Jump to content

Sony Xperia X10 mini και Xperia X10 mini pro


maryjay18
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εχει απο χτες οι ηχο κλησης και να βαλω μου παιζει ενα ηλιθιο τουλουλουλουλουλου.....θα το σπασω.επισης ακομα δεν εβγαλα ακρη πως να μου αρχειοθετει τις επαφες στα ελληνικα

[sIGPIC][/sIGPIC]

·۰•●_N1k0s_●•۰·

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 14χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα κι από ένα ακόμη κάτοχο του mini. Να ρωτήσω κάτι: στην κάμερα υπάρχει δυνατότητα να αλλάξω τα mp και αν ναι με τι πρόγραμμα? Ή παραμένουν πάντα 5 mp? (λίγο χαζό δεν είναι αυτό)? Edited by oykas2001
Ericsson GH 688 --> Nokia 7110 --> Siemens SL45 --> Nokia 6510 --> Nokia 6600 --> Motorola MPx 220 --> Mitac MIO A701 --> Motorola RAZR V3 --> HTC Touch --> Motorola V525 --> iPhone 3G --> SE x10 mini --> LG P970 --> SGN i9250 --> i9505 --> iPhone 5s 16 GB --> iPhone 6 64GB --> iPhone 7 plus 256GB ---> iphone SE 128GB ---> iphone SE 2020 256 GB
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από ένα ακόμη κάτοχο του mini. Να ρωτήσω κάτι: στην κάμερα υπάρχει δυνατότητα να αλλάξω τα mp και αν ναι με τι πρόγραμμα? Ή παραμένουν πάντα 5 mp? (λίγο χαζό δεν είναι αυτό)?

 

Δεν ξέρω πόσο χαζό είναι ένας φακός που έχει κατασκευαστεί για να κάνει λήψεις ανάλυσης μέχρι 5 MP να κάνει λήψεις ανάλυσης μέχρι... 5 MP! :rolleyes:

Αλλά, σε κάθε περίπτωση, φυσικά και όχι, δε μπορεί να αλλάξει ποτέ αυτό. ;)

iRiD@k!

FB | Twitter | Email

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ο φιλος μαλλον εννοουσε αν γινεται να τραβηξει με λιγοτερα megapixel, επειδη στα περισσοτερα κινητα σου εχει αυτη την επιλογη. Π.χ. στο C905 που ειναι 8mp μπορεις να τραβηξεις με 5, 3 η 2. Δεν το βρισκω παραλογο, απλα το θεωρω κι εγω περιττο!

Παντως η καμερα ειναι μια ευχαριστη εκπληξη, αφου με ανυπαρκτες σχεδον ρυθμισεις πετυχαινει πολυ καλες ληψεις, ιδιως την ημερα!

Edited by Conception
Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις αν υπαρχει στο market η γενικα στο δικτυο καμια εφαρμογη για κλειδωμα του κινητου (πχ με καποιο κωδικο?)

 

με ενδιαφερει ειτε κλειδωμα ολου του τηλεφωνου ειτε προσωπικων δεδομενων πχ φωτος επαφες μηνυματα κλπ

 

 

θα με βοηθουσε παρα πολυ κατι τετοιο...

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Ο φιλος μαλλον εννοουσε αν γινεται να τραβηξει με λιγοτερα megapixel, επειδη στα περισσοτερα κινητα σου εχει αυτη την επιλογη. Π.χ. στο C905 που ειναι 8mp μπορεις να τραβηξεις με 5, 3 η 2. Δεν το βρισκω παραλογο, απλα το θεωρω κι εγω περιττο!

Παντως η καμερα ειναι μια ευχαριστη εκπληξη, αφου με ανυπαρκτες σχεδον ρυθμισεις πετυχαινει πολυ καλες ληψεις, ιδιως την ημερα!

 

Όντως, το κατάλαβα λάθος! :O

Όχι δεν είναι καθόλου παράλογο να θες να τραβήξεις μικρότερες φωτό, παράλογο είναι να θες να τραβήξεις μεγαλύτερες από τις δυνατότητες της κάμερας!

Νομίζω, ενώ είσαι στην Κάμερα, πατώντας το πλήκτρο του μενού θα εμφανιστεί κάποιο μενού Ρυθμίσεις και από εκεί θα μπορεί να αλλάξει το μέγεθος.

 

ξερει κανεις αν υπαρχει στο market η γενικα στο δικτυο καμια εφαρμογη για κλειδωμα του κινητου (πχ με καποιο κωδικο?)

 

με ενδιαφερει ειτε κλειδωμα ολου του τηλεφωνου ειτε προσωπικων δεδομενων πχ φωτος επαφες μηνυματα κλπ

 

θα με βοηθουσε παρα πολυ κατι τετοιο...

ευχαριστω

 

Πήγαινε στις Ρυθμίσεις->Ασφάλεια->Ορισμός μοτίβου ξεκλειδώματος και θα μπορείς να έχεις ένα συγκεκριμένο συνδυασμό κινήσεων για να ξεκλειδώνει η συσκεύη σου. ;)

Edited by Lillifee

iRiD@k!

FB | Twitter | Email

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Με παρεξήγησες αγαπητό Irid@ki, αν και ίσως το έγραψα λίγο μπέρδεway... Εννοούσα αν υπάρχει επιλογή να κατεβούν τα megapixel, ειδικά αν θες να στείλεις mms! Απ' ότι είδα εκ γενετής δεν πρέπει να έχει κάτι τέτοιο (αν και στη λήψη βίντεο έχει για mms), οπότε γίνεται με κάποιο άλλο πρόγραμμα? Με το μενού ενώ είσαι στη φωτογραφική, όντως σε βγάζει στο μενού - και εκτός φωτογραφικής! Επίσης να σημειώσω οτι για πρώτη μέρα σήμερα το ξεζούμισα στην κυριολεξία, το κινητό είναι όντως πολύ πολύ καλό - και το λέει χρήστης iphone αυτό - (αν και βαριέμαι να περάσω και να διορθώσω όλες τις επαφές). Και μια που το έφερε ο λόγος, επαφές και ημερολόγιο offline από που μπορώ να επεξεργαστώ? Γιατί μέχρι τώρα βρήκα με το gmail και το Ericsson tool... Edited by oykas2001
Ericsson GH 688 --> Nokia 7110 --> Siemens SL45 --> Nokia 6510 --> Nokia 6600 --> Motorola MPx 220 --> Mitac MIO A701 --> Motorola RAZR V3 --> HTC Touch --> Motorola V525 --> iPhone 3G --> SE x10 mini --> LG P970 --> SGN i9250 --> i9505 --> iPhone 5s 16 GB --> iPhone 6 64GB --> iPhone 7 plus 256GB ---> iphone SE 128GB ---> iphone SE 2020 256 GB
Link to comment
Share on other sites

Με παρεξήγησες αγαπητό Irid@ki, αν και ίσως το έγραψα λίγο μπέρδεway... Εννοούσα αν υπάρχει επιλογή να κατεβούν τα megapixel, ειδικά αν θες να στείλεις mms! Απ' ότι είδα εκ γενετής δεν πρέπει να έχει κάτι τέτοιο (αν και στη λήψη βίντεο έχει για mms), οπότε γίνεται με κάποιο άλλο πρόγραμμα?

 

Ok, ok, sorry που το διάβασα λάθος!! :O

Λογικά πρέπει κάπου να υπάρχουν ρυθμίσεις, αλλά δεν το ξέρω το συγκεκριμένο μοντέλο, εγώ έχω το X10.

Για να στείλεις MMS πάντως η ίδια η εφαρμογή των μηνυμάτων κάνει ένα resize -της κακιάς ώρας βέβαια! :confused:

Εναλλακτική εφαρμογή κάμερας είναι αυτή, τσέκαρέ τη! ;)

iRiD@k!

FB | Twitter | Email

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

hallooo και εγώ έχω στα χέρια μου το x10 mini εδώ και λίγες μέρες και το ψάχνω σιγά-σιγά..σε γενικές γραμμές είμαι ικανοποιημένη και μιας και ειναι το πρώτο μου κινητό με οθόνη αφής θεωρώ οτι είναι αρκετά εύχρηστο.. αυτό που με προβληματίζει είναι η μπαταρία, η οποία κρατάει περίπου 1,5 μέρα χωρίς χρήση wifi,bluetooth και χωρίς πολλές κλήσεις...χθες έβαλα την επιλογήμόνο σε GSM, ελπίζω να βοηθήσει..Θα ήθελα και εγω να αποθηκεύω τις εικόνες σε ξεχωριστους φακέλους,βρήκε κάποιος τρόπο;

υγ. για τον φίλο που ρωτάει για τη λευκή πρόσοψη,επειδή με ενδιέφερε κ μένα, από τη sony ericsson έμαθα οτι δεν θα κυκλοφορήσει σε λευκό στην ελλαδα..δεν ξέρω για αργοτερα...

Link to comment
Share on other sites

Για το λευκό να επιβεβαιώσω κι εγώ οτι δεν υπάρχει Ελλάδα (προς το παρόν?)... Η μπαταρία του για πρώτη μέρα (μέτρησα 9 ώρες ως τώρα) καλή, από την πρώτη στιγμή που το πήρα ανοιχτό το wifi, ψάξιμο και κακό, με μια γραμμή και ακόμα δε λέει να κλείσει. Irid@κι, το είδα το πρόγραμμα, αρκετά καλό, δίνει νέες δυνατότητες, το ζουμ το χαλάει αρκετά (καθότι ψηφιακό), αλλά και πάλι δεν είδα καμιά επιλογή για μικρότερα mp...Αυτό που λες για το δικό σου που έχει επιλογή downscale της φωτό για mms δεν μπόρεσα να το επιβεβαιώσω
Ericsson GH 688 --> Nokia 7110 --> Siemens SL45 --> Nokia 6510 --> Nokia 6600 --> Motorola MPx 220 --> Mitac MIO A701 --> Motorola RAZR V3 --> HTC Touch --> Motorola V525 --> iPhone 3G --> SE x10 mini --> LG P970 --> SGN i9250 --> i9505 --> iPhone 5s 16 GB --> iPhone 6 64GB --> iPhone 7 plus 256GB ---> iphone SE 128GB ---> iphone SE 2020 256 GB
Link to comment
Share on other sites

Για το θέμα με τις επαφές και το ημερολόγιο offline κανείς μια βοήθεια? Δηλαδή αν δεν έχω ίντερνετ δε μπορώ να τα επεξεργαστώ?
Ericsson GH 688 --> Nokia 7110 --> Siemens SL45 --> Nokia 6510 --> Nokia 6600 --> Motorola MPx 220 --> Mitac MIO A701 --> Motorola RAZR V3 --> HTC Touch --> Motorola V525 --> iPhone 3G --> SE x10 mini --> LG P970 --> SGN i9250 --> i9505 --> iPhone 5s 16 GB --> iPhone 6 64GB --> iPhone 7 plus 256GB ---> iphone SE 128GB ---> iphone SE 2020 256 GB
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, μήπως έμαθε κανένας αν φεύγει τελικά το εικονίδιο "κίνηση δεδομενων ενεργ. ή απενεργ." από την γραμμή κατάστασης? Είναι λίγο ενοχλητικό...
Link to comment
Share on other sites

ΔΕ ΘΑ ΒΓΕΙ ΛΕΥΚΟ ? (ναι το ξέρω κεφαλαία = φωνάζω κι εγώ αυτή τη στιγμή ωρύομαι όχι απλά φωνάζω)

 

Μα καλά είναι δυνατόν ? :cry: Πλήρης απογοήτευση...

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ.

 

Αγόρασα σήμερα το Xperia X10 Mini. Αρχικά να αναφέρω ότι πρώτη φορά αναβαθμίζω το κινητό μου εδώ και 6 χρόνια, οπότε έχω μείνει πολύ, πολύ πίσω.

 

Λοιπόν το πρόβλημα που αντιμετωπίζω ουσιαστικά έχει να κάνει με τη σύνδεση στο internet. Έχω ένα Thomson speedtouch router αλλά με τίποτα δεν καταφέρνω να ενωθώ πάνω του με το κινητό. Πάω να ενεργοποιήσω το wi-fi, το βλέπω να κάνει scan και να βρίσκει το router μου αλλά απο κει και πέρα το χάος. Δοκίμασα όλες τις μεθόδους encryption (ακόμα και χωρίς) αλλά πάντα μετά απο τα συνηθισμένα μυνήματα 'scanning..., connecting...' μου εμφανίζεται ένα 'disconnected' και πάλι απ' την αρχή. Ούτε μου λέει αν έβαλα κάποιο λάθος κωδικό ούτε τίποτα... απλά 'disconnected'.

 

Δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει, δοκίμασα να ενωθώ και σε διάφορα άλλα "open wi-fi networks" που έβρισκε το scan αλλά τίποτα. Μήπος η σύνδεση της κάρτας sim (έχω Cosmote καρτοσυμβόλαιο) παίζει κάποιο ρόλο για σύνδεση μέσω wi-fi; Δοκίμασα και με χωρίς κάρτα στο κινητό, δοκίμασα και με κυπριακή κάρτα αλλά τα ίδια αποτελέσματα... :(

 

Τέσπα... Κατά τ'άλλα το κινητό με έχει αφήσει απόλυτα ικανοποιημένο. Και ελπίζω σύντομα, ίσως και με την βοήθεια σας, να μπορώ να είμαι σε θέση να χρησιμοποιώ και τις online δυνατότητες που όπως καταλαβαίνω είναι άπειρες.

 

Ευχαριστώ !! =)

Link to comment
Share on other sites

από ποιότητα ήχου στα handsfree πώς τα πάει?

 

Να σου πω την αλήθεια δεν το δοκίμασα ακόμα γιατί για τις δοκιμές είχα βάλει μια κάρτα cu χωρίς μονάδες μέσα για να κάνω τις δοκιμές μου μέχρι να το μάθω (για να αποφύγω άσκοπες χρεώσεις στη σύνδεση). Παρ' όλα αυτά μόλις το δοκιμάσω θα σας ενημερώσω.

 

 

Με τις επαφές κάποιος με καμιά ιδέα? Αγαπητό Irid@ki?

Ericsson GH 688 --> Nokia 7110 --> Siemens SL45 --> Nokia 6510 --> Nokia 6600 --> Motorola MPx 220 --> Mitac MIO A701 --> Motorola RAZR V3 --> HTC Touch --> Motorola V525 --> iPhone 3G --> SE x10 mini --> LG P970 --> SGN i9250 --> i9505 --> iPhone 5s 16 GB --> iPhone 6 64GB --> iPhone 7 plus 256GB ---> iphone SE 128GB ---> iphone SE 2020 256 GB
Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε στις Ρυθμίσεις->Ασφάλεια->Ορισμός μοτίβου ξεκλειδώματος και θα μπορείς να έχεις ένα συγκεκριμένο συνδυασμό κινήσεων για να ξεκλειδώνει η συσκεύη σου. ;)

 

αυτη τη λειτουργια την εχω δει αλλα θα ηθελα κατι πιο ασφαλες οπως πχ χρηση κωδικου...

 

μηπως εχετε βρει καποια εφαρμογη γιαυτο??? το κινητο σκοπευω να το παρω την παρασκευη και το κλειδωμα με ενδιαφερει αρκετα

 

σας ευχαριστω:)

Link to comment
Share on other sites

@portman: δοκίμασέ τη λειτουργία, μπορείς να βάλεις πολύ πολύπλοκες διαδρομές (πχ Σ, S ακόμα και μαίανδρο!).... κλειδώματα είδα 2-3 στο μαρκετ αλλά για αρχεία - αν δεν βρούμε πως θα σώζουμε φοτογραφίες σε folders και να κλειδώνουμε ολόκληρο folder, δεν λέει να κλειδώνουμε μια μια φωτογραφία! Ψάχνω και εγώ πάντως...

 

@oykas2001 έχεις ΡΜ με ένα πρόγραμμα που δουλεύει με το μινι, εγώ δεν έχω προλάβει να το δοκιμάσω αλλά θα σου πω νεότερα όταν το κάνω. Προς το παρόν έφτιαξα ένα group με κινητά στο gmail και το έχω online (δεν με προβληματίζει η εμπιστευτικότητα, με προβληματίζει οτι μου έχει κατεβάσει και καμμιά 20αριά άσχετες διευθύνσεις email και έχω 400 contacts να ψάχνω!)

 

@corpethdk μάλλον δεν βγαίνει το εικονίδιο, αλλά άκου μια χρήσιμότητά του: πες οτι είχες μπει μαρκετ με wifi και είχες εκρεμμότητα 3 προγράμματα, τα οποία δεν τα κατέβασες τελικά, έκλεισες το wifi και κοιμήθηκες ήσυχος... το πρωί ανακαλύπτεις οτι έχουν κατέβει τα προγράμματα από το gsm/umts δίκτυο και σου έχουν φάει 4 ΜΒ από τα 20 που σου μένανε για το μήνα, οπότε μετά το παίρνεις απόφαση οτι πάντα θα τσεκάρεις το status του data traffic και θα παίζεις και με το APN ON-OFF!!!

Link to comment
Share on other sites

@portman: δοκίμασέ τη λειτουργία, μπορείς να βάλεις πολύ πολύπλοκες διαδρομές (πχ Σ, S ακόμα και μαίανδρο!).... κλειδώματα είδα 2-3 στο μαρκετ αλλά για αρχεία - αν δεν βρούμε πως θα σώζουμε φοτογραφίες σε folders και να κλειδώνουμε ολόκληρο folder, δεν λέει να κλειδώνουμε μια μια φωτογραφία! Ψάχνω και εγώ πάντως...

 

επειδη ειμαι λιγο ασχετος με το android τι εννοεις οταν λες να "ΒΡΟΥΜΕ ΠΩΣ ΘΑ ΣΩΖΟΥΜΕ φωτογραφιες σε folders...." καταλαβαινω οτι μαλλον θα μου πεις κατι για rooted αλλα ακομα και αυτο δεν ξερω ακριβως τι σημαινει... μπορεις να διαφωτισεις please???

 

αυτη η δυνατοτητα δεν ειναι διαθεσιμη ακομα? δεν θα ειναι ποτε? ειναι θεμα χρονου τι παιζει? τι σημαινει rooted?

 

σας ζαλισα ε?

Link to comment
Share on other sites

Για το θέμα με τις επαφές και το ημερολόγιο offline κανείς μια βοήθεια? Δηλαδή αν δεν έχω ίντερνετ δε μπορώ να τα επεξεργαστώ?

 

syncμε τις επαφες μου στο outlook πως κανει?εχει μονο με το σαιτ της σονυ

 

Αν δεν εχεις ιντερνετ για τις επαφες μεσω outlook:

 

Δοκιμασε το android sync

 

Το εκανα και δουλεψε μια χαρα. Για ημερολογιο δεν γινεται.

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ.

 

Αγόρασα σήμερα το Xperia X10 Mini. Αρχικά να αναφέρω ότι πρώτη φορά αναβαθμίζω το κινητό μου εδώ και 6 χρόνια, οπότε έχω μείνει πολύ, πολύ πίσω.

 

Λοιπόν το πρόβλημα που αντιμετωπίζω ουσιαστικά έχει να κάνει με τη σύνδεση στο internet. Έχω ένα Thomson speedtouch router αλλά με τίποτα δεν καταφέρνω να ενωθώ πάνω του με το κινητό. Πάω να ενεργοποιήσω το wi-fi, το βλέπω να κάνει scan και να βρίσκει το router μου αλλά απο κει και πέρα το χάος. Δοκίμασα όλες τις μεθόδους encryption (ακόμα και χωρίς) αλλά πάντα μετά απο τα συνηθισμένα μυνήματα 'scanning..., connecting...' μου εμφανίζεται ένα 'disconnected' και πάλι απ' την αρχή. Ούτε μου λέει αν έβαλα κάποιο λάθος κωδικό ούτε τίποτα... απλά 'disconnected'.

 

Δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει, δοκίμασα να ενωθώ και σε διάφορα άλλα "open wi-fi networks" που έβρισκε το scan αλλά τίποτα. Μήπος η σύνδεση της κάρτας sim (έχω Cosmote καρτοσυμβόλαιο) παίζει κάποιο ρόλο για σύνδεση μέσω wi-fi; Δοκίμασα και με χωρίς κάρτα στο κινητό, δοκίμασα και με κυπριακή κάρτα αλλά τα ίδια αποτελέσματα... :(

 

Τέσπα... Κατά τ'άλλα το κινητό με έχει αφήσει απόλυτα ικανοποιημένο. Και ελπίζω σύντομα, ίσως και με την βοήθεια σας, να μπορώ να είμαι σε θέση να χρησιμοποιώ και τις online δυνατότητες που όπως καταλαβαίνω είναι άπειρες.

 

Ευχαριστώ !! =)

 

Πήγαινε Ρυθμίσεις\Σχετικά με το τηλέφωνο\Κατάσταση και βρες την MAC address του wifi του Χ10. Βάλτην στο ρουτερ στο πεδίο Access control του μενού wireless. Σώσε τη νέα ρύθμιση. Είσαι έτοιμος...

Η εμπειρία μου στο συγκεκριμένο χώρο μου λέει το εξής: Χρησιμοποιώντας εφαρμογές του τύπου Greenify, Clean Master ως επίσης και αντί-ιικές στη φορητή συσκευή σου, είναι σα να προσλαμβάνεις έναν παιδόφιλο babysitter να προσέχει τα παιδιά σου...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, μήπως έμαθε κανένας αν φεύγει τελικά το εικονίδιο "κίνηση δεδομενων ενεργ. ή απενεργ." από την γραμμή κατάστασης? Είναι λίγο ενοχλητικό...

----------->

το εικονιδιο αυτο στη status bar παει πακετο με το αντιστοιχο widget (Data traffic)

δεν χρεωνεστε αν το εχετε κλειστο

για να φυγει τελειως πρεπει να γινει το κινητο rooted

 

root σημαινει προσβαση στα αρχεια συστηματος

δεν το εχει καταφερει κανενας μεχρι τωρα αλλα μολις κυκλοφορησει και το X10 mini pro, πιστευω θα εχουμε νεοτερα

προς το παρον το ξεχνας εντελως το θεμα

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν εχεις ιντερνετ για τις επαφες μεσω outlook:

 

 

 

Το εκανα και δουλεψε μια χαρα. Για ημερολογιο δεν γινεται.

 

Φίλε μου, καταρχήν ευχαριστώ πολύ. Το κατέβασα, το έκανα. Οι επαφές φαίνονται εντάξει, αλλά το ημερολόγιο όχι. Συγκεκριμένα αφήνει κενούς μήνες!

Ericsson GH 688 --> Nokia 7110 --> Siemens SL45 --> Nokia 6510 --> Nokia 6600 --> Motorola MPx 220 --> Mitac MIO A701 --> Motorola RAZR V3 --> HTC Touch --> Motorola V525 --> iPhone 3G --> SE x10 mini --> LG P970 --> SGN i9250 --> i9505 --> iPhone 5s 16 GB --> iPhone 6 64GB --> iPhone 7 plus 256GB ---> iphone SE 128GB ---> iphone SE 2020 256 GB
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia X10 mini και Xperia X10 mini pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...