Jump to content

Sony Xperia X10 mini και Xperia X10 mini pro


maryjay18
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πάντως να ξέρεις οτι έχω το πιο συνηθισμένο αντρικό όνομα στην Ελλάδα! :lol::lol:

 

το καταλαβα οτι εχεις γεννεθλια ρε συ Κωστα, αλλα ειπα να μην σε φωναζουμε ολο Dark ή Dog ή σκυλε κτλ:D

το καταλαβα οτι εχεις γεννεθλια ρε συ Γιαννη, αλλα ειπα να μην σε φωναζουμε ολο Dark ή Dog ή σκυλε κτλ:D

το καταλαβα οτι εχεις γεννεθλια ρε συ Νικο, αλλα ειπα να μην σε φωναζουμε ολο Dark ή Dog ή σκυλε κτλ:D

το καταλαβα οτι εχεις γεννεθλια ρε συ Γιωργο, αλλα ειπα να μην σε φωναζουμε ολο Dark ή Dog ή σκυλε κτλ:D

 

Διαλεξε!:p:p

Edited by Diamandis

SE X10 Mini Pro 2.2 froyo CM6-v3.2.1

HTC Desire Z

Samsung Galaxy Mini

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 14χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Πάρε μια ιδέα από ένα δικό μου benchmark:

 

http://img38.imagefra.me/i3bc/dark_dog/yv_274_u92ct.png

 

 

Αυτό σημαίνει ότι το Χ10mini έχει καλύτερα χαρακτηριστικά από το μεγάλο Χ10;

duckriders.5u.com :superman:
Link to comment
Share on other sites

Αυτό σημαίνει ότι το Χ10mini έχει καλύτερα χαρακτηριστικά από το μεγάλο Χ10;

Όχι αυτό σημαίνει οτι το mini μου έχει ενεργοποιημένο JIT αλλιώς θα έβγαζε γύρω στα 500 :P

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Όχι αυτό σημαίνει οτι το mini μου έχει ενεργοποιημένο JIT αλλιώς θα έβγαζε γύρω στα 500 :P

Tι ειναι το JIT?

SE X10 Mini Pro 2.2 froyo CM6-v3.2.1

HTC Desire Z

Samsung Galaxy Mini

Link to comment
Share on other sites

Tι ειναι το JIT?

Via androidandme

All Android devices could be getting a noticeable performance boost later this year. We have seen companies like Myriad pushing their Dalvik Turbo compiler which they claim offers “3x faster applications, richer game graphics and better battery life to Android”.

 

Myriad is working with carriers and handset makers to incorporate their software into their Android builds, but it looks Google might beat them to it.

 

Google has assembled their own team of engineers that is working on a Dalvik JIT Compiler for Android. JITstands for “just in time” compilation, and allows software to run faster by “compiling bytecode into native machine code at runtime which substantially increases performance”. I’m not going to pretend that I’m an expert on JIT, so I’ll defer to Wikipedia if you want the full scoop.

 

As some of you already know, JIT is in the Android repository and working right now. I’ve loaded the latest kernel that supports (correction: JIT has nothing to do with the kernel version, but some custom roms include both) it on my Nexus One and saw my benchmark scores go up 250-300%. It was cool to play with, but it was major unstable and the phone would reboot after several hours of use.

 

It looks like Google’s team might be close to releasing a stable version of the Dalvik JIT compiler. Two of them, Ben Cheng and Bill Buzbee, will be outlining their work at Google I/O in a session called “A JIT Compiler for Android’s Dalvik VM“.

 

In the session they will outline the design of a JIT Compiler designed for embedded Android devices. Topics of the session will include “an architectural overview, the rationale for design decisions and the special support for JIT verification, testing and tuning”.

 

Hopefully we will see a stable JIT compiler released sometime around May (or at least available via XDA).

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Έκανα την αναβάθμιση σε 2.1

Το πρόβλημα που είχα εγώ και δεν μπορούσα να κάνω το upgrade ήταν πως στο pc που είχα ήδη εγκαταστήσει το πρόγραμμα pc companion και έκανα αναβάθμιση στο πρόγραμα μετα κόλαγε το upgrade στο κινητό. Το έκανα σε άλλο pc που δεν είχα ξανα εγκαταστήσει το πρόγραμμα και δουλεψε αμέσως και έγινε το upgrade πολύ γρήγορα.

 

Θέλω να ρωτήσω το εξής.

Πρίν την αναβάθμιση έπαιζε κανονικά το copilot. Αλλα τώρα δεν παίζει, φαίνεται όπως όταν δεν πιάνουμε καλα ένα κανάλι στην tv που κάνει γραμμές και δεν φαίνεται εικόνα. Πρέπει να βάλω κάποια συγκεκριμένη έκδοση για την 2.1 ή παίζουν όλες?

 

Επίσης επειδή η sd κάρτα έχει γεμίσει απο προγραμματα που είχα βάλει (φταχναν φακέλους στην sd κάρτα) μπορώ να σβήσω όλη την κάρτα πχ οταν το συνδέσω με το pc ?

Θα ξεκινήσει κανονικά το κινητό ?

Και να μην ξεκινάει κάποια εφαρμογή την ξανακατεβάζω απο το market.

 

Και κατι που μάλον θα ρωτάνε όλοι στην 2.2 θα πάμε?

 

Ευχαριστώ.

Edited by pasxen
Link to comment
Share on other sites

οπως ειπε και ο Diamandis κανενα προγραμματακι για remote desktop??? θα ηταν πολυ χρησιμο... υπαρχει κατι?

 

Προσωπικά χρησιμοποιώ, τις λίγες φορές που είναι απαραίτητο, το androidVNC στο τηλέφωνο σε συνδυασμό με TightVNC στο PC.

 

Αποδεκτά γρήγορο μέσω Wifi (δηλαδή για να το χρησιμοποιείς όταν είσαι σπίτι ή στο δίπλανό διαμέρισμα της νέας γειτόνισσας, αν και εκεί μάλλον δεν θα σου χρειαστεί) αρκεί να το ρυθμίσεις για λίγα χρώματα και χωρίς bαckground στο desktop.

Απελπιστικά αργό αλλά τουλάχιστον λειτουργεί κουτσά στραβά μέσω 3G για να κάνεις τίποτα ελέγχους ή ρυθμίσεις, αρκεί να έχεις static ip ή να μην κάνεις ποτέ reset το router, ανάλογα την περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά χρησιμοποιώ, τις λίγες φορές που είναι απαραίτητο, το androidVNC στο τηλέφωνο σε συνδυασμό με TightVNC στο PC.

 

Αποδεκτά γρήγορο μέσω Wifi (δηλαδή για να το χρησιμοποιείς όταν είσαι σπίτι ή στο δίπλανό διαμέρισμα της νέας γειτόνισσας, αν και εκεί μάλλον δεν θα σου χρειαστεί) αρκεί να το ρυθμίσεις για λίγα χρώματα και χωρίς bαckground στο desktop.

Απελπιστικά αργό αλλά τουλάχιστον λειτουργεί κουτσά στραβά μέσω 3G για να κάνεις τίποτα ελέγχους ή ρυθμίσεις, αρκεί να έχεις static ip ή να μην κάνεις ποτέ reset το router, ανάλογα την περίπτωση.

Static εχω.

HSDPA εχω.

Το δοκιμαζω και τα λεμε.

Thanx!

Via androidandme

γκουχ γκουχ...κανενας οδηγος μηπως?:D

SE X10 Mini Pro 2.2 froyo CM6-v3.2.1

HTC Desire Z

Samsung Galaxy Mini

Link to comment
Share on other sites

Via androidandme

 

 

Dark Dog χρονια πολλα και απο μενα..!!

Μηπως εχεις στα πλανα σου να φτιαξεις καποιον οδηγο ενεργοποιησης του JIT Compiler..??

Απ οσο το εψαξα ειναι μια πολυ ενδιαφερουσα λειτουργια..σκεφτομαι να το δοκιμασω

αλλα αποδεδειγμενα ο πιο ασφαλης και γρηγορος τροπος οσον αφορα τους πειραματισμους ειναι οι οδηγοι σου...:lol:

Keep Working Dark Dog....:superman:

Glow_Edge Theme... :superman:
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανεις κανένα κολπάκι για να περάσω το navigon στο x10mini προ ? (χωρίς να πληρώσω βεβαια :) )
Link to comment
Share on other sites

Dark_Dog χρονια σου πολλα φιλε και να τα εκατοστησεις!:D

Τωρα αυτο με το skype πολυ καλο νεο, βγηκε σιγουρα για το κινητακι μας; Παω αμεσως να ριξω μια ματια!

Link to comment
Share on other sites

Dark_Dog χρονια σου πολλα φιλε και να τα εκατοστησεις!:D

Τωρα αυτο με το skype πολυ καλο νεο, βγηκε σιγουρα για το κινητακι μας; Παω αμεσως να ριξω μια ματια!

Κοίτα εγώ το είχα βάλει μέσω του site appbrain στην λίστα μου και όταν άνοιξα το appbrain στο x10 mini μου το είχε στην λίστα για install! Πάτησα install και μπήκε και πάει και super!

Samsung I9100 Galaxy S II @ Omega v3.0XT - XXKI4 Gingerbread 2.3.5

 

www.e-arena.gr

Link to comment
Share on other sites

Ναι λοιπον, το κατεβασα και το τσεκαρα, το skype και για τη συσκευη μας βγηκε, οποιος ενδιαφερεται ας μπει με τον browser του τηλεφωνου μας στην σελιδα http://www.skype.com/m για να το κατεβασει!
Link to comment
Share on other sites

Ναι λοιπον, το κατεβασα και το τσεκαρα, το skype και για τη συσκευη μας βγηκε, οποιος ενδιαφερεται ας μπει με τον browser του τηλεφωνου μας στην σελιδα http://www.skype.com/m για να το κατεβασει!

τα σπάει έτσι;;; :D

τώρα βάζω και winamp :lol:

Samsung I9100 Galaxy S II @ Omega v3.0XT - XXKI4 Gingerbread 2.3.5

 

www.e-arena.gr

Link to comment
Share on other sites

γκουχ γκουχ...κανενας οδηγος μηπως?:D

 

Dark Dog χρονια πολλα και απο μενα..!!

Μηπως εχεις στα πλανα σου να φτιαξεις καποιον οδηγο ενεργοποιησης του JIT Compiler..??

Απ οσο το εψαξα ειναι μια πολυ ενδιαφερουσα λειτουργια..σκεφτομαι να το δοκιμασω

αλλα αποδεδειγμενα ο πιο ασφαλης και γρηγορος τροπος οσον αφορα τους πειραματισμους ειναι οι οδηγοι σου...:lol:

Keep Working Dark Dog....:superman:

 

Ένας οδηγός δεν είναι δύσκολη δουλειά.. Είμαι σίγουρος πως μπορώ να ξεκλέψω λίγο χρόνο ανάμεσα στην δουλειά μου...

 

Από την άλλη όποιος επιλέγει να ενεργοποιήσει το JIT πρέπει να έχει στον νου του οτι ΔΕΝ είναι 100% σταθερό (αν και εμένα δεν μου έχει δημιουργήσει κανένα πρόβλημα) και η αλήθεια είναι πως φαίνεται ελάχιστα στην χρήση (μην περιμένετε δηλαδή πως το mini θα γίνει πύραυλος).

 

Συνολικά καλύτερο optimization θα γινόταν αν είχαμε νέα libs όπως στην περίπτωση του X10 (αλλά δεν..) και αν κάναμε όλες τις εφαρμογές συστήματος zipalign (είναι είδος καλύτερης συμπίεσης εφαρμογής).

Το zipalign το επεξεργάζομαι αυτές τις μέρες αλλά έχω μια αίσθηση πως μόλις κάνω push τις εφαρμογές στο κινητό, δεν θα μείνει τπτ όρθιο... :lol:

 

Εν πάσει περιπτώσει σίγουρα στις επόμενες 2 ημέρες θα δούμε έναν καινούριο οδηγό, σχετικά απλό όσον αφορά την εγκατάσταση μιας εφαρμογής που κατά βάση χαίρονται οι κάτοχοι X10...

 

Αν πάντως θέλετε ένα πολύ καλό optimization για το X10 mini/mini pro, καλή περίπτωση είναι το App2SD. Υπάρχει ήδη οδηγός και εγώ αφού έσβησα και μπόλικο υλικό έχω αυτό το αποτέλεσμα:

 

http://img38.imagefra.me/i3bc/dark_dog/10ux_fd2_u92ct.png

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

τα σπάει έτσι;;; :D

τώρα βάζω και winamp :lol:

 

+1 φιλε οντως θα χρειαζοταν και ενα music player γιατι αυτο που εχει ειναι ....

που ειναι τα καλα player των SE Walkman. Σε αυτο δεν εχω βρει πως σταματας το loop απο τα κοματια

Edited by Patso
Link to comment
Share on other sites

Αν πάντως θέλετε ένα πολύ καλό optimization για το X10 mini/mini pro, καλή περίπτωση είναι το App2SD. Υπάρχει ήδη οδηγός και εγώ αφού έσβησα και μπόλικο υλικό έχω αυτό το αποτέλεσμα:

 

http://img38.imagefra.me/i3bc/dark_dog/10ux_fd2_u92ct.png

 

Βλεπω εκδοση busy box 1.17.1 απο το συστημα σε μενα γιατι λεει 1.16 απο εφαρμογη αν και εκανα update παλι 1.16 ειναι γιατι??:confused:

Μηπως ςχει σχεση που ειναι pro?

Trinity: In 5 minutes, I'll tear that whole Goddamn building down......... CyanogenMod6 :lol:
Link to comment
Share on other sites

Βλεπω εκδοση busy box 1.17.1 απο το συστημα σε μενα γιατι λεει 1.16 απο εφαρμογη αν και εκανα update παλι 1.16 ειναι γιατι??:confused:

Μηπως ςχει σχεση που ειναι pro?

 

Όχι ion008. Απλά πριν να κάνω εγκατάσταση το Titanium Backup, έκανα εγκατάσταση του busybox από εδώ.

 

Προϋποθέτει όμως να έχεις root.

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Για την αναζήτηση κάποιος πιο πάνω ζήτησε κανα προγραμματακι. δεν θυμαμαι ονομα :P...

 

βάλε το dialer ONE. ενεργοποίησε και από το μενού το ελληνικό T9 και είσαι έτοιμος.

 

όσο για το remote desktop, χρησιμοποιήστε το logmein. δεν ειναι free η έκδοση για το κινητό. πάντως εγώ που δουλεύω την desktop έκδοση, τα σπάει.

Link to comment
Share on other sites

Όχι ion008. Απλά πριν να κάνω εγκατάσταση το Titanium Backup, έκανα εγκατάσταση του busybox από εδώ.

Προϋποθέτει όμως να έχεις root.

 

Μπα, πήγα στο συγκεκριμένο link, αλλα όταν το διαβάζει δεν το βρίσκει από το market. :(

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

Το skype ειναι μονο για τη 2.1? Γιατι εγω που εχω την 1.6 μου λεει πως δεν ειναι διαθεσιμο

 

Δυστυχως φιλε μου ειναι μονο για android 2.1 οποτε το βαζεις οταν κανεις την αναβαθμιση

Link to comment
Share on other sites

Μπα, πήγα στο συγκεκριμένο link, αλλα όταν το διαβάζει δεν το βρίσκει από το market. :(

 

Θα το πάρεις από εδώ. Είναι free εφαρμογή οπότε δεν έχουμε πρόβλημα με mirrors :lol:

 

ΥΓ: Πρώτα απεγκατάσταση το Titanium, εγκατάσταση το busybox και μετά καπάκια εγκατάσταση Titanium

 

ΥΓ: Μπορεί να μην κάνει εγκατάσταση με την μία οπότε προσπαθούμε πάλι. :P

Edited by DaRk_dOg

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ξερει κανενας εαν η καμερα στο τηλεφωνο μας μπορει να γινει web cam; Το ειχα δει αυτο σε ενα Nokia xpress music οπου ηταν και ασυρματη μαλιστα μεσω bluetooth!
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia X10 mini και Xperia X10 mini pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...