Jump to content

Sony Xperia X10 mini και Xperia X10 mini pro


maryjay18
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επανερχομαι στο θεμα μπαταριας. Δεν με ανεβαινει η αυτονομια με τιποτα.

Απο 100% πηγα στα 23% σε 12 ωρες.

Με

15 λεπτα wifi

10 λεπτα 3G

30 μισολεπτες κλησεις

Φωτεινοτητα 60%

Επανεκινηση μετα την φορτιση

SetCpu 122-600

Autokiller στο optimum

ADW Launcher

Beutiful widgets (χωρις εφε καιρου) και κατι αλλα ψιλοwidgetakia...

 

Ευτυχως που η δουλεια μου ειναι κοντα σε πριζα! Και οπως προειπα, εχω και 2 μπαταριες καβατζα.

 

Κανω κατι λαθος ρε γμτ;

 

φιλε μου διαμαντη,0% φωτεινοτητα εχω μονιμως..πως σου φσνηκε;

 

 

Να κάνω και γω μια ερώτηση. Για το μινι χ10 υπάρχει κάποιο σπασμένο πρόγραμμα για gps ??

 

ndrive.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 14χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Να κάνω και γω μια ερώτηση. Για το μινι χ10 υπάρχει κάποιο σπασμένο πρόγραμμα για gps ??

 

Υπάρχει το navigon (όχι από το market) το οποιο λειτουργεί με την χρήση gps και δεν συνδέεται στο internet. Το χρησιμοποιώ και είμαι ικανοποιημένος.

Link to comment
Share on other sites

Επανερχομαι στο θεμα μπαταριας. Δεν με ανεβαινει η αυτονομια με τιποτα.

Απο 100% πηγα στα 23% σε 12 ωρες.

Με

15 λεπτα wifi

10 λεπτα 3G

30 μισολεπτες κλησεις

Φωτεινοτητα 60%

Επανεκινηση μετα την φορτιση

SetCpu 122-600

Autokiller στο optimum

ADW Launcher

Beutiful widgets (χωρις εφε καιρου) και κατι αλλα ψιλοwidgetakia...

 

Ευτυχως που η δουλεια μου ειναι κοντα σε πριζα! Και οπως προειπα, εχω και 2 μπαταριες καβατζα.

 

Κανω κατι λαθος ρε γμτ;

 

diamandi καποιο windgets σου κανει την ζημια ετσι πιστευω, βγαλε και το autokiller τι το θελεις????? εγω με μια μεση χρηση και με την οθονη 90% βγαζω 2 μερες χαλαρα, δουλευω και με ADW, καποια εφαρμογη σου κανει την ζημια για κανε κανα ξεσκονισμα ;)

Link to comment
Share on other sites

κατ'αρχάς μιλάω για rooted x10 mini με 2.1...έχω το εξής πρόβλημα αλλά επειδή δεν στέλνω σχεδόν καθόλου sms το είχα ξεχάσει : απ'όταν άρχισα να χρησιμοποιώ Handcent SMS δεν μου έρχεται αναφορά οταν στέλνω SMS...ενοείται ότι έχω tickαρισμένη την επιλόγη της αναφοράς (στις ρυθμίσεις του Messaging πλέον και όχι στο Settings που ήταν μέχρι την 1.6, αν και το ίδιο πρόβλημα το αντιμετώπιζα ΚΑΙ στην 1.6) και προφανώς έχω ξεtickάρει τις notifications του Messaging για να μην βγαίνει notification από 2 διαφορετικά apps όποτε μου έρχεται μήνυμα...έχει κανείς καμιά ιδέα ; μου διαφέβγει κάτι ;

 

edit : παρατήρησα ότι υπάρχει μια κάποια πρόσβαση στις αναφορές αλλά για να τις δεις πρέπει στη home screen του Handcent SMS να πατήσεις το menu (hard button) --> more --> Delivery Reports ...δεν γίνεται απλά να βγάζει το tick δίπλα στο μήνυμα όπως γίνεται και στο Messaging ;;

 

edit2 : το έφτιαξα αλλά πείραξα 2 πράγματα και δεν ξέρω ποιο απ'τα 2 έφταιγε : i) settings --> Notification settings --> Sent message notification:Sent notification --> Notify when message is received (need carrier support) ενώ ήταν στο disable ii) settings --> Receive message settings --> SMS retrieve settings:Delivery reports tick (ενώ δεν ήταν) και Handcent delivery report untick (ενώ ήταν tickαρισμένο)

 

edit3 : το ii) ήταν που έκανε όλη τη δουλεία...τεσπά αυτό που μου τη δίνει είναι ότι δε σε αφήνει αυτό το τηλέφωνο να στήλεις κενό μήνυμα και αναγκάζομαι κάθε φορά που θέλω να δω πόσος χρόνος ομιλίας μου έχει απομείνει να βάζω έναν λευκό χαρακτήρα έστω(π.χ. return ή space) για να με αφήσει να το στείλω ! δεν το ξέρουν εκεί στη Google ότι μερικές φορές δε χρειάζεται να γράψεις τίποτα σε ένα μήνυμα !;!;!;

Edited by kwsthsk
Link to comment
Share on other sites

Ρωτησα και νωριτερα

 

Εχω απεγκαταστησει το pccompanion.apk και εχω διαγραψει το dop.iso. Βρηκα ομως στο sdcard/pccompanion εναν φακελο applications που εκτος των αλλων εχει ενα αρχειο mediago που ειναι 175 ΜΒ. Αυτα τα αρχεια εχουν να κανουν μονο με το pc companion και μπορω να τα διαγραψω η' μηπως θα κανω βλακεια να τα διαγραψω καταστρεφοντας την επικοινωνια του pc με το pc companion για να γλιτωσω τα ΜΒ;

 

οποιος μπορει ας μου απαντησει

Edited by dave481985
Link to comment
Share on other sites

κατ'αρχάς μιλάω για rooted x10 mini με 2.1...έχω το εξής πρόβλημα αλλά επειδή δεν στέλνω σχεδόν καθόλου sms το είχα ξεχάσει : απ'όταν άρχισα να χρησιμοποιώ Handcent SMS δεν μου έρχεται αναφορά οταν στέλνω SMS...

Βάλε την τελευταία έκδοση του handcent από το market, κάποια έκδοσή του είχε πρόβλημα με τις αναφορές όντως, το είχα κι εγώ το πρόβλημα..

 

 

Μιχάλης

 

Καλησπέρα παιδιά, μπορεί κάποιος να με βοηθήσει να κανω απεγκατάσταση τα άχρηστα apps απο το τηλέφωνο μου όπως το "edge"? έχω 2.1 και rooted. έχω προσπαθήσει με το astro, το titanium αλλα τίποτα!

Εγώ χρησιμοποιώ το system app remover. Δεν γνωρίζω αν μπορείς να διαγράψεις τα πάντα βέβαια..

 

 

Μιχάλης

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Βάλε την τελευταία έκδοση του handcent από το market, κάποια έκδοσή του είχε πρόβλημα με τις αναφορές όντως, το είχα κι εγώ το πρόβλημα..

 

 

Μιχάλης

 

όχι εντάξει αυτό το έφτιαξα αλλά ξαναρωτάω : γιατί να μη σε αφήνει να στήλεις κενό μήνυμα ;!;!;!

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω και γω μια ερώτηση. Για το μινι χ10 υπάρχει κάποιο σπασμένο πρόγραμμα για gps ??

 

Θα παρακαλέσω θερμά να αποφεύγουμε τέτοιες συζητήσεις. Ευχαριστώ. :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ρωτησα και νωριτερα

 

Εχω απεγκαταστησει το pccompanion.apk και εχω διαγραψει το dop.iso. Βρηκα ομως στο sdcard/pccompanion εναν φακελο applications που εκτος των αλλων εχει ενα αρχειο mediago που ειναι 175 ΜΒ. Αυτα τα αρχεια εχουν να κανουν μονο με το pc companion και μπορω να τα διαγραψω η' μηπως θα κανω βλακεια να τα διαγραψω καταστρεφοντας την επικοινωνια του pc με το pc companion για να γλιτωσω τα ΜΒ;

 

οποιος μπορει ας μου απαντησει

 

Την καλημέρα μου σε όλους.

 

Γενικά αν δεν είμαστε σίγουροι, καλό είναι να κρατάμε backup πριν διαγράψουμε οτιδήποτε.

 

Γενικά από την κάρτα μνήμης μπορούμε να διαγράψουμε τα πάντα (η μαμά SE την έχει φορτώσει με μπόλικη "σαβούρα¨), το μόνο αντίκτυπο μπορεί να είναι σε απώλεια προσωπικών δεδομένων, όχι σε δομικά στοιχεία του λειτουργικού.

 

"Στείλε" άφοβα τον φάκελο pccompanion από την κάρτα μπορείς να το κατεβάσεις ανά πάσα στιγμή από το site της SE αν το ξαναχρειαστείς (που δεν).

 

:)

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

applanet ψάξε στον γούγλη...όλα δωρεάν...

 

το εχει βαλει κανενας? εχει οντως οσα λεει?

 

ηθελα και γω να παρω την 2gether της vodafone αλλα μου ειπαν πως αν δε λειτουργει στο κινητο μου και θελω να ξαναγυρισω σε 2 sim θα πρεπει να πληρωσω 36 ευρω, οποτε ειπα να το δοκιμασω με την cosmote 2in1 της αδελφης μου. δυστυχως δεν επαιξε. δεν εκανε μεταβαση απο τη μια στην αλλη γραμμη και δε δεχοταν κλησεις σε καμια. για να ξεκολλησει επρεπε να την ξαναβαλει η αδελφη μου στο δικο της κινητο. το κινητο μου ειναι rooted αλλα οχι unbranded, δεν ξερω μηπως παιζει αυτο καποιο ρολο, αν ξερει καποιος ας βοηθησει μη πληρωνουμε τσαμπανταν στη vodafone ή στην cosmote.

 

μηπως ξερει κανενας αν πλεον στην 2.1 παιζει η 2gether της vodafone?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια.Να μαι παλι.:lol:

 

Λοιπον,τι ηθελα?

Εχμ,αφου εγκατεστησα τη 2.1 και αφου καταφερα να κανω επαναφορα του τηλ.καταλογου:dance:

εχω μερικες ερωτησεις να σας κανω.

1.Υπαρχει σοβαρος λογος να κανω unbrand το τηλεφωνακι μου(ξερω γω,καλυτερη λειτουργεια η κατι τετοιο)?:blink:

2.Σκεφτομαι να εγκαταστησω το app2SD.

Ειδα το βιντεακι διαμορφωσης της καρτας και λεει οτι πρεπει να χωρισουμε partitions

,και οσον αφορα το ext2 να εχει μαξιμουμ μεγεθος 1GB.

Εγω θελω να βαλω μια καρτα 16 GB,μπορω αυτο να το μεγαλωσω η το 1 GB ειναι

ηδη υπεραρκετο?

Τα αρχεια των εφαρμογων που τωρα αποθηκευονται στην καρτα μου,

μετα το APP2SD θα αποθηκευονται στο ext2 η στο κεντρικο(μεγαλο) partition?

Γιατι τοτε σιγουρα το 1 GB δεν φτανει ουτε για πλακα.

 

Ερχεται Σαββατοκυριακο και θα εχω λιγο χρονο για να παιδευτω λιγο με το

πανεμορφο μινι προ μου,καθε βοηθεια ευπροσδεκτη.:happy:

3.Τα αρχεια απο την μαμισια καρτα πως θα τα βαλω στην 16 GB?

Kαι που θα τα βαλω?

Εεεεπ σεμνα!!Σε ποιο partition θελω να πω? :)

4.Α,να το κανω και root?Αντε μεχρι να βαρεσει καμια μπιελα στο τελος και να βγαλω

απο την ναφθαλινη το Τ310 που εχω για αβαταρ!!:X:cry:

 

Y.Γ. Μην γελασετε αν οι ερωτησεις μου ειναι βλαμενες.Παραμενω ασχετος/γκαβακας μετα απο κοντα 2 μηνες

Edited by bakalex

http://www.aeknews.gr/resources/aeklogo.gif

 

 

Short man_make my dreams come true..

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια.Να μαι παλι.:lol:

 

Λοιπον,τι ηθελα?

Εχμ,αφου εγκατεστησα τη 2.1 και αφου καταφερα να κανω επαναφορα του τηλ.καταλογου:dance:

εχω μερικες ερωτησεις να σας κανω.

1.Υπαρχει σοβαρος λογος να κανω unbrand το τηλεφωνακι μου(ξερω γω,καλυτερη λειτουργεια η κατι τετοιο)?:blink:

2.Σκεφτομαι να εγκαταστησω το app2SD.

Ειδα το βιντεακι διαμορφωσης της καρτας και λεει οτι πρεπει να χωρισουμε partitions

,και οσον αφορα το ext2 να εχει μαξιμουμ μεγεθος 1GB.

Εγω θελω να βαλω μια καρτα 16 GB,μπορω αυτο να το μεγαλωσω η το 1 GB ειναι

ηδη υπεραρκετο?

Τα αρχεια των εφαρμογων που τωρα αποθηκευονται στην καρτα μου,

μετα το APP2SD θα αποθηκευονται στο ext2 η στο κεντρικο(μεγαλο) partition?

Γιατι τοτε σιγουρα το 1 GB δεν φτανει ουτε για πλακα.

 

Ερχεται Σαββατοκυριακο και θα εχω λιγο χρονο για να παιδευτω λιγο με το

πανεμορφο μινι προ μου,καθε βοηθεια ευπροσδεκτη.:happy:

 

3.Α,να το κανω και root?Αντε μεχρι να βαρεσει καμια μπιελα στο τελος και να βγαλω

απο την ναφθαλινη το Τ310 που εχω για αβαταρ!!:X:cry:

 

 

Καλορίζικη η 2.1!

 

Εφόσον πήρες την 2.1 άραξε, δεν υπάρχει ακόμα λόγος για unbrand. Ότι κόκκινο/μπλε/πρασινο υπάρχει από τον πάροχο σου θα το ξηλώσεις στην πορεία.

 

Για το βιντεάκι δεν θέλω κουβέντα, είμαι σίγουρος πως έπαθες πλάκα με την ραδιο-φονική φωνή μου! Πέρα από την πλάκα όμως όχι απλά φτάνει αλλά περισσεύει το 1Gb. Εγώ στο τελευταίο flashαρισμα μου, την έκανα 500Mb!

 

Τα πρόσθετα αρχεία εφαρμογών που πριν αποθηκευόταν στην κάρτα (FAT32 partition) εξακολουθούν να αποθηκεύονται εκεί. Απλά η βασική εγκατάσταση τους πλέον αποθηκεύεται στο ext2.

 

Επίσης για να σε προλάβω, όταν κάνεις mount (προσάρτηση) την sd στον υπολογιστή κάνει mount μόνο το FAT32 και όχι το ext2.

 

Μόλις το κάνεις, κάνε post στο ανάλογο thread για μερικές extra συμβουλές για να απελευθερώσεις χώρο.

 

ΥΓ:Σιγά μην βαρέσει μπιέλα. Το κινητό μου λειτουργεί τέλεια και αν ήξερες τι του έχω κάνει θα έστελνες παπά για εξορκισμό!:lol::lol:

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

A ρε νταρκ ντογκ,παλι πρωτος:thanks: & :respect:(εχει τελικα Smilies,στραβωμαρα:lol:thanx Diamantis)

 

Για πες και για την 3 (εκανα edit καθυστερημενο):happy:

Mε ποιο τροπο μεταφερω τα αρχεια της μαμισιας στην καινουργια?

Να την κανω κοπυ μετα την διαμορφωση?

Και που να αντιγραψω τα τωρινα αρχεια που εχει η καρτα:worry:

 

 

Edit: καλα μιλαμε επρεπε να βαλεις εμενα να μιλαω στο βιντεακι.

Οσοι το βλεπαν θα καναν διαμορφωση στην καρτα τους την πιστωτικη :)

Edited by bakalex

http://www.aeknews.gr/resources/aeklogo.gif

 

 

Short man_make my dreams come true..

Link to comment
Share on other sites

A ρε νταρκ ντογκ,παλι πρωτος:thanks: & respect(δεν εχει Smilies)

 

Για πες και για την 3 (εκανα edit καθυστερημενο):happy:

Mε ποιο τροπο μεταφερω τα αρχεια της μαμισιας στην καινουργια?

Να την κανω κοπυ μετα την διαμορφωση?

Και που να αντιγραψω τα τωρινα αρχεια που εχει η καρτα:worry:

 

Αν έχεις card reader θα κάνεις την ζωή σου πιο εύκολη.

 

Θα κρατήσεις ένα backup από τα αρχεία της stock 2Gb στο pc και αν θέλεις θα τα αντιγράψεις στην καινούρια 16Gb (εννοείται μετά την διαμόρφωση η αντιγραφή αφού η διαμόρφωση διαγράφει ΤΑ ΠΑΝΤΑ)

 

Χμ... δεν σου δίνει επιλογή σε ποιό partition θα τα αντιγράψεις! Εννοείται στο FAT32! (τα windows δεν "βλέπουν" secondary partition σε αφαιρούμενες συσκευές αποθήκευσης! Μην παραξενευτείς λοιπόν αν τα windows βλέπουν μόνο τα 15Gb).

 

*Πληροφοριακά ext2 μπορείς να διαχειριστείς μόνο με κάποια διανομή Linux ή σε ένα πολύ καλά σεταρισμένο περιβάλλον cygwin. Αλλά αυτά είναι πολύ εξεζητημένα για τον απλό χρήστη.

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Στο default ημερολόγιο μπορώ να βάλω υπενθύμηση πχ 2 ή 3 ώρες πριν αρχίσει το γεγονός; Έχει λίγες επιλογές από τις οποίες δε μου κάνει καμία μερικές φορές...

 

Αν θέλω να μη χρησιμοποιώ πια το default ημερολόγιο, πως το απενεργοποιώ;

 

Ευχαριστώ

Edited by hariskar
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω παιδια..2ερωτησουλες θα θελα να κανω..

Εσβησα το peggle γτ ηταν αχρειαστο,με το titanium και την επιλογη απεγκατασταση.ομως παραμενει στην καρτελα αντ.ασφαλειας και επαναφορα,μονο που δεν φαινεται πια το εικονιδιο ουτε στο τιτανιουμ (παρα μονο το com.popcap.peggle) ουτε στο κινητο.αυτο αημαινει οτι απεγκατασταθηκε;γτ δεν σβηνεται τελειως και απο το τιτανιουμ;

Και κατι ακομα;τα μπακαπς τρωνε χωρο;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πως μπορώ το εικονίδιο κάποιας εφαρμογής που εγκατέστησα πρόσφατα και είναι στην τελευταία σελίδα να το βάλω στην πρώτη σελίδα;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορώ το εικονίδιο κάποιας εφαρμογής που εγκατέστησα πρόσφατα και είναι στην τελευταία σελίδα να το βάλω στην πρώτη σελίδα;

Ευχαριστώ

 

πατας παρατεταμενα πανω του και το σερνεις με το δαχτυλο στο πλαι ωστε να παει εκει που εσυ το θες!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βοήθεια...

Έκανα την επίσημη αναβάθμιση χτές και ολα πηγαιναν μια χαρά.

Σήμερα το έκανα και root,εγκατέστησα το Titanium και κάποια άλλα πολύ βασικά προγράμματα,και ενω ολα καλά και ωραία και καμαρωνα το κινητο,εξαφανιστηκαν οι επαφές,και επίσης όχι μονο αυτο,δεν ανοιγει ουτε τον καταλογο με τις κλησεις..

Το έχω κάνει 5 restart αλλά τίποτα

Τι να κανω? Εχω απελπιστει

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βοήθεια...

Έκανα την επίσημη αναβάθμιση χτές και ολα πηγαιναν μια χαρά.

Σήμερα το έκανα και root,εγκατέστησα το Titanium και κάποια άλλα πολύ βασικά προγράμματα,και ενω ολα καλά και ωραία και καμαρωνα το κινητο,εξαφανιστηκαν οι επαφές,και επίσης όχι μονο αυτο,δεν ανοιγει ουτε τον καταλογο με τις κλησεις..

Το έχω κάνει 5 restart αλλά τίποτα

Τι να κανω? Εχω απελπιστει

 

δεν τις ειχες κανει μπακαπ????? αν οχι εισαι σε δυσκολη θεση αν ναι ειναι ευκολη υποθεση να τις περασεις

Link to comment
Share on other sites

δεν τις ειχες κανει μπακαπ????? αν οχι εισαι σε δυσκολη θεση αν ναι ειναι ευκολη υποθεση να τις περασεις

 

Tiς εχω κάνει backup με το MyphoneExplorer (thanks Dark_Dog:D)

Τις είχα περάσει και το κινητο ηταν πληρως λειτουργικο εδώ και 20 ωρες.

Τώρα όχι μονο εξαφανίστηκαν,αλλα δεν ανοιγει καθόλου το μητρώο κλήσεων.

Τι να έπαθε.?? Root το έκανα εδώ και κανένα 3ωρο..

Δεν με νοιαζουν οι επαφές τοσο πολυ,οσο το κολλημα που έφαγε και δεν ανοιγει τις κλησεις..

Link to comment
Share on other sites

Tiς εχω κάνει backup με το MyphoneExplorer (thanks Dark_Dog:D)

Τις είχα περάσει και το κινητο ηταν πληρως λειτουργικο εδώ και 20 ωρες.

Τώρα όχι μονο εξαφανίστηκαν,αλλα δεν ανοιγει καθόλου το μητρώο κλήσεων.

Τι να έπαθε.?? Root το έκανα εδώ και κανένα 3ωρο..

Δεν με νοιαζουν οι επαφές τοσο πολυ,οσο το κολλημα που έφαγε και δεν ανοιγει τις κλησεις..

 

οσο για τις κλησεις προς το παρων βολεψου με το dialer one απο το μαρκετ, μηπως εσβησες καταλαθος την εφαρμογη κλησεων απο το κινητο?

Link to comment
Share on other sites

οσο για τις κλησεις προς το παρων βολεψου με το dialer one απο το μαρκετ, μηπως εσβησες καταλαθος την εφαρμογη κλησεων απο το κινητο?

 

Kαι τι στο καλο,εξαφανίστηκαν και οι επαφες μαζι?

Αν ξαναπεράσω την 2.1 να το επαναφερω στην αρχικη κατάσταση?

Τι λες?

 

Το μνμ που μου βγάζει είναι το εξής:

"Η δραστηριότητα κλήσεις(στη διαδικασία android.process.acore) δεν αποκρίνεται"

Edited by kwtsoulis
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia X10 mini και Xperia X10 mini pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...