Jump to content

iPad (1st gen - 2010)


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

God is in the details.

 

Αυτό που διαφοροποιεί το iPad είναι δύσκολο αυτή τη στιγμή να καλυφθεί από τον ανταγωνισμό. Την ίδια στιγμή που ανακοινώνονται συσκευές με ταχύτερους επεξεργαστές, μεγαλύτερες μνήμες και επιπλέον θύρες, η Apple συρρικνώνει το λειτουργικό -και μέσω του SDK και το λογισμικό- (σε μέγεθος και απαιτήσεις), επενδύει στην ασύρματη τεχνολογία και ενισχύει την αυτονομία, την εργονομία και την λειτουργικότητα ενώ, παράλληλα, μέσα από ένα ολόκληρο οικοσύστημα εφαρμογών και υπηρεσιών προσφέρει την πιο ολοκληρωμένη λύση για πρόσβαση σε περιεχόμενο.

 

Παντως Περικλη πολλα γραφονται για παραπονα των πρωτων κατοχων ipad σε αυτονομια, σημα WiFi κλπ :worry:

Για να δουμε τι θα δουμε στην πραγματικοτητα, μια και εχει εξελιχθει σε "παραφιλολογια" το πραγμα ;)

Κωστας (Pterarxos)

Μετακομισαμε σε νεο forum, εδω θα βρειτε το νεο "Περι Ανεμων και Υδατων"  We Think Different 

http://img718.imageshack.us/img718/3200/pterarxosmember420120.png

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Οντως τελικα τα πρωτα reviews για το JooJoo το παρουσιαζουν σαν μια περιπτωση "too little,too late".Αν εβγαινε ενα τριμηνο νωριτερα,αν προσεφερε κατι παραπανω απο εναν browser,αν ειχε πιο μαζεμενες διαστασεις,αν προσφερε καλυτερη εμπειρια αφης,αν ηταν φτηνοτερο...Πολλα "αν".

 

BTW,η ανατομια του Α4 απο το ifixit,ολοκληρωθηκε και παρουσιαζει ενδιαφεροντα ευρηματα

 

- O A4 είναι ένας επεξεργαστής βασισμένος στην αρχιτεκτονική ARM χρησιμοποιώντας την κατασκευή package-on-package βελτιώνοντας την ταχύτητα και αποδοτικότητα.

 

- Ο Α4 διαθέτει τρεις επιφάνειες: δύο επιφάνειες RAM (Samsung K4X1G323PE) και μια επιφάνεια που περιέχει τον μικροεπεξεργαστή.

 

- Η κατασκευή του A4 επιτρέπει στην Apple την χρησιμοποίηση RAM οποιουδήποτε κατασκευαστή θέλει και όχι μόνο της Samsung.

 

- H τοποθέτηση της RAM τόσο κοντά στον επεξεργαστή ελαττώνει την καθυστέρηση που υπάρχει μεταξύ τους κάνοντας ταχύτερη την πρόσβαση στη RAM και μειώνει την κατανάλωση ενέργειας βοηθώντας έτσι στην βελτίωση της διάρκειας της μπαταρίας.

 

- Ο Α4 είναι μονοπύρηνος και βασισμένος στον ARM Cortex A8 ενώ χρησιμοποιεί για GPU τον PowerVR SGX 535.

 

http://www.iphonehellas.gr/15476/inside-the-apple-a4/#more-15476

Edited by NTROPIC
"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Ενα πωλυ ωραιο αρθρο εδω με τιτλο "iPad vs. Netbook: It's a close call"

 

Νομιζω οτι τα λεει ολα.

Το iPad αν χρειαζεσαι λαπτοπ για την δουλεια σου δεν μπορει να το αντικαταστησει παρα μονο με σημαντικες παραχωρησεις και φυσικα οχι επι καθημερινης βασης.

 

Σημαντικη ελειψη η απευθειας αποθηκευση των αρχειων που δημιουργεις.

Βεβαιως αν εχεις 3G μπορεις καλλιστα να χρησιμοποιησεις το mobile me, Dropbox κλπ.

 

Για μενα ολα θα εξαρτηθουν απο την χρησιμοτητα των εφαρμογων που θα κυκλοφορησουν και δεν μιλαμε για εφαρμογες οπως πολλες του iphone που τις αγοραζεις και μετα ψαχνεις που θα τις χρησιμοποοιησεις.

 

Διαφορετικα θα περιοριστει στην χρηση browsing, mail και στο εξωτερικο σαν ηλεκτρονικη εφημεριδα - περιοδικο.

 

Χρειαζονται εφαρμογες που δινουν λυσεις σε πραγματικα προβληματα που ως τωρα δεν τις ειχες.

Το να θελουμε να γινουμε ζωγραφοι επειδη διαθετει καλη εφαρμογη ζωγραφικης, δεν λεει τιποτα.

Θα πρεπει για να δωσουμε τα 500-700 ευρω να το εχουμε αναγκη.

Και μην ξεχναμε οτι θα ειμαστε με το χερι στην τσεπη συνεχως.

 

Συμπερασμα δεν αποτελει στην παρουσα φαση πρωτεραιοτητα για τον πολυ κοσμο. Η σοφη κινηση ειναι να περιμενουμε να δουμε πως θα εξεληχθει η ολη κατασταση με τις εφαρμογες και την μελλοντικη εκδοση του λογισμικου.

 

Αν το ειχε βγαλει καποια αλλη εταιρεια θα ηταν καταδικασμενο ακομα και με τις ιδιες προδιαγραφες.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Παντως Περικλη πολλα γραφονται για παραπονα των πρωτων κατοχων ipad σε αυτονομια, σημα WiFi κλπ :worry:

Για να δουμε τι θα δουμε στην πραγματικοτητα, μια και εχει εξελιχθει σε "παραφιλολογια" το πραγμα ;)

 

Σχετικά με την αυτονομία, δεν έχω διαβάσει κάτι αρνητικό μέχρι στιγμής. Αντίθετα, αυτό που διαβάζω είναι ότι ξεπερνάει ακόμη και τις 10 ώρες που έδωσε η Apple. Μόνο καλά σχόλια έχω διαβάσει προς το παρόν και για την ανταπόκριση και την ταχύτητα.

 

Για το WiFi υπάρχουν όντως διάφορες αναφορές για προβλήματα ενώ έχουν δημοσιευτεί και ορισμένοι τρόποι επίλυσης τους. Προβλήματα αναφέρονται και σχετικά με την αύξηση της θερμοκρασίας στην συσκευή. Ωστόσο, αυτά μπορούν να ρυθμιστούν μέσω αναβαθμίσεων στο λειτουργικό, η συσκευή -όπως κάθε καινούρια συσκευή- χρειάζεται fine-tuning και αυτό θα προκύψει στους επόμενους μήνες.

 

Δεν υποστηρίζει κανείς ότι το iPad είναι αλάνθαστο προϊόν, αυτό που λέμε είναι ότι έχει ικανές προοπτικές να διαμορφώσει έναν καινούριο τρόπο με τον οποίο αντιλαμβανόμαστε και χρησιμοποιούμε τους φορητούς υπολογιστές, άμεσα, μέσω της δικής του κυκλοφορίας, και έμμεσα, μέσα από την αντίδραση της υπόλοιπης βιομηχανίας.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την αυτονομία, δεν έχω διαβάσει κάτι αρνητικό μέχρι στιγμής. Αντίθετα, αυτό που διαβάζω είναι ότι ξεπερνάει ακόμη και τις 10 ώρες που έδωσε η Apple. Μόνο καλά σχόλια έχω διαβάσει προς το παρόν και για την ανταπόκριση και την ταχύτητα

.....................

Δεν υποστηρίζει κανείς ότι το iPad είναι αλάνθαστο προϊόν, αυτό που λέμε είναι ότι έχει ικανές προοπτικές να διαμορφώσει έναν καινούριο τρόπο με τον οποίο αντιλαμβανόμαστε και χρησιμοποιούμε τους φορητούς υπολογιστές, άμεσα, μέσω της δικής του κυκλοφορίας, και έμμεσα, μέσα από την αντίδραση της υπόλοιπης βιομηχανίας.

 

Περικλη συγγνωμη, εκανα λαθος, για προβληματα φορτισης προκειται. Καποιες αναφορες εδω :blink:

Οσο για υατ που γραφεις στο τελος, συμφωνω μαζι σου. Απλα ειναι και λιγο θεμα τι εχει ο καθενας αναγκη και τι τον εξυπηρετει, παντα σε σχεση με το κοστος :confused:

Κωστας (Pterarxos)

Μετακομισαμε σε νεο forum, εδω θα βρειτε το νεο "Περι Ανεμων και Υδατων"  We Think Different 

http://img718.imageshack.us/img718/3200/pterarxosmember420120.png

Link to comment
Share on other sites

Περικλη συγγνωμη, εκανα λαθος, για προβληματα φορτισης προκειται. Καποιες αναφορες εδω :blink:

Οσο για αυτά που γραφεις στο τελος, συμφωνω μαζι σου. Απλα ειναι και λιγο θεμα τι εχει ο καθενας αναγκη και τι τον εξυπηρετει, παντα σε σχεση με το κοστος :confused:

 

Τα προβλήματα φόρτισης αφορούν low-power USB ports. Όπως αναφέρει ο Gruber: "This is not a bug or error on Apple’s part. It’s a factor of just how strong the iPad battery is. It’s closer in watt-hour capacity to a MacBook Air battery than to an iPhone battery." Μπορείς να διαβάσεις περισσότερα στο άρθρο: The iPad's charging challenge explained.

 

Σίγουρα ο καθένας θα αγοράσει αυτό που τον εξυπηρετεί κι αυτό που έχει την οικονομική δυνατότητα να πάρει. Είναι λάθος να ξοδέψεις ακόμη και το ελάχιστο ποσό για να πάρεις κάτι το οποίο δεν πρόκειται να αξιοποιήσεις όπως είναι λανθασμένο να επιλέγεις με μοναδικό κριτήριο το κόστος αγοράς και όχι την "αξία" του προϊόντος.

Link to comment
Share on other sites

Προσεξα πολυ πως εγραψα, οτι εγραψα, ωστε να μην ειναι προσβλητικο αλλα περισσοτερο κατι σαν προειδοποιηση!

Αφου το εβγαλα απο μεσα μου, ηρεμησα και επαναφερω τον εαυτο μου στην ταξη.(Ευχαριστω τους mods που με αφησαν να το σβησω μονος μου, λεει πολλα για το φορουμ)

Edited by sakis009
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να παρακαλέσω να είμαστε κόσμιοι. Πρωσοπικοί χαρακτηρισμοί δεν επιτρέπονται. Οπότε φίλε Σάκη θα σε παρακαλέσω να μην αναφέρεσαι επί προσωπικού σε κάποιον άλλο χρήστη. Ας μην χαλάσουμε το υψηλό επίπεδο της συζήτησης χωρίς λόγο.

 

Ευχαριστώ για την κατανόηση. ;)

[imgalign]http://img411.imageshack.us/img411/2249/applelogo1.gif[/imgalign]Αρτέμης

pushme.to & pingChat2 : djarte

iPhone 4 32GB Black with iOS 4.3, MacbookPro Late 2008 15" with Snow Leopard 10.6.6, Apple Led Cinema Display 24", Airport Extreme BS

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, αν δεν μας αρέσουν τα όσα γράφει κάποιος χρήστης, υπάρχει πάντα η δυνατότητα προσθήκης του στη «Λίστα αγνόησης», για να μην ξαναδούμε ποτέ μηνύματά του.

 

Πολύ καλό feature, μας κάνει να αγαπάμε το vbulletin ακόμα περισσότερο.

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

Η συζητηση προχωρά και καθενας εχει διακαιωμα να συνεχισει να υποστηριζει την αποψη του συμφωνα με την εξελιξη του θεματος.

 

Μπορεις κάλλιστα να τους πεις οτι δεν αποδεχεσαι τα οσα λεει, χωρις ομως να τον προσβαλεις.

 

Ειναι λογικο να υπάρχουν αντιθετες αποψεις και να εισαι σιγουρος οτι αυτοι που επιμενουν εναντιον μιας συσκευης, τις περισσοτερες φορες το κανουν γιατι περιμεναν περισσοτερα.

 

Τους επομενους μηνες θα δουμε κατα ποσον θα τα καταφερει να δημιουργησει αυτη την νεα κατηγορια .

 

Πιστευω με καποιες βελτιωσεις του λειτουργικου ωστε να καταφερει να γεφυρωσει το χασμα μεταξυ λαπτοπ και tablet, θα παει πολυ καλυτερα.

Κακα τα ψεματα ειναι δυσκολο για καποιον να εχει ολη την σειρα iphone , iPad, Macbook.

Τα εχουμε πει ολα, απο την ημερα που πρωτοπαρουσιαστηκε.

Πολλοι λενε μεσα σ αυτους κι εγω θα ηταν καλυτερα να ειχε ενα lite mac osx, μια ιτζα παραπανω στην οθονη, usb, web camera και γενικα καμια εξαρτηση απο desktop.

 

Σιγουρα θα μπορουσε να γινει ετσι, αλλα το ολο θεμα κολλα στο app store system και στις δυσκολιες αφου θα επρεπε να στηθει κατι απο την αρχη. Ενω τωρα υπηρχε η ετοιμη λυση του iphone os, το οποιο χαρη στην εξελιξη της τεχνολογιας μπορει να τρεξει ακομα καλυτερα σε 10ιτζα τερατακια.

 

Δεν χρειαζομαστε ολες τις λειτουργιες ενος macbook γιατι θα φταναμε στο μεγεθος του.

Ομως μια light εκδοση με τα απαραιτητα θα στεκονταν μια χαρα και θα εδινε κινητρο στο καθενα που εχει ενα βαρυ λαπτοπ ψιλοξεπερασμενο να το κρατησει για τα δυσκολα και αυστηρα επαγγελματικα αξιοποιοντας τα χρηματα της αντικαταστασης, μ ενα ελαφρυ και ευελικτο tablet στο οποιο θα πιασουν τοπο οι πρωτοτυπες εφαρμογες.

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Ορθος ο προβληματισμος σου περι λαιτ OSX,Κωστα και μ'ειχε απασχολησει και μενα.Φανταζομαι οτι θα ειχε απασχολησει και τους υπευθυνους της Apple σε καποια φαση της αναπτυξης του ipad.

 

Ομως ποσο λαιτ?Με τι κριτηριο θα επιλεγονταν καποιες δυνατοτητες του OSX και θα αποριπτονταν αλλες?Ακομη κι ετσι με βαση τις απαιτησεις ενος full-blown OS σε h/w θα προεκυπτε μια ακριβοτερη και μεγαλυτερη συσκευη.Που αμφιβαλλω αν θα ειχε τις επιδοσεις του Ipad.Δες και τα netbooks που τρεχουν Win7 σε chipsets δευτερης γενιας αν συγκρινονται με το Ipad σε ταχυτητα αποκρισης.

 

Απο την αλλη υπαρχει και το ζητημα του segmentation.Που ακριβως θα τοποθετουνταν μια τετοια συσκευη στο portfolio της Apple,ετσι ωστε και να μην κανιβαλισει της πωλησεις των Macbooks,αλλα ταυτοχρονα να εχει και ελπιδες εμπορικης επιτυχιας?Ποσοι θ'αγοραζαν το Ipad αν κοστιζε 50-100% παραπανω?Επισης σημερα καποιος που εχει macbook μπορει εστω και καταχρηστικα(και συμφωνω μαζι σου στο οτι για καποιον casual user ειναι δυσκολο να εχει ολα τα προιοντα της Apple) να παρει ενα ipad,εστω σαν e-book reader.Ενω μια συσκευη σαν αυτη που περιγραφεις θα του ηταν περιττη.

 

Να προσθεσω και μια πρακτικη πλευρα:Γιατι η Apple να αναπτυξει μια touch-driven εκοση του OSX,που θα κοστιζε σε χρονο και χρημα και να μην εκμεταλλευτει ενα OS που ειχε ετοιμο αλλα και το οικοσυστημα που εχει ηδη χτισει γυρω απο αυτο-Appstore,Itunes κτλ?

 

Επισης ισχυουν ολα οσα εχω γραψει συγκρινοντας το Slate με το Ipad,και γενικα το αν ταιριαζει ενα full-blown OS στο προφιλ μιας συσκευης με το προφιλ πλακιδιου.

 

Νταξει το ξερω οτι μπορει αν μοιαζω με Ipad convert και πολλα απο αυτα που γραφω μπορει να ερχονται σε αντιθεση με καποια που ειχα γραψει παλαιοτερα.Ομως τελευταια διαβασα αρκετα για τη συσκευη,ειχα την ευκαιρια να την κρινω με ψυχραιμια και αναθεωρησα.

Φυσικα ακομα ισχυουν οι διαφωνιες μου με αρκετα στοιχεια της φιλοσοφιας της Apple

Edited by NTROPIC
"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Για να το πάρει κάποιος σε τιμή Αμερικής (499$) απο πού μπορεί να το παραγγείλει. Ελληνικά μετά θα υποστηρίζει? Ξέρει κανείς Ελλάδα πόσο θα βγεί?
Link to comment
Share on other sites

Χριστιφορε για μενα η δυναμη του iPad βρισκεται στις εφαρμογες του οι οποιες φαινονται πολύ ουσιαστικες και λογο μεγεθους οθονης θα εχουν πραγματικη χρησιμοτητα.

Αν ειναι να χρησιμοποιηθει σαν netbook ποιος ο λογος να μην παρει καποιος τα πολυ πιο φτηνα και καταπληκτικα νεα netbooks που τρεχουν με ανεση τα 7αρια και ολες τις γνωστες Windowsss εφαρμογες.

Το κακο ειναι οτι στην ελλαδα θα χασουμε ενα 30% απο την χρηστικοτητα του.

 

Ισως σε καποια επομενη εκδοση να το σκεφτω. Οπως ειναι τωρα δεν καλυπτομαι απο hardware για να πω οτι θα το χρησιμοποιω χωρις να χρειαζεται να εχω και το macbook στην διπλανη θηκη της τσαντας μου.

Ναι μεν μοναδικες οι εφαρμογες του αλλα αν προσθεταν 2-3 πραγματακια θα μπορουααμε να κανουμε το 80% οσων κανουμε με το λαπτοπ ωστε να ειναι ελαχιστες οι περιπτωσεις που χρειαζομαστε και τα δυο.

 

συμφωνω σε ολα φιλε. ολα αυτα ομως που λες οτι θα περιμενεις καποια νεοτερη version δεν τα εχει το slate; 2 καμερες, usb, slots...

 

αυτο ειναι περισσοτερο ενα tablet-netbook που μπορει να σταθει μονο του ανα πασα στιγμη. το μονο ερωτημα που εγραψα και πριν ποσο καλα θα δεσουν τα windows σε μια multitouch συσκευη.

Link to comment
Share on other sites

Καλά όλα αυτά που διαβάζω αλλά MAcBook εχουν όλοι χωρίς windows μέσα? Εγώ το mac το έχω χωρίς windows αλλά αναγκαστικά στη δουλειά και στο σπίτι έχω pc με windows. Καλά τα apple αλλα διστυχώς για επαγγελματικές εφαρμογές και λογισμικά χρειάζεσαι windows.
Link to comment
Share on other sites

Καλά όλα αυτά που διαβάζω αλλά MAcBook εχουν όλοι χωρίς windows μέσα? Εγώ το mac το έχω χωρίς windows αλλά αναγκαστικά στη δουλειά και στο σπίτι έχω pc με windows. Καλά τα apple αλλα διστυχώς για επαγγελματικές εφαρμογές και λογισμικά χρειάζεσαι windows.

 

μαλλον φιλε μου δεν εψαξες καθολου γι αυτο το λες αυτο , βεβαια σε ειδικα θεμεατα μπορει κα να μην εχει το ειδικο προγραμμα, αλλα οχι και ετσι , αντιθετα τα apple ειναι οι απολυτοι επαγγελματικοι υπολογιστες , υπαρχουν τα παντα και ολα γινονται αμεσα και χωρις προβληματα .

Παει καιρος που πεταξα τα pc μου και πλεον ειμαι μονο με apple (imac, macbook, macmini) και δεν μου εχουν λειψει κοθολου τα windows , το αντιθετο μαλιστα

Βεβαια ειναι εντελως offtopic

Τωρα ενα ipad με 499$ ητοι με 320Ευρω και εγω θελω και ας μην εχει διαφορα ....

http://img841.imageshack.us/img841/4100/macuse.jpg

MacUse.net  For Apple Fun's  we Just think Different

Link to comment
Share on other sites

Για να το πάρει κάποιος σε τιμή Αμερικής (499$) απο πού μπορεί να το παραγγείλει. Ελληνικά μετά θα υποστηρίζει? Ξέρει κανείς Ελλάδα πόσο θα βγεί?

 

Από Αμερική μπορεί κανείς να το παραγγείλει ή μέσω φίλου / συγγενή που έχει διεύθυνση εκεί, ή μέσω ebay (με τα καλά και τα κακά που αυτό συνεπάγεται).

 

Ελληνικά θα υποστηρίξει ως πληκτρολόγιο μόνο όταν βγει αναβάθμιση του λειτουργικού συστήματος η οποία πάντως θα είναι διαθέσιμη (αν η Apple συνεχίσει την έως τώρα τακτική της που δεν διαφαίνεται ότι θα αλλάξει) σε όλα τα iPad ανεξάρτητα του που έχουν αγοραστεί.

 

Σύμφωνα με πληροφορίες που είχα το Σάββατο στην Αγγλία, το iPad δεν έχει πάρει ακόμη έγκριση κυκλοφορίας στην Ευρωπαϊκή Ένωση, πράγμα που θα συμβεί στην καλύτερη περίπτωση στο τέλος Απριλίου και στη χειρότερη από Σεπτέμβριο. Η Ελλάδα δεν φαίνεται να είναι στις πρώτες χώρες που θα καλυφθούν, όπως είχε συμβεί και με το iPhone, άρα είναι άγνωστο αυτή τη στιγμή το πότε θα υπάρξει επίσημη διάθεση σε ελληνικά καταστήματα.

 

Καλά όλα αυτά που διαβάζω αλλά MAcBook εχουν όλοι χωρίς windows μέσα? Εγώ το mac το έχω χωρίς windows αλλά αναγκαστικά στη δουλειά και στο σπίτι έχω pc με windows. Καλά τα apple αλλα διστυχώς για επαγγελματικές εφαρμογές και λογισμικά χρειάζεσαι windows.

 

Οι σύγχρονοι επεξεργαστές της Intel που φοράνε πια όλα τα Mac επιτρέπουν να τρέχει κανείς και windows χωρίς προβλήματα είτε επιλέγοντας ποιο από τα 2 λειτουργικά (OS X ή Windows) θα φορτώσει στο άνοιγμα του μηχανήματος, είτε "τρέχοντας" κανονικά windows μέσα από το OS X χρησιμοποιώντας τουλάχιστον 2 λύσεις που υπάρχουν (parallels ή vmware fusion). Με αυτό τον τρόπο μπορεί κανείς να έχει "το καλύτερο και από τους 2 κόσμους"!

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω σε ολα φιλε. ολα αυτα ομως που λες οτι θα περιμενεις καποια νεοτερη version δεν τα εχει το slate; 2 καμερες, usb, slots...

 

αυτο ειναι περισσοτερο ενα tablet-netbook που μπορει να σταθει μονο του ανα πασα στιγμη. το μονο ερωτημα που εγραψα και πριν ποσο καλα θα δεσουν τα windows σε μια multitouch συσκευη.

 

Το slate τα εχει ολα αυτα, αλλα χωρις τις εφαρμογες του app store και με το ερωτηματικο που θετεις, φιλε Χριστοφορε.

Βεβαιως αν οι εφαρμογες του iPad δεν ειναι ανταξιες και οι περισσοτερες δημιουργουνται για να καλυψουν ελειψεις του OS οπως συμβαινει στο iPhone οπου ολοι μας εχουμε εγκατεστημενες 10-15 τετοιες συν καποιες για βελτιωση, τοτε ναι ενα slate αν και εφοσον εχει το touching και την ταχυτητα αποκρισης του iPad θα μπορουσε να αποτελεσει αντιπαλο αλλα πολυ αργοτερα, γιατι τους windows χρηστες δεν τους απασχολουν ακομα οι tablet εκδοσεις.

Προσωπικα μ᾽απασχολει το θεμα ενος tablet γιατι κανω παρομοια χρηση κανα δυο χρονια τωρα με το εκαστοτε smartphone μου εχοντας τους περιορισμους της μικρης οθονης.

Αντιθετα με πολλους αλλους που το αγοραζουν χωρις ιδιαιτερο λογο, θα ηταν εργαλειο στην δουλεια μου.

Θα περιμενω ομως τις εξεληξεις ωστε να αποφασισω εκ του ασφαλους, συν του οτι εχοντας ενα tablet αλλαζουν οι αναγκες που εχουμε σχετικα με το κινητο μας και θα πρεπει κι εκει να κανουμε την σωστη επιλογη.

 

Καλά όλα αυτά που διαβάζω αλλά MAcBook εχουν όλοι χωρίς windows μέσα? Εγώ το mac το έχω χωρίς windows αλλά αναγκαστικά στη δουλειά και στο σπίτι έχω pc με windows. Καλά τα apple αλλα διστυχώς για επαγγελματικές εφαρμογές και λογισμικά χρειάζεσαι windows.

 

Φιλε μου χρησιμοποιω στην δουλεια και στο σπιτι macbook pro.

Οντως καποια προγραμματα αν και υπάρχουν στα mac, ειτε οι εκδοσεις τους δεν ειναι οι καλυτερες ειτε η αποκριση και ο χρονος ανοιγματος ειναι κατωτερα των αντιστοιχων που τρεχουν σε windows.

Εχω εγκαταστησει λοιπον το Fusion και δουλευω παραλληλα καποια προγραμματα, κυριως τα Office που στα mac δεν ειναι παραγωγικα.

Το macbook δεν εχει κανενα προβλημα απο την παραλληλη χρηση και παραμενει το ιδιο γρηγορο.

Η ποιοτητα κατασκευης του το κανει πολυ πιο «επαγγελματικο» και ανθεκτικο στην σκληρη χρηση του 16 ωρου που το δουλευω καθημερινα και μαλιστα κλειστο αφου χρησιμοποιω εξωτερικες οθονες.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Κωστα,

αυτο ακριβως εννοω και εγω. αν το tablet μπορει να γινει stand-alone συσκευη τοτε το τηλεφωνο μπαινει σε αλλους δρομους και αλλες λειτουργιες. τουλαχιστον για μενα...

 

για το θεμα macbook pro συμφωνω καθως τα office και μερικες αλλες εφαρμογες ειναι τραγικες στα mac. βεβαια καποιες αλλες ειναι κορυφαιες. και εγω τρεχω παραλληλα windows μεσω parallels desktop.

 

στο θυμα ποιοτητας πολλες εταιριες εχουν ανεβει τον τελευταιο καιρο. παρε παραδειγμα τα sony vaio F και Z με quad core επεξεργαστες και ποιοτητα κατασκευης εφαμιλη των macbook pro.

 

στο θεμα εικονας δεν μπορω να καταλαβω γιατι πρεπει να σκασω αλλα 80-100 ευρω για να παρω το kanex idapter!

Edited by christoforos258
Link to comment
Share on other sites

Δεν αναφέρομαι σε καθημερινά προγράμματα και σουίτες γραφείου. Αλλά σε εφαρμογές εταιρικές (λογιστικές κλπ). Εκεί σε περιορίζει. Στα υπολοιπα, ψάχνεις και βρίσκεις. Εστω οτι παίρνεις 1 ipad απο Αμερική (που στη τιμή 499$ είναι οκ), θα παίζει με το itunes στην Ελλάδα?

Το έχει πάρει κανείς απο ebay σε normal τιμή? Γιατί βλέπω οτι ζητάνε ότι θέλουν!

Link to comment
Share on other sites

Δεν αναφέρομαι σε καθημερινά προγράμματα και σουίτες γραφείου. Αλλά σε εφαρμογές εταιρικές (λογιστικές κλπ). Εκεί σε περιορίζει. Στα υπολοιπα, ψάχνεις και βρίσκεις. Εστω οτι παίρνεις 1 ipad απο Αμερική (που στη τιμή 499$ είναι οκ), θα παίζει με το itunes στην Ελλάδα?

Το έχει πάρει κανείς απο ebay σε normal τιμή? Γιατί βλέπω οτι ζητάνε ότι θέλουν!

 

Από που συμπεραίνεις ακριβώς ότι σε περιορίζει με βάση τις απαντήσεις που πήρες;

 

Σε ότι αφορά το iPad αν λάβεις υπόψη ότι έχει λιγότερες από 4 ημέρες που κυκλοφόρησε στην παγκόσμια αγορά και μόνο στις ΗΠΑ με απροσδιόριστο το χρόνο που θα κυκλοφορήσει σε άλλες χώρες ειδικά στην Ευρώπη, είναι λογικό να υπάρχει αυτή η εκμετάλλευση στο eBay. Οταν καταλαγιάσει ο θόρυβος οι τιμές θα γίνουν πιο λογικές. Επίσης λογικά δεν πρέπει να έχει κανένα πρόβλημα να το δει το iTunes (η τελευταία έκδοση) εκτός εφαρμογών / βιβλίων και άλλου περιεχομένου που διατίθεται μόνο σε όσους έχουν account στο Αμερικάνικο Store (αυτό που ισχύει δηλαδή και με το iPhone / iPod) αν και για σιγουριά αυτό θα πρέπει να στο επιβεβαιώσει κάποιος που το έχει ήδη στα χέρια του στην Ελλάδα - πράγμα που δε νομίζω να έχει συμβεί ακόμη σήμερα που μιλάμε.

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Σε περιορίζει σε εταιρικές εφαρμογές (singular, ERP κλπ. ) Αν πχ έχεις λογιστήριο τα λογιστίκά προγράμματα δε παίζουν σε MAC. Δε μπορείς να κόψεις αποδείξεις - τιμολόγια. Θές ειδικό πάκέτο στημένο μόνο για MAC.(Χωρίς να βάλεις + Win).
Link to comment
Share on other sites

Σε περιορίζει σε εταιρικές εφαρμογές (singular, ERP κλπ. ) Αν πχ έχεις λογιστήριο τα λογιστίκά προγράμματα δε παίζουν σε MAC. Δε μπορείς να κόψεις αποδείξεις - τιμολόγια. Θές ειδικό πάκέτο στημένο μόνο για MAC.(Χωρίς να βάλεις + Win).

 

Ο μόνος τρόπος είναι να συνδέεσαι με τον server πού έχει εγκαταστημένο το πρόγραμμα αλλά δεν τον συστήνω!!

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ ΜΙΧΑΛΗΣ Mesi.im abalos

dell 10" mac os X 10.6.4 "minimac" thanks to ktsak

the best thread in Myphone Περι ανεμων και υδατων για πρωην κατοχους HD και νυν iPhone Κάντε την παρέα μας πιο οικεία

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Σε περιορίζει σε εταιρικές εφαρμογές (singular, ERP κλπ. ) Αν πχ έχεις λογιστήριο τα λογιστίκά προγράμματα δε παίζουν σε MAC. Δε μπορείς να κόψεις αποδείξεις - τιμολόγια. Θές ειδικό πάκέτο στημένο μόνο για MAC.(Χωρίς να βάλεις + Win).

 

Μα σε καμία πλατφόρμα δεν παίζουν τα προγράμματα άλλης πλατφόρμας. Το θέμα είναι ότι από Mac σε Windows υπάρχουν λύσεις οι οποίες δεν είναι ιδιαίτερα ακριβές (μιλάμε για κόστος της τάξης των 60 ευρώ για τα Parallels - Fusion ενώ το Boot Camp που είναι για την πρώτη περίπτωση που σου ανέφερα έρχεται δωρεάν μαζί με κάθε νέο υπολογιστή Mac). Με τις λύσεις αυτές τρέχεις το ίδιο το λειτουργικό των Windows και όχι κάποιο emulator, οπότε όλα τα προγράμματα τρέχουν όπως τρέχουν και σε ένα PC.

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετε!

 

Μηπως περασε κανεις απο κανα Πλαισιο να δει το ipad απο κοντα,να μοιραστει εντυπωσεις?

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Μηπως περασε κανεις απο κανα Πλαισιο να δει το ipad απο κοντα,να μοιραστει εντυπωσεις?

 

Ιδέα δεν είχα ότι το Πλαίσιο θα έφερνε δείγμα τόσο γρήγορα! Μάλλον θα πρέπει να κλείσει κανείς... ραντεβού με το iPad για να το δει, αλλά Παρασκευή απόγευμα θα πάω να το περιεργαστώ, αφού σε κάνα 15ήμερο θα το' χω κιόλας! Μαζί με το απόλυτο review που δημοσιεύτηκε πριν λίγο στο Ars, ο καθένας θα μπορεί πλέον να κρίνει για τον εαυτό του :)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPad (1st gen - 2010)
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...