Jump to content

Sony Xperia X10 mini και Xperia X10 mini pro


maryjay18
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχεις περασει καμια custom rom?????

Αν ναι μπες στο cwm και πατα wipe battery status........

Ξανακανε παλι calibration 3-4 φορες.........

Αν δεν δεις παλι αποτελεσμα πιαστα ολα απο την αρχη

Φωτισμος.....κινουμενες εικονες.....gps ....bluetooth.....wifi.......συχρονισμος.......ανοικτα τα δεδομενα (αν εχεις ξεχασει τα δεδομενα της εταιρειας σου ανοικτα και τον συχρονισμο )............εφαρμογες που ισως να δουλευουν κρυφα (οπως ειπε και ο konstantinoslp )....

Τελος σαν εναλακτικη βαλε την εφαρμογη Battery Dr Saver........θα δεις διαφορα.....

Φίλε μου με το calibration, τι εννοείς; μήπως φόρτιση και αποφόρτιση πλήρως της συσκευής για 3-4 φορές;

ευχαριστώ

frastgr
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 14χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δεν ξερω αν εχει ξανα αναφερθει αυτο που ρωταω αλλα εγω θα το πω. Εχω ενα Sony Ericsson Xperia X10mini..Πως γινετε αν γινετε να αποθηκευονται οι εφαρμογες στην SD μνημη και οχι στου τηλεφωνου και πως γινετε να το κανω update σε 2.2 ... Στο official site λεει δεν γινετε , υπαρχει ομως καποιος τροπος ....Ευχαριστω πολυ
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν εχει ξανα αναφερθει αυτο που ρωταω αλλα εγω θα το πω. Εχω ενα Sony Ericsson Xperia X10mini..Πως γινετε αν γινετε να αποθηκευονται οι εφαρμογες στην SD μνημη και οχι στου τηλεφωνου και πως γινετε να το κανω update σε 2.2 ... Στο official site λεει δεν γινετε , υπαρχει ομως καποιος τροπος ....Ευχαριστω πολυ

 

 

Πρεπει να κανεις Root,να περασεις το cwm recovery και τελος να περασεις μεσο του cwm καποια custom rom με Android 2.2.Περισσοτερες πληροφοριες θα βρεις εδω

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω μικρή επιδότηση και σκεφτόμουν να την πάρω στο πάγιο αλλά έβγαλε το plaisio το X10 mini στα 129€ και σκέφτομαι να το πάρω.Τι λέτε εσείς;Αξίζει η αγορά;Είναι καλό το κινητάκι;Αξίζει τα λεφτά του;
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου με το calibration, τι εννοείς; μήπως φόρτιση και αποφόρτιση πλήρως της συσκευής για 3-4 φορές;

ευχαριστώ

 

Υστερα απο συμβουλες του kissmyarch (το κατεχει πολυ καλα το θεμα του συγκεκριμενου κινητου ;) ) κανεις τα εξης........

 

 

αφήνω τη μπαταρία να ξεφορτίσει τελείως ή να πάει στο 2-3%

την φορτίζω μέχρι το 100%

κλείνω το κινητό, βγάζω για 4-5 δεύτερα την μπαταρία και το ξαναφορτίζω. Θα παρατηρήσεις ότι η φόρτιση ξεκινάει κάπου στο 90+%

κάνω το παραπάνω βήμα μέχρι να φορτίσει πλήρως (συνήθως 3-4 βήματα αρκούν).

τέλος, κάνω όλα τα προηγούμενα βήματα 3-4 φορές ακόμα (φόρτιση-ξεφόρτιση). Έτσι καλιμπράρεται η μπαταρία.

 

Με αυτο τον τροπο συν την εφαρμογη που ανεφερα πριν το κινητο κραταει 3 μερες με νορμαλ χρηση (κανονικες κλησεις , νορμαλ χρηση wifi , καμια πασιεντζα στον ελευθερο χρονο.....κτλ) και δυο μερες συν οταν χρησιμοποιω το ραδιο για τις ωρες που δουλευω.......

Αν θες και εσυ δοκιμασε και αυτες τις μεθοδους και αν ειναι τα ξαναλεμε.......

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω μικρή επιδότηση και σκεφτόμουν να την πάρω στο πάγιο αλλά έβγαλε το plaisio το X10 mini στα 129€ και σκέφτομαι να το πάρω.Τι λέτε εσείς;Αξίζει η αγορά;Είναι καλό το κινητάκι;Αξίζει τα λεφτά του;

Καλύτερα να πάρεις το xperia mini πλέον.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Μήπως γνωρίζει κάποιος για το sony ericsson XPERIA 10 mini

 

έχω βάλη το CWM-ρεκοβερυ γαι να βάλω την έκδοση 2.3.5

αφού έκανα backup με το CWM-ρεκοβερυ εγγατεστησα το 2.3.5,κάνει επανακίνηση το τρέχει αλλά κολάει .Βγάζω τη μπαταρία ξαναμπενω στο CWM-ρεκοβερυ και δεν έxω βάλη τη κάρτα μνήμης, τη βάζω έτσι όπως ήταν ανοικτό και δεν μπορεί να βρει το backup .γιατι και στο PC την βαζω και λεει οτι θελει Φορματ, και καταλάθος εκεί σε κάποιες εντολές του CWM-ρεκοβερυ αντί να κάνω φορμάτ τη κάρτα κάνω το σύστεμ φορμάτ και τώρα δεν ανοιγη και το CWM-ρεκοβερυ. Ούτε μπορώ να κάνω με το Sony Ericsson PC Companion 2.0 ενημέρωση λογισμικού δεν μπορει να βρει την συσκευη

Υπάρχει κάποιος τρόπος ώστε να ξαναβάλω το 2.1

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

 

 

Με αυτο τον τροπο συν την εφαρμογη που ανεφερα πριν το κινητο κραταει 3 μερες με νορμαλ χρηση (κανονικες κλησεις , νορμαλ χρηση wifi , καμια πασιεντζα στον ελευθερο χρονο.....κτλ) και δυο μερες συν οταν χρησιμοποιω το ραδιο για τις ωρες που δουλευω.......

 

2 μερες συν τι ενοεις?3 + 2 = 5 μερες???:confused:

Link to comment
Share on other sites

παιδεια καλησπερα.ποια ειναι για εσας η καλυτερη ρομ για το xperia x10 mini και με ποια κραταη πιο πολυ η μπαταρια η δεν πεζει ρολο αυτο?
Link to comment
Share on other sites

Μήπως γνωρίζει κάποιος για το sony ericsson XPERIA 10 mini

 

έχω βάλη το CWM-ρεκοβερυ γαι να βάλω την έκδοση 2.3.5

αφού έκανα backup με το CWM-ρεκοβερυ εγγατεστησα το 2.3.5,κάνει επανακίνηση το τρέχει αλλά κολάει .Βγάζω τη μπαταρία ξαναμπενω στο CWM-ρεκοβερυ και δεν έxω βάλη τη κάρτα μνήμης, τη βάζω έτσι όπως ήταν ανοικτό και δεν μπορεί να βρει το backup .γιατι και στο PC την βαζω και λεει οτι θελει Φορματ, και καταλάθος εκεί σε κάποιες εντολές του CWM-ρεκοβερυ αντί να κάνω φορμάτ τη κάρτα κάνω το σύστεμ φορμάτ και τώρα δεν ανοιγη και το CWM-ρεκοβερυ. Ούτε μπορώ να κάνω με το Sony Ericsson PC Companion 2.0 ενημέρωση λογισμικού δεν μπορει να βρει την συσκευη

Υπάρχει κάποιος τρόπος ώστε να ξαναβάλω το 2.1

Ευχαριστω

Κατεβάζεις το SEUS, συνδέεις το κινητό και του περνάς πάλι την 2.1

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

2 μερες συν τι ενοεις?3 + 2 = 5 μερες???:confused:

 

Οχι......3 μερες με νορμαλ χρηση (την τριτη νυχτα το βαζω για φορτιση....γυρω στο 10% μου παει η μπαταρια)

Ενω αν εχω και το ραδιο ανοιχτο στην δουλεια μου κραταει 2 μερες (την δευτερη νυχτα το βαζω να φορτισει....)

Αν κραταγε 5 μερες θα ηταν.....Θαυμα για smartphone !!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ok ευχαριστω

 

παιδεια εχω παρατηρησει οτι με την 2,1 της sony ericsson η μπαταρια κραταη με χαλαρη χρηση ανετα 3 μερες?

εσας ποσο σας κραταη η μπαταρια και με ποια rom?

Link to comment
Share on other sites

παιδεια εχω παρατηρησει οτι με την 2,1 της sony ericsson η μπαταρια κραταη με χαλαρη χρηση ανετα 3 μερες?

εσας ποσο σας κραταη η μπαταρια και με ποια rom?

 

Λογικό είναι αφού η 2.1 υποστηρίζεται πλήρως από το hardware του συγκεκριμένου κινητού.

Οι 2.2 και 2.3 παίζουν με ματσακωνιές αφού είναι custom roms έχοντας unofficial firmware από την κοινότητα και όχι από την SE.

Αν ήταν να υποστηρίξει η SE τις εκδόσεις 2.2,2.3 για αυτά τα κινητά, θα έπρεπε να ξαναέγραφε τους drivers κλπ για να παίζουν σωστά.

Αν ο dev της rom έχει καταβάλει οποιαδήποτε δυνατή προσπάθεια μείωσης της κατανάλωσης της μπαταρίας, το πόσο κρατάει είναι πλέον καθαρά υποκειμενικό στοιχείο. Παίζουν βέβαια και κόλπα όπως το calibration που για πολλούς δουλεύει.

Edited by kissmyarch
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά πως βγαίνει η μπαταρία απο το mini????

 

 

Sent from my iPad 2 using Tapatalk

 

κοιταξε να δεις στο youtube αλλα ειναι αρκετα ευκολα να βγει η μπαταρια το θεμα ειναι να βρεθει καινουργια με μεγαλυτερα στοιχεια και ποσο

 

Λογικό είναι αφού η 2.1 υποστηρίζεται πλήρως από το hardware του συγκεκριμένου κινητού.

Οι 2.2 και 2.3 παίζουν με ματσακωνιές αφού είναι custom roms έχοντας unofficial firmware από την κοινότητα και όχι από την SE.

Αν ήταν να υποστηρίξει η SE τις εκδόσεις 2.2,2.3 για αυτά τα κινητά, θα έπρεπε να ξαναέγραφε τους drivers κλπ για να παίζουν σωστά.

Αν ο dev της rom έχει καταβάλει οποιαδήποτε δυνατή προσπάθεια μείωσης της κατανάλωσης της μπαταρίας, το πόσο κρατάει είναι πλέον καθαρά υποκειμενικό στοιχείο. Παίζουν βέβαια και κόλπα όπως το calibration που για πολλούς δουλεύει.

 

 

συμφωνω σαυτα που λες το θεμα ειναι να κραταη αρκετα η μπαταρια και οχι καθε μερα φρτισμα.εσενα ποσο σου κραταη και με ποια rom??

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα,

Εχω ένα πρόβλημα με το κινητό μου.Το είχα στείλει για service και τώρα που το πήρα πίσω μου έχουν σβηστεί όλες οι ρυθμίσεις που είχα κάνει.Το πρόβλημα μου είναι το εξής: Πάω να μπω στο market και μου ζητάει τα στοιχεία του λογαριασμού μου στο google για να συνδεθεί και αφού τα βάζω μετά από λίγο μου βγάζει το μήνυμα οτι δεν είναι δυνατή η δημιουργία αξιόπιστης σύνδεσης δεδομένων σε αυτόν τον διακομιστή και οτι το τηλέφωνό μου δεν είναι διαθέσιμο για υπηρεσίες δεδομένων.Ξέρετε τι μπορεί να φταίει και δεν με αφήνει να μπω?

Επίσης, δίπλα από την ένδειξη του σήματος και της μπαταρίας μου βγάζει συνέχεια ένα σηματάκι με ένα Η και δύο βελάκια.Αυτό τι είναι και πως μπορώ να το εξαφανίσω?

Thanks προκαταβολικά για τη βοήθεια.

Trying to understand the android world...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα,

Εχω ένα πρόβλημα με το κινητό μου.Το είχα στείλει για service και τώρα που το πήρα πίσω μου έχουν σβηστεί όλες οι ρυθμίσεις που είχα κάνει.Το πρόβλημα μου είναι το εξής: Πάω να μπω στο market και μου ζητάει τα στοιχεία του λογαριασμού μου στο google για να συνδεθεί και αφού τα βάζω μετά από λίγο μου βγάζει το μήνυμα οτι δεν είναι δυνατή η δημιουργία αξιόπιστης σύνδεσης δεδομένων σε αυτόν τον διακομιστή και οτι το τηλέφωνό μου δεν είναι διαθέσιμο για υπηρεσίες δεδομένων.Ξέρετε τι μπορεί να φταίει και δεν με αφήνει να μπω?

Επίσης, δίπλα από την ένδειξη του σήματος και της μπαταρίας μου βγάζει συνέχεια ένα σηματάκι με ένα Η και δύο βελάκια.Αυτό τι είναι και πως μπορώ να το εξαφανίσω?

Thanks προκαταβολικά για τη βοήθεια.

 

δοκιμασες να μπεις στο mail σου και σε βαζει κανονικα?μηπως εχεις ξεχασει τον κωδικο?:confused:

 

οσο για το H κλειστο οσο προλαβαινεις.συνδεεται με το ιντερνετ του παροχου σου (3g) δηλαδη σου τρωει λεφτα.

πηγαινε ρυθμισεις ασυρματο και δικτυα αν θυμαμαι καλα και απενεργοποιησε την κινηση δεδομενων!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ναι από το pc μπαίνω κανονικά στο mail μου...:confused:

Οσο προλαβαίνω???Απο χτες το βράδυ είναι ανοιχτό! Πες μου οτι τωρα έχω χρεωθεί τρελά να το πάθω και αυτό το εγκεφαλικό:blink:

Πήγα Ασύρματο και δίκτυα ---> Δίκτυα κινητής τηλεφωνίας και απενεργοποίησα αυτό που λέει Κίνηση δεδομ. Και μου έβγαλε ένα σηματάκι πάνω πάνω αριστερά στην οθόνη...Σωστό είναι αυτό?

Πάντως αυτό με το Η ξεκίνησε από χτες το βράδυ που συνδέθηκα μέσω wifi (του σπιτιού μου) και όταν το έκλεισα μου έβγαλε αυτό το Η με τα βελάκια...

Trying to understand the android world...
Link to comment
Share on other sites

Ναι από το pc μπαίνω κανονικά στο mail μου...:confused:

Οσο προλαβαίνω???Απο χτες το βράδυ είναι ανοιχτό! Πες μου οτι τωρα έχω χρεωθεί τρελά να το πάθω και αυτό το εγκεφαλικό:blink:

Πήγα Ασύρματο και δίκτυα ---> Δίκτυα κινητής τηλεφωνίας και απενεργοποίησα αυτό που λέει Κίνηση δεδομ. Και μου έβγαλε ένα σηματάκι πάνω πάνω αριστερά στην οθόνη...Σωστό είναι αυτό?

Πάντως αυτό με το Η ξεκίνησε από χτες το βράδυ που συνδέθηκα μέσω wifi (του σπιτιού μου) και όταν το έκλεισα μου έβγαλε αυτό το Η με τα βελάκια...

 

σωστα τα βελακια που σου εβγαλε..(γλειτωνεις και μπαταρια καθως πλεον η συσκευη δεν ψαχνει να βρει διαθεσιμο internet.)

και επισης πολυ λογικο να στο βγαλει μετα το wifi καθως η συσκευη συνδεθηκε στο ιντερνετ και μολις απενεργοποιησες το wifi "αναγκαστηκε" να ψαξει ιντερνετ και βρηκε..:worry:

ειναι πολυ ανοητο αυτο που γινεται στα android!πολλες εφαρμογες εχουν την ταση να συνδεονται με το ιντερνετ ωστε να ψαξουν ενημερωσεις και λοιπα με συνεπεια να καταναλωνουν mb.και ΠΑΡΑ ΠΟΛΥΣ ΚΟΣΜΟΣ την εχει πατησει με υπερογκα ποσα να εμφανιζονται...μην σε αγχωνω..μια μερα δεν ειναι κατι τραγικο.ισως μερικα ευρω παρα πανω.εξαρταται απο τα mb που εχουν καταναλωθει ( και το ποσο χρεωνει η εταιρια σου τα mb) το αφησες ανοιχτο ολο το βραδυ?

 

σχετικα με το mail σου..θα σε γελασω..πηγαινε ρυθμισεις-λογαριασμοι και συγχρονισμος και δες αν βλεπεις πουθενα το gmail σου.αν δεν υπαρχει,βαλτο και λογικα θα μπαινεις.;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μην πανικοβάλουμε τον κόσμο. Το "Η" υποδηλώνει ότι το κινητό βρίσκεται εντός δικτύου HSDPA. Δεν σημαίνει ότι κάνει και χρήση του δικτύου και κατ' επέκταση ότι κατεβάζει δεδομένα. Δεδομένα κατεβάζει όταν εμφανιστούν τα βελάκια που αναφέρεις στο τέλος.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Μην πανικοβάλουμε τον κόσμο. Το "Η" υποδηλώνει ότι το κινητό βρίσκεται εντός δικτύου HSDPA. Δεν σημαίνει ότι κάνει και χρήση του δικτύου και κατ' επέκταση ότι κατεβάζει δεδομένα. Δεδομένα κατεβάζει όταν εμφανιστούν τα βελάκια που αναφέρεις στο τέλος.

 

δηλαδη αν το κινητο κανει κινηση δεδομενων υπαρχει περιπτωση να μην χρεωνει καν?

επισης αναφερει οτι ειχε τα δυο βελακια.αρα υπηρχε κινηση δεδομενων.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia X10 mini και Xperia X10 mini pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...