Jump to content

[Επίσημο] Samsung Wave (S8500)


andreas_ku990
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 10χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

 

να και ενα πραγματικα καλο νεο!

Link to comment
Share on other sites

Να κι ένα άσχημο...

 

samsung-is-about-to-discontinue-bada-platform-by-mid-2013

 

http://badahub.com/2012/05/samsung-is-about-to-discontinue-bada-platform-by-mid-2013.html

Διακοσμητικά αυτοκόλλητα τοίχου

www.madmonkey.gr

Link to comment
Share on other sites

Τα λόγια πλέον περιττεύουν. bada was a very bad decision. Κρίμα. Ενόψει κρίση είμαστε καταδικασμένοι να παραμείνουμε με το bada. Opera mini, επιτέλους ένας καλός browser. Edited by GUZGUN

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

εδω πλεον ενα κινητο στο 6μηνο ειναι παρωχημενο...εμας εχει αντεξει 1,5 χρονο σχεδον ως τωρα...ο οπερα παντως φαινεται πολυ καλος ως τωρα
Link to comment
Share on other sites

Eμένα ο Opera δεν μου παρουσιάζει το ίδιο καλά τα sites.Δοκίμασα πχ τη mobile έκδοση του skai και o dolphin την παρουσιάζει σαφώς καλύτερα.Στον Opera δεν μπορούσα καν να κινήσω τη γαλάζια μπάρα για όσους ξέρετε το site του skai ώστε να μεταβώ σε άλλη κατηγορία ειδήσεων ενώ η γραμματοσειρά δεν ήταν όσο καθαρή είναι στον dolphin.Κάντε πείραμα με το εν λόγω site και σεις.Θα παραμείνω στο Dolphin.:)

 

Όσο για την παύση του Bada, προσωπικά με ενοχλεί γιατί δεν θα μπορώ να παραμετροποιώ τις εφαρμογές και τα widgets ( άντε τώρα να μαθαίνω πως να παίζω με τα widgets στο tizen).Eπίσης όσοι έχετε απογοητευτεί από το Bada θα πρέπει να χαίρεστε με τέτοιες ειδήσεις μιας και το Τizen στο σχετικό άρθρο παρουσιάζεται ως καλύτερο λογισμικό.Kακό πραγματικά νέο θα είναι αν τα Wave μας δεν πάρουν καν αναβάθμιση σε Τizen στο μέλλον και μείνουμε κολλημένοι στο bada 2.0 μέχρι να αλλάξουμε κινητό.

Link to comment
Share on other sites

ουτε εμενα παιζει καλα ο οπερα. δε μου εμφανιζει καλα τα σαιτ, ουτε γρηγορος ειναι. εχει ενα τρελο λαγκ κιολας καθε φορα που παταω στη μπαρα για να γραψω μια διευθυνση.

 

γενικα το κινητο εχει απιστευτο λαγκ τωρα τελευταια (ενω δεν του κανω τρομερη χρηση). η αρχικη οθονη κολλαει, το κουμπι ξεκλειδωματος δεν πιανει αρκετες φορες, εφαρμογες κολλανε ή κανουν την οθονη του κινητου μαυρη για 20 δευτερολεπτα κτλ κτλ προφανως θελει κανα hard reset, αλλα κουραστηκα, του εχω κανει ηδη 4 απο τη στιγμη που εβαλα το μπαντα 2. εν τω μεταξυ ολες οι χωρες παιρνουν μικρα fix κι εμεις ακομα τπτ. samsung hellas ftw (τα ιδια κανει και στα android φυσικα)...

ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ SONY ΚΑΙ SAMSUNG.
Link to comment
Share on other sites

προφανως θελει κανα hard reset, αλλα κουραστηκα, του εχω κανει ηδη 4 απο τη στιγμη που εβαλα το μπαντα 2. εν τω μεταξυ ολες οι χωρες παιρνουν μικρα fix κι εμεις ακομα τπτ. samsung hellas ftw (τα ιδια κανει και στα android φυσικα)...

 

ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ. Έχω βαρεθεί να κάνω hard reset για τα αυτονόητα. Τώρα πάλι μια το gps δεν λειτουργεί, το social hub βγάζει uknown error στα updates για twitter, linkedin, άλλα κάνει κανονικά ανανέωση το μειλ, η ραμ κλασσικά κάθε 2-3 μέρες ρεσταρτ άμα πέσει κάτω από 50-60 κλπ κλπ. Το desktop που έχω 6 χρόνια τώρα, πιο λίγα φορμάτ του έχω κάνει... έλεος δηλαδή. Μας γα.....ργάλισε κανονικά η samsung πάντως. Ποτέ ξανά όμως. Όπως λέει και η παροιμία: fool me once, shame on you. Fool me twice, shame on me. (δεν θυμάμαι πως είναι στα ελληνικά :wacko:)

 

Και επειδή σπάστικα κιόλας:

http://thumbnails65.imagebam.com/18843/5a958b188425547.jpg

 

Και αν δεν απαντήσουν θα αρχίσω και τα μαιλ.

Edited by Vash_GR
Link to comment
Share on other sites

ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ. Έχω βαρεθεί να κάνω hard reset για τα αυτονόητα. Τώρα πάλι μια το gps δεν λειτουργεί, το social hub βγάζει uknown error στα updates για twitter, linkedin, άλλα κάνει κανονικά ανανέωση το μειλ, η ραμ κλασσικά κάθε 2-3 μέρες ρεσταρτ άμα πέσει κάτω από 50-60 κλπ κλπ. Το desktop που έχω 6 χρόνια τώρα, πιο λίγα φορμάτ του έχω κάνει... έλεος δηλαδή. Μας γα.....ργάλισε κανονικά η samsung πάντως. Ποτέ ξανά όμως. Όπως λέει και η παροιμία: fool me once, shame on you. Fool me twice, shame on me. (δεν θυμάμαι πως είναι στα ελληνικά :wacko:)

 

Και επειδή σπάστικα κιόλας:

http://thumbnails65.imagebam.com/18843/5a958b188425547.jpg

 

Και αν δεν απαντήσουν θα αρχίσω και τα μαιλ.

 

Έγραψες μεγάλε...

Και έφαγες και ένα retweet btw...

Είδα τι σου απάντησε το SamsungSupport, αλλά μάλλον δεν ξέρουν ότι samsung greece = epic fail....

Edited by ptmax13

Αποστόλης

Galaxy Nexus [Zmod 5.1.1] [TWRP recovery] [ Lucky-K kernel ]

Nexus 7 LTE [stock 6.0.1] [TWRP recovery]

Nexus 6p [stock AOSP][TWRP recovery][franco kernel]

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί φίλοι έχω το τηλέφωνο περίπου 1,5 χρόνο και είμαι ευχαριστημένος από την τέλεια οθόνη του την πολύ καλή κατασκευή του.Απέκτησα κάποια στιγμή και το 2 και το χρησιμοποιώ πιο πολύ σαν GPS.Έχω βάλει το rute 66 και μπορώ να πω ότι είμαι ευχαριστημένος.Προβλήματα μέχρι τώρα δεν έχω με κανένα από τα δύο.Όλο όμως το πρόβλημα είναι το λειτουργικό τους.Παραμένω στο bada 1,2 διότι διαβάζοντας πάρα πάνω βλέπω ότι οι περισσότεροι έχουν προβήματα.Αγαπητοί φίλοι με το bada την πατήσαμε.Όσες και αναβαθμίσεις και να γίνουν το bada δεν αλλάζει.Αυτό το κατάλαβα όταν εδώ και λίγο καιρό χρησιμοποιώ το neo v της κόρης μου.Αυτό δεν είναι τηλέφωνο είναι ένας μικρός υπολογιστής και με τιμή πολύ χαμηλή.Η ποιότητα βέβαια κατασκευής είναι πολύ χαμηλή αλλά τι να κάνουμε δεν μπορεί να τα έχουμε όλα με 200E.Σαν συμπέρασμα λοιπόν θα έλεγα ας χρησιμοποιήσουμε τα wave σαν κινητά και με αυτές τις λίγες και φτωχές εφαρμογές που προσφέρουν.Άν θέλουμε κάτι καλύτερο πάμε σε android μια και τα iphone είναι πανάκριβα.Αυτά ήθελα να πω διαβάζοντας τις παραπάνω συζητήσεις.Τελειώνοντας αν μου επιτρέπετε μια συμβουλή.Μακριά από κινητά παραεισαγωγής.Την έχω πατήσει γι αυτό το γράφω.Σας ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Μερικές φορές όταν με καλούν, δεν ακούγεται το ringtone ενώ το τηλέφωνο δονείται κανονικά. Είναι ένα πολύ σοβαρό πρόβλημα που εμφανίζεται σε εντελώς τυχαία χρονικά διαστήματα. Στο κυλιόμενο μενού έχω πάντα ενεργοποιημένο το Sound&Vibration εντωμεταξύ...

 

Για να μη βιαστώ να βγάλω συμπεράσματα, δοκίμασα μια εβδομάδα με απενεργοποιημένη την δόνηση (από τα sound settings) ώστε να έχει μόνο ήχο και δούλεψε κανονικά στις 99% των περιπτώσεων. Υπήρχαν όμως και φορές που χτύπαγε μπροστά μου και δεν ακουγόταν τίποτα. Τρέλα...

 

Μετά υπέθεσα ότι μπορεί να φταίει η κάρτα μνήμης που δεν "παίζει" το ringtone όταν της ζητείται, οπότε έβγαλα την SD για μια άλλη μια εβδομάδα και το ύπουλο πρόβλημα παρέμεινε. Μία στο τόσο δεν ακουγόταν το ringtone.

 

Τέλος, απενεργοποίησα το motions από τα settings, μήπως και το γυροσκόπιο το "έβλεπε" αναποδογυρισμένο και το έβαζε αυτόματα στην σίγαση. Και πάλι, το πρόβλημα εμφανίστηκε σε τυχαία χρονική στιγμή. Το φοβερό είναι ότι το τηλέφωνο δεν χρειάζεται κάποιο restart για να φτιάξει. Φτιάχνει μόνο του!

 

Τελευταία μου ελπίδα, να αλλάξω κάρτα SIM με κάποια πιο καινούρια μιας και την έχω περίπου 10 χρόνια. Αν δε φτιάξει και τότε, θα το πάω στο service μήπως και είναι προβληματικό το ηχείο, παρόλο που πιστεύω ότι είναι θέμα software (SW: S8500OXXLA1, CSC: S8500OXCLA2 official Bada 2.0).

http://s4.postimg.org/kul22odml/420x150.jpg
Link to comment
Share on other sites

Μερικές φορές όταν με καλούν, δεν ακούγεται το ringtone ενώ το τηλέφωνο δονείται κανονικά. Είναι ένα πολύ σοβαρό πρόβλημα που εμφανίζεται σε εντελώς τυχαία χρονικά διαστήματα. Στο κυλιόμενο μενού έχω πάντα ενεργοποιημένο το Sound&Vibration εντωμεταξύ...

 

Για να μη βιαστώ να βγάλω συμπεράσματα, δοκίμασα μια εβδομάδα με απενεργοποιημένη την δόνηση (από τα sound settings) ώστε να έχει μόνο ήχο και δούλεψε κανονικά στις 99% των περιπτώσεων. Υπήρχαν όμως και φορές που χτύπαγε μπροστά μου και δεν ακουγόταν τίποτα. Τρέλα...

 

Μετά υπέθεσα ότι μπορεί να φταίει η κάρτα μνήμης που δεν "παίζει" το ringtone όταν της ζητείται, οπότε έβγαλα την SD για μια άλλη μια εβδομάδα και το ύπουλο πρόβλημα παρέμεινε. Μία στο τόσο δεν ακουγόταν το ringtone.

 

Τέλος, απενεργοποίησα το motions από τα settings, μήπως και το γυροσκόπιο το "έβλεπε" αναποδογυρισμένο και το έβαζε αυτόματα στην σίγαση. Και πάλι, το πρόβλημα εμφανίστηκε σε τυχαία χρονική στιγμή. Το φοβερό είναι ότι το τηλέφωνο δεν χρειάζεται κάποιο restart για να φτιάξει. Φτιάχνει μόνο του!

 

Τελευταία μου ελπίδα, να αλλάξω κάρτα SIM με κάποια πιο καινούρια μιας και την έχω περίπου 10 χρόνια. Αν δε φτιάξει και τότε, θα το πάω στο service μήπως και είναι προβληματικό το ηχείο, παρόλο που πιστεύω ότι είναι θέμα software (SW: S8500OXXLA1, CSC: S8500OXCLA2 official Bada 2.0).

 

Το αντιμετώπισα και εγώ πρόσφατα σε 1-2 περιπτώσεις, οπότε μάλλον θέμα software.

Link to comment
Share on other sites

Τελευταία μου ελπίδα, να αλλάξω κάρτα SIM με κάποια πιο καινούρια μιας και την έχω περίπου 10 χρόνια. Αν δε φτιάξει και τότε, θα το πάω στο service μήπως και είναι προβληματικό το ηχείο, παρόλο που πιστεύω ότι είναι θέμα software (SW: S8500OXXLA1, CSC: S8500OXCLA2 official Bada 2.0).

 

Μήπως μετά από πτώση του κινητού σου εμφανίστηκε το πρόβλημα ?

 

Είχα το ίδιο θέμα μετά από πτώση το οποίο επιδεινώθηκε με αποτέλεσμα κάποια στιγμή να μην παίζει καθόλου και άλλαξα ηχείο εντός εγγυήσεως.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως μετά από πτώση του κινητού σου εμφανίστηκε το πρόβλημα ?

 

Είχα το ίδιο θέμα μετά από πτώση το οποίο επιδεινώθηκε με αποτέλεσμα κάποια στιγμή να μην παίζει καθόλου και άλλαξα ηχείο εντός εγγυήσεως.

 

το ειχα πάθει και εγω πριν βγει το 2.0...

εμενα δε ακουγοταν καθολου, ειχε πέσει, το αλλαξαν εντος εγγυησης...

αλλα με την 2.0 μου γινοταν αυτο και σε μενα και μαλιστα αρκετα συχνά...

 

πάντως , με την βοηθεια του φιλου guzgun επέστρεψα το Σάββατο στην 1.2....

μπορώ να πώ οτι όλα είναι πολύ καλύτερα....

δεν μου έχει λειψει κατι απο την 2.0 ακομα....

 

έχω μεγαλύτερα εικονιδια που ταιριαζουν πιο πολύ στο κινητο μας, έβαλα και 1-2 widjet με συντομευσεις και καιρό και τις ταχειες κλήσεις, έχω τα παλια widjet που εμφανιζουν τα γενέθλια, τον opera τον έχω στη java οπου δουλεύει καλύτερα, ton dolphin τον εκανα να δειχνει σαν iphone, τα μηνυματα μου έχουν τους φακέλους τους αν χρειαστώ, εχω αναγνώριση μουσικής, εχω ελαχιστοποιηση εφαρμογων ....

ακομα και google maps που έλεγαν οτι χρειαζονται την 2.0 με την αλλαγη του uagent σε iphone δειχνει τον χαρτη κανονικα χωρις εντοπισμο θεσης (δεν το δοκιμασα με εντοπισμό)

 

αν μπορει κάποιος να μου θυμίσει καμια καλή εφαρμογή της 1.2 (όχι παιχνίδια-θεματα) θα είμαι υπόχρεος ....

 

αν και δεν ήθελα να γυρισω πίσω, νομίζω ότι το τηλ δουλευει καλύτερα με 1.2, τουλαχιστο για την χρήση που το θέλω ...

Xalllara!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, αυτό που λέτε με το ηχείο που δεν παίζει, μήπως είναι αυτό που συζητήθηκε πιο πίσω με το bug της 2.0 όταν είναι συνδεμένα στο κινητό bluetooth ή ενσύρματα handsfree??

Γιατί και εμένα το κάνει πότε πότε με τα handsfree αλλά είναι bug, στην 1.2 δεν μου το έκανε και από ότι είδα είναι αρκετά διαδεδομένο πρόβλημα.

Αποστόλης

Galaxy Nexus [Zmod 5.1.1] [TWRP recovery] [ Lucky-K kernel ]

Nexus 7 LTE [stock 6.0.1] [TWRP recovery]

Nexus 6p [stock AOSP][TWRP recovery][franco kernel]

Link to comment
Share on other sites

Ποια έκδοση bada 2 πρέπει να περάσω ώστε να έχω ελληνικά και να την αναγνωρίζει το kies;:worry:

 

Αυτήν :

S8500XXLA1_S8500OXCLA2_EUR

Αποστόλης

Galaxy Nexus [Zmod 5.1.1] [TWRP recovery] [ Lucky-K kernel ]

Nexus 7 LTE [stock 6.0.1] [TWRP recovery]

Nexus 6p [stock AOSP][TWRP recovery][franco kernel]

Link to comment
Share on other sites

εχω ξαναρωτησει αλλα δεν ειχα βγαλει ακρη...πως γινεται να βαλω 2-3 αλμπουμ στο λιστα του "παιζει τωρα" χωρις να φτιαξω playlist...κατι σαν drag& drop οταν ηδη ακουω κατι αλλο....

 

ΥΣ1: εχει δοκιμασει κανεις καμια custom rom (bada 2.0) ? αξιζουν προσοχης?

ΥΣ2: συσκευη με tizen ποτε θα δωθει στην αγορα? νομιζω οτι το tizen πρεπει να μας απασχολησει στο μελλλον για το λογο οτι καποιο porting θα ειναι ευκολοτερη υποθεση λογικα εν συγκριση με τα android projects...

Link to comment
Share on other sites

ΥΣ2: συσκευη με tizen ποτε θα δωθει στην αγορα? νομιζω οτι το tizen πρεπει να μας απασχολησει στο μελλλον για το λογο οτι καποιο porting θα ειναι ευκολοτερη υποθεση λογικα εν συγκριση με τα android projects...

 

Πραγματικά μετά το φιάσκο του Bada, έχεις διάθεση και εμπιστοσύνη να δοκιμάσεις και το Tizen?

Αν έδινα ένα 40% να πετύχει το Bada to 2010 που το πρωτοείδα, τώρα δίνω ένα 5% για να πετύχει το Tizen....

Μου φαίνεται η Samsung δεν έχει τι να κάνει τα λεφτά, και ασχολείται με side projects κάνοντας πειράματα πάνω μας...

Πάρα πολύ καλό το Meego, και το Maemo παλαιότερα πολύ καλό, οπότε το Tizen χτίζεται πάνω σε στιβαρή κληρονομιά. Όμως όλα τα προαναφερθέντα λειτουργικά, ενώ ήταν πολύ καλοδουλεμένα, απέτυχαν γιατί δεν έτυχαν της κατάλληλης υποστήριξης και προώθησης από τις εταιρίες. Κάτι αντίστοιχο με το bada δλδ...

Π.χ. πιστεύω ότι το Nokia Ν9 είναι απίστευτο κινητό. Δείτε

με το λειτουργικό να πάθετε πλάκα. Απίστευτα απλό, με κινήσεις των δακτύλων όλα, χωρίς κουμπιά κ μλκιες. Πραγματικό multitasking, φοβερή διαχείριση μνήμης. Όλα μαζεμένα και απλά. Αλλά... αλλά... θάφτηκε και αυτό...

Βέβαια είναι σε καλύτερη μοίρα από το Bada, γιατί είναι open source...

Αποστόλης

Galaxy Nexus [Zmod 5.1.1] [TWRP recovery] [ Lucky-K kernel ]

Nexus 7 LTE [stock 6.0.1] [TWRP recovery]

Nexus 6p [stock AOSP][TWRP recovery][franco kernel]

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, αυτό που λέτε με το ηχείο που δεν παίζει, μήπως είναι αυτό που συζητήθηκε πιο πίσω με το bug της 2.0 όταν είναι συνδεμένα στο κινητό bluetooth ή ενσύρματα handsfree??

Γιατί και εμένα το κάνει πότε πότε με τα handsfree αλλά είναι bug, στην 1.2 δεν μου το έκανε και από ότι είδα είναι αρκετά διαδεδομένο πρόβλημα.

 

Δεν χρησιμοποιώ ποτέ hands-free ή bluetooth. Το κινητό δεν ακούγεται όταν δέχεται κλήση μερικές φορές σε τυχαία χρονικά διαστήματα. Η οθόνη φωτίζει κανονικά και απλά δονείται...

http://s4.postimg.org/kul22odml/420x150.jpg
Link to comment
Share on other sites

γεια χαρα εχω ακομα την 1.2..αν ξερει κανεις να με βοηθησει...οταν βγαζω φωτο με φλασ αναβοσβηνει το φλασ 5,6 φορες κ τους τυφλωνω ολους...αργει πολυ να την βγαλει δηλ..αντιμετωπιζει κανεις το ιδιο?κ πως το αλλαζω??ευχαριστω...
Link to comment
Share on other sites

γεια χαρα εχω ακομα την 1.2..αν ξερει κανεις να με βοηθησει...οταν βγαζω φωτο με φλασ αναβοσβηνει το φλασ 5,6 φορες κ τους τυφλωνω ολους...αργει πολυ να την βγαλει δηλ..αντιμετωπιζει κανεις το ιδιο?κ πως το αλλαζω??ευχαριστω...

 

Αυτό που αναφέρεις μοιάζει να είναι το red-eye reduction, για να μην φαίνονται κόκκινα τα μάτια δλδ. Βρες στο στις ρυθμίσεις και απενεργοποίησε το.

Link to comment
Share on other sites

Κάποιοι σε προηγούμενες σελίδες είχαν κάνει αναφορά για το HUAWEI ASCENT P1 που έχει πολύ καλά χαρακτηριστικά και μου άρεσε και μένα πολύ. Πρώτες τιμές στο ebay γύρω στα 500 euro. Άντε γεια δηλαδή.

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

ουτε καν κοιταω εγω για αλλη μαρκα...το wave ηταν το πρωτο μου κινητο ever χωρις τεχνικα προβληματα,το εχω 1,5 χρονο και εχει δουλεψει ασταματητα καθως εβγαλε και το φανταριλικι....το επομενο θα ειναι σιγουρα κατι σε galaxy και σε κανα χρονο απο τωρα που δε θα καει η τιμη....
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια...πριν αναβαθμισω σε bada 2 ειχα κανει back up πολλεσ εφαρμογες...μερικες πολυ σημαντικες και αλλες τισ ειχα αγορασει...γτ δεν μπορω να τισ ξαναβαλω στο κινητο μ μεσω kies???η μεταφορα ειναι δυνατη μου δειχνει με ενα x
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...