Jump to content

Sony Ericsson Vivaz/Vivaz Pro


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

χάλασε το τζαμάκι αφής..στο Γερμανό κάνει 100€ μαζί με έξοδα επισκευής, ενώ στο σκρούτζ βρίσκω την οθόνη 14€..

 

Στο επισημο service ειχαν ζητησει καπου στα 90 ευρω για αλλαγη οθονης και digitizer σε ενα γνωστο μου.

Το θεμα ειναι οτι ολοκληρο το κινητο μεταχειρισμενο παει 80-100 ευρω το πολυ.

:superman: SX1 RULES !!!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ισως καποιο βιντεακι στο youtube

ναι, βρήκα ένα(όχι πολύ χρήσιμο), αλλά λέω μήπως έχετε κάποιο εδώ στη σελίδα..

Στο επισημο service ειχαν ζητησει καπου στα 90 ευρω για αλλαγη οθονης και digitizer σε ενα γνωστο μου.

Το θεμα ειναι οτι ολοκληρο το κινητο μεταχειρισμενο παει 80-100 ευρω το πολυ.

κι εγώ μεταχειρισμένο το πήρα πριν 1 χρόνο 80€ από ebay με γερμανική firmware και την έκανα Adriatic..κράτησε πολύ μπορώ να πω και το Digitalizer χάλασε επειδή έπεσε για ώρα αναμμένο τσιγάρο πάνω του..νομίζω αξίζει την προσπάθεια να πάρω μια οθόνη με 14€ και να το αλλάξω..αν δω πώς, θα το κάνω..όλα τα SE μου πειραματόζωα τα είχα κάνει παλιά..:lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
θα με τρελανει η συσκευη αυτη!Ρε παιδια εχουμε ενα vivaz το οποιο ενω δεν ειχε δημιουργισει ποτε τιποτα ξαφνικα μια μερα αποφασισε να μας χαιρετησει.Την μια δειχνει οτι εχει κανονικα σημα full κ οταν πας να παρεισ τηλ το χανει ολο κ λεει μονο κλησεις sos και την αλλη πιανει καμπανα.σε παιρνουν τηλεφωνο, μια λεει οτι ειναι κλειστο και μια κατελημενο ενω ειναι σε φαση αναμονης.τα μηνυματα φευγουν 'η ερχονται κανα 3ωρο μετα την αποστολη τους.στα καλα καθουμενα freezαρει κ θελει επανεκινηση.κ το χειροτερο?οποτε το παω για service δουλευει τελεια κ δεν παρουσιαζει κανενα προβλημα.λεσ κ το κανει επιτηδες.... :wacko:
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
ρε παιδεια σας παρακαλω .μηπως μπορει κανεις να μου πει αν μπορω να βαλω gps στο vivaz δωρεαν χωρις να χρειαζεται να μπαινω συνεχεια στο internet.αν ναι πως_
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΈΡΑ,

 

ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΦΤΙΑΧΝΩ ΘΕΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΟ VIVAZ ΑΛΛΑ ΝΑ ΜΠΟΡΩ ΚΑΙ ΝΑ ΒΑΖΩ ΑΛΛΕΣ ΕΙΚΟΝΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΡΟΛΟΙ,ΣΗΜΑ ,ΣΗΜΑ ΜΠΑΤΑΡΙΑΣ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΕΙΚΟΝΙΔΙΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΤΟΥ ΜΕΝΟΥ ΚΑΙ ΤΩΝ ΟΘΩΝΩ, Η THEME STYLES:worry:

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στο Myphone.

Δεν γράφουμε κεφαλαία γιατί είναι σαν να φωνάζουμε.

 

Νομίζω μπορείς να χρησιμοποιήσεις το Sony Ericsson Themes Creator.

Δεν το έχω δουλέψει για Symbian και δεν ξέρω μέχρι που φτάνουν οι δυνατότητές του αλλά λέει ότι το υποστηρίζει.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς σας βρήκα. Καταρχάς ευχαριστώ για την απάντηση σου αλλά έχω ήδη το συγκεκριμένο πρόγραμμα και δεν μπορώ με αυτό να αλλάξω σχέδιο στο ρολοι , τις ενδείξεις μπαταριας και σήματος αλλά και εικονίδια στα μενού. μήπως ξέρεις πως θα μπορέσω να τα κάνω αυτά; ,χρειάζονται theme styleς; ή κάποιο άλλο πρόγραμμά;
Link to comment
Share on other sites

Για να κανεις "παπαδες" με το vivaz φιλε musteni ασχολησου με το spb shell,αρχικες οθονες σαν android,πληρη παραμετροποιηση σε οτι θελεις,ορεξη να εχεις.Mην μπλεκεις με themes creators!

Δες εδω για 1000δες themes: http://gallery.mobile9.com/c/symbian-s60-5th-ed-360x640-themes/1/

Παραθετω φωτο απο το δικο μου με spb shell,ολα λειτουργουν κανονικα,πχ πατας πανω στον καιρο για να τον κανεις αννανεωση.

 

Για εικονες κλησης φιλων σας,να φαινονται στα 3/4 της οθονης,πλατος 750p και υψος 726p.......

Παντως στο αρχικο ποστ υπαρχουν ανακριβιες.

Ακομα ψαχνω κινητο με 8αρα να ειναι εστω ισαξια με του vivaz,για το βιντεο θα αργησω να το δω.....

Edited by zxr

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

Να βαλω και εγω το λιθαρακι μου.Δεν ξερω αν εχει αναφερθει καθολου αλλα στο κινητο,υπαρχουν ΠΟΛΛΟΙ φακελοι με κρυφο περιεχομενο.Με ενα hack απο το ROMpatcher,περασα το Adobe PDF και πλεον μεσα απο εκει βλεπω ολους τουσ κρυφους φακελους του.Οποτε,αν εχετε πρεγματα που δεν θελετε οι αλλοι να δουν (:shifty:) τοτε καντε την παραπανω διαδικασια.Χρησιμοποιω τον φακελο: /E:System>dmgr>10008d39>contents .
Link to comment
Share on other sites

Παιδια θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει free εφαρμογη για φραγη συγγεκριμενων αριθμων στις κλησεις και στα μυνηματα? αν καποιος γνωριζει θα τον παρακαλουσα να μου στειλει σε pm καποιο link....
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

παιδιά ξέρετε κάποιο site με ασφαλή θέματα για το vivaz με υπογραφη ώστε να μην υπάρχει πρόβλημα με το κινητό, εκτος του spb;

Link to comment
Share on other sites

Ωχ,προβλημα!

Εκανα αναβαθμιση,δηλαδη ξαναπερασα το τελευταιο λογισμικο,του 2010 ειναι το ατιμο(3 φορες το περασα)!

Εχω προβλημα με το wi-fi.Ενω βρισκω του σπιτιου μου το ιντερνετ, με τιποτα δεν το κραταει στην μνημη του,και με τιποτα δεν συνδεετε!Και το εικονιδιο του wifi φευγει μονο με επανεκινηση!

Επισεις υπαρχουν καπου οι ρυθμισεις mms και ιντερνετ,διοτι τα στελνει η κοσμοτε αλλα δεν ερχονται.παντα ερχοντουσαν πριν!

Το ειχα χακαρει πριν την αναβαθμιση (με την χριση antivirus),για να μην χρειαζομαι υπογραφη,αλλα δουλευε τελεια ετσι και αλλιως.Μπας και μενει κουσουρι τελικα?:lol:

Και πως απενεργοποιω το 3G?

Edited by isolove

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα αποκατάστασης για το Vivazάκι?? Δεν ανοίγει για κάποιο λόγο. Κολλάει στην αρχική λευκή οθόνη "Sony Ericsson".. Τί κάνουμε τώρα?? :(
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Για να κανεις "παπαδες" με το vivaz φιλε musteni ασχολησου με το spb shell,αρχικες οθονες σαν android,πληρη παραμετροποιηση σε οτι θελεις,ορεξη να εχεις.Mην μπλεκεις με themes creators!

Δες εδω για 1000δες themes: http://gallery.mobile9.com/c/symbian-s60-5th-ed-360x640-themes/1/

Παραθετω φωτο απο το δικο μου με spb shell,ολα λειτουργουν κανονικα,πχ πατας πανω στον καιρο για να τον κανεις αννανεωση.

 

Για εικονες κλησης φιλων σας,να φαινονται στα 3/4 της οθονης,πλατος 750p και υψος 726p.......

Παντως στο αρχικο ποστ υπαρχουν ανακριβιες.

Ακομα ψαχνω κινητο με 8αρα να ειναι εστω ισαξια με του vivaz,για το βιντεο θα αργησω να το δω.....

 

καλο το spb shell αλλα γονατιζει , σε μενα τουλαχιστον , την μπαταρια

υπαρχει κανενας τροπος να αναβαθμιστει το κινητο απο συμπιαν σε κατι παραπανω?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια, ενας φιλος μου εχεις το vivaz και δε του δουλευει καλα η αφη. Δε ποιανει σε μερικα σημεια. Θελω να παραγγειλω απο ebay που ειναι πολυ φθηνες και να την αλλαξω μονος μου. (Πιστευω να τα καταφερω, εχω αλλαξει σε 3-4 αλλα κινητα και τα καταφερα).

Θα ηθελα να μου πεις καποιος αν εχει παραγγειλει απο ebay και του βγηκε καλη να μου δωσει ενα λινκ να παραγγειλω και γω την ιδια. Φοβαμαι να παραγγειλω καμια και δεν ειναι ειναι καλη.

Ενα δευτερο ερωτημα που θελω να κανω ειναι να με βοηθησει καποιος να περασω το SPB Mobile

Edited by steant
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλημέρα που μπορώ να βρω το LINk να κάνω αναβάθμιση το vivaz μου?(μην μου βγάλει κανένα πρόβλημα όμως όπως διαβάζω παραπάνω...ότι σβήνει η οθόνη κλπ... επίσης από το κινητό εκεί που λέει ενημέρωση λογισμικού κάνει τίποτα αυτό? η δεν ??

Π.Σ μόλις βρήκα το PC Companion από το site της sony αυτό το PC Companion κάνει για όλα τα κινητά σωστά?? Xperia k για λογισμικό symbian σωστά?

Edited by astek
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Τωρα το παθες αυτο ή απο την αρχη?

Εγω ειχα αντιστοιχο προβλημα δημιουργιας Mailbox και συγχρονισμου με αυτο 2 φορες.

Την πρωτη φορα βαρεθηκα να το ψαξω και ξαναφλασαρα, την δευτερη που δεν ηθελα να φλασαρω παρατηρησα οτι το προβλημα εξαφανιζοταν οταν επελεγα ως μνημη αποθηκευσης για τα μηνυματα τη μνημη του τηλεφωνου (Γιατι ειχα προβλημα και με τα μηνυματα ταυτοχρονα - δεν τα ανοιγε παρα μονο μεσα απο τις συνομιλιες).

Οποτε απλα αντεγραψα το ενα απο τα δυο αρχεια που βρισκονται ελευθερα μαζι με τους φακελους αποθηκευσης των μυνηματων απο τη μνημη τηλεφωνου και αντικατεστησα στην καρτα μνημης και φτιαξανε ολα. Απλα δε θυμαμαι ποιο απ'τα 2 ακριβως. Νομιζω το μικροτερο (Αν δε σε ενδιαφερει να κρατησεις τα μνμτα σου απλα σβησε και τα 2).

 

Οποτε για να επανελθουμε στο θεμα του mailbox, αν στο εκανε απ την αρχη εχεις δυο επιλογες:

1. Ειναι θεμα της συσκευης οποτε μαθαινεις να συγχρονιζεις χειροκινητα και να περιμενεις να κατεβουν.

2. Ψαχνεις να βρεις καποια αλλη εφαρμογη διαχειρισης mailbox, λογικα θα υπαρχουν δεκαδες (εγω κατεβασα μια για το gmail αλλα δεν ασχοληθηκα).

 

Αν δε στο εκανε απ την αρχη εχεις 4 επιλογες:

1. Ελεγχεις σχολαστικα τις ρυθμισεις αλλαζοντας τις, επανεκκινωντας και ξαναλλαζοντας τις.

2. Δοκιμαζεις αυτο που σου ειπα με τα μηνυματα

3. Ξαναφλασαρεις αφου εχεις επιλεξει να γινει πρωτα φορματ μεσω seus

4. Το πας στη sony (-erricsson) για service πριν ληξει η εγγυηση.

 

Raziel, μήπως μπορείς να βοηθήσεις...

Είχα καιρό να μπω...χεχε. Με αυτό

 

"Οποτε απλα αντεγραψα το ενα απο τα δυο αρχεια που βρισκονται ελευθερα μαζι με τους φακελους αποθηκευσης των μυνηματων απο τη μνημη τηλεφωνου και αντικατεστησα στην καρτα μνημης και φτιαξανε ολα. Απλα δε θυμαμαι ποιο απ'τα 2 ακριβως. Νομιζω το μικροτερο (Αν δε σε ενδιαφερει να κρατησεις τα μνμτα σου απλα σβησε και τα 2)."

 

...δεν καταλαβαίνω που θα βρω αυτά τα 2 αρχεία που λες.

Ευχαριστώ

To πρώτο Motorola της Cosmote - Motorola Cd930 - Nokia 3650 - Nokia 5140i - Nokia 3110c - Sony Ericsson Vivaz Pro - Sony Xperia Sola
Link to comment
Share on other sites

Λοιποοον, ο φακελος οπου αποθηκευονται τα μηνυματα ειναι ο εξης:

Ε\Private\1000484b\Mail2

Εκει μεσα θα βρεις τα 2 χυμα αρχεια που σου λεω.

Πριν κανεις το οτιδηποτε κανε τα backup, για να μη χασεις τα μηνυματα σου.

:superman: SX1 RULES !!!
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Καλησπερα και απο μενα,Χρειαζομαι βοηθεια με το AGPS.θελω να ρωτησω αν γινετε να εντοπιζεις το κινητο σου μεσο του AGPS.Εαν ναι χρειαζεσε καποιο Software ?παρακαλω οποιος γνωριζει να μ απαντησει.Ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Καταρχήν δεν χρειάζεται να επαναλαμβάνεις το ερώτημά σου σε διάφορα σημεία του forum. Με το agps δεν κάνεις εντοπισμό του κινητού. Το agps βοηθά τον δέκτη του gps να κλειδώσει ακόμα πιο γρήγορα δορυφόρους κάνοντας χρήση των κεραιών της κινητής τηλεφωνίας.

Επίσης δεν μας λες τι κινητό έχεις. Υποθέτω το vivaz αλλά όταν έχω δει να κάνεις το ίδιο post και σε άλλο σημείο του forum δεν μπορώ να το πω με σιγουριά.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα ZXR αφου ειδες οτι εχω κανει αναλογο post και σε αλλο μερος του φοουμ θα πρεπει να ειδες και τι αναγραφει το παλικαρι Geotech22 οσο αναφορα το agps...εχω το xperia x10I και το vivaz το εχω δωσει στο ενα απο τα παιδια μ.κ απλα θελω να τα ελενχω ....αυτο π ρωταω ειναι αμα υπαρχει τροπος.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Vivaz/Vivaz Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...