Jump to content

iPad (1st gen - 2010)


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπέρα παιδιά

 

έχω το εξής πρόβλημα με το ipad μου

 

έχω συσκευή 64Gb wifi/3G αγορασμένη από Αγγλία. Δεν έχει γίνει jailbroken (δεν ξέρω αν γινεται) και γενικά δουλεύει μία χαρά ως τώρα. Την έχω στα χέρια μου από τέλη Μαϊου και ως σήμερα έχει δουλέψει ΜΟΝΟ over wifi. Σήμερα αποφάσισα να αγοράσω και ένα πακέτο internet on the go cosmote προκειμένου να τη χρησιμοποιήσω το καλοκαίρι στις διακοπές ή/και σε περιπτώσεις που δεν έχω πρόσβαση σε wifi δίκτυο.

 

anyway πήρα πακέτο IOG 1Gb ΜΕ micro SIM (δεν πήρα μεγάλη και την έκοψα...) από τον Γερμανό. Η σιμ τοποθετήθηκε κανονικά στη συσκευή, έγιναν οι σχετικές επανεκινήσεις, έχω πάρει στην οθόνη τις σχετικές ενδείξεις (cosmote 3G), έχω τσεκάρει με την cosmote οτι η σύνδεση ενεργοποιήθηκε...ΩΣΤΟΣΟ όσο και αν προσπαθώ...ε data δεν βλέπω στο μηχάνημα...

 

 

κάνω κάτι λάθος;;; Μήπως απαιτείται κάποια ιδιαίτερη ρύθμιση;;;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

καλησπέρα παιδιά

 

έχω το εξής πρόβλημα με το ipad μου

 

έχω συσκευή 64Gb wifi/3G αγορασμένη από Αγγλία. Δεν έχει γίνει jailbroken (δεν ξέρω αν γινεται) και γενικά δουλεύει μία χαρά ως τώρα. Την έχω στα χέρια μου από τέλη Μαϊου και ως σήμερα έχει δουλέψει ΜΟΝΟ over wifi. Σήμερα αποφάσισα να αγοράσω και ένα πακέτο internet on the go cosmote προκειμένου να τη χρησιμοποιήσω το καλοκαίρι στις διακοπές ή/και σε περιπτώσεις που δεν έχω πρόσβαση σε wifi δίκτυο.

 

anyway πήρα πακέτο IOG 1Gb ΜΕ micro SIM (δεν πήρα μεγάλη και την έκοψα...) από τον Γερμανό. Η σιμ τοποθετήθηκε κανονικά στη συσκευή, έγιναν οι σχετικές επανεκινήσεις, έχω πάρει στην οθόνη τις σχετικές ενδείξεις (cosmote 3G), έχω τσεκάρει με την cosmote οτι η σύνδεση ενεργοποιήθηκε...ΩΣΤΟΣΟ όσο και αν προσπαθώ...ε data δεν βλέπω στο μηχάνημα...

 

 

κάνω κάτι λάθος;;; Μήπως απαιτείται κάποια ιδιαίτερη ρύθμιση;;;

 

Πηγαινε Settings > Cellular Data > APN Settings και γραψε στο ΑPN με μικρα γραμματα τη λεξη internet. Username και Password μη βαλεις. Μετα περιμενε μερικα δευτερολεπτα, διοτι τη πρωτη φορα θελει λιγο χρονο παραπανω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

On Line...

 

Για οποιαδήποτε απορία ή διευκρίνιση σχετικά με moderation actions, μπορείτε να αποστείλετε PM.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως θα πρέπει να ρυθμίσεις και τις πληροφορίες του παρόχου (username και password και τα συναφή που πρέπει να γράψεις). Δεν έχω το τηλέφωνο, αλλά στο iPhone είναι:

 

Settings / General / Network / Cellular Data

 

και να βάλεις αυτά που πρέπει να για Cosmote. Εγώ αυτό σκέφτομαι ότι θα φταίει...:worry:

 

 

edit: Με πρόλαβε ο energetic! :D

Link to comment
Share on other sites

Πηγαινε Settings > Cellular Data > APN Settings και γραψε στο ΑPN με μικρα γραμματα τη λεξη internet. Username και Password μη βαλεις. Μετα περιμενε μερικα δευτερολεπτα, διοτι τη πρωτη φορα θελει λιγο χρονο παραπανω.

 

QUDOS!! ευχαριστώ πολύ!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω βάλει αυτή την βάση: http://www.xmount.de/xmount-car-ipad-halterung-die-ideale-befestigung-fur-auto-pkw-kfz-und-lkw για τον κεντρικό αεραγωγό και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Δεν το θεωρώ καθόλου too much (γούστα είναι αυτά αλλά μετά από navigation στις 9.7in πως να πας πίσω στις 3.5?), και έχει ακριβώς όλες τις χρήσεις multimedia, ipod, Wifi Internet μέσω του HTC Leo επίσης, δηλ. ότι πρέπει για μεγάλα ταξίδια. Η ψύξη του αυτοκινήτου δουλεύει άψογα και δεν επηρεάζει καθόλου το ipad.

Θα ποστάρω και photos σύντομα μετά τις διακοπές...

Πως σας φαινεται;

Μηπως ειναι too much?

 

H τοποθετηση ειναι απλη και γρηγορη.

Στους αεραγωγους εχει τοποθετηθει το αρχικο κομματι μια κοινης βασης αεραγωγου, στο οποιο εχει κολληθει ενα κομματι velcro (χριτς χρατς).

Στο πισω μερος της θηκης εχει κολληθει η αλλη πλευρα του velcro η μαλακη που ειναι σαν υφασμα.

 

Το iPad παταει στο ραφι, στο οποιο εχει τοποθετηθει αντιολισθιτικο πλαστικο.

Δεν εχει φοβο να πεσει με τιποτα.

http://img11.imagehosting.gr/out.php/i1426246_imag0354.jpg http://img11.imagehosting.gr/out.php/i1426247_imag0356.jpg

 

Μπορει να χρησιμοποιηθει για παρακολουθηση ταινειας απο τους επιβατες, σαν ipod σε συνεργασια με το στερεοφωνικο με το οποιο συνδεεται στην usb θυρα δινοντας ηχο και παιρνοντας ρευμα για φορτιση.

 

Και φυσικα σαν gps, και οτι αλλο μπορει να κανει με 3g συνδεση μεσο του HD2.

 

Ο αεραγωγος ρυθμιζεται στην ελαχιστη ροη ισα να ψυχει την πλατη της θηκης.

Το αυτοκινητο κλιματιζεται κανονικα γιατι η ποσοτητα που κοβεται απο τον κεντρικο αεραγωγο μεταφερεται στους πλαινους.

 

 

Τι λετε;

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που κάνω restore στο ipad το ελληνικό πληκτρολόγιο που αγόρασα απο τον εβραίο περνιέται πάλι κανονικά χωρίς να χρειαστεί να το ξαναπληρώσουμε ... σωστά ??

Την διαδικασία την γνωρίζει κανείς ?

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Πες μας τι δουλειές θα κάνεις στο iPad, γιατί αν αραδιάσουμε απλά λίστα με εφαρμογές θα χαθείς :)

 

δεν είναι ότι θέλω να κάνω κάτι συγκεκριμένο. Έψαχνα μια λίστα από "απαραίτητα" apps που πρέπει να μπούν σε ένα καινούριο ipad!

 

Προς το παρών έχω βάλει μερικά free. To app της Marvel, ibooks, weatherbug, thrundle hd, pad info, ένα sukoku... τέτοια πράγματα!

 

Δυστυχώς περιμένω να βγεί το spirit για το 3.2.1...

 

Anyway κάθε πρόταση είναι ευπρόσδεκτη, κιας χαθώ (άλλο που δεν θέλω) ! :cool:

Link to comment
Share on other sites

Για εμένα απαραίτητη εφαρμογή είναι ένας καλός browser με δυνατότητα για tabs και downloading. Εγώ έχω αγοράσει και χρησιμοποιώ τον icab mobile, αλλά και ο mercury μου φαίνεται καλός.

 

Επίσης η κορυφαία επιλογή για comics είναι ο comic zeal ο οποίος στην τελευταία του έκδοση εχτες έβαλε και υποστήριξη PDF. Τέλος το καλύτερο προγραμμα για PDF είναι το good reader.

Link to comment
Share on other sites

Για εμένα απαραίτητη εφαρμογή είναι ένας καλός browser με δυνατότητα για tabs και downloading. Εγώ έχω αγοράσει και χρησιμοποιώ τον icab mobile, αλλά και ο mercury μου φαίνεται καλός.

 

Επίσης η κορυφαία επιλογή για comics είναι ο comic zeal ο οποίος στην τελευταία του έκδοση εχτες έβαλε και υποστήριξη PDF. Τέλος το καλύτερο προγραμμα για PDF είναι το good reader.

 

στο comic zeal πχ αν έχεις κατεβασμένα κόμιξ (πχ. ελληνικά αστερίξ σε pdf ή cbr) πώς τα περνάς στο ipad? να υποθέσω με file manager μόνο σε jailbroken?

Link to comment
Share on other sites

στο comic zeal πχ αν έχεις κατεβασμένα κόμιξ (πχ. ελληνικά αστερίξ σε pdf ή cbr) πώς τα περνάς στο ipad? να υποθέσω με file manager μόνο σε jailbroken?

 

 

Με το iTunes στην καρτέλα με τα apps από κάτω σου βγάζει να τα περάσεις με USB file transfer, χωρις να χρειάζεται να είναι jail broken.

Link to comment
Share on other sites

@konman96

 

Ορίστε μερικές ακόμα.. Δες τι κάνει η καθε μια από αυτές για να δεις αν σου χρειάζονται.

 

Dropbox, Pages, Flipboard, BBC News, Evernote, Teamviewer HD, Adobe Ideas, Photopad, Google Earth, Harbor Master HD, Ebay, Stanza, GoodReader, Pulse, Echofon, Beejive IM, Air Video, StreamToMe, Pocket Tunes, Readdledocs

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω βάλει αυτή την βάση: http://www.xmount.de/xmount-car-ipad-halterung-die-ideale-befestigung-fur-auto-pkw-kfz-und-lkw για τον κεντρικό αεραγωγό και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Δεν το θεωρώ καθόλου too much (γούστα είναι αυτά αλλά μετά από navigation στις 9.7in πως να πας πίσω στις 3.5?), και έχει ακριβώς όλες τις χρήσεις multimedia, ipod, Wifi Internet μέσω του HTC Leo επίσης, δηλ. ότι πρέπει για μεγάλα ταξίδια. Η ψύξη του αυτοκινήτου δουλεύει άψογα και δεν επηρεάζει καθόλου το ipad.

Θα ποστάρω και photos σύντομα μετά τις διακοπές...

 

Καλη η βαση αλλα πρεπει να το βαζεις χωρις θηκη.

Η πατεντα που εκανα, δεν γινεται σε οποιοδηποτε αυτοκινητο αλλα με βολευει εξαιρετικα.

Απλα το βγαζω απο την τσαντα και το βαζω στο ραφακι.

Επισης κλεινοντας το καπακι της θηκης καλυπτεται πληρως.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Στο μεταξυ διαβαστε κατι σχετικα με το Flipboard στο iPad.

 

Flipboard raises $10 million for iPad magazine app

[sIGPIC][/sIGPIC]

On Line...

 

Για οποιαδήποτε απορία ή διευκρίνιση σχετικά με moderation actions, μπορείτε να αποστείλετε PM.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως παιδιά το θέμα με τον browser το χω κοιτάξει κ εγώ. Το iPad χρειάζεται έναν καλύτερο browser από το Safari για πιο εύχρηστη και γρήγορη πλοηγηση... H εναλλαγή στα tabs με απλά gestures είναι απαραίτητη.

 

Εγώ μέχρι στιγμής έχω δοκιμάσει τον Atomic Web και το iBrowse. Δε λέω καλά προγραμματάκια, πολύ καλύτερα από Safari αλλά υπάρχει ένα σημείο που υστερούν και οι 2 από αυτόν. Η ταχύτητα... Είναι διαφορετικό να περιμένεις 2'' να ανοίξουν μια σελίδα από το 1 με 0,5'' που κάνει ο native browser του iPad.. Το χετε παρατηρήσει και εσείς με ενδεχομένως άλλους browsers?

Link to comment
Share on other sites

παιδία το ipmart.com είναι αξιόπιστο ή καμιά μούφα? το 'εχει προτιμήσει κανένας? σκέφτομαι για αγορα ipad απο το συγκεκριμένο (καλή τιμή)
Link to comment
Share on other sites

παιδία το ipmart.com είναι αξιόπιστο ή καμιά μούφα? το 'εχει προτιμήσει κανένας? σκέφτομαι για αγορα ipad απο το συγκεκριμένο (καλή τιμή)

 

Φίλε μου, εγώ από εκεί κατέβαζα παλαιότερα πειρατικό υλικό για τα Windows Mobile! Δεν θα το σκεφτόμουν καν για αγορά κάτι τόσο ακριβού. Δεν έχω την παραμικρή ιδέα αν είναι αξιόπιστα ή όχι. Αλλά θα το απέφευγα. Από εκεί και πέρα, δεν έχω άποψη και γνώμη. Αν γνωρίζει κανείς άλλος... :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, εγώ από εκεί κατέβαζα παλαιότερα πειρατικό υλικό για τα Windows Mobile! Δεν θα το σκεφτόμουν καν για αγορά κάτι τόσο ακριβού. Δεν έχω την παραμικρή ιδέα αν είναι αξιόπιστα ή όχι. Αλλά θα το απέφευγα. Από εκεί και πέρα, δεν έχω άποψη και γνώμη. Αν γνωρίζει κανείς άλλος... :wacko:

 

Αν ειναι με paypal γιατι οχι. ας το ψαξει λιγο

πουλανε συσκευες χρονια τωρα σ αυτο το site

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι με paypal γιατι οχι. ας το ψαξει λιγο

πουλανε συσκευες χρονια τωρα σ αυτο το site

 

Κωστή, προσωπικά δεν θα εμπιστευόμουν €500 εκεί...:confused: Το φοβάμαι...:cry:

 

Βέβαια, από την άλλη, όσο εύκολα στην κάνει κάποιος και στο eBay ή και εδώ, τόσο εύκολα και εκεί...:wacko::wacko::ninja:

Link to comment
Share on other sites

Χτες, τελευταια ημέρα τω διακοπών μου πήγα κάποια στιγμή να ανοίξω το Rock, Μια εφαρμογή που ουσιαστικά λειτουργεί σαν συμπληρωματική του Cydia. Το είχα ξαναδουλέψει. Τρώει ένα κόλλημα λοιπόν το rock και δεν μπορούσα να κλείσω το ipad. Με τα πολλά κάνω επανεκίνηση με τα δύο κουμπιά και τα χάνω όλα και πάω στην οθόνη connect to itunes.

 

Προσπάθησα να κάνω restore την 3.2 αλλά να μου βγάζει συνεχώς ένα μυνημα λάθους 3194 ή κάτι τέτοιο. Τλικώς με πολύ διάβασμα και πολλές προσπάθειες τα κατάφερα αργά το βράδυ. Συμπέρασμα; Μηχανήματα του σατανά!

Link to comment
Share on other sites

Χτες, τελευταια ημέρα τω διακοπών μου πήγα κάποια στιγμή να ανοίξω το Rock, Μια εφαρμογή που ουσιαστικά λειτουργεί σαν συμπληρωματική του Cydia. Το είχα ξαναδουλέψει. Τρώει ένα κόλλημα λοιπόν το rock και δεν μπορούσα να κλείσω το ipad. Με τα πολλά κάνω επανεκίνηση με τα δύο κουμπιά και τα χάνω όλα και πάω στην οθόνη connect to itunes.

 

Προσπάθησα να κάνω restore την 3.2 αλλά να μου βγάζει συνεχώς ένα μυνημα λάθους 3194 ή κάτι τέτοιο. Τλικώς με πολύ διάβασμα και πολλές προσπάθειες τα κατάφερα αργά το βράδυ. Συμπέρασμα; Μηχανήματα του σατανά!

 

Για να αναφερεις Cydia, μαλλον του εχεις κανει jailbreak υποθετω. Οποτε μην απορεις που ταλαιπωρηθηκες ετσι. ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]

On Line...

 

Για οποιαδήποτε απορία ή διευκρίνιση σχετικά με moderation actions, μπορείτε να αποστείλετε PM.

Link to comment
Share on other sites

Χτες, τελευταια ημέρα τω διακοπών μου πήγα κάποια στιγμή να ανοίξω το Rock, Μια εφαρμογή που ουσιαστικά λειτουργεί σαν συμπληρωματική του Cydia. Μηχανήματα του σατανά!

 

Δεν ειναι ακριβως ετσι τα πραγματα.... το Rock ειναι του Σατανα και πρεπει να το αποφευγεις ,σε τοσα iphone που εχω κανει jailbreak μεχρι τωρα το μοναδικο που μου γυρισε πισω για "επισκευη" ηταν ενα στο οποιο εβαλαν το Rock μαζι με το Cydia. Δεν ειναι συμπληρωμα το ενα για το αλλο, περισσοτερο ειναι αντιπαλα μαγαζια με πολλα "κακα" dependencies απο πλευρας Rock. Eγω το αποφευγω!

Link to comment
Share on other sites

Εχω δυο αποριες αν σας ειναι ευκολο να μου λυσετε. :)

 

Κοιταζα γενικα τις προσφορες που εχουν η Vodafone, Cosmote και Wind για προπληρωμενο internet, δηλαδη με καρτα για το iPad. Αυτη τη στιγμη ψαχνω απ'ολα αυτα τα πακετα, ποιο ειναι το πιο φθηνο ωστε να το δουλεψει η κοπελα μου στο δικο της iPad. Εχω καταληξει οτι η πιο φθηνη βγαινει η Wind, και αναρωτιεμαι αν καποιος αλλος χρησιμοποιει το ιδιο πακετο. Αυτο που ψαχνω ειναι το θεμα ενεργοποιησης της υπηρεσιας που παρεχει η Wind. Δηλαδη αν χρειαζεται μονο μια φορα να το κανεις με SMS, ή αν καθε φορα πρεπει να βγαλεις τη microSIM απο το iPad στο κινητο, και να στειλεις παλι SMS για να ανανεωσεις την υπηρεσια και το χρονο/ογκο χρησης internet.

 

Η δευτερη απορια εχει να κανει με τη δικη μου περιπτωση. :D

Εγω εχω συμβολαιο με τη Cosmote για ενα χρονο ακομα οπου πληρωνω 40 Euro το μηνα ωστε να μπορω να κατεβασω εως και 10GB καθε μηνα. Τωρα με την αποκτηση του iPad εκοψα κανονικα τη SIM, την εκανα microSIM και ειναι μονιμως μεσα στο iPad. Λογικα το iPad υποστηριζει 3G και οχι τις ταχυτητες που λενε της ταξεως 7Mbps και 28Mbps (αυτος ο αριθμος μου φαινεται αστειος). Μεχρι ποια ταχυτητα στη θεωρια μπορει να φτασει το 3G δικτυο?

 

Σας ευχαριστω απο τωρα αν και θα σας ευχαριστησω ξανα στα επομενα μου ποστ. :happy:

[sIGPIC][/sIGPIC]

On Line...

 

Για οποιαδήποτε απορία ή διευκρίνιση σχετικά με moderation actions, μπορείτε να αποστείλετε PM.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Ξέρει κανεις τι γίνεται σε περίπτωση γρατζουνιας της οθόνης;;

Εμφανίστηκε χθες μια στο κέντρο κάπου στα 2 εκατοστά..:mad:

Ξέρετε κανένα μαγαζί να την αλλάξω; Ή το πάω στα makro που το πήρα;

[sIGPIC][/sIGPIC]

Why So Serious?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPad (1st gen - 2010)
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...