Jump to content

[Επίσημο] Samsung Wave (S8500)


andreas_ku990
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλά μη τα παίρνεις ντε! στη πλάκα το ριξα! Και εγώ θα τη κατεβάσω την εφαρμογή... αν και πρώτα πρέπει να το στείλω στο servis γιατί δε δουλεύει η κάμερα... :mad:

 

Πριν το πας στο service δες εδώ: http://www.badadev.com/updating-camera-firmware/

Edited by katsiletra
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

το εχω δοκιμασει αρκετες φορές και βρήκα και σε άλλη σελίδα κάποια firmware αλλά δε δούλεψε ποτέ...

 

Μήπως έχεις βάλει custom firmware? Γιατί αυτά πάντα δημιουργούν πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

όχι έχω το 1.2 κανονικά. Βέβαια πριν ήταν της cosmote και μετά έβαλα το international ας πούμε για να έχω πιο γρήγορα το update. Ωστόσο το πρόβλημα δημιουργήθηκε αρκετό καιρό μετά την αναβάθμιση που έκανα σε 1.2. ίσως περιμένω να βγει και η 2.0 μήπως διορθωθεί αλλά από ότι διαβάζω λένε είναι πρόβλημα συσκευής και αλλάζουν το chip της κάμερας...
Link to comment
Share on other sites

Eιχα ακριβως το ιδιο προβλημα (καπου το εχω αναφερει παλιοτερα)με την καμερα δεν εστιαζε και οταν εστιαζε γινοταν μετα απο 5 sec και αν ...Το πηγα στο service και μου λενε ε απλα μια αναβαθμηση θελει τους λεω εκανα αλλα δεν..οχι μου λενε αυτο φταιει..Τεσπα μην τα πολυλογω μετα απο καμια 10αρια μερες στο service ερχετε το κινητο πισω και το μονο που το καναν ειναι αναβαθμηση μου λενε ολα κομπλε δεν εχει κατι ..Φυσικα και η καμερα παλι δεν δουλευε το ξαναστειλαν αλλες 2 βδομαδες και τελικα μου αλλαξαν ολο το εξαρτημα γιατι οντως ειχε προβλημα..
Dhamher_00
Link to comment
Share on other sites

Εγώ επειδή βαριόμουνα να περιμένω άλλαξα το pre configuration σε FOP (για Ισπανία) και κάνω αναβάθμιση μέσω Kies :D:D:D:D:D

Θα σας πω αργότερα εντυπώσεις...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ επειδή βαριόμουνα να περιμένω άλλαξα το pre configuration σε FOP (για Ισπανία) και κάνω αναβάθμιση μέσω Kies :D:D:D:D:D

Θα σας πω αργότερα εντυπώσεις...

 

πως το κανεις αυτο? και τι γινεται μετα οταν ερθει η ελληνικη?

Link to comment
Share on other sites

πως το κανεις αυτο? και τι γινεται μετα οταν ερθει η ελληνικη?

 

Πατώντας *#5239870*# και εισάγοντας τον κωδικό *#27236*# επιλέγεις FOP. Προσοχή γιατί κάνει hard reset οπότε χρειάζεται back up. Η Ελλάδα και η Ισπανία έχουν το ίδιο CSC. Λογικά και στο bada 2.0 είναι το ίδιο. Όταν περαστεί θα σας ενημερώσω τι γίνεται με τα ελληνικά.

Link to comment
Share on other sites

Πατώντας *#5239870*# και εισάγοντας τον κωδικό *#27236*# επιλέγεις FOP. Προσοχή γιατί κάνει hard reset οπότε χρειάζεται back up. Η Ελλάδα και η Ισπανία έχουν το ίδιο CSC. Λογικά και στο bada 2.0 είναι το ίδιο. Όταν περαστεί θα σας ενημερώσω τι γίνεται με τα ελληνικά.

 

Κρεμόμαστε από τα χείλη σου :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ από την αρχή υποστήριζα το Bada, και ακόμα ασχολούμαι, το Wave ακόμα είναι το κινητό μου, και να σας πω, όσο δουλέυει δεν έχω σκοπό να το αλλάξω...

Μόνο που βλέπω την οθόνη του χαίρονται τα μάτια μου...

Αλλά κακά τα ψέματα, το επόμενο κινητό μου θα είναι Ανδρόιδ!! Probably το Huawei Ascend P1 S το οποίο το είδα στην CES και έπαθα... και με SAMOLED οθόνη παρακαλώ... και με killer τιμή από ότι έχει διαρεύσει και από ότι μας έχει συνηθίσει η huawei....

 

κακα τα ψεματα ποιοτητα κατασκευης σαν του wave δυσκολα... το εχω 2 χρονια σχεδον χωρις θήκη & screen protector, με απειρα πεσιματα ακομα και σε τσιμεντο και δεν εχει κανει κιχ.. δυσκολο να το αλλαξω..

 

ωραιο το ascend αλλα δεν το κοβω να εχει καλη διαρκεια μπαταριας..γενικα με android μονο το motorola maxx με την μπαταρια γιγας των 3300 mAh!! νικαει το wave 3.. και αυτο αν βγει σε GSM εκδοση θα κανει κανα 600αρι €

 

το καλο ειναι πως με το bada 2.0 θα ειναι σαν να εχουμε νεο κινητο..:D

dum spiro spero
Link to comment
Share on other sites

τα wave νιωθω οτι ειναι κατι αντιστοιχο με αυτα τα μεταλλικα πολυτελη κινητα που εβγαζε η nokia μια εποχη...κατι 8800 κτλ..τετοια ποιοτητα κατασκευης
Link to comment
Share on other sites

παιδια εγω που αναβαθμισα το 8530 αισθανομαι οτι εχω νεο κινητο. δεν μου εχει λειψει τιποτα απο το BADA 1.2 και αν εξαιρεσεις που το μεσαιο πληκτρο πια δεν σε παει στο μενου ολα ειναι μια χαρα. η μπαταρια του κραταει ακριβως το ιδιο με πριν , δεν μου εχει παρουσιασει απο προχτες το παραμικρό κόλλημα , τα παιχνιδια που ειχα πριν δουλευουν τελεια . εχω και τα 2 wave και μαλον θα τα εχω για παρα πολυ ακόμα .
Link to comment
Share on other sites

αν εξαιρεσεις που το μεσαιο πληκτρο πια δεν σε παει στο μενου ολα ειναι μια χαρα. .

 

Τι εννοείς δεν σε πάει στο μενού? Τότε τί κάνει το μεσαίο πλήκτρο και πώς πάς στο μενού?

Link to comment
Share on other sites

τωρα εχει προστεθει μια νεα σελιδα (αριστερα απο την πρωτη ) η οποια δεν μπορει να αφαιρεθει και εχει διαφορα widget (που γινεται να αφαιρεθουν) και μια μπαρα αναζήτησης. μολις πατησεις το μεσαιο πλήκτρο σε παει σε αυτη την σελίδα που εγω εχω αφήσει μονο το ημερολόγιο . Δεν ξερω αν υπαρχει απο το μενου παραμετροποίηση του πλήκτρου αλλά δεν νομιζω να το ειδα κάπου.

εχει μπει ενα κουμπί αφης που σε παέι στο μενου ....:)

και μήν νομιζετε οτι σας ''παει'' στο μενου .... (και αυτο μου αρεσει τρομερα) απλά πατωντας το πλήκτρο αφής αναδυεται πανω στο υπαρχων φόντο οι σελίδες του μενου (πραγματικα πολύ ομορφος τροπος ) με πρωτη καθε φορα την τελευταια σελιδα που ειχες πριν κλεισεις το μενου .

Edited by tolis29
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το update στέφθηκε με απόλυτη επιτυχία!!! Έκανα πάλι pre config σε EUR και έχω και ελληνικά και ελληνικό πληκτρολόγιο....:D:D:D:D:D:D. Πολύ ωραίο το UI ...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το update στέφθηκε με απόλυτη επιτυχία!!! Έκανα πάλι pre config σε EUR και έχω και ελληνικά και ελληνικό πληκτρολόγιο....:D:D:D:D:D:D. Πολύ ωραίο το UI ...

 

Δουλευουνε τα παντα;Μηνυματα,apps;

Link to comment
Share on other sites

αυτο σημαινει οτι και το ελληνικο update ειναι ετοιμο ..... ειναι θεμα λιγων ωρων ..... δεν υπαρχει ρισκο σε αυτο που εκανες με τα csc ????
Link to comment
Share on other sites

2η μερα μετα την αναβαθμιση και η μπταταρια στο 34% με μπολικο ιντερνετ και 5-10(μικρης διάρκειας) τηλ την ημερα...αρα στα ιδια μπορω να πω με πριν.τα καλα που εχω βρει μεχρι τωρα ειναι:

ωραίο ui..με πολλα συν οπως δημιουργία φακελων ,να βγαλεις στην μπροστα οθονη συντομευσεις κτλπ

browser καλύτερος..πιο εύχρηστος

pinch zoom για να κανεις zoom στην καμερα πριν βγαλεις μια φωτο..σαν την διαφήμιση του iphone 4s:p

εχει στο ραδιοφωνο κουμπι για να κανεις rec το σταθμο που ακους εκεινη την στιγμη και το αποθηκευει στους ηχους κατευθειαν (άνετα ηχογραφείς τραγουδάκι για την playlist ή για ringtone)

το κλείδωμα της οθόνης γίνετε γρηγορότερα και πιο σωστα ( με αποτελεσμα να μην παταω το κλειδωμα και να εμφανιζει την οθόνη σύρετε για ξεκλείδωμα.. κλείνει η οθονη κατευθειαν!)

τα κακα τωρα ειναι:

κολλάει να κατεβεί η μπαρα με τα wifi,bt, ειδοποιησεις κτλ..το κανει και λαγγαρει

το προβλημα με την ram υπαρχει ακομα..το ειδα κ σε ξενα φορουμ..για να ανοιξεις ενα ''βαρύ'' παιχνιδι πρεπει να μην εχεις πολλα widget στην αρχικη οθονη και να μη τρεχει καποια αλλη εφαρμογη ταυτοχρονα.ακομα οταν ζοριζετε κλεινει τα site χωρις προειδοποιηση.

δεν βρήκα ακομα την επεξεργασια φωτογραφιας..μονο περικοπη εχει και περιστροφη..να αλλαξεις χρωματα κ αλλα τετοια δεν τα βρηκα ισως τα αφαίρεσαν..

εχω καραμπερδευτει με τα backbutton κλεινω καταλαθος εφρμογες(αυτο συνηθιζεται):)

δεν μπορω να κατεβασω εφαρμογες ,με βγαζει ανεπαρκής μνημη ενω εχω mb και στην συσκευη και στην sd μου ..(μονο στο asphalt hd γινετε αυτο που ειναι 370 mb, ενω κατι αλλα με 60 mb κατέβηκαν σωστά)

Link to comment
Share on other sites

εκανα και εγω την αλλαγη του preconfig οπως περιγραφει παραπανω ο φιλος, και τωρα αναβαθμιζομαι... βαρεθηκα να περιμενω και να τσεκαρω την επισημη Ελληνική, άρα μέσω Ισπανίας ανανεώνω το τηλεφωνακι. αυτη τη στιγμή, κατεβαίνει το αρχείο και προχωράμε.

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

2η μερα μετα την αναβαθμιση και η μπταταρια στο 34% με μπολικο ιντερνετ και 5-10(μικρης διάρκειας) τηλ την ημερα...αρα στα ιδια μπορω να πω με πριν.τα καλα που εχω βρει μεχρι τωρα ειναι:

ωραίο ui..με πολλα συν οπως δημιουργία φακελων ,να βγαλεις στην μπροστα οθονη συντομευσεις κτλπ

browser καλύτερος..πιο εύχρηστος

pinch zoom για να κανεις zoom στην καμερα πριν βγαλεις μια φωτο..σαν την διαφήμιση του iphone 4s:p

εχει στο ραδιοφωνο κουμπι για να κανεις rec το σταθμο που ακους εκεινη την στιγμη και το αποθηκευει στους ηχους κατευθειαν (άνετα ηχογραφείς τραγουδάκι για την playlist ή για ringtone)

το κλείδωμα της οθόνης γίνετε γρηγορότερα και πιο σωστα ( με αποτελεσμα να μην παταω το κλειδωμα και να εμφανιζει την οθόνη σύρετε για ξεκλείδωμα.. κλείνει η οθονη κατευθειαν!)

τα κακα τωρα ειναι:

κολλάει να κατεβεί η μπαρα με τα wifi,bt, ειδοποιησεις κτλ..το κανει και λαγγαρει

το προβλημα με την ram υπαρχει ακομα..το ειδα κ σε ξενα φορουμ..για να ανοιξεις ενα ''βαρύ'' παιχνιδι πρεπει να μην εχεις πολλα widget στην αρχικη οθονη και να μη τρεχει καποια αλλη εφαρμογη ταυτοχρονα.ακομα οταν ζοριζετε κλεινει τα site χωρις προειδοποιηση.

δεν βρήκα ακομα την επεξεργασια φωτογραφιας..μονο περικοπη εχει και περιστροφη..να αλλαξεις χρωματα κ αλλα τετοια δεν τα βρηκα ισως τα αφαίρεσαν..

εχω καραμπερδευτει με τα backbutton κλεινω καταλαθος εφρμογες(αυτο συνηθιζεται):)

δεν μπορω να κατεβασω εφαρμογες ,με βγαζει ανεπαρκής μνημη ενω εχω mb και στην συσκευη και στην sd μου ..(μονο στο asphalt hd γινετε αυτο που ειναι 370 mb, ενω κατι αλλα με 60 mb κατέβηκαν σωστά)

Για τον browser ήθελα να σε ρωτήσω: Πλέον βλέπεις όλη την οθόνη, δηλαδή δεν εμφανίζονται η πάνω και η κάτω μπάρα όταν σκρολάρεις με το δάχτυλο;

Και μία άσχετη ερώτηση με την αναβάθμιση: Μέχρι να έρθει η 2.0 υπάρχει κάποιος εναλλακτικός browser εκτός από τον stock και τον java Opera;

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το update στέφθηκε με απόλυτη επιτυχία!!! Έκανα πάλι pre config σε EUR και έχω και ελληνικά και ελληνικό πληκτρολόγιο....:D:D:D:D:D:D. Πολύ ωραίο το UI ...

Η μετάβαση σε EUR με ποιους κωδικούς γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

Για τον browser ήθελα να σε ρωτήσω: Πλέον βλέπεις όλη την οθόνη, δηλαδή δεν εμφανίζονται η πάνω και η κάτω μπάρα όταν σκρολάρεις με το δάχτυλο;

Και μία άσχετη ερώτηση με την αναβάθμιση: Μέχρι να έρθει η 2.0 υπάρχει κάποιος εναλλακτικός browser εκτός από τον stock και τον java Opera;

η μπαρα κατω ειναι μονιμα οπως πριν,αλλά η πανω που ηταν και η ενοχλητικη δεν εμφανιζετε ..ειναι πιο σωστος ο browser τωεα μπορεις να δεις κανα review του wave3 στο youtube ειναι το ιδιο ακριβως:)

Link to comment
Share on other sites

η μπαρα κατω ειναι μονιμα οπως πριν,αλλά η πανω που ηταν και η ενοχλητικη δεν εμφανιζετε ..ειναι πιο σωστος ο browser τωεα μπορεις να δεις κανα review του wave3 στο youtube ειναι το ιδιο ακριβως:)

Ευχαριστώ πολύ, τουλάχιστον αυτό που βελτιώθηκε είναι πολύ καλό. Ελπίζω σύντομα να δοθεί η αναβάθμιση γιατί μου χάλασε το nexus s και τώρα μόνο από το wave μπαίνω στο ίντερνετ.

Επίσης, παρατήρησες κάποια βελτίωση στο flash. Δηλαδή κάποια σελίδα που παλιότερα δεν την έπαιζε, μήπως τώρα την παίζει;

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

εμενα παντως με αλλαγη του EUR σε FOP, και παλι δεν πετυχε η αναβαθμιση, ενώ φτανει στο 100% μεσω kies και κατεβαζει το αρχειο, μετα κολλαει και δεν συνεχιζει η διαδικασια.

 

ελπιζω οταν βγει η ελληνικη εκδοση να τα καταφερω να το αναβαθμισω επισημα.

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...