Jump to content

[ΔΗΜΟΣΚΟΠΗΣΗ] Τι λάστιχα φοράτε;


jog
 Κοινοποίηση

Τι λάστιχα έχετε?  

1.245 members have voted

  1. 1. Τι λάστιχα έχετε?

    • Pirelli
      120
    • Michelin
      418
    • Bridgestone
      243
    • Continental
      161
    • Toyo
      57
    • άλλο
      246


Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Mythozz (25 Φεβ. 2004 , 15:29)

 

Bridgestone FireHawk 700, 205/45/16. Λίγο ζέσταμα και δεν έχω αντιμετωπίσει ποτέ κανένα πρόβλημα. Πολύ ικανοποιημένος.

 

 

205/45/16??? :worry:

Μήπως 205/55/16 που φοράνε και οι υπόλοιπες Αlfa; Μου φαίνεται κουλό να άλλαξες λάστιχα και να έβαλες 45άρι προφίλ. 50άρι το καταλαβαίνω (λαμβάνοντας υπ' όψην και το 195/60/15 που φοράει στη βασική έκδοση). Αλλά με 45άρι προφίλ το βήμα πάει περίπατο. :whistle:

 

Michelin Pilot Primacy 205/55/16 για μένα. :cool:

Alfa Romeo - La cosa piu bella
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος O Tifosi (29 Φεβ. 2004 , 10:45)

 

Car : Fiat Punto Mk2 1.2 60Hp

 

Ελαστικα : Michelin Pilot Exalto 175/55/14

 

Αψογο κρατημα,καμια σχεση με κατι firestone που ειχε πριν και καμια απολυτως σχεση με τα Energy που του ειχαμε βαλει πριν...Αξιζαν με το παραπανω τα επιπλεον χρηματα των Pilot... :)

 

Α,λαστιχα αλλαζω πολυ συχνα...Το πολυ καθε χρονο....Οχι επειδη τους αλλαζω τα φωτα σε Burn out :wacko: αλλα επειδη ειναι η επαφη του αυτοκινητου με το δρομο και τα θελω παντα σε αψογη κατασταση...Κι ας κοστιζουν οσο θελουν.... :)

 

that makes two of us... ;)

άψογος νέος.. :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Nikos_s3 (29 Φεβ. 2004 , 15:26)

 

that makes two of us... ;)

άψογος νέος.. :)

 

 

Ετσι ακριβως Nick....

Ειτε εχεις 60 ειτε 200+ :whistle: άλογα....

Πάντα τα λαστιχα πρεπει να ειναι αψογα.... :) ;)

http://briefcase.pathfinder.gr/download/O_Tifosi/22469/369781/0/3.JPG

 

Tifosi : Βοηθός Συντονιστή συζητήσεων στο forum της Nokia @ myphone.gr

 

Θες ένα πολύ καλό RCD-MP3 αυτοκινήτου της Sony,σε άψογη κατάσταση και δώρο ένα αυθεντικό Joystick της Sony για εύκολο χειρισμό...?

Εαν ναι,ρίξε μια ματιά εδώ! !

Link to comment
Share on other sites

φοράω λαστιχα khumo που είναι τοποθετημενα απο την αντιπροσωπεια απο όταν αγόρασα το αμαξι.hyundai coupe 2002 το τελευταίο.

δεν ειμαι καθόλου ευχαριστημένος με αυτο το λαστιχακι γιατι έκανα 19.000χλμ και θέλουν αλλαγμα,γλυστράνε,σπινάρουν,μπαίνει για ψύλλου πήδημα το abs κτλ.οταν μαζέψω χρήματα θέλω οπωσδήποτενα τα αλλάξω.

pocophone X3 NFC // huawei watch gt :!:
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος alfista (29 Φεβ. 2004 , 12:46)

 

205/45/16??? :worry:

Μήπως 205/55/16 που φοράνε και οι υπόλοιπες Αlfa; Μου φαίνεται κουλό να άλλαξες λάστιχα και να έβαλες 45άρι προφίλ. 50άρι το καταλαβαίνω (λαμβάνοντας υπ' όψην και το 195/60/15 που φοράει στη βασική έκδοση). Αλλά με 45άρι προφίλ το βήμα πάει περίπατο. :whistle:

 

Michelin Pilot Primacy 205/55/16 για μένα. :cool:

 

 

55 ρε αλφίστα! :up: Καλά που πόσταρες και ήρθε email να αλλάξω την κουλαμάρα... :p

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος csk4023 (26 Φεβ. 2004 , 04:08)

Uniroyal rallye 580 σε διάσταση 165/65/13 αλλά (όπως ξέρει το... μισό φόρουμ :p) προσεχώς θα τ'αλλάξω λόγω φθοράς. Γι'αυτό είναι ευπρόσδεκτες οι προτάσεις σας για λάστιχα που τα πάνε καλά στο βρεγμένο (ευχαριστώ όσους ήδη έκαναν τον κόπο να μου δώσουν τη γνώμη τους). Μια σκέψη μου είναι τα Uniroyal 680 γιατί τα Michelin τα οποία σκεφτόμουνα δεν βλέπω να τα πηγαίνουν τόσο καλά στο βρεγμένο...

Update: από χθες φοράω Uniroyal rallye 680, τα οποία επέλεξα μετά από αρκετή έρευνα και δίνοντας αρκετό βάρος σε παλιότερο αλλά και... προχθεσινό τεστ της ADAC... (πατήστε στο i αν θέλετε να δείτε συγκεντρωτικό πίνακα)*. Και στα 2 το βγάζουν 1ο σε επιδόσεις στο βρεγμένο, ανάμεσα σε 16 και 21 αντίστοιχα άλλα λάστιχα. Ελπίζω να πέφτουν μέσα... :confused:

 

 

* πατήστε Sommerreifen για να δείτε tests σε μεγαλύτερες διαστάσεις ελαστικών. Ξέρω ότι αυτές ενδιαφέρουν τους περισσότερους... :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος csk4023 ( 4 Μάρ. 2004 , 19:01)

 

Update: από χθες φοράω Uniroyal rallye 680, τα οποία επέλεξα μετά από αρκετή έρευνα και δίνοντας αρκετό βάρος σε παλιότερο αλλά και... προχθεσινό τεστ της ADAC... (πατήστε στο i αν θέλετε να δείτε συγκεντρωτικό πίνακα)*. Και στα 2 το βγάζουν 1ο σε επιδόσεις στο βρεγμένο, ανάμεσα σε 16 και 21 αντίστοιχα άλλα λάστιχα. Ελπίζω να πέφτουν μέσα... :confused:

 

 

* πατήστε Sommerreifen για να δείτε tests σε μεγαλύτερες διαστάσεις ελαστικών. Ξέρω ότι αυτές ενδιαφέρουν τους περισσότερους... :)

 

 

se ti timoula?

pocophone X3 NFC // huawei watch gt :!:
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος luke ( 5 Μάρ. 2004 , 01:48)

se ti timoula?

200 Euro τα 4 σε 165/65/R13 :)

Την πρώτη φορά που ρώτησα τιμή βέβαια, μου είπαν ότι τα έχουν σε προσφορά. Όταν τελικά πήγα να πληρώσω είπαν κάτι περί "χονδρικής". Δεν ξέρω αν έπαιξε ρόλο το ότι κράτησαν τα παλιά μου που δεν ήταν λιωμένα αλλά ξερά... Μάλλον θα τα πουλήσουν σε κανέναν κακομοίρη... :confused:

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου προτείνετε και εμένα τίποτα; :)

Έχω ένα Leon 1.6 16V με 195/65 R 15.

-Πρώτη ερώτηση: Να πάω σε 205/60 R15;

-Δεύτερη ερώρηση: Τι να πάρω; Με ενδιαφέρει βέβαια το κράτημα και το φρενάρισμα, δεν θέλω να είναι πολύ spor (βλέπε σκληρά που να αργούν να ζεσταθούν), δεν με ενδιαφλερει το πόσο γρήγορα φθείρονται, δεν με ενδιαφέρει η τιμή. Τα θέλω όμως αθόρυβα και άνετα... Μήπως ζητάω πολλά; Από μια πρώτη ματιά τα Michelin Exalto φαίνονται εντάξει...

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Για τη πρώτη ερώτηση, οι μεγαλύτερες διαστάσεις θα σου δώσουν καλύτερη αισθητική, κράτημα/πρόσφυση στο στεγνό αλλά ελαφρώς χειρότερο στο βρεγμένο και στο χιόνι. Επίσης λογικά θα αυξήσουν λίγο κατανάλωση και φασαρία.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Ο πατέρας μου έχει πάντως

17''

michelin energy ή pilot sport

στο καινούργιο avensis 2.0

τα υπόλοιπα δε τα ξέρω :p

Link to comment
Share on other sites

Dunlop (τα οποία δεν αναφέρονται) SP SPORT σε MB 205/55/16
Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Στο Skoda Oktavia RS έχω Michelin Pilot.
Οι υπογραφές μπορούν να περιέχουν 1 εικόνα, η οποία ωστόσο δεν θα πρέπει να έχει διαστάσεις μεγαλύτερες από 420 x 150 pixels και το μέγεθός της δεν θα πρέπει να ξεπερνά τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

Basika lew na allaksw ta lastixa stin z4 ( megaliteri diastasi ) . An kai exei 225/45/16 ( empros pisw ) me potenza blepw to oti akomi kai ean ta zestenw ta lastixa i prosfisi einai arketa mikri . Nai men stis strofes paei san treno to amaksi ( ews twra den exei tixei na paei na mpei me polla se mia strofi to amaksi kai na mpei to antispin , traction i dsc ) alla blepw to oti se ekiniseis kai repriz me to pou paei na fortwsei ligo i taxitita xazospinarei to amaksi ( anabosbinei oli tin wra to anti spin ) . Apo tin mia lew to oti einai kala ta 225 kai apo tin alli lew ena 245 ean tha ekane tosi megali diafora sto amaksi ( sto compact foraw 245/40/zr17 pisw alla min sigkrinoume bebaia anomia pragmata ) . Telos paizei logo kairou kai skonis pou exoun oi dromoi na blepw na pigainei etsi to amaksi . Bebaia auto to blepw apo tin prwti mera pou to pirame kai auto to pragma einai pou me parakseneuei...

 

Any ideas ?

KILL THE BEST AND F_U_C_K THE REST

 

http://www.bmwworld.com/images/cars/3er/compact/6677_200.jpg

 

BMW COMPACT M/// PACK

AC SCHNITZER

D&W

Link to comment
Share on other sites

Τωρα φοραω Continental sportcontact, κατι τετοιο σε Polo 16V, 195/45/15 παρα πολυ καλα λαστιχα σε στεγνο και βρεγμενο αλλα εκανα περιπου 10,000 χλμ και τωρα θελουν αλλαγη, σκεφτομαι τα michelin pilot, πως ειναι σε τετοια διασταση??
Link to comment
Share on other sites

paulo min allaksis diastasi............... den iparxi logos apla min ksexnas oti den exis kai mploke opote tha glistraei :) :) :)

poloman oso anafora gia sena ta lastixakia eiani iperbolika to amaksaki sou!!! kita kanena exalto , RE720 , A539 ama thelis na kinithis se sxetika grigorous rithmous

ama thes kati pio xalaro energy prenium contact

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος unforgiven ( 5 Μάρ. 2004 , 14:35)

 

Δεν μου προτείνετε και εμένα τίποτα; :)

Έχω ένα Leon 1.6 16V με 195/65 R 15.

-Πρώτη ερώτηση: Να πάω σε 205/60 R15;

-Δεύτερη ερώρηση: Τι να πάρω; Με ενδιαφέρει βέβαια το κράτημα και το φρενάρισμα, δεν θέλω να είναι πολύ spor (βλέπε σκληρά που να αργούν να ζεσταθούν), δεν με ενδιαφλερει το πόσο γρήγορα φθείρονται, δεν με ενδιαφέρει η τιμή. Τα θέλω όμως αθόρυβα και άνετα... Μήπως ζητάω πολλά; Από μια πρώτη ματιά τα Michelin Exalto φαίνονται εντάξει...

 

Τελικά να την κάνω για τα Exalto;

Αυτή τη στιγμή φοράει Michelin Premacy. Ποιά η γνώμη σας, ωε πιο σχετικοί; Με Exalto 205/60 θα είναι το αυτοκίνητο πιο ήσυχο/άνετο και θα κρατάει καλύτερα από τα Premacy 195/65; (Μιας και ανεβαίνω μεν διάσταση, αλλά-αν δεν κάνω λάθος-τα Exalto είναι καλύτερα στους τομείς που ανέφερα)

Γνωρίζετε κανένα αξιόπιστο site με τεστ ελαστικών;

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος unforgiven ( 8 Μάρ. 2004 , 23:41)

 

Τελικά να την κάνω για τα Exalto;

Αυτή τη στιγμή φοράει Michelin Premacy. Ποιά η γνώμη σας, ωε πιο σχετικοί; Με Exalto 205/60 θα είναι το αυτοκίνητο πιο ήσυχο/άνετο και θα κρατάει καλύτερα από τα Premacy 195/65; (Μιας και ανεβαίνω μεν διάσταση, αλλά-αν δεν κάνω λάθος-τα Exalto είναι καλύτερα στους τομείς που ανέφερα)

Γνωρίζετε κανένα αξιόπιστο site με τεστ ελαστικών;

 

 

Ετσι οπως εγω τα εχω νοιωσει στο δρομο και τα δυο,το Primacy ειναι λιγο πιο προσανατολισμενο στην ανεση ενω το Exalto στη Sport οδηγηση....

 

Προσωπικα προτιμω το δευτερο κι ας κανει λιγο πιο πολυ θορυβο... :rolleyes:

http://briefcase.pathfinder.gr/download/O_Tifosi/22469/369781/0/3.JPG

 

Tifosi : Βοηθός Συντονιστή συζητήσεων στο forum της Nokia @ myphone.gr

 

Θες ένα πολύ καλό RCD-MP3 αυτοκινήτου της Sony,σε άψογη κατάσταση και δώρο ένα αυθεντικό Joystick της Sony για εύκολο χειρισμό...?

Εαν ναι,ρίξε μια ματιά εδώ! !

Link to comment
Share on other sites

Μου σπάνε τα νεύρα τα φασαριόζικα λάστιχα :)

Γενικά ποιά θεωρούνται άνετα και ήσυχα;

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Έχω δώσει και στην πρώτη σελίδα ένα αγγλικό site που έχει μαζεμένα tests από κάποια ευρωπαϊκά περιοδικά του χώρου. Για τα Michelin συγκεκριμένα είναι αυτό το link. Έχει όμως μόνο επιγραμματικά τα + και - κάθε ελαστικού και τίποτα παραπάνω. Τα Primacy θα τα δεις εκεί.

Για τα Exalto υπάρχει κάτι καλύτερο, συγκεκριμένα το site της ADAC που ανέφερα πάλι προ ημερών. Τα έχει σε συγκριτικό τεστ Μαρτίου '04 αλλά σε διάσταση 205/55/R16. Κλικάροντας στο i βλέπεις τον συγκριτικό πίνακα. Επιγραμματικά, βγαίνει 2ο απ'τα 15, άριστο σε στεγνό, καλό σε βρεγμένο, καλό σε θόρυβο, μέτριο σε άνεση και φθορά.

Πάντως επειδή είναι δημοφιλή μπορείς να κοιτάξεις και μέσω Google για user reviews (κάτι έχει πάρει το μάτι μου νομίζω)...

 

edit: άλλο ένα link για τα Primacy με 24 customer reviews.

Link to comment
Share on other sites

Uniroyall rainsport 195/45/14 σε seicento...

 

Το λάστιχο απλά δεν παίζεται!

Για οτιδήποτε σχετικό με την φωτογραφία κάντε "κλίκ" στο www.dpgr.gr

 

Και αν έχεις seicento ή ciquecento.. www.clubcento.gr

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...