει να πάω στο εικονιδιάκι εργασίες. Όταν κρατάω πατημένο το μεσαίο κουμπί μου βγάζει το ιστορικό των εφαρμογών που έχω ανοίξει αλλά δεν μπορώ να δω ποιες είναι ενεργές και ποιες έχουν κλείσει…

Πολύ μπέρδεμα ρε παιδιά! Δεν υπάρχει κανένας πιο εύκολος τρόπος για διαχείριση εφαρμογών και μετάβαση από την μία στην άλλη?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα ξερει κανεις η εφαρμογη Layar τι κανει ? Ειναι χρησιμη και να την ενεργοποιησω η ειναι μουφα και να την διαγραψω γιατι δεν καταλαβαινω.
ΓΙΑΝΝΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Μία ερώτηση. Το Froyo έχει κυκλοφορήσει επίσημα από την Samsung για το Galaxy S;

 

Συγνώμη που το ρωτάω, αλλά από ότι είδα το forum έχει φτάσει τις 466 σελίδες. Διάβασα αρκετές αλλά μετά τα έπαιξα.

Link to comment
Share on other sites

Μιας κ ξαναστηνω το τηλεφωνο μου απ'την αρχη μετα το χθεσινο πατατρακ θελω να ρωτησω κατι.Τις εφαρμογες που κατεβαζουμε απο το market μπορουμε να τις σωζουμε στην εξωτερικη καρτα και να τις τρεχουμε απο εκει ετσι ωστε η εσωτερικη να ειναι πιο αδεια ωστε να μην ζοριζετε?

Και αλλη μια ερωτηση.προσπαθω να φτιαξω και εγω το gps και να το κανω europe αλλα δεν μπορω να το σωσω.Δεν μου αναβει το κουμπακι save να το σωσω και οταν παταω exit και του επιλεγω να σωσει τις αλλαγες δεν τις σωζει

Edited by geos3
Link to comment
Share on other sites

Μία ερώτηση. Το Froyo έχει κυκλοφορήσει επίσημα από την Samsung για το Galaxy S;

 

Συγνώμη που το ρωτάω, αλλά από ότι είδα το forum έχει φτάσει τις 466 σελίδες. Διάβασα αρκετές αλλά μετά τα έπαιξα.

 

Ειμαστε σε αναμονη,συμφωνα με τα τελευταια νεα,μεσα στον επομενο μηνα

Εδω που τα λεμε,δεν ειναι κι ασχημη αυτη που εχουμε,εγω τουλαχιτον την βρισκω λειτουργικοτατη (οχι οτι θα με χαλασει και μια καλυτερη!!)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος Ι)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...