Jump to content

[ΔΗΜΟΣΚΟΠΗΣΗ] Τι λάστιχα φοράτε;


jog
 Κοινοποίηση

Τι λάστιχα έχετε?  

1.245 members have voted

  1. 1. Τι λάστιχα έχετε?

    • Pirelli
      120
    • Michelin
      418
    • Bridgestone
      243
    • Continental
      161
    • Toyo
      57
    • άλλο
      246


Recommended Posts

Tifosi μη βαρας...Ενα σχολια εκανα που αποτελει και τη αποψη μου!!!

Εγω ξερω οτι τα Πιλοτ τα φορανε αυτοκινητα που πραγματικα τα χρειαζονται...Αν εσενα σου αρεσουν καλως, αλλα μη βαρας...!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Zer0cooL24 (14 Μάρ. 2004 , 16:43)

 

Tifosi μη βαρας...Ενα σχολια εκανα που αποτελει και τη αποψη μου!!!

Εγω ξερω οτι τα Πιλοτ τα φορανε αυτοκινητα που πραγματικα τα χρειαζονται...Αν εσενα σου αρεσουν καλως, αλλα μη βαρας...!

 

 

Όχι φίλε μου δεν βαράω :o και συγγνώμη αν φάνηκε ετσι, απλά ειμαι κατηγορηματικος και απόλυτος σε αυτό που λέω για εναν και μονο λόγο,οτι επι καιρό εχω δοκιμάσει και τα δυο λάστιχα,περα απο οποιες γνωμες περιοδικων,συγκρίσεων που επίσης συμφωνουν με αυτο που σου λεω...

Α,επισης η δοκιμη που ειχα δει ηταν με ενα Ibiza και φόραγε Exalto...

Αληθεια,το Ibiza δικαιούται να φοράει Exalto και το Punto όχι...? :o :worry: :confused:

 

Αυτα και πάντα φιλικα... :) Το ξερεις άλλωστε... :)

http://briefcase.pathfinder.gr/download/O_Tifosi/22469/369781/0/3.JPG

 

Tifosi : Βοηθός Συντονιστή συζητήσεων στο forum της Nokia @ myphone.gr

 

Θες ένα πολύ καλό RCD-MP3 αυτοκινήτου της Sony,σε άψογη κατάσταση και δώρο ένα αυθεντικό Joystick της Sony για εύκολο χειρισμό...?

Εαν ναι,ρίξε μια ματιά εδώ! !

Link to comment
Share on other sites

Tifosi μήπως η βελτίωση οφείλεται αρκετά και στο ότι άλλαξες διάσταση;

 

Με ανησυχεί που 2 τουλάχιστον μου έχετε πει ότι αυξάνεται ο θόρυβος κύλισης... Αυτό που δεν θέλω είναι σε οποιονδήποτε τομέα (θόρυβο, φρενάρισμα, βρεγμένο) να χάσω κάτι σε σχέση με τα λάστιχα που έχω τώρα. Το μόνο παράπονο που εχω από τα τωρινά είναι το σπινάρισμα στο ξεκίνημα αλλά είναι το λιγότερο σοβαρό από τα άλλα. Και αρχίζω να σκέφτομαι να παραμείνω σε αυτά που έχω τώρα που τα βγάζουν και πρώτα σε κάποια τεστς έστω και αν η μάρκα δεν με εντυπωσιάζει. (firestone f590)

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

@rigsnic,

τα firestone εχουν ιδια γωμα με τα bridgestone, αλλωστε ειναι ιδια εταιρια. Απλα το πελμα αλλαζει και ισως και καποια αλλα στην κατασκευη του ελαστικου, οπως για παραδειγμα πιο σκληρα τειχωματα. Εχω την εντυπωση πως τα b330 evo του δινουν καλυτερη κατευθυντικοτητα (στο λιγο ασαφες τιμονι του punto) και κρατημα απο τα firestone. Βεβαια, καποια 60αρια εχουν 13αρες ζαντες και 155 ελαστικα ενω αλλα 14αρες και 165 ελαστικα, που βελτιωνουν ουτως η αλλως την κατευθυντικοτητα και το κρατημα. Απο κει και περα ενα σημαντικο θεμα ειναι και οι επιδοσεις των δυο ελαστικων στο βρεγμενο... που με τα firestone δεν ηταν ασχημες και νομιζω το ιδιο ισχυει και για τα brigstone, χωρις ομως να ειμαι σιγουρος...

αν καποιος γνωριζει παραπανω, ας πει.

Όταν κουραστείς να κάθεσαι, σήκω.

Όταν κουραστείς να στέκεσαι, τρέξε.

Όταν κουραστείς να τρέχεις, σταμάτα...... στο κάτω-κάτω, σκάσε και κολύμπα

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος popolaros (15 Μάρ. 2004 , 09:15)

 

prospathite na kripsete tis en geni adinamies tou ekastote autokinitou piso apo ena lastixo!!!

 

 

:confused: :worry: :confused:

http://briefcase.pathfinder.gr/download/O_Tifosi/22469/369781/0/3.JPG

 

Tifosi : Βοηθός Συντονιστή συζητήσεων στο forum της Nokia @ myphone.gr

 

Θες ένα πολύ καλό RCD-MP3 αυτοκινήτου της Sony,σε άψογη κατάσταση και δώρο ένα αυθεντικό Joystick της Sony για εύκολο χειρισμό...?

Εαν ναι,ρίξε μια ματιά εδώ! !

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος rigasnic (15 Μάρ. 2004 , 03:59)

 

Με ανησυχεί που 2 τουλάχιστον μου έχετε πει ότι αυξάνεται ο θόρυβος κύλισης... Αυτό που δεν θέλω είναι σε οποιονδήποτε τομέα (θόρυβο, φρενάρισμα, βρεγμένο) να χάσω κάτι σε σχέση με τα λάστιχα που έχω τώρα. Το μόνο παράπονο που εχω από τα τωρινά είναι το σπινάρισμα στο ξεκίνημα αλλά είναι το λιγότερο σοβαρό από τα άλλα. Και αρχίζω να σκέφτομαι να παραμείνω σε αυτά που έχω τώρα που τα βγάζουν και πρώτα σε κάποια τεστς έστω και αν η μάρκα δεν με εντυπωσιάζει. (firestone f590)

 

 

Ο βουλκανιζατεράς πάντως που ήταν φίλος μου, δεν με άφησε να βάλω exalto. Έβαζε το χέρι του στη φωτιά για την απόδοση των Primacy (με εξαίρεση τις μέτριες επιδόσεις στην βροχή), ενώ δήλωνε βέβαιος ότι θα μου έσπαγαν τα νεύρα με τον θόρυβο των exalto. Μια ψιλοέρευνα σε διαδίκτυο και φίλους, μου έδειξε ότι δεν είχε και πολυ λάθος. :cool:

Firestone είχα σε 15άρα στην 147. Δεν θυμάμαι μοντέλο αλλά το λάστιχο δεν με εντυπωσίασε (σκληρή γόμα, αργούσε να ζεσταθεί, τίποτα ιδιαίτερο σε πρόσφυση κτλ). Αυτό όμως φυσικά δεν μπορεί να θεωρηθεί κριτήριο για οποιοδήποτε firestone. ;)

Alfa Romeo - La cosa piu bella
Link to comment
Share on other sites

ως μεγάλος υποστηρικτής και χρήστης ελαστικών bridgestone (αν και τώρα φοράω pirelli) λέω πολύ απλά το εξής : Bridgestone rules στο βρεγμένο και στο φρενάρισμα...και ειδικά στο βρεγμένο..:) η απόλυτη πρόσφυση..;)
Link to comment
Share on other sites

συνήθως τα ελαστικά υπερυψηλών επιδόσεων κάνουν θόρυβο...προσωπικά είναι το τελευταίο πράγμα που με απασχολεί στα ελαστικά μου,μιας και βάζω πρώτα το κράτημα και την ασφάλεια (not to mention the music inside)..:o

τα συγκεκριμένα που φοράω (pirelli p zero rosso 225/45/17) είναι σχετικά ήσυχα..:)

Link to comment
Share on other sites

niko kai gamo ta lastixakia!!! oso anafora ta bridgestone tha po oti mou arese kai latrepsa to RE720 (an kai den krataei kai poli) alla den mou arese toso poli to SO3 an kai exi korifea elktiki kai pleuriki prosfisi!!!!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος popolaros (15 Μάρ. 2004 , 23:55)

 

niko kai gamo ta lastixakia!!! oso anafora ta bridgestone tha po oti mou arese kai latrepsa to RE720 (an kai den krataei kai poli) alla den mou arese toso poli to SO3 an kai exi korifea elktiki kai pleuriki prosfisi!!!!

 

 

μαζί σου.. ;) έλιωσα τα πολύ καλά RE720 σε κάτι λιγότερο από 15000χλμ. αλλά τα ευχαριστήθηκα πολύ... :o όσο για τα S03 τέλεια αν έχεις στην διάθεσή σου μερικά χλμ παραπάνω για να τα ζεστάνεις...πολύ καλό αλλά ιδιαίτερο λάστιχο.. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Εμένα τα αγαπημένα μου λάστιχα είναι τα Michelin. Στο προηγούμενο αυτοκίνητο ένα ASTRA 2.0 GSI φορούσα τα MXV2 σε διάσταση 205-55-15 αν θυμάμαι καλά. Τώρα στην 520 φοράω Pilot Sport 225-60-15 που είναι πάρα πολύ καλό λάστιχο. Το πρώτο σετ το άλλαξα πριν απο τρείς μήνες στα 50000 χλμ. Αυτό το λάστιχο που με εντυπωσίασε είναι αυτό που έβαλα πριν απο δυο μήνες στο δεύτερο αυτοκίνητο ένα Jimny είναι το Goodyear Wrangler AT 205-70-15 που βέβαια είναι για άλλη χρήση. Με τον τελευταίο χιονιά όμως μου δόθηκε η ευκαιρία να το δοκιμάσω στην Ανατολική Αττική. Την ημέρα εκείνη που είχε κλείσει η Λ. Μαραθώνος απο το Πικέρμι ίσως να ήμουν και ο μόνος που κατάφερε να περάσει για Μαραθώνα αν κρίνω και απο το βλέμμα των ανδρών της πυροσβεστικής της Ν. Μάκρης που με πήραν για τρελλό και χωρίς να χρειαστεί να φορέσω τις αλυσίδες που είχα μαζί. Το συστήνω ανεπιφύλακτα μετά απο αυτή την περιπέτεια για off road χρήση.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος amoust (16 Μάρ. 2004 , 19:07)

 

Τώρα στην 520 φοράω Pilot Sport 225-60-15 που είναι πάρα πολύ καλό λάστιχο.

 

βγαίνει το michelin pilot sport σε αυτήν την διάσταση..?? :worry:

το έψαχνα πριν κανά χρόνο για την 523 και δεν το έβρισκα.. :confused:

μεταξύ μας,ψιλοχάλια η διάσταση...τα μόνα καλά που είχα βρει ήταν τα goodyear f1 και τώρα φοράει τα avon zz1.. :o

Link to comment
Share on other sites

Η διάσταση είναι όντως προβληματική καθώς δεν νομίζω να βγαίνουν και πολλά ελαστικά. Αλλά τα πέρασα πριν τρείς μήνες και όταν είχα αγοράσει το αυτοκίνητο το 2000 φόραγε Pilot.
Link to comment
Share on other sites

μιας και είπατε για avon τι λέει αυτή η μάρκα που αποσπα καλές κριτικές στην Αγγλία; (φαντάζομαι θα είναι αγγλική) Άκουσα για το τελευταιο της μοντέλο το zz3 καλά λόγια.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το αυτοκίνητο μου είναι ολοκαίνουργιο (ούτε μια βδομάδα) και έχει τα λάστιχα του εργοστασίου.

Είναι ένα Mazda6 με Bridgestone Turanza 205/55/R16.

Ακόμα δεν έχω σχηματίσει γνώμη πάντως έχουν αρκετά καλό κράτημα και ήσυχα ακούγονται.

Link to comment
Share on other sites

ώρες ώρες μερικοί πρέπει να γράφουν με βάση την φαντασία ...:whistle:

τα turanza τα είχα στο αυτοκίνητό μου για 15000χλμ και έμεινα πολύ ευχαριστημένος...λάστιχο καλών επιδόσεων που ζεσταίνεται γρήγορα και δεν θέλει τρελό σκίσιμο για να έλθει στην θερμοκρασία λειτουργίας...προοδευτικά , σχετικά ήσυχα και με πολύ καλή απόκριση στο βρεγμένο,όπως άλλωστε και όλα τα bridgestone...:)

καλορίζικο φίλε Zakkorn..;)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ ρε παιδιά να 'στε καλά! :)

 

Άλλα όπως είπε και ο zero πρέπει να τα στρώσω πρώτα για να αρχίζω να σχηματίζω γνώμη. :cool:

Πάντως πολύ καλή επιλογή μου φαίνονται για εργοστασιακά λάστιχα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...