Jump to content

[Επίσημο] Samsung Wave (S8500)


andreas_ku990
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εγω παλι παιδια εχω βρει την υγεια μου με τον οπερα.

δεν μασαει πουθενα.και μια και δυο και πεντε σελιδες ανοιγω και δεν

επειρεαζει καθολου το κινητο.

επισης να πω οτι υστερα απο χρηση ολων μα ολων των beta bada 2 που εχουν

βγει κατα καιρους κατεληξα στην S8500MBUKI1.

ειναι με διαφορα η πιο σταθερη(αφη-ιντερνετ-ακουστικη κτλ)

μονο με το βιντεο εχει προβλημα(δηλ οταν τραβας κανει κομπιασματα)οπως

αλλωστε και σε ολες τις beta bada 2

παιδες το κινητο μας ειναι κορυφη!!! λιγο την official bada 2 εκδοση να προσεξουν οταν

και αν βγει και δεν θα εχουμε να ζηλεψουμε τιποτα απο πιο ακριβα κινητα.

να ειστε καλα!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Για όσους έχετε πρόβλημα με την μπαταρία και τελιώνει σε μια μέρα χωρίς λόγο, μάλλον το πρόβλημα λύθηκε. Πήγα στο Samsung Service στην περιοχή μου (μια χαρά εξυπηρέτηση) και μου είπε να κάνω το εξής το οποίο για μένα έπιασε. Έβγαλα την κάρτα μνήμης (16GB) και κράτησε αρκετές μέρες. Έπειτα αφαίρεσα αρκετές εφαρμογές και αφαίρεσα και τα περισσότερα αρχεία από την κάρτα με αποτέλεσμα να κραταει 3 μέρες! (Σημειωτέον πριν κράταγε μια και με το ζόρι)

Οπότε μικρότερες σε GB κάρτες μνήμης (λιγότερο ενεργοβόρες) και επίσης USIM όπου καταναώνουν λιγότερα volt απ' ότι οι απλές SIM τριετίας και βάλε.

Εννοείτε θα κάνετε και τα tips για μικρότερη κατανάλωση. (κλειστό 3g όταν δεν χρειάζεται, μικρότερη φωτεινότητα οθόνης κ.τ.λ.)

Link to comment
Share on other sites

Για όσους έχετε πρόβλημα με την μπαταρία και τελιώνει σε μια μέρα χωρίς λόγο, μάλλον το πρόβλημα λύθηκε. Πήγα στο Samsung Service στην περιοχή μου (μια χαρά εξυπηρέτηση) και μου είπε να κάνω το εξής το οποίο για μένα έπιασε. Έβγαλα την κάρτα μνήμης (16GB) και κράτησε αρκετές μέρες. Έπειτα αφαίρεσα αρκετές εφαρμογές και αφαίρεσα και τα περισσότερα αρχεία από την κάρτα με αποτέλεσμα να κραταει 3 μέρες! (Σημειωτέον πριν κράταγε μια και με το ζόρι)

Οπότε μικρότερες σε GB κάρτες μνήμης (λιγότερο ενεργοβόρες) και επίσης USIM όπου καταναώνουν λιγότερα volt απ' ότι οι απλές SIM τριετίας και βάλε.

Εννοείτε θα κάνετε και τα tips για μικρότερη κατανάλωση. (κλειστό 3g όταν δεν χρειάζεται, μικρότερη φωτεινότητα οθόνης κ.τ.λ.)

 

αυτο με την καρτα μνημης πρωτη φορα το ακουω! ενδιαφερον αλλα δυσκολο να το εφαρμοσουμε( προσωπικα 8αρα εχω και δε μου φτανει)

Link to comment
Share on other sites

αυτο με την καρτα μνημης πρωτη φορα το ακουω! ενδιαφερον αλλα δυσκολο να το εφαρμοσουμε( προσωπικα 8αρα εχω και δε μου φτανει)

 

Όπως τα λες είναι, αλλά για μένα δε γινόταν αλλιώς. Το δοκίμασα και είχε επιτυχία πάντως.. :)

Link to comment
Share on other sites

Για όσους έχετε πρόβλημα με την μπαταρία και τελιώνει σε μια μέρα χωρίς λόγο, μάλλον το πρόβλημα λύθηκε. Πήγα στο Samsung Service στην περιοχή μου (μια χαρά εξυπηρέτηση) και μου είπε να κάνω το εξής το οποίο για μένα έπιασε. Έβγαλα την κάρτα μνήμης (16GB) και κράτησε αρκετές μέρες.

 

Αυτό που λες με την κάρτα μνήμης δεν ισχύει. Δεν παίζουν ρόλο τα GB αλλά το είδος τις κάρτας (SD,mini SD,micro SD) στην κατανάλωση (Και σε έναν μικρό βαθμό και η μάρκα). Η ενέργεια που τραβάει η κάρτα μνήμης όταν δεν τρέχει κάποια εφαρμογή από αυτήν είναι πάρα πολύ μικρή. Τώρα αν έχεις εγκατεστημένη κάποια εφαρμογή η widget που τρέχει συνέχεια με το που ανάβεις το κινητό είναι άλλο θέμα... Αλλά και πάλι δεν είναι τόσο τραγική η ενέργεια που τραβάει η microSD ώστε να επιρεάσει την μπαταρία του κινητού σε τέτοιο βαθμό.

Απορώ πως σου είπανε τέτοια μπαρούφα στο customer service!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες με την κάρτα μνήμης δεν ισχύει. Δεν παίζουν ρόλο τα GB αλλά το είδος τις κάρτας (SD,mini SD,micro SD) στην κατανάλωση (Και σε έναν μικρό βαθμό και η μάρκα). Η ενέργεια που τραβάει η κάρτα μνήμης όταν δεν τρέχει κάποια εφαρμογή από αυτήν είναι πάρα πολύ μικρή. Τώρα αν έχεις εγκατεστημένη κάποια εφαρμογή η widget που τρέχει συνέχεια με το που ανάβεις το κινητό είναι άλλο θέμα... Αλλά και πάλι δεν είναι τόσο τραγική η ενέργεια που τραβάει η microSD ώστε να επιρεάσει την μπαταρία του κινητού σε τέτοιο βαθμό.

Απορώ πως σου είπανε τέτοια μπαρούφα στο customer service!

 

Εγώ το δοκίμασα με επιτυχία πάντως. Μπαρούφα ή όχι βρήκα λύση στο πρόβλημά μου!

Link to comment
Share on other sites

πολοι απο σας με το προβλημα μπαταριας ισως εχουν ενεργοποιημενη μια λειτουργια για boost του cpu... πατηστε *#8740# ωστε να γραψει το εξης: AP UART mode... αναλυτικα απο ξενο φορουμ

 

 

actually, it's an option like "Power saving mode.." provided by samsung...

 

what happens, when u use AP UART mode, performance degrades (screen quality, internet speed, poor multitasking) but battery life increases considerably.. almost double of what we get in CP UART mode...

 

But if you dnt have any problem in charging your mobile's battery after every 18-20 hrs, then CP UART mode is there....

 

I've seen the changes.... CPUART mode allows multitasking and u'll never get memory full message or ur mobile will never hang... and u can use internet at full speed, you can even play youtube videos in the browser itself (if internet speed of the wi-fi is good).....

Link to comment
Share on other sites

πολοι απο σας με το προβλημα μπαταριας ισως εχουν ενεργοποιημενη μια λειτουργια για boost του cpu... πατηστε *#8740# ωστε να γραψει το εξης: AP UART mode... αναλυτικα απο ξενο φορουμ

 

 

actually, it's an option like "Power saving mode.." provided by samsung...

 

what happens, when u use AP UART mode, performance degrades (screen quality, internet speed, poor multitasking) but battery life increases considerably.. almost double of what we get in CP UART mode...

 

But if you dnt have any problem in charging your mobile's battery after every 18-20 hrs, then CP UART mode is there....

 

I've seen the changes.... CPUART mode allows multitasking and u'll never get memory full message or ur mobile will never hang... and u can use internet at full speed, you can even play youtube videos in the browser itself (if internet speed of the wi-fi is good).....

 

Εγώ αναφέρθηκα για κάποιους που είχαν κάνει τα πάντα, όπως και αυτό που αναφέρεις, και δεν υπήρχε λύση γιατί τελιώνει η μπαταρία, εκτός αν ήταν προβληματική.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αναφέρθηκα για κάποιους που είχαν κάνει τα πάντα, όπως και αυτό που αναφέρεις, και δεν υπήρχε λύση γιατί τελιώνει η μπαταρία, εκτός αν ήταν προβληματική.

 

Μάλλον κάποιο πρόβλημα είχε η μπαταρία, δεν εξηγήτε αλλιώς. Μήπως βάλατε καμιά custom Rom μέσα και έχετε θέμα με την μπαταρία;

 

Η μπαταρία εξαρτάτε και από την ποιότητα του σήματος,αν το κινητό έχει μια γραμμή η και καθόλου σήμα "τα δίνει όλα" για να πιάσει σήμα με αποτέλεσμα να τελειώνει πιό γρήγορα την μπαταρία

Edited by Avatar_GR
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον κάποιο πρόβλημα είχε η μπαταρία, δεν εξηγήτε αλλιώς. Μήπως βάλατε καμιά custom Rom μέσα και έχετε θέμα με την μπαταρία;

 

Η μπαταρία εξαρτάτε και από την ποιότητα του σήματος,αν το κινητό έχει μια γραμμή η και καθόλου σήμα "τα δίνει όλα" για να πιάσει σήμα με αποτέλεσμα να τελειώνει πιό γρήγορα την μπαταρία

 

Δεν υπάρχει τέτοιο θέμα. Το πρόβλημα ξεκίνησε όταν γέμισα την κάρτα. Όταν την αφαίρεσα η μπαταρία επανήλθε κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Στο παρελθόν είχα βάλει κανα δυο widget που σκίζανε την μπαταρία και δεν άντεχε ούτε μέρα.

Το ap ή cp uart mode παίζει πολύ μεγάλο ρόλο αλλά και άλλες ρυθμίσεις ανάλογα με την χρήση του κινητού κάνουν διαφορά.

Για παράδειγμα με ap uart mode, χωρίς 3G, 2 light widget, φωτεινότητα οθόνης στο 3, flight mode την νύκτα, περιστασιακή

χρήση bluetooth και wifi, χωρίς να παίξω ενεργοβόρα παιχνίδια, και όχι με πολλές κλήσεις μου κρατάει 4-5 μέρες χαλαρά.

Αλλά και να το σκίσω με hd παιχνίδια, κάμερα, βίντεο, μουσική 2 μέρες μου βγάζει. Not bad... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Για άλλους. Ελλάδα που είναι βρε παιδιά? Κι άλλο υπομονή?

 

ελαχιστη υπομονη ακομα πιστευω ειναι θεμα ωρων ως ημερων

Link to comment
Share on other sites

Είναι δυνατόν να βγάλανε για τα Σκόπια και να μην βγάλανε για μας? Τόσο για τον π..τσο μας έχουν? Τι να πω. Υπομονή.

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Είναι δυνατόν να βγάλανε για τα Σκόπια και να μην βγάλανε για μας? Τόσο για τον π..τσο μας έχουν? Τι να πω. Υπομονή.

Ελλαδα φιλε μια ζωη τελευταίοι σε όλα, εδώ στα windows phone δεν είχαν ελληνικό μενού στην αναβάθμιση σε Mango:lol: τι περιμένεις!

ΦΤΑΙΕΙ, που είμαστε αυτοί που είμαστε. Και που δεν θ' αλλάξουμε ποτέ.
Link to comment
Share on other sites

σκεφτομαι να παω απο windows xp σε win 7,ξερει κανεις τροπο να μεταφερω τις κατεβασμενες μου εφαρμογες στο kies?

 

Τι εννοείς? Αυτές που έχεις κατεβάσει στο δίσκο σου? Λογικά βρίσκονται μέσα στα έγγραφα\samsung\kies\download\applications. Κάντες copy κάπου αλλού για να μην τις χάσεις με την αλλαγή σε win7

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

γνωριζει κανεις σας αν θαχει καποια επιπτωση στο κινητο κατι τετοιο ?(οσο αφορα τον μαγνητη περισσοτερο) δειχνει να κανει καλη δουλεια...
Link to comment
Share on other sites

σκεφτομαι να παω απο windows xp σε win 7,ξερει κανεις τροπο να μεταφερω τις κατεβασμενες μου εφαρμογες στο kies?

 

Αφού μένουν στο λογαριασμό σου στο Kies

nokia 3210, nokia 3310, nokia 3330, sony ericsson t68i, sony ericsson t610, sony ericsson t630, sharp gx30i, nokia 6670, nokia n70, sony ericsson g900, nokia 5800, samsung omnia, samsung wave, samsung corby, samsung monte, nokia 1800, sony ericsson xperia neo V, sony xperia U, sony xperia Z, lg nexus 4, sony xperia Z, sony xperia Z1
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς? Αυτές που έχεις κατεβάσει στο δίσκο σου? Λογικά βρίσκονται μέσα στα έγγραφα\samsung\kies\download\applications. Κάντες copy κάπου αλλού για να μην τις χάσεις με την αλλαγή σε win7

 

Αφού μένουν στο λογαριασμό σου στο Kies

 

 

μαλιστα, ευχαριστω και τους 2... θα στησω πρωτα τα 7 και θα δοκιμασω πρωτα αν μενουν στον λογαριασμο αλλιως θα τα μεταφερω χειροκινητα..

dum spiro spero
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...