Jump to content

Πόσα καμένα pixel έχετε στην οθόνη σας;


MARK100
 Κοινοποίηση

Πόσα καμένα pixel έχει η οθόνη σας;  

105 members have voted

  1. 1. Πόσα καμένα pixel έχει η οθόνη σας;

    • Κανένα
      76
    • Ένα (1)
      18
    • Δύο (2)
      6
    • Τρία (3)
      2
    • Τέσσερα (4)
      1
    • Περισσότερα από τέσσερα (>4)
      2


Recommended Posts

Νομίζω είναι αρκετά ενδιαφέρον να δούμε πόσο συχνό είναι το φαινόμενο των καμένων pixel.

:!: Η δημοσκόπηση αφορά μόνο tft οθόνες υπολογιστών (φορητών και desktop).

Εγώ έχω φορητό της ACER και έχει ένα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 56
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

κανένα με sony
Οι υπογραφές μπορούν να περιέχουν 1 εικόνα, η οποία ωστόσο δεν θα πρέπει να έχει διαστάσεις μεγαλύτερες από 420 x 150 pixels και το μέγεθός της δεν θα πρέπει να ξεπερνά τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

Και πως ακριβως μπορουμε να δουμε ποσο καμενα pixels εχουμε? Ενα καμενο pixel φαινεται εντονα η χρειαζεται αρκετη προσοχη??

Με μια προχειρη ματια παντως που εριξα στην δικια μου δεν βρηκα καποιο! Εχω οθονη CTX 550.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος amelidis (25 Φεβ. 2004 , 03:46)

 

Και πως ακριβως μπορουμε να δουμε ποσο καμενα pixels εχουμε? Ενα καμενο pixel φαινεται εντονα η χρειαζεται αρκετη προσοχη??

Με μια προχειρη ματια παντως που εριξα στην δικια μου δεν βρηκα καποιο! Εχω οθονη CTX 550.

 

Ναι ρε παδιά πως αναγνωρίζομε καμένο pixel? :stupid:

Link to comment
Share on other sites

Kanena eutixos :) oute sto laptop oute stin tft o8oni tou pc

Σαν θα πεθάνω βάλτε μου,το κινητό στ'αυτάκι,για να μιλάω στα βαθιά με κανα πιπινάκι!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3 KBytes.

Link to comment
Share on other sites

κανενα δεν εχω μεχρι στιγμης.samsung
My Devices:Motorola timeport,one touch 701,se t29,N 6510,Siemens s55,5100,6610,3650,se p800,6600,7610,6630,nokia n70,nokia 6101,se k310,nokia n73,nokia 5500d,se k800i,Htc p3300,Htc p3600i,SE k850i vf,samsung d880,samsung d980,Htc touch diamond white,Samsung omnia2,nokia e52,blackberry 9700,Htc hero,Htc Desire,Iphone 4 16gb,Iphone 4s 64gb,samsung x-cover,samsung galaxy s3 mini,iphone 5s,iphone 6,samsung s6,note 5,mi max , mi5s plus ...
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος jog (25 Φεβ. 2004 , 10:03)

Ναι ρε παδιά πως αναγνωρίζομε καμένο pixel? :stupid:

Δεν υπαρχει κανεις να μας δωσει τα φωτα του???? :confused: :confused:

Link to comment
Share on other sites

Σε μαύρο φόντο πχ όταν αρχίζει ο υπολογιστής να φορτωνει τα windows φαίνονται σαν κουκίδες είτε κόκκινες είτε πρασινες είτε μαύρες .Kαι τα 3 μαζί αποτελούν το 1 pixel και συνδέτουν το χρώμα RGB .Συνήθως όμως κάιγεται το ένα από αυτά (subpixel) , και έχει ανάλογο χρώμα.-

Σε ασπρο φοντο πχ στο Word φαίνονται μαύρα.

 

Στις οθόνες των τελευταίων 2 ετών ,η τεχνική έχει βαλτιωθεί παρα πολύ ,έτσι τα pixel συνήθως καιγονται είτε στην αρχή λειτουργίας της οθόνης σαν καινούργια από συνδιασμό μη σταθερου σήματος από την κάρτα γραφικών και τροφοδοσίας υπολογιστή ,είτε σε ξαφνική διακοπή ρεύματος και επαναφορα (καλό λοιπόν ένα UPS ,ειδικά αν η οθόνη δεν διαθέτη κύκλωμα καθυστέρισης σβησίματος)

 

Σε καμια περίπτωση τα καμένα pixel δεν πρέπει να θεωρούνται σαν κριτήριο επιλογής οθόνης,διότι οι καλές φίρμες ήδη επιβαρύνονται με υψηλό κόστος έρευνας -κατασκευής-ποότητας απεικόνισης στα προιόντα τους ,για να αλλάζουν οθόνες από "ατυχές" γεγονός .

 

Πληροφορικά στη εταιρία που εργάζομαι υπάρχουν 70 διάφορες επώνυμες TFT οθόνες και σε καμία εδώ και 2 έτη δεν υπάρχει καμμένο pixel με 12ωρη χρήση καθημερινά (και μερικές online 24h)

Πιο συνηθέστερο πρόβλημα είναι η μέιωση φωτεινότητας του backlight

με την χρήση ,από το κάψιμο pixel...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Pedia h TFT einai mia texnologia pou gia mena prosopika den einai kai toso soi,toulaxistwn pros to parwn auto me to backlight pali pou to bazeis exei sxetika mikrh zwh kai otan ta kakarwsei apla petas thn o8onh giati einai asymforo na thn ftiakseis,e twra einai paragmata auta?Apla h sigekrimenh texnologia DEN..To mono pou tis anagnwrizw sas 8etiko einai oti einai kalh gia ta matia,pou den einai kai ligo bebaia,alla gia ola yparxoun lyseis an 8es.Kai gia na mhn ksefeugw kai ap to 8ema exw kamena pixels sto laptot mou,pou anagastika exei TFT,kai problhma me to backlight exw pou mou sbinei opote goustarei.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

Κανενα και εγω οπως και ο antonis_wrx που πρεπει να εχουμε την ιδια οθονη. :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/2061asymvivastos5.gif

Πριν ανοίξετε ένα νέο thread στα Series 60 ρίξτε μια ματιά στον ..::Πίνακα Περιεχομένων::..

Χρήστης : Nokia N90, Nokia 9300, Mitac MIO A701, Nokia 770 & iPAQ hx 4700

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...