Jump to content

Εκτελωνισμός αυτοκινήτων / μηχανών: Πως,πόσο,κόλπα κ.α.


vg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ΑΓΑΠΗΤΕ KAZANT,

ΕΣΥ ΠΡΙΝ ΕΚΤΕΛΩΝΗΣΕΙΣ ΠΑΙΝΡΝΕΙΣ ΠΑΝΤΑ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΣΤΗΝ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΑΞΙΩΝ ?????

 

ΠΟΥ ΔΗΛΑΔΗ ? ΣΤΗΝ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ ΠΕΛΑΤΩΝ ΤΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ???

 

ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ !!!!!! ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ. ΑΝ ΘΕΣ ΜΑΣ ΔΙΝΕΙΣ ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΝΑ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΘΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ.

 

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

 

ΛΥΠΑΜΑΙ ΑΛΛΑ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΠΩΣ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ. ΟΙ ΑΞΙΕΣ ΔΕΝ ΔΗΜΟΣΙΕΥΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΚΟΙΝΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑΒΑΛΛΟΝΤΑΙ ΣΥΧΝΑ, ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΜΗΜΑ ΝΑ ΣΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΞΙΕΣ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΠΟΥ ΣΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΓΕΙΣ....

:X

 

Ρε φιλάρα είσαι απίστευτος... Δεν συνηθίζω να γίνομαι κακός αλλά εσύ τελικά είσαι επικίνδυνος για τους υπόλοιπους. Δε φτάνει που αραδιάζεις ότι ανακρίβεια σου κατέβει στο κεφάλι προσπαθείς να ειρωνευτείς κιόλας 2-3 εδω μέσα που προφανώς γνωρίζουν καλύτερα και προσπαθησαν να σε διορθώσουν με ευγένικό τρόπο.

 

Ημιμάθεια (επιεικώς) και εξυπνακισμοί σε όλο τους το μεγαλείο ....Να σαι καλά.....Κουβέντα ταμάμ όμως δεν θα κάνουμε ...

 

Anyway ...για τους υπόλοιπους το τηλέφωνο έχει αναφερθεί άπειρες φορές εδώ και υπάρχει και στο πινακάκι που παρέθεσε ο μυστικιστής και

 

Α) φυσικά υπάρχει κάποιος να σας απαντήσει (ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΕΚΕΙ) τις εργάσιμες (κατά δημοσίους υπαλλήλους φυσικά ;) ) ώρες ....έστω και βαριεστημένα πολλές φορές

 

Β) Εάν ξέρετε την ακριβή χρονολογία του μοντέλου που σας ενδιαφέρει και σας έχει σταλεί με κάποιο τρόπο φωτοτυπία της άδειας (εάν ενδιαφέρεστε σοβαρά για κάποιο αυτοκίνητο και ο πωλητής είναι εξίσου σοβαρός μπορείτε να τη ζητήσετε) όπου αναγράφετε η οδηγία στην οποία υπάγεται το αυτοκίνητο μπορείτε να προσδιορίσετε με σχετική ακρίβεια την "εργοστασιακή" αξία....Ωστόσο να έχετε υπόψιν σας πως αφορά αυτοκίνητο με το ίδιο ακριβώς εξοπλισμό με τον οποίο εισαγόταν στην Ελλάδα εκείνη την εποχή ...Εάν το δικό σας έχει ιδιαίτερα extras (δερμάτινα που δεν υπήρχαν στο ελληνικό, xenon κλπ) θα υπολογιστούν και αυτά ως έξτρα ..Πάντως ότι μπορείτε να βγάλετε από το αυτοκίνητο (navigators κλπ) θα το βγάλετε (θα σας τα πει και ο εκτελωνιστής συνήθως) ....Οι αξίες ΔΕΝ είναι απόρρητες για το κοινό (δεν μπορείτε ωστόσο δυστυχώς να τις βρείτε κάπου συγκεντρωμένες) και ΔΕΝ μεταβάλλονται (*αυτό ήταν από τα πλέον κουφά που έχω ακούσει ...-- να βάλει αύξηση η εταιρεία εκ των υστέρων μετά από καμίά δεκαετία :) :) :) )

 

Όσοι ενδιαφέρονται ΣΟΒΑΡΑ λοιπόν μπορούν να βρουν τις άκρες και μπορούν να ρωτήσουν επίσης ΣΟΒΑΡΑ και κάποιον εκτελωνιστή που κάνει ΑΥΤΗ τη δουλειά... Ωστόσο εάν το σκεπτικό σας είναι βρήκα μια πορσε του 88 με 2000-3000 και είναι Η ΕΥΚΑΙΡΙΑ να αλλάξω το ίμπιζα μου κλπ συνήθως δεν έχει νόημα

Link to comment
Share on other sites

Υεια σας παιδια με λενε Αντωνη και φερνω αυτοκινητο απο Αμερικη με μετοικεσια Νισσαν Παθφαιντερ 2006 4000 κυβικα χωρις εξτρα ... στην Ελλαδα ξερω οτι αυτο το αυτοκινητο δεν υπαρχει αλλα υπαρχει η Νισσαν... ποσο θα μου παει το μαλλι οταν το εκτελονισω ?... να σημειωσω οτι θα το εχω Αμερικη χωρις αδεια κυκλοφοριας γιατι πολυ απλα το πειρα για να το στειλω Ελλαδα αλλα πρεπει να το εχω εδω 6 μηνες...θα εχω προβλημα αμα εχω used car 6 μηνες χωρις αδεια κυκλοφοριας?... το εκανα ετσι για να μη πληρωσω φορους 2 φορες μια εδω και μια Ελλαδα? Ξερω οτι ειναι 20% ο φορος εκτελονισμου και 7% για καθε χρονο παλαιοτητας αλλα δε γνωριζω την αξια του αυτοκινητου στα Ελληνικα δεδωμενα ... θα λαβουν υποψη την Αμερικανικη αξια η ποσο ειναι η αξια του στην Ελλαδα.... Ευχαριστω!

 

Επισης τι αλλα εξοδα θα εχω μετα τον εκτελονισμο(τελη κυκλοφοριας κλπ)? Τα υψηλα κυβικα του αυτοκινητου θα παιξουν ρολο πουθενα ας πουμε οταν το ασφαλησω?

 

Για να φέρεις αυτοκίνητο απο Αμερική πρέπει να το κυκλοφορείς για 6 μήνες (Όχι να το έχεις στο Παρκινγ.......μην κάνεις καμία Μαλ...). Επίσεις πάρε και χαρτί απο το Motor Vehicle Department για τον πόσο φόρο πλήρωσες (State Tax). Άμα δεν το κάνεις αυτό τότε θα σε βάλουν να πληρώσεις και %20 ΦΠΑ επιπλέον.

 

Το ποσοστό φόρου είναι %20 αμα κάνεις αλλαγή κατοικίας η %0 για μετοικεσία. Εμένα ένας εξάδερφος μου που έφερε Honda CRV (>2,000cc) πλήρωσε πολύ λίγα με μετοικεσία, κατώ απο 1,000. Η μόνη ******* που πήγε να γίνει ήταν οτι οι ******* στην πρεσβεία του είπαν οτι μπορεί να το φέρει ακόμα αμα το έχει κατώ απο 6 μήνες και παραλίγο να την πατήσουν.

 

Αυτά τα 7% επιπλέον λογο παλαιότητας είναι μπαρούφες.

 

Δες εδώ για μετοικεσία http://groups.msn.com/LEFKTROMANIGREECE/meticacia.msnw

 

και εδώ για μόνιμη εγκατάσταση

 

http://groups.msn.com/LEFKTROMANIGREECE/permanentimport.msnw

 

Και εδώ για τα τελωνεία

 

http://www.gsis.gr/teloneia/xrisimes_plirofories_teloneia/plirofories.html

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω και εγώ μια ερώτηση ρε παιδιά είμαι καινούργιος στο forum

Λένε ότι οικογένειες με τρία παιδιά μπορούν να κατεβάσουν αυτοκίνητο π.χ από Γερμανία και να πληρώσουν το 30% του τελωνείου αυτό ισχύει μέχρι το 2008 αφού μετά θα είναι ελευθέρα???

Ξέρει κάποιος να μου πει με σιγουριά έχει ψηφιστεί ο νόμος αυτός με ενδιαφέρει περισσότερο για το 2008 και μετά επίσης αν ναι, σε δεσμεύει κάπου όσον αφορά τα κυβικά η το μοντέλο

Μήπως θα μπορούσα να κατεβάσω δυο αυτοκίνητα ένα 4χ4 και μια κούρσα????

 

Αυτό που παίζεται είναι οτι απο το 2008 η Ελλάδα έχει δεσμευτεί να κόψει την διάκριση στα μεταχεισμένα εξωτερικού με αποτέλεσμα ο φόρος εισαγωγής να μην είναι παραπάνω απο 50%(Το μεγαλύτερο για αυτοκίνητα >2,000κε). Αυτό θα έχει σαν αποτέλεσμα τα παλαιότερα αυτοκίνητα να εκτελωνίζονται με τους ίδιους συντελεστες όπως τα καινούργια.

 

Για αυτό τον λόγο ακόμα δεν έχου αλλάξει οι συντελεστές παλαιότητας για αμαξια απο το 2000-μεχρι σήμερα. Φανταστείτε τι έχει να γίνει αμα ανακοινούσουν οτι τα αμαξια το 2003-2004 θα έχουν φόρω %150 αντι για %50

 

Αυτό θα είναι και το προεκλογικό "Ατου" την κυβέρνησης.

 

http://www.4troxoi.gr/index.php?cat_id=31&page_id=4924

 

 

http://www.4troxoi.gr/index.php?cat_id=31&page_id=4463

 

"Αυτή τη φορά τα περιθώρια γι αυτήν έχουν στενέψει επικίνδυνα και σαφείς είναι οι ενδείξεις πως από το 2008 θα αναγκαστεί να ακολουθήσει διαφορετική πολιτική για το θέμα, με συνέπεια την πτώση των τιμών για τα μεταχειρισμένα εισαγόμενα αυτοκίνητα. Η Ε.Ε. εκτιμά πως οι διαδικασίες φορολόγησης των εισαγόμενων μεταχειρισμένων είναι αδιαφανείς, με αποτέλεσμα τα τέλη ταξινόμησης που καταβάλλονται γι αυτά να είναι ιδιαίτερα υψηλά και οι αγοραστές τους να πληρώνουν διπλούς φόρους στο Δημόσιο."

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Paidia ti telwneio 8elei ena audi a3 3.2v6 quatrro 03-04???

Episis ena a3 2.0 TQ FSI 04-05 ti telwneio???Kai

ena audi tt 1.8TQ225PS 02-03 posa 8elei>???<

Sorry an sas kourasa

 

 

Eyxaristw Polu

 

Scottas:O

Μέγιστο μέγεθος υπογραφής 16 kiB
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά

 

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω ένα ιβριδικό από αμερική (Lexus RX400h) μοντέλο 2006 και κόστος αγοράς περίπου 27,000 ΕΥΡΩ με λίγα χιλιόμετρα. αντίστοιχο αυτοκίνητο στην Ελλάδα κοστίζει περίπου 55,000-60,000, ενώ στην γερμανία περίπου 45,000. Τα ερωτήματα που έχω είναι τα εξής.

 

 

1. θα έχω επιβάρυνση στο τελωνείο ? Διάβασα ότι: :wacko:

 

"Εξαιρέσεις. Για ηλεκτροκίνητα ή υβριδικά αυτοκίνητα με κινητήρα του οποίου οι εκπομπές ρύπων είναι σύμφωνες με τις ισχύουσες διατάξεις για τα οχήματα αντιρρυπαντικής τεχνολογίας της Οδηγίας 94/12/Ε.Κ. ή μεταγενέστερης δεν υπόκεινται στο προβλεπόμενο από τις διατάξεις του άρθρου αυτού τέλους ταξινόμησης. "

 

2. Γνωρίζει κανείς από κόστος μεταφοράς ανάλογου αυτοκινήτου (περίπου 2,000 Kg).

 

3. Γνωρίζει κανείς εταιρίες οι οποίες να αναλαμβάνουν όλη την διαδικασία ?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Για να φέρεις αυτοκίνητο απο Αμερική πρέπει να το κυκλοφορείς για 6 μήνες (Όχι να το έχεις στο Παρκινγ.......μην κάνεις καμία Μαλ...). Επίσεις πάρε και χαρτί απο το Motor Vehicle Department για τον πόσο φόρο πλήρωσες (State Tax). Άμα δεν το κάνεις αυτό τότε θα σε βάλουν να πληρώσεις και %20 ΦΠΑ επιπλέον.

 

Το ποσοστό φόρου είναι %20 αμα κάνεις αλλαγή κατοικίας η %0 για μετοικεσία. Εμένα ένας εξάδερφος μου που έφερε Honda CRV (>2,000cc) πλήρωσε πολύ λίγα με μετοικεσία, κατώ απο 1,000. Η μόνη ******* που πήγε να γίνει ήταν οτι οι ******* στην πρεσβεία του είπαν οτι μπορεί να το φέρει ακόμα αμα το έχει κατώ απο 6 μήνες και παραλίγο να την πατήσουν.

 

 

 

 

Φιλε σε ευχαριστω για τις πληροφοριες και μιας και μπενω και γω στην διαδηκασια μετοικεσης θα ηθελα να σε ρωτησω.

 

1. Το χαρτι απο το Motor Vehicle Dpt. για την πληρωμη φορου (υποθετω εννωεις το sales tax αυτος ο φορος αναγραφετε πανω στο registration)και σε ρωταω. Αυτο το registration form θα ειναι αρκετο για να δουν οτι οντως πληρωσα φορους?

 

2.Επεισης. Στην πολη που βρισκωμε δεν υπαρχει ελεγχος εκπομπης καυσαεριων(για επιβατικα μειλαω), το αμαξι ειναι 2001 μοντελο με καταλιτη.

Θα χρειαστω λοιπον τιποτα αλλα αποδεικτικα απο τον κατασκευαστη για τις "πιθανες εκπομπες καυσαεριων" βαση προδιαγραφων τον χρονο κατασκευης?

 

3. Αφορα παραπανω απο τα αφορολογιτα κυβικα"

Οπως ανεφερα και σε προηγουμενα ποστ το αμαξι ειναι καταρχην φορτηγο(ακι) στα 5.3λιτρα (5300κ.ε)4Χ4 και ξερω οτι πανω απο 2000κ.ε πληρωνεις φορους.

Και επειδη απο την πρεσβεια δεν μπορεσα να παρω ακριβη απαντηση μοιπως ξερεις πως θα φορολογιθω τι τελη και τΙ αλλα γαμ%$#τικα θα πληρωσω τo CIF χοντρα χοντρα στα $18,500.

Προσεξε μειλαω παντα για ΟΛΙΚΗ μετοικεση.

Eπεισης

:!: Αυτά τα 7% επιπλέον λογο παλαιότητας είναι μπαρούφες.

Για ξεκαθαρησε σε παρακαλω???

Ευχαριστω και παλι

OOOO ΑΡΗ Σ'ΑΓΑΠΩ

ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ

ΕΧΩ ΤΟΝ ΘΕΟ

Link to comment
Share on other sites

μεχρι πριν λιγο καιρο σκεφτομουν κ εγω για αυτοκινητο απο εξωτερικο!δεν ξερω αν τελικα αξιζει πραγματικα να φερει καποιος αυτοκινητο!το εψαξα μονο μεσω καποιου site κ η αληθεια ειναι οτι ψιλομπερδευτηκα!γενικα οι αποψεις διίστανται για το αν αξιζει να φερεις απεξω!ειδικα στο τελωνειο αν δεν εχεις γνωστο μπορει να το ακριβοπληρωσεις!τελικα θα παρω απο την ελλαδιτσαμας κ ας ειναι 1600cc θα ειμαι απολυτα σιγουρος τη πληρωσα για 1600cc!
Link to comment
Share on other sites

Για να φέρεις αυτοκίνητο απο Αμερική πρέπει να το κυκλοφορείς για 6 μήνες (Όχι να το έχεις στο Παρκινγ.......μην κάνεις καμία Μαλ...). Επίσεις πάρε και χαρτί απο το Motor Vehicle Department για τον πόσο φόρο πλήρωσες (State Tax). Άμα δεν το κάνεις αυτό τότε θα σε βάλουν να πληρώσεις και %20 ΦΠΑ επιπλέον.

 

Το ποσοστό φόρου είναι %20 αμα κάνεις αλλαγή κατοικίας η %0 για μετοικεσία. Εμένα ένας εξάδερφος μου που έφερε Honda CRV (>2,000cc) πλήρωσε πολύ λίγα με μετοικεσία, κατώ απο 1,000. Η μόνη ******* που πήγε να γίνει ήταν οτι οι ******* στην πρεσβεία του είπαν οτι μπορεί να το φέρει ακόμα αμα το έχει κατώ απο 6 μήνες και παραλίγο να την πατήσουν.

 

 

 

 

Φιλε σε ευχαριστω για τις πληροφοριες και μιας και μπενω και γω στην διαδηκασια μετοικεσης θα ηθελα να σε ρωτησω.

 

1. Το χαρτι απο το Motor Vehicle Dpt. για την πληρωμη φορου (υποθετω εννωεις το sales tax αυτος ο φορος αναγραφετε πανω στο registration)και σε ρωταω. Αυτο το registration form θα ειναι αρκετο για να δουν οτι οντως πληρωσα φορους?

 

2.Επεισης. Στην πολη που βρισκωμε δεν υπαρχει ελεγχος εκπομπης καυσαεριων(για επιβατικα μειλαω), το αμαξι ειναι 2001 μοντελο με καταλιτη.

Θα χρειαστω λοιπον τιποτα αλλα αποδεικτικα απο τον κατασκευαστη για τις "πιθανες εκπομπες καυσαεριων" βαση προδιαγραφων τον χρονο κατασκευης?

 

3. Αφορα παραπανω απο τα αφορολογιτα κυβικα"

Οπως ανεφερα και σε προηγουμενα ποστ το αμαξι ειναι καταρχην φορτηγο(ακι) στα 5.3λιτρα (5300κ.ε)4Χ4 και ξερω οτι πανω απο 2000κ.ε πληρωνεις φορους.

Και επειδη απο την πρεσβεια δεν μπορεσα να παρω ακριβη απαντηση μοιπως ξερεις πως θα φορολογιθω τι τελη και τΙ αλλα γαμ%$#τικα θα πληρωσω τo CIF χοντρα χοντρα στα $18,500.

Προσεξε μειλαω παντα για ΟΛΙΚΗ μετοικεση.

Eπεισης

:!: Αυτά τα 7% επιπλέον λογο παλαιότητας είναι μπαρούφες.

Για ξεκαθαρησε σε παρακαλω???

Ευχαριστω και παλι

 

1. Κατ αρχήν ο φόρος που πληρώνεις κάθε χρόνο με το Registration είναι ο λεγόμενος Registration Tax και δεν τους ενδιαφέρει.

 

Αυτό που χρειάζεσαι είναι το Sales Tax το οποίο πληρώνεις πριν την παραλαβή των πινακίδων απο το State DMV( Departement of Motor Vehicles). Άμα έχεις πάρει το αυτοκίνητο απο Dealer τότε τις περισσότερες φορές αυτός εισπράτει τον φόρο για λογαριασμό του state. Αυτου που θα σου έλεγα να κάνεις είναι να ψάξεις στο Web Site του DMV στο State το οποίο ανήκεις και να ζητήσεις το λεγόμενο "Proof of Sales Tax Payment". Δές παρακάτω για παραδειγμά απο το Connecticut DMV.

 

http://www.ct.gov/dmv/cwp/view.asp?a=809&q=244640&dmvNavDLTEST=|43219|

 

2. Αμά το συγκεκριμένο αμάξι δεν έχει κυκλοφορήσει Ελλάδα η δεν το έχει εκτελωνίσει άλλος πριν απο εσένα τότε θα χρειαστείς το CoC (Certificate of Comformity) το οποίω δηλώνει τις προδιαγραφές του αμαξιού πχ Αμάξωμα, βάρος επίπεδα θορύβου, κατανάλωση κτλ. Αυτό το κείμενο είναι περίπου 20-30 σελλίδες και μπορείς να προμηθευτείς απο τον κατασκευαστή(Στείλε του κανά E-mail να σου πούνε). Αλλά και αυτό το χαρτί να έχεις πάλι θα πρέπει να περάσεις ΚΤΕΟ για κάρτα καυσαερίων.

 

3. Ο Πίνακας για την CIF που χρισιμοποιούν στα τελωνία είναι ΕΔΩ

 

http://www.gsis.gr/teloneia/xrisimes_plirofories_teloneia/efk/MIN_MAX_OXHMATA_2005_2006.zip

 

Απο ότι ισχύει μέχρι τώρα το πολύ να πληρώσεις το 20% του ωφειλώμενου φόρου δηλαδή: 18,500 - 9,620( 52% Μείωση λόγο παλαιότητας)

= 8,880 * 0.5 (Για >2,000κκ και λόγο καινούργιων προδιαγραφών ρύπων)

= 4,440 Ωφειλώμενο φόρος

 

Με την μετοικεσία θα πληρώσεις το 20% αυτου του φόρου δηλαδή το τελικό

ποσό θα είναι περίπου $890 και βάλε άλλα $300 για διαφόρα. Δηλαδή με 1,200 καθάρρησες

 

 

ΠΡΟΣΟΧΗ: Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να αλλάξει ο τελωνιακός κώδικας μέσα στο καλοκαίρι με αποτέλεσμα τα αυτοκίνητα πριν το 2005 να θεωρούνται προηγούμενων διατάξεων ρύπων με αποτέλεσμα ο φόρος να γίναι 142%. Για παράδειγμα στην δικία σου περίπτωση ο ωφειλώμενος φόρος θα είναι 12,609:cry: ( $2,600 ) με μετοικεσία.

 

Το καλό είναι οτι με τον νέο "τελωνειακό κώδικα" εξετάζεται και πλήρης κατάργηση του φόρου για τους μετοικούντες οπότε μην ιδρώνεις :D

 

http://www.4troxoi.gr/index.php?cat_id=31&page_id=5259

 

Εκλογές έρχονται .....θα δώσουν πακέτο.....

Link to comment
Share on other sites

Tα υβριδικά (τουλάχιστον το Prius) δεν πληρώνουν καθόλου τέλος ταξινόμησης, είτε το πάρεις καινούργιο είτε μεταχειρισμένο από εξωτερικό.

Αυτό εννοεί με το "δεν εμπίπτει"

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βρήκα ενα Ηοnda type-r απο γερμανία με 13 χιλιαρικα και ειναι 2003 μοντέλο.ποσο θα μου παει το τελωνείο μπορείτε να μου πείτε????
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βρήκα ενα Ηοnda type-r απο γερμανία με 13 χιλιαρικα και ειναι 2003 μοντέλο.ποσο θα μου παει το τελωνείο μπορείτε να μου πείτε????

 

mexri mesa iouniou tha exo ektelonisei ena akrivos idio... kapou konta 4.000 paei an thimamai kala...

alla de tha mporeis na to eisageis me tin idia timi apo 1 iouliou pou allazoun ksana ta timologia kai polla aftokinita tha akrivinoun pali...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος τύπος / site που να βρίσκουμε πόσο θα πάει ο εκτελωνισμός για ένα αυτοκίνητο(audi a4 1.8 TQ 2003-2005) ;

 

Άμα δεις την λίστα που παρέθεσα στη προηγούμενη απάντηση που έδωσα

για ενα AUDI A4 tou 2004 η φορολογητέα αξία που υπολογίζουν στο τελωνείο

είναι 16,310 το ΛΙΓΟΤΕΡΟ.

 

Με βάση http://www.gsis.gr/teloneia/xrisimes_plirofories_teloneia/efk/efk5.htm

 

Έχεις έκπτωση 21% λόγο παλαιότητας και φόρο 30% οπότε

16,310 χ 0.79 = 12,885

12,885 χ 0.30 = 3,865.47

Link to comment
Share on other sites

Άμα δεις την λίστα που παρέθεσα στη προηγούμενη απάντηση που έδωσα

για ενα AUDI A4 tou 2004 η φορολογητέα αξία που υπολογίζουν στο τελωνείο

είναι 16,310 το ΛΙΓΟΤΕΡΟ.

 

Με βάση http://www.gsis.gr/teloneia/xrisimes_plirofories_teloneia/efk/efk5.htm

 

Έχεις έκπτωση 21% λόγο παλαιότητας και φόρο 30% οπότε

16,310 χ 0.79 = 12,885

12,885 χ 0.30 = 3,865.47

Το αυτοκίνητο θα το πάρω γύρω στα 18000 μόνο 3800; γιατί η μάντρα που θα το παραγγείλω μου είπε γύρω στα 6500 επιπλέον;

Link to comment
Share on other sites

Το Prius απο εξω τι τελωνειο πληρωνει εδω;

 

Ενδιαφερουσα ερωτηση...Αν ισχυει αυτο τοτε και το Lexus RX400h οπως και πολλα αλλα υβριδικα θα συμφερουν απιστευτα για αγορα απο το εξωτερικο!

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφερουσα ερωτηση...Αν ισχυει αυτο τοτε και το Lexus RX400h οπως και πολλα αλλα υβριδικα θα συμφερουν απιστευτα για αγορα απο το εξωτερικο!

αυτή είναι μια πραγματικά καλή ιδέα..Εχουμε τίποτε νεότερα για τα υβριδικά?

ΑΜ: 9936 (ευτυχώς κάτω από 10.000)

Εγγραφή στον ΔΣΘ 22-2-2010

Link to comment
Share on other sites

Το αυτοκίνητο θα το πάρω γύρω στα 18000 μόνο 3800; γιατί η μάντρα που θα το παραγγείλω μου είπε γύρω στα 6500 επιπλέον;

 

 

Το πόσο αγοράσεις το αυτοκίνητο απο την μάτρα δεν τους νοιάζει απο την στιγμη που είναι μικρότερο οπο την CIF αξία μείων παλαιότητα. Βασίζονται πάντα πάνω στην υψηλότερη αξία.

Link to comment
Share on other sites

GEIA PAIDIA MIPOS MPORH KAPIOS NA MOU PEI POSO 8A MOU PIASEI O EKTELONISMOS ENOS HUSABERG FC600 MONTELO 00 TO VRIKA ME 2200E APO THN GERMANIA KAI EPISHS ENA HUSVARNA 360 MONTELO 93 ME 1400E AN EINAI EFKOLO KAPIOS NA MOU PEI POSO PAEI PERIPOU O EKTELONISMOS!!!KAI EPISIS

GNORIZEI KAPIOS KAPION POU NA KANEI AFTHN THN DOULIA DILADH NA TOU STELNEIS TA STIXIA KAI THN DIEFTINSH TOU MIXANAKIOU KAI NA PIGENEI NA TO ELENXEI KAI META NA STO EKTELONIZEI KAI NA STO FERNH STHN ELADA?EIXA DIAVASEI SE MIA PALIOTERH APANTISH GIA ENAN STA TRIKALA GNORIZETE KATI?H KAPION ALON TELOS PANTON POU NA KANEI AFTHN THN DOULIA? EYXARISTO EK TON PROTERON!!!

Link to comment
Share on other sites

Paidia ti telwneio 8elei ena audi a3 3.2v6 quatrro 03-04???

Episis ena a3 2.0 TQ FSI 04-05 ti telwneio???Kai

ena audi tt 1.8TQ225PS 02-03 posa 8elei>???<

Sorry an sas kourasa

 

 

Eyxaristw Polu

 

Scottas:)

Μέγιστο μέγεθος υπογραφής 16 kiB
Link to comment
Share on other sites

geia sas!!parakoloutho to forum edo kai kairo k mporo na po oti exo antlisei apeires plirofories!einai polu kalo,mpravo!tha ithela na kano mia erotisi:an theliso na ekteloniso ena autokinito to opoio gia kapoio logo dn exei mixani,tote ti tha pliroso?logika mono ta extra tou eksoplismou tou sosta?(an kano lathos parakalo diorthoste me gt dn gnorizo,aplos ipotheto!).An isxiei auto pou leo tote pisteuo oti simferei na ferei kapoios autokinito apo xora ts E.E. xoris mixani-giati k ftina tha to agorasei k dn tha plirosei teloneio akriba-k meta na tou balei ena moter pou tha brei stn ellada!:)
[sIGPIC][/sIGPIC]TOYOTA COROLLA AE86..&τα μυαλα στα καγκελα!!!
Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι εχω βρει ενα NISSAN 350Z με 25.000 μουρλια...

Ποσα θα δωσω σε μεταβιβασεις, τελονεια+(λαδωμα τελωνειακου)??

Αν παω σε μαντρά και του πω να μ το φερει θα θελει κ αυτος να βαλει καμια 1000αρα στην τσέπη του....????

Link to comment
Share on other sites

τελικα για εκτελωνισμο αυτοκινητου χωρις μηχανη τι παιζει?...τουλαχιστον μηπως γνωριζει κανεις για εισαγωγη μοτερ τριλιτρου ετος 1998 ή 2002 με ή χωρις κιβωτιο τι θα πληρωσω???
[sIGPIC][/sIGPIC]TOYOTA COROLLA AE86..&τα μυαλα στα καγκελα!!!
Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι εχω βρει ενα NISSAN 350Z με 25.000 μουρλια...

Ποσα θα δωσω σε μεταβιβασεις, τελονεια+(λαδωμα τελωνειακου)??

Αν παω σε μαντρά και του πω να μ το φερει θα θελει κ αυτος να βαλει καμια 1000αρα στην τσέπη του....????

 

 

Και εγω το σκεφτομουν το συγκεκριμενο αμαξι....

Στην Ελλαδα απλα ειναι απαραδεκτα ακριβο -στην Αμερικη εχει 30,000 $ full extra- .... :mad: :mad:

Αν παει μεχρι κανα 8αρι-10αρι τα εκτελωνιστικα και τα λαδια, νομιζω πως ειναι ιδανικο....

Link to comment
Share on other sites

GEIA PAIDIA MIPOS MPORH KAPIOS NA MOU PEI POSO 8A MOU PIASEI O EKTELONISMOS ENOS HUSABERG FC600 MONTELO 00 TO VRIKA ME 2200E APO THN GERMANIA KAI EPISHS ENA HUSVARNA 360 MONTELO 93 ME 1400E AN EINAI EFKOLO KAPIOS NA MOU PEI POSO PAEI PERIPOU O EKTELONISMOS!!!KAI EPISIS

GNORIZEI KAPIOS KAPION POU NA KANEI AFTHN THN DOULIA DILADH NA TOU STELNEIS TA STIXIA KAI THN DIEFTINSH TOU MIXANAKIOU KAI NA PIGENEI NA TO ELENXEI KAI META NA STO EKTELONIZEI KAI NA STO FERNH STHN ELADA?EIXA DIAVASEI SE MIA PALIOTERH APANTISH GIA ENAN STA TRIKALA GNORIZETE KATI?H KAPION ALON TELOS PANTON POU NA KANEI AFTHN THN DOULIA? EYXARISTO EK TON PROTERON!!!:cry:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...