Jump to content

Sony Xperia X10 mini και Xperia X10 mini pro


maryjay18
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια χαιρετω ξανα. Εχω το mini pro roooted. Χθες εμεινα απο μπαταρια και οταν γυρισα σπιτι το εβαλα να φορτισει. Απο τοτε το κινητο δεν ανοιγει. Μενει κολημενο στο λογοτυπο της sony και πρεπει να βγαλω τη μπαταρια για να ξεκολησει. Προσπαθησα μεσω του xrecovery κανοντας hard reset και restore αλλα τιποτα. Εχεις κανει καμια ιδεα η το στελνω για service εκτος εγγυησης και οτι κατσει?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 14χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπερα παιδια ! Εκανα δωρο σημερα στην αδερφη μου το minipro,ελπιζω να την ευχαριστησει ! Το εψαξα οσο μπορουσα πιο πριν. Οι γνωσεις μου ειναι καλες σε symbian και wm αλλα στο android ειμαι αρχαριος,οποτε ευκαιρια παραλληλα να μαθω κι εγω μερικα πραγματα. Θα θελα καποιο παιδι που ναι σοβαρος γνωστης και της συσκευης και του android να μου στειλει ενα pm για να μου δωσει μερικες συμβουλες σχετικα με το mini pro. Tα κυρια θεματα που εχω αποριες ειναι τα εξης :

 

1)Χρειαζονται ολες οι διαδικασιες που αναφερονται (root κτλ),υπαρχει αυτη τη στιγμη σταθερη rom 2.2 froyo ;

2)Πως αποθηκευονται οι εφαρμογες γενικα,θελει προγραμματακι ή κατι αντοιστιχο για να γινεται αποθηκευση στην sd ;

3)Απο παιχνιδια,παιζει ανετα πχ angry birds και τα αναλογα,ποια ειναι τα πιο "βαρια" για το συγκεκριμενο κινητο ή τα μη συμβατα με αναλυση οθονης ;

4)Η φωτεινοτητα της οθονης μου φαινεται λιγο υποτονικη. Υπαρχει κατι αντιστοιχο οπως εχω στο Ν8 για να την ανεβαζει ;

5)Χρησιμοποιωντας ενα προγραμμα (myphone explorer,του myphone.gr ειναι αραγε ;) αποθηκευσα sms και σημειωσεις απο το προηγουμενο κινητο (w995). Δεν μου αναγνωριζει συνδεση ομως για το x10. Υπαρχει αλλος τροπος ή καμια λυση γι'αυτο το θεμα ;

Αυτες ειναι οι πρωτες αποριες μου,το ψαχνω οσο μπορω,αν σε ολες υπαρχουν απαντησεις σε καποιο οδηγο εδω ευχαριστως να μου τον δειξετε να τον διαβασω !

Link to comment
Share on other sites

Οχι οτι μου χρειαζεται πολυ το multitouch αλλα ειναι ωραιο «κομματι» ...αντε περνα παλι νεα ρομ τωρα..αυτο που με κουραζει ειναι η εγκατασταση ξανα των εφαρμογων..

Αλλα η 2.2 ειναι κουκλα.απο τοτε που την εβαλα ειμαι πολυ ικανοποιημενος!

 

 

Sent from my iPod touch ξαπλα στον καναπε ή στο κρεβατι..

 

Backup την rom που φοράς με xrecovery.flash την νέα/skip σε όλα μέχρι να ανοίξει.

ΞανάReboot σε xrecovery/ backup and restore/restore/advanced restore/restore data και reboot..

10 λεπτά υπόθεση..

Link to comment
Share on other sites

To πηρα τελικα απ το public με € 149.Εχω εκπλαγει απο την ποικιλια και τα ειδη των εφαρμογων που μπορει να δεχτει.Μεχρι και καρδιογραφο εχω βρει και καμμια σχεση με τις java εφαρμογες του c905 που αργουσαν να αποκριθουν και κολλαγαν.Πως μπορω να κανω ρυθμισεις για να μπαινω στο ιντερνετ μεσο wind 3G? Edited by NetSurfer_g7
Link to comment
Share on other sites

Backup την rom που φοράς με xrecovery.flash την νέα/skip σε όλα μέχρι να ανοίξει.

ΞανάReboot σε xrecovery/ backup and restore/restore/advanced restore/restore data και reboot..

10 λεπτά υπόθεση..

 

Και ετσι κραταω τις επαφες που εχω μεσα;;

 

 

Sent from my iPod touch ξαπλα στον καναπε ή στο κρεβατι..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

 

Αρχικά να σας πώ πως έχω ένα SE xperia x10 mini pro.

 

Αυτές τις μέρες λοιπόν είπα να ασχοληθώ λίγο με το κινητό. Αρχικά θέλω να μάθω καλύτερα για τις ROM που φαντάζομαι είναι κάτι παρόμοιο με τις ROM των υπολογιστών. Δλδ εκει μέσα αποθηκεύει ο κατασκευαστής "πληροφορίες" ας πούμε για το πως να δουλεύει το hardware σε σχέση με το software.

[..]

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

netpumber, θα κάνουμε ένα crash-course στο android:

 

Καταρχήν η αρχιτεκτονική του μοιάζει πολύ με αυτή των linux, αλλά εξακολουθεί να έχει σοβαρότατες δομικές διαφορές. Μιας και τα x10/mini/mini pro είναι από τις πιο "κλειστές" android συσκευές (λόγω ανόητων περιορισμών) θα ασχοληθούμε με τις περιοχές που μπορείς να πειράξεις.

 

Συγκεκριμένα έχεις πρόσβαση στα partition /system, /data και /cache. Το /data και το /cache τα αφήνουμε μιας και αφορούν προσωρινή μνήμη και δεδομένα χρήστη.

Το /system αντίθετα περιέχει στην ουσία ολη την rom οπότε οι όποιες αλλαγές, αφορούν αυτό το μέρος. Το /system σε stock συνθήκες είναι read only, με την διαδικασία του root τρέχουμε ένα exploit που με την βοήθεια επίσης κάποιων script καθώς και ενός binary, μας δίνει δυνατότητα read/write στο /system (Superuser Permissions).

 

Η SE έχει κλειδωμένο bootloader για τα Xperia X10i/mini/mini pro (και X8) οπότε αυτομάτως ξεχνάς kernel. Όσες rom κυκλοφορούν αυτή τη στιγμή, λειτουργούν πάνω στον στοκ kernel (2.6.29)

 

Τώρα όσον αφορά το cooking... τα πράγματα είναι λίγο περίεργα. Υπάρχουν πολλά tutorial για συνθεση από AOSP πηγές, υπάρχουν επίσης πολλά εργαλεία και tutorial για cooking αλλά η περίπτωση του mini είναι ιδιαίτερη και τπτ δεν παίζει "out of the box".

 

 

 

Μερικές καλές πηγές βρίσκονται στο developer.android και στο wiki του CyanogenMod.

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Προβλημα κιολας... Κανω προσπαθεια για συνδεσηςε δυο διαφορετικα wifi και συνέχεια μου γράφει ότι αποσυνδεθηκε ! Τι κάνουμε τώρα ;
Link to comment
Share on other sites

Και ετσι κραταω τις επαφες που εχω μεσα;;

 

 

Sent from my iPod touch ξαπλα στον καναπε ή στο κρεβατι..

 

Μέχρι και σελιδοδείκτες

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι και σελιδοδείκτες

 

Λολ εφαρμογες εννοουσα!απλα κατεβαζα μια εφαρμογη για τις επαφες εκεινη την ωρα..

Και μαυτο τον τροπο μπορω να φλασαρω οποιαδηποτε ρομ;γιατι ειναι πολλες που λενε οτι πρεπει να κανει system restore

 

 

Sent from my iPod touch ξαπλα στον καναπε ή στο κρεβατι..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ασχολήθηκα επισταμένα (λόγω δουλειάς δεν γινόταν πριν!) και νομίζω ότ ιτο έκανα root... Λέω νομίζω γιατί δεν ξέρω ποια εφαρμογή να βάλω... :lol: Αστείο;;;; Καλά όχι και τόσο...

 

Έχουμε καμμιά λίστα για προτάσεις; Επίσης ένα how to εγκατάστασης... Ας πούμε θα βγει ειδοποίηση ή θα γίνουν όλα νορμάλ; :rolleyes:

A suspicious mind is a healthy mind...

Never stop dreaming

 

(Μπάμπης από Θεσσαλονίκη)

Link to comment
Share on other sites

Ασχολήθηκα επισταμένα (λόγω δουλειάς δεν γινόταν πριν!) και νομίζω ότ ιτο έκανα root... Λέω νομίζω γιατί δεν ξέρω ποια εφαρμογή να βάλω... :lol: Αστείο;;;; Καλά όχι και τόσο...

 

Έχουμε καμμιά λίστα για προτάσεις; Επίσης ένα how to εγκατάστασης... Ας πούμε θα βγει ειδοποίηση ή θα γίνουν όλα νορμάλ; :rolleyes:

 

φιλε μου, αν εισαι rooted, πρεπει να εχεις μεσα στο μενου το προγραμμα Superuser... :)

 

Eπισης, παιδια, οταν ανοιγω το κινητο, εδω κ 2-3 μερες, μολις μου δειχνει το boot animation (οχι το logo της sony), αμεσως, κανει επανεκκινηση κ μετα την δευτερη φορα μου ανοιγει κανονικα... δεν ξερω... βασικα δεν με ενοχλει κ τοσο, αλλα την δευτερη φορα που κανει reboot, χανω 5-7% μπαταρια.... :O

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου, αν εισαι rooted, πρεπει να εχεις μεσα στο μενου το προγραμμα Superuser... :)

 

Το 'χω... Άρα μπορώ να κάνω εγκατάσταση ότι θέλω; Και το δεύτερο σκέλος ακόμα ισχύει... Δεν ξέρω ακριβώς πως κάνουν εγκατάσταση... :O

A suspicious mind is a healthy mind...

Never stop dreaming

 

(Μπάμπης από Θεσσαλονίκη)

Link to comment
Share on other sites

Το 'χω... Άρα μπορώ να κάνω εγκατάσταση ότι θέλω; Και το δεύτερο σκέλος ακόμα ισχύει... Δεν ξέρω ακριβώς πως κάνουν εγκατάσταση... :O

 

 

Ναι μπορεις να κανεις ο,τι θες εγκατασταση..

Η εγκατασταση ειναι απλη..κανεις εναν λογαριασμο gmail,βαζεις τα στοιχεια στο market και εισαι ετοιμος.το μαρκετ κατεβαζει και κανει εγκατασταση αυτοματα την εφαρμογη που επελεξες.περα απο το μαρκετ μπορεις και μεσω πισι να κανεις μεταφορα εφαρμογων και εγκατασταση τους

 

Sent from my iPod touch ξαπλα στον καναπε ή στο κρεβατι..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Λολ εφαρμογες εννοουσα!απλα κατεβαζα μια εφαρμογη για τις επαφες εκεινη την ωρα..

Και μαυτο τον τροπο μπορω να φλασαρω οποιαδηποτε ρομ;γιατι ειναι πολλες που λενε οτι πρεπει να κανει system restore

 

 

Sent from my iPod touch ξαπλα στον καναπε ή στο κρεβατι..

 

Δοκίμασε και αν κάτι δεν πάει καλά, κάνε restore με xrecovery την rom που έχεις.

Αν δεν δοκιμάσεις δεν θα μάθεις.

Για ότι πρόβλημα δεν ευθύνομαι..με δικό σου ρίσκο..

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω τα φώτα σας.. έχω στα χέρια μου ένα xperia x10 mini με cyanogenmod mini 6 μέσα. προσπαθώ να κάνω τον συνδιασμό για να πάω στο κρυφό μενού αλλά δεν γίνεται. υπάρχει άλλος τρόπος να τρέξω τον έλεγχο του κινητού; έπαψε να δουλεύει το ηχείο και θέλω να το τεστάρω να δω αν φταίει το λειτουργικό ή το ηχείο του.
Link to comment
Share on other sites

SE X10 / X10 mini / X10 mini pro FAQ, Ερώτηση 20

(είναι κρίμα να υπάρχουν οι περισσότερες απαντήσεις στο forum και να μην καταβάλλεται η ελάχιστη προσπάθεια για την απόκτηση της πληροφορίας)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

SE X10 / X10 mini / X10 mini pro FAQ, Ερώτηση 20

(είναι κρίμα να υπάρχουν οι περισσότερες απαντήσεις στο forum και να μην καταβάλλεται η ελάχιστη προσπάθεια για την απόκτηση της πληροφορίας)

 

ναι απο εκεί το είδα,αλλά στο ένα δεν μπορώ γιαυτό ρώτησα,μήπως είναι άλλο.

Υπάρχουν δυο κρυφά μενού.

Μέσα από το πρώτο μπορoύμε να δούμε πληροφορίες για την συσκευή και να εκτελέσουμε διαγνωστικούς ελέγχους.

Για την μετάβαση μας εκεί με κλειδωμένη αλλά ενεργή την οθόνη πατάμε τα εξής πλήκτρα:

menu-back-back-menu-back-menu-menu-back

αυτό δεν νοιώθει..

 

άκυρο,το έκανα!ευχαριστώ

- - - -

Link to comment
Share on other sites

zxr μια χαρα το είδα το FAQ... Απλά δεν μπορώ να το κάνω να λειτουργήσει σε cyanogen.. όσες φορές και αν πάτησα τον συνδιασμό, δεν μου εμφάνισε το κρυφό μενού.
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε και αν κάτι δεν πάει καλά, κάνε restore με xrecovery την rom που έχεις.

Αν δεν δοκιμάσεις δεν θα μάθεις.

Για ότι πρόβλημα δεν ευθύνομαι..με δικό σου ρίσκο..

 

Οχι εγω λεω να μου πεις που μενεις να σου στειλω μπραβους να σε λιανισουν αμα δεν γινει οπως τα λες..:p

 

 

Sent from my iPod touch ξαπλα στον καναπε ή στο κρεβατι..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

zxr μια χαρα το είδα το FAQ... Απλά δεν μπορώ να το κάνω να λειτουργήσει σε cyanogen.. όσες φορές και αν πάτησα τον συνδιασμό, δεν μου εμφάνισε το κρυφό μενού.

 

Σε CyanogenMod μόνο το κλασικό *#*#4636#*#* λειτουργεί. Τα διαγνωστικά τεστ της συσκευής περιέχονται μόνο σε SE rom.

 

 

*EDIT* Δοκίμασε το z-DeviceTest από το market. Έχει κάποια διαγνωστικά, ανάμεσα τους και δοκιμή για το ηχείο (ένα κλικ θα ακουστεί μη νομίζεις).

Edited by DaRk_dOg

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια το wifi του κινητου δεν ειναι τοσο δυνατο δλδ οταν ειμαι μακρια και αλλα κινητα που ειχα επιαναν πχ νοκια με wifi το mini πιανει ασθενικα, και δεν ειναι μονο το δικο μου και αλλα που εχω δει ετσι ειναι , δεν υπαρχει κανενα σαν προγραμματακι να ενισχυσει το σημα?????
Link to comment
Share on other sites

Οχι εγω λεω να μου πεις που μενεις να σου στειλω μπραβους να σε λιανισουν αμα δεν γινει οπως τα λες..:p

 

 

Sent from my iPod touch ξαπλα στον καναπε ή στο κρεβατι..

 

Υπάρχουν και άλλοι τρόποι..

Επειδή δεν μπορώ αυτή τι στιγμή γράψω κατεβατά..

σου παραθέτω 2 post στο επίσημο x8

O εναλλακτικός:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=276211&page=138

Αυτός που συζητάμε:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=276211&page=144

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια το wifi του κινητου δεν ειναι τοσο δυνατο δλδ οταν ειμαι μακρια και αλλα κινητα που ειχα επιαναν πχ νοκια με wifi το mini πιανει ασθενικα, και δεν ειναι μονο το δικο μου και αλλα που εχω δει ετσι ειναι , δεν υπαρχει κανενα σαν προγραμματακι να ενισχυσει το σημα?????
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia X10 mini και Xperia X10 mini pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...