Jump to content

[ΔΗΜΟΣΚΟΠΗΣΗ] Τι λάστιχα φοράτε;


jog
 Κοινοποίηση

Τι λάστιχα έχετε?  

1.245 members have voted

  1. 1. Τι λάστιχα έχετε?

    • Pirelli
      120
    • Michelin
      418
    • Bridgestone
      243
    • Continental
      161
    • Toyo
      57
    • άλλο
      246


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος popolaros ( 9 Μάρ. 2004 , 01:13)

 

unforgiven bale exalto apla na kseris oti an pas se tetia katigoria tha exis kai pio grigori fthora :) :)

min to ksexnas auto

 

poia lastixa exoun perissoterh antoxh sto xrono kai ligoterh fthora?

pocophone X3 NFC // huawei watch gt :!:
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος luke ( 9 Μάρ. 2004 , 02:44)

 

poia lastixa exoun perissoterh antoxh sto xrono kai ligoterh fthora?

 

συνήθως τα πιο μαλακά λάστιχα γιατί αργουν να ξεραθούν και τα πιο μαλακά συνήθως είναι τα michelin σε χαμηλό δείκτη ταχύτητας.

 

Όσο για τα primacy με απογοήτευσαν στα τεστ που έχουν (-) μείον στο βρεγμένο, τα είχα για καλά λάστιχα... Τελικά πρέπει να παίρνεις το καλό λάστιχο κάθε εταιρείας, όχι το βασικό της.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος rigasnic ( 9 Μάρ. 2004 , 03:16)

 

συνήθως τα πιο μαλακά λάστιχα γιατί αργουν να ξεραθούν και τα πιο μαλακά συνήθως είναι τα michelin σε χαμηλό δείκτη ταχύτητας.

 

Όσο για τα primacy με απογοήτευσαν στα τεστ που έχουν (-) μείον στο βρεγμένο, τα είχα για καλά λάστιχα... Τελικά πρέπει να παίρνεις το καλό λάστιχο κάθε εταιρείας, όχι το βασικό της.

 

 

oute me sferes!!! to antitheto malista , ta pio sklira lastixa exoun mikrotero dikti fthoras!!! apo ekei kai meta an thelis ena lastixo isixo , na min katanaloni poli kai na diarki arketa tha paris ena oikologiko..........

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος popolaros ( 9 Μάρ. 2004 , 11:22)

 

oute me sferes!!! to antitheto malista , ta pio sklira lastixa exoun mikrotero dikti fthoras!!! apo ekei kai meta an thelis ena lastixo isixo , na min katanaloni poli kai na diarki arketa tha paris ena oikologiko..........

 

απάντησα πιο πολύ στο ερώτημα ποιο λάστιχο αντέχει στο χρόνο από άποψη φθοράς λόγω χρόνου και εξωτερικών συνθηκών (ήλιος κτλ)

Από αυτήν την άποψη επιμένω στα μαλακά ;)

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος paularas ( 6 Μάρ. 2004 , 03:42)

 

Basika lew na allaksw ta lastixa stin z4 ( megaliteri diastasi ) . An kai exei 225/45/16 ( empros pisw ) me potenza blepw to oti akomi kai ean ta zestenw ta lastixa i prosfisi einai arketa mikri . Nai men stis strofes paei san treno to amaksi ( ews twra den exei tixei na paei na mpei me polla se mia strofi to amaksi kai na mpei to antispin , traction i dsc ) alla blepw to oti se ekiniseis kai repriz me to pou paei na fortwsei ligo i taxitita xazospinarei to amaksi ( anabosbinei oli tin wra to anti spin ) . Apo tin mia lew to oti einai kala ta 225 kai apo tin alli lew ena 245 ean tha ekane tosi megali diafora sto amaksi ( sto compact foraw 245/40/zr17 pisw alla min sigkrinoume bebaia anomia pragmata ) . Telos paizei logo kairou kai skonis pou exoun oi dromoi na blepw na pigainei etsi to amaksi . Bebaia auto to blepw apo tin prwti mera pou to pirame kai auto to pragma einai pou me parakseneuei...

 

Any ideas ?

 

 

 

Στην 5αρα φοραω 235-45-17. Αρκετα καλη διασταση για την περιπτωση σου, πιστευω οτι δεν θα εχεις προβλημα προσφυσης στην Θεσσαλονικη με αυτα.

Link to comment
Share on other sites

Βαλε εσυ μεγαλο πελμα και αν σπινιαρει το αμαξι σου ελα πες μου.

Με καινουργιο και μεγαλυτερης διαστασης ελαστικο απο το εργοστασιακο δεν εχεις κανενα απολυτως προβλημα. Εχω οδηγησει 3 διαφορετικα πισωκινητα εδω πανω και ξερω.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος paularas ( 6 Μάρ. 2004 , 03:42)

 

Basika lew na allaksw ta lastixa stin z4 ( megaliteri diastasi ) . An kai exei 225/45/16 ( empros pisw ) me potenza blepw to oti akomi kai ean ta zestenw ta lastixa i prosfisi einai arketa mikri . Nai men stis strofes paei san treno to amaksi ( ews twra den exei tixei na paei na mpei me polla se mia strofi to amaksi kai na mpei to antispin , traction i dsc ) alla blepw to oti se ekiniseis kai repriz me to pou paei na fortwsei ligo i taxitita xazospinarei to amaksi ( anabosbinei oli tin wra to anti spin ) . Apo tin mia lew to oti einai kala ta 225 kai apo tin alli lew ena 245 ean tha ekane tosi megali diafora sto amaksi ( sto compact foraw 245/40/zr17 pisw alla min sigkrinoume bebaia anomia pragmata ) . Telos paizei logo kairou kai skonis pou exoun oi dromoi na blepw na pigainei etsi to amaksi . Bebaia auto to blepw apo tin prwti mera pou to pirame kai auto to pragma einai pou me parakseneuei...

 

Any ideas ?

 

 

Ημαρτον ρε Παύλο! :D Δεν σου φτάνει το κράξιμο που έφαγες για τα λάστιχα της Compact; Θες να τα ξανακούσεις και για την Ζ4; :p

Βάλε και 245 αν θες, δικό σου θέμα, αλλά πως θα τα ζεστάνεις ρε μπαγάσα; Chill out. :cool:

Γνώμη μου, μην το πνίγεις το αμάξι και μην καταστρέφεις τον όποιο παιχνιδιάρικο χαρακτήρα του. Κι όσο για ψιλοαπώλεια πρόσφυσης στις επιταχύνσεις εν κινήσει είμαι σίγουρος ότι είναι στιγμιαίες και απροβλημάτιστες. ;)

Alfa Romeo - La cosa piu bella
Link to comment
Share on other sites

Αυτοκίνητο: Alfa 147 1.6 120 bhp

Καλοκαιρινά: Dunlop 205/50/16

Χειμερινά: Gyslavik (ή κάπως έτσι) 185/60/15

Είμαι πολύ ευχαριστημένος από τα χειμερινά. Τα άλλα τώρα καλά είναι αλλά δεν έχω και κανένα μέτρο σύγκρισης για να σας πω σίγουρα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος mousi (12 Μάρ. 2004 , 15:31)

 

Αυτοκίνητο: Alfa 147 1.6 120 bhp

Καλοκαιρινά: Dunlop 205/50/16

Χειμερινά: Gyslavik (ή κάπως έτσι) 185/60/15

Είμαι πολύ ευχαριστημένος από τα χειμερινά. Τα άλλα τώρα καλά είναι αλλά δεν έχω και κανένα μέτρο σύγκρισης για να σας πω σίγουρα...

 

Prin ta 205/50/16 ti eixes? Logika ta exeis allaksei mia fora afou i 147 vgainei apo to ergostasio me 195/60/15, 205/55/16, kai 215/45/17. ;)

Ki ego to skeftomouna to 50ari profil pantws sti 16ara, afou analogika tairiazei perissotero sto 195/60/15. Telika protimisa to proteinomeno 55ari gia na min paro kamia zanta sto xeri. :D

Alfa Romeo - La cosa piu bella
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος O Tifosi (29 Φεβ. 2004 , 10:45)

 

Car : Fiat Punto Mk2 1.2 60Hp

 

Ελαστικα : Michelin Pilot Exalto 175/55/14

 

Αψογο κρατημα,καμια σχεση με κατι firestone που ειχε πριν και καμια απολυτως σχεση με τα Energy που του ειχαμε βαλει πριν...Αξιζαν με το παραπανω τα επιπλεον χρηματα των Pilot... :)

 

 

Δεν ειναι λιγο υπερβολικα ως προς τη σκληροτητα τα Michelin Pilot για αμαξι 60 ιππων,14αρα ζαντα? Σε σχεση με τα ποιο ουδετερα και..."πολλαπλης χρησεως" Energy???

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Zer0cooL24 (13 Μάρ. 2004 , 15:34)

 

Δεν ειναι λιγο υπερβολικα ως προς τη σκληροτητα τα Michelin Pilot για αμαξι 60 ιππων,14αρα ζαντα? Σε σχεση με τα ποιο ουδετερα και..."πολλαπλης χρησεως" Energy???

 

 

Καθόλου αν θελεις να εχεις ο,τι καλύτερο μπορεις στο συγκεκριμενο αυτοκινητο και δεν λυπάσαι τα χρηματα σου για κατι τοσο σημαντικο οσο τα λάστιχα....

Αν δεις τι διαφορα εχει στο κράτημα,στο φρενάρισμα και στο βρεγμένο θα πάθεις πλάκα...

 

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος popolaros (13 Μάρ. 2004 , 21:12)

 

akomi kai to exalto einai iperboliko lastixo gia to sigkekrimeno amaksi

 

 

Το εχεις οδηγησει το συγκεκριμενο αμαξι με το συγκεκριμενο λάστιχο ή απλά ετσι το λες επειδη το νομιζεις....? :confused: :confused: http://www.myphone.gr/forum/image/icons/icon14.gif

http://briefcase.pathfinder.gr/download/O_Tifosi/22469/369781/0/3.JPG

 

Tifosi : Βοηθός Συντονιστή συζητήσεων στο forum της Nokia @ myphone.gr

 

Θες ένα πολύ καλό RCD-MP3 αυτοκινήτου της Sony,σε άψογη κατάσταση και δώρο ένα αυθεντικό Joystick της Sony για εύκολο χειρισμό...?

Εαν ναι,ρίξε μια ματιά εδώ! !

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος popolaros (14 Μάρ. 2004 , 01:47)

 

tifosi kapia pragmata einai standar!!!! kapia pragmata pane paketo!!!!

 

 

Λες να μην ξερω πώς ηταν πριν το αμαξι και πώς ειναι τωρα...?

ΆΛλωστε σιγα,αφου απλά ελάχιστα μεγάλωσα τη διάσταση απο 165 σε 175,σιγα το πράγμα...

Άψογη επιλογη και τη συστηνουν ολοι...

 

Για να στο λέω κατι ξερω....Άλλωστε εγω το οδηγαω το αμαξι μου και οχι αλλος κανεις... :D

http://briefcase.pathfinder.gr/download/O_Tifosi/22469/369781/0/3.JPG

 

Tifosi : Βοηθός Συντονιστή συζητήσεων στο forum της Nokia @ myphone.gr

 

Θες ένα πολύ καλό RCD-MP3 αυτοκινήτου της Sony,σε άψογη κατάσταση και δώρο ένα αυθεντικό Joystick της Sony για εύκολο χειρισμό...?

Εαν ναι,ρίξε μια ματιά εδώ! !

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά τι κακό μπορεί να κάνει ένα "πολύ καλό" λάστιχο σε ένα αυτοκίνητο ίσως χαμηλών επιδόσεων; Απλά δεν θα αποδώσει τα μέγιστα του! Tifosi ποια firestone είχες πριν;

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος rigasnic (14 Μάρ. 2004 , 03:10)

 

ρε παιδιά τι κακό μπορεί να κάνει ένα "πολύ καλό" λάστιχο σε ένα αυτοκίνητο ίσως χαμηλών επιδόσεων; Απλά δεν θα αποδώσει τα μέγιστα του! Tifosi ποια firestone είχες πριν;

 

 

Πρωτον επειδη ειναι σκληρο λαστιχο και ελαφρυ το αμαξι να μην παταει τοσο καλα οσο "θελει" να παταει ο κατασκευαστης του...

Δευτερον ενα σκληρο λαστιχο + μεγαλυτερη διασταση απ τη μανα του + αυτοκινητο με λιγα αλογα να το κανει να σερνεται...

Tifosi δεν το ειπα απο θεμα χρηματων απλα δε συνισταται στη συγκεκριμενη περιπτωση ενα τετοιο λαστιχο...αποψη μου ετσι. Εξαλλου και στο Βορα (1400)οταν αλλαξα και ηθελα τα Πιλοτ αντι τα Ενερτζι μου λεει τρελος εισε ?(με την καλη ενοια)...αυτος συμφερον ειχε αφου θα πουλαγε πιο ακριβο λαστιχο...Και αν σκεφτεις τη λογικη που ανεφερα ποιο πανω δε βλεπω κατι παραλογο στα υεωρητικα μειον της συγκεκριμενης επιλογης! ;)

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω, πάντως επειδή σε λίγο θα χρειαστώ και εγώ λάστιχα και αρχίζω να αποκλείω μοντέλα, βλέπω ότι αν θέλω

michelin, τα Primacy έχουν αρνητικά σχόλια για το βρεγμένο, τα energy λένε μερικοί ότι η μειωμένη κατανάλωση (αυτό υποδικνύει το energy) σημαίνει λιγότερες τριβές = λιγότερη πρόσφυση μένουν μόνο τα exalto... :confused:

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως θεωρω τα Ενρτζι απ τα ποιο "ουδετερα" λαστιχα για "κοινα" αυτοκινητα...Δεν ειναι σκληρα,ουτε πολυ μαλακα εχουν βγαλει καινουρια μοντελα τωρα...Θεωρω πως ειναι μια πολυ καλη επιλογη για ενα νορμαλ αυτοκινητο και για νορμαλ,καθημερινες συνθηκες οδηγησης...!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Zer0cooL24 (14 Μάρ. 2004 , 13:42)

 

Εγω παντως θεωρω τα Ενρτζι απ τα ποιο "ουδετερα" λαστιχα για "κοινα" αυτοκινητα...Δεν ειναι σκληρα,ουτε πολυ μαλακα εχουν βγαλει καινουρια μοντελα τωρα...Θεωρω πως ειναι μια πολυ καλη επιλογη για ενα νορμαλ αυτοκινητο και για νορμαλ,καθημερινες συνθηκες οδηγησης...!

 

 

Εμενα φιλε μου δεν μου αρεσει η ουδετερότητα που επιδεικνυαν...Ηθελα να κανουν μπαm οτι ειναι πολυ καλυτερα στη βροχη και πολυ καλύτερα σε στροφες και σε φρενάρισμα...

Τωρα μην λέμε αστεία...Εχω μπει ακριβώς στις ιδιες στροφες με τα παλια,με τα Energy και με τα Exalto και λεμε καμια σχεση...Τι αλλαξε...?

Τίποτα...Τις ιδιες ΚΟΝΙ αναρτησεις φόραγε,μονο τα λάστιχα αλλαξαν...

Μην υποτιμουμε τον ρόλο του ελαστικου στο αυτοκινητο,ειναι ο,τι σημαντικοτερο...

 

 

Το λάστιχο με βελτίωσε παντου και χωρις καμια αυξηση στην κατανάλωση...

Εδω φίλος μου σε Yaris 1.0 65 ps,εβαλε exalto 185 απο 165 που φόραγε μαμα,και το αμαξι παει εκατοντάδες φορές καλύτερα...

 

Πάντως για ρωτα το λαστιχά σου μηπως δεν ειχε εκεινη τη στιγμη Exalto γιατι η άποψη που εξεφρασε σίγουρα αποτελεί εξαίρεση...Δεν μπορεις να φανταστείς πόσο το εχω ψαξει το θεμα...Πολυ...Πάρα πολυ...

 

@Rigasnic : Δεν θυμαμαι ποια ηταν και ουτε θελω για να σου πω την αλήθεια...Πάντως αν καιγεσαι πολυ,μπορω να μαθω... :)

 

Υ.Γ το οτι το punto ειναι μονο 60-65 αλογα(με το τελικο) δεν σημαινει οπτι δεν πρεπει να φοραει οσο καλυτερα λάστιχα γινεται γιατι τιποτα δεν αποκλείει να μπει σε μια στροφη με πολλα...

Σκεφτείτε οτι βαράει σαν ταχυτητα πολυ ευκολα τα 170...

Αυτα... :D

http://briefcase.pathfinder.gr/download/O_Tifosi/22469/369781/0/3.JPG

 

Tifosi : Βοηθός Συντονιστή συζητήσεων στο forum της Nokia @ myphone.gr

 

Θες ένα πολύ καλό RCD-MP3 αυτοκινήτου της Sony,σε άψογη κατάσταση και δώρο ένα αυθεντικό Joystick της Sony για εύκολο χειρισμό...?

Εαν ναι,ρίξε μια ματιά εδώ! !

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος rigasnic (14 Μάρ. 2004 , 13:40)

 

Τι να σου πω, πάντως επειδή σε λίγο θα χρειαστώ και εγώ λάστιχα και αρχίζω να αποκλείω μοντέλα, βλέπω ότι αν θέλω

michelin, τα Primacy έχουν αρνητικά σχόλια για το βρεγμένο, τα energy λένε μερικοί ότι η μειωμένη κατανάλωση (αυτό υποδικνύει το energy) σημαίνει λιγότερες τριβές = λιγότερη πρόσφυση μένουν μόνο τα exalto... :confused:

 

 

Βασικά έχει άμεση σχέση και με τη χρήση του αυτοκινήτου. Ας πούμε αν κάνεις αρκετά ταξίδια στην εθνική, με τα exalto πρέπει να έχεις στο ντουλαπάκι και κάμποσα κουτάκια lexotanil. :D Ο θόρυβος κύλισης είναι το μοναδικό σημαντικό μειονέκτημα του exalto.

Αντιθέτως τα primacy (τα οποία επέλεξα τελικά) έχουν τρομερή ποιότητα κύλισης χωρίς να υστερούν ιδιαίτερα των exalto, πλην της βροχής όπου δεν είναι και το φόρτε τους. Από την άλλη και στην βροχή εμπνέουν εμπιστοσύνη σε φυσιολογικούς ρυθμούς, αλλά δεν προσφέρουν το κάτι παραπάνω αν το ζητήσεις. Ας μην ξεχνάμε όμως ότι στο κάτω-κάτω στην Ελλάδα είμαστε. :D

Alfa Romeo - La cosa piu bella
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...