Jump to content

Samsung C6112 Dual SIM


soublaki-3
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μήπως γνωρίζει κάποιος να μου πει,για να αλλάζω sim πρέπει το κινητό να κάνει επανεκίνηση που μου κάνει το 6112; ή απλώς επιλέγω από την οθόνη αφής sim1-sim2; αυτό για μένα είναι βασικό γιατί το άλλο είναι κουραστικό αν εναλλάσεις γρήγορα κάρτες

 

Δουλεύουν και οι δύο ταυτόχρονα. Στα δεξιά της συσκευής υπάρχει κουμπάκι με το οποίο επιλέγεις από ποια σιμ θα κάνεις κλήση.

 

Επίσης, για κάθε σιμ υπάρχει και διαφορετικό φόντο. Έτσι, για να μην μπερδεύεσαι!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 275
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μήπως γνωρίζει κάποιος να μου πει,για να αλλάζω sim πρέπει το κινητό να κάνει επανεκίνηση που μου κάνει το 6112; ή απλώς επιλέγω από την οθόνη αφής sim1-sim2; αυτό για μένα είναι βασικό γιατί το άλλο είναι κουραστικό αν εναλλάσεις γρήγορα κάρτες

 

Στο C3212 που έχω εγώ, όταν βρίσκεσαι στα ΜΗΝΥΜΑΤΑ ή στον ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΟ ΚΑΤΑΛΟΓΟ (και ΜΟΝΟΝ στα δύο αυτά μενού) , πατάς το πλαϊνό πλήκτρο και αλλάζεις SIM. Κατευθείαν ΧΩΡΙΣ ΕΠΑΝΕΚΚΙΝΗΣΗ.

Επίσης όταν πληκτρολογείς έναν αριθμό, πατάς το πλαϊνό πλήκτρο και πάλι αλλάζεις sim. Πιο εύκολα δεν γίνεται! :happy:

 

Σίγουρα θα γίνεται αυτό και στο 6112. Κάτι δεν έχεις καταλάβει… Δεν μπορεί… :confused:

 

Επανεκκίνηση κάνεις ΜΟΝΟΝ όταν θέλεις να αλλάξεις την προεπιλεγμένη κάρτα SIM.

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

SAR EU 0.45 W/kg (head) !!!

Παιδιά να ρωτήσω λίγο, το SAR αυτό είναι ίδιο και όταν έχεις δύο κάρτες sim μέσα στο κινητό ή αυξάνεται? πήγα στην COSMOTE να ρωτήσω αν υπάρχει αυτό ή κάποιο άλλο SAMSUNG DUAL SIM και μου είπαν ότι δεν τα προμηθεύει καθόλου λόγω υψηλού SAR επειδή δουλεύουν ταυτόχρονα 2 sim.

Είμαι ανάμεσα σε αυτό και στο Samsung E2152 Dual Sim το οποίο έχει SAR EU 0.79 W/kg (head) .Τι μου προτείνεται?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Τωρα γραφτηκα & εχω κ γω να σας πω τις εντυπωσεις μου!

Το κινητο ειναι πολυ καλο κ στιβαρο σαν κατασκευη. Πολυ μεγαλη ευκολια οι 2 καρτες! Οπως ειπε & καποιος πιο πριν,δε νομιζω να ξαναπαρω κινητο με μια καρτα ξανα.

Εχω καποιες αποριες κ θα ηθελα αν γινεται καποιος να μου απαντησει.

 

1/Εχω βαλει την καρτα cosmote σαν πρωτη κ τη vodafone σαν δευτερη στις θηκες τους κατω απο τη μπαταρια αλλα στα εικονιδια πανω αριστερα μου δειχνει την cosmote δευτερη καρτα κ τη vodafone πρωτη. Πως μπορω να τις εχω οπως τις εχω βαλει στις υποδοχες τους?

 

2/Οταν χρησιμοποιω το handsfree δεν ακουγεται ηχος κλησης. Μονο δονηση. Αυτο λυνεται με καποια αναβαθμιση? Η τελος παντων πως γινεται να χτυπαει κανονικα με το καλωδιο συνδεδεμενο? Επισης αν χρησιμοποιησω bluetooth ακουγεται ο ηχος οταν σε καλουν?

 

3/Μπαινουν μεσα εφαρμογες η οχι λογω κλειστου λογισμικου?

 

4/Στον τηλεφωνικο καταλογο οταν ψαχνω ενα ονομα καταχωρημενο στις επαφες μπορω να το βρω μονο με το πρωτο γραμμα κ μετα ψαχνω στη λιστα. Αν βαλω κ δευτερο γραμμα δε μου εμφανιζει επαφες!!!

 

Ευχαριστω πολυ!!!!

Edited by bill971
Samsung S8
Link to comment
Share on other sites

SAR EU 0.45 W/kg (head) !!!

Παιδιά να ρωτήσω λίγο, το SAR αυτό είναι ίδιο και όταν έχεις δύο κάρτες sim μέσα στο κινητό ή αυξάνεται? πήγα στην COSMOTE να ρωτήσω αν υπάρχει αυτό ή κάποιο άλλο SAMSUNG DUAL SIM και μου είπαν ότι δεν τα προμηθεύει καθόλου λόγω υψηλού SAR επειδή δουλεύουν ταυτόχρονα 2 sim.

Είμαι ανάμεσα σε αυτό και στο Samsung E2152 Dual Sim το οποίο έχει SAR EU 0.79 W/kg (head) .Τι μου προτείνεται?

 

Δε νομιζω να συμφερει τις εταιριες κινητης να πουλανε συσκευες που θα βαζεις μεσα αλλη μια καρτα ανταγωνιστριας εταιριας. Να πας στο πλαισιο αν θες να κανεις συνδεση cosmote που εχει τη συσκευη η να την παρεις απο καποιο αλλο καταστημα αν το θες καρτοκινητο.

Αυτα που σου ειπαν ειναι τριχες!

Κ οτι τηλεφωνο κ αν παρεις να χρησιμοποιεις handsfree η bluetooth.

Samsung S8
Link to comment
Share on other sites

η WIND έχει και αυτό και το Ε2152 , αλλά το έχει ακριβό 180Ε, ενώ το MULTIRAMA 150euro, το Ε2152 έχει 80e, ποιό να πάρω .......?????
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι πόσα χρήματα διαθέτεις; Προσωπική εκτίμηση, το καλύτερο dual sim είναι το D980. Το έχει το stock house του Πλαισίου στα 150€.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ρε παιδιά ενδιαφέρομαι να αγοράσω το εν λόγω κινητό. Μπορεί κάποιος που το έχει αγοράσει να μου απαντήσει σε 2 απορίες που έχω:

1. Αν συνδεθούν hands free τότε δεν ακούγεται ήχος κλήσης στο κινητό; Ή υπάρχει κάποια ρύθμιση που δεν έχει αναφερθεί;

2. Αν μιλάω σε μία από τις 2 SIM και στην άλλη με καλούν με ειδοποιεί με κάποιο τρόπο το κινητό;

Συγνώμη αν έχουν απαντηθεί, απλά έχω διαβάσει τόσα πολλά post που έχω μπερδευτεί.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

για το δευτερο, το εχω δοκιμασει και κανει εναν διακριτικο ηχο

 

τωρα τελευταια, νομιζω οτι το ξυπνητηρι, ή οπως το γραφει 'ειδοποιηση', μερικες φορες δε χτυπαει. Το εχει παθει κανεις αλλος εδω μεσα, ή απλα κοιμαμαι πολυ βαθια?

 

Το κινητο (6112) παντως ειναι παρα πολυ βολικο, δυσκολο να ξαναγυρισω σε 2 συσκευες

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά ενδιαφέρομαι να αγοράσω το εν λόγω κινητό. Μπορεί κάποιος που το έχει αγοράσει να μου απαντήσει σε 2 απορίες που έχω:

1. Αν συνδεθούν hands free τότε δεν ακούγεται ήχος κλήσης στο κινητό; Ή υπάρχει κάποια ρύθμιση που δεν έχει αναφερθεί;

2. Αν μιλάω σε μία από τις 2 SIM και στην άλλη με καλούν με ειδοποιεί με κάποιο τρόπο το κινητό;

Συγνώμη αν έχουν απαντηθεί, απλά έχω διαβάσει τόσα πολλά post που έχω μπερδευτεί.

Ευχαριστώ!

 

1. Ακούγεται κανονικά.

2. Ναι

 

για το δευτερο, το εχω δοκιμασει και κανει εναν διακριτικο ηχο

 

τωρα τελευταια, νομιζω οτι το ξυπνητηρι, ή οπως το γραφει 'ειδοποιηση', μερικες φορες δε χτυπαει. Το εχει παθει κανεις αλλος εδω μεσα, ή απλα κοιμαμαι πολυ βαθια?

 

Το κινητο (6112) παντως ειναι παρα πολυ βολικο, δυσκολο να ξαναγυρισω σε 2 συσκευες

 

Μέχρι στιγμής δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο. Τα alarms χτυπάν πάντα!

 

 

Και μια ερώτηση: υπάρχει τρόπος να ορίσεις σε κάποιους αριθμούς να καλούν απο συγκεκριμένη SIM; Ή θα πρέπει κάθε φορά να επιλέγω τη sim που θέλω;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σκεφτομαι και γω να παρω το κινητο και θελω να μου λυσετε μερικεσ αποριες αν μπορείτε.

 

1) αφου βάλεις τις δύο καρτες για να λαβεις κληση η μηνυμα πρέπει να κανεις αλλαγες με καποιο κουμπι για να ενεργοποιεις τη μια απο τις δυο καρτες η γινεται αυτοματα η ενεργοποιηση?

 

2)Τι γίνεται με το SAR αν λειτουργούν και οι δυο κάρτες?

 

3) αν χρησιμοποιώ blue-tooth χρειάζεται και άλλες αλλαγές για να το ενεργοποιώ κάθε φορά με κάθε κάρτα?

 

Ευχαριστώ για την ωρα...

Link to comment
Share on other sites

Γίνετε να έχω 2 χωριστους τηλ. καταλόγους ανάλογα με τη κάρτα σιμ και όχι μπερδεμένα? και επίσης γίνετε να έχω διαφορετικό ήχο σε κάθε σιμ?

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σκεφτομαι και γω να παρω το κινητο και θελω να μου λυσετε μερικεσ αποριες αν μπορείτε.

 

1) αφου βάλεις τις δύο καρτες για να λαβεις κληση η μηνυμα πρέπει να κανεις αλλαγες με καποιο κουμπι για να ενεργοποιεις τη μια απο τις δυο καρτες η γινεται αυτοματα η ενεργοποιηση?

 

2)Τι γίνεται με το SAR αν λειτουργούν και οι δυο κάρτες?

 

3) αν χρησιμοποιώ blue-tooth χρειάζεται και άλλες αλλαγές για να το ενεργοποιώ κάθε φορά με κάθε κάρτα?

 

Ευχαριστώ για την ωρα...

 

1) Για να κάνεις κάποια κλήση πρέπει να επιλέξεις τη sim που θέλεις (εχει πλαινο κουμπι). Στις εισερχόμενες δεν κάνεις τπτ, δέχεσαι κλήσεις και στις 2 sim.

 

2) Δεν γνωρίζω

 

3) Οχι, δουλεύει κανονικά το BT και με τις 2 sim.

 

Γίνετε να έχω 2 χωριστους τηλ. καταλόγους ανάλογα με τη κάρτα σιμ και όχι μπερδεμένα? και επίσης γίνετε να έχω διαφορετικό ήχο σε κάθε σιμ?

Ευχαριστώ πολύ

 

Διαφορετικό ήχο μπορείς να έχεις.

 

Ο κατάλογος είναι ένας, δεν μπορείς να έχεις 2 χωριστούς.

Link to comment
Share on other sites

Διαφορετικό ήχο μπορείς να έχεις.

 

Ο κατάλογος είναι ένας, δεν μπορείς να έχεις 2 χωριστούς.

 

 

thanks

Αυτο με τον κατάλογο μεγάλη λαλακία

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να επιλεξεις 'καταλογο sim' η 'καταλογο τηλεφωνου' να φαινονται στις επαφες σου. Οποτε, αποθηκευεις τις επαφες που θελεις να φαινονται στο καταλογο τηλεφωνου και μετα επιλεγεις μονο εκεινες να φαινονται
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά ξέρει κανείς πως ενεργοποιούμε τον ήχο κλήσης όταν έχουμε συνδεδεμένα τα ακουστικά;;; Εμένα πάντως μόνο δονείται.
Link to comment
Share on other sites

Κ σε μενα το ιδιο εκανε. Δεν μπορεσα να βρω λυση. Το παλεψα,πηγα κ σε ενα καταστημα γερμανος,ασχοληθηκε ο υπαλληλος με το θεμα αλλα τιποτα. Τελικα το συνδεσα με ενα bluetooth sony ericsson που ειχα κ τωρα ειναι ολα ok. Τωρα χτυπαει κανονικα οταν ειναι συνδεδεμενο με το bluetooth!
Samsung S8
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
εγραψα το *#06# στο 6112 dual sim για να δω το ΙΜΕΙ και μου εβγαλε 2 ΙΜΕΙ.. Οταν εβγαλα τη μπαταρια, το αυτοκολητο εγραφε 'made in samsung'.. Εψαξα και τα 2 ΙΜΕΙ στο http://www.numberingplans.com/?page=analysis&sub=imeinr και δεν το αναγνωριζει. Υπαρχει κανενας αλλος τροπος να ελεγξω εαν το ΙΜΕΙ ειναι original η παρεμποριο?
Link to comment
Share on other sites

Το αγόρασα σήμερα κι εγώ! τέλειο! βολικότατο με τις 2 sim. Μου έφυγε ένα βάρος. Επιτέλους ένα κινητό! :) Αυτό που δεν μ αρεσει και πολύ ειναι οτι είναι λίγο μεγάλο στο μέγεθος! Αλλά κατά τα άλλα άψογο! :D
Link to comment
Share on other sites

Το αγόρασα σήμερα κι εγώ! τέλειο! βολικότατο με τις 2 sim. Μου έφυγε ένα βάρος. Επιτέλους ένα κινητό! :) Αυτό που δεν μ αρεσει και πολύ ειναι οτι είναι λίγο μεγάλο στο μέγεθος! Αλλά κατά τα άλλα άψογο! :D

 

Δεν είναι πολύ μεγάλο σε σχέση με άλλα κινητά (έχει και μεγαλύτερα βλ. touch screen) και είναι λογικό όταν έχεις πλέον πιο μεγάλες οθόνες και πιο πολλά χαρακτηριστικά. Και σίγουρα είναι πιο μικρό και πιο ελαφρύ από 2 κινητά που κουβαλούσες μέχρι τώρα. Το πήρα κι εγώ πριν από 3 μέρες και μέχρι στιγμής είναι άψογο.

Το πρόβλημα τώρα είναι ότι γέμισε με κινητά το ντουλάπι μου...:worry:

Θα αρχίσω να χαρίζω μου φαίνεται...:wacko:

scos :innocent:
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά ξέρει κανείς πως ενεργοποιούμε τον ήχο κλήσης όταν έχουμε συνδεδεμένα τα ακουστικά;;; Εμένα πάντως μόνο δονείται.

 

Τελικά να χρησιμοποιείς τα handsfree με καλώδιο που έχει μέσα στη συσκευασία, τότε δεν μπορείς να το αλλάξεις αυτό. Δεν θα χτυπά το κινητό.

 

Η λύση είναι τα bluetooth handsfree. Με αυτά χτυπάει κανονικά :)

Link to comment
Share on other sites

Μερικές ερωτήσεις σε όσους το έχουν το κινητό.

1) Η μπαταρια μου κραταει σχεδον τρια 24ωρα. Δεν λέω, κάνω αρκετή χρήση. Μισή ώρα την ημέρα μιλάω σίγουρα και στελνω γύρω στα 5-6 μηνύματα. Είναι φυσιολογικό? Δυο φορές το έχω φορτίσει πλήρως μέχρι τώρα. Στο e-shop μου είπαν οτι πρέπει να αποφορτιστεί πλήρως και να φορτιστεί 3 φορές για να αποδόσει το μέγιστο. Η σελιδα του e-shop γράφει χρόνο αναμονης 180 ώρες ενώ σε όλες τις αλλες Plaisio.. κλπ 380 ωρες. Πιστευω το 380 ειναι και το σωστό. Εσας πόσο σας κρατάει?

2)Γίνεται η δόνηση να είναι μικρότερη? καθε φορα που στελνω μήνυμα και λαμβανω ολόκληρο μύνυμα αναφορας με δόνηση που διαρκεί αρκετή ωρα. Ή να μην έρχεται ολόκληρο μηνυμα αναφοάς αλλάνα το μαθαίνω οτι το μήνυμα παραδόθηκε.

3)Στην έξυπνη αρχική οθόνη γίνεται στα εικονίδια με τις επαφές να ορίσω φωτογραφίες? και πως γίνεται?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων! :)

 

__________

 

Στο τριτο ερώτημα βρηκα πως γίνεται. Οι επαφες πρέπει να είναι στην μνημη του τηλεφώνου και οχι στην sim.

Edited by mirrorofsorrow
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση" ή χρησιμοποιούμε την πολλαπλή παράθεση αν θέλουμε να απαντήσουμε σε περισσότερα μηνύματα χρηστών
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά.Θέλω να ρωτήσω κάτι. Βλέπω στο scroutz ότι σε άλλα μαγαζιά λέει samsung c6112 και σε άλλα samsung 6112 gr. Δηλαδή κάποια είναι Ελληνικά και κάποια όχι; Πήρα τηλ. σε ένα από αυτά τα καταστήματα και μου είπαν ότι τα τηλέφωνα είναι από samsung Γερμανίας με Ελληνικό μενού. Είναι κακό αυτό; Δηλαδή δεν ισχύει η εγγύηση; Θέλω να το πάρω αλλά έχω μπλεχθεί λίγο.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung C6112 Dual SIM

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...