Jump to content

Εκτελωνισμός αυτοκινήτων / μηχανών: Πως,πόσο,κόλπα κ.α.


vg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

hi guys..i8ela na rwtisw 8elw na ferw ena audi TT 1.8 montelo 02 apo germania 4000 euros kanei..alla 8a to ana8esw se mia etairia pou fernei metaxeirismena apo germania plirwnontas mia mikri prokatavoli..8a i8ela na rwtisw poso 8a m vgei sinoliki timi..egw ekana kapoious ypologismous k mou vgainei 3432 euros..kanw kati la8os ?i timi pou evgala einai mono gia to autok xwris asfaleies teli kykloforias ktl
Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε !

Μήπως κάποιος από τους αγαπητούς User του Forum αυτού,έχει υπ' όψη του,αν είναι δυνατόν να ασφαλιστεί αυτοκίνητο γερμανίας (δηλαδή αυτοκίνητο με γερμανικές πινακίδες) εδώ στην Ελλάδα με ελληνική ασφάλεια αυτοκινήτου.

 

Ευχαριστώ για κάθε Feedback !!!

 

Φιλικά,

MAN_X

Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε !

Μήπως κάποιος από τους αγαπητούς User του Forum αυτού,έχει υπ' όψη του,αν είναι δυνατόν να ασφαλιστεί αυτοκίνητο γερμανίας (δηλαδή αυτοκίνητο με γερμανικές πινακίδες) εδώ στην Ελλάδα με ελληνική ασφάλεια αυτοκινήτου.

 

Ευχαριστώ για κάθε Feedback !!!

 

Φιλικά,

MAN_X

 

Νομιζω ενα τηλεφωνακι στον ασφαλιστη σου θα λυσει την απορια σου!!!

:O

Link to comment
Share on other sites

Πολύ άψογο το αρθράκι στο bloka.com.

 

Εγώ παιδιά ενδιαφέρομαι για RX7 3ης γενιάς από Αγγλία (ναι, δεξιοτίμονο). Οι άγγλοι είναι τρελοί και τα σκοτώνουν... μιλάμε για το dream car μου και αν υπάρχει ελπίδα να το αγοράσω σε πολυ χαμηλή τιμή θα το τολμήσω.

 

Από ότι βλέπω ο φόρος εκτελωνισμού κυμαίνεται μεταξύ 27% και 49% ανάλογα με την χρονολογία του αμαξιού (<1400 cc).

 

Τι λέτε, συμφέρει; Θα μπορούσα να το φέρω οδηγώντας από Αγγλία;

Link to comment
Share on other sites

Πολύ άψογο το αρθράκι στο bloka.com.

 

Εγώ παιδιά ενδιαφέρομαι για RX7 3ης γενιάς από Αγγλία (ναι, δεξιοτίμονο). Οι άγγλοι είναι τρελοί και τα σκοτώνουν... μιλάμε για το dream car μου και αν υπάρχει ελπίδα να το αγοράσω σε πολυ χαμηλή τιμή θα το τολμήσω.

 

Από ότι βλέπω ο φόρος εκτελωνισμού κυμαίνεται μεταξύ 27% και 49% ανάλογα με την χρονολογία του αμαξιού (<1400 cc).

 

Τι λέτε, συμφέρει; Θα μπορούσα να το φέρω οδηγώντας από Αγγλία;

 

Αφου ειναι ενα μετρο που συμφερει την εισαγωγη του RX8 , λογικα πιστευω θα συμφερει και για το RX7.Αν και εδω μπαινει και το κριτηριο της παλαιοτητας...

Link to comment
Share on other sites

Θέμα: Εισαγωγή αυτοκινήτου από Γερμανία, (Γνωμες για MG )

 

Εριχνα μια ματια στο mobile.de για να δω τι τιμες παιζουν απο γερμανια. βρηκα καποιες πολυ καλες προσφορες σε μεταχειρισμενα, αλλα το θεμα ειναι ποσα θα βγει συνολικά μεχρι να το φερεις Ελλαδα.

 

Θελω ακομα να σας ρωτησω τη γνωμη εχετε για την MG, απο θεμα ποιοτητας κατασκευης, αποδοσεων, τεχνικης υποστιριξης.

Εχω βρει μερικες αγγελιες και βρισκω αρκετα ενδιαφερον το MG F και το MG TF. αυτο που ξερω μονο ειναι οτι για οχηματα 5ετιας, στην τιμη παει περιπου 20% επιπλέον με την τιμή κοστολόγησης που δινει το τελωνείο. για παλαιοτερα οχηματα τι ισχύει, υπαρχει περιπτωσει να αλλαξει κατι, εχει ακουστει τιποτα;

Ευχαριστω πολυ οσους ασχοληθουν με το θεμα μου :)

 

MG MG TF 9990euro

Initial registration date: 07/03

85 kW (116 PS) 1.6

 

 

http://i8.ebayimg.com/03/m/000/79/28/ac86_27.JPG

 

και

MG MGF 5000euro

88 kW (120 PS), petrol, Manual gearbox,

Initial registration date: 04/96,

 

http://i5.ebayimg.com/07/m/000/79/27/05f9_24.JPG

 

 

κοιταγα και για πλακα να δω και τιμες για porche, τελικα επαθα εγω την πλακα μου οταν ειδα Porsche Boxster 2,7 - 220 PS,

Initial registration date: 01/00

μοντελο 2000 με 45000 χλμ.

 

Ερωτας!!!!! και μονο με 9800 euro! :X:X

 

 

 

http://i8.ebayimg.com/04/m/000/79/ag/4364_27.JPGhttp://i24.ebayimg.com/01/m/000/79/ag/43c1_27.JPG

The "unwired" revolution began...

_http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=6201&dateline=1272991407

 

Link to comment
Share on other sites

xaxaax kala το εθεσες.πλακα σ κανουν.

το ιδιο κ στον φιλο πιο πανω π βρηκε 4χιλ ττ κ με αλλα 3χιλ να στο φερουν...αν θες να σωσεις τα λεφτα σ μην αφησεις ουτε 5ε προκαταβολη

@μανΧ κατα 90% οχι.

απ οσο ξερω κ φαινεται κ στην λιστα ισχυει οτι μετα το 02 κ στα μεγαλα κυβικα απο 1.8τ κ πανω συμφερει πιο πολυ κ στα πολυ μικρα βλεπε...σμαρτ με κανα 500ε το φερες:P

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΙ σαν γνησιος πλην ομως συγχρονος Ελλην ο οποιος ειμαι...και εχω συνεχεια το μυαλο μου στην πουσ....α,, μου δημιουργειται ενα ευλογο ερωτημα στο μυαλο. Εαν τελικα την ψαξω τη δουλεια, εαν τελικα βρω μια καλη ευκαιρια απο Γερμανια, εαν τελικα φερω ενα αυτοκινητο το οποιο μαζι με ολα του τα εξοδα (βενζινες,τελωνιο,πινακιδες κτλ κτλ), η τελικη τιμη του ειναι 2-3000 ευρα φθηνοτερο απο την αντιστοιχη τιμη που μπορω να το βρω στην Ελλαδιτσα μας,το κρατησω καμια 20αρια μερες και το πουλησω,δεν θα εχω ενα αξιοσεβαστο ποσο κερδους απο αυτη την αγοραπωλησια???

 

Εαν επειτα κανω συνεχως αυτου του ειδους αγοραπωλησιες δεν θα εχω μονιμα ενα κερδος της ταξεως των 1000-4000 ευρω?:!:

 

Καθε απαντηση δεκτη...αρκει να με συμφερει!!:D

Link to comment
Share on other sites

Εχεις την εντύπωση οτι είσαι ο πρώτος που το σκέφτηκε?? :p

 

πολλοι το κάνουν αυτο.

The "unwired" revolution began...

_http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=6201&dateline=1272991407

 

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΙ σαν γνησιος πλην ομως συγχρονος Ελλην ο οποιος ειμαι...και εχω συνεχεια το μυαλο μου στην πουσ....α,, μου δημιουργειται ενα ευλογο ερωτημα στο μυαλο. Εαν τελικα την ψαξω τη δουλεια, εαν τελικα βρω μια καλη ευκαιρια απο Γερμανια, εαν τελικα φερω ενα αυτοκινητο το οποιο μαζι με ολα του τα εξοδα (βενζινες,τελωνιο,πινακιδες κτλ κτλ), η τελικη τιμη του ειναι 2-3000 ευρα φθηνοτερο απο την αντιστοιχη τιμη που μπορω να το βρω στην Ελλαδιτσα μας,το κρατησω καμια 20αρια μερες και το πουλησω,δεν θα εχω ενα αξιοσεβαστο ποσο κερδους απο αυτη την αγοραπωλησια???

 

Εαν επειτα κανω συνεχως αυτου του ειδους αγοραπωλησιες δεν θα εχω μονιμα ενα κερδος της ταξεως των 1000-4000 ευρω?:!:

 

Καθε απαντηση δεκτη...αρκει να με συμφερει!!:D

 

αμα σου μεινει στο χερι και δεν μπορεσεις να το πουλησεις.....

My Devices:Motorola timeport,one touch 701,se t29,N 6510,Siemens s55,5100,6610,3650,se p800,6600,7610,6630,nokia n70,nokia 6101,se k310,nokia n73,nokia 5500d,se k800i,Htc p3300,Htc p3600i,SE k850i vf,samsung d880,samsung d980,Htc touch diamond white,Samsung omnia2,nokia e52,blackberry 9700,Htc hero,Htc Desire,Iphone 4 16gb,Iphone 4s 64gb,samsung x-cover,samsung galaxy s3 mini,iphone 5s,iphone 6,samsung s6,note 5,mi max , mi5s plus ...
Link to comment
Share on other sites

Θελω να φερω ενα mercedes vito επαγγελματικο απο γερμανια,αν γνωριζει κανεις κατι σχετικο ας με πληροφορησει.ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

skeftomai na agorasw kainourgio h elafros metaxeirismeno autokinito kai mou aresoun arketa. me liga lefta mporw na agorasw polla aloga alla amerikaniko amaksi(dodge stratus r/t, pontiac gto ktl) pou edw stoixizoun 12000-17000$ metaxeirismena. h kalutera kapoio europaiko(clk h c-class, an kai poiotika diaferoun poly apo ta europaika benz) kai as mou stoixisei perisotero?

 

thelw gnwmes sto eksis erwthma: amerikaniko me liga xrhmata, polla aloga kai "mouri", h eurwpaiko me perisotera xrhmata ligotera aloga alla aksiopistia?

 

episis ti amaksia proteinete me $12000-18000 apo amerikaniki agora? kainourgio h metaxeirismeno.

 

thanks!

I don't live in Greece, Greece lives in me...
Link to comment
Share on other sites

skeftomai na agorasw kainourgio h elafros metaxeirismeno autokinito kai mou aresoun arketa. me liga lefta mporw na agorasw polla aloga alla amerikaniko amaksi(dodge stratus r/t, pontiac gto ktl) pou edw stoixizoun 12000-17000$ metaxeirismena. h kalutera kapoio europaiko(clk h c-class, an kai poiotika diaferoun poly apo ta europaika benz) kai as mou stoixisei perisotero?

 

thelw gnwmes sto eksis erwthma: amerikaniko me liga xrhmata, polla aloga kai "mouri", h eurwpaiko me perisotera xrhmata ligotera aloga alla aksiopistia?

 

episis ti amaksia proteinete me $12000-18000 apo amerikaniki agora? kainourgio h metaxeirismeno.

 

thanks!

 

Dwse ena 10.000 parapanw kai pare ena Lincoln Mkz....Afou eisai sthn Amerikh tha pareis aytokinhto pou den kyklofori Europe na to eyxaristitheis..

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/8915burberry.jpg
Link to comment
Share on other sites

wraia mias k eisai usa...pes m ti isxuei stis asfaleies σε νεους οδηγους....

απ οτι ξερω παει με τα αλογα αλλα κυριως αν ειναι καμπριο,luxury,marka ktl...

οποτε εγω θα επελεγα ενα r32:P

 

ε καλα αυτο το αμερικανικο πολλα αλογα ειναι λαθος.υπερβολικα κυβικα για πολλα αλογα ειναι το σωστο.η αμερικη σε αυτοκινητα ειναι χρονια πισω..

Link to comment
Share on other sites

Δες BMW 3άρα ή C-class όπως λες για ευρωπαικά, είτε κουπέ έιτε κάμπριο.

Αudi A4? Volvo?

 

Έχεις άπειρες επιλογές!

 

Τα μεταχειρισμένα συμφέρουν στην Αμερική πολύ περισσότερο από την Ελλάδα μιας και εκεί οι τιμές πέφτουν πολύ περισσότερο.

 

Επίσης σκέψου κάτι στυλ Wrangler (στην Ελλάδα είναι cult) ή και κάποιο hot-rod, πχ. Μustang (ειδικά αν βρίσκεις το νέο μοντέλο μεταχειρισμένο στα λεφτά σου!)

 

Kαι Ιαπωνικά υπάρχουν, πχ. RX8 ή καλύτερα το G35 αν το βρίσκεις στα λεφτά σου.

 

Όλα αυτά σε 4θέσια γιατί αν μιλήσουμε για διθέσια...:yahoo:

Link to comment
Share on other sites

 

ε καλα αυτο το αμερικανικο πολλα αλογα ειναι λαθος.υπερβολικα κυβικα για πολλα αλογα ειναι το σωστο.η αμερικη σε αυτοκινητα ειναι χρονια πισω..

 

 

Που ειναι το κακο στα πολλα κυβικα;

Εμεις που ειμαστε χρονια μπροστα μπορουμε με 20.000€ να παρουμε αμαξι καινουριο με 300 αλογα;

 

 

 

 

Για αρχη προτεινω Mustang.

Proud owner of: Master System III , SNES , Mega Drive , Saturn , PSone , N64 , Dreamcast , PS2 , GameCube , XBox , XBox 360 , Wii , PS3 , PSP , DS .....

PC: CPU Phenom II 955 - MB MSI 790FX-GD70 - Corsair Vengeance 1x4GB - Sapphire 5850 Xtreme - WD800ADFD - COOLERMASTER RS-1000 SILENT PRO M 1000W

Link to comment
Share on other sites

Πολλα κυβικά,πολές ροπές,V8,ήχος,συναίσθημα....

 

Στην έρημο με μια Cadillac Eldorado,truck stops,route 66

αααχ ΟΝΕΙΡΑ!!!!!!!!!!!!!!

(κακούργα κενωνια!!):( :( :(

 

 

:shock: :shock: ,συγνώμη!παρασύρθηκα...

 

Συμφωνώ για την Linkoln που ανέφερε ο Cambas παραπάνω ή η mustang που είπε ο nickTG

αλλα και τα pontiac και stratus όπως είπες είναι εξαιρετικα αυτοκίνητα,διαφορετικά,με άλλον αερα και συναίσθημα που ξεχειλίζει....

ΤΕΖΑΜΥΓΑ η δουλειά!:wacko:
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έπαιρνα ένα μεταχειρισμένο Mk4 VW GTI. Αν ήταν και το 20th anni ακόμα καλύτερα :) Αν μπορούσα να πάρω κάτι ακριβότερο τότε θα πήγαινα στο τελευταίο Α3/4 ή στην προηγούμενη 3άρα κλπ. Ή ακόμη και καινούριο Mk5 GTI. Αρχίζει από κάπου $25k εκεί.
Link to comment
Share on other sites

Παρε κανενα τζιπακι Dodge μιας και θα χωραει πολλες Αμερικανίτσες......................................................................................................................Ξέρεις εσυ;)
Link to comment
Share on other sites

de nomizw plhrwneis tipota parapanw analoga me ta aloga oute ta kuvika. den einai opws stin ellada edw. mono plhrwneis ena foro $1000, kai auto mono otan to agorazeis kainourgio, an einai dekakulindro kai panw, kai exeis megaluterh asfaleia an einai sportiko to amaksi kai eisai nearos

 

prospathw na sundiasw speed kai luxury sto autokinito yia auto de kserw ti na parw. dunami exoun arketa autokinita alla to eswteriko sta amerikanika einai poly xalia.

 

de skeftomai kan yia 2thesia yia na vazw kai kamia parea mesa.

mexri stigmis exw katalhksei sta eksis:

 

`mazda6

`pontiac gto

`stratus r/t (fenete poly wraio apo konta!)

`cadilac cts (poly kurile!)

`rx8

kai apo suv:

 

`jeep cherokee me to kainourgio design

`mitsubishi outlander

 

ta volvo de ta sumpathisa pote, kai to camry einai wraio alla peftei poly oikogeneiako yia mena.

 

ti gnwmh exete yia ta autokinita pou anefera? an kai de peftoun stin idia katigoria mporw na ta vrw sti timi pou psaxnw apla auti ti stigmi de kserw ti akrivos thelw kai den exw idiaiteres anages, apla ena wraio amaksi.

 

episis apo tis amerikanikes etairies poia thewreite pio aksiopisti?

I don't live in Greece, Greece lives in me...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...