Jump to content

[ΔΗΜΟΣΚΟΠΗΣΗ] Τι λάστιχα φοράτε;


jog
 Κοινοποίηση

Τι λάστιχα έχετε?  

1.245 members have voted

  1. 1. Τι λάστιχα έχετε?

    • Pirelli
      120
    • Michelin
      418
    • Bridgestone
      243
    • Continental
      161
    • Toyo
      57
    • άλλο
      246


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Guest RouKouNas

παιδια τι γνωμη εχετε για τα νεα c-drive της YOKOHAMA? να αλλαξω τα michelin energy που φοραει η corolla μου (και πλεον εχουν γινει κομματια) με αυτα η θα φαω καμια χυλοπιτα? η διασταση τους ειναι 195/60/15

 

θενξ

Link to comment
Share on other sites

Βαζουμε συνηθψς +2 εκει που ειναι η κινηση...

Εγω ας πουμε βαζω 32 μπροστα, 30 πισω, χειμωνα, και 30 μπρος και 28 πισω το καλοκαιρακι...

 

;)

 

@ Popolaros : Μαλλον πολυ μου εχει γυαλισει το Conti Sport Contact II...Πρεπει να το δω απο καποιον...

http://briefcase.pathfinder.gr/download/O_Tifosi/22469/369781/0/3.JPG

 

Tifosi : Βοηθός Συντονιστή συζητήσεων στο forum της Nokia @ myphone.gr

 

Θες ένα πολύ καλό RCD-MP3 αυτοκινήτου της Sony,σε άψογη κατάσταση και δώρο ένα αυθεντικό Joystick της Sony για εύκολο χειρισμό...?

Εαν ναι,ρίξε μια ματιά εδώ! !

Link to comment
Share on other sites

Βαζουμε συνηθψς +2 εκει που ειναι η κινηση...

Εγω ας πουμε βαζω 32 μπροστα, 30 πισω, χειμωνα, και 30 μπρος και 28 πισω το καλοκαιρακι...

 

;)

 

@ Popolaros : Μαλλον πολυ μου εχει γυαλισει το Conti Sport Contact II...Πρεπει να το δω απο καποιον...

 

:cool: :cool: :cool:

Link to comment
Share on other sites

Οχι τα manual δεν γράφουν....

Απο την αντιπροσωπεία μου είπαν να βάζω απο 30 εως 32 και στους δυο άξονες

Ευχαριστώ πάντως για τις συμβουλές σου

να πεις στην αντιπροσωπεία ότι λέει βλακείες. Ο πίσω άξονας στα πισωκίνητα θέλει παραπάνω, πόσο μάλλον αν το έχεις φορτωμένο.

 

Επίσης η αλήθεια είναι ότι οι mercedes στο πορτάκι της βενζίνης λένε τον αέρα μόνο για τα λάστιχα με την αρχική διάσταση (όπως έφυγε από το εργοστάσιο)

 

bmw λένε στην πόρτα του οδηγού για αρκετές διαστάσεις, οπότε...

Popolare δεν βγάζεις άκρη με αυτά που λέει ο κατασκευαστής. Το αμάξι είναι BMW 316i (E46).
μια χαρά θα βγάλεις άκρη για ό,τι διάσταση και να έχεις... Εγώ σε E46 coupe σε 205/55/16 βάζω 2 μπροστά και 2.2 πίσω για όχι φορτωμένο.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Αληθεια οταν παραφορτωνετε το αμαξι σας αλλαζετε τις πιεσεις στα λαστιχα???

Εγκυκλοπαιδικα ρωταω!!

Μεχρι στιγμης δεν μου ετυχε να το παραφορτωσω αλλα καποια στιγμη που ετυχε να βαλω 5 ατομα μεσα (και ενας εγω 6 στο συνολο) το μονο που αλλαξα ηταν το υψος απο τα φωτα μου μιας και ηταν νυχτα!! ;)

Link to comment
Share on other sites

να πεις στην αντιπροσωπεία ότι λέει βλακείες. Ο πίσω άξονας στα πισωκίνητα θέλει παραπάνω, πόσο μάλλον αν το έχεις φορτωμένο.

 

Επίσης η αλήθεια είναι ότι οι mercedes στο πορτάκι της βενζίνης λένε τον αέρα μόνο για τα λάστιχα με την αρχική διάσταση (όπως έφυγε από το εργοστάσιο)

 

bmw λένε στην πόρτα του οδηγού για αρκετές διαστάσεις, οπότε... μια χαρά θα βγάλεις άκρη για ό,τι διάσταση και να έχεις... Εγώ σε E46 coupe σε 205/55/16 βάζω 2 μπροστά και 2.2 πίσω για όχι φορτωμένο.

Tο αμάξι αγοράστηκε με το σπορ πακέτο (λάστιχα-ζάντες, ανάρτηση) να υποθέσω λοιπόν ότι το πορτάκι της βενζίνης μιλάει για τις πιέσιεις των συγκεκριμένων διαστάσεων των ελαστικών ?(225/45/17 μπροστά 245/40/17 πίσω)

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

καλη ερωτηση............

προταση μου ειναι να στειλεις ενα e mail στη μαμα μερσεντα και να θεσεις την ερωτηση σου........... πιστευω θα ειναι η καλυτερη και πιο εμπεριστατομενη απαντηση.........

Link to comment
Share on other sites

Update :

 

Πλέον φορώ Pirelli P Zero Nero 225/45/18" :up:

 

καλά γιατί βρε δεν έβαλες τα rosso..?? :X

τι σου είπαν...ότι και καλά ζεσταίνονται πιο γρήγορα..??:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Αληθεια οταν παραφορτωνετε το αμαξι σας αλλαζετε τις πιεσεις στα λαστιχα???

Εγκυκλοπαιδικα ρωταω!!

Μεχρι στιγμης δεν μου ετυχε να το παραφορτωσω αλλα καποια στιγμη που ετυχε να βαλω 5 ατομα μεσα (και ενας εγω 6 στο συνολο) το μονο που αλλαξα ηταν το υψος απο τα φωτα μου μιας και ηταν νυχτα!! ;)

στο ταξίδι με πολλά άτομα πάντα. Μέσα στη πόλη σιγά μη τρέχουμε από πρατήριο σε πρατήριο :p

 

Update :

 

Πλέον φορώ Pirelli P Zero Nero 225/45/18"

καλά άλλαξες σε λιγότερο από χρόνο; τι σου κάνανε τα παλιά;; :shock:

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

καλά άλλαξες σε λιγότερο από χρόνο; τι σου κάνανε τα παλιά;; :shock:

 

Λαθος! Τι τους εκανε να ρωτας!! :w00t: :scared:

Link to comment
Share on other sites

Εγω έχω opel astra 2001 μοντέλο 1400cc. Διαστάσεις ελαστικών 195/60/15. Απο τη μαμα του είχε continental με τα οποια ημουν πολυ ευχαριστημενος. Οταν αλλαξα την πρώτη φορά έβαλα Pirelli P6 και καλα για καλύτερο κράτημα. Ο,τι χειροτερο έχω βάλει!!! σε στεγνο δρομο και πηγαινε το αυτοκίνητο οπου ήθελε, σε βρεγμένο καλύτερα να μην πω τι γινοταν. Στο πρώτο χρόνο τα άλλαξα και έβαλα Yokohama A539, με τα οποια έχω μείνει πολυ ευχαριστημένος και απο θέμα θορύβου και απο θέμα κρατήματος. Σε βρεγμένο δρόμο και δεν φεύγει με τίποτα. Πρέπει να κάνεις χοντρή μα@@@@α για να φύγεις. Βεβαια να αναφέρω πως δεν κινούμαι σχεδόν ποτέ μέσα στην πόλη. Το αυτοκίνητο έχει 140000 χλμ σχεδόν όλα σε εθνική οδο.
Link to comment
Share on other sites

Pirelli P7 185/55/15 σε Corsa. Απλα αθλια....σε βρεγμενο, στεγνο οπουδηποτε ειναι ΑΘΛΙΑ!!!

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

Η Pirelli βλεπω οτι στα μεσαία λαστιχα είναι ακομα........να το πω χαλια :X . Τι να πω μάλλον φταιει η γομα που χρησιμοποιει
Link to comment
Share on other sites

Pirelli P7 185/55/15 σε Corsa. Απλα αθλια....σε βρεγμενο, στεγνο οπουδηποτε ειναι ΑΘΛΙΑ!!!

 

 

δεν θα το ελεγα αθλια......

θα τα ελεγα απλα οικογενειακα........

εχωντας τα οδηγησει στο φοκους 2 θα ελεγα οτι ειναι αθορυβα , μαλακα, και κρατανε ισως και λιγο παραπανω απο τον μεσο ορο για οικογειακο λαστιχο.

Link to comment
Share on other sites

δεν θα το ελεγα αθλια......

θα τα ελεγα απλα οικογενειακα........

εχωντας τα οδηγησει στο φοκους 2 θα ελεγα οτι ειναι αθορυβα , μαλακα, και κρατανε ισως και λιγο παραπανω απο τον μεσο ορο για οικογειακο λαστιχο.

Όσον αφορά το μαλακα θα διαφωνισω έχουν απο τις πιο σκληρες γομες που υπάρχουν. Γι' αυτο εξάλλου και δεν είναι πολύ σταθερά. Το οικογενειακά είναι κατι σχετικό. Εγω ας πουμε όταν βγαινω εθνική με την οικογένεια μου και τυχαινει να βρέχει θελω να είμαι σιγουρος για το που πατω κι ας πηγαίνω με 80. Δεν θα ξεχάσω οτι για να φρενάρω υπολόγιζα την διπλάσια απόσταση. Ωστόσο το οτι κρατάνε λιγο παραπάνω είναι αλήθεια. Ειχα βγάλει 45000 χωρίς τεράστια αλλοίωση. Αντέχουν λιγο παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Ειπα απο τις πιο σκληρές δεν είπα οτι δεν υπάρχει πιο σκληρο. Και οχι σκληρο δεν σημαινει πάντα ασταθες. Σιγουρα σημαίνει όμως οτι θέλει πιο πολυ χρόνο να ζεσταθεί. Το ασταθές είναι κάτι σχετικό. Σε εμένα πάντως ήταν παρα πολύ ασταθές.
Link to comment
Share on other sites

μηπως εχεις προβλημα ευθυγραμμισης???? (Για κοιτα λιγο την συγκληση των μπροστινων σου τροχων.....)

 

 

Υ.Γ

2,000 posts at last........

Link to comment
Share on other sites

Σου φαινεται φυσιολογικο επι εναμιση χρονο να έχω πρόβλημα ευθυγράμμισης? και αντε και να είχα μολις αλλαξα λαστιχα (yokohama) έγινε αυτόματα και ευθυγράμμιση. Λιγο δυσκολο δεν είναι?

 

 

PS συγχαρητηρια και χαιρομαι που ήμουν εγώ το 2000 post. Αντε και 3000!!!

Link to comment
Share on other sites

αν Ρ6 και Ρ7 είναι μέτρια και εγώ είμαι μια χαρά ευχαριστημένος με Ρ6000 1 έτους και 30.000 χλμ, τότε σας δίνω επιλογές:

α) είμαι παράξενος

β) απλά ταιριάζουν τέλεια τα Ρ6000 στη 316ci

γ) αν αλλάξω και βάλω πραγματικά καλά λάστιχα, θα ξετρελαθώ με τα κρατήματα...

 

... Πραγματικά δεν καταλαβαίνω. Θα έρθει η ώρα της αλλαγής και δε θέλω με τίποτε να ρισκάρω να βάλω κάτι χειρότερο αφού είμαι μια χαρά ευχαριστημένος σε κράτημα, φρενάρισμα, βρεγμένο και αντοχή στο χρόνο. Και θα αναγκαστώ να βάλω τα ίδια που είναι παμπάλαια και με βρίζουν οι λαστιχάδες... :(

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...