Jump to content

Cosmote Internet On The Go!


Mitsos_The_Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

δεν νομίζω ότι υπάρχει μόνο η Vodafone κάνει κάτι τέτοια

Στη vodafone νομίζω είναι 500ΜΒ......άσχημο!!

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!Το πρόγραμμα για mobile internet φοιτητών έχει πολιτική ορθής χρήσης ανα μέρα?Αν ναι πόσο?

 

δεν νομίζω ότι υπάρχει μόνο η Vodafone κάνει κάτι τέτοια

 

Στη vodafone νομίζω είναι 500ΜΒ......άσχημο!!

 

Κάνετε λάθος σύντροφοι. Στο mobile internet φοιτητών η vodafone ΔΕΝ έχει πολιτική ορθής χρήσης.

Link to comment
Share on other sites

Κάνετε λάθος σύντροφοι. Στο mobile internet φοιτητών η vodafone ΔΕΝ έχει πολιτική ορθής χρήσης.

 

εμένα έχει κανονικά ημερήσιο όριο πολιτικής χρήσης και έχω φοιτητικό νούμερο. εκτός και αν τώρα άλλαξε αυτό και δεν το ξέρω

θελουμε φετος απεριοριστα data σε ολους τους παροχους κινητης τηλεφωνιας στην Ελλαδα για ολο το καλοκαιρι. 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα μέχρι και πριν 9 μέρες, γιατί πήγα Cosmote και δεν είχα κανένα όριο. Συνφοιτητής μου έχει ακόμη voda και πάλι δεν έχει όριο…
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα μέχρι και πριν 9 μέρες, γιατί πήγα Cosmote και δεν είχα κανένα όριο. Συνφοιτητής μου έχει ακόμη voda και πάλι δεν έχει όριο…

 

αλλαξε ; δεν ξερω εγω εχω βαλει κατι να κατεβαζει απο τον υπολογιστη και εχω συνδεσει το κινητο ως hotspot με φοιτητικο cu να κατεβαζω μια ταινια 2,4gb για να δουμε αμα θα κοπει η ταχυτητα... διοτι μεχρι προτεινως γινοτανε τωρα δεν ξερω εαν εχει αλλαξει κατι για αυτο και το δοκιμαζω τωρα..

edit: μου κατεβασε 800mb και ανεβασε γυρω στα 300mb με καρτα σημ φοιτητικου cu, μετα σταματησε να κατεβαζει απο μονο του , δεν μου ηρθε μυνημα παντως για την μειωση της ταχυτητας .

Edited by JOHNMEGARYTHMOS

θελουμε φετος απεριοριστα data σε ολους τους παροχους κινητης τηλεφωνιας στην Ελλαδα για ολο το καλοκαιρι. 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Καλημέρα σύντροφε. Έχω και εγώ το Vodafone Mobile Wi-Fi R207

Πολύ καλό για τα χρήματα του. Κατεβάζω torrent με 1,8 mb/sec καθαρή ταχύτητα.

Μόνο 33 ευρώ. Την ίδια στιγμή το ίδιο μηχανάκι το πουλά η Cosmote 50.

Η μπαταρία κρατεί περίπου 5 ώρες συνεχούς λειτουργίας.

Για το ΑPN μην σε αγχώνεσαι. Έχω ανεβάσει κατατοπιστικότατες οδηγίες στο post #364 όπου και ένας αρχάριος μπορεί να συνδεθεί σε Vodafone και Cosmote. Για wind αν θελήσεις αλλάζει μόνο μια λέξη. Γιατί και εγώ παιδευόμουν να συνδεθώ και δυστυχώς οι οδηγίες που έπαιρνα από τους κατέχοντες ήταν γενικές και αόριστες.

 

Καλησπέρα,

Είμαι έτοιμος να πάρω το R207 αλλά έχω κάποιες απορίες...

1. Μόνο 4-5 συσκευές μπορείς να συνδέσεις ασύρματα πάνω του?

2. Εχει δοκιμάσει κάποιος να το συνδέσει με κάποιο AP (access point) ασύρματα έτσι ώστε να έχει παραπάνω συσκευές και ethernet ports?

3. Είναι σταθερό, κολλάει? Το έχετε αφήσει μέρες χωρίς restart?

4. Κάποιο αξιόπιστο 3G router/modem με ports σε λογικές τιμές?

 

Μέσω 3G τι χρειάζεται να κάνω για να έχω dyndns?

Ευχαριστώ.

Edited by fox_man
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα,

 

έχω internet on the go φοιτητικό με κάρτα (με usb stick στο laptop). Στην σελίδα που έχει για το υπόλοιπο χρήσης, ανανέωση κτλ ( ciotgonrequest.cosmote.gr ) έχει ένα bannerάκι στο οποίο αναφέρει ότι μπορώ να κάνω χρήση του easy transfer και να μεταφέρω χρήματα στον λογαριασμό.

Δοκίμασα τα εξής:

1. να στείλω με τον γνωστό τρόπο sms στο 1219 και μήνυμα 2 ΑΠΟ xxxxxxxx, όπου xxxxxxxx το νούμερο καρτοκινητού cosmote που θα μου δώσει τα χρήματα. Το sms δεν φεύγει ποτέ, βγάζει κάτι σφάλματα.

2. να μου στείλουν με sms στο 1219 και μήνυμα 2 ΣΤΟ yyyyyyy, όπου yyyyyy το νούμερο από το internet on the go που έχω. Του λέει ότι το yyyyyy δεν αντιστοιχεί σε αριθμό καρτοκινητής, κάτι τέτοιο.

 

Υπόψη ότι το on the go το έχω καιρό, λειτουργεί κανονικότατα και με κάρτες ανανέωσης πχ από περίπτερο μπαίνουν κανονικά τα χρήματα.

 

Καμιά ιδέα; Δεν ισχύει εν τέλει το easy transfer παρόλο που λέει η cosmote ότι ισχύει ή κάτι άλλο συμβαίνει;

Edited by akisakis
Join The Life
Link to comment
Share on other sites

Transfer μπορεις να κάνεις από συμβόλαιο , (όχι καρτοσυμβόλαιο ) με bonus 50%

Από καρτοκινητό μπορεις να κάνεις transfer μόνο από το online account, δεν μπορεις να στείλεις υπόλοιπο σε internet on the go ή σε καρτοσυμβόλαιο με τον τρόπο του SMS ή του 1350

Μόνο από Online account .

Link to comment
Share on other sites

Transfer μπορεις να κάνεις από συμβόλαιο , (όχι καρτοσυμβόλαιο ) με bonus 50%

Από καρτοκινητό μπορεις να κάνεις transfer μόνο από το online account, δεν μπορεις να στείλεις υπόλοιπο σε internet on the go ή σε καρτοσυμβόλαιο με τον τρόπο του SMS ή του 1350

Μόνο από Online account .

 

https://www.cosmote.gr/mobile/cosmoportal/page/T21/xml/Personal__service__service_easytransfer/section/Postpaid_Packs_Additional_Prs#

 

Από αυτά που λέει στον παραπάνω σύνδεσμο είχα την εντύπωση πως μπορείς να μεταφέρεις ποσό από καρτοκινητό σε internet on the go με κάρτα με τον ίδιο τρόπο (sms στο 1219) που μεταφέρεις ποσό από καρτοκινητό σε καρτοκινητό.

 

Δηλαδή από συμβόλαιο μπορώ με sms στο 1219 να μεταφέρω ποσό στο internet on the go;

Αυτό που λες "Από καρτοκινητό μπορεις να κάνεις transfer μόνο από το online account", πως γίνεται;

 

Σε ευχαριστώ.

Join The Life
Link to comment
Share on other sites

https://www.cosmote.gr/mobile/cosmoportal/page/T21/xml/Personal__service__service_easytransfer/section/Postpaid_Packs_Additional_Prs#

 

Από αυτά που λέει στον παραπάνω σύνδεσμο είχα την εντύπωση πως μπορείς να μεταφέρεις ποσό από καρτοκινητό σε internet on the go με κάρτα με τον ίδιο τρόπο (sms στο 1219) που μεταφέρεις ποσό από καρτοκινητό σε καρτοκινητό.

 

Δηλαδή από συμβόλαιο μπορώ με sms στο 1219 να μεταφέρω ποσό στο internet on the go;

Αυτό που λες "Από καρτοκινητό μπορεις να κάνεις transfer μόνο από το online account", πως γίνεται;

 

Σε ευχαριστώ.

 

Από συμβόλαιο στέλνει κανονικά πχ 10€ και μπαίνουν 15€ (ολόκληρο το ποσό χωρίς φόρο κινητής) ΣΤΟ Internet on the Go με κάρτα.

 

Sms δεν στέλνει το Internet on the Go με κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

https://www.cosmote.gr/mobile/cosmoportal/page/T21/xml/Personal__service__service_easytransfer/section/Postpaid_Packs_Additional_Prs#

 

Από αυτά που λέει στον παραπάνω σύνδεσμο είχα την εντύπωση πως μπορείς να μεταφέρεις ποσό από καρτοκινητό σε internet on the go με κάρτα με τον ίδιο τρόπο (sms στο 1219) που μεταφέρεις ποσό από καρτοκινητό σε καρτοκινητό.

 

Δηλαδή από συμβόλαιο μπορώ με sms στο 1219 να μεταφέρω ποσό στο internet on the go;

Αυτό που λες "Από καρτοκινητό μπορεις να κάνεις transfer μόνο από το online account", πως γίνεται;

 

Σε ευχαριστώ.

 

α) Ανοίγεις Online account από την αρχική σελίδα της Cosmote.

β) Πας εκεί που λέει ανανέωση , εκεί θα βρεις και την μεταφορά σε άλλο νούμερο.

μεταφέρεις από 10 μέχρι 15 ευρώ χωρίς κανένα bonus. Επιπλέον έχεις πληρώσει τον φόρο κινητής που δεν υπάρχει στο Internet on the go .

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ

 

πάντως θα μπορούσαν όπως μεταφέρεις χρηματικά ποσά από καρτοκινητό σε καρτοκινητό να το κάνουν και για internet on the go.

Join The Life
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα στο φόρουμ,

 

γνωρίζει κανείς αν το Cosmote Pocket Wi-Fi E5377T που έρχεται με το logo της Cosmote είναι το ίδιο ακριβώς με το Huawei E5377T; Η οθόνη στο κοσμοτέ φαίνεται να είναι λίγο μικρότερη.

 

Επίσης, έχει κανείς το συγκεκριμένο της cosmote; Αν ναι, έχει στην οθόνη ένδειξη για το υπόλοιπο των δεδομένων;

 

Σαν 4G συσκευή και τιμή μου φαίνεται αρκετά καλή αγορά στα 99 ευρώ. Σκέφτομαι να το πάρω για χρήση με μια sim της Wind. Είναι ξεκλείδωτο και θα δουλεύει, σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο φόρουμ,

 

γνωρίζει κανείς αν το Cosmote Pocket Wi-Fi E5377T που έρχεται με το logo της Cosmote είναι το ίδιο ακριβώς με το Huawei E5377T; Η οθόνη στο κοσμοτέ φαίνεται να είναι λίγο μικρότερη.

 

Επίσης, έχει κανείς το συγκεκριμένο της cosmote; Αν ναι, έχει στην οθόνη ένδειξη για το υπόλοιπο των δεδομένων;

 

Σαν 4G συσκευή και τιμή μου φαίνεται αρκετά καλή αγορά στα 99 ευρώ. Σκέφτομαι να το πάρω για χρήση με μια sim της Wind. Είναι ξεκλείδωτο και θα δουλεύει, σωστά;

 

 

Για το "αρκετά καλή αγορά" θα έλεγα για αυτό (αν παρακολουθούσες το forum πριν 1 μήνα περίπου): http://www.ebay.de/itm/mobile-router-ZTE-MF910-Fully-Unlocked-/151952309615

Και έχει πέσει η τιμή από τα 41€ που το είχα πάρει εγώ τότε. Και έρχεται από Ρωσσία σε 7 εργάσιμες μέρες!!

 

Για το Cosmote Pocket Wi-Fi E5377T από την Cosmote ίδια χαρακτηριστικά ακριβώς (στο specifications) έχει με το Huawei E5377T.

Link to comment
Share on other sites

ήθελα να πάρω κάτι που να είναι διαθέσιμο άμεσα, όμως η διαφορά τιμής είναι όντως πολύ μεγάλη.

Κρίμα να μου τα έπαιρνε μια εταιρία (ο, γερμανικός πλέον, οτε), για να το έχω 5-10 μέρες νωρίτερα.

 

Ήδη λοιπόν το παρήγγειλα το MF910!

 

Σ΄ευχαριστώ, jimmiss!

Link to comment
Share on other sites

ήθελα να πάρω κάτι που να είναι διαθέσιμο άμεσα, όμως η διαφορά τιμής είναι όντως πολύ μεγάλη.

Κρίμα να μου τα έπαιρνε μια εταιρία (ο, γερμανικός πλέον, οτε), για να το έχω 5-10 μέρες νωρίτερα.

 

Ήδη λοιπόν το παρήγγειλα το MF910!

 

Σ΄ευχαριστώ, jimmiss!

 

 

Ενημέρωσε την άλλη Παρασκευή 19/2 ή τη Δευτέρα 22/2 αν το παρέλαβες να το ξέρουν κι άλλοι εδώ.

 

Μα να μας "κλέβουν" έτσι τα WindoVodafoCosmoμάγαζα!!

Αν παρατήρησες αυτό που κοίταγες να πάρεις στο ebay είναι ίδια ή περισσότερο €. Τις πραγματικές προσφορές συσκευών σε λίγα € δεν τα έχουν τα μάγαζα αυτά για να μην τα ψάχνουμε και από εξωτερικο: Είναι συντονισμένες τιμές € συσκευών φασόν για τα μάγαζα αυτά παγκοσμίως. Πχ το mf-910 το κατήργησε πια η VF.

Ας ξυπνήσουμε κάποια στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μπορεί κάποιος άνθρωπος του θεού να μου εξηγήσει γιατί σε πακέτο cosmote internet on the go με κάρτα, δε μπορούμε να κάνουμε ανανέωση υπολοίπου μέσω πιστωτικής ή με κάρτα από το περίπτερο και πρέπει σώνει και καλά να πάμε σε κατάστημα;

Τι χαζομάρα είναι αυτή;:mad:

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος άνθρωπος του θεού να μου εξηγήσει γιατί σε πακέτο cosmote internet on the go με κάρτα, δε μπορούμε να κάνουμε ανανέωση υπολοίπου μέσω πιστωτικής ή με κάρτα από το περίπτερο και πρέπει σώνει και καλά να πάμε σε κατάστημα;

Τι χαζομάρα είναι αυτή;:mad:

 

ουτε στην vodafone γινεται αυτο με την πιστωτικη καρτα , παρα μονο εαν εχεις καρτα στο καρτοκινητο σου μπορεις να τα χρησημοποιησεις για να αγορασεις πασο για το ιντερνετ . Παντως πολυ χαζο αυτο διοτι με αυτον τον τροπο χανει η κοσμοτε ..

θελουμε φετος απεριοριστα data σε ολους τους παροχους κινητης τηλεφωνιας στην Ελλαδα για ολο το καλοκαιρι. 

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κάνεις ανανέωση από περίπτερο , αρκεί να αγοράσεις την σωστή κάρτα internet on the go .

Ανανέωση γίνεται και με τις απλές κάρτες cosmote αλλά σε αυτές θα πληρώσεις τον φόρο κινητής τηλεφωνίας.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κάνεις ανανέωση από περίπτερο , αρκεί να αγοράσεις την σωστή κάρτα internet on the go .

Ανανέωση γίνεται και με τις απλές κάρτες cosmote αλλά σε αυτές θα πληρώσεις τον φόρο κινητής τηλεφωνίας.

 

Βγαίνει από το ίδιο μηχανάκι που βγαίνουν και οι άλλες κάρτες;

Γιατί προβλέπω να πέφτει γέλιο με τον μπάρμπα στο περίπτερο.:lol:

Link to comment
Share on other sites

Από το ίδιο μηχανάκι βγαίνει φτάνει να είσαι σαφής στο τι θέλεις και να ξέρει μπάρμπας.
Link to comment
Share on other sites

Από το ίδιο μηχανάκι βγαίνει φτάνει να είσαι σαφής στο τι θέλεις και να ξέρει μπάρμπας.

 

Ωραια. Ευχαριστώ. Λύνει κάπως τα χέρια αυτό.

Kαλύτερα βέβαια θα ήταν να γινόταν ανανέωση με κάρτα ή ακόμα και μέσω web-banking όπως κάνεις ανανέωση στα κινητά.

Αρκετά κουλό που δεν το έχει κάνει τόσα χρόνια η cosmote.

Link to comment
Share on other sites

Ωραια. Ευχαριστώ. Λύνει κάπως τα χέρια αυτό.

Kαλύτερα βέβαια θα ήταν να γινόταν ανανέωση με κάρτα ή ακόμα και μέσω web-banking όπως κάνεις ανανέωση στα κινητά.

Αρκετά κουλό που δεν το έχει κάνει τόσα χρόνια η cosmote.

 

Όλα αυτά τα κάνουν μόνο και μόνο γιατί τους ενδιαφέρουν τα συμβόλαια. :X

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά τα κάνουν μόνο και μόνο γιατί τους ενδιαφέρουν τα συμβόλαια. :X

 

Ναι λογικό. Αλλά εγώ δεν πρόκειται να κάνω συμβόλαιο για κάτι που χρησιμοποιώ 3, το πολύ 4, μήνες το χρόνο.

Θα κάνω ένα κόπο παραπάνω και θα φορτίζω είτε σε περίπτερο είτε με μια επίσκεψη σε κάποιον γερμανό.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλημέρα

Ήθελα να ρωτήσω αν στο πακέτο Sim Only Pack της Cosmote για Internet https://www.cosmote.gr/mobile/cosmoportal/page/HCP/xml/Personal__contractplans__contractplan_IOTG_me_KartaSimpack_prs/section/IOTG_onRequest_prs είναι ενεργοποιημένο το 4G ή λειτουργεί μόνο με 3G?

Δεν μπορώ να το βρω στο site και το περίεργο είναι οτι στο εξοχικό η Cosmote πιάνει ιντερνετ μόνο με 4G :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...