Jump to content

Λίστα με πραγματικές ταχύτητες Mobile Broadband ανα περιοχή


KostasDj_2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κι όμως όχι! :) Μιλώντας με τον τεχνικό μου έλεγε πως στη Σαλαμίνα η συγκεκριμένη κεραία που κοιτάζει Πάχη, έχει μόνο GSM/GPRS κι όχι 3G... Από Αγίους πιάνεις απλά έχεις καλύτερη οπτική στο συγκεκριμένο σημείο που αναφέρεις γιατί εγώ κατοικώ πιο ψηλά!

 

Δηλαδή η μόνη 3G κεραία της Vodafone για την περιοχή είναι αυτή στους Αγίους; Ήμουν το Πάσχα στα Βασιλικά Σαλαμίνας (τα σημειώνω στο χάρτη με [Α]) και μου έκανε εντύπωση που δεν είχα καθόλου 3G σήμα με Vodafone. Αντίθετα η Cosmote έδειχνε φουλ 3G σήμα και η Wind 4/5.

 

http://img691.imageshack.us/img691/4692/kalypsisal.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 78
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δηλαδή η μόνη 3G κεραία της Vodafone για την περιοχή είναι αυτή στους Αγίους;

 

Όχι έχει και στην Κινέτα και στα Μέγαρα απλά από το συγκεκριμένο μέρος που δοκίμασα, η μόνη κεραία που έχει καλύτερη κάλυψη είναι των Αγίων Θεοδώρων, οι άλλες κρύβονται από λόφους/βουνά.

 

Ήμουν το Πάσχα στα Βασιλικά Σαλαμίνας

 

Εκεί μάλλον δε μπορεί να συνδεθεί με καμιά από τις παραπάνω κεραίες, είναι σε σημείο αρκετά δύσκολο. Δεν ξέρω βέβαια αν έχει 3G βόρεια (Νέα Πέραμος / Νεράκι).

Link to comment
Share on other sites

Εκεί μάλλον δε μπορεί να συνδεθεί με καμιά από τις παραπάνω κεραίες, είναι σε σημείο αρκετά δύσκολο. Δεν ξέρω βέβαια αν έχει 3G βόρεια (Νέα Πέραμος / Νεράκι).

 

Δυστυχώς δεν έχει μάλλον 3G η Vodafone στα βόρεια. :(

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καινούργια ταχύτητα:

 

Γλυκά νερά - 14Mbps!

 

Το παραπάνω έγινε εχθές το μεσιμέρι με το K4505.

Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Αττική

Καστέλλα σήμα 3G ελάχιστο.

Κάραβελ σήμα 3G ανύπαρκτο.

Συνεχίζω τις δοκιμές και κάνω λίγη υπομονή ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

http://www.nerve.org.za/mdma/mdma10030a.zip

Δοκιμάστε και αυτό το μικρό προγραμματάκι που είναι δωρεάν αν είναι συμβατό με τα modem σας. Σε εμένα λειτουργεί άψογα.

Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς δεν παίζει το λινκ... Τι πρόγραμμα είναι??
Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Το λινκ παίζει μόλις τώρα το ξανακατέβασα. Πρόγραμμα που βλέπει ποιότητα σήματος και data rates. Εχει και δυνατότητα log. Δεν ξέρω με ποια modem είναι συμβατό ομως. Σε μένα δουλεύει άψογα.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Αυτή την στιγμή βρίσκομαι στο λιμάνι της Σύρου (Μέσα στο πλοίο βέβαια) και πιάνω 6,1Mbps με το Κ4505!
Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Και στην χώρα της Μυκόνου (Παλιό Λιμάνι) πιάνω 4.4Mbps...
Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Το Iphone 3G υποστηρίζει μέχρι 3,6. Επίσεις, έχω δεί πολλές διαφορές σε ταχύτητα από συσκευές 7,2 με την Κ4505 (28,8) ακόμα και στην ίδια περιοχή.

 

Συγκεκριμένα, στην Άνω Κυψέλη, το ZTE MF636 (7,2) έδινε 2,8Mbps ενώ με το που έβαλα την sim στο Κ4505 είχα ταχύτητες μέχρι 5,5Mbps. Μήπως παίζει να έχει ενεργοποιηθεί ΜΙΜΟ στην κεραία, και γι' αυτό και η διαφορά στην ταχύτητα?

Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Με το iphone 3G φιλου δεν εχω δει πουθενα πανω απο 3Mbps...Τρεχω μια εφαρμογη speedtest και το βλεπω...ειναι σωστος τροπος?

 

Το ιδιο σε 3gs με το speedtest app της cisco εβγαλε Cecullar ....σε στο Χωριο μου στις Σερρες screenshot

http://img10.imageshack.us/img10/6831/39320811.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Δασκαλειό Κερατέας 4,2 Mbps (μέτρηση μέσω iphone tethering στο http://www.speedtest.net/ ) Δεν ξέρω κατά πόσο έγκυρο είναι βέβαια, αλλά πραγματικά πολύ καλή ταχύτητα για την ερημιά εκεί :)
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Βαρθολομιό Ηλείας: http://www.speedtest.net/result/924225221.pnghttp://www.speedtest.net/result/924227433.png

Πραγματικά πετάει και έχω βάλει το κινητό ως modem :)

Link to comment
Share on other sites

Στον Αετό Μεσσηνίας (Ανάμεσα στα χωριά Κοπανάκι και Δώριο) δίνει μέχρι 2Mbps.

Εξαιρετική ταχύτητα πιστεύω για ένα απομακρυσμένο χωριό που έχει μόνο παππούδες! :)

Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Στον Αετό Μεσσηνίας (Ανάμεσα στα χωριά Κοπανάκι και Δώριο) δίνει μέχρι 2Mbps.

Εξαιρετική ταχύτητα πιστεύω για ένα απομακρυσμένο χωριό που έχει μόνο παππούδες! :)

Πάρα πολύ καλή ειδικά εαν αναλογιστείς οτι μέσα στο κέντρο της Καλαμάτας οι ταχύτητες δεν ξεπερνούν το 0,5Mbps στην Wind :-)

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι κάνει η Wind, αλλά η Vodafone στην καλαμάτα πετάει!

Στο κέντρο δίνει 5Mbps, στο Filoxenia δίνει μέχρι 4Mbps, και στο Akti Taygetos δίνει πάλι 5Mbps

Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι κάνει η Wind, αλλά η Vodafone στην καλαμάτα πετάει!

Στο κέντρο δίνει 5Mbps, στο Filoxenia δίνει μέχρι 4Mbps, και στο Akti Taygetos δίνει πάλι 5Mbps

Όντως πετάει, μέχρι τον Μάρτιο που την είχα πήγαινε αέρας :)

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

δουλευει με περιπου 2 Mbit και εξω απο την πολη

στο upload μου δειχνει 1Mbit . παρα πολυ καλα μπορω να πω

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...