Jump to content

Φορητοί ηλεκτρονικοί υπολογιστές: Συντήρηση / Προβλήματα


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τι προτείνετε για κάτι μικρό κ οικονομικό?

Χρήση ίντερνετ κ office κατά 90%. Ίσως σπανια καμιά ταινία ή photoshop αλλά όχι απαραίτητα. Μάλλον μικρότερο από 15 ίντσες. Κάτι σε 11 ή 13 θα ήταν ιδανικό για εμενα. Τιμή ιδανικά μέχρι 300.

Link to comment
Share on other sites

Θα ξεκινούσα ανάποδα, θεωρώντας ότι οι drivers δεν είναι σωστοί, σβήνωντάς τους και βάζωντας την προηγούμενη έκδοση από την τελευταία που υπάρχει.

 

το δοκιμασα, δεν δουλεψε

 

δοκίμασε με εξωτερική οθόνη, μήπως η οθόνη έχει κάποιο θέμα

 

δουλευει το hdmi στελνοντας εικονα, αλλά αν σβησει η οθονη στο λαπτοπ, σταματει να λειτουργει και το hdmi

 

Επίσης θα τσεκάριζα το log των windows μπας και αναφέρει τίποτα.

 

ειχα ριξει μια ματιά αλλά δεν εβγαλα ακρη, σαν να μην εγραφε καποιο error

 

Θα έμπαινα σε ασφαλή λειτουργία να τσεκάρω για τυχόν σφάλματα σε ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ. Θα δοκίμαζα να τρέξω την εντολή scandisk στο δίσκο μου για τυχόν σφάλματα

 

To εκανα, με τσεκντισκ, εκανα και defrag και τα παντα ολα μηπως ειχα κανενα κατεστραμμενο τομεα ή κατι τετοιο, αλλά δεν βρηκα κατι.

 

Τελευταία επιλογή, μιας και το πρόβλημα έχει σχέση με γραφικά, αν τίποτα από τα προηγούμενα δεν το διορθώσει, είναι ο έλεγχος της κάρτας γραφικών σαν hardware. :)

 

Τί να κοιταξω ακριβως? οπτικα δε νομιζω να δω κατι.

 

Το λαπτοπ γενικα το καθαριζα οταν εβλεπα στο cpu-z οτι ανεβαζε θερμοκρασιες, βγαζοντας το καπακι απο κατω και φυσωντας με προσοχη να φυγουν οτι σκονες/χνουδια κλπ ειχε και τις θυριδες στο πλάι.

Αυτα εννοειται με προσοχη να μην χτυπηθει κατι και γινει ζημια.

Link to comment
Share on other sites

Έχω έναν inspiron 6400 με Linux mint 17.2. Είχε 2x1 gb Ram στα 667, με χρονισμο 5 5 5 15. Έβαλα στο ένα dimm μια 2gb στα 667 αλλά με χρονισμό 4 4 4 12. Τώρα στο bios λέει πως η ram τρέχει στα 533 αλλά το dmidecode την αναφέρει σαν 667. Έχω το πιο πρόσφατο bios. Δεν έχω παρατηρήσει άλλο πρόβλημα ως τώρα. Τρέχει όντως πιο αργά; Έχει μήπως σχέση ο χρονισμος η το ότι δεν τρέχει σε dual mode;
Back In Black
Link to comment
Share on other sites

Συνφορουμίτες μετά από αρκετό καιρό σας χαιρετίζω όλους!!

Με τον ίσως παράξενο τίτλο εννοώ πώς με βάση την εμπειρία μου με Υπολογιστικά Συστήματα και ως Φοιτητής Σχολής Θετικών Επιστημών παλιότερα και ως επαγγελματίας χρήστης τελευταία και ως ας πούμε power user παλιότερα,δεν έχω κατασταλάξει πώς θα βρω τρόπο σε Η/Υ που να είναι διετίας τουλάχιστον να συνδυάσω λειτουργικότητα κυρίως με οσο τον δυνατόν up το date συμβατότητα .Πώς κάνετε ένα PC να συνεχίζει να λειτουργεί χωρίς κολλήματα όπως περίπου όταν ήταν καινούργιος) στα Προγράμματα και χωρίς αργή απόκριση μέχρι να ανοίξουν οι εφαρμογές...Είναι αλήθεια ο εμπειρικός κανόνας ότι Όσο βελτιώνεται το Hardware στα μοντέλα τόσο συνοδεύεται από Software που του τρώει όλους τους πόρους..

Το παράδειγμα που στάθηκε αφορμή να ανοίξω το thread αυτό είναι ότι για την τωρινή δουλειά μου χρησιμοποιώ μόνο Office 2007 (αυτό δυστυχώς δεν μπορώ να το αντικαταστήσω με το σαφώς ελαφρύτερο 2003) και Adobe Reader.O υπολογιστής της δουλειάς είναι τύπου Τοwer PC με παλιά σύνθεση, τρέχει κλασσικά Win XP SP3 αλλά όταν έχω φόρτο δουλειάς στο γραφείο και βολεύει να δουλεύω με πολλά ανοικτά προγράμματα, ή ακόμα και με 2 παράθυρα ανοικτά μόνο, κάποιες στιγμές κρασάρει και κάνει 20 ώρες να ανοίξει ΄μια εφαρμογή!!!Mε συνέπεια να με καθυστερεί και στη δουλειά μου :(:blink: ..

Εννοείται ότι του Υπολογιστή το Hardware ΔΕΝ μπορεί να διορθωθεί-αναβαθμιστεί : η υφιστάμενη σύνθεση του είναι CPU Intel Pentium 4 στα 3 GHZ αλλά με μνήμη μόνο 512 RAM:(...

Παρόμοια προβλήματα βέβαια σε μικρότερο βαθμό βλέπω και σε σύγχρονα Laptop και φίλων μου και το δικό μου όπου η μνήμη είναι 4 GB με προεγκαταστημένα τα Windows 7 Home Premium και αρκετά προγράμματα φορτωμένα βέβαια..Τα pc που σας είπα έχουν τσεκαριστεί για Ιούς και βγήκαν καθαρά...Το δικό μου με αγορασμένο γνήσιο Κaspersky Internet Security 2015 ενώ της δουλειάς μου με Panda Cloud Antivirus τη free έκδοση..Εσείς τα παλιότερα pc με τί σύνθεση πλέον τα δουλεύετε έτσι ώστε να τρέχουν αξιοπρεπώς τις απλές σχετικά αλλά πολλές εργασίες(Δεν μιλάω για CAD ούτε επεξεργασία Bίντεο εννοείται ) ;

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις όποιες συμβουλές!

Υ.Γ: Μόνο μη μου πείτε να περάσω σε Linux γιατί ήδη το χρησιμοποιώ απο τα φοιτητικά χρόνια και ενώ το κατέχω σαν γνώση αρκετά, στη δουλειά μου αντενδείκνυται...Πόσω μάλλον η λύση Mac.(Το τελευταίο Oύτε να το σκέφτεται κάποιος... :-( ):p

Edited by x+y=z
Link to comment
Share on other sites

Εσένα το πρόβλημα σου είναι η μνήμη. Τουλάχιστον για multitasking μικρών εφαρμογών. Με λίγη μνήμη ακόμη συν ένα φορμάτ θα δεις βελτίωση μεγάλη.
Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Έχω έναν inspiron 6400 με Linux mint 17.2. Είχε 2x1 gb Ram στα 667, με χρονισμο 5 5 5 15. Έβαλα στο ένα dimm μια 2gb στα 667 αλλά με χρονισμό 4 4 4 12. Τώρα στο bios λέει πως η ram τρέχει στα 533 αλλά το dmidecode την αναφέρει σαν 667. Έχω το πιο πρόσφατο bios. Δεν έχω παρατηρήσει άλλο πρόβλημα ως τώρα. Τρέχει όντως πιο αργά; Έχει μήπως σχέση ο χρονισμος η το ότι δεν τρέχει σε dual mode;

 

Είσαι με 2+1 δηλαδή τώρα;

 

Για δώσε

sudo lshw -short -C memory

 

και πόσταρε εδώ το αποτέλεσμα

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=5479&dateline=1263640289

get a life...

Link to comment
Share on other sites

Είσαι με 2+1 δηλαδή τώρα;

 

Για δώσε

sudo lshw -short -C memory

 

και πόσταρε εδώ το αποτέλεσμα

 

 

/0/0 memory 64KiB BIOS

/0/400/700 memory 32KiB L1 cache

/0/400/701 memory 4MiB L2 cache

/0/1000 memory 3GiB System Memory

/0/1000/0 memory 1GiB DIMM DDR Synchronous 667 MHz (1,5 ns)

/0/1000/1 memory 2GiB DIMM DDR Synchronous 667 MHz (1,5 ns)

 

Όλα είναι φυσιολογικά. Το πρόβλημα είναι στο bios. Αν έχω μόνο το ένα dimm, άσχετα αν είναι το 1 η το 2, το δείχνει σωστά. Μάλλον δεν υπάρχει πρόβλημα και το bios μπερδεύεται είτε με το διαφορετικό cas, είτε με τ ότι δεν είναι dua channel.

Back In Black
Link to comment
Share on other sites

/0/0 memory 64KiB BIOS

/0/400/700 memory 32KiB L1 cache

/0/400/701 memory 4MiB L2 cache

/0/1000 memory 3GiB System Memory

/0/1000/0 memory 1GiB DIMM DDR Synchronous 667 MHz (1,5 ns)

/0/1000/1 memory 2GiB DIMM DDR Synchronous 667 MHz (1,5 ns)

 

Όλα είναι φυσιολογικά. Το πρόβλημα είναι στο bios. Αν έχω μόνο το ένα dimm, άσχετα αν είναι το 1 η το 2, το δείχνει σωστά. Μάλλον δεν υπάρχει πρόβλημα και το bios μπερδεύεται είτε με το διαφορετικό cas, είτε με τ ότι δεν είναι dua channel.

Και εγώ πιστεύω ότι είσαι ok. Απλά το bios δεν σετάρει τις μνήμες σε 667MHz λόγω διαφορετικών dimms. Λογικά μόλις φορτώνεται το λειτουργικό σετάρονται σωστά. Αν δεν σου κάνει κόπο τρέξε ένα bootable memtest. Σου δείχνει σε τι ταχύτητα και timmings τρέχουν οι μνήμες. Για να είμαστε σίγουροι ότι δεν μας δείχνει το linuχ την max speed, αλλά την πραγματική

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=5479&dateline=1263640289

get a life...

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ πιστεύω ότι είσαι ok. Απλά το bios δεν σετάρει τις μνήμες σε 667MHz λόγω διαφορετικών dimms. Λογικά μόλις φορτώνεται το λειτουργικό σετάρονται σωστά. Αν δεν σου κάνει κόπο τρέξε ένα bootable memtest. Σου δείχνει σε τι ταχύτητα και timmings τρέχουν οι μνήμες. Για να είμαστε σίγουροι ότι δεν μας δείχνει το linuχ την max speed, αλλά την πραγματική

 

Να και το memtest

http://imgur.com/otRykHZ

http://imgur.com/ljEnqsg

Δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα.

Back In Black
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Σήμερα ξαφνικά το laptop μου κάνει shotdown.Το ανοίγω και μετά από 1-5 λεπτά σβήνει.Το πιο απλό που σκέφτηκα είναι πως θέλει καθάρισμα ο ανεμιστήρας.Καμία γνώμη;
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ξαφνικά το laptop μου κάνει shotdown.Το ανοίγω και μετά από 1-5 λεπτά σβήνει.Το πιο απλό που σκέφτηκα είναι πως θέλει καθάρισμα ο ανεμιστήρας.Καμία γνώμη;

 

Κλείνει απότομα ή κανει κανονικά shutdown ?

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Επειδή δεν ξέρω που μπορώ να απευθύνω την ερώτηση, ας την ρίξω εδώ και ας πέσει κάτω.

Αγόρασα ένα laptop εδώ και μερικούς μήνες, την μπαταρία του όμως δεν την έχω βγάλει ακόμα από την συσκευασία της, δεν την έχω φορτίσει ποτέ, καλά έκανα η κακά;

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν ξέρω που μπορώ να απευθύνω την ερώτηση, ας την ρίξω εδώ και ας πέσει κάτω.

Αγόρασα ένα laptop εδώ και μερικούς μήνες, την μπαταρία του όμως δεν την έχω βγάλει ακόμα από την συσκευασία της, δεν την έχω φορτίσει ποτέ, καλά έκανα η κακά;

 

Καλο θα ηταν να την φορτισεις και να την ξεφορτισεις εστω μια φορα.Οι μπαταριες κανονικα δεν πρεπει να καθονται αχρισημοποιητες για καιρο.

Link to comment
Share on other sites

Καλο θα ηταν να την φορτισεις και να την ξεφορτισεις εστω μια φορα.Οι μπαταριες κανονικα δεν πρεπει να καθονται αχρισημοποιητες για καιρο.

 

 

Αυτο ειναι μια μεγαλη αληθεια. Αλλα και με τις συχνες φορτισεις εκφορτισεις δεν καταστρεφονται. Πληροφοριακα επειδη χρησιμοποιηθηκαν παλια ni cd δεν σημαινει πως και li lon li pol θα εχουν και αυτες φαινομενα μνημης.

Link to comment
Share on other sites

Καλο θα ηταν να την φορτισεις και να την ξεφορτισεις εστω μια φορα.Οι μπαταριες κανονικα δεν πρεπει να καθονται αχρισημοποιητες για καιρο.

 

Αυτο ειναι μια μεγαλη αληθεια. Αλλα και με τις συχνες φορτισεις εκφορτισεις δεν καταστρεφονται. Πληροφοριακα επειδη χρησιμοποιηθηκαν παλια ni cd δεν σημαινει πως και li lon li pol θα εχουν και αυτες φαινομενα μνημης.

 

Σας ευχαριστώ πολύ. Αυτό θα κάνω θα την χρησιμοποιώ μια φορά την βδομάδα, έτσι για συντήρηση.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
λοιπόν, έχω το εξής πρόβλημα. με το που ξεκινάω τα Windows 7 μετά το καλωσορισμα βγάζει άσπρη οθόνη. όταν μπαίνω σε safe mode δουλεύει κανονικά και χωρίς θέμα. λέω θέμα τον Windows 7 θα είναι, ας κάνω ένα φορματ. μέσω του επίσημου tool της Microsoft, στεινω ένα στικακι με Windows 10 για να τα περάσω. ε φορτώνει κανονικά και μόλις βγάλει το παράθυρο για επιλογή γλώσσας κλπ, το παράθυρο αυτό εξαφανίζεται και μένει μόνο το μωβ φόντο. τι λύση υπάρχει γι αυτό?
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

μια βοηθεια φιλοι μου,ενας φιλος εχει ενα vaio pcg-61611m.εβαλε τα 8 αλλα δεν παιζουν οι συντομευσεις του keyboard,οθονη,ηχος κ.τ.λ.

υπηρχε αν θυμαμαι καλα ενα προγραμμμα,που εκανε scan και περνουσε οτι drivers ελειπαν απο το συστημα,ισως να κανω και λαθος.

αλλιως καποια αλλη προταση για βοηθεια?στο google δε βγαζουμε ακρη.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

μια βοηθεια φιλοι μου,ενας φιλος εχει ενα vaio pcg-61611m.εβαλε τα 8 αλλα δεν παιζουν οι συντομευσεις του keyboard,οθονη,ηχος κ.τ.λ.

υπηρχε αν θυμαμαι καλα ενα προγραμμμα,που εκανε scan και περνουσε οτι drivers ελειπαν απο το συστημα,ισως να κανω και λαθος.

αλλιως καποια αλλη προταση για βοηθεια?στο google δε βγαζουμε ακρη.

 

Για να παιξουν τα FN keys σε vaio πρεπει να κατεβασεις και καποια utilities απο τη Sony επισης πρεπει να τρεχει και το VAIO Event Service.

 

Πες μας ακριβως το model number που γραφει απο κατω μηπως σε βοηθησουμε παραπανω.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

δε λεει κατι αλλο περα του μοντελου που ποσταρα.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

δε λεει κατι αλλο περα του μοντελου που ποσταρα.

Κοίταξε κάτω δεξιά στην οθόνη στο πλαστικό, κάτι άλλο που μπορεί να γράφει σε κάποιο αυτοκόλλητο από κάτω και επίσης στην μπαταρία και κάτω από την μπαταρία!

Link to comment
Share on other sites

μια βοηθεια φιλοι μου,ενας φιλος εχει ενα vaio pcg-61611m.εβαλε τα 8 αλλα δεν παιζουν οι συντομευσεις του keyboard,οθονη,ηχος κ.τ.λ.

υπηρχε αν θυμαμαι καλα ενα προγραμμμα,που εκανε scan και περνουσε οτι drivers ελειπαν απο το συστημα,ισως να κανω και λαθος.

αλλιως καποια αλλη προταση για βοηθεια?στο google δε βγαζουμε ακρη.

 

 

 

Χτυπηστε του στο site της Vaioνα βρειτε drivers

 

----- προσθήκη μηνύματος 18 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

μια βοηθεια φιλοι μου,ενας φιλος εχει ενα vaio pcg-61611m.εβαλε τα 8 αλλα δεν παιζουν οι συντομευσεις του keyboard,οθονη,ηχος κ.τ.λ.

υπηρχε αν θυμαμαι καλα ενα προγραμμμα,που εκανε scan και περνουσε οτι drivers ελειπαν απο το συστημα,ισως να κανω και λαθος.

αλλιως καποια αλλη προταση για βοηθεια?στο google δε βγαζουμε ακρη.

 

 

 

Χτυπηστε του στο site της Vaio να βρειτε drivers.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Παίδες καλημέρα.

Έχω ένα Fujitsu Siemens Amilo Pi1536 και δούλευε άριστα και απροβλημάτιστα μέχρι προχθές που το έβαλα σε sleep mode για 15 λεπτά και έκτοτε δεν ξύπνησε ποτέ. Πατώντας το κουμπί ενεργοποίησης, ανάβουν όλα τα λαμπάκια όπως έκανε πάντα για να ξεκινήσει, όμως ξαφνικά κλείνει σαν να κόβεται η παροχή ρεύματος και μπαίνει σε αυτόν τον αέναο κύκλο από μόνο του. Πάει να ξεκινήσει και κόβεται πάλι, δεν φτάνει καν στο σημείο να διαβάσει το bios και συνεπώς δεν μπορώ να τον ξεκινήσω με cd για να τον επιδιορθώσω. Δοκίμασα μόνο με το τροφοδοτικό και χωρίς την μπαταρία, μόνο με την μπαταρία και χωρίς τροφοδοτικό, με τροφοδοτικό και μπαταρία συνδεδεμένη, με άλλο τροφοδοτικό αλλά τίποτε. Παρακαλώ για τις προτάσεις σας γιατί καίγομαι. Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Να πεθαίνεις για την Ελλάδα είναι άλλο

και άλλο εκείνη να σε πεθαίνει...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...