Jump to content

[ΔΗΜΟΣΚΟΠΗΣΗ] Τι λάστιχα φοράτε;


jog
 Κοινοποίηση

Τι λάστιχα έχετε?  

1.245 members have voted

  1. 1. Τι λάστιχα έχετε?

    • Pirelli
      120
    • Michelin
      418
    • Bridgestone
      243
    • Continental
      161
    • Toyo
      57
    • άλλο
      246


Recommended Posts

Καλησπέρα!

Έφτασε ο καιρός να αλλάξω λάστιχα στο αμαξάκι μου (Fiat Panda 100HP) μια και τα Goodyear Eagle F1 που φοράει τώρα έχουν γίνει ημισλίκ :D

Σε διάσταση 195/45/15 έχω υπόψη μου τα Conti SportContact 2..Ένας γνωστός μας μου είπε για τα Matador MP42 την οποία εταιρία προσωπικά δε γνωρίζω ωστόσο είναι θυγατρική της Continental.

Το καλό με τα Matador είναι πως τα βρίσκω αισθητά πιο οικονομικά (320€ περίπου αντί για τα 400€ των SC2..) αλλά τα Continental είναι Continental :p ..

Η γνώμη σας?Υπάρχει κάποιο άλλο αξιόλογο λάστιχο που να μπορώ να κοιτάξω? :)

 

Ευχαριστώ!

ΜΑΚΡΙΑ από matador! είναι ένα μέτριο ελαστικό! ! είχες τα F1 βάλε κάτι αντίστοιχο! τα είχα και εγώ τα F1 σε διάσταση 195/50/15..και μετά έβαλα TOYO T1R είναι πολύ καλό ελαστικό! ! δες στο

http://www.camskill.co.uk στην διάσταση που φοράς τα έχει 50 ευρώ το κομμάτι

δλδ τα 4 200 ευρω μαζί με μεταφορικά θα σου έρθει στα 245 ευρώ στην πόρτα σου ! πας σε ένα βουλκανιζατέρ τα δίνεις αλλα 30 ευρώ τα βάζεις και καθάρισες με 280 ευρώ... έχω ψωνίσει από εκεί και εγώ και φίλοι μου! και είναι αξιόπιστο site

κάνουν κάπου στις 10 μέρες να σου έρθουν τα λάστιχα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Κι εγώ την ίδια άποψη είχα για τα Matador να πώ την αλήθεια..Βασικά θέλω κάτι καλό και πάραλληλα σχετικά ήσυχο γιατί με τα F1 είχα πολύ θόρυβο στην καμπίνα (απ' το δρόμο)..Για τα Yokohama S.Drive έχετε κάποια άποψη? :)
Link to comment
Share on other sites

γενικά κάνει θόρυβο το F1 αλλά σκέψου και το άλλο...αν εχεις ΠΟΛΥ θόρυβο ίσως

έχει να κάνει και με το αμάξι.....κάποια αμάξια έχουν θόρυβο κύλισης...οπότε και το ποιο αθόρυβο ελαστικό να βάλεις...πάλι θα το ακούς....

Link to comment
Share on other sites

Ολα τα ελαστικα με χαραξη V κανουν πολυ θορυβο... Δεν εχει σχεση με το αμαξι!

Μαλλον θεμα προτιμησεων ειναι!

 

σωστά! λόγο σχεδιασμού πέλματος κάνουν περισσότερο θόρυβο....άλλα είναι και θέμα αυτοκίνητου.....κάποια αμάξια είναι ποιο θορυβώδη από άλλα όποτε τα ελαστικά τα ακούς περισσότερο..

Link to comment
Share on other sites

Σε Toyota Starlet τα Pirelli P6 διαστάσεων 195/50R/15.Τρομέρο λάστιχο και ομολογώ οτί δεν το περίμενα.Αργότερα όταν έρθει η ώρα να αλλαχτούν θέλω να βάλω Toyo Proxes T1-R:)

http://www.sterki.ch/sterki/global/images/Titel/STEYR_MOTORS.jpg - MAN - International - Dodge - Αναπαλαιώσεις/Ανακατασκευές ...

 

"Αλλάζουμε τρόπο σκέψης & αλλάζουμε τρόπο ζωής"

Link to comment
Share on other sites

σε seat cordoba (2003) εχω τα bridgestone 185/60/r14 turanza. αξιζει να παω σε μισελεν στη ιδια διασταση η να κατσω στα αυγα μου? πιο πολυ μεσα στη πολη το παω...:worry:
Link to comment
Share on other sites

βόλτα και θα δεις! ! ! δεν θα θες να αλλάξεις μάρκα μετά!

τα έχω σε Golf II VR6 σε 195/50/15

:cool:

 

σε seat cordoba (2003) εχω τα bridgestone 185/60/r14 turanza. αξιζει να παω σε μισελεν στη ιδια διασταση η να κατσω στα αυγα μου? πιο πολυ μεσα στη πολη το παω...:worry:

 

Tα λάστιχα που φοράς είναι μία απο τις κορυφαίες προτάσεις ελαστικών που υπάρχουν στην αγορά.Αν έχεις μείνει ευχαριστημένος...εσυ το ξέρεις καλύτερα.Για Michelin μου έχουν πει καλά λόγια για τα michelin pilot exalto http://www.michelin.gr/greece/front/affich.jsp?codeRubrique=20060301144538

http://www.sterki.ch/sterki/global/images/Titel/STEYR_MOTORS.jpg - MAN - International - Dodge - Αναπαλαιώσεις/Ανακατασκευές ...

 

"Αλλάζουμε τρόπο σκέψης & αλλάζουμε τρόπο ζωής"

Link to comment
Share on other sites

σε seat cordoba (2003) εχω τα bridgestone 185/60/r14 turanza. αξιζει να παω σε μισελεν στη ιδια διασταση η να κατσω στα αυγα μου? πιο πολυ μεσα στη πολη το παω...:worry:

 

πολυ καλα ειναι τα Turanza! μονο αν βαλεις τα michelin pilot exalto

οπως ειπε και ο φιλος θα δεις διαφορα ...αλλα ειναι και θεμα τιμης....

νομιζω οτι ειναι ακριβοτερα απο Turanza

Link to comment
Share on other sites

σε seat cordoba (2003) εχω τα bridgestone 185/60/r14 turanza. αξιζει να παω σε μισελεν στη ιδια διασταση η να κατσω στα αυγα μου? πιο πολυ μεσα στη πολη το παω...:worry:

 

Σε ibiza του 2004, 101 hp αντικατεστησα καποια firestone που φορουσε με διασταση 195/55/15, με τα michelin pilot exalto στην ιδια διασταση.Και θυμαμαι επειδη ειχα ψαξει ολες τις αλλες μαρκες (brigestone,pirelli,yokohama κλπ) ηταν τα πιο ακριβα!

Ειναι πολυ καλο λασχτιχο, και γενικα βγαινει απο τα καλυτερα στα συγκριτικα.Το μονο που με απασχολησε λιγακι ειναι οτι με "εκοψε" σε τελικη.Απο 210 στο κοντερ που ειχα με τα firestone, τωρα μεταβιας ξεπερναει τα 195, στους ιδιους δρομους.Ισως να "εκοψε" και σε επιταχυνση, απλα να μην μπορω να το διακρινω.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω bassakos k solitary. με τα τουρανζα ειμαι υπερευχαριστημενος,καλυτερα απο τα ντανλοπ που ειχα πριν . απλα αναρωτιεμαι αν τα παιλοτ εξαλτο εχουν τα ιδια κρατηματα και ειναι πιο αθορυβα απο τα τουρανζα?γιατι ολοσ ο θορυβος κυλησης περναει μεσα στο αμαξι
Link to comment
Share on other sites

Και ναί :D Ακόμα δεν έχω βάλει λάστιχα :D

Αποφάσισα απο 45άρι προφίλ να πάω σε 50άρι..Αλλα το ζήτημα είναι οτι ο κάθε λαστιχάς προτιμά να εκθειάσει την μάρκα του παρα να μου δώσει τις πληροφορίες που θέλω :D

Έτσι λοιπόν αυτή τη βδομάδα που το ψάχνω έμαθα οτι τα Maxxis και τα Nokian είναι ανώτερα απο Michelin,Continental,Bridgestone,Dunlop,Toyo κλπ κλπ :D Ωραία πράματα...

Το κακό είναι οτι δεν έχω καταφέρει να αποφασίσω τί να βάλω...Για τα Toyo R1R έχει κανείς άποψη?

Link to comment
Share on other sites

το R1R απο οσο θυμαμαι η ΤΟΥΟ το προτεινε για στεγνο και ανεφερε μειομενη αποτελεσματικοτητα σε βρεγμενο. με τους ελληνικους δρομους που εχουμε, που ειναι γυαλι, δεν ξερω αν θα σε ικανοποιησει. εγω τα Τ1R φοραω και ειμαι ευχαριστημενος..

 

αυτο για τα Nokian και τα Maxxis στο ειπε λαστιχας????

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

Δύο διαφορετικοί λαστιχάδες :D Τελικά παρήγγειλα και θα φορέσω (μάλλον το Σάββατο) τα T1-R παρόλο που ο τρίτος λαστιχάς (αυτός που κατέληξα :p ) μου πρότεινε τα Sportrac 3..
Link to comment
Share on other sites

Δύο διαφορετικοί λαστιχάδες :D Τελικά παρήγγειλα και θα φορέσω (μάλλον το Σάββατο) τα T1-R παρόλο που ο τρίτος λαστιχάς (αυτός που κατέληξα :p ) μου πρότεινε τα Sportrac 3..

 

να ξερεις (κι αν δεν στο ειπε ο λαστιχας σου να επιμεινεις) οτι πρεπει να σου δωσει καρτα εγγυησης μαζι με την αποδειξη (εννοειται αποδειξη!) γιατι η toyo δινει 2ετη εγγυηση για τα λαστιχα της ανεξαρτητου αιτιας. που σημαινει οτι κι εσυ να φταις σου αντικαθιστα το λαστιχο/λαστιχα κατα 100% τον πρωτο χρονο (δηλαδη δωρεαν) και (αν θυμαμαι καλα) κατα 60% το δευτερο χρονο (βαζεις εσυ το 40% της αξιας του). ειναι πολυ καλη πολιτικη ειδικα στις δυσκολες εποχες τωρα πια!

 

διαβασε κι εσυ εδω: http://www.toyotire.gr/ και http://www.toyotire.gr/page.php?identity=insurance και να επιμεινεις, γιατι διαφορετικα μπορει να τα παιρνει αλλου απο παραεισαγωγη και να σου πει οποιαδηποτε δικαιολογια.

Ericsson GA 628, Ericsson GH 688, Samsung SGH 600, Panasonic GD30, Nokia 8210, Panasonic GD87, Sony Ericsson P800, Siemens CX 65, Sony Ericsson K750i, Motorola V360v, Qtek S110, Samsung ZV30, Nokia N73, LG KS20, Vodafone 541, Samsung Omnia 16GB, HTC Desire, SE Xperia Neo V, HTC Sensation, LG 4X HD, Coolpad F1, Ecoo E04 Plus, Samsung Note 4, Samsung Galaxy S7 Edge, Samsung Note 9 (512/8)
Link to comment
Share on other sites

να ξερεις (κι αν δεν στο ειπε ο λαστιχας σου να επιμεινεις) οτι πρεπει να σου δωσει καρτα εγγυησης μαζι με την αποδειξη (εννοειται αποδειξη!) γιατι η toyo δινει 2ετη εγγυηση για τα λαστιχα της ανεξαρτητου αιτιας. που σημαινει οτι κι εσυ να φταις σου αντικαθιστα το λαστιχο/λαστιχα κατα 100% τον πρωτο χρονο (δηλαδη δωρεαν) και (αν θυμαμαι καλα) κατα 60% το δευτερο χρονο (βαζεις εσυ το 40% της αξιας του). ειναι πολυ καλη πολιτικη ειδικα στις δυσκολες εποχες τωρα πια!

 

διαβασε κι εσυ εδω: http://www.toyotire.gr/ και http://www.toyotire.gr/page.php?identity=insurance και να επιμεινεις, γιατι διαφορετικα μπορει να τα παιρνει αλλου απο παραεισαγωγη και να σου πει οποιαδηποτε δικαιολογια.

 

ΝΑΙ! ! να την ζητήσεις οπωσδήποτε! ! !

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παίδες που μου το είπατε!Αύριο θα πάω για τοποθέτηση...Ελπίζω να μην έχω μα μου... :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...