Jump to content

All about Alfa Romeo


GTV
 Κοινοποίηση

Σας αρέσει η Μi.To;  

175 members have voted

  1. 1. Σας αρέσει η Μi.To;

    • Ναι
      125
    • Οχι
      50


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Aν δεν ξέρεις να διαβάζεις τους πίνακες,χρονολογίες κλπ γιατί απαντάς ;...γιατί εγώ βλέπω ότι οποιαδήποτε αύξηση πωλήσεων είναι θεωρητική μόνο,ανύπαρκτη στην πραγματικότητα,όταν δεν υπάρχει κανένα αμάξι της,στους βασικούς πίνακες κατάταξης Πανευρωπαικών πωλήσεων,δημοφιλών μοντέλων. (Και φυσικά αυτό δεν είναι δυνατό όταν η Alfa Romeo πουλά 7.495 αμάξια πχ τον Αυγουστο,και όλοι άλλοι πωλούν o καθένας 5-15 φορές παραπάνω....)

 

Βέβαια αν κρίνω (με αναζήτιση με το nickname σου στο thread) ,ότι κάνεις συστηματικά "υποδείξεις" ,σ'όλους εδώ μέσα,που έχουν "ψαγμένη" γνώμη,όταν μπαίνεις "δήθεν" ευκαιριακά,αντί επιχειρημάτων,καταλαβαίνει κανείς,που αποσκοπούν τέτοιες απαντήσεις,και ποιός και γιατί είναι ξερόλας-Ιδια ιστορία κάθε φορά που κάποιος "αλεξιπτωτιστής" στα forum "ενοχλείται" προσωπικά από γραφόμενα τρίτων,ξεχνώντας στην προκειμένη περίπτωση και τον τίτλο του thread, και την αντικειμενικότητα σε ότι διαβάζει :lol:

Link to comment
Share on other sites

romeo1, αυτός δεν είναι τρόπος να απευθύνεσαι σε άλλο μέλος στο φόρουμ και να μην επαναληφθεί.

 

Gary Kokkin αν δεν κάνω λάθος προειδοποιήθηκες για να προσέχεις τις εκφράσεις σου που οδηγούν σε αντιπαραθέσεις στο φόρουμ. Δεν δείχνεις να κατάλαβες...

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Προειδοποιήθηκα να μην απαντώ σε "προκλήσεις".

Στην προκειμένη περίπτωση (γι'ακόμα μια φορά) δεν απευθύνθηκα (ούτε ξεκίνησα θέμα),προσωπικά σε κανένα με την απάντησή μου (και μετά το PM)-Aν κάποιοι ενοχλούνται,πρόβλημά τους,και σε κάθε περίπτωση είχα δηλώσει (με απάντηση στο PM) να διαγράψετε τα ποστ μου,αν τα κρίνετε εριστικά.-Σ'αυτή την περίπτωση τίθεται όμως και το θέμα αν στο thread θέλετε ν'αναφέρονται κάποιες "αλήθειες", αντί μόνο προσωπικές γνώμες,και στην δεύτερη περίπτωση δεν αξίζει να συμμετέχω σε τέτοιο "διάλογο" :)

Link to comment
Share on other sites

Προειδοποιήθηκα να μην απαντώ σε "προκλήσεις".

Στην προκειμένη περίπτωση (γι'ακόμα μια φορά) δεν απευθύνθηκα (ούτε ξεκίνησα θέμα),προσωπικά σε κανένα με την απάντησή μου (και μετά το PM)-Aν κάποιοι ενοχλούνται,πρόβλημά τους,και σε κάθε περίπτωση είχα δηλώσει (με απάντηση στο PM) να διαγράψετε τα ποστ μου,αν τα κρίνετε εριστικά.-Σ'αυτή την περίπτωση τίθεται όμως και το θέμα αν στο thread θέλετε ν'αναφέρονται κάποιες "αλήθειες", αντί μόνο προσωπικές γνώμες,και στην δεύτερη περίπτωση δεν αξίζει να συμμετέχω σε τέτοιο "διάλογο" :)

Ωραία τώρα έχεις προειδοποιηθεί και για να μη χρησιμοποιείς εκράσεις που οδηγούν σε αντιπαραθέσεις με τα άλλα μέλη.

 

Η πολιτική "κάνω ένα ποστ και αν δεν είναι σωστό σβήστε το" δεν είναι τρόπος λειτουργία φόρουμ και δεν θα την ακολουθήσουμε.

 

Κατά τα άλλα μπορείς να πιστεύεις ότι είμαστε πληρωμένοι (σε φόρουμ κινητής τηλεφωνία) από την Alfa Romeo για να μην ακούγονται οι αλήθειες. (ακόμα να μου στείλουν αυτή τη brera να πάρει...)

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου,προτού ν'επικαλείσαι τον τρόπο λειτουργίας του forum, να κοιτάς ότι εσύ με την αναφορά σου στο PM,μ'ανάγκασες να δημοσιεύσω δεδομένα (από το PM) που μου έστειλαν ,κατά παράβαση όποιων κανονισμών, αλλά σίγουρα περισσσότερο με παράβαση προσωπικών δεδομένων,γιατί το PM που μου το έστειλε άλλος (και του απάντησα),και οτι συζητήσαμε "υποτίθεται" έμεινε μεταξύ μας.

 

Από εκεί και πέρα,υπάρχει και το ιστορικό στα ποστ κάθε μέλους,να κριθεί η σοβαρότητά του,ειδικά όταν στην προκειμένη περίπτωση δεν εξηγείς τις "κατηγορίες" πρός σε μένα δηλ. να "μη χρησιμοποιείς εκφράσεις που οδηγούν σε αντιπαραθέσεις" , όταν ήδη ανέφερα,ότι δεν υποχρεούται κανείς να απαντήσει στο άλλον,όταν δεν του απευθύνεται ο λόγος,όπως γίνεται με χιλιάδες ανούσια post εδώ μέσα,(αλλά και έτσι κανείς δεν βγάζει άκρη,και το forum είναι για να περνάμε μόνο την ώρα μας,αν σου άρεσει αυτό).....χώρια ότι στο συγκεκριμένο thread,αν το πάρεις από την αρχή (για να μην κάνω link σχετικά) εκεί οι "απόλυτες" απόψεις άλλων,δεν προκαλούν πιό επιθετικά αντιπαραθέσεις μ'άλλα μέλη ;...άλλοι απάντησαν,και άλλοι τα προσπέρασαν χωρίς απάντηση....

 

Ετσι την "προειδοποίηση" σου την λαμβάνω σαν απάντηση,αν αξίζει να συμμετέχω στο thread,όταν βλέπω μόνο οι δικές μου "εκφράσεις" βρέθηκαν ν'ενοχλούν, τυχαία μετά που έτυχε ν' αναδημοσιεύσω "διαφορετική" άποψη από τα αυτά,που κυρίως αναδημοσιεύονται στο thread,από το alfisti.gr, κάποια μέλη θίχτηκαν γι'αυτό,και απλά εσύ επενέβηκες βασικά μόνο για τις τύπου ύβρεις που έγραψε κάποιος.

 

Δεν δέχομαι επιπλέον,αυτά που μ'απάντησες αστειευόμενος (ότι μπορεί να σας θεωρώ πληρωμένους),τα θεωρώ ειρωνία πρός το άτομό μου,αφού ανάφερα σχετικά πρίν (ότι κανείς δεν ευθύνεται για την ορθότητα των άρθρων που αναδημοσιεύονται σε έντυπα ή ηλεκτρονικά περιοδικά του χώρου, αλλά πολλά θέματα μπορούν εύκολα να ελεχθούν). ,αλλά όποιος διαβάζει πως έγινε ν'ερμηνεύονται μεροληπτικά οι απόψεις μου,βγάζει συμπέρασμα περί δικαιοσύνης.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χρόνια πολλά και σούπερ τρελό SOS!!

 

Από χθες, και ενώ αυξάνω ταχύτητα ακούω ΜΑΛΛΟΝ από πίσω αριστερά ένα τρίξιμο μετάλλου δυνατό, σαν να τρίβονται σίδερα μεταξύ τους!

 

Μου συνέβει χθες όταν πατούσα τα 90 km /ώρα και στα 125-130.

Σήμερα που είμαι κέντρο σε κάθε ξεκίνημα ακούγεται αλλά σε χαμηλές ταχύτητες ακούγεται σαν κάποιο μέταλλο που δεν είναι 'σταθερο' αλλά κινείται και χτυπάει!!

 

Σας λέει κατι? Να ανησυχώ?????????

 

(Το ίδιο ποστ έχω κάνει και στο alfisti.gr γιατί έχω αγχωθεί!!)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παιδιά χρόνια πολλά και σούπερ τρελό SOS!!

 

Από χθες, και ενώ αυξάνω ταχύτητα ακούω ΜΑΛΛΟΝ από πίσω αριστερά ένα τρίξιμο μετάλλου δυνατό, σαν να τρίβονται σίδερα μεταξύ τους!

 

Μου συνέβει χθες όταν πατούσα τα 90 km /ώρα και στα 125-130.

Σήμερα που είμαι κέντρο σε κάθε ξεκίνημα ακούγεται αλλά σε χαμηλές ταχύτητες ακούγεται σαν κάποιο μέταλλο που δεν είναι 'σταθερο' αλλά κινείται και χτυπάει!!

 

Σας λέει κατι? Να ανησυχώ?????????

 

(Το ίδιο ποστ έχω κάνει και στο alfisti.gr γιατί έχω αγχωθεί!!)

 

μηπως ειναι τιποτα απο την εξατμιση φιλε μου?για πηγαινε το να το δεις.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα...

 

Απορία δική μου...Έχει κανείς τελευταία δεί τον διαμορφωτή αυτοκινήτου για τιν brera όπου επιλέγετε τον εξοπλισμό (από το site της alfaromeo.gr)... Λοιπόν στην έκδοση skyview έχουν την πανοραμική οροφή στα έξτρα.!!..με κόστος 500€, επίσης έχω δεί και άλλες αλλαγές όπως ότι το δερμάτινο σαλόνι standard είναι το pieno fiore και όχι το απλό... Ξέρει κανείς τι παίζει???

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν οι εκδόσεις Progression και Skyview. Προφανώς στα standard που έχει η skyview είναι η οροφή, ενώ στην progression είναι προαιρετική. Τώρα για το σαλόνι δεν ξέρω τι παίζει και τι θα έπρεπε να παίζει...
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν οι εκδόσεις Progression και Skyview. Προφανώς στα standard που έχει η skyview είναι η οροφή, ενώ στην progression είναι προαιρετική. Τώρα για το σαλόνι δεν ξέρω τι παίζει και τι θα έπρεπε να παίζει...

Ναι το ξέρω...θέλω να πώ πως όπως εμφανίζεται έξτρα στην progression εμφανίζεται αντιστοίχως και στην skyview η οροφή με το ίδιο κόστος...500 €. Προφανώς είναι λάθος για την skyview αν και τώρα τελευταία εμφανίσθηκε αυτή η διαφοροποίηση και μου κίνησε την περιέργεια, όπως και με τα δέρματα που έως τώρα σε καμία έκδοση να δεν κάνω λάθος δεν είναι (πλήν luxury) διαθέσιμη η pieno fiore στον βασικό εξοπλισμό. Πιθανολογώ επομένως ότι η αντπροσωπεία προχώρησε σε κάποιου είδους αναβάθμιση του εξοπλισμού, διαθέτοντας standard και το cruise control που έως τώρα ήταν έξτρα στην brera. Αυτό εννοώ με το "τι παίζει" υπο την έννοια μήπως γνωρίζει κανείς κάτι περισσότερο... αξίζει πάντως να μπείτε και να το δείτε και μόνοι σας...

Link to comment
Share on other sites

παιδια ξερετε ποια ειναι η διαδικασια και το κοστος για να αλλαξεις τα κλειδια σε μια 147?εχασα το ενα κλειδι :(
only Apple
Link to comment
Share on other sites

παιδια ξερετε ποια ειναι η διαδικασια και το κοστος για να αλλαξεις τα κλειδια σε μια 147?εχασα το ενα κλειδι :(

 

Εφόσον υπάρχει το 2ο και κινείται το αμάξι κανονικά, απλά πας στην αντιπροσωπεία και παραγγέλνεις ένα κλειδί το οποίο σου ρυθμίζουν πάνω στο αυτοκίνητο. Κόστος δεν καλοθυμάμαι αλλά νομίζω κοντά 150 ευρώ. Μπορεί να κάνω και λάθος αλλά πάει καιρός που είχε τύχει σε ένα φίλο μου.

Alfa Romeo - La cosa piu bella
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Car Design of the Year 2006 - Production

 

1st Place: Alfa Romeo 8C Competizione. Over 73% of the votes for a top three place

2nd Place: Audi R8. 71% of readers awarded it a top three place

3rd Place: Ferrari 599GTB. 47% of readers awarded it a top three place

 

http://www.cardesignnews.com/site/home/display/store4/item65121/

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω να καταλήξω σε μεταχειρισμένο αυτοκίνητο και παρά τα αρνητικά σχόλια που ακούω από όποιον μάθει ότι ψάχνω μεταχειρισμένο ιταλικό, βλέπω πολύ θετικά την επιλογή είτε της 147 είτε της 156, με την 156 να κερδίζει συνεχώς έδαφος στην τελική μου απόφαση. Έχω όμως τις εξής ερωτήσεις:

α. Πότε έγινε το facelift και τι αλλαγές επέφερε; Αξίζει να ψάξω μόνο για facelifted μοντέλο;

β. Έχω δει μοντέλα που στο εσωτερικό άλλα έχουν μια οθόνη στον πάνω αεραγωγό (βλ. εικ.) και άλλα όχι. Έχει να κάνει με το αν είναι μοντέλο facelifted;

http://irishcar.com/ICOimages/alfagtadash.jpg

γ. Τα ανταλλακτικά είναι ακριβά σε σχέση με άλλες εταιρίες;

δ. Αν και ξέρω ότι δε θα πάρω τόσο αντικειμενικές απαντήσεις στην παρακάτω ερώτηση, θα την κάνω :p : Ευσταθούν έστω και ως ένα βαθμό οι αρνητικές κριτικές για την alfa romeo;

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

α και β. Εφόσον μιλάμε για την 156 είχαμε 2 fl. Ένα κάπου μέσα στο 2002 με κύριες αλλαγές το νέο εσωτερικό που δείχνεις στη φωτογραφία και κάποιες αλλαγές στο εξωτερικό με εμφανέστερη το βάψιμο των μαύρων λωρίδων στους προφυλακτήρες. Η οθονίτσα απ' όσο ξέρω υπάρχει έκτοτε σε όλες τις 156 αν και δεν καλοθυμάμαι. Το δεύτερο fl ήταν τέλη του 2003 με κύριες αλλαγές στο εξωτερικό με σημαντικότερη την τοποθέτηση της νέας μάσκας.

γ. Τα ανταλλακτικά είναι ακριβότερα από αυτά των ιταλικών εταιρειών αλλά φτηνότερα από αυτά των audi-bmw.

δ. Δεν είμαστε μέτοχοι του gruppo για να έχουμε μερίδιο στα κέρδη οπότε δεν έχουμε προφανή λόγο να σου πούμε ψέματα. Να θυμάσαι ότι όταν χαλάσει ένα γερμανικό αμάξι λένε ότι απλά έτυχε, ενώ όταν χαλάσει ένα ιταλικό λένε ότι χάλασε επειδή είναι ιταλικό. Ιστορίες για το μπατζανάκη του κουμπάρου που είχε ένα φίλο που πήρε ιταλικό και του χαλούσε συνέχεια έχουμε ακούσει πολλές. Όλα τα αμάξια παρουσιάζουν βλάβες και η συχνότητα βλαβών των alfa δεν διαφέρει σήμερα από τον μέσο όρο και σίγουρα δεν δικαιολογεί τον ντόρο που κάνουν οι "γνώστες".

Άμα το αμάξι σου κάνει, έλεγξε το καλά και πάρτο. Αν θελήσεις περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το τι πρέπει να προσέξεις, μια βόλτα από το φόρουμ του http://www.alfisti.gr μπορεί να σε βοηθήσει. ;)

Alfa Romeo - La cosa piu bella
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω και εγω με τον προλαλισαντα... ;)

Πλεον οι Alfa Romeo ειναι αντιστοιχα αξιοπιστες με τον ανταγωνισμο και οι βλαβες που παρουσιαζουν ειναι -ως ενα σημειο- αποδεκτες!!

Μοναδικο μελανο σημειο ο... μεταβλητος χρονισμος των βαλβιδων των T.Spark κινητηρων!! Μα τω Θεο οσο εχω την 147 μια ζωη θα τους κραζω για αυτο το θεμα...

40.000χμλ και παμε για την δευτερη αλλαγη! :mad: :mad: :mad:

Link to comment
Share on other sites

Μοναδικο μελανο σημειο ο... μεταβλητος χρονισμος των βαλβιδων των T.Spark κινητηρων!! Μα τω Θεο οσο εχω την 147 μια ζωη θα τους κραζω για αυτο το θεμα...

40.000χμλ και παμε για την δευτερη αλλαγη! :mad: :mad: :mad:

 

συμφωνώ απολύτως φίλε μου. Πορωμένος alfisti πήρα το 1997 την 146 μου. Έκανα και εγώ όπως όλοι μας άλλωστε την αλαγή του μεταβλητού και απο τότε αν και μου ξαναπαρουσίασε το ίδιο "πρόβλημα" δεν τον άλαξα δεύτερη φορά.

Τώρα που σκέφτομαι να αλάξω αυτοκίνητο μάλλον δεν θα κοιτάξω προς την alfa. Κατά τη γνώμη μου θα έπρεπε ειδικά τώρα που έχει βρεθεί 100% λύση στο "πρόβλημα" να αναλάβει η alfa romeo να διορθώσει την "ζημιά" που έχουν οι twin spark.

η παιδεία απλά... https://www.ipedia.gr

Link to comment
Share on other sites

Εμενα -ευτυχως- σε αυτο το σημειο με καλυπτουν δυο (!!) εγγυησεις... Και του αυτοκινητου αλλα και του ανταλλακτικου (εδω ειναι για κλαμματα!) μιας και μετα την πρωτη αλλαγη το καινουριο ανταλλακτικο δεν εβγαλε καν ενα χρονο!!

Αυριο μπαινει το αυτοκινητο για το καθιερωμενο σερβις των 40.000χλμ οποτε θα αλλαχτει αυριο! Ειδωμεν...

Link to comment
Share on other sites

Και του αυτοκινητου αλλα και του ανταλλακτικου (εδω ειναι για κλαμματα!) μιας και μετα την πρωτη αλλαγη το καινουριο ανταλλακτικο δεν εβγαλε καν ενα χρονο!!

 

Αλεξ θυμάσαι αν ο μεταβλητός που είχε τοποθετηθεί ήταν από το καινούργιο ανταλλακτικό ή από το παλιό; Πάντως το λάδι παίζει μεγάλο ρόλο. Όταν το γύρισα σε 10-40 κι εγώ τον πήρα στο χέρι πολύ γρήγορα.

Alfa Romeo - La cosa piu bella
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως δεν γνωριζω για το ανταλλακτικο... Απο το αποτελεσμα κρινω οτι μαλλον ηταν το παλιο χωρις την ανεπιστροφη βαλβιδα! Αυριο παντως θα μαθω σιγουρα τι θα μπει στο αυτοκινητο...

Σε οτι αφορα τα λαδια μου ειχαν βαλει τα Selenia 20K (10-40 δηλαδη!)

Λες να τους πω να βαλουν στα StAR?? Φοβαμαι λιγο την καταναλωση... (με τα 20Κ ειχα κατι λιγοτερο απο 1λιτρο στα 20.000χλμ!)

 

Παντως αριχισα παλι να γουσταρω οδηγηση... Εβαλα καινουρια λαστιχα και το αυτοκινητο εγινε και παλι Alfa Romeo!! Με τα παλια νομιζα οτι οδηγουσα Astra... Μουτρα συνεχεια, ενω τωρα ΣΤΡΙΒΩ ΣΤΡΙΒΩ ΣΤΡΙΒΩ!! :D :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...