Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος Ι)


NTROPIC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κρίμα δηλ αν είναι έτσι η κατασκευή στο πίσω μέρος τουλάχιστον να είχε την κατασκευή , του omnia 1 την οποία την θεωρώ καλή. Πάντως το κινητό είναι τέλειο και το περιμένω να ερθει και επίσημα στην Ελλάδα.
My phone: iPhone 3gs 32 giga black.. Samsung s3-s4 -note 3.. Nokia 1020...Samsung S8...New iPad ( ΔΗΜΗΤΡΗΣ )
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ανακοινωθηκε πως το Android 3.0 (Gingerbread),που θα εμφανιστει μαλλον προς το τελος του 2010,θα τρεχει ΜΟΝΟ σε συσκευες με πανω απο 3.5 ιντσες,τουλαχιστον 1 GHZ επεξεργαστη και 512 RAM,ενω ολες οι αλλες που δεν εχουν τετοια specs,θα τρεχουν μεχρι τη 2.2...

Για "ποιον" χτυπαει η καμπανα?...:)

"Earth has its boundaries, but human stupidity is limitless”

Gustave Flaubert

Link to comment
Share on other sites

Εσύ αν το ξαναδιαβάσεις αυτό που έγραψες το καταλαβαίνεις?

 

:)οχι...

Λοιπόν όταν πάω να στείλω μύνημα από το handcent και πάω να επιλέξω contact μου βγάζει την λίστα των contacts με όλα τα ονόματα διπλά...Οι επαφές μου όμως έχουν ήδη επιλογή να διαβάζουν μόνο το τηλέφωνο και όχι και απο ..sim

Αν πάω για παράδειγμα από το messanging για να στείλω μύνημα εκεί είναι μονές όπως θα έπρεπε να είναι δηλαδή...

Νομίζω τώρα να είμαι κατανοητός και συγνώμη αλλά γράφω από την δουλειά και τρέχω γενικώς πανικόβλητος...:)

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Ανακοινωθηκε πως το Android 3.0 (Gingerbread),που θα εμφανιστει μαλλον προς το τελος του 2010,θα τρεχει ΜΟΝΟ σε συσκευες με πανω απο 3.5 ιντσες,τουλαχιστον 1 GHZ επεξεργαστη και 512 RAM,ενω ολες οι αλλες που δεν εχουν τετοια specs,θα τρεχουν μεχρι τη 2.2...

Για "ποιον" χτυπαει η καμπανα?...:)

 

Για ποιόν άραγε???

Μήπως για το μίλεστονε? ( φυσικά υπάρχει δυνατότητα υπερχρονισμού του επεξεργαστή του).

Μάλλον όμως εννοείς το legend...

(Επίσης, στα τέλη του 2011 θα βγεί επίσης η 4.0 που θα τρέχει μόνο σε συσκευές με χαρακτηριστικά που ακόμα δεν έχουμε φανταστεί....τι τα θές, έτσι είναι η τεχνολογία...)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Εχει κανενας κανενα video demo για να το βαλω στο κινητο να δω χρωματα κτλ; (εννοειτε σε καλη αναλυση)
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

έχεις συγκρίνει κανείς το μέγεθος των pixel της οθόνης του galaxy s και του HTC HD2? εγώ επειδή τα έχω και τα δύο, τα έβαλα δίπλα δίπλα και έχω να πω τα εξής:

το HD2 παρότι έχει μεγαλύτερη οθόνη και ίδια ανάλυση με το galaxy s θα περίμενα να δω μεγαλύτερο μέγεθος pixel στο HD2, όμως δυστυχώς συμβαίνει το αντίθετο. Για κάποιο λόγο η ανάλυση του galaxy S φαίνεται να είναι μικρότερη, και ειδικά όταν διαβάζω γράμματα στο μικρότερο δυνατό μέγεθος π.χ. σε μια ιστοσελίδα στο HD2 να φαίνονται πεντακάθαρα, σε αντίθεση με το galaxy S όπου τα pixel φαίνεται να έχουν κάποιο μικρό κενό μεταξύ τους.

Αρα τι συμβαίνει? μας δουλευει η samsung με τα 'εικονικά' 800x480 pixels ή λόγω της τεχνολογίας super amoled είναι έτσι η οθόνη? :mad:

Link to comment
Share on other sites

Στα μηνύματα η αναφορά παράδοσης έρχεται σαν μήνυμα? Γιατί εμένα δε μου έρχεται τπτ ούτε βλέπω καμία άλλη ειδοποίηση για αναφορά παράδοσης. Έχω κάνει την ενεργοποίηση από τις ρυθμίσεις.
Link to comment
Share on other sites

έχεις συγκρίνει κανείς το μέγεθος των pixel της οθόνης του galaxy s και του HTC HD2? εγώ επειδή τα έχω και τα δύο, τα έβαλα δίπλα δίπλα και έχω να πω τα εξής:

το HD2 παρότι έχει μεγαλύτερη οθόνη και ίδια ανάλυση με το galaxy s θα περίμενα να δω μεγαλύτερο μέγεθος pixel στο HD2, όμως δυστυχώς συμβαίνει το αντίθετο. Για κάποιο λόγο η ανάλυση του galaxy S φαίνεται να είναι μικρότερη, και ειδικά όταν διαβάζω γράμματα στο μικρότερο δυνατό μέγεθος π.χ. σε μια ιστοσελίδα στο HD2 να φαίνονται πεντακάθαρα, σε αντίθεση με το galaxy S όπου τα pixel φαίνεται να έχουν κάποιο μικρό κενό μεταξύ τους.

Αρα τι συμβαίνει? μας δουλευει η samsung με τα 'εικονικά' 800x480 pixels ή λόγω της τεχνολογίας super amoled είναι έτσι η οθόνη? :mad:

 

Το παρακάτω λίνκ αναλύει τα πάντα για την AMOLED του Nexus One και παρέχει άπειρα λινκς για άλλα άρθρα που ειναι υπερβολικά αναλυτικα!!!

Η Samsung σαν συμπέρασμα ειναι δεν εχει την ανάλυση που διαφημίζει ..... κάπου στο 360x640 είναι η ανα pixel ανάλυση που μπορει να ξεγελαει το ματι για πιο πάνω ανάλυση αλλα το κακό ειναι οτι μεταξύ των pixels υπάρχουν μεγάλα κενα...

Μάλλον αύριο θα το έχω και εγω στα χέρια μου :)για να δουμε πως ειναι η οθόνη του!!!

 

 

http://www.displayblog.com/2010/02/22/display-showdown-part-ia-nexus-one/

 

Αυτό το βίντεο νομίζω τα λέει όλα για το samsung !!!

Link to comment
Share on other sites

έχεις συγκρίνει κανείς το μέγεθος των pixel της οθόνης του galaxy s και του HTC HD2? εγώ επειδή τα έχω και τα δύο, τα έβαλα δίπλα δίπλα και έχω να πω τα εξής:

το HD2 παρότι έχει μεγαλύτερη οθόνη και ίδια ανάλυση με το galaxy s θα περίμενα να δω μεγαλύτερο μέγεθος pixel στο HD2, όμως δυστυχώς συμβαίνει το αντίθετο. Για κάποιο λόγο η ανάλυση του galaxy S φαίνεται να είναι μικρότερη, και ειδικά όταν διαβάζω γράμματα στο μικρότερο δυνατό μέγεθος π.χ. σε μια ιστοσελίδα στο HD2 να φαίνονται πεντακάθαρα, σε αντίθεση με το galaxy S όπου τα pixel φαίνεται να έχουν κάποιο μικρό κενό μεταξύ τους.

Αρα τι συμβαίνει? μας δουλευει η samsung με τα 'εικονικά' 800x480 pixels ή λόγω της τεχνολογίας super amoled είναι έτσι η οθόνη? :mad:

Βασικά η ανάλυση δέν είναι πραγματικά 480*800 αλλα 392x653 αφου χρησιμοποιεί PenTile subpixel matrix όπως το Nexus One και το Desire. Δεν φαίνεται να έχει τα προβληματα με τα χρώματα που ειχαν αυτα, αλλα και πάλι η αναλυση είναι μικρότερη. Σε αυτό το link περιγράφει ακριβός τι είναι:

http://arstechnica.com/gadgets/news/2010/03/secrets-of-the-nexus-ones-screen-science-color-and-hacks.ars/

 

Στα μηνύματα η αναφορά παράδοσης έρχεται σαν μήνυμα? Γιατί εμένα δε μου έρχεται τπτ ούτε βλέπω καμία άλλη ειδοποίηση για αναφορά παράδοσης. Έχω κάνει την ενεργοποίηση από τις ρυθμίσεις.

Το messaging της samsung χρησιμοποιείς ή το handecent?

Γιώργος

Ericsson: GA 628 | Nokia: 3210, 6210, 6600 | Sony Ericcson: P990i | HTC: Touch Cruise, Hero, HD7 | Samsung: Galaxy S, Galaxy S II, Galaxy S III, Galaxy S5, Galaxy S7, Galaxy S9+, Galaxy Tab S2, Galaxy S21 Ultra, Galaxy Tab S8+ | Acer: Iconia A500 | ASUS: Nexus 7 (2013) | LG: G2 (32GB)

Link to comment
Share on other sites

Με συνεχομενο πατημα του Home button βγαινουν οι τελευταιες εφαρμογες.

 

Με το συνεχομενο πατημα του menu κουμπιο αφης (αριστερου) κανεις αναζητηση στο κινητο

 

 

Κανενα αλλο κολπακι;

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τα pixel κι εγώ σήμερα το εμαθα. Αλλά σε αυτήν την περίπτωση δεν έχουμε amoled αλλά super amoled άρα δεν κερδίζει ένα πλεονέκτημα?
My phone: iPhone 3gs 32 giga black.. Samsung s3-s4 -note 3.. Nokia 1020...Samsung S8...New iPad ( ΔΗΜΗΤΡΗΣ )
Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τα pixel κι εγώ σήμερα το εμαθα. Αλλά σε αυτήν την περίπτωση δεν έχουμε amoled αλλά super amoled άρα δεν κερδίζει ένα πλεονέκτημα?

Η διαφορά στις Super Amoled είναι κυρίως ότι έχουν καλύτερη απόδοση στο φως και ακόμα ποιο ζωντανά χρώματα.

Το πρόβλημα που είχαν το N1 και το Desire δέν ήταν τόσο στην ευκρίνεια, αλλα οτι σε μερικές περιπτώσει το γκρι φαινότανε ροζ.

Why my AMOLED has pinkish tint

Στο Galaxy S δεν εχω δει κατι τετοιο μέχρι τώρα.

Γιώργος

Ericsson: GA 628 | Nokia: 3210, 6210, 6600 | Sony Ericcson: P990i | HTC: Touch Cruise, Hero, HD7 | Samsung: Galaxy S, Galaxy S II, Galaxy S III, Galaxy S5, Galaxy S7, Galaxy S9+, Galaxy Tab S2, Galaxy S21 Ultra, Galaxy Tab S8+ | Acer: Iconia A500 | ASUS: Nexus 7 (2013) | LG: G2 (32GB)

Link to comment
Share on other sites

http://www.engadget.com/2010/06/24/iphone-4-retina-display-vs-galaxy-s-super-amoled-fight/

 

Μονο αυτο υπάρχει ακόμα σαν σύγκριση με τόση λεπτομέρεια και αν δεν κάνω λάθος απλα τα subpixels (που στις AMOLED ειναι μόνο 2) δεν ειναι ακριβώς το ένα κάτω απο το άλλο, δηλαδη το πράσινο κάτω απο το πράσινο αλλα διαγώνια μετατοπισμένο μάλλον για να μπορει να ξεγελάει το μάτι καλυτερα ή κάτι τέτοιο.... μια και η όλη τεχνολογία στηρίζεται στο γεγονός οτι το μάτι ξεγελιέται....:cry:

Link to comment
Share on other sites

:)οχι...

Λοιπόν όταν πάω να στείλω μύνημα από το handcent και πάω να επιλέξω contact μου βγάζει την λίστα των contacts με όλα τα ονόματα διπλά...Οι επαφές μου όμως έχουν ήδη επιλογή να διαβάζουν μόνο το τηλέφωνο και όχι και απο ..sim

Αν πάω για παράδειγμα από το messanging για να στείλω μύνημα εκεί είναι μονές όπως θα έπρεπε να είναι δηλαδή...

Νομίζω τώρα να είμαι κατανοητός και συγνώμη αλλά γράφω από την δουλειά και τρέχω γενικώς πανικόβλητος...:)

 

Το πρόβλημα συνεχίζεται...τώρα και στο handcent και στο messaging τα ονόματα των επαφων μου ειναι διπλά ενω στις ιδιες τις επαφές μου είναι μονά!!!

Καμια ιδέα ρε παιδιά....

Μήπως το πρόβλημα είναι ότι στο κινητό υπάρχουν 2 εφαρμογές για μυνήματα το handcent και το messaging και η μία διαβάζει τα στοιχεία της άλλης ;

Δεν ξέρω τι να πω...

Edited by tonysac
Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

απο μπαταρία πως παει ; κρατάει 1-2 μερες ;

 

(ασχετο) το έχουν στον καινούργιο κατάλογο και η wind και ο γερμανος (cosmote):D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, τώρα κατάλαβα καλύτερα απλά μπερδεύτηκα λίγο με αυτά που διάβαζα.

Ακόμη και στο ιντερνετ η super amoled φαίνεται πολύ καλύτερη από την απλή amoled.

 

Στην φωτογραφία πάντως φαίνεται αρκετά μεγαλύτερο από το iPhone αλλά αυτό δεν μου απασχολεί επειδή θέλω μια ποιο μεγάλη οθόνη.

 

Αυτό που θέλω είναι κιόλας καλύτερη αναπαραγωγή βιντεου. Μήπως είχε κανείς το 3Gs και τώρα το galaxy s να μου πει αν έχουν διάφορα στην αναπαραγωγή βιντεου?

 

υπάρχει κανένας τρόπος να γίνει ποιο γρήγορο το galaxy s? όχι ότι είναι αργό το αντίθετο μάλιστα.

 

Αν το έχουν στον κατάλογο λογικά όπου να είναι σε καμία βδομάδα η δυο, θα το πουλάνε και επίσημα στην ελλάδα καλό αυτό.

My phone: iPhone 3gs 32 giga black.. Samsung s3-s4 -note 3.. Nokia 1020...Samsung S8...New iPad ( ΔΗΜΗΤΡΗΣ )
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, τώρα κατάλαβα καλύτερα απλά μπερδεύτηκα λίγο με αυτά που διάβαζα.

Ακόμη και στο ιντερνετ η super amoled φαίνεται πολύ καλύτερη από την απλή amoled.

 

Στην φωτογραφία πάντως φαίνεται αρκετά μεγαλύτερο από το iPhone αλλά αυτό δεν μου απασχολεί επειδή θέλω μια ποιο μεγάλη οθόνη.

 

Αυτό που θέλω είναι κιόλας καλύτερη αναπαραγωγή βιντεου. Μήπως είχε κανείς το 3Gs και τώρα το galaxy s να μου πει αν έχουν διάφορα στην αναπαραγωγή βιντεου?

 

υπάρχει κανένας τρόπος να γίνει ποιο γρήγορο το galaxy s? όχι ότι είναι αργό το αντίθετο μάλιστα.

 

Αν το έχουν στον κατάλογο λογικά όπου να είναι σε καμία βδομάδα η δυο, θα το πουλάνε και επίσημα στην ελλάδα καλό αυτό.

 

Στο θεμα αναπαραγωγης βιντεο απλα δεν υπαρχει συγκριση αφου το Galaxy S παιζει μεχρι και matroska. Για το θεμα ταχυτητας τι να πω..γουστα ειναι αυτα..τελοσπαντων η περιμενεις επισημα το Froyo που θα εκμεταλλευεται και τα 512ΜΒ μνημης του τηλεφωνου η βαζεις custom ROM και καθαριζεις.

"Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic"-Sir Arthur Clarke
Link to comment
Share on other sites

Βασικά η ανάλυση δέν είναι πραγματικά 480*800 αλλα 392x653 αφου χρησιμοποιεί PenTile subpixel matrix όπως το Nexus One και το Desire. Δεν φαίνεται να έχει τα προβληματα με τα χρώματα που ειχαν αυτα, αλλα και πάλι η αναλυση είναι μικρότερη. Σε αυτό το link περιγράφει ακριβός τι είναι:

http://arstechnica.com/gadgets/news/2010/03/secrets-of-the-nexus-ones-screen-science-color-and-hacks.ars/

 

 

Το messaging της samsung χρησιμοποιείς ή το handecent?

 

Handcent..

Link to comment
Share on other sites

Εγω ρωτησα σε ενα καταστημα vodafone για το ποτε θα ερθει και μου ειπαν στα μεσα ιουλιου και θα το εχουν αποκλειστικα ,για ενα χρονικο διαστημα ,(χωρις να ειμαι βεβαια και σιγουρος).
Unbox Your Phone
Link to comment
Share on other sites

Εγω ρωτησα σε ενα καταστημα vodafone για το ποτε θα ερθει και μου ειπαν στα μεσα ιουλιου και θα το εχουν αποκλειστικα ,για ενα χρονικο διαστημα ,(χωρις να ειμαι βεβαια και σιγουρος).

 

Εγώ που ρώτησα προχτές σε ένα κατάστημα vodafone δεν ήξεραν καν για ποιο κινητό τους έλεγα. Ότι να'ναι.

Link to comment
Share on other sites

Και που να δειτε τι εγινε στο καταστημα cosmote που πηγα για επιδοτηση της γυναικας μου οταν ειδαν το κινητο...υπαλληλος μου ζητησε να δει την οθονη εξω απο το μαγαζι για να δει την αποδοση στον ηλιο :lol:
"Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic"-Sir Arthur Clarke
Link to comment
Share on other sites

Και που να δειτε τι εγινε στο καταστημα cosmote που πηγα για επιδοτηση της γυναικας μου οταν ειδαν το κινητο...υπαλληλος μου ζητησε να δει την οθονη εξω απο το μαγαζι για να δει την αποδοση στον ηλιο :lol:

 

αυτοι ειναι ρε σωστοι υπαλληλοι...!!οχι σαν τον αλλο που ουτε καν το ηξερε....ελεος...:D

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος Ι)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...