Jump to content

Γιατί πουλάνε όλοι τα iPhone τους;


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρε παιδιά μην τρελαίνεστε. Υπάρχουν πολλά κινητά εκείνης της εποχής που κρατάνε την τιμή τους. Πχ, n96 του 2008 150Ε, htc hd2 2009 200E. Μην κάνω μαθηματικά πάλι καλύτερη μεταπώληση από το τότε iPhone.

Και το hd2 αν ασχοληθείς μαζί του ακόμα είναι τηλεφωναρα

 

Ε μονος σου το λες.. Ειχα το hd2 κι εκανε παπαδες λογω της ενασχολησης των devs. 2009 και με δυσκολια το πουλας 200€ (γιατι το πουλησα προσφατα και ξερω ενω ηταν μοντελο του 2010 το δικο μου).

 

Το 3g σου αναφερω εγω, του 2008 μοντελο, κανει το 1/100 του hd2 που θετεις ως παραδειγμα, και παιζει στα 150-180€ Επομενως αξια μεταπωλησης δεν εχει; Μιλαμε για μια αχρηστη για τα σημερινα δεδομενα συσκευη, που κοστιζει οσο μια συγχρονη κουτατη.

Once you get a Mac, you never go back...

Retina MacBook Pro 13", iPhone 6, iPod touch 5th, iPad mini Retina...and the list goes on.

 

www.macspot.gr

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 202
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τοσο εχει Βασιλη. Βρισκεις λιγα, κι οσα βρεις ειναι με τιμη εξωφρενικη.

 

αξιζει ομως

ειναι το πρωτο της Apple

 

λειτουργει μια χαρα και εχει το χρωμιο απο πισω

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

αξιζει ομως

ειναι το πρωτο της Apple

 

λειτουργει μια χαρα και εχει το χρωμιο απο πισω

 

Ενταξει σχετικο ειναι το αξιζει.. Δε συλλεγω κινητα προσωπικα οποτε δε θα τα εδινα.. ;) Εχω κατι σαπακια οπως το πρωτο iPod, το πρωτο iPod touch, κλπ αλλα γιατι ετυχε και τα ειχα αγορασει. Τωρα, δε θα εδινα χρηματα για κατι τοσο παλιο! :)

Once you get a Mac, you never go back...

Retina MacBook Pro 13", iPhone 6, iPod touch 5th, iPad mini Retina...and the list goes on.

 

www.macspot.gr

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ε μονος σου το λες.. Ειχα το hd2 κι εκανε παπαδες λογω της ενασχολησης των devs. 2009 και με δυσκολια το πουλας 200€ (γιατι το πουλησα προσφατα και ξερω ενω ηταν μοντελο του 2010 το δικο μου).

 

Το 3g σου αναφερω εγω, του 2008 μοντελο, κανει το 1/100 του hd2 που θετεις ως παραδειγμα, και παιζει στα 150-180€ Επομενως αξια μεταπωλησης δεν εχει; Μιλαμε για μια αχρηστη για τα σημερινα δεδομενα συσκευη, που κοστιζει οσο μια συγχρονη κουτατη.

Δεν νομιζω το πιο ακριβο μεταχειρισμενο 3g να πεζει στα 180...γιατι αν κρινουμε απτο πιο ακριβο, τοτε αυριο βαζω αγγελια του hd2 μου με καμμενη οθονη στα 590...το θεμα δεν ειναι να κοιταμε τιμες πωλησης, το θεμα ειναι να κοιταμε τιμες αγορων

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω το πιο ακριβο μεταχειρισμενο 3g να πεζει στα 180...γιατι αν κρινουμε απτο πιο ακριβο, τοτε αυριο βαζω αγγελια του hd2 μου με καμμενη οθονη στα 590...το θεμα δεν ειναι να κοιταμε τιμες πωλησης, το θεμα ειναι να κοιταμε τιμες αγορων

 

Το θεμα δυστυχως δεν ειναι τι νομιζουμε.. Το θεμα ειναι τι ισχυει. Κι εγω hd2 πουλησα σε υπεραψογη κατασταση. Αναφερω παραπανω ποσο αγοραστηκε... Κανε μια ερευνα να δεις 3g 16gb καλης καταστασης ποσο πωλειται, και μαλλον θα αναθεωρησεις το τι νομιζεις.

 

Για να μη μιλησω για τα μαγαζακια μεταχειρισμενων στην Ομονοια. Ειναι μια εικονα της αγορας. 80€ μου αγοραζαν υπεραψογο hd2, 120€ ενα 3g με λιγο σπασμενο dock.

Once you get a Mac, you never go back...

Retina MacBook Pro 13", iPhone 6, iPod touch 5th, iPad mini Retina...and the list goes on.

 

www.macspot.gr

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
ισως τα πουλανε για τον ιδιο λογο που πουλησα κι εγω 2 σχετικα καινουρια κινητα, για να παρουν το πιο καινουριο
Link to comment
Share on other sites

Ο λόγος που το πούλησα ειναι γιατι δε θελω να χάσω λεφτα σε λίγο καιρο και δεύτερον,πλέον θελω οθονη απο 4 εώς και 4,3 κι επιτελους full keyboard κι όχι το πληκτρολόγιο του iphone

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Το μεγαλυτερο πλεονεκτημα του iphone για μενα ειναι η μεγαλη μεταπωλητικη του αξια.

Ξερω αρκετους, οι οποιοι δινουν το προηγουμενο που εχουν και συμπληρωνοντας μερικα χρηματα επιπλεον παιρνουν το καινουργιο μοντελο.

Κι εγω αυτο θα εκανα;)

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Το μεγαλυτερο πλεονεκτημα του iphone για μενα ειναι η μεγαλη μεταπωλητικη του αξια.

Ξερω αρκετους, οι οποιοι δινουν το προηγουμενο που εχουν και συμπληρωνοντας μερικα χρηματα επιπλεον παιρνουν το καινουργιο μοντελο.

Κι εγω αυτο θα εκανα;)

 

εχει πια ομως γεμισει ο τοπος απο αυτα οποτε αναγκαστικα θα πεσει και η μεταπωλητικη αξια.το λεω σαν πρωην κατοχος.οι αγγελιες πια γεματες απο αυτα οποτε επιλογες υπαρχουν.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
εχει πια ομως γεμισει ο τοπος απο αυτα οποτε αναγκαστικα θα πεσει και η μεταπωλητικη αξια.το λεω σαν πρωην κατοχος.οι αγγελιες πια γεματες απο αυτα οποτε επιλογες υπαρχουν.

κι'όμως για κάποιον περίεργο λόγο η αξία του δεν πέφτει.. Γιατί όμως κινητά που είναι αποδεδειγμένα καλύτερα του μήλου πωλούνται πλέον στη μισή τιμή ενω το iphone είναι σταθερό. Λόγω ανταγωνισμού. Εφόσον δεν υπάρχει άλλη εταιρία με ιος οι τιμές θα είναι πάντα υψηλές..

Link to comment
Share on other sites

Marketing.

Η μαγική λεξούλα του μισοφαγωμένου μήλου.

Κρύβει και μια σταθερότητα (κάτι που μελετάται και κατασκεύαζεται για να είναι το ΑΥΤΟ), αλλά κυρίως είναι μόδα.

Θα ξεχάσουμε στο άιφον 1 που δεν είχαν bluetooth;; (ή κάτι τέτοιο)

Όταν τα bluetooth υπήρχαν στα κινητά χρόνια πριν!

Link to comment
Share on other sites

κι'όμως για κάποιον περίεργο λόγο η αξία του δεν πέφτει.. Γιατί όμως κινητά που είναι αποδεδειγμένα καλύτερα του μήλου πωλούνται πλέον στη μισή τιμή ενω το iphone είναι σταθερό. Λόγω ανταγωνισμού. Εφόσον δεν υπάρχει άλλη εταιρία με ιος οι τιμές θα είναι πάντα υψηλές..

Αν δεν βγαλεις απο το μυαλο σου τη συγκριση με βαση τα χαρακτηριστικα, δεν θα καταλαβεις ποτε γιατι το αιφον πουλαει και γιατι δεν χανει την αξια του, παροτι υπαρχουν και "καλυτερα κινητα".

 

Και μη νομιζεις οτι ο πολεμος χαρακτηριστικων που κανουν οι αλλοι κατασκευαστες δεν ειναι μαρκετιγκ. Ειναι και παραειναι, αφου συχνα τα χαρακτηριστικα δεν λενε την αληθεια για το ποσο καλα και γρηγορα λειτουργει ενα προιον.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

παντως εγω δεν θα δινα περισοτερα απο 380 για ενα διπυρινο 4s εστω και αν το δινουν τωρα μεταχειρισμενο στα 500 ευρω απο την στιγμη που θηρια σε εφαρμογες και χαρακτηριστικα ειναι στην ιδια τιμη και ας εχει και ολοκληρο μηλο πανω :P

Όσοι θυσιάζουν στοιχειώδεις ελευθερίες για λίγη ασφάλεια, δεν αξίζουν ούτε ελευθερία ούτε ασφάλεια.

Μη πάντα επίστασθαι προθύμεο, μη πάντων αμαθής γένη.

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΑΔΙΚΟ ΟΣΟ ΝΑ ΦΟΡΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΙΜΗ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΔΑΓΚΩΜΕΝΗ.ΑΛΛΑ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΑ ΘΗΡΙΑ ΑΝ ΑΠΟ ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ EINAI ΧΑΛΙΑ.ΤΟΥΛΑΧΙΣΤOΝ ΑΥΤΟ ΤΗΣ ΤΟ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΩ ΤΗΣ APPLE.

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Απαγορεύεται η αποκλειστική χρήση κεφαλαίων σύμφωνα με τους Όρους Χρήσης του myphone.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΑΔΙΚΟ ΟΣΟ ΝΑ ΦΟΡΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΙΜΗ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΔΑΓΚΩΜΕΝΗ.ΑΛΛΑ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΑ ΘΗΡΙΑ ΑΝ ΑΠΟ ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ EINAI ΧΑΛΙΑ.ΤΟΥΛΑΧΙΣΤOΝ ΑΥΤΟ ΤΗΣ ΤΟ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΩ ΤΗΣ APPLE.

 

Δεν ισχύει πλέον αυτός ο μύθος.

Death grip (4), Alarm bug, battery drain (4s), safari crash λόγο ram, αναφορές για παραμόρφωση χρωμάτων στην οθόνη κ.α.

 

Απαράδεκτα πράγματα για μια πανάκριβη συσκευή που μετά την άνοδο όλων τον ανταγωνιστών πουλούσε "αξιοπιστία" (έτσι λέγαν οι φανς δηλαδή) γιατί από απόδοση/εμπειρία χρήσης/πληρότητα λειτουργικού, έχει μείνει πολύ πίσω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχύει πλέον αυτός ο μύθος.

Death grip (4), Alarm bug, battery drain (4s), safari crash λόγο ram, αναφορές για παραμόρφωση χρωμάτων στην οθόνη κ.α.

 

Απαράδεκτα πράγματα για μια πανάκριβη συσκευή που μετά την άνοδο όλων τον ανταγωνιστών πουλούσε "αξιοπιστία" (έτσι λέγαν οι φανς δηλαδή) γιατί από απόδοση/εμπειρία χρήσης/πληρότητα λειτουργικού, έχει μείνει πολύ πίσω.

 

Ολα αυτα που βρηκες να πεις απο συσκευες των τελευταιων 5 ετων, υπαρχουν σε καθε μια συσκευη android που κυκλοφορει.

Οι περισσοτερες εχουν προβλημα με τον αδυναμο δεκτη του wifi.

Το battery drain ειναι κυριως χαρακτηριστικο του android. Απο εκει μαθαμε τον ορο.

Παραμορφωσεις στην οθονη...χμ, αν εκανε και κυματισμους, θα ελεγα οτι ηταν το Hox!?

 

Οσο για τα κρασαρισματα στον σαφαρι, ναι οκ, υπηρχε ενα bug οταν εγραφες κειμενο στο σαφαρι που διορθωθηκε. Ε, λοιπον? ποσα bugs εχει το s3?

 

Μην ειστε υπερβολικοι για να δικαιολογησετε τη θεση σας. Οι χρηστες iphone ειναι οι πιο ευχαριστημενοι χρηστες και αυτο συμβαινει γιατι τα κινητα τους δουλευουν γρηγορα και σταθερα. Ολοι κοιταζουν πως θα αντιγραψουν αυτο τον τροπο λειτουργιας. Σε μεγαλο βαθμο το εχουν καταφερει, ομως δεν υπαρχουν συσκευες χωρις θεματακια.

Edited by ddr2

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Είμαι υπερβολικός όταν λέω ότι ΠΛΕΟΝ apple δεν σημαίνει 100% αξιοπιστία?

Να στηρίξω τι? Τις εταιρείες που πληρώνω?

Αδύναμο σήμα στο wifi δεν έχω στο s3/hox ούτε και κυματισμούς στο hox.

Ονόμασε μου τα bugs του s3 (δεν έχω βρει κάποιο με το setup μου)

 

Την εμπειρία σου με το motorola δεν την ξέρω, πάντως σίγουρα πρέπει να δοκιμάσεις κάποια στιγμή το s3 πριν αποφανθείς.

Edited by nikos523
Link to comment
Share on other sites

Είμαι υπερβολικός όταν λέω ότι ΠΛΕΟΝ apple δεν σημαίνει 100% αξιοπιστία?

Να στηρίξω τι? Τις εταιρείες που πληρώνω?

Αδύναμο σήμα στο wifi δεν έχω στο s3/hox ούτε και κυματισμούς στο hox.

Ονόμασε μου τα bugs του s3 (δεν έχω βρει κάποιο με το setup μου)

 

Την εμπειρία σου με το motorola δεν την ξέρω, πάντως σίγουρα πρέπει να δοκιμάσεις κάποια στιγμή το s3 πριν αποφανθείς.

 

Το s2 δεν εχει αδυναμο wifi? To nexus?, to razr? για το hox δεν υπαρχει και θεμα για προβληματικες συσκευες με το wifi που θελει να πιεζεις την πλατη για να πιανει?

 

Μηπως δεν υπαρχουν συσκευες με κυματισμο στην οθονη αν πιεσεις το πλαι?

Για τα bugs του s3 δεν ειμαι προχειρος να σου πω, αλλα απο οσο διαβαζω, η ics την εχει ψιλοθαψει τη συσκευη.

 

Προσωπικα δεν παιζει να αγορασω το s3 διοτι δεν το συμπαθω, αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν παρακολουθω το αναλογο νημα.

 

Τελος, 100% αξιοπιστη δεν ειναι καμια εταιρια. Σιγουρα ουτε και η απλ.

Για εμενα, το θεμα με το home button ειναι πιο σημαντικο, αλλα δεν το ανεφερες.:p

 

Οσο για το μοτορολα, πραγματικα ειναι εξαιρετικη συσκευη. Η απογοητευση μου ηρθε απο το ics καιαπο το γεγονος οτι δεν προκειται να παρει την εξαιρετικη jb. Στη μοτο θα γυρισω με το πρωτο κινητο που θα βγαλει και θα εχει jb εξαρχης. :)

Edited by ddr2

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Μα τι να σου πω βρε Γιάννη?

Να μιλήσω για συσκευές που δεν έχω?

Το s μου είχε αδύναμο wifi με την gb (ενω με froyo ήταν τζάμι) και με την ics επανήλθε όπως και με την jb (κοντά στο froyo).

 

Ναι το hox έχει βγάλει πολλά προβλήματα.

Το δικό μου είναι από την ελαττωματική παρτίδα και δεν έχει κανένα (σου βγάζω και βίντεο αν θέλεις στην τελική).

Link to comment
Share on other sites

Μα τι να σου πω βρε Γιάννη?

Να μιλήσω για συσκευές που δεν έχω?

Το s μου είχε αδύναμο wifi με την gb (ενω με froyo ήταν τζάμι) και με την ics επανήλθε όπως και με την jb (κοντά στο froyo).

 

Ναι το hox έχει βγάλει πολλά προβλήματα.

Το δικό μου είναι από την ελαττωματική παρτίδα και δεν έχει κανένα (σου βγάζω και βίντεο αν θέλεις στην τελική).

 

Καλα, δεν χρειαζεται. Σε πιστευω!!

Απλα, θελω να πω οτι ολες οι συσκευες εχουν προβληματακια. Και τα iphone βεβαια. Τουλαχιστον εκει, περα απο καποια μεμονωμενα bugs, η ταχυτητα και το smoothness ειναι δεδομενα.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι από εμένα , λοιπόν θέλω να πω κι εγώ πως είχα πάρα πολλά αντροιντ κινητά και από τα μεγαλύτερα ονόματα .

Έχει δύο μήνες που πήρα το 4ς , από τότε δεν θέλω να ξαναδώ το αντροιντ , ειλικρινά.

Έχω τη συσκευή και ξέρω πως τουλάχιστον για τα επόμενα 2 χρόνια θα έχω υποστήριξη .

Ειλικρινά γνώμη μου είναι αλλά δύσκολα να αλλάξω.

Link to comment
Share on other sites

Καλα, δεν χρειαζεται. Σε πιστευω!!

Απλα, θελω να πω οτι ολες οι συσκευες εχουν προβληματακια. Και τα iphone βεβαια. Τουλαχιστον εκει, περα απο καποια μεμονωμενα bugs, η ταχυτητα και το smoothness ειναι δεδομενα.

 

Μα δεν διαφωνώ σε αυτό.

Εγώ απλά είπα ότι apple =! 100% αξιοπιστία.

Δεν είπα ότι όλες οι άλλες συσκευές είναι αξιόπιστες!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Μετά την έλευση του Galaxy Note 2 πιστεύω πολλοί θα πουλήσουν τις συσκευές τους είτε είναι iphone είτε κάποιο άλλο...

Γνώμη μου. Γούστα είναι αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Μετά την έλευση του Galaxy Note 2 πιστεύω πολλοί θα πουλήσουν τις συσκευές τους είτε είναι iphone είτε κάποιο άλλο...

Γνώμη μου. Γούστα είναι αυτά.

 

Το note 2 είναι άλλη φάση..!

Είτε το θέλεις για δουλειά είτε για σερφαρισμα κλπ!

Δε συγκρίνεται με κανένα κινητό :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...