Jump to content

Εκτελωνισμός αυτοκινήτων / μηχανών: Πως,πόσο,κόλπα κ.α.


vg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φίλε όλα πιο πολυ αυτή η απατεωνιά με την Αγγλία?τι συμβαίνει?δεν υπάρχει κανένας έλεγχος?μέχρι και site έχουν φτιάξει που πουλάνε αμαξια φτηνά λέει γιατι τα εχουν πάρει από πλειστηριασμό σε τράπεζες.Απίστευτο.....

 

Να και το site............ http://bnt-european.com/

 

ΠΡΟΣΟΧΗ ΠΑΙΔΙΑ ΜΗΝ ΤΗΝ ΠΑΤΗΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ...............

 

σας παραθέτω και το παρακάτω mail που μου έστειλε ενα Αγγλουράκι

 

Hello,

The car is in perfect condition and when i say this, i mean that it was never been in any ****dent and the engine is like new. No damage and not even a scratch.

I'm from United Kingdom,Manchester and I had a brother in Berlin/Germany (College),a few weeks ago he died of heart problem.This was his car and he used it only to go to school and come back,now I'm the owner of the car and I want to sell it because I can not drive it in Uk,it haves the steering wheel on the left side and in uk you know that all the cars have the steering wheel on the right side,it is a German Car.

I will only make this under my terms as I've had another atempt to sell the car to a french but he wasn`t a man of word as i couldn`t find him at the Berlin/Germany airport, I tryed to call him but no luck so If you want to meet us in Germany I need to be sure that you will be there so here is my proposition:

You must go to a Western Union agent with a friend and hE will make a transfer of 50% so that HE will be the sender and YOU will be the receiver.Ex " Your friend will send this half of the amount for the car to you to your name but to City Berlin and country Germany.Once this money are sent to Berlin/Germany on your name you must to be in Berlin/Germany so you can pick this money up from an Western Union agent and I will be 100% sure that you will waiting me in Berlin/Germany because once they are sent they must to be picked up from Berlin,so I will be 100% that you will be there.Remember that the money must be available until wen will meet in Germany,(In this way i`ll be sure that you`ll be in Germany and you have a part of the money because I don't want to waste my time to come from (Manchester to Germany).This money will be sent to your name and only you can pick up the money from Berlin.

In the moment that you have made the transfer you must send me a scan copy of the paper (receipt) including the bill and all the transfer details from Western Union,after that we will fix a date for our meeting in Germany,when we will meet,we will go to Police to check all the papers and then to a service to check the engine so you can see that everything is allright and in working condition. Then we can go both to a Western Union agent there and get the money together and you will give me the rest of 50%.

As you see this methode is a secure one because you can not lose your money and I don't lose my time.

With this deposit you prove me that you are a serious person and act like one for buying the car.

If you agree with this please contact me as soon as you can so I can go to the Airport to get my ticket to Germany,Berlin and I will scan it and send it to you so you can see that I'm a serious person.

To explain you with more and easy details You can contact me any time.

A fast answer will be gladly apreciated!!!

 

ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΤΟ ΘΕΟ ΤΟΥΣ.ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΠΟΥΛΑΕΙ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΓΙΑΤΙ ΠΕΘΑΝΕ ΛΕΕΙ Ο ΑΔΕΛΦΟΣ ΤΟΥ ΣΤΗΝ ΑΓΓΛΙΑ.

Link to comment
Share on other sites

THA ITHELA NA ROTISO KATI EXO SIGGENI PROTOU BATHMOY STIN GERMANIA KAI THELO NA FERO AYTOKINITO EXO APALLAGI APO TO TELONEIO?

 

οχι εκτός αν το οδηγεί μόνο εκείνος

Νίκος,

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντυπωση οτι αν το θες απλα για ανταλλακτικα απλα το περνας απο τα συνορα με τις ξενες πινακιδες του (εχεις δικαιωμα να το κυκλοφορεις με τις ξενες πινακιδες για ενα εξαμηνο αν δεν κανω λαθος!)... Δεν θα πληρωσεις κατι γιατι δεν θα το εκτελωνισεις!

Αυτα με καθε επιφυλαξη!

Μην δοκιμασεις παντως να βαλλεις αλλες πινακιδες σε αλλο αμαξι.. Θα μπλεξεις παρα πολυ ασχημα χωρις κανενα λογο!

 

οχι βεβαια.....ποιος σου ειπε τετοιο πραγμα???μου φαινετε οτι θελει γραφει ο καθενας εδω μεσα χωρις να ξερει τι και πως.εννοειται οτι πρεπει να το εκτελωνισεις.ξεχασετο αλλιως.πηγαινε σε οποιον μαντρα-πωλητη ανταλλακτικων θες.δεν υπαρχει ουτε μια στο δισεκατομμυριο να στο παρουν ετσι..και εγω ειχα ενα BMW του 95 και σκεφτομουνα αντι να το εκτελωνισω να το κανω ανταλλακτικα και να το δωσω αλλα οπου και να πηγα μου ειπανε τα ανωτερο.καλο θα ητανε αν δεν γνωριζουμε κατι να μη γραφουμε και να παραπλανουμε κοσμο.ουτε στο στυλ..''εχω την εντυπωση'' ή ''μου ειπανε οτι'' κτλ.θα πιστευεται οτι βλεπουνε τα ματια σας σε επισημα εγγραφα.και εμενα μου λεγανε οτι θα ηθελα μια περιουσια(πανω απο 7000ε) για να εκτελωνισω μια μπεμπα του 95 1600κ.ε και ψαχνομουνα για το τι θα την κανω.και τελικα την εκτελωνισα πριν 5 μηνες με 2.700ε.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/laios23/38168/578002

 

Το γούστο μου είναι πολύ απλό. Είμαι πάντα ικανοποιημένος, έχοντας το καλύτερο...''Oscar Wilde

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά σας διαβάζω εδω και πολη καιρο και μπραβο για αυτο το forum γιατι πιστεύω πως ενδιαφέρει πολλους έλληνες.Από την άλλη πότε θα έρθει αυτη η πολυπόθητη στιγμη που τα εδώ λαμόγια θα σταματήσουν να μας τα παίρνουν χοντρα δεν ξέρω αλλά καποτε δεν μπορεί θα ερθει......Βλέπεται ζουμε σε μια χώρα που οι κυβερνόντες οτι τους συμφέρει λενε οτι πρέπει να το εφαρμόσουμε γιατι είναι οδηγία της Ε.Ε και οτι δεν τους συμφέρει κανουν την πάπια και εμείς πληρώνουμε σαν τους σκασμένους + την ταλαιπωρια που τραβάμε γιατι? για να τους πληρωσουμε-είναι απίστευτο-

 

Επί του θέματος αυτή εδω η λίστα δεν ισχύει???

 

ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΟΧΗΜΑΤΑ

 

 

111. Ποιο είναι το ύψος των δασμοφορολογικών επιβαρύνσεων για εισαγόμενα αυτοκίνητα οχήματα ή αποστελλόμενα από άλλο κράτος– μέλος της Ευρωπαϊκής Ένωσης και πως προσδιορίζεται η φορολογητέα αξία;

 

Οι δασμοφορολογικές επιβαρύνσεις που οφείλονται ανά κατηγορία οχήματος, κατά τον τελωνισμό, είναι το τέλος ταξινόμησης, ο φόρος προστιθέμενης αξίας (Φ.Π.Α.) και ο δασμός όσον αφορά τα οχήματα που εισάγονται από τρίτες χώρες.

 

Α. ΕΠΙΒΑΤΙΚΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ Ι.Χ.

 

Τέλος Ταξινόμησης

Στα επιβατικά αυτοκίνητα το ύψος των συντελεστών του τέλους ταξινόμησης, προσδιορίζεται με βάση τον κυλινδρισμό του κινητήρα τους και την αντιρρυπαντική τους τεχνολογία.

Οι συντελεστές αυτοί, κατά περίπτωση εμφανίζονται στον παρακάτω πίνακα:

 

ΚΥΛΙΝΔΡΙΣΜΟΣ ΚΙΝΗΤΗΡΑ Προδιαγραφές της οδηγίας 98/69ΕΚ (παραγωγή έτους 1999 - 2000 και μετά) (*) Προδιαγραφές της οδηγίας 94/12/ΕΚ

(παραγωγή έτους 1994 – 1999 και 2000) (*) Προδιαγραφές των οδηγιών 91/441/ΕΟΚ,

89/458ΕΟΚ & 88/76/ΕΟΚ (παραγωγή έτους μέχρι και 1993) (*) Συμβατικής τεχνολογίας

Μέχρι 900 κ.ε. 7% 16% 27% 41%

Από 901-1400 κ.ε. 15% 30% 55% 73%

Από 1401-1600 κ.ε. 25% 50% 106% 142%

Από 1601-1800 κ.ε. 35% 62% 143% 165%

Από 1801-2000 κ.ε. 50% 92% 240% 296%

Από 2001 κ.ε. και πάνω 88% 158% 371% 385%

(*) Το έτος παραγωγής όπως ενδεικτικά αναφέρεται στις στήλες του σχετικού πίνακα, δεν αποτελεί απόλυτο κριτήριο για την υπαγωγή του αυτοκινήτου στον κατάλληλο συντελεστή τέλους ταξινόμησης αλλά απαιτείται η προσκόμιση κατά τον τελωνισμό βεβαίωσης ή πιστοποιητικού που εκδίδεται από την Υπηρεσία Μεταφορών και Επικοινωνιών της αρμόδιας Νομαρχιακής Αυτοδιοίκησης από τα οποία προκύπτουν οι προδιαγραφές της οδηγίας που πληροί το συγκεκριμένο όχημα.

 

Οι παραπάνω συντελεστές του τέλους ταξινόμησης των επιβατικών οχημάτων μειώνονται κατά 50% όταν πρόκειται για αυτοκινούμενα τροχόσπιτα.

 

Φορολογητέα αξία

Για τον υπολογισμό του τέλους ταξινόμησης, λαμβάνεται υπόψη η φορολογητέα αξία που διαμορφώνεται από τα παρακάτω στοιχεία:

α) Την τιμή χονδρικής πώλησης από τον κατασκευαστή οίκο του αυτοκινήτου. Προκειμένου για μεταχειρισμένα επιβατικά αυτοκίνητα την τιμή χονδρικής πώλησης του αντιστοίχου τύπου αυτοκινήτου κατά το χρόνο κυκλοφορίας του στη διεθνή αγορά, μετά την αφαίρεση και ενός ποσοστού, λόγω φθοράς του αυτοκινήτου, από τη συνήθη χρήση ή άλλη αιτία, με βάση τα παρακάτω ποσοστά μείωσης :

Πάνω από 6 και μέχρι 12 μήνες από την ημερομηνία της πρώτης θέσης σε κυκλοφορία και με την προϋπόθεση ότι έχει διανύσει περισσότερα από 6.000 χιλιόμετρα, μείωση της αξίας σε ποσοστό 7%

Από 1 μέχρι και 2 έτη

Πάνω από 2 μέχρι και 3 έτη

“ 3 μέχρι και 4 έτη

“ 4 μέχρι και 5 έτη

“ 5 μέχρι και 6 έτη

“ 6 μέχρι και 7 έτη

“ 7 μέχρι και 8 έτη

“ 8 μέχρι και 9 έτη

“ 9 μέχρι και 10 έτη

“ 10 μέχρι και 11 έτη

“ 11 μέχρι και 12 έτη

“ 12 μέχρι και 13 έτη

“ 13 μέχρι και 14 έτη

“ 14 μέχρι και 15 έτη “ 15 έτη 14%

21%

28%

34%

40%

46%

52%

57%

62%

67%

70%

73%

76%

79%

80%

β) Τα έξοδα ασφάλισης και μεταφοράς του αυτοκινήτου στη χώρα.

Παρατήρηση: Σε περίπτωση που η τιμή χονδρικής πώλησης είναι μικρότερη από την τιμή αγοράς τότε η φορολογητέα αξία θα διαμορφωθεί με βάση τη δεύτερη τιμή.

 

 

ΛΟΙΠΟΝΝ?????????????επειδή είδα κατι υπολογισμούς αλλους περίεργους το λέω με κατι δείκτες 0.37 κτλ

 

ναι φιλε μου αυτη η λιστα οντως ισχυει και στο λεω με πασα ειλικρινεια μιας και εκτελωνισα προσφατα αμαξι.λοιπον για να μαθαινουν καποιοι...οντως υπαρχει οδηγια απο την Ε.Ε να μην επιβαλλονται φορολογιες σε αμαξια που ερχονται απο χωρες της ευρωπης.παρολα αυτα κανενα κρατος απο την Ε.Ε δεν τηρει την εν λογο οδηγια(το ιδιο και η κυπρος που μενω το τελευταιο διαστημα)διοτι τα κερδη απο τους εκτελωνισμους των αμαξιων ειναι απειρως περισσοτερα απο τα προστιμα που βαζει η ενωση για την μη τηρηση του νομου.οποτε ναι μεν το κρατος πληρωνει ενα σεβαστο ποσο στην Ε.Ε επειδη δεν τηρει τις οδηγιες της αλλα απο την αλλη βαζει και ενα ακομα πιο σεβαστοτατο ποσο στην τσεπη του...οσο δεν αλλαζει η κοινοτικη οδηγια και δεν αυξανονται τα προστιμα δεν προκειται να τερματιστει αυτη η κατασταση.

τωρα οσον αφορα τους εκτελωνισμους αμαξιων.οταν το αμαξι ειναι πανω απο 5 χρονια τοτε για να το εκτελωνισεις και να δεις ποσο της % επι της αξιας του θα πληρωσεις φορο πρεπει να πας στην αντιπροσωπεια εδω στην ελλαδα να πληρωσεις 100ε και να σου δωσουν ενα επισημο εγγραφο με ολα τα στοιχεια του αμαξιου που να λεει ποσους ρυπους εκπεμπει κτλ ουτως ωστε να δουν στο τελωνειο σε ποια κονοτικη οδηγια ανηκει γιατι βαση αυτης βγαινει το επι της % ποσοστο που θα πληρωσεις στο τελος.το ποσοστο αυτο υπολογιζεται με βασει το τιμολογιο αγορας.ΟΜΩΣ εαν εσυ πας ενα πλαστο τιμολογιο(πραγμα αρκετα ευκολο σημερα)με πιο μικρη τιμη απο αυτο που αγορασες τοτε το συγκρινουν με κατι λιστες που εχουνε στα τελωνεια βαση των οποιων ξερουν την συγκεκριμενη χρονικη στιγμη που αγορασες το αμαξι ποσο πουλιοτανε στην αγορα στην χωρα προελευσης του αυτοκινητου.δλδ εαν εσυ αγορασες το 99(οπωε εγω καλη ωρα) μια μπεμπα με 10.000ε και τους πας τιμολογιο οτι το πηρες 3000ε τοτε αυτοι συγκρινουν την τιμη με τις λιστες τους και αν ειναι πιο κατω απο την κατωτατη μεση τιμη αγορας τοτε δεν την δεχονται.πολυ απλα τα πραματα.

επισης για τους τυπους να αναφερω οτι εχω εκτελωνισει 3 αμαξια και ποτε δεν ταλαιπωρηθηκα.εδωσα 100ε σε εναν εκτελωνιστει και σε 5 μερες ειχα ολα τα χαρτια του εκτελωνισμου στα χερια μου.ουτε φασαριες ουτε μανουρες ουτε τπτ.ειδικα στην μπεμπα που εκτελωνισα ειχα ακουσει τα χιλια μυρια πχ οτι δεν γινετε οτι δεν με συμφερει οτι ειπουν εγγραφα κτλ.κ ομως.....οποτε συμπερασμα.εαν καποιος θελει να φερει αμαξι απο εξωτερικο,πρωτα το βρισκει το αμαξι επειτα συννενοειται με εναν καλο εκτελωνιστει για να του πει οτι βρηκα το ταδε αμαξι με τα ταδε χαρακτηριστικακα για να του βγαλει ακριβη τιμη εκτελωνισμου.συμβουλη ρωτηστε τους εκτελωνιστες πριν το αγορασετε για το ποσο πρεπει να ειναι το τιμολογιο που θα σας κοψουν(δλδ να βαλετε μια ενδεικτικη τιμη)απο εκει που θα το αγορασεις ουτως ωστε να επωφεληθεις

http://briefcase.pathfinder.gr/download/laios23/38168/578002

 

Το γούστο μου είναι πολύ απλό. Είμαι πάντα ικανοποιημένος, έχοντας το καλύτερο...''Oscar Wilde

Link to comment
Share on other sites

οχι βεβαια.....ποιος σου ειπε τετοιο πραγμα???μου φαινετε οτι θελει γραφει ο καθενας εδω μεσα χωρις να ξερει τι και πως.εννοειται οτι πρεπει να το εκτελωνισεις.ξεχασετο αλλιως.πηγαινε σε οποιον μαντρα-πωλητη ανταλλακτικων θες.δεν υπαρχει ουτε μια στο δισεκατομμυριο να στο παρουν ετσι..και εγω ειχα ενα BMW του 95 και σκεφτομουνα αντι να το εκτελωνισω να το κανω ανταλλακτικα και να το δωσω αλλα οπου και να πηγα μου ειπανε τα ανωτερο.καλο θα ητανε αν δεν γνωριζουμε κατι να μη γραφουμε και να παραπλανουμε κοσμο.ουτε στο στυλ..''εχω την εντυπωση'' ή ''μου ειπανε οτι'' κτλ.θα πιστευεται οτι βλεπουνε τα ματια σας σε επισημα εγγραφα.και εμενα μου λεγανε οτι θα ηθελα μια περιουσια(πανω απο 7000ε) για να εκτελωνισω μια μπεμπα του 95 1600κ.ε και ψαχνομουνα για το τι θα την κανω.και τελικα την εκτελωνισα πριν 5 μηνες με 2.700ε.

Οταν εννοω οτι μπορει να το θελω για ανταλλακτικα δεν εννοω να τα πουλησω σε καποιον εμπορο... Αλλα και παλι αν το αυτοκινητο ερθει κομμενο απο Γερμανια τοτε δεν εκτελωνιζεται! Μην ξεχνας οτι σε ολη την Ευρωπαικη Ενωση κυκλοφορουν ΕΛΕΥΘΕΡΑ ολα τα αγαθα και το χρημα... Μονο η Ελλαδιτσα διαφοροποιησε το παραπανω στα αυτοκινητα και πληρωνει τα προστιμα ενα ενα!

 

Επομενως αν εγω παω γερμανια και αγορασω ενα αυτοκινητο μπορω να το περασω στην Ελλαδα με τις γερμανικες πινακιδες, να το φερω στο γκαραζ μου και εκει να του παρω τα ανταλλακτικα και να τα βαλω στο δικο μου αυτοκινητο... Γνωριζω αρκετα παιδια που εφεραν BMW E36 6κυλινδρες με τον ιδιο τροπο και απλα μετεφεραν ολα τα μηχανικα του μερη σε Ε36 316 και μαλιστα τα δηλωσαν και κανονικα! Ολα αυτα με το τιμολογιο αγορας του αυτοκινητου απο τον γερμανο εμπορο...

 

Ειναι σαν να φερνεις ενα... ψυγειο απο την Γερμανια! Δεν θα το εκτελωνισεις διοτι ειναι απο χωρα της ΕΕ!

Link to comment
Share on other sites

Οταν εννοω οτι μπορει να το θελω για ανταλλακτικα δεν εννοω να τα πουλησω σε καποιον εμπορο... Αλλα και παλι αν το αυτοκινητο ερθει κομμενο απο Γερμανια τοτε δεν εκτελωνιζεται! Μην ξεχνας οτι σε ολη την Ευρωπαικη Ενωση κυκλοφορουν ΕΛΕΥΘΕΡΑ ολα τα αγαθα και το χρημα... Μονο η Ελλαδιτσα διαφοροποιησε το παραπανω στα αυτοκινητα και πληρωνει τα προστιμα ενα ενα!

 

Επομενως αν εγω παω γερμανια και αγορασω ενα αυτοκινητο μπορω να το περασω στην Ελλαδα με τις γερμανικες πινακιδες, να το φερω στο γκαραζ μου και εκει να του παρω τα ανταλλακτικα και να τα βαλω στο δικο μου αυτοκινητο... Γνωριζω αρκετα παιδια που εφεραν BMW E36 6κυλινδρες με τον ιδιο τροπο και απλα μετεφεραν ολα τα μηχανικα του μερη σε Ε36 316 και μαλιστα τα δηλωσαν και κανονικα! Ολα αυτα με το τιμολογιο αγορας του αυτοκινητου απο τον γερμανο εμπορο...

 

Ειναι σαν να φερνεις ενα... ψυγειο απο την Γερμανια! Δεν θα το εκτελωνισεις διοτι ειναι απο χωρα της ΕΕ!

 

προφανος δεν εχεις φερει ποτε σου αυτοκινητο απο εξωτερικο.εισαι πολυ λαθος.καταρχας εαν περασεις οποιοδηποτε αυτοκινητο απο εξωτερικο ελλαδα εστω και σαν επισκεπτης τοτε χρεωνεται στο διαβατηριο σου (μπαινει χρεωστικη σφραγιδα απο το τελωνειο εισοδου)και θεωρητικα(αν και αυτο μπορεις να το αποφυγεις με καποιες διαδικασιες αλλα πρεπει να εισαι γνωστης των πραγματων))πρεπει να βγαλεις και visitor πινακιδες οι οποιες στην χωρα μας ειναι οι πρασινες με ημερομηνια ληξης και βγαινουνε απο την ΔΙΠΕΑΚ(υπηρεσια εισαγωγης αυτοκινητων αοριστου χρονου τηλ 210-4627325).επισης καταγραφονται πληρως ολα τα αξεσουαρ αριθμοι πλαισιου σασι κτλ του αυτοκινητου κατα την στιγμη εισοδου.οποτε δεν μπορεις ουτε να αφαιρεσεις ουτε να προσθεσεις τπτ.οποτε δεν μπορεις με καμια κυβερνηση να φερεις ενα χ αυτοκινητο και καλα σαν τουριστας και να μην το βγαλεις ποτε απο ελλαδα η να το βγαλεις τροποποιημενο.αυτο ξεχασετο.αμα ητανε ετσι θα φερνανε με τις οκαδες ολοι.και μηχανη να φερεις απο γερμανια πρεπει να πληρωσεις τον φορο της.τωρα αν την φερεις στα κρυφα και την περασεις στο αυτοκινητο σου χωρις να δηλωσεις νεους αριθμους πλαισιου κτλ δλδ να παρανομησεις οκ μπορεις να το κανεις αλλα δεν θα μπορεις να πουλησεις το αμαξι υστερα και σε ενδεχομενο ελεγχο(ακομα και απλο ελεγχο κτεο) με πολυ απλα λογια ΘΑ ΤΟΝ ΠΙΕΙΣ.οσο για τους φιλους σου ας μας πουν πως περασανε τα αυτοκινητα και εμας γιατι φαινετε ειναι ατσιδες αν και οπως τα γραφεις μαλλον πληρωσανε και τον φορο στην τιμη που τους ειπε αυτος απο τα ανταλλακτικα.οποιος δεν πιστευει μπορει να κανει ενα τηλ στο σταθερο που εδωσα στην ΔΙΠΕΑΚ να μιλησει με τον κ.μεσσηνη και θα του λυθουν ολες οι αποροιες.

οσον αφορα αυτο με τα προστιμα οπως ανεφερα και πιο πανω δεν το κανει μονο η Ελλαδιτσα αλλα ολες οι χωρες της Ε.Ε.τα υπολοιπα ειναι για λαικη καταναλωση..

http://briefcase.pathfinder.gr/download/laios23/38168/578002

 

Το γούστο μου είναι πολύ απλό. Είμαι πάντα ικανοποιημένος, έχοντας το καλύτερο...''Oscar Wilde

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν εχω φερει ποτε αυτοκινητο απο το εξωτερικο... Οτι αυτοκινητο οδηγω εγω και η οικογενεια μου ηταν ολοκαινουρια! Η αγορα του μεταχειρισμενου δεν μας ενδιαφερει επομενως...

 

Ενα αυτοκινητο παντως αντιμετωπιζεται σαν αγαθο και συμφωνα με την ευρωπαικη νομοθεσια κινεται ελευθερα σε ολες τις χωρες-μελη! Η μονη διαφορα ειναι οτι στην Ελλαδα για να βγαλεις την αδεια κυκλοφοριας θα πρεπει αυτο το αυτοκινητο να το εκτελωνισεις (παρανομως φυσικα!) Αν ας πουμε δεν σε ενδιαφερει να του βγαλεις αδεια κυκλοφοριας και φυσικα να μην το κυκλοφορησεις τοτε δεν ειναι αναγκη να το εκτελωνισεις... ;)

 

Μπορω δηλαδη -συμφωνα με την Ευρωπαικη και την Ελληνικη νομοθεσια- να παω στην Γερμανια, να αγορασω ενα αυτοκινητο, να το κατεβασω Ελλαδα με τις Γερμανικες του πινακιδες και να το κυκλοφορησω ΝΟΜΙΜΩΣ για 2 χρονια... Μετα απο τα δυο χρονια το αυτοκινητο πρεπει υποχρεωτικα να εκτελωνιστει για να βγαλει ελληνικες πινακιδες η να σταματησει να κυκλοφορει, αλλα σε καμια περιπτωση δεν ειναι υποχρεωτικο το να το βγαλεις απο τα συνορα -αυτο θα ελλειπε-!

 

Επομενως συμφωνα με τα παραπανω εχω το δικαιωμα να αγορασω ενα αυτοκινητο απο γερμανια να το φερω στο γκαραζ μου και να το αφησω να καθεται για οσο καιρο γουσταρω... Εχοντας το τιμολογιο αγορας πραγμα που αποδεικνυει οτι το αυτοκινητο ειναι ιδιοκτησια μου, εχω το δικαιωμα να παρω τον κινητηρα του και να το βαλω στο δικο μου αυτοκινητο! Στην συνεχεια δηλωνεις την Διευθυνση Συγκοινωνιων την αλλαγη αυτη και εισαι απολυτα νομιμος... ;)

 

Ενας κινητηρας ειναι απλα ενα ΑΓΑΘΟ! Δεν πληρωνεις κανενα φορο για να τον φερεις απο την Γερμανια στην Ελλαδα (εκτος απο το ΦΠΑ που δεν γνωριζω αν τον πληρωνεις εδω η στην Γερμανια η αν εχεις την επιλογη!!)... Το ιδιο ισχυει και για ενα ψυγειο, για εναν ηλεκτρονικο υπολογιστη, για ρουχα, για επιπλα για τα ΠΑΝΤΑ εκτος απο τα αυτοκινητα...

Αυτη ειναι η παρανομια του Ελληνικου κρατους και για αυτο πληρωνει τα τρελα προστιμα στην ΕΕ αλλα δυστυχως τα εσοδα ειναι μεγαλυτερα.. Να δουμε ως ποτε?!?!

Link to comment
Share on other sites

εαν καποιος θελει να φερει αμαξι απο εξωτερικο,πρωτα το βρισκει το αμαξι επειτα συννενοειται με εναν καλο εκτελωνιστει για να του πει οτι βρηκα το ταδε αμαξι με τα ταδε χαρακτηριστικακα για να του βγαλει ακριβη τιμη εκτελωνισμου.συμβουλη ρωτηστε τους εκτελωνιστες πριν το αγορασετε για το ποσο πρεπει να ειναι το τιμολογιο που θα σας κοψουν(δλδ να βαλετε μια ενδεικτικη τιμη)απο εκει που θα το αγορασεις ουτως ωστε να επωφεληθεις

 

Η πιο σοφή κουβέντα που διάβασα σε αυτό το thread ;)

 

Παίδες με λίγα λόγια και απλά .......

1)βρείτε έναν εκτελωνιστή της εμπιστοσύνης σας (προσέχτε την επιλογή σας ΕΙΝΑΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ)

2) Βρείτε το/τα αυτοκίνητα που σας ενδιαφέρουν, αν γίνεται βρείτε και τον αρθμό πλαισίου ή το VIN του κάθε οχήματος και ρωτήστε τον εκτελωνιστή σας για το τι θα πληρώσετε για το κάθε ένα και τι έγγραφα χρειάζεστε για τον εκτελωνισμό του στην Ελλάδα και για τυχών συμβουλές(προσέχτε να μαζέψετε μια και καλή τη λίστα προτίμησης σας και μην ρωτάτε συνέχεια τον εκτελωνιστή σας για ένα ακόμα μοντέλο που σας ενδιαφέρει ... άνθρωπος είναι και αυτός, πόσο υπομονή να έχει)

3) Πάρτε το αεροπλάνο, κλείστε και μια διανυκτέρευση σε ξενοδοχείο, τσεκάρετε το αυτοκίνητο σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο αλλά και όλα τα έγγραφα του (αν γίνεται στείλτε τα με fax στον εκτελωνιστή σας για να σας πει το οκ) ....

4) Φουλάρετε το με βενζίνη και μόλις φτάσετε στην Πάτρα πηγαίνετε στο Τελωνείο (Τελωνείο εισόδου) να σας σφραγίσει τα χαρτιά του αυτοκινήτου σας.

5) Πηγαίνετε σπίτι σας δώστε τα χαρτιά και τα χρήματα στον εκτελωνιστή σας και περιμένετε να σας τα επιστρέψει ....... είστε έτοιμοι για νέες πινακίδες ;)

Νίκος,

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν εχω φερει ποτε αυτοκινητο απο το εξωτερικο... Οτι αυτοκινητο οδηγω εγω και η οικογενεια μου ηταν ολοκαινουρια! Η αγορα του μεταχειρισμενου δεν μας ενδιαφερει επομενως...

 

Ενα αυτοκινητο παντως αντιμετωπιζεται σαν αγαθο και συμφωνα με την ευρωπαικη νομοθεσια κινεται ελευθερα σε ολες τις χωρες-μελη! Η μονη διαφορα ειναι οτι στην Ελλαδα για να βγαλεις την αδεια κυκλοφοριας θα πρεπει αυτο το αυτοκινητο να το εκτελωνισεις (παρανομως φυσικα!) Αν ας πουμε δεν σε ενδιαφερει να του βγαλεις αδεια κυκλοφοριας και φυσικα να μην το κυκλοφορησεις τοτε δεν ειναι αναγκη να το εκτελωνισεις... ;)

 

Μπορω δηλαδη -συμφωνα με την Ευρωπαικη και την Ελληνικη νομοθεσια- να παω στην Γερμανια, να αγορασω ενα αυτοκινητο, να το κατεβασω Ελλαδα με τις Γερμανικες του πινακιδες και να το κυκλοφορησω ΝΟΜΙΜΩΣ για 2 χρονια... Μετα απο τα δυο χρονια το αυτοκινητο πρεπει υποχρεωτικα να εκτελωνιστει για να βγαλει ελληνικες πινακιδες η να σταματησει να κυκλοφορει, αλλα σε καμια περιπτωση δεν ειναι υποχρεωτικο το να το βγαλεις απο τα συνορα -αυτο θα ελλειπε-!

 

Επομενως συμφωνα με τα παραπανω εχω το δικαιωμα να αγορασω ενα αυτοκινητο απο γερμανια να το φερω στο γκαραζ μου και να το αφησω να καθεται για οσο καιρο γουσταρω... Εχοντας το τιμολογιο αγορας πραγμα που αποδεικνυει οτι το αυτοκινητο ειναι ιδιοκτησια μου, εχω το δικαιωμα να παρω τον κινητηρα του και να το βαλω στο δικο μου αυτοκινητο! Στην συνεχεια δηλωνεις την Διευθυνση Συγκοινωνιων την αλλαγη αυτη και εισαι απολυτα νομιμος... ;)

 

Ενας κινητηρας ειναι απλα ενα ΑΓΑΘΟ! Δεν πληρωνεις κανενα φορο για να τον φερεις απο την Γερμανια στην Ελλαδα (εκτος απο το ΦΠΑ που δεν γνωριζω αν τον πληρωνεις εδω η στην Γερμανια η αν εχεις την επιλογη!!)... Το ιδιο ισχυει και για ενα ψυγειο, για εναν ηλεκτρονικο υπολογιστη, για ρουχα, για επιπλα για τα ΠΑΝΤΑ εκτος απο τα αυτοκινητα...

Αυτη ειναι η παρανομια του Ελληνικου κρατους και για αυτο πληρωνει τα τρελα προστιμα στην ΕΕ αλλα δυστυχως τα εσοδα ειναι μεγαλυτερα.. Να δουμε ως ποτε?!?!

 

φίλε amelidis αν και έχεις δίκιο για το παράπονο σου προς το Ελληνικό κράτος, η θεωρία από την πράξη έχει μεγάλη διαφορά ..... απλά θα σου πω ότι ίσως θα έπρεπε να μιλήσεις με έναν εκτελωνιστή για τους ισχύοντες νόμους και διατάξεις.

Νίκος,

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Τελικα τι συμβαινει με τους δασμους? Θα καταργηθουν? Ποια τα τελευταια νεα?
Link to comment
Share on other sites

FILE LAIOS.mETA APO PLO TO PSAKSIMO LOIPON BRIKA AKRH.TO THEMA EINAI OTI BOREIS NA AGORASEIS TO AYTOKINITO MONO APO MADRA.

EXW BRE ENA MAZDA RX-8 15.000 EURO.PREPEI NA PAW GERMANIA NA TO AGORASW.NA PLIRVSW EKEI TO FORO????EINAI LEEI 16%.META NA BGALW PINAKIDES TELWNIOU ALLA 200 EUROPOULA.NA TO FERW ELLADA KAI NA TO EKTELWNISW ALLA 6000 XILIARIKAKIA.OPOTE

TO AMAKSI ERXETE PERIPOU STA 25.000 ME OLA TA EKSODA.DEN ME SIMFEREI.........................:lol:

 

esi SIMFVNEIS ME OSA GRAFW??

Link to comment
Share on other sites

FILE LAIOS.mETA APO PLO TO PSAKSIMO LOIPON BRIKA AKRH.TO THEMA EINAI OTI BOREIS NA AGORASEIS TO AYTOKINITO MONO APO MADRA.

EXW BRE ENA MAZDA RX-8 15.000 EURO.PREPEI NA PAW GERMANIA NA TO AGORASW.NA PLIRVSW EKEI TO FORO????EINAI LEEI 16%.META NA BGALW PINAKIDES TELWNIOU ALLA 200 EUROPOULA.NA TO FERW ELLADA KAI NA TO EKTELWNISW ALLA 6000 XILIARIKAKIA.OPOTE

TO AMAKSI ERXETE PERIPOU STA 25.000 ME OLA TA EKSODA.DEN ME SIMFEREI.........................:lol:

 

esi SIMFVNEIS ME OSA GRAFW??

 

 

15.000euro einai me to foro i polisi sti germania, den iparxei mantras na to dinei xoris FPA ektos an to zitiseis esi!... to mono pou tha kaneis einai na zitiseis xarti oti exeis ipovalei ton foro (16%) se allo kratos melos tis EE opote de tha xreiasteis na to pliroseis kai edo (19%) giati apagorevete i dipli epivoli FPA...

sta 15.000euro timologio an poume oti to amaksi einai 3eton tha faei mia ekptosi 21% opote pesame sta 11850 aksia, se afto tha pliroseis 12% foro taksinomisis(teloneio) kai teleioses me 1422euro...

 

diladi exeis

15.000 to amaksi

200 oi pinakides prosorines

1422 to teloneio...

sunolo 16700 kai apo ekei kai pera +adeia kai pinakides...

 

epimeneis oti de se simferei?

 

to RX8 kai ta smart einai ta pleon simferon stin eisagogi!

Link to comment
Share on other sites

laios eisai lathos...

 

mporeis na fereis xoris ektelonisi ena M3 bmw... na ta ksiloseis kai na ta metafereis OLA pano se mia 316 elliniki... diloneis allagi kinitira sto diko sou KAI DE PLIRONEIS KATHOLOU TELONIO!...

 

telonio plironoun MONO osa aftokinita vgaloun adeia kikloforias ellados...

 

afto oxi apla einai 100% sigouro, alla ginete sinexeia kai gia oles tis markes aftokiniton...

NOMIMOTATA giati opos eipe o amelidis eisageis ena oxima oxi gia kikloforia alla gia antalaktika pou DEN IPARXEI FOROS TAKSINOMISIS giati de tha to taksinomiseis pote!...

Link to comment
Share on other sites

FILE LAIOS.mETA APO PLO TO PSAKSIMO LOIPON BRIKA AKRH.TO THEMA EINAI OTI BOREIS NA AGORASEIS TO AYTOKINITO MONO APO MADRA.

EXW BRE ENA MAZDA RX-8 15.000 EURO.PREPEI NA PAW GERMANIA NA TO AGORASW.NA PLIRVSW EKEI TO FORO????EINAI LEEI 16%.META NA BGALW PINAKIDES TELWNIOU ALLA 200 EUROPOULA.NA TO FERW ELLADA KAI NA TO EKTELWNISW ALLA 6000 XILIARIKAKIA.OPOTE

TO AMAKSI ERXETE PERIPOU STA 25.000 ME OLA TA EKSODA.DEN ME SIMFEREI.........................:lol:

 

esi SIMFVNEIS ME OSA GRAFW??

 

Νομίζω ότι η διαδικασία είναι ότι πληρώνεις εκεί ΦΠΑ 16% μετά πληρώνεις εδώ ΦΠΑ και στη συνέχεια στέλνεις τα χαρτιά στη χώρα της ΕΕ και σου επιστρέφεται το 16%...

Link to comment
Share on other sites

laios eisai lathos...

 

mporeis na fereis xoris ektelonisi ena M3 bmw... na ta ksiloseis kai na ta metafereis OLA pano se mia 316 elliniki... diloneis allagi kinitira sto diko sou KAI DE PLIRONEIS KATHOLOU TELONIO!...

 

telonio plironoun MONO osa aftokinita vgaloun adeia kikloforias ellados...

 

afto oxi apla einai 100% sigouro, alla ginete sinexeia kai gia oles tis markes aftokiniton...

NOMIMOTATA giati opos eipe o amelidis eisageis ena oxima oxi gia kikloforia alla gia antalaktika pou DEN IPARXEI FOROS TAKSINOMISIS giati de tha to taksinomiseis pote!...

 

Αυτό που περιγράφεις έχω ακούσει να γίνεται. Αν είναι νόμιμο ή όχι δεν το ξέρω. Σε αυτή την περίπτωση βέβαια ξυλώνεις και ξαναχτίζεις ένα αυτοκίνητο από την αρχή. Κατεβάζεις κινητήρες, σετάρεις ηλεκτρονικά κλπ...

Δεν ξέρω και πολλούς μηχανικούς που μπορούν να την κάνουν σωστά συτή τη δουλειά όπως και δε γνωρίζω πολλούς υποψήφιους αγοραστές που θα έμπαιναν στη διαδιακασία να κάνουν κάτι τέτοιο...

Link to comment
Share on other sites

apo oso gnorizo gia 100% metatropi enos elinikou 316 se M3, exontas ena M3 idias seiras kostizei peripou 5.000euro... kai apla dilonontas ton kinitira (ginete giati to M3 eisagete kanonika ellada) kai plironontas vevea nea asfaleia kai teli kikloforias exeis ena 100% nomimo elliniko amaksi giati o nomos den apagorevei sto idio sasi na valeis allo moter ARKEI to moter afto na exei eisaxthei ellada kanonika me sto sigekrimeno mondelo...

diladi de mporeis na valeis se 316 kanena kinitira M5... oute se 130 kinitira M3...

afta pou leo ginontai sinexos giati einai i moni fthini lisi na exei kaneis ena M3 eisagogis ellada, xoris na plirosei 40.000telonio kai xoris na einai paranomos...

Link to comment
Share on other sites

apo oso gnorizo gia 100% metatropi enos elinikou 316 se M3, exontas ena M3 idias seiras kostizei peripou 5.000euro... kai apla dilonontas ton kinitira (ginete giati to M3 eisagete kanonika ellada) kai plironontas vevea nea asfaleia kai teli kikloforias exeis ena 100% nomimo elliniko amaksi giati o nomos den apagorevei sto idio sasi na valeis allo moter ARKEI to moter afto na exei eisaxthei ellada kanonika me sto sigekrimeno mondelo...

diladi de mporeis na valeis se 316 kanena kinitira M5... oute se 130 kinitira M3...

afta pou leo ginontai sinexos giati einai i moni fthini lisi na exei kaneis ena M3 eisagogis ellada, xoris na plirosei 40.000telonio kai xoris na einai paranomos...

 

Καλώς... αλλά κι αν ακόμα είναι έτσι εμπιστεύεται κανείς μηχανικό να λύσει μια Μ3 και να την επανασυναρμολογήσει πάνω σε ένα σασί 316? Εγώ πάντως θα ήμουν εξαιρετικά επιφυλακτικός...

Link to comment
Share on other sites

15.000euro einai me to foro i polisi sti germania, den iparxei mantras na to dinei xoris FPA ektos an to zitiseis esi!... to mono pou tha kaneis einai na zitiseis xarti oti exeis ipovalei ton foro (16%) se allo kratos melos tis EE opote de tha xreiasteis na to pliroseis kai edo (19%) giati apagorevete i dipli epivoli FPA...

sta 15.000euro timologio an poume oti to amaksi einai 3eton tha faei mia ekptosi 21% opote pesame sta 11850 aksia, se afto tha pliroseis 12% foro taksinomisis(teloneio) kai teleioses me 1422euro...

 

diladi exeis

15.000 to amaksi

200 oi pinakides prosorines

1422 to teloneio...

sunolo 16700 kai apo ekei kai pera +adeia kai pinakides...

 

epimeneis oti de se simferei?

 

to RX8 kai ta smart einai ta pleon simferon stin eisagogi!

 

H ekptwsi DEN ypologizetai vasi tou timologiou pou tha pas (logiko fysika afou esy mporei na to pareis apo gnwsto gia 5xiliarika) alla vasi tis timis tou avtokinitou tin xronologia pou vgike apo to ergostasio.MONO otan to timologio einai pio xamilo, lamvanetai ypopsin (sxedon pote diladi)

 

Kai ksanapame alli mia gia osous rwtan edw mesa: Anti na xanete ton xrono sas rwtwntas deksia kai aristera xwris noima, tilefwniste se enan ektelwnisti na parete mia ypevthini apantisi

Link to comment
Share on other sites

H ekptwsi DEN ypologizetai vasi tou timologiou pou tha pas (logiko fysika afou esy mporei na to pareis apo gnwsto gia 5xiliarika) alla vasi tis timis tou avtokinitou tin xronologia pou vgike apo to ergostasio.MONO otan to timologio einai pio xamilo, lamvanetai ypopsin (sxedon pote diladi)

 

 

 

lathos kaneis file mou... dexontai kai xamilotera timologia tis antikimenikis aksias... esi apla diavazeis ti leei o nomos... ego to ksero apo mesa apo to telonio athinon... kai apo dekades ipotheseis aftokiniton kai motosikleton pou eisagei gnostos mou eisagogeas kai idiotes...

perasmeno aftokinito 55.000euro (me ergostasiaki peripou 38.000euro) tou 2003 me timologio 15.000euro exo dei na pernaei mia xara...

 

min lete tin apopsi sas otan to mono pou kserete einai ti leei i odigia... de ginontai akrivos etsi stin pragmatikotita...

Link to comment
Share on other sites

Καλώς... αλλά κι αν ακόμα είναι έτσι εμπιστεύεται κανείς μηχανικό να λύσει μια Μ3 και να την επανασυναρμολογήσει πάνω σε ένα σασί 316? Εγώ πάντως θα ήμουν εξαιρετικά επιφυλακτικός...

 

edo grafoume ti ginete apo themata ektelonisis... oxi ti metatropes einai kalo na mi ginontai stin ellada oute mixanikes/veltiotikes protaseis!

 

ego de tha to ekana fisika... alla poloi to kanoun kai theloun na kseroun an mporoun na to kanoun nomima...!

Link to comment
Share on other sites

edo grafoume ti ginete apo themata ektelonisis... oxi ti metatropes einai kalo na mi ginontai stin ellada oute mixanikes/veltiotikes protaseis!

 

ego de tha to ekana fisika... alla poloi to kanoun kai theloun na kseroun an mporoun na to kanoun nomima...!

+1!

Αν και δεν ειναι ιδιαιτερα δυσκολο το μεταφερεις ενα τροπετο απο ενα αυτοκινητο σε ενα αλλο! Το μονο που θελεις ειναι ενα καλο συνεργειο (υπαρχουν μερικα που εξειδικευονται σε αυτο τον τομεα!) αλλα και ενα γατο μηχανικο! ;)

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις ποσο περιπου ειναι το τελος ταξινομισης για εισαγωγη Grand Cherokee laredo 2001 4Liter απο Αμερικη?

 

Χωρίς να έχω διαβάσει όλα τα παραπάνω μπορεί να επαναλαμβάνομαι...

Απάντηση απόλυτη δε μπορεί να σου δώσει κανείς. Μια καλή προσέγγιση θα πάρεις από έναν εκτελωνιστή. Θα πρέπει όμως να του μιλήσεις για συγκεκριμένο αυτοκινητο (τιμή, εξοπλισμός κλπ).

Το άλλο σημαντικό στοιχείο είναι η κατηγορία εκπομπών ρύπων του αυτοκινήτου. Αν δεν ανήκει σε μια από τις πιο πρόσφατες (συνηθως τα αυτοκίνητα της τελευταίας 5ετίας ανήκουν) τότε μην το κοιτάξεις καν. Ο δασμός θα είναι ασύμφοροσ. Αν ανήκει τοτε μπορείς να προχωρήσεις.

Έπειτα σημασία έχει η τιμή αγοράς και η τιμή αγοράς του αντιπροσώπου στην Ελλάδα. Ο δασμός υπολογίζεται είτε επί της τιμής αγοράς (βάση τιμολογίου) είτε από την τιμή αγοράς του αντιπροσώπου (με βάση τους καταλόγους του τελωνείου) μειωμένη ανάλογα με την παλαιότητα (νομίζω 15% ετησίως) - όποια είναι υψηλότερη. Για κυβισμό αυτής της κατηγορίας που μιλάς ο δασμός είναι 50% ή 100% (δε θυμάμαι) επί της παραπάνω τιμής.

Και μην ξεχνάς το ΦΠΑ.

Τέλος θα πρέπει να συνυπολογίσεις και τα μεταφορικά τα οποία από ΗΠΑ είναι γύρω στα $2000...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...