Jump to content

Πώς μπορώ να δω που ανήκει ένας αριθμός;


Guest kvargiam
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μόλις μετακόμισα στην κοσμοτε απεριοριστα 35.

 

Και για να κάνω σωστη χρηση του χρονου ομιλιας, θα ήθελα να ξερω σε ποια εταιρεια κινητης ανήκουν οι αριθμοι που εχω στον τηλεφωνικο μου καταλογο. Οχι όλα, αλλά τα νουμερα που καλω πιο συχνα.

 

Επειδή όλα τα 697 δεν ειναι κατ'αναγκη κοσμοτε ουτε και το όλα τα 694 Βονταφον κ.ο.κ.

 

Ισως με απσοτολη SMS ή με κάποιο ιντερνετικο εργαλειο, Υπάρχει τροπος να μάθω που ανήκει κάποιος αριθμός?

Link to comment
Share on other sites

17. Πως μπορώ να ξέρω τη χρέωση σε ένα νούμερο όταν δεν είμαι σίγουρος σε ποιο δίκτυο ανήκει ο αριθμός;

 

Η χρέωση μίας κλήσης σε κάποιο αριθμό καθορίζεται από το δίκτυο του καλούντος και μπορεί να εξαρτάται από το δίκτυο του καλούμενου. Με την εφαρμογή της φορητότητας, ο αριθμός δεν δηλώνει το δίκτυο που ανήκει ο καλούμενος. Οι συνδρομητές μπορούν να πληροφορηθούν τη χρέωση προς συγκεκριμένο αριθμό καλώντας το Τμήμα Εξυπηρέτησης πελατών του παρόχου τους.

 

http://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/FAQS/Number/

Link to comment
Share on other sites

Στέλνεις τον αριθμό που σε ενδιαφέρει με sms στο 1292, νομίζω με κανονική χρέωση sms. Δεν ξέρω όμως σίγουρα αν πιάνει από όλα τα κινητά ή αν είναι αποκλειστικά υπηρεσία Vodafone.
Link to comment
Share on other sites

Θα πρήξεις λίγο το cc, αλλά κάλεσε 1212 και ζήτα τους να σου πουν απλά αν οι αριθμοί που σε ενδιαφέρουν λειτουργούν στο δίκτυο της cosmote. Θα τραβούν τις τρίχες τους, αλλά κι εσύ πρέπει να ξερεις.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Θα κάνω reply εδώ να ρωτήσω κάτι σχετικό.

Πως μπορώ όμως να μάθω για τον άλλον αριθμό εαν είναι Whats Up ή όχι? Δεν υπάρχει κάποιος τρόπος σίγουρος? Μου είπανε ότι υπήρχε μια υπηρεσία που σου έδειχνε εαν το άλλο νούμερο είναι Whats Up. Ξέρει κανείς?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ (με εταιρικό cosmote) καλώ δωρεάν το 1200 κ μου απαντούν άμεσα αν ο αριθμός που με ενδιαφέρει ανήκει (ή όχι) στο δίκτυο cosmote.
Link to comment
Share on other sites

Για CU

 

CU Finder

 

Μάθε εύκολα και γρήγορα αν ένας αριθμός κινητού είναι CU, για να μιλάτε CU φθηνά! Στείλε δωρεάν SMS στο 1253 τον αριθμό του κινητού που επιθυμείς, και θα σου σταλεί μήνυμα αν ο συγκεκριμένος αριθμός ανήκει στον λαό της CU land!

 

Για whats up

 

Στείλε δωρεάν το μήνυμα WU αριθμός κινητού στο 1314 (π.χ. WU 6971234567).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ενα νουμερο κινητου σε ποια εταιρια ανηκει?Πως το καταλαβαινουμε?

Το θεμα αυτο το ανοιγω γιατι αν εχεις δωρεαν κλησεις προς ολη την πχ vodafone πως ξερεις οτι ενα νουμερο οντως ειναι vodafone?

Παλια ηξερες με το 694 τωρα?

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν είμαι σίγουρος θα πω αυτό που νομίζω.

Παλιά όπως λες, το καταλάβαινες από το τρίτο ψηφίο του αριθμού (αφού τα δύο πρώτα είναι κοινά σε όλους 69). Για παράδειγμα αν ήταν 694 ήταν Vodafone. Τα υπόλοιπα δεν τα ξέρω.

Τώρα όμως που γίνεται αυτό που γίνεται να μεταφέρεις το λογαριασμό σου από μία εταιρία σε άλλη κρατώντας τον ίδιο αριθμό, λογικά έχουνε μπερδευτεί όλα. Και μπορεί κάποιος να είχε παλιά Vodafone και να είχε 694... και τώρα να πήγε Cosmote και να έχει το ίδιο 694... και να νομίζεις ότι είναι Vodafone. Άρα λογικά δεν υπάρχει τρόπος να το καταλάβεις από τον αριθμό πλέον. Έτσι έχω ακούσει τουλάχιστον ;)...

my Desktop PC: Intel Core I7-920 2.66GHz - OCZ Gold Low Voltage 6GB 1600MHz - Sapphire 5850 SVGA 1GB - Asus P6T - 2XWD Caviar Blue 640GB - Windows 7 Professional 64bit GR

my Phones: HTC HD (Dutty's HD WM6.5 Leo Holly Grail R0) - HTC Desire AMOLED (AOSP Oxygen v2.0.3 Android 2.3 Gingerbread)

Σταύρος

Link to comment
Share on other sites

Mονο αν παρεις τηλεφωνο οταν το χει κλειστο και βγει το μηνυμα 'ο συνδρομητης..ταδε εχει το τηλεφωνο του πιθανον απενεργοποιημενο' θα καταλαβεις στα σιγουρα σε ποιο δικτυο ανηκει ;)
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει τρόπος να το καταλάβεις, μόνο αν ρωτήσεις πλέον ή αν είναι καρτοκινητό και υπάρχει υπηρεσία που "ρωτάς" (αυτόματα) αν έχει συγκεκριμένο πακέτο όπως το πολυσυζητημένο f2g.
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά υπάρχει τρόπος.

Από καρτοκινητό Vodafone καλείς 1286 και έχει επιλογή (3) για να βάλεις αριθμό και να σου πει αν είναι Vodafone. (δωρεάν)

Δεύτερον , Από αριθμό Vodafone στέλνεις τον αριθμό που σε ενδιαφέρει στο 1292 και σου έρχεται απάντηση όχι μόνο αν είναι Vodafone Αλλά σου λέει σε πια εταιρεία ανήκει .

Χρέωση όσο ένα απλό μήνυμα ( αλλά όχι δωρεάν )

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με σχετική ανακοίνωση της ΕΕΤΤ κάθε συνδρομητής μπορεί να πληροφορηθεί σε ποιό δίκτυο ανήκει κάποιος αριθμός, καλώντας το τμήμα εξυπηρέτησης πελατών της εταιρείας του. Πέρα από τη vodafone οι υπόλοιπες εταιρείες δυστυχώς δεν παρέχουν αυτοματοποιημένη ενημέρωση για όλους τους αριθμούς και προφανώς αυτό δεν οφείλεται σε αμέλεια ούτε είναι τυχαίο γεγονός, αλλά έγκειται στο πως θα μας τα αρπάξουν πιο χοντρά.

 

Στο εξωτερικό πολλοί πάροχοι στέλνουν κατά την έναρξη της κλήσης ηχητικό σήμα, όταν καλέις σε άλλο δίκτυο (εφόσον στο ίδιο δίκτυο έχεις απεριόριστες δωρεάν κλήσεις). Εδώ τόσο δύσκολο είναι να γίνει;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εδώ τόσο δύσκολο είναι να γίνει;

 

Πιστεύω ότι μάλλον χρειάζονται την σχετική "πίεση" από εμάς...;)

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι μάλλον χρειάζονται την σχετική "πίεση" από εμάς...;)

 

Εδώ γελάμε.. :lol: Νομίζεις θα σε ακούσουν ? Ακόμα και 200 συνδρομητές να παραπονεθείτε δεν νομίζω ότι θα ασχοληθούν με ένα τέτοιο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

όσοι και αν ασχοληθούν με το εν λόγο ζήτημα, πιστεύω ότι αξίζει η προσπάθεια. Εγώ τους έχω ρωτήσει για το αν υπάρχει υπηρεσία που να με πληροφορεί για το αν αριθμός (συμβολαίου) είναι στην ίδια εταιρία με εμένα. Αν το κάνουν και άλλοι, ίσως το σκεφτούν να το δώσουν όπως φαίνεται πιο πάνω ότι έχει κάνει η Vodafone (μήνυμα #6)
Link to comment
Share on other sites

Οποτε δωρεαν προς το παρον ειναι μονο η vodafone σωστα? Στο 1286 , επιλογη 3.

Για το f2g που ειπε καποιος παραπανω πως καταλαβαινεις αν ειναι f2g?

Kαι για whatsup ξερω οτι στελνεις wu sto 1314.

Αλλες πληροφοριες εχετε?

Link to comment
Share on other sites

Για το f2g που ειπε καποιος παραπανω πως καταλαβαινεις αν ειναι f2g?

Kαι για whatsup ξερω οτι στελνεις wu sto 1314.

Αλλες πληροφοριες εχετε?

 

Για το f2g δες εδώ

Link to comment
Share on other sites

Για F2G στέλνουμε τον αριθμό στο 1274. Για Vodafone CU στέλνουμε τον αριθμό στο 1253. Και γενικά ίσχυε μέχρι να μπει στο κόλπο η φορητότητα το εξής: 694/695 Vodafone, 690/693 Wind, 699 Q, 697/698 Cosmote/Frog/Mo'mad.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Για F2G στέλνουμε τον αριθμό στο 1274. Για Vodafone CU στέλνουμε τον αριθμό στο 1253. Και γενικά ίσχυε μέχρι να μπει στο κόλπο η φορητότητα το εξής: 694/695 Vodafone, 690/693 Wind, 699 Q, 697/698 Cosmote/Frog/Mo'mad.

 

To momad παρέχεται από τη wind άρα σε αυθεντική μορφή (δηλ αν δεν εχει μεσολαβήσει φορητότητα) χρησιμοποιεί το πρόθεμα 693 ή 690

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δεύτερον , Από αριθμό Vodafone στέλνεις τον αριθμό που σε ενδιαφέρει στο 1292 και σου έρχεται απάντηση όχι μόνο αν είναι Vodafone Αλλά σου λέει σε πια εταιρεία ανήκει .

Χρέωση όσο ένα απλό μήνυμα ( αλλά όχι δωρεάν )

 

Οποιοδηποτε αριθμο, ή μονο για αριθμους συμβολαιου?

 

Ευχαριστω. :)

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...