Jump to content

Εκτελωνισμός αυτοκινήτων / μηχανών: Πως,πόσο,κόλπα κ.α.


vg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

φιλε ειδα μια Χ5 με 40.000 ευρω μονο με 2.700 χλμ... ειναι η 3.0d η καινουργια και ειναι κουκλα!!!!!!!

Σε παρακαλω μπορεις να το τσεκαρεις????

Τωρα ψυνετε ο πατερας μου για suv και του λεω αντι να δωσει 32.000 για HYUNDAI καλυτερα να δωσει αλλα 10000 και να παρει ΑΜΑΞΙ

Πιστευω να με καταλαβενεις....

Ψαξε το

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολους!Εδω κ αρκετο καιρο την ψαχνω για μια MERCEDES ML320 απο Γερμανια μοντ.2001 στο περιπου 15000Ε.Εχω ηδη βρει,ξερω οτι θα παω εγω να τη φερω,ξερω στο περιπου τη διαδικασια,ξερω περιπου τι θα πληρωσω.(παρακολουθω καιρο το forum...)Θελω απλα να μου πει καποιος αν ξερει,ποτε ενα αυτοκινητο χρονολογικα υπαγεται στην οδηγια της εκπτωσης του 50% και ποτε στην αντιστοιχη του 142%.Εχω την εντυπωση οτι στη β' περιπτωση υπαγονται οσα ειναι μοντελα προ του 2001.(Αν κανω λαθος διορθωστε με παρακαλω).Επισης αν καποιος φιλος εχει κανει αυτη την δουλεια για παρτυ του,ας μας δωσει τα φωτα του.Οπως και να εχει,το forum με βοηθησε παρα πολυ,στο να βρω καποια ακρη στο λαβυρινθο της εισαγωγης.Ναστε καλα βρε παιδια...
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειμαι καινουριος, παρακολουθω την κουβεντα και μπορω να πω τι δυσκολευομαι λιγο γιατι δεν εχω ασχοληθει με αυτοκινητα απο εξωτερικο. Εχω μια απλη ερωτηση για οποιον γνωριζει και εχει διαθεσει να με διαφωτισει. Βρηκα στην γερμανια ΠΟΡΣΕ 944 μονελο 1985 με 7 χιλ ΕΥΡΩ και μια μοντελο 1989 με 9 χιλ ΕΥΡΩ. Ειναι ερωτας αυτο το αυτοκινητο αλλα στην ελλαδα δεν εχω βρει κατι καλο για να αγορασω.Εχω ακουσει οτι δεν συμφερει να το εισαγαγεις γιατι ανεβαινει πολυ το κοστος εκτελωνισμου. Μπορει καποιος να μου απαντησει θετικα αν γνωριζει για το κοστος περιπου ; Ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολους!Εδω κ αρκετο καιρο την ψαχνω για μια MERCEDES ML320 απο Γερμανια μοντ.2001 στο περιπου 15000Ε.Εχω ηδη βρει,ξερω οτι θα παω εγω να τη φερω,ξερω στο περιπου τη διαδικασια,ξερω περιπου τι θα πληρωσω.(παρακολουθω καιρο το forum...)Θελω απλα να μου πει καποιος αν ξερει,ποτε ενα αυτοκινητο χρονολογικα υπαγεται στην οδηγια της εκπτωσης του 50% και ποτε στην αντιστοιχη του 142%.Εχω την εντυπωση οτι στη β' περιπτωση υπαγονται οσα ειναι μοντελα προ του 2001.(Αν κανω λαθος διορθωστε με παρακαλω).Επισης αν καποιος φιλος εχει κανει αυτη την δουλεια για παρτυ του,ας μας δωσει τα φωτα του.Οπως και να εχει,το forum με βοηθησε παρα πολυ,στο να βρω καποια ακρη στο λαβυρινθο της εισαγωγης.Ναστε καλα βρε παιδια...

για αυτο θα απευθυνθεις στην επισημη αντιπροσωπεια στης μερσεντες για να σου δεωσουνε ενα χαρτι που να λεει σε ποια κοινοτικη οδηγια ανηκει το αμαξι.με αυτο θα πας στο τελωνειο και εκει θα σου πουνε σε τι ποσοστο υπαγεσαι

http://briefcase.pathfinder.gr/download/laios23/38168/578002

 

Το γούστο μου είναι πολύ απλό. Είμαι πάντα ικανοποιημένος, έχοντας το καλύτερο...''Oscar Wilde

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειμαι καινουριος, παρακολουθω την κουβεντα και μπορω να πω τι δυσκολευομαι λιγο γιατι δεν εχω ασχοληθει με αυτοκινητα απο εξωτερικο. Εχω μια απλη ερωτηση για οποιον γνωριζει και εχει διαθεσει να με διαφωτισει. Βρηκα στην γερμανια ΠΟΡΣΕ 944 μονελο 1985 με 7 χιλ ΕΥΡΩ και μια μοντελο 1989 με 9 χιλ ΕΥΡΩ. Ειναι ερωτας αυτο το αυτοκινητο αλλα στην ελλαδα δεν εχω βρει κατι καλο για να αγορασω.Εχω ακουσει οτι δεν συμφερει να το εισαγαγεις γιατι ανεβαινει πολυ το κοστος εκτελωνισμου. Μπορει καποιος να μου απαντησει θετικα αν γνωριζει για το κοστος περιπου ; Ευχαριστω

 

O φόρος είναι... 346%.

 

Η μόνη σου ελπίδα είναι να εισάγεις αυτοκίνητο ως ιστορικό οπότε δεν πληρώνεις φόρο.

Δεν είμαι σίγουρος όμως αν θα πρέπει να έχει συμπληρώσει 25ετία ή 30ετία για κάτι τέτοιο.

Το αυτοκίνητο θα πρέπει να είναι σε άριστη κατάσταση και σε εργοστασιακή μορφή ώστε να κριθεί ιστορικό. Να γνωρίζεις ότι θα περάσει αυστηρό έλεγχο.

Κάθε χρόνο μπορείς να του κάνεις περιορισμένο αριθμό χιλιομέτρων (πιθανώς έως 5000χλμ. , ας πει κάποιος που γνωρίζει) αλλά πιστεύω πως και περισσότερα να κάνεις δε θα έχεις πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Με πεθανες αρχηγε. Εχω ακουσει για τα αυτοκινητα που χαρακτηριζονται αντικες και ειναι το οριο τα 25 ετη, οταν ομως λες αυστηρο ελεγχο τι εννοεις; μηχανικο η γενικα στην ποιοτητα; και κατι ακομα; μπορεισ να κανεις χρηση του δικαιωματος για αγορα αναπηρικου αυτοκηνιτου σε τετοια οχηματα που ερχονται απο εξωτερικο και εχουν τοσο μεγαλη παλαιοτητα;

ευχαριστω και παλι

Link to comment
Share on other sites

Ρωτάς πράγματα που δεν ξέρω...

 

Ο έλεγχος γίνεται από εμπειρογνώμονα της ΦΙΛΠΑ, οι οποίοι είναι γενικώς άνθρωποι με αγάπη με το αντικείμενο, συνεπώς σχολαστικοί.

Η έννοια του ιστορικού εμπεριέχει την έννοια της αναπαλαίωσης. Θα πρέπει λοιπόν το αυτοκίνητο να είναι σε καλή κατάσταση γενικά κάτι το οποίο πιστεύω και εσύ θα θέλεις και που μπορείς να κάνεις με χρήματα που αλλιώς θα πλήρωνες σε φόρους. Επίσης το αυτοκίνητο θα πρέπει να είναι σε εργοστασιακή μορφή.

 

Για αναπηρικό δε γνωρίζω, λογικά θα μπορείς...αλλά θα πρέπει το αυτοκίνητο να είναι αναπηρικό (μην περιμένεις να φέρεις χειροκίνητη Porsche του 80 χωρίς καμία τροποποίηση για αναπηρικό ως αναπηρικό)

Link to comment
Share on other sites

Η οδηγία μέχρι στιγμής δεν έχει αλλάξει , οπότε στην νέα οδηγία υπάγονται τα αυτοκίνητα περίπου 2000 τελη -2001 ίσως και 2002 σε κάποιες περιπτώσεις.Αυτό φαίνεται στην άδεια , στο πλαίσιο του αυτοκινήτου αλλά και σε μια απλή έρευνα .
http://i49.photobucket.com/albums/f289/agalmata/CaptureWiz002.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω να πάρω μια alfa 147. Αν αποφασίσω να φέρω από Γερμανία μία 1600 μοντέλο 2001+, μπορώ να βρω μέχρι 10000€ (τελική τιμή με εκτελωνισμό κτλ); Και που πρέπει να απευθυνθώ για να κάνω τη διαδικασία; Δεν έχω κανένα γνωστό έξω και ούτε μπορώ αυτή την περίοδο να ταξιδέψω έξω ο ίδιος.

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω να πάρω μια alfa 147. Αν αποφασίσω να φέρω από Γερμανία μία 1600 μοντέλο 2001+, μπορώ να βρω μέχρι 10000€ (τελική τιμή με εκτελωνισμό κτλ); Και που πρέπει να απευθυνθώ για να κάνω τη διαδικασία; Δεν έχω κανένα γνωστό έξω και ούτε μπορώ αυτή την περίοδο να ταξιδέψω έξω ο ίδιος.

 

Στο http://www.mobile.com.gr/ πατα στο "εισαγωγες οχηματων" και αναλαμβανουν περιπτωσεις σαν τη δικη σου.

 

Και καποιοι μαντραδες αναλαμβανουν να το κανουν αυτο , αλλα πιστευω θα υπαρχει μεγαλυτερο ρισκο...:shifty:

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ μια απορία που έχω,

 

Θέλω να πάρω ένα ATV ή τετράτροχη γουρούνα όπως θα της ξέρετε ποιο οι πολύ από το εξωτερικό καινούργια όμώς και χωρίς άδεια κυκλοφορίας.

Ξέρει κάποιος ποιες θα είναι οι επιβαρύνσεις στο τελωνείο αν αγοραστεί από Ευρώπη ή αν αγοραστεί απο Τρίτη χώρα ;

Link to comment
Share on other sites

geia sas re paidia edo ematha polla pragmata mou bgikan ta matia na diabazo bebea eimai kainourgios tha eithela na matho an sumferei na fero apo germania ena audi tt cabrio montelo 2007?ti telonio tha pliroso pos bgazoun tin aksia tou autokinitou edo stin ellada gia na to timologisoun kai pia tha einai i aksia tou audi tt????????

ΣΩΣΤΕ ΜΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ kikloforoun polla korakia mantrades pou theloun na fane

Link to comment
Share on other sites

γειά χαρά σε όλους, ενδιαφέρομαι να φέρω ένα boxster του 2003 από Γερμανία. Έχετε να μου προτείνετε κάποιον εκτελωνιστή που θα μπορούσε να αναλάβει τη διαδικασία καθώς και να με ενημερώσει για τον φόρο που πρόκειται να πληρώσω;

 

Για ευνόητους λόγους :X καλό θα ήταν να επικοινωνήσετε μαζί μου με PM.

 

thanks!

Link to comment
Share on other sites

4000 κυβικά...και στον εκτελωνισμό θα σε σκίσουν και στα ασφάλιστρα και στα τέλη κυκλοφορίας....

Οντως ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΑΣ ηταν ,ειναι και θα ειναι ενας...οε οε εισ'η ζωη μου ΚΙΤΡΙΝΟΜΑΥΡΕ ΘΕΕ!!:respect:

Φιλε Τερυ μιας και ξερεις γιατι δεν μας διαφωτιζεις και μας.

Και γω οπως και ο φιλος ο εξ-αμερικης βρισκωμε σε διλημα.

 

Για λογους καθαρα αναγκης οπου προβλεπει πολυ ρεμουλκισμα(σκαφη κλπ) σκευτωμαι να ησαγω με μετοικεσια ενα φορτιγο χρονολογιας 2001 τυπου Chevrolet/Silverado 5.3 litres X-tended cab and 4X4 (V8 φυσικα) η τιμη αγορας του μεταχειρισμενο ηταν $18,685 και ειναι στην κυριοτητα μου εδω και 4 χρονια.

 

Πρωτου λοιπον αρχισετε να βαρατε (μερικοι απο εσας) τι το θες τοσο μεγαλο και που θα πας με τοσο μεγαλο, θα σε σκισουνε στα τελη και στα ασφαλιστρα και στα λαδια και στα ξυδια!!! Να σας πω οτι το παραπανω φορτιγο θα χρησημοποιητε αρεα και που λογου οτι θα υπαρχει και 2ο οχημα για την οικογενεια.

Εχ

 

...και εχουμε και λεμε¨

1.Ποσα θα ειναι τα τελη ταξινομησης βαση τα παραπανω στοιχεια.

2. Πινακιδες αδεις, ασφαλιστρα.

 

Σας ευχαριστω

OOOO ΑΡΗ Σ'ΑΓΑΠΩ

ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ

ΕΧΩ ΤΟΝ ΘΕΟ

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω αρκετά περι εκτελονισμού εδώ στο forum και έτσι θέλω να θεσω και εγώ ένα ερώτημα. Θέλω όμως να μου απαντήσει κάποιος ύπευθυνα και σωστα. Ενδιαφέρομαι να κατεβάσω ένα opel calibra απο γερμανια εε μετα απο συνεχές ψαξιμο βρήκα ένα. Το αυτοκίνητο είναι μοντελο του 91 έχει με 180.000 χιλιόμετρα,ζάντες,κεντρικό κλέιδωμα, ηλιοροφή 2,000 κυβικά 16v. Α έχει και σποιλερς. Ευχαριστώ....Οποιος ξέρει ας με πει έστω στο περιπου... Η τιμη του αμαξιου είναι 2000 ευρω.
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα. Σκεφτομαι να φερω μια ΒΜW 318 1800 cc μοντελο 1998 απο την Γερμανια.

Κοστιζει 6.000. Δεν ξερω ποια ειναι η τιμη CIF. Γενικα οποιος ξερει, ποσα λεφτα θα μου ζητησουν στο τελωνιο, θα του ειμαι ευγνωμων

 

Εγω υπολογιζω πανω-κατω οτι δεν θα μου ζητησουν παραπανω απο 4.000 ευρο

 

 

Y.Γ Η μηπως να φερω καμια 316 για να μου ερθει ακομα πιο φτηνα? Αλλα θα ειναι ταφος το αμαξι. Ε μπορει να βαλω κανα τροπετακι απο Μ3 μετα :P

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα. Σκεφτομαι να φερω μια ΒΜW 318 1800 cc μοντελο 1998 απο την Γερμανια.

Κοστιζει 6.000. Δεν ξερω ποια ειναι η τιμη CIF. Γενικα οποιος ξερει, ποσα λεφτα θα μου ζητησουν στο τελωνιο, θα του ειμαι ευγνωμων

 

Εγω υπολογιζω πανω-κατω οτι δεν θα μου ζητησουν παραπανω απο 4.000 ευρο

 

 

Y.Γ Η μηπως να φερω καμια 316 για να μου ερθει ακομα πιο φτηνα? Αλλα θα ειναι ταφος το αμαξι. Ε μπορει να βαλω κανα τροπετακι απο Μ3 μετα :P

Επίσης ο φόρος είναι 200%+ .... ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΜΕ ΠΡΩΤΗ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑ ΠΡΙΝ ΤΟ ΕΤΟΣ 2000 ΔΑΣΜΟΦΟΡΟΛΟΓΟΥΝΤΑΙ ΠΟΛΛΑΠΛΑΣΙΩΣ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΑΥΤΑ ΜΕ ΠΡΩΤΗ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑ ΜΕΤΑ ΤΟ ΕΤΟΣ 2000.

Νίκος,

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνα με αυτο το πινακακι http://img220.imageshack.us/img220/3369/teloneio2xa8.jpg

ο φορος ειναι 56%. Οποτε σε ενα αυτοκινητο που κανει 6.000 ευρο θα πληρωσεις φορο 3360 ευρο

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνα με αυτο το πινακακι

ο φορος ειναι 56%. Οποτε σε ενα αυτοκινητο που κανει 6.000 ευρο θα πληρωσεις φορο 3360 ευρο

 

Αληθώς φίλε Mustikisths :rolleyes: .... ειλικρινά δεν πρόσεξα ότι πρόκειται για 1800cc. Έμεινα στο 4λιτρο παραπάνω :p

 

Πάντως μιλάς για 1800cc του 1998 άρα 9 ετών = 62% έκπτωση = 3720 ευρώ άρα ... 6000 - 3720 = 2280 ευρώ αξία χ 56% δασμός = 1276 ευρώ + έκτελωνιστικά έξοδα (βάλε 400 ευρώ το λιγότερο) + λοιπά (ξέρεις :ninja: ........ 100 με 200 ευρώ ) ..... άρα 2000 ευρώ τελειωμένος ;)

Νίκος,

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Αληθώς φίλε Mustikisths :rolleyes: .... ειλικρινά δεν πρόσεξα ότι πρόκειται για 1800cc. Έμεινα στο 4λιτρο παραπάνω :p

 

Πάντως μιλάς για 1800cc του 1998 άρα 9 ετών = 62% έκπτωση = 3720 ευρώ άρα ... 6000 - 3720 = 2280 ευρώ αξία χ 56% δασμός = 1276 ευρώ + έκτελωνιστικά έξοδα (βάλε 400 ευρώ το λιγότερο) + λοιπά (ξέρεις :ninja: ........ 100 με 200 ευρώ ) ..... άρα 2000 ευρώ τελειωμένος ;)

 

Μακαρι να ειναι τοσα λιγα. Θα παρω βεβαια και κανα τηλεφωνακι για να μαθω σιγουρα.

Link to comment
Share on other sites

Μακαρι να ειναι τοσα λιγα. Θα παρω βεβαια και κανα τηλεφωνακι για να μαθω σιγουρα.

τόσα είναι.

 

απλά δεν ξέρω αν αξίζει όταν μπορείς με το ίδιο κόστος (ίσως και λιγότερο) να πάρεις μοντέλο 2001 (είχα το 318 ci) αφου ο δασμός είναι 30% αντί για 56% .... βέβαια η αξία θα είναι μεγαλύτερη αλλά θα έχεις 3 χρόνια νεώτερο αυτοκίνητο και πιο καινούριο μοντέλο :rolleyes:

Νίκος,

 

:)

Link to comment
Share on other sites

τόσα είναι.

 

απλά δεν ξέρω αν αξίζει όταν μπορείς με το ίδιο κόστος (ίσως και λιγότερο) να πάρεις μοντέλο 2001 (είχα το 318 ci) αφου ο δασμός είναι 30% αντί για 56% .... βέβαια η αξία θα είναι μεγαλύτερη αλλά θα έχεις 3 χρόνια νεώτερο αυτοκίνητο και πιο καινούριο μοντέλο :rolleyes:

 

Moυ αρεσει περισσοτερο η Ε36(ειναι και ελαφρυτερη απο την Ε46 :shifty: ) ,αλλα και θα μου στοιχησει σιγουρα φτηνοτερα. Με 6000-7000 ευρο βρισκεις 318 σε τελεια κατασταση ενω για μια 318 ε46 θα χρειαστεις 15000-16000.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους.θα ηθελα να κανω καποιες ερωτησεις πανω στην τρελα που εχω και την αγαπη για τα αυτοκινητα.θελω να φερω ενα αυτοκινητο απο γερμανια.εχω δει πολυ χαμηλεσ τιμες σε ΤΤ σε S3 ποσο παει για να φερω ενα απο αυτα τα δυο?το ΤΤ 2000μοντελο το εχει 10 χιλιαρικα και κατι το βρηκα.ποσο μπορει να παει???παριμενω απαντησει παιδια.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...