Jump to content

iPad (1st gen - 2010)


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τελικά, όσοι το έχουν, έχουν μείνει ικανοποιημένοι από την αγορά τους, ή μήπως το μετάνιωσαν; Υπάρχει κάτι που κάνει και δεν το κάνει ένα μικρό laptop; Γενικά, τι είναι αυτό που θα τους κάνει να αφήσουν στο σπίτι το laptop και να πάρουν μαζί το iPAD; Σκέφτομαι να το πάρω, αλλά φοβάμαι μήπως το κάνω επειδή είμαι gadgetάκιας και τελικά μείνει σε κανένα συρτάρι (έχω και 14 laptops από 4,5" έως 18,4")!

 

Χωρίς να το έχω αγοράσει ακόμα (δυστυχώς) αυτή είναι μια ερώτηση που μόνο εσύ θα απαντήσεις γιατί γνωρίζεις τις ανάγκες σου. Μπορείς να το αγοράσεις και αν δεις ότι δε σου κάνει να το πουλήσεις. Δεδομένου ότι δεν κυκλοφορεί ακόμα Ελλάδα δεν θα χάσεις σχεδόν τίποτα από τα χρήματα που θα δώσεις. ;)

 

Να ρωτησω κατι υπαρχει μετατροπαες για τον φορτιστη που εχουμε για το ipad? ωστε να το φορτιζουμ κανονικα η θα περιμενουμε την ευρωπαικη εκδοση???

 

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις οποιονδήποτε αντάπτορα από Αμερικάνικο σε Ευρωπαϊκό βύσμα, ή να αγοράσεις μόνο το κομμάτι που μπαίνει στη μπρίζα που είναι για το iPhone. Δε νομίζω ότι έχουν καμία διαφορά. Αν κάνω λάθος ας διορθώσει κάποιος.

 

Επίσης εγώ προσωπικά θα προτιμούσα τη φόρτιση από USB όταν θα είχα τη δυνατότητα αυτή και δεν θα βιαζόμουν.

Edited by CarpeNoctum
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Πιστεύω οτι ο φορτιστής θα είναι τουλάχιστον αυτόματος (110-220V).

Τώρα επειδή γλυκοκοιτάω το ipad (κάτοχος MAC και Iphone), πιστεύω οτι το laptop δύσκολα θα το αποχωριστείς. Το ipad το βλέπω σαν 1 μεγάλο Iphone που χωρίς υποστήριξη flash περιορίζει τις δυνατότητες σερφαρίσματος.

Link to comment
Share on other sites

Το iPad το έχουν χαρακτηρίσει (πολύ εύστοχα νομίζω) υπολογιστή-δορυφόρο. Παρά το γεγονός ότι μπορεί να λειτουργήσει και ως ανεξάρτητη συσκευή, οι δυνατότητες είναι περισσότερες όταν αξιοποιείται σε συνεργασία με κάποιον υπολογιστή.

 

Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι το iPad δεν μπορεί να αντικαταστήσει από μόνο του ένα laptop ωστόσο θα μπορούσε να προσφέρει σε κάποιον κάτοχο desktop (ή laptop) τη δυνατότητα να αποκτήσει μία συσκευή η οποία μεταφέρεται πιο εύκολα και διαθέτει μεγαλύτερη αυτονομία, με αντάλλαγμα την ασθενέστερη επεξεργαστική ισχύ. Επιπλέον, το iPad μπορεί να διεκπεραιώσει συγκεκριμένες λειτουργίες με τον καλύτερο δυνατό τρόπο· εάν οι λειτουργίες αυτές αποτελούν το ζητούμενο για τον υποψήφιο αγοραστή τότε μπορεί να προχωρήσει στην απόκτηση του.

 

Εάν κάποιος ενδιαφέρεται να αγοράσει το iPad για να το μετατρέψει σε συμβατικό laptop (για παράδειγμα μέσα από το jailbreak) τότε μάλλον έχει κάνει κακή επιλογή, εκτός αν του αρέσει γενικότερα να «πειράζει» τις συσκευές του.

 

Η απορία «ποια συσκευή που έχω μπορώ να αντικαταστησω με το iPad» είναι ερώτηση-παγίδα. Εάν κάποιος ήδη έχει αγοράσει μία συσκευή ή έναν υπολογιστή πριν την κυκλοφορία του iPad, επέλεξε με βάση τις ανάγκες του και τα δεδομένα της αγοράς κατα την παρούσα χρονική στιγμή. Οποίος ενδιαφέρεται να αγοράσει το iPad σήμερα θα το πάρει γιατί είναι κάτι καινούριο και διαφορετικό. Κι αν τον καλύψει θα προγραμματίσει τις επόμενες του αγορές ανάλογα.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρέλαβα το iPad, το συγχρόνισα για πρώτη φορά και το περιεργάζομαι γενικώς. Εχω διαβάσει πολλά γι αυτό, το είδα και στο Πλαίσιο, και περίπου περίμενα και πως θα είναι. Ε, λοιπόν, μετά βίας κρατάω έναν... λυγμό χαράς! Απλά, ΔΕΝ υπάρχει αυτή η συσκευή!! Είναι ο πιο γρήγορος υπολογιστής που είχα ποτέ! Το πληκτρολόγιο που ήταν η μεγαλύτερη επιφύλαξη είναι πολύ καλύτερο απ΄όσα ακούγονται. Ειδικά, όσοι χρησιμοποιούν τα "ρηχά" νέα πληκτρολόγια της Apple, θα νιώσουν μικρή διαφορά!
Link to comment
Share on other sites

παιδια συγγνωμη αν εχει απαντηθει η ερωητση μου αλλα την κανω και ο θεος βοηθος. Μπορω να κανω account στο αμερινακινο itunes με ελληνικη καρτα?
Link to comment
Share on other sites

παιδια συγγνωμη αν εχει απαντηθει η ερωητση μου αλλα την κανω και ο θεος βοηθος. Μπορω να κανω account στο αμερινακινο itunes με ελληνικη καρτα?

 

οχι φιλε μου... αλλα μπορεις να κανεις αμερικανικο itunes αccount και να παιρνεις ιtunes card gift, και να αγοραζεις οτι θες.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σημερα πηρα το ipad το 3g ξερετε που μπορω να βρω sim ? γιατι περνει micro sim

 

Φίλε μου δεν νομίζω εταιρία κινητής στην Ελλάδα να έχει micro sim, υπάρχει όμως πατέντα να κόψεις κανονική sim σε διαστάσεις micro sim. Κάνε ένα search στο google. Καλορίζικο, εγώ έχω το wifi 64gb αλλά αρχίζει και μου περνάει απο το μυαλό να το πουλήσω και να πάρω το αντίστοιχο 3G.:p

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου δεν νομίζω εταιρία κινητής στην Ελλάδα να έχει micro sim, υπάρχει όμως πατέντα να κόψεις κανονική sim σε διαστάσεις micro sim. Κάνε ένα search στο google. Καλορίζικο, εγώ έχω το wifi 64gb αλλά αρχίζει και μου περνάει απο το μυαλό να το πουλήσω και να πάρω το αντίστοιχο 3G.:p

 

αμα σου πω οτι αυτο εκαν χαχαχα ειχα το 64 και πηρα το 3g το 32! απλος ειναι αλλο και το chipaki στην sim

:p
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω οτι ο φορτιστής θα είναι τουλάχιστον αυτόματος (110-220V).

Τώρα επειδή γλυκοκοιτάω το ipad (κάτοχος MAC και Iphone), πιστεύω οτι το laptop δύσκολα θα το αποχωριστείς. Το ipad το βλέπω σαν 1 μεγάλο Iphone που χωρίς υποστήριξη flash περιορίζει τις δυνατότητες σερφαρίσματος.

 

Καλύτερα να δεις το iPhone (ή μάλλον το iPod touch) σαν ένα μικρότερο iPad! Πραγματικά, ό,τι έκανες με το iPhone θα πάρει άλλη διάσταση στο iPad. Προσωπικά, νομίζω ότι σιγά σιγά το iPhone θα περιορίζεται στα τηλεφωνικά του μόνο καθήκοντα και οι εφαρμογές που του περνάω θα είναι λιγότερες και ειδικότερου ρόλου.

 

Το iPad ειναι η νέα... παιδική χαρά! ;)

Link to comment
Share on other sites

αμα σου πω οτι αυτο εκαν χαχαχα ειχα το 64 και πηρα το 3g το 32! απλος ειναι αλλο και το chipaki στην sim

 

 

Χαχαχα, μάλιστα. Δηλαδή πιστεύεις ότι αν κάνεις την πατέντα με το κόψιμο δεν θα παίξει; Τι να πω μακάρι να ήξερα κάτι παραπάνω...ψάξτο πάντως γιατί εγώ διάβαζα ότι στην ουσία η διαφορά είναι στις διαστάσεις

Link to comment
Share on other sites

@ivassilis

 

Με γεια σας κύριε συναδελφε :)

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

παδια μου το εστειλαν το σαββατο απο αμερικη με την usps ειπαν στον ξαδερφομου για 7 μερες εχει κανεις υποψιν του αν ισχυει?το δηλωσε σαν δωρο και οτι ειναι ps δεν ξερω γιατι.εχει κανεις καμια ιδεα για την αποστολη??ΚΑΙΓΟΜΑΙ

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

απο το techneasy

 

Καλα τα μαγαζια της Ελλαδας το δινουν κοψοχρονια :lol:!!!! ΤΖΑΜΠΑ πραμα !!:p

Κωστας (Pterarxos)

Μετακομισαμε σε νεο forum, εδω θα βρειτε το νεο "Περι Ανεμων και Υδατων"  We Think Different 

http://img718.imageshack.us/img718/3200/pterarxosmember420120.png

Link to comment
Share on other sites

απο το techneasy

 

Είναι Ευρωπαϊκά, ή Αμερικάνικα; Από εγγύηση τι γίνεται; Είμαι έτοιμος να χτυπήσω το 64GB + 3G, αλλά μήπως είναι πολλά τα λεφτά Άρη και όταν έρθει επίσημα μπορεί να δίνεται και μέσω επιδότησης από τα δίκτυα κινητής (αλλά και φθηνότερα);

[sIGPIC][/sIGPIC]My "baby"!
Link to comment
Share on other sites

παδια μου το εστειλαν το σαββατο απο αμερικη με την usps ειπαν στον ξαδερφομου για 7 μερες εχει κανεις υποψιν του αν ισχυει?το δηλωσε σαν δωρο και οτι ειναι ps δεν ξερω γιατι.εχει κανεις καμια ιδεα για την αποστολη??ΚΑΙΓΟΜΑΙ

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

αμα σου πω οτι αυτο εκαν χαχαχα ειχα το 64 και πηρα το 3g το 32! απλος ειναι αλλο και το chipaki στην sim

 

 

Λοιπόν φίλε μου τελικά η sim μπορεί κανονικά να μετατραπεί σε micro-sim, το μόνο που θα χρειαστεί είναι ένα χασαπομάχαιρο και ψαλίδι ! :lol:Ρίξε μια ματιά εδώ:

http://www.johnbenson.net/How_to_Convert_a_SIM_to_a_MicroSIM_with_a_Meat_Cleaver/How_to_Convert_a_SIM_to_a_MicroSIM_with_a_Meat_Cleaver.html

Link to comment
Share on other sites

παιδια θελω την θηκη που δινει η apple απο ελλαδα δεν μπορω να την πρω απο πουθενα ?

http://img841.imageshack.us/img841/4100/macuse.jpg

MacUse.net  For Apple Fun's  we Just think Different

Link to comment
Share on other sites

Είναι σε έλλειψη και στις ΗΠΑ, τρελλές τιμές εδώ : "http://viewitem.eim.ebay.gr/100_Original_Apple_iPad_Case_MC361ZMA__Tasche/190396079975/item" γιά σας μόνο 106 Euro :lol:
Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν κρατήθηκα και το πήρα και εγώ (το 64άρι απλό) από το Techneasy. Ελπίζω να μην κλαίω τα πολλά περισσότερα που πλήρωσα (από όσο θα κάνει τελικά). Θήκη μπορείτε να πάρετε από εδώ (τουλάχιστον μέχρι να έρθει η γνήσια):

http://shop.brando.com/search.php?keyword=iPad&Submit=Product+Search Εγώ πήρα τη λευκή με το δέρμα-απομίμηση (δεν είχε τότε δερμάτινες).

[sIGPIC][/sIGPIC]My "baby"!
Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν κρατήθηκα και το πήρα και εγώ (το 64άρι απλό) από το Techneasy. Ελπίζω να μην κλαίω τα πολλά περισσότερα που πλήρωσα (από όσο θα κάνει τελικά). Θήκη μπορείτε να πάρετε από εδώ (τουλάχιστον μέχρι να έρθει η γνήσια):

http://shop.brando.com/search.php?keyword=iPad&Submit=Product+Search Εγώ πήρα τη λευκή με το δέρμα-απομίμηση (δεν είχε τότε δερμάτινες).

 

900€ :shock::X ..... 2 32GB....

_______________http://farm7.static.flickr.com/6168/6227903819_67e7c12fb0_o.png___________

N_Name:SpyVe________M_Lion________Mac User

________iPhone_5S_G_64GB_iOS.7.0________

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την παρέα!

 

Ήμουν λίγο εκτός τις τελευταίες μέρες,κι έχασα κάποια επεισόδια

 

Με γειά σε όσους το αγόρασαν,κι εύχομαι οι εμπειρίες τους να οδηγήσουν κι άλλους στην αγορά του ;)

 

Kαι τωρα μια αναμενόμενη όσο και τυπική ερώτηση(υποψιάζομαι),προς τους κατόχους iapd:Τελικα ως "εργαλείο δουλειάς" πως το κρίνετε συνολικά(form factor,δυνατότητες διασύνδεσης,εφαρμογές κτλ)?Είναι πράγματι μεγάλο iphone/ipod touch,υπο την έννοια του οτι μπορεί να τα αντικαταστήσει αποτελεσματικά με τις ανάλογες εφαρμογές?

 

Θα μ'ενδιέφερε και μια σύγκριση με netbook σε πραγματικές συνθήκες.Δηλαδή όσοι εχουν netbook και ipad,ποιο έβαλαν στην άκρη τις πρώτες μέρες?Aν και netbοok δεν ξαναγοράζω(είχα ένα eee και το δωσα,πάνω στο δίμηνο :p )αλλά ψάχνω για κάτι πιο ευέλικτο απο το φορητό,για το πανεπιστήμιο.

 

ευχαριστώ

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPad (1st gen - 2010)
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...